PDA

Επιστροφή στο Forum : Οικονομική στεγανοποίηση φωτοβολταϊκού ?



Κυριακίδης
29-10-11, 20:52
Γεια σας, μήπως γνωρίζει κανείς κάποιο οικονομικότερο τρόπο "στεγανοποίησης" σε φωτοβολταϊκό πάνελ που έχουμε φτιάξει μόνοι μας?
Δίνω παρακάτω ένα παράδειγμα βίντεο του τι θέλω να κάνω.
<a href="http://www.youtube.com/watch?v=Muwclw5oYd8&amp;feature=fvwrel" target="_blank">
http://www.youtube.com/watch?v=Muwclw5oYd8&amp;feature=fvwrel
κ (http://www.youtube.com/watch?v=Muwclw5oYd8&feature=fvwrel)αι επίσης εντόπισα που το πουλάνε αυτό το υλικό της "στεγανοποίησης" και το βρήκα παρακάτω. Αλλά κοστίζει 62 ευρώ (Ακριβά). και είναι για στεγανοποίηση ενός μόνο πάνελ.

http://www.ricardo.gr/buy/κήπος-μαστορέματα/anakiklosi-perivallon/φωτοβολταικά/sylgard-184-για-φβ-πάνελ-encapsulation-kit/v/an640974286/ χει

Μήπως ξέρει κάποιος , αν υπάρχει άλλη μέθοδος πιο οικονομική και εξίσου ασφαλή? Για στεγανοποίηση του πάνελ μας αξιόπιστα χωρίς προβλήματα?

sv2
29-10-11, 21:14
ψαξε στα ναυτιλιακα

-nikos-
29-10-11, 21:34
αυτος το φτιαχνει με διαφανο πολυεστερα που ειναι πανακριβος
και κολαει την εμπρος πλευρα στο φαιμπεργλας που ειναι απο το ιδιο υλικο
για να εχει την απολυτη εφαρμογη του στιχειου με το φαιμπεργκλας σαν τα εργοστασιακα
αν απλα φτιαξεις ενα πανελ και τα κολησεις απο την πισω πλευρα
ποσο θα πεσει η αποδωση τους ??
γιατι αν ειναι να χασεις μονο 10% αλλα να καιρδισεις παραπολα απο τον
τροπο κατασκευης τοτε ειναι θεμα αποφασης.
www.aandreou.gr (http://www.aandreou.gr) εδω θα βρεις αυτο το υλικο αλλα να ξερεις οτι ειναι πανακριβο.

picdev
29-10-11, 21:35
δεν μπορείς να βάλεις σιλικόνη που αντέχει στις υψηλές θερμοκρασίες?

Κυριακίδης
29-10-11, 22:45
Για σταθείτε λίγο βρε παιδιά .... το πρόβλημα μου δεν είναι το που θα βρω οποιαδήποτε ρητίνη, (τέτοιες βρίσκεις όσες θες).... αλλά απλά σκεφτόμουν αν υπάρχει "οικονομικότερος τρόπος" αλλά και ασφαλής (το ασφαλής το λέω) γιατί ανησυχώ ότι αν βάλω οποιαδήποτε ρητίνη που (πιθανόν) να έχει κάποια τοξικά διαβρωτικά και "φοβάμαι" μήπως μου καταστρέψει τις κυψέλες . Άλλωστε γιαυτό είναι ακριβή αυτή η ρητίνη και κάνει 62 ευρώ .
Απλά ήθελα να μην βιαστώ ...... και να ακούσω γνώμες σας .
Μήπως υπάρχει κάποιο άλλο υλικό που να συμφέρει καλύτερα αλλά να είναι και εγγυημένο.

stefos1
30-10-11, 00:11
δωσε μας καποιες πληροφοριες
που θελεις να στεγανοποιησεις το πανελ εμπρος η πισω στις επαφες

Κυριακίδης
30-10-11, 09:52
Γεια σου και σε σένα Στέφανε, την πίσω πλευρά θέλω να στεγανοποιήσω (όπως ακριβώς δείχνει και το βίντεο που επισύναψα στην αρχή του μηνύματος) .
Η εμπρός πλευρά των κυψελών ακουμπάει στο γυαλί ..... επομένως για να το τελειώσουμε σωστά θέλω να το κλείσω "σφραγίσω" όπως δείχνει και στο βίντεο.

Όμως εντόπισα το υλικό (που χρησιμοποίησε ο τύπος που δείχνει το βίντεο .... Sylgard και έκπληκτος είδα ότι ένα τέτοιο κουτάκι που είναι μόνο για ένα πάνελ . έχει 62 ευρώ.

Αυτό με στεναχώρεσε γιατί όλες οι κυψέλες που έβαλα στο πάνελ κόστισαν 110 ευρώ (για 75W πάνελ). Και κτυπάει άσχημα να βάλω 62 ευρώ + μεταφορικά = 70 . Μόνο και μόνο για να το σφραγίσω.

Ένα προηγούμενο ΛΑΘΟΣ που έκανα (για να σφραγίσω ένα πάνελ) ήταν ότι για κάλυψη της πίσω πλευράς έβαλα και δεύτερο τζάμι και το έκλεισα αεροστεγώς μέσα .... όπως κάνουν οι Επαγγελματίες τζαμάδες . Και αυτό ήταν "ειδική σύσταση" από αυτούς που αγόρασα τις κυψέλες. Όμως ήταν λάθος .... γιατί δεν μου είπε κανένας ότι αυτές οι κυψέλες αναπτύσσουν θερμοκρασίες όταν εργάζονται.... με αποτέλεσμα να ραγίσουν τα τζάμια!!

Γιαυτό ψάχνω για οικονομικό και ασφαλή τρόπο για να τα σφραγίσω. πιθανόν από κάποιους που έχουν δοκιμάσει οι ίδιοι και ξέρουν εγγυημένα.

γιωρυος
30-10-11, 18:44
*plexiglass *3mm για πλάτη πλαισίου και γυαλί πάχους 5mm *για μπροστά . αλουμινακι [ *π *] περιμετρικα *με σιλικονι *στεγανι γυρω γυρω 25 ευρω ολα μαζι.
*το πιο οικονομικο Μιχαλακη !!!*
οποτε γουσταρεισ το ξεσιναρμολογεισ

stefos1
30-10-11, 19:30
Μιχάλη πιστευω οτη η λυση ειναι απλη σιλικονη και αντεχει στην θερμοκρασια και στεγανοποιει και κολλαει βεβαια οχι σε ολη την επιφανεια δεν χριαζετε μονο στα κενα γυρω απο τις κυψέλες , επαφες ,κολλησης και αγωγους

Κυριακίδης
30-10-11, 21:58
Θα προτιμούσα ιδέες χωρίς δεύτερο τζάμι (πλεξιγκλάς για πλάτη..... δεν το συνιστώ .... για όσους δεν το έχουν διαπιστώσει ακόμα είναι ΛΑΘΟΣ "πολιτική" να κλείνουμε τις κυψέλες ανάμεσα σε 2 τζάμια χωρίς να έχουμε αδειάσει τον αέρα από μέσα ..... την πάτησα και σε αυτήν την περίπτωση βλέποντας μετά από λίγο καιρό τις κυψέλες να "κολυμπάνε" μέσα στην υγρασία ... από την διαφορά της θερμοκρασίας.

Αν δεν καταλάβατε καλά ..... δεν θέλω να κάνω πάνελ της μιας μέρας ! Είπαμε αξιόπιστες και δοκιμασμένες λύσεις.

stefos1
30-10-11, 22:19
Δηλαδη ρε μιχάλη τι παραπανω σου προσφερει η εποξικη ρητινη τον 70ευρω απο το να το ντισεις ακομα και ολο με σιλικονη
πχ η ρητινη μετα τη σκληρυνση της δεν μπορεις να κανεις κατι στο μελλον
πες μου επισης αυτοι στο video πως γλιτώνουν απο τους υδρατμους. θα βοηθησει σε κατι η ρητινη σε αυτο?
θεωρω οτι η επικαλιψη με σιλικονη ειναι πολυ καλυτερη λυση και για να γλιτωσεις απο τους υδρατμους κατα την τοποθετηση να υπαρχει μεγαλη θερμοκρασια 30c τουλαχιστον οποτε να περιοριστη η υγρασια του αερα γνωμη μου

NOE
31-10-11, 00:40
Όταν σφραγίζεις τα κελιά ανάμεσα σε 2 τζάμια, εγκλωβίζεις και λίγη "ατμόσφαιρα" η οποία έχει ένα ποσοστό υγρασίας και δεν μπορεί να το ανταλλάξει με το περιβάλλον, το αποτέλεσα είναι όταν οι θερμοκρασίες πέσουν θα ιδρώσει όλο το πάνελ (εσωτερικά) και να διαβρωθεί.

Αν προσπαθήσεις να σφραγίσεις τα κελιά περιμετρικά με σιλικόνη εγκλωβίζεις και σε αυτή την περίπτωση ατμοσφαιρικό αέρα και θα συμβεί το ίδιο πράγμα.

Αν θέλεις να μην υπάρχει αέρας τότε πρέπει να μπει σιλικόνη ανάμεσα στο κελί και το τζάμι αλλά αυτό θα ΄ναι καταστροφικό γιατί μετά από 2 μήνες ηλιοφάνειας η σιλικόνη θα έχει κιτρινίσει.

Στο πλέξυ γκλας η σιλικόνη δεν "κολλάει" και αργά ή γρήγορα θα ξεκολλήσει.

Ουσιαστικά τα καλύτερα υλικά είναι μια πολύ καθαρή σιλικόνη υγρής μορφής (δεν θυμάμαι πως λέγεται αλλά είναι πανάκριβη) που μπαίνει και γεμίζει όλο το κενό ανάμεσα στα κελιά και το τζάμι με αποτέλεσμα να μην υπάρχει ατμοσφαιρικός αέρας, ο κατασκευαστής αυτού του υλικού δίνει χρόνο ζωής και ότι θα είναι απόλυτα διάφανο για >20 χρόνια. Το ίδιο ακριβώς μπορείς να κάνεις και με την εποξική ρητίνη που προαναφέρθηκε (όπως κάνει και ο τύπος στο video..) η οποία εγγυάται χρόνο ζωής >20χρόνια αλλά και η τιμή της είναι το ίδιο υψηλή.

Μιχάλη και γώ ακριβώς το ίδιο πράγμα ψάχνω, να σφραγίσω τα κελιά φθηνά και αξιόπιστα αλλά ακόμα δεν έχω βρει κάτι αξιόλογο. Ένας τρόπος τον οποίο δεν έχω δοκιμάσει στην πράξη είναι να σφραγιστούν τα κελιά ανάμεσα σε 2 τζάμια αλλά το εσωτερικά να γεμιστεί με ήλιον (ή αργό από ηλεκτροσυγκόλληση) ώστε να φύγει ο ατμοσφαιρικός αέρας και η υγρασία.

Αν κάποιος έχει βρεί τρόπο ας μας πει...

stefos1
31-10-11, 01:08
http://www.iqsolarpower.com/odigos2.htm
Επειδή εσωτερικά στο πάνελ υπάρχει παγιδευμένος αέρας, αυτός ενδέχεται να δημιουργεί κάτω από κάποιες καιρικές συνθήκες σταγονίδια υγρασίας που μακροπρόθεσμα μπορεί να σκουριάσουν τις συνδέσεις των κυψελών. Υπάρχουν τρεις διαφορετικές λύσεις, όπως παρακάτω:
Όσο μικρότερη η απόσταση μεταξύ πλάτης και μπροστινού τζαμιού, τόσο λιγότερος αέρας, άρα τόσο το καλύτερο. Έτσι λοιπόν, αν αφήσουμε ελάχιστο κενό μεταξύ πίσω πλάτης και μπροστινού τζαμιού (πχ ένα ή δύο χιλιοστά), και ελαχιστοποιούμε έτσι και τη θόλωση που μπορεί να προκύψει κάποιες μέρες.
Για να εξαλειφθεί τελείως το πρόβλημα της υγρασίας, υπάρχει ένα υλικό με βάση την σιλικόνη (πωλείται σε μερικά εξειδικευμένα καταστήματα με χημικά είδη, ή την παραγγέλνουμε από το κατάστημα που*αναφέρω εδώ
). Μπορούμε να τοποθετήσουμε τις κυψέλες στο τζάμι (και όχι να τις κολλήσουμε στην πλάτη του πάνελ) και να περιχύσουμε την πίσω πλευρά (ασημί) των κυψελών με αυτό το παχύρρευστο υγρό, το οποίο μετά από μερικές ώρες σκληραίνει και ουσιαστικά ενθυλακώνει τις κυψέλες και τις προστατεύει έτσι από τον αέρα.
Τέλος, μια άλλη πολύ επαγγελματική λύση είναι η εξής: Αφού τοποθετήσουμε τις κυψέλες στο ένα τζάμι, το πηγαίνουμε σε έναν τζαμά και του ζητάμε να μας το κλείσει όπως τα διπλά τζάμια στα παράθυρα με αλουμίνιο περιμετρικά. Στα διπλά παράθυρα βάζουν κι ένα ειδικό υλικό που απορροφά την υγρασία, γι΄ αυτό και δεν θολώνουν τα διπλά παράθυρα στα σπίτια.

Κυριακίδης
31-10-11, 10:52
Ευχαριστώ Στέφανε για το Link που πρότεινες ... λογικά ,και κάπως σωστά αυτά που προτείνει το Link ... εκτός από τα εξής παρακάτω που λέει .

""Τέλος, μια άλλη πολύ επαγγελματική λύση είναι η εξής: Αφού τοποθετήσουμε τις κυψέλες στο ένα τζάμι, το πηγαίνουμε σε έναν τζαμά και του ζητάμε να μας το κλείσει όπως τα διπλά τζάμια στα παράθυρα με αλουμίνιο περιμετρικά. Στα διπλά παράθυρα βάζουν κι ένα ειδικό υλικό που απορροφά την υγρασία, γι΄ αυτό και δεν θολώνουν τα διπλά παράθυρα στα σπίτια.""

Αυτό είναι δοκιμασμένο από μένα και είναι άκρως ΘΑΝΑΣΙΜΟ ΚΑΙ ΛΑΘΟΣ !!!
διότι και πάλι έχουν αέρα αυτά μέσα (τα διπλά τζάμια) . και όσο για το "υλικό που απορροφά την υγρασία" που λένε . Δεν είναι τίποτα άλλο παρά η λεγόμενη "Σίλικα" (μικροσκοπικά σφαιρίδια σίλικας) που είναι τοποθετημένα "κρυφά" μέσα και ανάμεσα σε κάτι "κούφιες εσωτερικά " μεταλλικές ράβδους που μπαίνουν περιμετρικά και ανάμεσα στα τζάμια . Ένα τέτοιο έκανα ακριβώς .... και μου έσπασε ανεξήγητα το πίσω τζάμι . Επειδή δεν λαμβάνουμε σοβαρά ότι στην περίπτωση μας , κυψέλες θερμαίνονται ... με αποτέλεσμα να σκάνε τα τζάμια από την εσωτερική πίεση.
Η μόνη λύση είναι να μην μπει 2ο τζάμι αλλά μια ειδική και κατάλληλη πάστα.
Έλα ντε όμως .... που είναι ακριβή αυτή η πάστα 70 ευρώ?????
και γιαυτό ψάχνω εδώ μέσα για τυχόν οικονομικότερες λύσεις...

Σκέφτομαι να δοκιμάσω τον κοινό πολυαστέρα (αυτόν που τον δουλεύουμε με το πανί). θα το δοκιμάσω σε 1 μόνο κυψέλη πάνω σε τζάμι να δω πως πάει ... και βλέπουμε.

christakosxo
31-10-11, 16:21
αν ενωσουμε και κολησουμε περιμετρικα τη πλατη (plexiglass) και την οψη (γυαλι ) χωρις να υπαρχει κενο μεταξυ τους υπαρχει προβλημα ???

Κυριακίδης
31-10-11, 19:21
Γεια σου Χρήστο . Σωστή η ιδέα σου ... (είναι η πιο κοντινή λύση) ... αλλά όσο να,ναι θα έχεις και πάλι υγρασία.
Επίσης πολύ σωστά κάνουν κάποιοι που για πλάτη βάζουν Πλεξιγκλάς ... γιατί όχι 1 ή 2 ...... αλλά ..... 3 πάνελ μου που τα έκανα όλα με δύο τζάμια ακόμα και στην πλάτη σπάσανε! .... και το πιο περίεργο είναι ότι σπάζει πάντα η πλάτη ! και όχι το εμπρός !

vasilllis
31-10-11, 20:04
http://www.ebay.com/itm/Sylgard-184-Solar-Cell-Solar-Panel-Encapsulation-Kit-/180518954584

54 ntolars παρακαλω.


και αυτο http://www.ebay.com/itm/1kg-SOLAR-TITE-cell-panel-encapsulation-kit-SYLGARD-184-/180746298010?_trksid=p4340.m185&_trkparms=algo%3DSIC.NPJS%26its%3DI%26itu%3DUA%26o tn%3D5%26pmod%3D190583569921%26ps%3D63%26clkid%3D3 868602663939463690

ειναι διπλο σε ποσοτητα περιπου.

και πιο φτηνο http://www.ebay.com/itm/Dow-Corning-PV-6010-Solar-Cell-Encapsulant-10-oz-Kit-/200669770224?_trksid=p4340.m185&_trkparms=algo%3DSIC.NPJS%26its%3DI%26itu%3DUA%26o tn%3D5%26pmod%3D190583196191%26ps%3D63%26clkid%3D3 868659056933836966

κινεζουρες βεβαια.

και θες να στεγανοποιεισεις το μπροστινο τζαμι και οχι το πισω?

γιωρυος
31-10-11, 20:08
σημερα ειδα τα πανελα που εχω στην ταρατσα χιουνται μαρκασ εχουν κολημενα απο πισω μεμβρανη *[ζελατινα]*

Κυριακίδης
31-10-11, 21:01
Ευχαριστώ Γιώργο . Αυτή η ζελατίνα που λες . βάζουν το πάνελ μαζί με την ζελατίνα μέσα σε "φούρνο" ειδικό ( και Very Very Dollars ) και αφού έχουν αδειάσει με ειδικές αντλίες των αέρα από μέσα . το ψήνουν στο μηχάνημα αυτό και γίνεται "Πλαστικοποίηση" όπως κάνουμε στα Α4 χαρτιά.
Καλή η ιδέα σου .... όμως έχεις να μου "δανείσεις " μερικά Dollars . Για να πάρω μόνο την άδεια για αυτό το μηχάνημα?! :001_tt2:

electrifier
31-10-11, 21:38
Η απορία η δική μου είναι γιατί δεν τα αγοράζετε έτοιμα τα πάνελ.

christakosxo
01-11-11, 00:20
φιλε αντρεα !! 1) για να νιωσουμε τη χαρα της δημιουργιας που ειναι και το πιο βασικο και 2) μηπως καταφερουμε και γλυτωσουμε καποια χρηματα !! :-) ελπιζω να σε καλυψα !!!

electrifier
01-11-11, 00:25
Με κάλυψες 100%, η χαρά της δημιουργίας δεν τίθεται υπό αμφισβήτηση!

Απλά επειδή κι εγώ κατά σύμπτωση ψάχνομαι να πάρω ένα πανελάκι αυτή τη περίοδο, από το λίγο που το κοίταξα ανακάλυψα πως δε συμφέρει καθόλου οικονομικά να κάτσεις να το φτιάξεις μόνος σου με αμφίβολο αποτέλεσμα. ΕΚΤΟΣ ΑΝ ο σκοπός είναι να είναι φορητό, οπότε δε σε ενδιαφέρει η στεγανότητα και οι λοιπές καιρικές συνθήκες.

christakosxo
01-11-11, 00:44
ακομα το ψαχνουμε αν συμφερει !! :-)

electrifier
01-11-11, 01:03
Κοίτα, μικρό έτοιμο πάνελ με το αλουμίνιό του, με τις συνδέσεις του, με το τζάμι του, πχ 80W (18V/4,5A περίπου) που θέλω εγώ το φέρνω από έξω με 200€ και από μέσα με 230~240€. Να το φτιάξεις μόνος σου δε παίζει, και τα φωτοστοιχεία σκέτα δεν είναι αρκετά φτηνά και ακόμα χειρότερα θα δυσκολευτείς να βρεις τα υπόλοιπα υλικά (ήδη το γεύεσαι αυτό) και πρέπει να υπολογίσεις και το κόπο που θα κάνεις για να τα βρεις και τις εργατοώρες για να το φτιάξεις κι ΑΝ υποθέσουμε πως θα φτάσεις σε αντίστοιχο ποιοτικό αποτέλεσμα. Πάει μακριά η βαλίτσα για να πεις πως αξίζει το κόπο και για μία μόνο μικρή κατασκευή το τελικό κόστος βάζω στοίχημα πως θα είναι παραπάνω...

Εκείνο που κοστίζει στη φάση δεν είναι το/α πάνελ, αλλά οι μπαταρίες και δυστυχώς δε φαίνεται με τη πρώτη ματιά, μόλις ασχοληθείς τότε το προσέχεις αυτό. Ήθελα να φτιάξω ένα μικρό σταθμουλάκο και το συνολικό κόστος με τη μπαταρία αποδεικνύει πως δε θα έχω κανένα κέρδος, ούτε μακροχρόνια. Δηλαδή εφόσον έχεις ΔΕΗ σε ένα σπίτι δεν αξίζει καθόλου για συμπληρωματική ενέργεια. Μόνο σε επενδύσεις για εκαταστάσεις με σκοπό τη πώληση, διότι το αγοράζει ακριβότερα η ΔΕΗ το ρεύμα. Εγώ αν το φτιάξω πιο πολύ για πλάκα θα το κάνω, το πάνελ είναι ψιλοφτηνό, αλλά με τα ηλεκτρονικά και τη μπαταρία πάει ψηλά.

Κυριακίδης
01-11-11, 08:13
Χρήστο και Ανδρέα γεια σας... να σας πω και τις δικές μου εκδοχές? γιατί το φτιάχνουμε μόνοι μας? (Πέρα από την απλή χαρά της δημιουργίας)

1) Αγοράζουμε ντομάτες από την Τουρκία ... αγοράζουμε πατάτες από την Αίγυπτο ... Σκόρδα από την Κίνα ...κτλ (στην συνέχεια τρέχουμε έξω από το σύνταγμα με τα πανό ) φωνάζοντας κάντε κάτι για την ανεργία !!!! . Επίσης (Γελάω) με αυτά που λέτε " ότι αν υπολογίσεις και τις εργατοώρες που χρειάζεσαι για να το φτιάξεις " . Ε λοιπόν δίνουμε στον εαυτό μας δουλειά .... και δεν μας αρέσει !!! . Ε τι να σας πω ... αγοράστε έτοιμα να δουλέψουν οι από έξω!! Και εσείς συνεχίστε να φτιάχνετε οικονομικά πανό με συνθήματα για να πάτε στο Σύνταγμα από έξω να φάτε μερικά καπνογόνα .

2) Αν υπήρχαν Ελληνικές (κυψέλες) θα τις προτιμούσα και ας ήταν και μπαλωμένες ... που λέει και η παροιμία.

3) Αγοράζουμε (ως συμφερότερο για οικονομία στο ρεύμα από την ΔΕΗ ) κάτι συσκευές ελέγχου δήθεν του συνημιτόνου δηλαδή κάτι τέτοια του τύπου ... Η ισχύς που παρέχεται από το δίκτυο στις συσκευές, κατά ένα ποσοστό "καταναλώνεται" στις συσκευές (ενεργός ισχύς, ΕΙ) και κατά ένα άλλο ποσοστό επιστρέφει αχρησιμοποίηση στο δίκτυο (αεργός ισχύς, ΑΙ). Το άθροισμα ενεργού και αεργού ισχύος ονομάζεται φαινόμενη ισχύς (ΦΙ). ...... Που είναι από πολλούς αμφίβολα !! .... Αλλά δεν μας ενδιαφέρει το εντελώς δωρεάν από τον ήλιο !
3) Όσο για το 80 W που λέτε ότι βρήκατε με 200 ευρώ (και πάλι είναι ακριβότερο ) αλλά δεν είπατε τι είναι - μονοκρυσταλικό? πολυκρυσταλικό ? - ή Σεληνιουχου και δεν συμμαζευεται.....

4) Ας καταφέρω να λύσω και το πρόβλημα της "στεγανοποίησης" οικονομικά και μετά τα λέμε τι συμφέρει και τι όχι.
5) Και άλλα πολλά .... που δεν θα επεκταθώ περισσότερο γιατί ξεφεύγουμε από την ουσία .

Κυριακίδης
01-11-11, 09:55
Να και κάτι ενδιαφέρον μέσα από το You Tube (+τα παρεμφερή βίντεο ) . Όπου υπάρχουν μεμβράνες τύπου EVA ενθυλάκωσης .

http://www.youtube.com/watch?v=xo9iKyGD2xY

Ε (http://www.youtube.com/watch?v=xo9iKyGD2xY)πίσης και το που θα βρούμε αυτά τα υλικά .

http://www.alibaba.com/showroom/eva-foam-roll.html

-nikos-
01-11-11, 10:07
πολυ ενδιαφερον το τελευταιο υλικο
με πολλες εφαρμογες.

Panoss
01-11-11, 10:15
1) Αγοράζουμε ντομάτες από την Τουρκία ... αγοράζουμε πατάτες από την Αίγυπτο ... Σκόρδα από την Κίνα ...κτλ (στην συνέχεια τρέχουμε έξω από το σύνταγμα με τα πανό ) φωνάζοντας κάντε κάτι για την ανεργία !!!! . Επίσης (Γελάω) με αυτά που λέτε " ότι αν υπολογίσεις και τις εργατοώρες που χρειάζεσαι για να το φτιάξεις " . Ε λοιπόν δίνουμε στον εαυτό μας δουλειά .... και δεν μας αρέσει !!! . Ε τι να σας πω ... αγοράστε έτοιμα να δουλέψουν οι από έξω!! Και εσείς συνεχίστε να φτιάχνετε οικονομικά πανό με συνθήματα για να πάτε στο Σύνταγμα από έξω να φάτε μερικά καπνογόνα .

:thumbup1: Σωστός + οο.


2) Αν υπήρχαν Ελληνικές (κυψέλες) θα τις προτιμούσα και ας ήταν και μπαλωμένες ... που λέει και η παροιμία.

Πριν 3-4 χρόνια έβλεπα κάτι δημοσιεύσεις που λέγαν ότι κατασκευάζονται στην Ελλάδα, πχ στη Θράκη, εργοστάσια κατασκευής φωτοβολταικών. Τι γίνανε αυτά;

GeorgeVita
01-11-11, 10:51
..
2) Αν υπήρχαν Ελληνικές (κυψέλες) θα τις προτιμούσα και ας ήταν και μπαλωμένες ... που λέει και η παροιμία.

Υπάρχουν εργοστάσια αλλά δεν είναι για "λαϊκή κατανάλωση":
http://www.heliosphera.com/gr/
http://www.schellas.gr/

G

Κυριακίδης
01-11-11, 12:20
Παναγιώτη και Γιώργο .... έστω και αν υπάρχουν Ελληνικά εργοστάσια .... ισχύει η προδοσία και από αυτούς τους επιχειρηματίες (εκτός μόνο από τους πολιτικούς) . και οι "βαθιές τσέπες" τους (όχι ότι δεν κάνουν καλά). Άλλωστε λειτουργούν με καθαρά κερδοσκοπικό πνεύμα και τους συγχωρώ λιγάκι....
Εκείνο που δεν μπορώ να συγχωρέσω σε αυτούς τους επιχειρηματίες είναι π.χ

Θυμάστε κάποτε που στην Ελλάδα φτιάχναμε τα γνωστά τότε αγροτικά φορτηγάκια Pony που είχαν κινητήρα της Citroen?
Ήταν τότε ανάρπαστα για τους αγρότες κυρίως (και ήταν ανοικτά φορτιγάκια στην αρχή χωρίς καμπίνα κτλ) και σιγά - σιγά . άρχισαν να τα βελτιώνουν με καμπίνες .... πιο καλό σχεδιασμό κτλ.
Όπως και η Shoda κάποτε λέγαμε σαράβαλα είναι ....μα τώρα σιγά σιγά η Shoda βελτιώθηκε και έβγαλε την Οctavia κτλ και πρόκοψαν.
Ενώ πανάθεμα τους "ανθέλληνες επιχειρηματίες" μας για την "βαθιά τους τσέπη" και μόνο. Υποψιάζομαι θα πήραν τίποτα "μίζες" (για να πάρουν εν μέρη στα "γρήγορα" τα κέρδη) από ξένα συμφέροντα για να τα κλείσουν .
Τι λοιπόν να περιμένω από τα Ελληνικά εργοστάσια και τους Έλληνες επιχειρηματίες? που ακόμα και στην περίπτωση ...να μας "χαρίσουν" έστω τα δευτέρας διαλογής τους προιόντα από κυψέλες στην αγορά. Μπήκατε?:001_rolleyes:

electrifier
01-11-11, 13:01
...
1) Η παρατήρηση αυτή δεν είναι ουσιώδης, ήδη αντιλαμβάνεσαι στο 5 πως ξεφεύγεις από την ουσία. Δηλαδή όλα τα υλικά που αγοράζεις ξεχωριστά και τα στοιχεία και τα εργαλεία ακόμα που δουλέυεις είναι ελληνικής κατασκευής κι έτσι «δε δίνεις λεφτά έξω», σοβαρά; Ντόιν...
2) Κι αυτό πανάσχετο με το θέμα. Δε μου είπες πως το κάνεις χειροποίητο για να είναι και φτηνό, ή όχι; Με μπερδεύεις.
3) Η παρατήρηση αυτή δεν είναι ουσιώδης, ήδη αντιλαμβάνεσαι στο 5 πως ξεφεύγεις από την ουσία.
3) (ξανά 3)Μονοκρυσταλλικό φυσικά (και μάλιστα είναι 85Watt γιατί έχουν θετική ανοχή). Όχι δεν είναι ακριβότερο από το χειροποίητο, κάτσε βάλε κάτω τα υλικά και τα έξοδα που ΣΥΝΟΛΙΚΑ έκανες για ένα μικρό πανελάκι και τα λέμε. Κι αν δε σου πετύχει η στεγανοποίηση και το βάλεις έξω και χαλάσει σε 5 χρόνια ή δε σου πετύχουν οι κολλήσεις και σου τρώει ισχύ τα λέμε πάλι. Από έξω 200€ πάει με τα μεταφορικά λόγω βάρους, είναι ακόμα φτηνότερο. Αν πάρεις περισσότερα είναι ακόμα φτηνότερα. Μάλιστα αν θες να υποστηρίξεις το τόπο σου, τότε πολύ απλά αγόρασέ το από κάποιο ελληνικό κατάστημα που θα βγάλει κέρδος (μέσω G το βρήκα τουλάχιστον σε 3 καταστήματα), οπότε λύνεις και το θέμα 2.
4) Απάντησα στο «3 ξανά».
5) Φυσικά και ξεφεύγεις από την ουσία. Εγώ μπήκα να προσθέσω μια πληροφορία για να μη παιδεύεται ο κόσμος άδικα (είπαμε, με εξαίρεση τη δημιουργικότητα) κι εσύ κάθεσαι και μου αραδιάζεις θεωρίες ασύνδετες μεταξύ τους και off topic.

Τέλος πάντων. Όταν τελειώσεις πες μας πόσο σου κόστισαν τα υλικά (στοιχεία/πλαίσιο/καλώδια/τζάμι ή πλεξιγκλάς/στεγανοποιητικό/αναλώσιμα/βενζίνη ή εισιτήρια ή μεταφορικά για να προμηθευτείς τα υλικά) και ΤΟΤΕ θα δεχτώ μαθήματα «ουσίας». Ήμαρτον, να βοηθήσω μπήκα, όχι να καταργήσω τη κοσμοθεωρία κάποιου.

Κυριακίδης
01-11-11, 14:11
Ανδρέα ρωτάς πόσο θα μου στοιχίσει συνολικά. και ιδού.

1) Παραγγελία 40 κυψέλες (όχι 36 ) . Γιατί θα σπάσω και μερικές έτσι για πλάκα
http://www.ricardo.gr/buy/%CE%BA%CE%AE%CF%80%CE%BF%CF%82-%CE%BC%CE%B1%CF%83%CF%84%CE%BF%CF%81%CE%AD%CE%BC%C E%B1%CF%84%CE%B1/anakiklosi-perivallon/%CF%86%CF%89%CF%84%CE%BF%CE%B2%CE%BF%CE%BB%CF%84%C E%B1%CE%B9%CE%BA%CE%AC/40-%CF%86%CE%B2-%CE%BA%CE%B5%CE%BB%CE%B9%CE%AC-125x125-%CE%B5%CE%BA-bus-tabwire/v/an657975388/

μ (http://www.ricardo.gr/buy/%CE%BA%CE%AE%CF%80%CE%BF%CF%82-%CE%BC%CE%B1%CF%83%CF%84%CE%BF%CF%81%CE%AD%CE%BC%C E%B1%CF%84%CE%B1/anakiklosi-perivallon/%CF%86%CF%89%CF%84%CE%BF%CE%B2%CE%BF%CE%BB%CF%84%C E%B1%CE%B9%CE%BA%CE%AC/40-%CF%86%CE%B2-%CE%BA%CE%B5%CE%BB%CE%B9%CE%AC-125x125-%CE%B5%CE%BA-bus-tabwire/v/an657975388/)έχρι εδώ σύνολο 109 ευρώ + μεταφορικά (ταχυδρομείου) 6 ευρώ = 115 ευρώ .
Έχει μέσα στο πακέτο και καλωδιοταινίες χοντρές ψιλές , Pen Flux , (Κολλητήρι έχω εγώ δικό μου) άντε να στο βάλω μέσα και αυτό. + 10 ευρώ + 115 τα παραπάνω = Σύνολο 125 ευρώ.
2) Τζάμι μπροστά 15 ευρώ .... + 125 τα παραπάνω = 140 ευρώ
3) Πηχάκια αλουμινένια 15 ευρώ ....+ 140 ευρώ τα παραπάνω = 155 ευρώ
4) Τέλος το (φθηνό υλικό ) που ψάχνω τώρα εδώ μέσα για να το στεγανοποίησω στην πλάτη του.( Άγνωστο πόσο θα καταλήξει) . Αυτά .

Τώρα Ανδρέα θα μου πεις ... Ε και τι έγινε " εγώ το πήρα 200 ευρώ έτοιμο από το εξωτερικό"

Για κάνε μου την χάρη και δώσε μου αναλυτικά το Link που βρήκες με το συγκεκριμένο πάνελ όπου να λέει τα αναλυτικά χαρακτηριστικά αυτού του πάνελ που λες ότι βρήκες . Να το εξερευνήσω και εγώ λίγο να δω τι γίνεται με αυτό.

electrifier
01-11-11, 14:26
Ά μάλιστα, να μιλάμε συγκεκριμένα, τώρα είσαι ωραίος Μιχάλη!

Καταρχάς μου είπες πως το υπολογίζεις 70 Watt, εγώ αυτό που δίνω είναι για 80+.

Ορίστε link από έλληνα έμπορο, για να αποθέσεις και ένα πενηντάρι σε ελληνικά χέρια , αφού το έθεσες έτσι:
http://www.greenenergyparts.com/index.php/solarpanel85wp.html
...κι άλλο link με το ίδιο:
http://www.eshops.gr/index.php?act=viewProd&productId=12247
...επίσης κοντά εδώ που μένω έχει κατάστημα με το ίδιο πάλι και με άλλα και μπορείς να το πάρεις και λίγο φτηνότερα ακόμα.

Το ίδιο πάνελ ακριβώς θα το βρεις από χίλιες πηγές άμα ξέρεις να ψάχνεις. Μερικά έρχονται και από Γερμανία δήθεν ως γερμανικά αλλά είναι κινέζικα. Η Κίνα είναι Νο1 παγκοσμίως στη παραγωγή φωτοβολταϊκών, για όσους δε το γνωρίζουν. Από Κίνα μπορείς να το φέρεις μαζί με την αποστολή γύρω στα 200€ χωρίς διαπραγμάτευση (καμιά φορά παίζει να το διαπραγματευτείς κιόλας).

ΣΩΤΗΡΗΣ ΤΡΙΚΛΑΑ
01-11-11, 14:31
κοιταξτε αυτο.....http://www.hlektronika.gr/forum/media.php?do=details&mid=54 το εφτιαξα και σας λεω οτι δεν συμφερει... ασε που η κυψελες σπανε για πλακα... καλυτερα να επερνα ετοιμο... θα μου εβγαινε λιγο ποιο ακριβω αλλα θα ηταν ποιο καλο και ποιο αποδωτικο... αν θελεις σου λεω και τα προβληματα που θα συναντησεις...!! καλη επιτυχεια...(στο βιντεο δεν ειχε τζαμι γιατι μολις το ειχα τελειωσει την αλλη μερα το εβαλα κανονικα και εννοειτε το εβαλα και στην καταλληλη κληση...)

Κυριακίδης
01-11-11, 14:47
1) Μισό λεπτό ποιος σου είπε ότι εγώ μιλάω για 70W? για δες την σελίδα που σου υπέδειξα?
40 Κυψέλες Χ 2,4W = Πόσο? 70? ...Πάρε καινούριο κομπιουτεράκι .

2) Τα πάνελ που αναφέρεις τα αναφέρεις με 239 Ευρώ μέσο όρο. Αλλά είναι και άδικο να λες να σου βάλω μέσα και το κολλητήρι και τα μεταφορικά . Ενώ εσύ όχι?

3) Είναι άδικο να μην παραγγείλω και εγώ κυψέλες από Κίνα (που λες άμα ξέρεις να ψάχνεις). Που αν τις βρω και εγώ από εκεί θα σε φέρω στα μισά πίσω.!!!

4) Δεν συνυπολογίζεις ότι φέρνεις από έξω το κόστος μεταφοράς και πιθανούς δασμούς στο τέλος (που είναι στα ψιλά γράμματα)

Οποιαδήποτε πρόκληση για σύγκριση δεκτή . Δεν παρεξηγιέμαι , στο μόνο που συμφωνώ είναι ότι είναι έτοιμο ....αλλά πας με το μείον αβαντάζ 80 - 100 ευρώ περισσότερα. :001_tt2: που αν τα είχα αυτά .... σου έφτιαχνα ακόμα ένα για να στο στείλω δώρο!

electrifier
01-11-11, 14:57
(για 75W πάνελ)
1) Συγνώμη, είχες γράψει 75.

2) Δε σου είπα να μου βάλεις μέσα το κολλητήρι, πού το διάβασες αυτό. Βέβαια, αν αγόρασες εργαλεία μόνο και μόνο για τη κατασκευή του πάνελ εννοείται πως είναι εντός των εξόδων! Εγώ τα μεταφορικά τα έχω βάλει, σου έγραψα 230~240 με μεταφορικά για παραγγελία εντός ελλαδικού χώρου. Εγώ μάλιστα μπορώ να πάω επί τόπου σε κατάστημα και να το πάρω και λιγότερο. Από Κίνα είναι μαζί με μεταφορικά.

3) Μη φανταστείς πως τις δίνουν τσάμπα τις κυψέλες σκέτες. Ψιλοίδιο πρέπει να βγαίνει το κόστος των κυψελών αν πάρεις λίγες. Εξάλλου ας έβλεπες και τη Κίνα, εσύ μου είπες δήθεν πως δε θες να φέρνεις υλικά από έξω, δε το είπα εγώ.

4) Άντε πάλι με τη μεταφορά, σου είπα είναι ΜΕ τη μεταφορά (διόρθωση: με εξπρές από Κίνα < 20 ημέρες παράδοση). Δασμοί έτσι, για το συγκεκριμένο πράγμα που συζητάμε δεν θα παίξουν.


Όχι δε πάω με μείον, ακόμα δεν είδα το συνολικό σου κόστος και δε το είδα φτιαγμένο να το συγκρίνω ποιοτικά και δε το μέτρησα αυτό που θα φτιάξεις να δω τί σόι ισχύ θα δίνει. Επίσης εγώ στο πάνελ θα έχω κι εγγύηση, εσύ όχι. Η θεωρία «φτιάχνω μόνος μου» με τη πράξη «τί έφτιαξα και τί θα έχω» διαφέρει πολύ.

taxideytis
01-11-11, 15:27
το είχα γράψει πιο παλιά στην "κατασκευή οικιακού φ/Β συατήματος"...και επανέρχομαι αντιγράφοντάς το....

οικονομικός απολογισμός

πάνελ 80 watt στα 12 volt (http://www.hlektronika.gr/forum/) αγορά έτοιμο πχ απο εδώ... http://www.greenenergyparts.com/inde...nel8085wp.html (http://www.greenenergyparts.com/index.php/solarpanel8085wp.html) 233 x 2 = 466 ευρώ + μεταφορικά.

ιδιοκατασκευή
1.αγορά 108 cells τελική τιμή στην κάρτα 296 ευρώ. (3 πάνελ-κίτ που τα έχει όλα μέσα + tabbs)
2.αγoρά αλουμινίων για 2μισυ πάνελ 18
3. 2 τζάμια 120Χ60 πεντάρια 56 (ακριβούτσικο...μπορεί στο επόμενο, έχω τα cell να βάλω τριάρι, έτσι για δοκιμή για να δω πόσο θα αντέξει...:001_rolleyes:)
4. sylgard 184 (κιτ Χ 2) τελική τιμή 100
5. ψιλιλόγια..πριτσίνια κλπ 4

σύνολο 474 ευρώ. τα δύο.

αλλά έχω ακόμα 38 cell me tabb επάνω, οπότε μου λείπει το τζάμι άντε 3αρι, 20€ + αλουμίνιο 10€ + (δεν θα βάλω sylgard) αλλά κάτι άλλο, σύνολο 504 €υρώ. τα τρία.

στα τρία απο το παραπάνω site ερχόμαστε στα 699 € + τα μεταφορικά τα οποία υποθέτω οτι μπορεούν να φτάσουν και 30-50 ευρώ.

