PDA

Επιστροφή στο Forum : HΛΕΚΤΡΙΚΗ ΓΚΑΡΑΖΟΠΟΡΤΑ



Hulk
25-10-11, 20:14
Καλησπερα σε ολους! Εχω ενα προβλημα με ενα αυτοματισμο γκαραζοπορτας, ειναι ενος φιλου μου ο οποιος εχει χασει
το κοντρολακι του, πηγε στο ιδιο καταστημα που το πηρε και του ειπε οτι εχει 20ευρο το ενα και πρεπει να ερθει
να το προγραμματισει και καποιος δικος του. Ειναι οπως τα λεει; η τον δουλευει να βγαλει;
Καποια κοντρολακια universal που υπαρχουν στο εμπορειο κανουν;
Αν ξερει καποιος κατι παραπανω και μπορει να βοηθεισει θα ειναι καλοδεχουμενος!
το μοντελο της πλακετας που εχει το μοτερ ειναι αυτο:http://www.konelectronics.gr/sliding_door_control_unit

GeorgeVita
25-10-11, 20:43
Το link που δίνεις έχει οδηγίες χρήσης και προγραμματισμού. Εφόσον το τηλεχειριστήριο που έχεις/πάρεις είναι στην ίδια συχνότητα μάλλον μπορείς να προγραμματίσεις τον δέκτη με τον τρόπο που περιγράφουν. Φαντάζομαι μπορείς να λύσεις απορίες και με τηλέφωνο στην εταιρεία.
G

-nikos-
25-10-11, 20:50
νομιζω οτι η πλακετα της γκαραζοπορτας
εχει πανω ενα κουμπι που το κρατας πατημενο μεχρι να δεχθει την συχνωτητα
του τηλεκοντρολ.
ετσι τουλαχιστον ηταν καποια που ειχα τοποθετησει.

Hulk
25-10-11, 21:09
Τα δοκιμασα αυτα που λεει στην πλακετα με ενα απλο κοντρολακι που αγορασε απο μαγαζι με ηλεκτρονικα και παλι δεν εκανε τιποτα.
Μπορει να πηρε με αλλη συχνοτητα και γι'αυτο να μην επιανε καθολου, αυτο που του ειπαν παντως ισχυει; να χρειαστει προγραμματισμο;
Μπορει να μου προτινει καποιος ενα κοντρολακι να παρω και να δοκιμασω με αυτο;
Ευχαριστω πολυ!

-nikos-
25-10-11, 21:17
λεει οτι εχει 15 συχνωτητες
αλλα αν εχει γεμισει βραχικυκλονεις το clear και αδειαζει ετοιμο για επαναπρογραματισμο
το εκανες αυτο ??

Hulk
25-10-11, 21:31
Ναι, γεφυρωσα με ενα κατσαβιδακη στα πινακια που λεει και μετα απο 2-3 δευτερολεπτα αναψε το λεντακι, ξανα εκανα ολη την
διαδικασια απο την αρχη και παλι τιποτα. Εχει το κοντρολακι και ενα τριμμερ για καλυτερη ρυθμιση της συχνοτητας, κατι μου λεει
οτι το φιλαρακι μου το εχει πειραξει και αυτο! Αλλιως δεν εξηγητε γιατι δεν δουλευει, η πορτα δουλευε κανονικα και δουλευει ακομα,
αν γεφυρωσω στην κλεμμα στα πιν που παει εξωτερικο μπουτον για το ανοιγμα η κλεισιμο η πορτα λειτουργει κανονικα.

-nikos-
25-10-11, 22:01
μαλον αυτο εγινε,,,
μονο ενα σου μενει αν εχει πειραχθει το μεταβλητο πηνιο
να το πειραξεις και εσυ,,πατοντας το κουμπι του τηλεκοντρολ επανελημενα
αλωστε δεν αλαζει η συχνωτητα του τηλεκοντρολ αλλα του δεκτη
και καλη τυχη
-
-
πρεπει και να το αποσυνεεις σε καθε ριθμηση για να αποφωρτιζεται ο πυκνωτης
που κανει την ταλαντωση.

Hulk
25-10-11, 22:24
Θα το δοκιμασω αυριο το πρωι φιλε Νικο και θα δουμε τι θα κανει, ευχαριστω πολυ:biggrin: