PDA

Επιστροφή στο Forum : Μία γρήγορη ερώτηση,



NOE
25-10-11, 08:51
Καλημέρα,
Παρήγκηλα από εβαυ το transmiting και receiving modules για κάνω ασύρματη επικοινωνία μεταξύ μικροελεγκτών. Ο receiver είναι αυτός
http://www.ebay.co.uk/itm/300365598801?ssPageName=STRK:MEWNX:IT&_trksid=p3984.m1439.l2649#ht_2414wt_1270
Τώρα πρέπει να επιλέξω και να ενημερώσω τον πωλητή αν θέλω να είναι Latch ή Momentary mode. Μπορεί κάποιος να μου πεί ποια είναι η διαφορά ανάμεσα σε αυτά τα 2 modes? Επίσης ποια από τις 2 συχνότητες να επιλέξω: 315 ή 433 MHz ? και γιατί ? ευχαριστώ προκαταβολικά

GeorgeVita
25-10-11, 09:30
Το latch κρατάει την έξοδο μετά τον τηλεχειρισμό ενώ η momentary λειτουργεί σαν μπουτόν (όσο δέχεται σήμα τηλεχειρισμού γίνεται ON μετά επιστρέφει OFF). Η τυπική συχνότητα είναι 433MHz.

Προσοχή: αυτός ο δέκτης δεν είναι για επικοινωνία δεδομένων! Εχει απλά 4 εξόδους για χειρισμούς.
G

NOE
25-10-11, 14:36
Στην ουσία 2 χειρισμούς χρειάζομαι και ίσως χρησιμοποιήσω και το 3ο κανάλι για κάποιον έλεγχο. Για επικοινωνία δεδομένων τι δέκτη θα θέλαμε? μήπως εννοείς ότι πρέπει η επικοινωνία να είναι αμφίδρομη?

Άν το πάρω στα 315 MHz μήπως θα είναι η συχνότητα ποιο καθαρή και πετύχω καλύτερη ζεύξη? θα το πάρω σε momentary mode αλλά για την συχνότητα δεν ξέρω με ποιο κριτήριο να επιλέξω.

GeorgeVita
25-10-11, 15:33
... Για επικοινωνία δεδομένων τι δέκτη θα θέλαμε;
Άν το πάρω στα 315 MHz μήπως θα είναι η συχνότητα ποιο καθαρή ...

Για επικοινωνία δεδομένων ο δέκτης σου δίνει "data output" με όλη την παλμοσειρά ενώ αυτό που έχει "κανάλια τηλεχειρισμού" δίνει εξόδους ON/OFF μετά από την ορθή αποκωδικοποίηση των σημάτων. Κάθε δέκτης έχει και το "ζευγάρι" του σε πομπό. Ο πομπός τηλεχειρισμού έχει εισόδους μπουτόν ή ψηφιακές για τις εντολές ON/OFF ενώ ο πομπός δεδομένων έχει είσοδο "data input".

Στα 315MHz θα είναι πιο ήσυχα, δεν γνωρίζω "που επιτρέπεται" (για 1 τεμ. δεν είναι πρόβλημα).

G