τα συμπεράσματα δικά σας.

taxideytis
01-11-11, 15:29
το σύστημα ήδη μετράει τρία χρόνια λειτουργίας, τα δύο πάνελ, και ένα απο το καλοκαίρι τα άλλα τρία. Τα μέτρησα τελευταία φορά τον Σεπτέμβρη και χαλαρά έιμαι στα 3+ amper το ένα. Αλλά...

taxideytis
01-11-11, 15:42
τρείς διαφορετικές μέθοδοι κατασκευής...

Στα δύο πρώτα χρησιμοποιήθηκε πλάτη απο πλεξιγκάς, σταθεροποιημένη απο πίσω, κολλημένα πάνω τα cells, και τζάμι μπροστά. Αλουμίνιο γύρω γύρω και σιλικόνη για στεγανοποίηση...αρκετή....ναι έιδα λιιιγους υδρατμούς μέσα, κάποια άνοιξη...μετά ουδέν. Λειτουργούν 3 χρόνια και το σεπτέμβρη κατεβάζουν 3+αμπέρ το ένα...

Στα δύο δευτερα δεν χρησιμοποίησα πλάτη. σε πεντάρι κρύσταλλο κατευθείαν με sylgard επάνω. Μου ράγισε το ένα κρύσταλλο. Αλλά επιφανειακά. Φέτος θα έιναι ο πρωτος τους χειμώνας...θα δούμε...

Τρίτο με υπολείμματα cell, το έφτιαξα με πλάτη απο κόντρα πλακέ θαλάσσης και τριάρι τζάμι. αλλά το περιέλουσα απο πίσω με κάμποσο πολυεστέρα και πιστευω οτι το αδιαβροχοποίησα πλήρως.

Το θέμα της ιδιοκατασκευής έιναι το βάρος. Αλλά αν ανέβουν μετά δεν μετακινούνται. Δεν έχω καταλήξει ποια μέθοδος έιναι η καλύτερη. Αλλά χονδρικά έχεις μια οικονομία, περίπου 50 με 70 ευρώ το πάνελ στην τρέχουσα τιμή...αλλά δεν έιναι μόνο οικονομικό το θέμα...που σε λίγο θα έιναι....:001_rolleyes:

electrifier
01-11-11, 15:49
ιδιοκατασκευή
σύνολο 504 €υρώ. τα τρία.
3 X 80W = 240W > 504€ (έστω πως έχεις κάνει τέλεια κατασκευή με ολόκληρα τα max Watts)


Αυτή τη στιγμή από έξω, έτοιμο, με εξπρές σε <20 ημέρες
2 X 140W = 280W > ~500€

Κυριακίδης
01-11-11, 15:51
Όσο για το ποιοτικό σου πάνελ Ανδρέα διάβασε και λίγο τα παρακάτω . Για να είσαι και σίγουρος τι αγόρασες και τι θα αγοράσεις.

http://fotoboltaika.blogspot.com/2011/09/blog-post_07.html#links

electrifier
01-11-11, 16:01
Όσο για το ποιοτικό σου πάνελ Ανδρέα διάβασε και λίγο τα παρακάτω . Για να είσαι και σίγουρος τι αγόρασες και τι θα αγοράσεις.

http://fotoboltaika.blogspot.com/2011/09/blog-post_07.html#links
Καλά τί σχέση έχει αυτό τώρα; Εκεί περιγράφει την απόδοση σε βάθος χρόνου (γνωστά πράγματα πως δεν αντέχουν όντως 25 χρόνια, ισχύει για όλα τα πάνελ του πλανήτη και καμία σχέση με τη κουβέντα) και γενικώς για μεγάλες εγκαταστάσεις.
Εδώ μιλάμε για κάτι αστείο, ένα πανελάκι 80W. Σε ένα μικρό πάνελ που συζητάμε θα κάνεις επί τόπου μέτρηση, δεν είναι κάτι κρυφό το τί βγάζει!

Τα ίδια φωτοστοιχεία δεν έχεις αγοράσει κι εσύ, έχεις διαφορετικά υλικά νομίζεις από το έτοιμο; Άρα όταν μιλάμε για ποιότητα ΠΡΟΦΑΝΩΣ δεν εννοώ πως έχουμε διαφορετικά υλικά, αλλά πάει σε θέματα αντοχής σε καιρικές συνθήκες και στην απόδοση, δηλαδή επιτυχία της κατασκευής που έχεις κάνει (χασίματα λόγω κακού σχεδιασμού/κολλήσεων κτλ). Το πάνελ που παίρνεις έχει εγγυημένη απόδοση με θετική ανοχή, το έχουν ελέγξει πριν από εσένα, και σου δίνουν κι εγγύηση. Γι αυτό λέω πρώτα το φτιάχνουμε και το μετράμε και μετά υπολογίζουμε. Ο φίλος παραπάνω αναφέρεται σε πάνελ 80W που μέτρησε στα 3Α...

Ε, μη προσπαθούμε τάχα να πούμε κάτι. Έχω γράψει λογικά πράγματα, όχι θεωρίες.

Υ.Γ. Επειδή μάλλον μπερδεύονται μερικοί, να αναφέρω πως δεν έχω κανένα λόγο να μην έφτιαχνα κι εγώ δικό μου πάνελ, αν πίστευα πως αξίζει τον κόπο. Έχω ψάξει εκατοντάδες ώρες το θέμα, κατάφερα να βρω καλές τιμές και είδα πως δεν αξίζει να κάτσω να φάω μήνες μέχρι να αποκτήσω ένα πάνελ με αμφίβολλο αποτέλεσμα.

Επίσης, όταν μιλάμε για περίπτωση αυτόνομης μονάδας πρέπει να μη βλέπουμε το δέντρο και χάνουμε το δάσος. Το κόστος το χοντρό δεν είναι το πάνελ, είναι οι μπαταρίες.

taxideytis
01-11-11, 16:41
3 X 80W = 240W > 504€ (έστω πως έχεις κάνει τέλεια κατασκευή με ολόκληρα τα max Watts)


Αυτή τη στιγμή από έξω, έτοιμο, με εξπρές σε <20 ημέρες
2 X 140W = 280W > ~500€

αυτή την στιγμή...όπως προείπες...όχι πρίν ένα χρόνο...

taxideytis
01-11-11, 16:43
προσωπικά...ξεκίνησα να φτιάχνω όταν ήταν ασύμφορη η αγορά...και ληθελα να δώ τι γίνεται...Σημερα δεν συμφέρει πλέον...παρά μόνο για θέμα χμ εκμάθησης...

taxideytis
01-11-11, 16:44
ααα....και πολλά απο τα cell απο το e-bay σου το λένε...class B.

christakosxo
01-11-11, 18:03
παιδια εγω παντως πιστευω οτι μερικα υλικα οπως αυτο για τη στεγανοποιηση δεν ειναι και απαραιτητα !! απλα τα βαζουν στην αγορα για να οικονομησουν κ αυτοι !! Αυτο το DIY και τριχες κατσαρες το χουν κανει επιχειρηση ,δε χρειαζεται να σχολουμαστε με αυτους ! το ολο θεμα πλεον για οικονομικο πανελο βασιζεται στη στεγανοποιηση !! ας πουμε λοιπον ιδεες για οικονομικη στεγανοποιηση !! με το πολυεστερα τι γινεται τελικα ? ας μας πει καποιος το δοκιμασε ?? επισης βαζοντας αυτο το ετοιμο υλικο στεγανοποιησης η οποιοδηποτε αλλο αφου καταληξουμε οτι κανει για τη δουλεια που το θελουμε ,με ποια τεχνικη θα το τοποθετησουμε γυρω γυρω απο τις κυψελες και ποση αποσταση πρεπει να εχει η πλατη με την οψη ?? φτιαχνοντας το < σαντουιτς > δεν υπαρχει κινδυνος να πεσει αυτο το υλικο στο μπροστα μερος των κυψελων ???

Κυριακίδης
01-11-11, 20:58
Χρήστο αυτό που ρωτάς για το ( τι έγινε με τον πολυαστέρα ) σαν υλικό στεγανοποίησης που το ρωτούσα και εγώ.
Άστο . Ρώτησα επαγγελματίες που κατασκευάζουν βάρκες και μου έδειξαν ένα τζάμι στο οποίο έπεσε επάνω λίγο υγρό πολυαστέρα (μόνο το υγρό ..χωρίς το πανί)
και το είδα θολωμένο (προς το κίτρινο). Ξέχνα το δεν κάνει .

Τελικά μέχρι στιγμής σαν καλύτερη περίπτωση στεγανοποίησης (αλλά και κόστους) καταλήγουμε στο EVA (ζελατίνα). Δες στην σελίδα 3 .. στο απόσπασμα #26.

Επίσης Χρήστο ρωτάς αν υπάρχει κίνδυνος με το (έτοιμο υλικό "πάστα") . δηλαδή αν υπάρχει κίνδυνος που λες να πάει αυτή η πάστα μπροστά από τις κυψέλες. δεν υπάρχει πρόβλημα και να πάει .... είναι και παραμένει κρυστάλινη η πάστα , χωρίς να θολώνει με τις θερμοκρασίες και είναι για πάνω από 20 χρόνια εγγυημένο.

Κυριακίδης
12-11-11, 10:22
Ενδιαφέροντα υλικά (Εναλλακτικά και αξιόπιστα ) επίσης είναι
http://198.66.170.206/pdfiles/TECH%20BULLETIN/MAX%20CLR%20TABLETOP%20AND%20THICK%20COATINGS%20BU LLETIN.pdf

http://alternativeenergy.ask-me-another.com/1-a-watt-solar-panel-diy-part-5-solar-cell-mounting-encapsulation/

http://pacoartcenter.gr/store/home.php (http://pacoartcenter.gr/store/home.php)

tolispl
15-02-12, 13:06
ειχα το ιδιο προβλημα και το ελησα με αυτη τι ριτινη.6 Solar-Tite 384 Solar Panel Silicone Elastomer Cell Encapsulant 3.0kg

για περιπου 2 kw συστημα. απο ebay me 140 eyro. με μεταφορικα.

antonis
15-02-12, 22:05
ειχα το ιδιο προβλημα και το ελησα με αυτη τι ριτινη.6 Solar-Tite 384 Solar Panel Silicone Elastomer Cell Encapsulant 3.0kg

για περιπου 2 kw συστημα. απο ebay me 140 eyro. με μεταφορικα.


Σωστός κάνει ακριβώς την ίδια δουλειά με την sylgard.
Τελικά αλλού είναι το πρόβλημα και αλλού επικεντρόνεστε.
Η σταθεροποίηση των κυττάρων είναι εύκολη και έχουμε αρκετές εφαρμογές. Το πρόβλημα είναι στην συγκόληση και την ποιότητα των κυττάρων. Μία εταιρία, ή καλύτερα, καμία εταιρία δεν θα σου δώσει Α Grade κύτταρα. Θα δώσει κύτταρα τα οποία θεωρεί ελατωματικά βάση τις προυποθέσεις που έχει ορίσει για την κατασκευή πάνελ.
Μπορεί να βρούμε κύτταρα ανέπαφα αλλά να έχουν χαμηλή απόδοση (95% στην αγορά) ή με μικρά σπασιματάκια και υψηλή απόδοση ή και τα δύο προαναφερόμενα σε συνδιασμό. Οπότε η τιμή που θα αγοράσουμε κυψέλες είναι σχετική. Αυτό που πρέπει να κάνουμε πρώτα όταν αγοράσουμε κυψέλες ή πριν, αν έχουμε την δυνατότητα, είναι αυτό (http://www.earthpower.gr/solar-power-cells/elenxos-fotovoltaikon-kytaron.html). Επίσης η συγκόληση είναι πολύ συμαντική λόγω του ότι υπάρχουν ενδεχόμενα καταστροφής του κύτταρου άμμεσα ή να προκαλέσουμε πιο γρήγορα μείωση της απόδοσης. Μπορούμε να φτίαξουμε πάνελ τα οποία συγρίνονται με επαγγελματικές κατασκευές και σε κόστος 35% μικρότερο αλλά θέλει πολύ ψαξιμο και εμπιστοσύνη.

tolispl
16-02-12, 00:20
αγαπητε αντωνη:001_smile:

Brand New Grade A 1000 Watts of 6 x 6 Solar Cells 225 Pieces 0.55 Volt and 8.2A

λενε πολυ καλα λογια γιαυτα τα κυταρα,ελπιζω να βγουν καλα εξαλου 280 ευρω εδωσα με μεταφορικα.

οσο για 6 Solar-Tite 384 Solar Panel Silicone Elastomer Cell Encapsulant 3.0Ηλιακή-Tite 384 είναι καλύτερη από Sylgard 184 σε σύνθεση και τις ιδιότητες. Είχε σχεδιαστεί για να ταιριάζει καλύτερα με τις φυσικές ιδιότητες των ηλιακών κυττάρων. Τα ηλιακά κύτταρα θα διαστέλλονται και συστέλλονται με τις μεταβαλλόμενες θερμοκρασίες και αν χρησιμοποιείτε το λάθος είδος της ενθυλάκωσης, μικρο-ρωγμές στα ηλιακά κύτταρα θα αυξηθεί με την πάροδο του χρόνου. Το αποτέλεσμα αυτού είναι να μειωθεί η αποδοτικότητα των ηλιακών συλλεκτών σας, πάνελ σας θα υποβαθμίσει σταδιακά και τελικά θα καταστεί άχρηστο. Κάθε "φθηνό" ηλιακά πάνελ που πωλούνται σήμερα στην αγορά (δηλαδή, λιγότερο από 2,5 δολάρια ανά watt), όλα κάτω από αυτή την κατηγορία.

