PDA

Επιστροφή στο Forum : Απορία σχετικά με τα smd led!



st3li0s
28-10-11, 03:06
Καλησπέρα!

Θα ήθελα να με βοηθήσετε σε 2 απορίες!

Έχω στην μοτοσυκλέτα μου 12V μπαταρία, και οι 15 λαμπίτσες ψείρες τραβάν η καθεμία τους από 1,2watt!\
Εγώ τώρα θέλω να βάλω High Power smd led ψείρες cool white (http://www.superbrightleds.com/cgi-bin/store/index.cgi?action=DispPage&Page2Disp=%2Fspecs%2F74-xHP.html#photos)?
Θα μπορώ να τα βάλω κατευθείαν ή δεν θα ανάβουν?Θα πρέπει να βάλω κάποιου είδους αντίσταση ή κάτι να προσέξω?

Επίσης τα φλας της μηχανής τραβάν 10watt το καθένα!
Εγώ μπορώ να βάλω High Power smd led (http://www.superbrightleds.com/cgi-bin/store/index.cgi?action=DispPage&Page2Disp=%2Fspecs%2FWLED-xHP5.htm#photos)?
Θα μπορώ να τα βάλω κατευθείαν ή δεν θα ανάβουν?Θα πρέπει να βάλω κάποιου είδους αντίσταση ή κάτι να προσέξω?

Ευχαριστώ πολύ!

selectronic
28-10-11, 03:28
Και τα δύο δουλεύουν απ’ ευθείας, αφού τα πρώτα γράφουν “12V” και τα δεύτερα “9-18V”.

Μόνο που τα led έχουν πολικότητα, οπότε όπως γράφει «Polarized bulb works only one way in socket - flip bulb around if it does not light when first installed».

st3li0s
28-10-11, 15:58
Δηλαδή?Θα επηρεάσει σε κάτι η πολικότητα?

Εδώ μας λέει ότι τοποθετούνται με συγκεκριμένο τρόπο που αν τα βάλεις ανάποδα δεν θα ανάψουν!
Κάνω λάθος?

Προφανώς θα πρέπει να χρησιμοποιήσω και Led Flasher έτσι?

Θα ήθελα να ρωτήσω και κάτι άλλο για τα φλας!
Τώρα έχω απλές λαμπίτσες στα φλας που τραβάν 10watt έκαστη!Άρα σύνολο 40watt!
Έχω κάνει ένα κύκλωμα για alarm και αυτό το κύκλωμα τραβάει 40watt από την μπαταρία!
Αλλά όταν πατάω τον διακόπτη για να ανάψουν τα alarm αυτά ζορίζονται να ανάψουν και όταν ανάβουν μετά από 2-3δευτερόλεπτα πάνε πολύ γρήγορα!
Να υπενθυμίσω ότι η μπαταρία είναι 12v 3Ah!Άρα τα alarm τραβάνε περί τα 3,2Ah και γι'αυτό ζορίζονται!
Όταν χτυπάει ο συναγερμός ανάβουν και τα 4 χωρίς να επηρεάζονται!Πως γίνεται αυτό?

lepouras
28-10-11, 16:07
δεν θα επηρεαστεί κάτι απλά αν τα βάλεις ανάποδα δεν θα ανάψουν τα τα βγάζεις , γυρνάς, βάζεις και ίσε οκ. απλά σου λέει δοκίμασε αν ανάβουν πριν κλήσεις καπάκια και τα λοιπά μην τα ξανά ανοίγεις.

KOKAR
30-10-11, 10:17
Καλησπέρα!

Θα ήθελα να με βοηθήσετε σε 2 απορίες!

Έχω στην μοτοσυκλέτα μου 12V μπαταρία, και οι 15 λαμπίτσες ψείρες τραβάν η καθεμία τους από 1,2watt!\
Εγώ τώρα θέλω να βάλω High Power smd led ψείρες cool white (http://www.superbrightleds.com/cgi-bin/store/index.cgi?action=DispPage&Page2Disp=%2Fspecs%2F74-xHP.html#photos)?
Θα μπορώ να τα βάλω κατευθείαν ή δεν θα ανάβουν?Θα πρέπει να βάλω κάποιου είδους αντίσταση ή κάτι να προσέξω?

Επίσης τα φλας της μηχανής τραβάν 10watt το καθένα!
Εγώ μπορώ να βάλω High Power smd led (http://www.superbrightleds.com/cgi-bin/store/index.cgi?action=DispPage&Page2Disp=%2Fspecs%2FWLED-xHP5.htm#photos)?
Θα μπορώ να τα βάλω κατευθείαν ή δεν θα ανάβουν?Θα πρέπει να βάλω κάποιου είδους αντίσταση ή κάτι να προσέξω?

Ευχαριστώ πολύ!

δες εαν τα δικά σου led είναι σε σειρά
εαν όντος ειναι σε σειρά τοτε αυτό που θα κάνεις ΔΕΝ ΘΑ δουλέψει

st3li0s
30-10-11, 14:35
δες εαν τα δικά σου led είναι σε σειρά
εαν όντος ειναι σε σειρά τοτε αυτό που θα κάνεις ΔΕΝ ΘΑ δουλέψει

Χμμ όχι δεν νομίζω να είναι σε σειρά!
Το καθένα έχει δικό του καλωδιάκι...που καταλήγουν σε φισάκι!

vasilllis
02-11-11, 10:42
Τα φλας δεν δουλευουν σωστα γιατι οφλασερ δουλευει ως εξης.βλεπει φορτιο κοβει. Ξανααναβει βλεπει φορτιο κοβει.(δεν ξερω την ορολογια).εσυ με τα 4 λαμπακια που εχεις βαλει του εχεις.αλλαξει το φορτιο για.αυτο συμπεριφερεται ετσι.και μαλλον και με τα λεντ που θα βαλεις θα.μενουν μονιμα αναμενα.οπως κνει οταν εχει καει καποιο λαμπακι.οσυναγερμος τωρα.εχει δικο του κυκλωμα δεν δουλευει μεσω φλασερ.

st3li0s
03-11-11, 01:57
Τα φλας δεν δουλευουν σωστα γιατι οφλασερ δουλευει ως εξης.βλεπει φορτιο κοβει. Ξανααναβει βλεπει φορτιο κοβει.(δεν ξερω την ορολογια).εσυ με τα 4 λαμπακια που εχεις βαλει του εχεις.αλλαξει το φορτιο για.αυτο συμπεριφερεται ετσι.και μαλλον και με τα λεντ που θα βαλεις θα.μενουν μονιμα αναμενα.οπως κνει οταν εχει καει καποιο λαμπακι.οσυναγερμος τωρα.εχει δικο του κυκλωμα δεν δουλευει μεσω φλασερ.

Ωραία σε αυτήν την περίπτωση με δεδομένο ότι έχω βάλει led πως μπορώ να το κάνω να αναβοσβήνουν ως alarm?