PDA

Επιστροφή στο Forum : διαιρετης τασης



johny7
25-10-11, 22:43
σε ενα ενισχητη με τρανζιστορ πως μου εξασφαλιζει θπολογιστικα ο διαρετης τασης πως δεν θα περασω τη τροφοδοσια?

167vasgio
25-10-11, 22:57
Τι εννοείς;

katmadas
26-10-11, 00:07
??????????

leosedf
26-10-11, 01:19
Και το χειρότερο είναι ότι δεν έχω ιδέα σε ποια κατηγορία ανήκει...

SRF
27-10-11, 21:21
Και το χειρότερο είναι ότι δεν έχω ιδέα σε ποια κατηγορία ανήκει...

:biggrin: Έλα!!! Πως το έπαθες εσύ αυτό? !!! Και τι σε προβληματίζει? Ρίξτο κάπου, όπου νά'ναι, αφού τελικά το ίδιο θά'ναι!!! :lool:

johny7
30-10-11, 16:44
σε εναν ενισχυτη με τρανζιστορ οι δυο αντιστασεις στην εισοδο μας εξασφαλιζουν πως δεν θα περασει το τρανζιστορ στη περιοχη κορου η στη περιοχη αποκοπης(ετσι καταλαβα) αυτες οι αντιστασεις λειτουργουν σαν διαρετης τασης..σε κορο η αποκοπη φτανει αν η εισοδος ξεπερασει η τη τροφοδοσια η παει κατω απο το μηδεν ετσι δεν ειναι?

MacGyver
30-10-11, 17:59
σε εναν ενισχυτη με τρανζιστορ οι δυο αντιστασεις στην εισοδο μας εξασφαλιζουν πως δεν θα περασει το τρανζιστορ στη περιοχη κορου η στη περιοχη αποκοπης(ετσι καταλαβα) αυτες οι αντιστασεις λειτουργουν σαν διαρετης τασης..σε κορο η αποκοπη φτανει αν η εισοδος ξεπερασει η τη τροφοδοσια η παει κατω απο το μηδεν ετσι δεν ειναι?
Με όσο δυνατόν λιγότερα και απλά λόγια...
Όχι ακριβώς και όχι μόνο !!
Αν είναι μέσα στο κύκλωμα (τμήμα του ενισχυτή) μπορεί να κάνουν πολλά πράγματα.
H βασική τους δουλειά είναι να πολώνουν (και όχι μόνο) το τρανζίστορ για να λειτουργήσει όπως πρέπει για την συγκεκριμένη εφαρμογή.

Άν είναι τμήμα εξασθενητή, τότε πρέπει να λάβεις υπόψιν και την ενίσχυση του κυκλώματος , γιατί και ένα ελάχιστα μικρό σήμα μπορεί να φέρει έναν ενισχυτή σε κατάσταση κορεσμού.

johny7
13-11-11, 23:42
οκ καπως καλυτερα τωρα!