PanagiotisHlektrlogos
16-02-12, 01:10
Μιχάλη Καλησπέρα,
Τα προβλήματα είναι πολλά με τη στεγανοποίηση των κυψελών και όντος δεν ξέρω τελικά αν συμφέρει η παραπάνω έρευνα τέλος πάντων αυτό το ξέρεις εσύ καλύτερα από μένα. Για κοίτα και αυτή τη κατασκευή μιλάω για τη διαμόρφωση του μπροστινού μέρους
http://www.youtube.com/watch?v=APZY2XwI67g&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=50-sR54UBgY&feature=related
για το πίσω μέρος (πλάτη) μπορεί να γεμίσει και με τον πολυεστέρα (για Carbon είναι διαφορετικός, απ ότι ξέρω)
Πάντως αν μπεις στο κόπο και το φτιάξεις μπορεί να κάνει και για κουτιά κατασκευών από πλεξιγκλάς (το οποίο κολλάει πολύ καλά και καθαρά με χλωροφόρμιο)

Κυριακίδης
17-02-12, 09:23
Ευχαριστώ Παναγιώτη για την καλή ιδέα στο #56 . Αλλά εγώ είμαι σε ερασιτεχνική κλίμακα και αυτό που προτείνεις είναι κάθε άλλο χρήσιμο εργαλείο , και ότι πρέπει σε αυτούς που είναι σε κλίμακα πάρκου.
Χλωροφόρμιο? .... μια φορά έφαγα τον κόσμο να βρω χλωροφόρμιο (για να λειώνω πλαστικά ψυγείου) βυθίζοντας κομματάκια πλαστικού μέσα σε αυτό και όπου έκαμνε το πλαστικό σε υγρή μορφή σαν πλαστελίνη και είχε την δυνατότητα να ξαναμπεί το ίδιο υλικό στην ίδια επιφάνεια ενός π.χ. ραγισμένου πλαστικού...πολύ καλό.!!
και όσο το ζητούσα με κοίταζαν περίεργα!

antonis
17-02-12, 14:27
αγαπητε αντωνη:001_smile:

Brand New Grade A 1000 Watts of 6 x 6 Solar Cells 225 Pieces 0.55 Volt and 8.2A

λενε πολυ καλα λογια γιαυτα τα κυταρα,ελπιζω να βγουν καλα εξαλου 280 ευρω εδωσα με μεταφορικα.

οσο για 6 Solar-Tite 384 Solar Panel Silicone Elastomer Cell Encapsulant 3.0

Ηλιακή-Tite 384 είναι καλύτερη από Sylgard 184 σε σύνθεση και τις ιδιότητες. Είχε σχεδιαστεί για να ταιριάζει καλύτερα με τις φυσικές ιδιότητες των ηλιακών κυττάρων. Τα ηλιακά κύτταρα θα διαστέλλονται και συστέλλονται με τις μεταβαλλόμενες θερμοκρασίες και αν χρησιμοποιείτε το λάθος είδος της ενθυλάκωσης, μικρο-ρωγμές στα ηλιακά κύτταρα θα αυξηθεί με την πάροδο του χρόνου. Το αποτέλεσμα αυτού είναι να μειωθεί η αποδοτικότητα των ηλιακών συλλεκτών σας, πάνελ σας θα υποβαθμίσει σταδιακά και τελικά θα καταστεί άχρηστο. Κάθε "φθηνό" ηλιακά πάνελ που πωλούνται σήμερα στην αγορά (δηλαδή, λιγότερο από 2,5 δολάρια ανά watt), όλα κάτω από αυτή την κατηγορία.

Μπορείς να δώσεις link για τα κύτταρα διότι από τον τίτλο δεν καταλαβαίνω και πολλά.
Σου εύχομαι καλές κατασκευές και ότι χρειαστείς εδώ ειμαι.

tolispl
17-02-12, 18:19
εστηλα πμ

Μενέλαος
20-02-12, 00:54
καλησπερα! εφ' οσον υπαρχει προβλημα με την αναπτυξη θερμοκρασιας στο πανελ με αποτελεσμα να ραγιζει το πισω τζαμι, μπορουμε να δοκιμασουμε την προσθηκη σπειρας χαλκου (σε συνδεση με το δικτυο νερου του σπιτιου) στην πισω μερια του πανελ με αποτελεσμα να απαγεται η θερμοτητα και να εχουμε προσθετο ζεστο νερο χρησης... τι λετε?

tolispl
12-03-12, 14:42
Παιδια μου τη κανανε στο ebay, ola ηρθανε οκ, εκτος τη σιλικονη για να κλεισω τα πανελ απο πισω.
γαμωτο ειναι 170 δολ, εκανα καταγγελια στο ebay και μετα απο 40 μερες μαλλον το πευ παλ θα μου δωσει
τα χρηματα πισω. βασικα δε φταιει το ebay το συγκεκριμενο μαγαζι φταιει.

εαν ξερετε κατι για τετοιες περιπτωσεις βοηθηστε με ευχαριστω...

vasilllis
12-03-12, 15:15
συστησε το μαγαζακι να το εχουμε 'υποψη μας'

tolispl
12-03-12, 18:49
Seller infoMember id adidas12121

και καμια απαντηση σε 4 email..
(http://myworld.ebay.com/adidas12121/?_trksid=p4340.l2559)

tolispl
15-03-12, 11:45
ευχαριστα νεα, το προβλημα λυθηκε με στεγανοποιηση των πανελ.
20 ευρω 1.5 κιλο αριστης ποιοτητας ρυτινης .

http://www.fibermaxcomposites.com/shop/index.php

και φυσικα ελλαδαααααααααααα.....

-nikos-
15-03-12, 13:26
ευχαριστα νεα, το προβλημα λυθηκε με στεγανοποιηση των πανελ.
20 ευρω 1.5 κιλο αριστης ποιοτητας ρυτινης .

http://www.fibermaxcomposites.com/shop/index.php

και φυσικα ελλαδαααααααααααα.....

αρκετα καλες τιμες εχει και στα αλλα ειδη του [πολυεστερες κλπ]
να ειχε και ελληνικο σαιτ......

tolispl
15-03-12, 16:04
Nai πραγματι δε ξερω γιατι τοχει μονο αγκλικα.
και μου ειπανε οτι εχει παρει πολυς κοσμος απ τη συγκεκριμενη ρυτινη για πανελ.
παρηγκειλα 1.5 κιλα για δοκιμη.
ειδωμεν.........:wiink:

antonis
15-03-12, 17:50
Προσοχή στον τύπο. Η απλή ρητίνη κιτρινίζει στον ήλιο.
Προσωπικά είχα πάρει ποσότητα, από έξω, αλλά το κιλό μου έβγαινε γύρω στα 36 ευρώ. Μέχρι τώρα (~3 χρόνια ) το πάνελ είναι σε άριστη κατάσταση.
Αν δεν κάνω λάθος πρέπει να μου έχουν περισσέψει 2 κιλά, αν κάποιος φίλος επιθυμεί ευχαρίστως να τον βοηθήσω, μιας και λόγω οικογενειακών καταστάσεων δεν μου επιτρέπεται προς το παρόν το ''σπορ''

windstav
16-03-12, 00:33
http://www.fibermaxcomposites.com/shop/?language=gr

Scotty
29-01-13, 21:30
Σχεδον ενα χρονο πριν ..Διαβασα ολο το νημα αλλα δεν εβγαλα καποιο συμπερασμα , μονο οι τιμες εχουν αλλαξει κατα πολυ ..προς τα κατω τελικα βγαλατε καμμια ακρη με την στεγανοποίηση?? Το υγρο γυαλι το δοκιμασε κανεις ??

μποζονιο
02-02-13, 22:10
στεγανοποιηση στο πλαι?

Κυριακίδης
12-02-13, 14:56
Πήρα φορμόλη (από φαρμακείο) .... με κοιτάξανε περίεργα !! τέλος πάντων...
http://www.germanos-medicals.gr/index.php?_a=viewProd&productId=452

Έριξα λίγα ml φορμόλης σε γυάλινο βάζο και βρήκα κάτι πεταμένα άχρηστα κομμάτια διάφανα πλεξιγκλάς . Τα έχωσα και αυτά μέσα στο υγρό και πήρα την επόμενη μέρα μια κόλλα επίσης διάφανη.

Σε κομμάτι πλεξιγκλάς τζάμι έβαλα μια κυψέλη σπασμένη που είχα και έριξα από αυτήν την κόλλα (Ελληνικής παραγωγής ντόπιο πράμα ) ...
και το αποτέλεσμα
413664136741368

έχει λίγες ώρες που το έριξα . και έχει στεγνώσει αρκετά (θα το αφήσω και άλλο) ... έχει γίνει αρκετά σκληρό σαν την σκληρή σιλικόνη ... ελπίζω να στερεοποιηθεί σαν του πλεξιγκλάς !!

Το κακό είναι ότι αφήνει φυσαλίδες (μάλλον χρειάζεται και μια αντλία κενού σε ειδικό μηχάνημα )
Η πρόσφυξη πάνω στο πλεξιγκλάς είναι πολύ καλή , δεν μπορώ να το βγάλω. Θα δοκιμάσω πάνω και σε γυαλί.

Η κυψέλη είναι ακουμπισμένη με την (γκρι πλευρά ) πάνω στο τζάμι πλεξιγκλάς και στην δεύτερη φωτογραφία φαίνεται ότι δεν έχει φυσαλίδες καθόλου.
Προσεχώς θα δοκιμάσω σε τζάμι αλλά με την Εμπρός (μαύρη πλευρά κυψέλης) να ακουμπά στο γυαλί και ίσως να μην θέλει κόλλα εκεί μπροστά αλλά μόνο στα κενά και των πίσω μερών των κυψελών .... οπότε έχουμε στεγανότητα υπεραρκετή .... για να δούμε ...

Και να μην βγει καλό αποτέλεσμα είναι και ένας φθηνός τρόπος να μην αγοράζετε σιλικόνες !!:001_tt2:

Scotty
12-02-13, 15:15
Πως το εφτιαξες αυτο το μιγμα?? το ανακατεψες με κατι ??η απλα το εριξες και μετα απο καποιες ωρες στερεοποιείται..!!!

vasilllis
12-02-13, 15:15
http://mercouris.gr/?q=el/node/44

Για καντε μια ερωτηση στον ειδικο

Κυριακίδης
12-02-13, 15:45
http://mercouris.gr/?q=el/node/44

Για καντε μια ερωτηση στον ειδικο

Ναι αλλά .... με την κωλοφαρδία την παραπάνω που ανάφερα (με φορμόλη) και πεταμένα κομμάτια πλεξιγκλάς που τα βρίσκεις παντού .... θα έχεις με μηδενικό κόστος 3,5 ευρώ το λίτρο φορμόλης ..... 100 κιλά κόλλα !! Τον έκαψα τον Μερκουρη !

Κυριακίδης
12-02-13, 15:53
Πως το εφτιαξες αυτο το μιγμα?? το ανακατεψες με κατι ??η απλα το εριξες και μετα απο καποιες ωρες στερεοποιείται..!!!

Όπως τα λες είναι .... τόσο απλά !! ... τίποτα δεν κάνεις ... απλά τα ρίχνεις στο βάζο (φορμόλη+ κομμάτια πλεξιγκλάς ή άλλα πλαστικά ) και αυτά λιώνουν μετά από περίπου 1 μέρα .Έτοιμη κόλλα από την συνταγή της "γιαγιάς " !

Πρέπει για να βγει καλή η κόλα , να ρίξουμε αρχικά ελάχιστη ποσότητα φορμόλη , και να ρίχνουμε τα κομμάτια πλαστικού σταδιακά μέχρι να λιώσουν τα προηγούμενα ώστε να μείνει μια κόλα συμπαγής με πυκνότητα πιο σφικτή (και από το μέλι) . αλλιώς αν έχει πολύ υγρή φορμόλη στο μίγμα και την απλώσουμε δεν στερεοποιείται εύκολα στο στέγνωμα και αποκτά άλλο είδος πάχους . Σε περίπτωση που έχουμε βάλει μικρή ποσότητα πλαστικού για λιώσιμο μέσα στο υγρό . προτού την απλώσουμε σε κάποια επιφάνεια καλό είναι να πάρουμε με κάποιο ξυλάκι μόνο την συμπαγή κόλα από μέσα και να απλώσουμε μόνο αυτήν και όχι όπως είναι με ολόκληρη ανατροπή του βάζου . που αυτή θα έχει και πολύ διαλυτική φορμόλη με αποτέλεσμα να μην μπορεί να στεγνώσει η κόλα γρήγορα και καλά.

Στην διαδικασία λιωσίματος του πλαστικού (1 μέρας περίπου) μέσα στο βάζο . Κλείνουμε και το καπάκι του βάζου , είτε για να μην μυρίζει ο χώρος , είτε να μην εξατμιστεί το υγρό και στερεοποιηθεί η κόλα μέσα στο βάζο. Η εργασίες να γίνονται σε καλά αεριζόμενο χώρο.

Κανονικά ήθελα να βρω χλωροφόρμιο (δεν το βρίσκεις εύκολα ) γιατί νομίζω είναι πιο αποτελεσματικό .... εξατμίζεται πιο γρήγορα οπότε σκληραίνει περισσότερο και πιο γρήγορα η κόλα .

Ας είναι και η φορμόλη δεν είναι άσχημη .... απλά δεν εξατμίζεται πιο γρήγορα από το χλωροφόρμιο ώστε να μείνει μόνο το πλεξιγκλάς σε πλήρη σκλήρυνση. Ποτέ ξανά σιλικόνες εμπορίου !!! .... τζάμπα πράμα !

Σκέφτομαι να πειραματιστώ λίγο ακόμα σε αυτήν την κόλλα να ρίξω και κανά 2 σταγονίτσες από το σκληρυντικό μπουκαλάκι του (γνωστού πολυαστέρα ) ... μπας και φτιάξω ατσάλι διάφανο κατά λάθος !

Scotty
18-02-13, 16:20
αααααα μαααλιστα ....τωρα καταλαβα ..Η φορμολη χρησιμοποιείται στην περιπτωση, ουτως ωστε να λιωσει το πλεξιγκλας , και ολο το μείγμα που προκύπτει ειναι μια κολα ..Οποτε για να ειναι διάφανη , πρεπει να βαλουμε καλα και κουνουργια κομματια πλεξιγκλας και οχι οτι βρουμε , πχ κιτρινισμενα κλπ..

Μαλιστα ...οποτε πρεπει να πειραματιστής , και να μας πεις :wiink: την αναλογια υγρου και πλεξιγλας , χρονος που παραμένει υγρή πριν στερεοποιηθεί ..

