PDA

Επιστροφή στο Forum : ΕΞΩΤΕΡΙΚΗ ΣΕΙΡΗΝΑ ΣΥΝΕΓΕΡΜΟΥ ΜΕΣΩ ΡΕΛΕ



lappa1960
30-10-11, 17:37
ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΣΥΝΕΓΕΡΜΟΥ ΠΟΥ ΕΧΩ ΔΙΑΘΕΤΗ ΕΣΩΤΕΡΙΚΗ ΣΕΙΡΗΝΑ ΠΩΣ ΘΑ ΟΔΗΓΗΣΩ ΤΗΝ ΕΞΩΤΕΡΙΚΗ ΠΟΥ ΕΧΩ ΜΕ ΧΩΡΙΣΤΗ ΤΡΟΦΟΔΟΣΙΑ 12VDC KΑΠΟΙΟ ΣΧΕΔΙΟ ΠΟΥ ΟΤΑΝ ΑΝΟΙΓΕΙ Η ΕΣΩΤΕΡΙΚΗ (12VDC) NA ΑΝΟΙΓΕΙ ΠΑΡΑΛΛΗΛΑ ΚΑΙ Η ΕΞΩΤΕΡΙΚΗ ΠΟΥ ΘΑ ΠΕΡΝΕΙ ΧΩΡΙΣΤΑ ΤΡΟΦΟΔΟΣΙΑ
:blink::confused1:

krithisg
02-11-11, 22:44
πρέπει να μας πεις τι εντολή θέλει η σειρήνα η εξωτερική . συνήθως οι πίνακες συναγερμού βγάζουν σε μια επαφή +12V σε περίπτωση alarm . αν έχεις το μοντέλο της εξωτερικής σειρήνας θα βοηθήσει .

ttoni
02-11-11, 23:08
ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΣΥΝΕΓΕΡΜΟΥ ΠΟΥ ΕΧΩ ΔΙΑΘΕΤΗ ΕΣΩΤΕΡΙΚΗ ΣΕΙΡΗΝΑ ΠΩΣ ΘΑ ΟΔΗΓΗΣΩ ΤΗΝ ΕΞΩΤΕΡΙΚΗ ΠΟΥ ΕΧΩ ΜΕ ΧΩΡΙΣΤΗ ΤΡΟΦΟΔΟΣΙΑ 12VDC KΑΠΟΙΟ ΣΧΕΔΙΟ ΠΟΥ ΟΤΑΝ ΑΝΟΙΓΕΙ Η ΕΣΩΤΕΡΙΚΗ (12VDC) NA ΑΝΟΙΓΕΙ ΠΑΡΑΛΛΗΛΑ ΚΑΙ Η ΕΞΩΤΕΡΙΚΗ ΠΟΥ ΘΑ ΠΕΡΝΕΙ ΧΩΡΙΣΤΑ ΤΡΟΦΟΔΟΣΙΑ
:blink::confused1:

Όπως προανέφερε ο φίλος: Η εξωτερική σειρήνα έχει τις εξής επαφές για σύνδεση (ανάλογα την σειρήνα):
1) + και - για μόνιμη τροφοδοσία της σειρήνας.
2) + η - εντολή συγκράτησης. (Σε περίπτωση απώλειας ηχεί η σειρήνα).
3) Ταμπερ (24ωρη ζώνη).

Για την ενεργοποίηση της σειρήνας παρεμβάλεις ένα ρελέ ΝΟ το οποίο πηνίο θα διεγείρεται με την ενεργοποίηση του συναγερμού + η -. Στην επαφή ΝΟ οδηγείς είτε μόνιμο + η - (εξαρτάται απο την σειρήνα/εντολη συγκράτησης).:biggrin:

Η ενεργοποίηση και των δύο διαφέρει μόνο στο ότι η εξωτερική σειρήνα χρειάζεται μία τάση παλμού για να διεγερθεί.