PDA

Επιστροφή στο Forum : Σύνδεση ηλεκτροκόλλησης



tigiakou
30-10-11, 19:32
Καλησπέρα,
Βρήκα στην αποθήκη την ηλεκτροκόλληση της φωτογραφίας παρακάτω.Η ηλεκτροκόλληση είναι καλή, απλώς έχει καεί ο διακόπτης της και μετά την προσπάθεια κάποιου να τον αλλάξει έμεινε μισή. Το πρόβλημα μου είναι οτι δεν ξέρω πως να την συνδέσω.Η συγκεκριμένη ηλεκτροκολληση λειτουργούσε και με 220V και με 380V.Αποτελείται από δύο μεγάλα πηνία με ένα μεταβλητό σίδηρο ανάμεσα τους το οποίο επηρεάζει τα Amper.Το ένα μεγάλο πηνίο είναι αυτό της ηλεκτροκόλλησης όπου τα δυο άκρα του οδηγούν στην γείωση και στην τσιμπίδα αντίστοιχα.Το άλλο μεγάλο πηνίο έχει 4 άκρα.Μετά από μετρήσεις που έκανα με το πολύμετρο κατέληξα οτι το μεγάλο αυτό πηνίο αυτό έχει στο εσωτερικό του δύο πηνία ενός Ohm το καθένα.Το ένα άκρο του ενός πηνίου(μικρό πηνίο) απο τα δύο ενώνεται με ένα θερμικό. Παρακαλώ όποιος γνωρίζει ας δώσει τα φώτα του για σύνδεση σε 220V και σε 380V

mihalas2
31-10-11, 16:17
ποσα ακρα βγαινουν απ το προτευων?

βγαλε μια φωτο για να σου πω

tigiakou
31-10-11, 16:40
Δεν μπορώ να βγάλω φωτογραφία αυτή την στιγμή(έχω μόνο τις παραπάνω),επειδή δεν έχω την ηλεκτροκόλληση μαζί μου.Πάντως το πρωτεύον πηνίο αποτελείται από δύο άλλα πηνία και έτσι βγάζει 4 άκρα.

mihalas2
31-10-11, 17:19
το πρωτευον εχει λεπτοτερο συρμα απ το δευτερευον. σωστα?
επομενως το δευτερευον εχει το χονδρο, η δυο χονδρα παραλληλα συνδεμενα ,η πλακε. ενα απ τα τρια.σωστα?

μουλες οτι εχει 2 πηνεια για πρωτευον .(κοιταξε αν εχουν την ιδια διατομη), και προσεξε αν εχουν τον ιδιο αριθμο σπειρων. (με το ματι).

μαλον το ενα πηνειο ειναι για το 220 και το αλλο ειναι συμπληρωμα για να παει στο 380 .

για πες για αυτα και το βλεπουμε.

μιχαλης

tigiakou
31-10-11, 18:16
Λοιπόν επειδή μπερδεύτηκα.Εχουμε και λέμε.Η ηλεκτροκόληση αποτελείται απο δύο μεγάλα πηνία.Το ένα εχει πολύ χοντρό καλώδιο και βγάζει δύο άκρα τα οποία οδηγούν στην τσιμπίδα και στην γείωση.Το αλλο πηνίο εχει εσωτερικά του δυο πηνία ενός ohm το καθένα και έτσι βγάζει 4 ακρα.Τα δύο αυτά πηνία(μικρά) έχουν ίδιο πάχος σύρματος.Τώρα για αριθμό σπειών δεν μπορώ να σου πώ γιατί είναι μαζι τυλιγμένα,πάνω στον ίδιο άξονα,(αλλα μάλλον πρέπει να έχουν τον ίδιο αριθμό)

mihalas2
31-10-11, 18:38
εχουμε και λεμε φιλε τιμολεων

τσιμπιδα και σωμα ξερεις που πανε οκ.
λοιπον κοντα απο τον πυρηνα βγαινει το πρωτο συρμα που ειναι το μηδεν βολτ
το επομενο (οσο απομακρυνεσαι αποταν πυρηνα) ειναι το 220V και πιθανοτατα να ειναι ενωμενο με το επομενο (δηλ κατι σαν μεσαια ληψη)
εαν οχι μπορεις να τα ενωσεις για να φτασεις στο εξω εξω τυλιγμα που ειναι το 380V

στην ουσια τα 4 ακρα συνδεωνται εν σειρα για το 380V

tigiakou
31-10-11, 19:29
Ευχαριστώ πολύ Μιχάλη για τις άμεσες απαντήσεις σου.Αν κατάλαβα δηλαδή καλά θα συνδέσω το ένα πηνίο για λειτουργία στο μονοφασικό ρεύμα και αν θέλω να την χρησιμοπιήσω στο τριφασικό ρεύμα θα συνδέσω τα δύο πηνία κατα σειρά

mihalas2
31-10-11, 20:05
δεν ειναι ιδια τα πρωτευοντα οταν ειναι για 380V. το ενα ειναι 220 Vκαι το αλλο 160V
εαν η μηχανη ηταν για 440 δεν θα σε ενδιεφερε οποιο και να συνδεες γιατι και τα δυο θα ηταν απο 220V

προσεξε να βρεις το πηνειο του 220 V γιατι το συμπληρωματικο ειναι 160V

tigiakou
31-10-11, 20:12
Λογικα το πηνιο των 220V ειναι αυτο στο οποιο ενωνει και το θερμικο για προστασια απο υπερθερμανση.Ετσι δεν ειναι?

mihalas2
31-10-11, 20:21
λογικα ναι.