Παντως πολυ καλη η πατεντα και φθηνη , αν κανει και δουλεια στην τελικη , οπως πρεπει ..

Billisfx
18-02-13, 19:11
Μηχαλη δν διαβασα ολες τις απαντησεις λογο χρονου αλλα εγω θα προτινα παμπριζοκολα για στεγανοποιηση που ειναι χρονια δοκιμασμενη και σιλικα μες στο πανελ για να λυσεις το θεμα τις υγρασιας.Ολα αυτα με μικρο κοστος δοκιμασμενα στο χρονο σε αλλες εφαρμογες βεβαια.Ελπιζω να βοηθησα.

ale george
18-02-13, 19:59
ωραια η πατεντα με τη φορμολη ,το χει δοκιμασει κανεις σε συνθηκες υψηλης θερμοκρασιας ομως; μηπως λογο διαστολων γινουν κοματια τα κελια;

Κυριακίδης
18-02-13, 21:08
αααααα μαααλιστα ....τωρα καταλαβα ..Η φορμολη χρησιμοποιείται στην περιπτωση, ουτως ωστε να λιωσει το πλεξιγκλας , και ολο το μείγμα που προκύπτει ειναι μια κολα ..Οποτε για να ειναι διάφανη , πρεπει να βαλουμε καλα και κουνουργια κομματια πλεξιγκλας και οχι οτι βρουμε , πχ κιτρινισμενα κλπ..

Γεια σου Σωτήρη .. ακριβώς η φορμόλη λειτουργεί όπως η φωτιά που λιώνουν τα πλαστικά . Αλλά με την φωτιά μαυρίζει και καταστρέφεται στο λιώσιμο , ενώ με την φορμόλη όχι ... γίνεται όπως ακριβώς είναι μια κόλα για τα PVC που χρησιμοποιούν οι υδραυλικοί με έναν σπόγγο (που είναι υγρή και γκρι χρώμα) ... αλλά στην περίπτωση με πλεξιγκλάς βγαίνει διάφανο.
Δοκίμασα και με άλλου είδους πλαστικά ... να ξέρετε δεν τα λιώνει όλα αλλά ορισμένα ... (δεν είμαι χημικός για να ξέρω γιατί) .. π.χ. δοκίμασα και με PVC και εκείνο δεν το έλιωσε αλλά απλός το μαλάκωσε .


Μαλιστα ...οποτε πρεπει να πειραματιστής , και να μας πεις :wiink: την αναλογια υγρου και πλεξιγλας , χρονος που παραμένει υγρή πριν στερεοποιηθεί .
Η αναλογία είναι σχεδόν ασήμαντη ... π.χ. εγώ σε ένα βάζο ... έβαλα 2 - 3 δάκτυλα φορμόλη .... και έριξα όσα κομματάκια πλεξιγκλάς καλά τεμαχισμένα να μην στέκονται εκτός φορμόλης ... και όσο νόμιζα ότι χρειαζόμουν για να το χρησιμοποιήσω άμεσα την επόμενη μέρα σε κάποια εφαρμογή.
Κατά προτίμηση πρέπει να ρίξεις την κόλα παίρνοντας μόνο την συμπαγή μπάλα πλεξιγκλάς που θα μείνει μέσα και όχι με ανατροπή του βάζου . γιατί δεν θα στεγνώνει και εύκολα και δεν θα κάνει παχιά στρώση όταν απλώσει στην επιφάνεια ... αλλά θα είναι για λεπτή στρώση και απλή αδιαβροχοποίηση .


Παντως πολυ καλη η πατεντα και φθηνη , αν κανει και δουλεια στην τελικη , οπως πρεπει .. Πλεξιγκλάς βρίσκεις παντού πεταμένα οπότε σίγουρα είναι φτηνή λύση.

Στην φωτογραφία που έδειξα παραπάνω με δοκιμή κυψέλης πάνω σε τζάμι πλεξιγκλάς (και είχε φυσαλίδες ) σε επόμενη δοκιμή που το ξαναέκανα δεν είχε φυσαλίδες και ήταν επειδή την δεύτερη φορά έφτιαξα πιο πηχτή κόλα και την ανακάτεψα καλά προτού την απλώσω ... και τώρα δεν υπάρχει ίχνος φυσαλίδων.
Μάλιστα έγινε ένα σώμα εγκλωβισμένη η κυψέλη μέσα στο τζάμι πλεξιγκλάς και δεν βγαίνει με τίποτα η κόλα τώρα ....
Το δοκίμασα και πάνω σε κανονικό τζάμι και η δουλειά άψογη . εκτός από κάτι φουσκαλίτσες επειδή προφανώς δεν την άπλωσα με επιμέλεια.

Κυριακίδης
18-02-13, 21:12
Μηχαλη δν διαβασα ολες τις απαντησεις λογο χρονου αλλα εγω θα προτινα παμπριζοκολα για στεγανοποιηση που ειναι χρονια δοκιμασμενη και σιλικα μες στο πανελ για να λυσεις το θεμα τις υγρασιας.Ολα αυτα με μικρο κοστος δοκιμασμενα στο χρονο σε αλλες εφαρμογες βεβαια.Ελπιζω να βοηθησα.

Η σίλικα μέσα στο πάνελ είναι λάθος και δοκιμασμένο από εμένα. από επαγγελματία τζαμά που μου έφτιαξε διπλά τζάμια και μου έβαλε στην περιφέρεια εκείνα τα ειδικά λαμάκια όπου περνούν την σίλικα . Ήταν τα χειρότερα πάνελ που έφτιαξα και έσπασαν όλα.

Κυριακίδης
18-02-13, 21:23
ωραια η πατεντα με τη φορμολη ,το χει δοκιμασει κανεις σε συνθηκες υψηλης θερμοκρασιας ομως; μηπως λογο διαστολων γινουν κοματια τα κελια;

Φέτος θα φτιάξω ακόμη ένα τέτοιο πάνελ με αυτήν την κόλα . και θα ενημερώσω όταν κρίνω ότι έχει επιτυχία ή όχι. Αλλά ... επειδή γνωρίζω από άλλους ότι και το πλεξιγκλάς κιτρινίζει ...
Δεν θα βάλω από αυτήν την κόλα στο εμπρός (μαύρο μέρος της κυψέλης αλλά στην πίσω την γκρί πλευρά) .

Δηλαδή θα βάλω κανονικό τζάμι ..... θα τελειώσω όλες τις κυψέλες πάνω στο τζάμι αλλά η μαύρη πλευρά θα ακουμπάει στο τζάμι και με την κόλα θα κλείσω όλη την πίσω πλευρά (γκρι) ... λογικά θα βγει σωστό γιατί αν βάλω και μπροστά δεν είναι καλό γιατί αποδεδειγμένα κιτρινίζει ....
και κατά δεύτερο λόγο θα υπάρχει κάποιο ελάχιστο κενό στο εμπρός μέρος για να ξεθυμάνουν οι διαστολές .
Όσο για τις υψηλές θερμοκρασίες δεν νομίζω να παγιδεύει θερμοκρασίες με την παραπάνω διαδικασία γιατί η πίσω πλευρά (η γκρί) θα είναι τόσο λεπτή από την κόλα που θα ψύχεται με άνεση . σε αντίθεση με το να τα βάλεις μέσα σε 2 τζάμια μαζί με τον αέρα.

Mixalis xania
18-02-13, 21:45
*plexiglass *3mm για πλάτη πλαισίου και γυαλί πάχους 5mm *για μπροστά . αλουμινακι [ *π *] περιμετρικα *με σιλικονι *στεγανι γυρω γυρω 25 ευρω ολα μαζι.
*το πιο οικονομικο Μιχαλακη !!!*
οποτε γουσταρεισ το ξεσιναρμολογεισ

Απορια φιλε Γιωργο... Το τζαμι που επελεξες για μπροστα ποσο σου στοιχισε?? Ειναι ανθεκτικο η θα σπασει πολυ ευκολα με λιγο αερα ..κουκουσαλι κ τετοια?
Ευχαριστω!

μποζονιο
20-02-13, 20:38
το συνηθες τζαμι μπλοκαρει καποιες συχνοτητες του ηλιου..δε ξερω τι πανελ εχεις αλλα κανονικα πρεπει να βαλεις συγκεκριμενο γυαλι χωρις σιδερο μεσα κτλπ

Billisfx
20-02-13, 22:44
Να επισημανω οτι η σιλικα δν μπαινει υποχρεωτικα στο διπλο τζαμι που βαζει ο τζαμας οπως λεει ο Πετρος και ισως ειναι λαθος για πανελ αλλα σε οτι θελουμε να σφραγισουμε και να αποροφισουμε την υγρασια γιατι αυτο κανει η σιλικα (το εχω δοκιμασει στα χερια μου).

Phaethon
22-02-13, 14:19
Κατάρχην χαιρετώ, μιας και είμαι νέος στο forum.Η πατέντα με την φορμόλη μου άρεσε...απομένει να την δοκιμάσω.

Πριν 2 χρόνια κατασκέυασα ένα πάνελ ~70W με κυψέλες από το ebay.Σκέφτομαι να λιώσω πλαστικά μπουκάλια νέρου μέσα σε φορμόλη και να καλύψω την πίσω επιφάνεια.

Για την εμπρός πλευρά τι είδους γυαλί προτείνετε?

Κυριακίδης
22-02-13, 14:52
Καλωσόρισες Γιάννη.

.Η πατέντα με την φορμόλη μου άρεσε...απομένει να την δοκιμάσω.

Βεβαίως να την δοκιμάσεις . εγώ μέχρι στιγμής έχω δοκιμάσει σπασμένη κυψέλη πάνω σε πλεξιγκλάς και είναι απίστευτη κόλα που το εμπρός μέρος του πλεξιγλάς με το πίσω μέρος που κάλυψα έγινα ένα σώμα . Σαν κάτι διακοσμητικά (τετράγωνα) διάφανα σε μαγαζιά που εγκλωβίζουν μέσα κάτι έντομα κτλ.
Τώρα το δοκίμασα και σε τζάμι , έχει καλά αποτελέσματα , απλά εγώ προληπτικά δεν θα βάλω κόλα μπροστά από τις κυψέλες για τον φόβο μήπως κιτρινίσει κατά καιρούς.
Τώρα είναι ακόμη νωρίς έχουμε συννεφιές κτλ και περιμένω να κάνει ζεστές μέρες να δοκιμάσω κανένα μήνα τα δείγματα να δω πως πάει . και αν όλα δείχνουν καλά θα δοκιμάσω και ένα ολόκληρο πάνελ.
Πάντως σαν κόλα μπορεί να εφαρμοστεί και για άλλες εργασίες σε άλλα θέματα


Σκέφτομαι να λιώσω πλαστικά μπουκάλια νέρου μέσα σε φορμόλη και να καλύψω την πίσω επιφάνεια.
Δεν ξέρω για τα πλαστικά μπουκάλια δεν το δοκίμασα αυτό ... αλλά το πλεξιγκλάς το λιώνει μια χαρά . Δοκίμασα και με PVC αλλά απλός το μαλάκωσε . λίγοι πειραματισμοί και δοκιμές δεν βλάπτουν για να εντοπίσεις και ποια άλλα είδη πλαστικών είναι κατάλληλα.
Στο διάφανο πλεξιγκλάς μπορείς και να το χρωματίσεις αν θέλεις !! .. είχα ρίξει από βιασύνη διάφανο πλεξιγκλάς το οποίο ήταν σημαδεμένα με γράμματα που έγραψε κάποιος με μπλε στυλό και πήρε μια ανοικτή μπλε απόχρωση!!

Καλά θα κάνεις φίλε Γιάννη να κάνεις πρώτα δοκιμές σε μικρά δείγματα γιατί θέλει και να πετύχεις την κατάλληλη πυκνότητα της κόλας ανάλογα την επιφάνεια που θέλεις να καλύψεις και να μην σου παρουσιάζει φυσαλίδες μέσα στο μείγμα . κτλ .. και αφού πάρεις τον αέρα μετά μπορείς και στην πράξη.

Για εμπρός πλευρά προτίμησε τζάμι 5mm .... και αν φοβάσαι για την αντοχή του σε τυχόν χαλάζι , υπάρχουν και ψημένα αλλά είναι ακριβότερα . Δεν έχει ανάγκη το 5αρι τζάμι μαζί με την κόλα δεν το σπάει ούτε Boing 747 μαζί με τους επιβάτες του.

Phaethon
22-02-13, 15:38
Φίλε Πέτρο ευχαριστώ για τις συμβουλές!

Μου είχαν μείνει 4 κυψέλες (από τις 40 που πήρα) οπότε θα πειραματιστώ με αυτές και με διάφορα υλικά για 'φόρλα' (φορμόλης κολλά:lool:) σε πρώτη φάση.

Αν πετύχουμε μία κόλλα ανθεκτική,πλήρως στεγανή,που να μην κιτρινίζει και να μην 'τρώγεται' από τον ήλιο, θα μπορούσαμε να πααραλέιψουμε την χρήση γυαλιού στην εμπρός επιφάνεια.

Σε κάποια πλαστικά (π.χ. σωλήνες αδρευσέως), βάζουν αντηλιάκες ουσίες.Αν βρουμέ τέτοιες ουσίες θα μπορούσαμε να τις προσθέσουμε στο μείγμα.Αν είμαστε τύχεροι μπορεί να γλιτώσουμε και το κιτρίνισμα....κάποιος με χημικές γνώσεις θα βοήθουσε.

Όσο για τις φουσκαλές (αν και θεώρω πως το μείγμα είναι ΕΥΦΛΕΚΤΟΝ), κάπου είχα δει ένα βιντεάκι για την δημιουργία κόλλας γυαλιού.Τις φουσκαλές τις εξουδετέρωναν με το πέρασμα φλόγας αναπτήρα...μελλοντικά θα κάνω δοκιμή σε πολύ μικρή κλίμακα.

Κυριακίδης
22-02-13, 15:59
κάποιος με χημικές γνώσεις θα βοήθουσε.

