PDA

Επιστροφή στο Forum : νεα αρχη στα ηλεκτρονικα



monk13
29-10-11, 14:22
παιδια ειμαι μαθητης 2ας λυκειου και θελω να ξεκινησω τις κατασκευες ηλεκτρονικών μα δεν ξερω αν ειμαι ετοιμος γιαυτα κα αν ξερω την καταλληλη φυσικη και κ.ο.κ απαντηστε μου παρακαλώ

Inferno
29-10-11, 14:41
Δε χρειάζεται να ξέρεις φυσική για να κάνεις ηλεκτρονικά. Βασικά αναλόγως κιόλας το τι θες να κάνεις... Για DC κ για αρχή μια χαρά φτάνουν οι γνώσεις σου στην 2α Λυκείου.

monk13
29-10-11, 15:39
αν μπορουσες να μου συμβουλευες καποιο βιβλιο θα σουνα αστερι .. 2ον δεν ξερω ακριβως τι ειναι το dc

Inferno
29-10-11, 16:10
dc είναι το συνεχές ρεύμα ενώ ac το εναλλασσόμενο.
Το βιβλίο είναι μεγάλο θέμα καθώς ο καθένας λέει την δική του προτίμηση η οποία μπορεί να μην είναι σωστή για την περίπτωση κάποιου άλλου.
Προς το παρόν θα μπορούσες να ξεκινήσεις με το βιβλίο φυσικής της 2ας λυκείου που απ όσο θυμάμαι είχε κυκλώματα μέσα.
Επίσης θα βρεις πολλά βασικά πράγματα στο ιντερνετ. Πάτα στο google basic electronics κ θα βρεις πολλά πραγματάκια.

Αποστόλης1
29-10-11, 16:35
http://www.hlektronika.gr/forum/content.php?r=76-%CE%97%CE%9B%CE%95%CE%9A%CE%A4%CE%A1%CE%9F%CE%A0%C E%9B%CE%97%CE%9E%CE%99%CE%91-%CE%9A%CE%99%CE%9D%CE%94%CE%A5%CE%9D%CE%9F%CE%99-%E2%80%93-%CE%A0%CE%A1%CE%9F%CE%9B%CE%97%CE%A8%CE%97

http://www.hlektronika.gr/forum/content.php?r=75

http://www.eugenfound.edu.gr/frontoffice/portal.asp?cpage=node&cnode=66

teo_GR
29-10-11, 17:07
Καλησπέρα και καλή αρχή.
Λίγο διάβασε λίγο θα σε βοηθήσουν όλοι και θα τα καταφέρεις.
Και εγώ έτσι ξεκίνησα και πριν λίγες μέρες έφτιαξα το πρώτο μικρό κυκλοματακι.

patent61
01-11-11, 22:11
Αγαπητέ φίλε τα πράγματα δεν είναι και τόσο δύσκολα όσο λες. Επειδή και εγώ είμαι ερασιτέχνης αλλά με αρκετή εμπειρία λόγω παλαιότητας και έχω μάθει πολλά διαβάζοντας, νομίζω ότι με λίγη βοήθεια θα τα καταφέρεις. Είμαι πάντως πρόθυμος να σε βοηθήσω όπου μπορώ επειδή μου αρέσουν οι νέοι με θέληση και διάθεση και επειδή μου θυμίζεις και εμένα στην αρχή μου. Στο Forum αυτό έχει δυνατούς γνώστες και κυρίως πρόθυμους και φιλικούς. Αν θέλεις λοιπόν θεωρία ή ότιδήποτε άλλο, που μπορώ να σου δώσω μην διστάσεις να μου το ζητήσεις. Περιμένω νέα σου

τάκης/sv3auw
24-11-11, 03:20
2α λυκείου και δεν ξέρεις τι είναι το DC?
Τι μαθαίνουν τα παιδιά μας σήμερα στα σχολεία;

panosdanas
23-02-12, 12:55
2α λυκείου και δεν ξέρεις τι είναι το DC?
Τι μαθαίνουν τα παιδιά μας σήμερα στα σχολεία;
dc=direct curent δηλαδη συνεχες ac=alternative curent usb=universal serial bus χριαζονται βιβλια διαβασμα και πρακτικη εξασκηση δηλαδη χρημα και χρονο αν οντως σε ενθουσιαζει και σου αρεσει

SRF
23-02-12, 13:41
Εντάξει μην τα τραγικοποιούμε αμέσως!
DC είναι αυτό που στην Ελληνική γλώσσα θα αναφέρεται στο βιβλίο φυσικής του σαν ΣΥΝΕΧΕΣ ΡΕΥΜΑ στο κεφάλαιο του ΗΛΕΚΤΡΙΣΜΟΥ! Δεν υποχρεούται να ξέρει & την Αγγλική ορολογία συντομογραφίας...
Το ΑC αντιστοίχως είναι το εναλλασσόμενο ρεύμα που θα διαβάσει στο ίδιο κεφάλαιο των βιβλίων φυσικής!
Ας ρωτήσουμε το παιδί αν ξέρει αγγλικά αρκετά ώστε να διαβάζει βιβλία σχετικά με το αντικείμενο των ηλεκτρονικών, ώστε να του προτείνουμε κάποια, που θα τον εντάξουν πολύ γρηγορότερα σε έννοιες που χρησιμοποιούνται αγγλικές ορολογίες!

haris_216
23-02-12, 15:08
ac=alternative curent ι

AC=alternating current δηλαδη εναλλασσόμενο ρεύμα και όχι...εναλλακτικό που είναι η ακριβής μετάφραση του "alternative"