αλλα αν συνδεσεις κατα λαθος το πηνειο του 160 V στο 220V
θα δεις πολυ μεγαλο τοξο την ωρα που θα διακοπτεις το κολλημα
και επιπλεων θερμοκρασιες σε κατασταση αναμονης.

tigiakou
31-10-11, 20:26
ΟΚ.Κατάλαβα.Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια σου

top155
02-11-11, 14:11
αυτη η ηλ/κοληση ειναι 220 μη ψαχνεσαι για 380.δοκιμαστην πρωτα αν δουλευει κιαν ναι,βαλε εναν
απλο διακοπτη 25Α

vagelistraki
09-02-15, 23:39
μαστόρια καλησπέρα....
νέος στο φόρουμ και ελπίζω να μην κάνω κάποιο λάθος στον τρόπο που γράφω...
.έχω και εγώ το ίδιο πρόβλημα αν μπορεί να βοηθήσει κάποιος...
ηλεκτροκοληση χαλκού με χαλασμένο διακόπτη 3 θέσεων...220v 0 330v...
εμένα έχει στο πρωτεύων πηνίο 3 τυλίγματα ίδιας διατομής...
ένα καλώδιο από την πρίζα πάει στο θερμικό και επιστρέφει στον διακόπτη κτλ....
αν δεν κάνω λάθος το κάθε τύλιγμα είναι για 160v όποτε πρέπει να συνδέσεις σε σειρά τα 2 από τα 3 τυλίγματα για να κανείς τα 220v....
το θέμα μου είναι πόσα αμπέρ πρέπει να είναι ο διακόπτης για να δουλέψει σωστά το όλο σύστημα...
ευχαριστώ εκ των πρότερων...
550445504555046550475504855049

el greco 1
10-02-15, 07:43
αυτον που εχει επανω ειναι 25Α ? αρα ιδιο διακοπτη στα ιδα αμπερ πρεπει να βαλειs.

vagelistraki
10-02-15, 13:08
φίλε πήρα τον διακόπτη αλλά δεν μπορώ να βρω την συνδεσμολογία....2 τυλίγματα φαίνεται από τούς ακροδέκτες ότι είναι σε σειρά το τρίτο δεν το συνδέω καθόλου???

vagelistraki
10-02-15, 13:51
55057ΑΥΤΌ ΕΔΏ ΕΊΝΑΙ ΤΟ ΣΧΉΜΑ...ΤΑ ΑΣΤΕΡΆΚΙΑ ΕΊΝΑΙ ΑΚΡΟΔΕΚΤΕΣ ...ΤΟ ΤΎΛΙΓΜΑ 1 ΚΑΙ 2 ΕΊΝΑΙ ΣΥΝΔΕΔΕΜΈΝΑ ΣΕ ΣΕΙΡΆ ΜΕ ΑΚΡΟΔΕΚΤΕΣ ΚΑΙ ΜΕΤΆ ΤΟ ΤΎΛΙΓΜΑ 3 ΣΥΝΔΈΕΤΕ ΤΟ ΈΝΑ ΚΑΛΏΔΙΟ ΤΟΥ ΑΝΕΜΙΣΤΉΡΑ ΚΑΙ ΤΗΣ ΛΥΧΝΙΑΣ...

vagelistraki
11-02-15, 13:18
κάποιος???

elektronio
11-02-15, 14:07
Κατά πάσα πιθανότητα η μηχανή σου έχει το παρακάτω σχέδιο.

55077

και τα τυλίγματα του πρωτεύοντος είναι:

55078
Ο διακόπτης μάλλον είναι μάρκας BREMAS και ο τύπος του φαίνεται στο σχέδιο.
Αν βρεις ίδιο θα βάλεις τα καλώδια ένα προς ένα από τον ένα στον άλλο.
Μην βγάλεις τα καλώδια πάνω από τον διακόπτη για δοκιμές τουλάχιστον χωρίς να τα μαρκάρεις.
Βάλε αρίθμηση στα καλώδια και φωτογράφισέ τα πριν τα βγάλεις από πάνω.

vagelistraki
11-02-15, 20:46
φίλε μου σε ευχαριστώ για τα σχεδιαγραμματα αλλά από ότι βλέπω από τις φωτογραφίες το τέρμα μέσα τύλιγμα έχει το ένα άκρο του στο νούμερο 1 και όχι στο 2...
αύριο που θα κοιτάξω τα τυλίγματα με το πολήμετρο και τις φώτο θα σου πω γιατί ο διακόπτης ο παλιός όταν πήγα να τον βγάλω από το σασί άνοιξε στα 2 και έφυγαν όλες οι επαφές , με αποτέλεσμα να θέλει πολύ ψάξιμο....
στην ουσία για να δουλέψει στα 220v πρέπει να συνδεθούν τα τυλίγματα 176 και 43 και το άλλο δεν το χρειαζόσαστε για τα 220v?
αν κάνω λάθος στο σκεπτικό μου διόρθωσε με σε παρακαλώ να μαθαίνουμε κιόλας..!!!
ελπίζω να βοηθήσει και κάποιον άλλο αυτό το θέμα...