Μπαααα ... αν ήμουν στην θέση του , θα φρόντιζα πρώτα να γεμίσω τα "ταμεία " ... και αφού αγοράσω την 1η Ferrari . θα σας πετούσα στα γεράματα (συνταξιούχος και χορτάτος) αργότερα τα μυστικά ...:lool:

Phaethon
22-02-13, 16:08
Μάλλον θα πρέπει να ξεκινήσω μαθήματα χημείας\\:D/

Κυριακίδης
22-02-13, 19:35
Και κάτι άλλο (σημαντικό) .... στεγνώνει δύσκολα αυτή η κόλα ... χρειάζεται μια βδομάδα για να γίνει "πέτρα" η κόλα .... μην τύχει και απογοητευτείς βιαστικά και άδοξα στα πρώτα πειράματα σου.
Και εγώ είχα απογοητευτεί όταν (στο πείραμα με την κυψέλη στην παραπάνω φωτό) όπου και την 3 μέρα το έβλεπα "ελαστικό" το μείγμα ... και παρατρίχα να το εγκαταλείψω ... ευτυχώς δεν πέταξα το δείγμα , και το αντιλήφθηκα μετά από βδομάδα ότι τελικά είναι σούπερ κόλα.

Phaethon
22-02-13, 23:49
ΟΚ!Θα είμαι υπομονετικός....ίσως σε κάποιο από τα δείγματα που θα κάνω, να βάλω και κάποιο σκληρυντή για πολυεστέρα.

Πάντως θα πρέπει με κάποιο τρόπο να αποφύγουμε τις φυσαλίδες...:confused1: Ελπίζω σύντομα να έχω νεότερα επί των δοκιμών.

lepouras
23-02-13, 00:35
δεν γνωρίζω πόσο ρευστό είναι το μείγμα μέσα στον κάδο, αλλά ένας τρόπος να αφαιρείς φυσαλίδες μέσα από υγρά( το κάναμε στο εργαστήρι χρυσοχοΐας που κάποτε δούλευα για να αφαιρούμε τον αέρα από το καλούπι του γύψου που φτιάχναμε όταν τον ρίχναμε μέσα)με θάλαμο κενού.
αλλά επειδή σίγουρα δεν μπορούμε εμείς να έχουμε τέτοιο θάλαμο σκέφτομαι μήπως με μια ηλεκτρική σκούπα τουλάχιστον μπορεί να βοηθήσει. δηλαδή το όλο πράγμα μέσα σε ένα σκληρό δοχείο (μην το διαλύσει η υποπίεση) με ένα καπάκι και μια τρύπα με ένα λάστιχο ώστε να μπορεί να κουμπώσει το στόμιο της σκούπας.
λόγο της υποπιεσης διαστέλλονται κατά μεγάλο βαθμό οι φυσαλίδες που υπάρχουν μέσα με αποτέλεσμα να έρχονται πολύ εύκολα και γρήγορα στην επιφάνεια.

Κυριακίδης
23-02-13, 00:49
ΟΚ!Θα είμαι υπομονετικός....ίσως σε κάποιο από τα δείγματα που θα κάνω, να βάλω και κάποιο σκληρυντή για πολυεστέρα.

Πάντως θα πρέπει με κάποιο τρόπο να αποφύγουμε τις φυσαλίδες...:confused1: Ελπίζω σύντομα να έχω νεότερα επί των δοκιμών.

Γιάννη αυτό που είπα με σκληρυντή άστο .... ίσως είναι καλύτερα να στεγνώσει μόνο του . γιατί σκέφτομαι αν μπει θα σκληρύνει άμεσα το υλικό και ίσως να μην προλάβεις και να το απλώσεις και να ξεθυμάνουν οι φυσαλίδες.
Όσο για τις φυσαλίδες σκεφτόμουν ... δεν πα να έχει και φυσαλίδες? τι πειράζει? αφού έτσι κι αλλιώς για πλάτη θα την βάλω την κόλα και όχι μπροστά από την κυψέλη .
Κανονικά άλλα πράγματα με ανησυχούν όπως...
1) Θα πρέπει όταν ακουμπήσω τις κυψέλες στο τζάμι ... προτού να ρίξω το μείγμα .... στην περιφέρεια των κυψελών (και δίπλα και κάτω από το τζάμι ) θα πρέπει να βάλω ελάχιστη σιλικόνη του εμπορίου .... στεγανά ούτως ώστε όταν ρίξω το μείγμα να μην τυχόν πάει καθόλου από μπροστά από τις κυψέλες.
2) Αυτό που φοβάμαι περισσότερο από όλα ... είναι μήπως το μείγμα που ρίχνω στο πίσω μέρος της κυψέλης κάνει κάποια ζημιά στην κυψέλη (αν και δεν το νομίζω με την υποψία μήπως η φορμόλη περιέχει και νερό ) ... αλλά θα το εξετάσω και αυτό σε επόμενο δείγμα βλέποντας αν επηρεάζει την απόδοση σε σχέση με πριν

Κυριακίδης
23-02-13, 01:09
αλλά επειδή σίγουρα δεν μπορούμε εμείς να έχουμε τέτοιο θάλαμο σκέφτομαι μήπως με μια ηλεκτρική σκούπα

Στα είδη κουζίνας υπάρχουν κάτι τάπερ με τρόμπα που κάνουν κενό .... αχχχχχ καλόοοοο (Σεφερλής) :lool:\\:D/

Και αν η φορμόλη τρυπάει το τάπερ μπορείς να βάλεις εσωτερικά άλλο κουτί ρεζερβέ για να μην καταστραφεί το ίδιο το τάπερ

Phaethon
23-02-13, 10:01
Μια παρόμοια προσέγγιση του θέματος

http://www.youtube.com/watch?v=HXvPnHwShuQ

Κυριακίδης
23-02-13, 10:43
Μια παρόμοια προσέγγιση του θέματος

http://www.youtube.com/watch?v=HXvPnHwShuQ

Το παραπάνω το δοκίμασα με ασετόνη και κομμάτια φελιζόλ ... προκύπτει κόλα ... ή μάλλον μια σκέτη μάζα χωρίς ιδιαίτερα κολλώδη χαρακτηριστικά , δεν σκληραίνει όπως του πλεξιγκλάς ... αλλά βγαίνει ένα μείγμα εύκαμπτο / εύθραυστο .
Χρειάζεσαι όσο ένα αυτοκίνητο (σε όγκο φελιζόλ) για να πάρεις μια χούφτα από το μείγμα.

Το πλεξιγκλάς στην τελική είναι καλύτερο ... προσωπικά μου θυμίζει (για κάλυψη της πλάτης των κυψελών) .. το EVA film encapsulation που έχει σχετικά βίντεο για την περίπτωση που το ζεσταίνεις με πιστολέτο κτλ οπότε μας δείχνει αυτό ότι είναι ένας καλός τρόπος στεγανοποίησης. Μόνο που το EVA φιλμ είναι επίσης πανάκριβο.
Το μόνο που μένει να διαπιστώσουμε είναι αν το πλεξιγκλάς (λιωμένο) τυχόν καταστρέφει τις κυψέλες .... αλλά και να συμβεί αυτό ... μπορούμε να προκαλύψουμε την πίσω πλευρά της κυψέλης με πινέλο υγρή σιλικόνη ή λεπτή ζελατίνα φαγητού ... και μόλις στεγνώσει αυτή .... αργότερα το μείγμα πλεξιγκλάς

Phaethon
23-02-13, 11:46
Απ΄ότι είδα το ασετόν κάνει την ίδια δουλειά με την φορμόλη.Μπορεί να λιώσει το πλεξιγκλάς και δεν σε κοιτάνε περιέργα στο φαρμακείο:biggrin:

Το φελιζόλ όντως δεν κάνει.

Απ΄οτι διάβασα το πλστικό PET(μπουκάλια νερού) δεν λιώνει εύκολα.Θα δοκιμάσω πάντως.

Ελπίζω το μίγμα, να μην καταστρέφει τις κυψέλες ώστε να γλιτώσουμε περαιτέρω εργασία και υλικά.

Phaethon
23-02-13, 11:59
Ίσως αντί υγρής σιλικόνης ή ζελατίνας να μας βόλευε κάτι τέτοιο...

http://www.e-basis.gr/kshow/%D0%C5%D1%C9%C2%C1%CB%CB%CF%CD_%C3%D1%C1%D6%C5%C9% CF%D5%5E%D3%D7%CF%CB%C9%CA%C1//71132/

και ίσως πέρασμα από πάνω με πιστόλι θερμού αέρα, όπως στο πρακάτω βίντεο (ο τύπος λογικά τοποθέτησε EVA και το θερμαίνει)

http://www.youtube.com/watch?v=KVor7fKIcSs

Scotty
23-02-13, 12:04
Δοκιμαστε και την διαφανεια για πλαστικοποιηση , με ενα σεσουάρ η θερμοπιστολο κανει καλη δουλεια

Phaethon
23-02-13, 12:31
Σωστός!

Να θέσω ακόμη ένα ζήτημα...

Τα πάνελ του εμπορίου έχουν γυαλί-eva-cells-eva+κάτι ακόμη.Εμείς δεν θα πρέπει να 'παρεμβάλλουμε' κάποιο υλικό ανάμεσα στο γυαλί και στις κυψέλες?Τα ηλεκτρόδια που κολλάμε λογικά προεξέχουν κάποια δέκατα του χιλιοστού, πάνω από την κυψέλη.Οπότε όταν έρθει η κυψέλη σε επαφή με το εμπρός γυαλί ή plexiglass, θα υπάρξει κενό=αέρας=υγρασία και πάει λέγοντας...

lampaki
31-05-13, 15:45
Φίλε μου ασχολούμαι με κατασκευή πάνελ ερασιτεχνικά εδώ και μερικούς μήνες
έχω φτιάξει αρκετά κομμάτια , δικά μου και άλλων
χρησιμοποιώ σιλικόνη 100% της Βισον μια χαρά είναι! Αντέχει σε υψηλές θερμοκρασίες έχει ανοχή σε συστολή/διαστολή
Ουσιαστικά εγώ φτιάχνω χρησιμοποιωντας σαν πλάτη επίσης τζάμι λεπτότερο του μπροστινού
Οι ρητινες που λες ειναι πανάκριβες από Ελλάδα και αν πάρεις από το ίντερνετ προσοχή γιατι μπορεί να είναι ληγμένες από χρόνια!
Η παρατεταμένη έκθεση τους στον ήλιο δημιουργεί μια κιτρινίλα με τον καιρό.
Γενικά, αν είναι να πας σε τέτοια λύση σε συμφαίρει καλύτερα να αγοράσεις έτοιμο!
Ελπίζω να βοήθησα , ότι αλλο παρακαλώ στείλε μνμ

lampaki
31-05-13, 15:58
φίλε Κυριακίδη το πίσω μέρος της κυψέλης εχει επικάλυψη αλουμινίου ακόμα και αν δημιουργήσει υγρασία από τον παγιδευμένο αέρα δεν πρόκειται να πάθει ζημιά το πυρίτιο (το μπλέ μέρος), εννοείται οτι τα ηλεκτρόδια τα μονώνεις με σιλικόνη.
Το sylgard είναι τόσο ρευστό που περνάει αναμεσα σε γιαλί και μπροστινό μέρος (μπλέ) του πυρίτιου και αφαιρεί τον αέρα . Τελικά αυτό που έχει πιο πολύ σημασία είναι να αφαιρεθεί ο αέρας από το μπροστινό μέρος του πάνελ , όχι από το πίσω

katmadas
31-05-13, 16:05
Και τι δηλαδη κανεις σαντουιτς τα πανελ μεσα σε 2 τζαμια?

Την συλικονη την ριχνεις παντου?

Η μονο στις ακριες?

lampaki
31-05-13, 16:59
Και τι δηλαδη κανεις σαντουιτς τα πανελ μεσα σε 2 τζαμια?

Την συλικονη την ριχνεις παντου?

Η μονο στις ακριες?

αρχικά έφτιαξα με μόνο στις άκρες γιατι ήταν μεγάλα κομμάτια
μετά έφτιαξα κάτι μικρά 40άρια και έβαλα παντού ουσιαστικά έγινε ενα σωμα σιλικόνη και τζάμι ο αέρας αφαιρέθηκε ως επι το πλείστον (έμειναν κάτι φουκάλες μέσα στη σιλικόνη), αλλά τρώει πολύ σιλικόνη και το κάθε σωληνάριο κοστίζει 5 ευρώ!

lampaki
03-06-13, 23:47
Βασικά ακόμα δεν κατάλαβα γιατί έσπαγαν τα πίσω τζάμια στο πάνελ του Κυριακίδη
εμένα δόξα το Θεό δεν έχουν πάθει το παραμικρό και αν εξαιρέσεις κάτι πάρα μα πάρα πολύ μικρά κομματάκια υγρασίας που εμφανίζονται το πρωί και εξαφανίζονται μόλις ζεστάνει, (σε όλο το πάνελ εμφανίζονται σε 1-2 πυρίτια μόνο) τότε όλα είναι ΟΚ.
Μήπως εκεί που ζεί είναι μεγάλη η διαφορά θερμοκρασίας ημέρας-νύκτας με απότομες αλλαγές στη θερμοκρασία ? Ή το τζάμι ήταν τόσο λεπτό...

Κυριακίδης
04-06-13, 11:56
Έσπαζαν γιατί το έκλεισα 100% αεροστεγώς (έπρεπε να αφήσω μια έστω τρυπούλα) για να ξεθυμαίνει .

5mm ήταν και τα 2 τζάμια μπρος και πίσω. και με την ελάχιστη υγρασία που είχε μέσα όταν ζεσταίνεται από τον ήλιο αυξάνονται οι πιέσεις και νασου το ράγισμα. Από την άλλη δεν ήθελα να αφήσω τρύπα να ξεθυμαίνει για να μην παίρνει υγρασία.

Σε ένα άλλο πάνελ που έκανα (άφησα τρύπα ) στο κάτω μέρος για να ξεθυμαίνει .. εκείνο δεν ράγισε .
Τα εργοστάσια κάτι ξέρουν που δεν βάζουν πίσω τζάμι . αλλά απλές επενδύσεις

lampaki
06-06-13, 01:34
Έσπαζαν γιατί το έκλεισα 100% αεροστεγώς (έπρεπε να αφήσω μια έστω τρυπούλα) για να ξεθυμαίνει .

5mm ήταν και τα 2 τζάμια μπρος και πίσω. και με την ελάχιστη υγρασία που είχε μέσα όταν ζεσταίνεται από τον ήλιο αυξάνονται οι πιέσεις και νασου το ράγισμα. Από την άλλη δεν ήθελα να αφήσω τρύπα να ξεθυμαίνει για να μην παίρνει υγρασία.

Σε ένα άλλο πάνελ που έκανα (άφησα τρύπα ) στο κάτω μέρος για να ξεθυμαίνει .. εκείνο δεν ράγισε .
Τα εργοστάσια κάτι ξέρουν που δεν βάζουν πίσω τζάμι . αλλά απλές επενδύσεις

δεν εχει να κάνει με την υγρασία αλλά με τον φυλακισμένο αέρα και τη διαστολή του αλλά και πάλι είναι κάπως δύσκολο 5άρι τζάμι να σπάσει απο το διασταλμένο θερμό αέρα
εμένα γιατί δεν έχει συμβεί ας πούμε? αν ήταν κανόνας θα είχε σπάσει και μενα, ζώ στη νότια Κρήτη και εδώ οι θερμοκρασίες αυτην την εποχή είναι +5C από κεντρική ελλάδα μακεδονια κλπ
στο πίσω τζάμι πως το κόλλησες με το αλουμινένιο πηχάκι? έβαλες σιλικόνη στα διάκενα?

stinger
11-06-13, 15:40
Έσπαζαν γιατί το έκλεισα 100% αεροστεγώς (έπρεπε να αφήσω μια έστω τρυπούλα) για να ξεθυμαίνει .

5mm ήταν και τα 2 τζάμια μπρος και πίσω. και με την ελάχιστη υγρασία που είχε μέσα όταν ζεσταίνεται από τον ήλιο αυξάνονται οι πιέσεις και νασου το ράγισμα. Από την άλλη δεν ήθελα να αφήσω τρύπα να ξεθυμαίνει για να μην παίρνει υγρασία.

Σε ένα άλλο πάνελ που έκανα (άφησα τρύπα ) στο κάτω μέρος για να ξεθυμαίνει .. εκείνο δεν ράγισε .
Τα εργοστάσια κάτι ξέρουν που δεν βάζουν πίσω τζάμι . αλλά απλές επενδύσεις
Γεια σας κι απο εμενα..εχεις σκεφτει να χρησιμοποιησεις εποξικη κολλα πολυαστερα??
στο λεω επειδη θελω κι εγω να φτιαξω ενα πανελ αλλα κι εμενα το μονο που με εμποδιζει ειναι η στεγανοποιηση των κελιων..σε καμια περιπτωση δεν κανει τζαμι πανω-τζαμι κατω οπως το εχω ψαξει...
ελεγα λοιπον αντι να χρησιμοποιησω την ρυτινη που βαζει ο τυπος στην αρχη στο βιντεο να κανω την ιδια δουλεια με εποξικη πολυαστερα και σκληρυντη που εχει γυρω στα 6 ευρω το κιλο μαζι με τον σκληρυντη...
θα κανει δουλεια η θα χαλασουν τα κελια??
το εχει κανει καποιος??

Κυριακίδης
11-06-13, 15:57
ελεγα λοιπον αντι να χρησιμοποιησω την ρυτινη που βαζει ο τυπος στην αρχη στο βιντεο να κανω την ιδια δουλεια με εποξικη πολυαστερα και σκληρυντη που εχει γυρω στα 6 ευρω το κιλο μαζι με τον σκληρυντη...
θα κανει δουλεια η θα χαλασουν τα κελια??

Όχι δεν θα κάνει δουλειά ... αυτό που έχω καταλάβει είναι ότι αποκλείονται όλες οι "σκληρές " κόλες όπως του πολυεστέρα. Και μάλλον η ειδική κόλα του εμπορίου για αυτήν την δουλειά, έχει μια κάποια ελαστικότητα που είναι σημαντική μέχρι ενός βαθμού.
Οι "σκληρές κόλες " μετά από ένα "ψήσιμο" στον ήλιο μαζεύει (εκτός του ότι μαυρίζει θολώνει) με αποτέλεσμα να ξεκολλάει και από το τζάμι και στο τέλος να παίρνει κάμψη σε όλη την επιφάνεια.

lampaki
11-06-13, 22:03
Σε ένα πάνελ αντι πλάτης τζάμι έβαλα 2 επάλληλες στρώσεις σιλικόνης 100% διάφανης , το κάθε στρώμα ήταν λεπτό σαν φίλμ , μου πήρε 2 μέρες είναι πολύ ψιλοδουλειά.
δεν το χω ανεβάσει στην οροφή ακόμα αλλ'α πιστεύω να δουλέψει. Καμιά παρατήρηση σε αυτό?

clock
11-06-13, 23:12
Όχι δεν θα κάνει δουλειά ... αυτό που έχω καταλάβει είναι ότι αποκλείονται όλες οι "σκληρές " κόλες όπως του πολυεστέρα. Και μάλλον η ειδική κόλα του εμπορίου για αυτήν την δουλειά, έχει μια κάποια ελαστικότητα που είναι σημαντική μέχρι ενός βαθμού.
Οι "σκληρές κόλες " μετά από ένα "ψήσιμο" στον ήλιο μαζεύει (εκτός του ότι μαυρίζει θολώνει) με αποτέλεσμα να ξεκολλάει και από το τζάμι και στο τέλος να παίρνει κάμψη σε όλη την επιφάνεια.

ακριβώς έτσι..πήρα την 2260uv απο εδώ http://www.fibermaxcomposites.com/shop/?language=gr για πίσω στο πάνελ...μετα απο ένα μήνα μ απομώνοσε σε κάποια σημεια απο το 5mm τζάμι που έχω για μπροστά..ας ελπίσω να μην φύγει όλο κάτω..

lampaki
12-06-13, 01:00
ακριβώς έτσι..πήρα την 2260uv απο εδώ http://www.fibermaxcomposites.com/shop/?language=gr για πίσω στο πάνελ...μετα απο ένα μήνα μ απομώνοσε σε κάποια σημεια απο το 5mm τζάμι που έχω για μπροστά..ας ελπίσω να μην φύγει όλο κάτω..

μάλλον αυτό θα ήταν πιο κατάλληλο http://www.fibermaxcomposites.com/shop/-p-885.html

Κυριακίδης
12-06-13, 03:27
Παιδιά μην μασάτε με κόλες .. το παν και η "μαγκιά " είναι να αφήσουμε τα "παραμύθια" και πρέπει να βρούμε τρόπο να ΜΗΝ θέλει κόλες που αυτή ανεβάζει το κόστος κατά πολύ .
Με στεναχώρεσε μια δοκιμή σε τεστ (δείγμα) με διπλά τζάμια αεροστεγώς κλεισμένα ... πήγα να κάνω κενό αέρος με μια παλιά αντλία κενού που είχα , και προσάρμοσα βαλβίδα στο πλάι του πλαισίου. Η γκαντεμιά είναι ότι έσπασαν τα τζάμια από την υποπίεση ....:001_tt2:
που θα πάει .. πρέπει να βρω τρόπο αντί για διπλό τζάμι να κολλήσω καλά περιφερειακά έναν καλής ποιότητας μουσαμά (με ενσωματωμένη την βαλβίδα) και να ξανακάνω κενό. ίδωμεν...](*,)

PCMan
12-06-13, 05:09
Παιδιά μην μασάτε με κόλες .. το παν και η "μαγκιά " είναι να αφήσουμε τα "παραμύθια" και πρέπει να βρούμε τρόπο να ΜΗΝ θέλει κόλες που αυτή ανεβάζει το κόστος κατά πολύ .
Με στεναχώρεσε μια δοκιμή σε τεστ (δείγμα) με διπλά τζάμια αεροστεγώς κλεισμένα ... πήγα να κάνω κενό αέρος με μια παλιά αντλία κενού που είχα , και προσάρμοσα βαλβίδα στο πλάι του πλαισίου. Η γκαντεμιά είναι ότι έσπασαν τα τζάμια από την υποπίεση ....:001_tt2:
που θα πάει .. πρέπει να βρω τρόπο αντί για διπλό τζάμι να κολλήσω καλά περιφερειακά έναν καλής ποιότητας μουσαμά (με ενσωματωμένη την βαλβίδα) και να ξανακάνω κενό. ίδωμεν...](*,)

Τα διπλά τζάμια στα παράθυρα, τι έχουν μέσα?

Κυριακίδης
12-06-13, 09:01
http://www.koufomata-alouminiou-pvc.gr/gr_products_tbview.php?products_tb_id=3

lampaki
12-06-13, 12:28
Παιδιά μην μασάτε με κόλες .. το παν και η "μαγκιά " είναι να αφήσουμε τα "παραμύθια" και πρέπει να βρούμε τρόπο να ΜΗΝ θέλει κόλες που αυτή ανεβάζει το κόστος κατά πολύ .
Με στεναχώρεσε μια δοκιμή σε τεστ (δείγμα) με διπλά τζάμια αεροστεγώς κλεισμένα ... πήγα να κάνω κενό αέρος με μια παλιά αντλία κενού που είχα , και προσάρμοσα βαλβίδα στο πλάι του πλαισίου. Η γκαντεμιά είναι ότι έσπασαν τα τζάμια από την υποπίεση ....:001_tt2:
που θα πάει .. πρέπει να βρω τρόπο αντί για διπλό τζάμι να κολλήσω καλά περιφερειακά έναν καλής ποιότητας μουσαμά (με ενσωματωμένη την βαλβίδα) και να ξανακάνω κενό. ίδωμεν...](*,)

γιατί δεν δημιούργησες κάποια αντιστήριξη εντός του πλαισίου για τα τζάμια γιαυτό σου έσπασαν. Όταν το τζάμι σου στηρίζεται μόνο στις άκριες ε είναι λογικό να υποχωρήσει προς το κέντρο.
Θεωρητικά γέμισμα με αέριο ήλιο θα ήταν καλύτερο θα έδιωχνε τον ατμοσφαιρικό αέρα και δεν θα είχαμε πρόβλημα με υγρασίες, επίσης δεν έχουμε την ανάγκη αγοράς της δαπανηρής αντλίας κενού. Εκείνο που δεν ξέρω είναι η διαστολή του αερίου. Χρειαζόμαστε δυο βαλβίδες μια εισαγωγής μια εξαγωγής. Βλέπω οτι έβαλες και ενα πόστ με αργό αλλά αυτό εμποδίζει τις ανταλλαγές θερμότητας δλδ θα φυλακίσει τη θερμότητα εντός του πλαισίου κάτι που δεν θέλουμε.

PCMan
12-06-13, 12:58
http://www.koufomata-alouminiou-pvc.gr/gr_products_tbview.php?products_tb_id=3

E, δεν μπορεί να γίνει κάτι τέτοιο? Να μπουν μέσα οι κυψέλες, να μπει πάνω κάτω τζάμι, γύρω γύρω στεγανοποίηση, αφαίρεση αέρα και γέμισμα με αργό.

Κυριακίδης
12-06-13, 13:30
Το διπλό τζάμι μην ξεχνάμε κοστίζει ..
Αυτό πρέπει να γίνει... και φαίνεται εγγυημένο σχετικά με την υγρασία και αέρα. (αν δεν έχει κάποιος δική του αντλία κενού) μπορεί να πάει σε κάποιον φίλο που έχει.

http://www.youtube.com/watch?v=sSUrLOCT54o

http://www.youtube.com/watch?v=YBjs8t5BMUg

lampaki
12-06-13, 22:47
Το αργό δεν είναι γιαυτή τη δουλειά ρε παιδιά:001_rolleyes:

lampaki
20-09-14, 20:09
Λαμινοποίηση φωτοβολταικών πλακιδίων

52846

katmadas
20-09-14, 22:58
Λαμινοποίηση φωτοβολταικών πλακιδίων

52846

Καλησπερα.
Εσυ το εκανες φιλε?
Καλο βγηκε?
Ποσο να αντεξει αραγε?
Το δοκιμασες?

lampaki
23-09-14, 00:01
Καλησπερα.
Εσυ το εκανες φιλε?
Καλο βγηκε?
Ποσο να αντεξει αραγε?
Το δοκιμασες?

Καλησπέρα
Το έχω όλο το καλοκαίρι έξω στον ήλιο και πρίν από λίγο το έλεγξα είναι μια χαρά και έχει βγάλει και κάτι βροχές ωστόσο. Καμία ένδειξη υγρασίας ούτε έχει σκάσει το φίλμ από τον ήλιο ούτε ξεθώριασε.
EDIT : Ναί εγώ το έφτιαξα, το πόσο θα αντέξει δεν το ξέρω, υποθέτω όμως όσο και το φ/β πλαίσιο του εμπορίου με το φίλμ EVA που γίνεται με μέθοδο vacuum.

vasilllis
23-09-14, 09:36
ωραιο θα ηταν να ειχε μπροστα τζαμι και πισω αυτο το φιλμ.Φανταζομαι πολυ γρηγορα θα κιτρινισει απο την ακτινοβολια.

lampaki
23-09-14, 10:37
ωραιο θα ηταν να ειχε μπροστα τζαμι και πισω αυτο το φιλμ.Φανταζομαι πολυ γρηγορα θα κιτρινισει απο την ακτινοβολια.

3 μήνες με απευθείας έκθεση στον καυτό ήλιο της Κρήτης με θερμοκρασίες που κυμαίνονται κατά μ.ο στους 37-38 βαθμούς κελσίου και δεν έπαθε τίποτα ! Γιατί να πάθει από τώρα και στο εξής. Πάντως έχω σκεφτεί να το φτιάξω και με γνήσιο φίλμ EVA 0,40 ή 0,60 mm , αυτά είναι φίλμ λαμιναρίσματος που είχα πάρει μια φορά τα χρησιμοποίησα ελάχιστα και ξεμείνανε τα περισσότερα φύλλα οπότε είπα ε και δεν τα δοκιμάζω να δω. Μάλλον δεν είναι το EVA αλλά πολυπροπυλαίνιου PVT ή κάτι τέτοιο τέλος πάντων.