PDA

Επιστροφή στο Forum : ΑΙΘΑΝΟΛΗ ΚΑΙ ΙΔΙΟΤΗΤΕΣ!!!



'Giorgos Zapatingas
02-11-11, 01:53
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΚΑΤΑΡΧΗΝ! :)

Ειμαι νεος εδω και θα επιθυμουσα την κατανοηση σας σε ορισμενες ερωτησεις τυχον κανω.
Το θεμα που μου εκανε πολυ ενδιαφερων πριν καιρο και το ξαναβρισκω μπροστα μου τωρα ειναι η ΑΙΘΑΝΟΛΗ.

Με απλα λογια παιρνεις οτιδηποτε περιεχει ζαχαρη -ξλυκοζη σε μεγαλη η μικρη ποσοτητα δεν πειραζει και το αναμειγνυεις μεσα σε νερο για τρεις περιπου μερες .(Καλο θα ηταν να το ελιωνες μεσα στο νερο π.χ με μια πετρα η οτιδηποτε να του εβγαζες τα ζουμια που λεμε για να γινει πιο ευκολη η αναμειξη) και μετα απο τις 3 αυτεσ ημερες αφου εχει αναμιχθει το υλικο μεσα στον κλειστο κουβα-μπουκαλι το οποιο τα εβαλες. Το αδειαζεις μεσα σε μια χυτρα με η χωρις τα κοτσανια δλδ(μπορεισ να τα βγαλεις και να μεινει μονο νερο) αλλα εγο θα προτιμουσα μαζι με τα κοτσανια γιατι αυτο σημαινει πως θα ειχε μεγαλυτερη δυνατη αποδοση σε ζαχαρη και εξου σε οινοπνευμα.
Μετα απο αυτη τη διαδικασια δινεις με οποιον εσυ τροπο θελεις θερμοτητα στην χυτρα και εχεις προβλεψει να υπαρχει στο ποιο ψηλο μερος της χυτρας μια προεξοχη για να βγαινει ο ατμος(οινοπνευμα) και να κατευθυνεται σε ενα αλλο δοχειο.

Η ερωτηση μου μετα απο ολο αυτο το κειμενο το οποιο εγραψα για να σας δωσω μια εικονα που εχω αποκομισει τοσο καιρο για του πος βγαινει το οινοπνευμα(αιθανολη) ειναι οι εξης

1)Σε ποσους βαθμους πρεπει να γινεται η καυση του μειγματος λογω του οτι η αιθανολη απο οτι ξερω εχει χαμηλοτερη θερμοκρασια εξατμισης(75 βαθμους).

2)οταν βγει το μειγμα θα εχει τους καπους βαθμους σε γραδα (αυτοκολητο ηλιακος συλλεκτης οσο τοις εκατο οινοπνευμα )ποση πρεπει να ειναι τα γραδα - βαθμοι που θα μου επιτρεπει να το χρησιμοποιησω με οποιαδηποτε μηχανη χωρις να εχω προβλημα.

3) το οινοπνευμα-αιθανολη περιεχει μεσα καποιο ποσοστο νερου που αμα δε κανο λαθος ειναι επιβλαβες για τα πρωτυπα μιας συνηθισμενης μηχανης.

1) Υπαρχει καποιος τροπος να αφαιρεσω ολη τη ποσοτητα νερου και να το σφραγισω καπου?

2) Υπαρχει μηχανη η οποιοα να ειναι κατασκευασμενη για να καιει οινοπνευμα?

Σας ευχαριστω πολυ ολους οσους το διαβασετε και απαντησετε αυτα ειναι ενα θεμα το οποιο αμα το ψαξουμε θα επωφεληθουμε ολοι μας :)

SV1JRT
02-11-11, 11:20
1) γυρω στους 80 βαθμούς είσαι καλά. Το θέμα είναι να εξατμιστεί η αιθανόλη με την ΜΙΚΡΟΤΕΡΗ δυνατή εξάτμιση νερού.

2) Οσο μεγαλύτερη η περιεκτικότητα σε αιθανόλη, τοσο το καλύτερο. Τυπικά η αιθανόλη του εμπορίου ειναι περίπου 95 βαθμών ( % ).

3) Δικιο έχεις.

3 -1) Κάνεις ΞΑΝΑ απόσταξη στην αιθανόλη που έφτιαξες. Το απόσταγμα το ανακατέυεις με ΑΣΒΗΣΤΟ ΑΣΒΕΣΤΗ ( CaO ) και το μείγμα το αποστάζεις για ΤΡΙΤΗ φορά. Ετσι παίρνεις αιθανόλη 99,5% καθαρή.

3-2) Ναι.

panos_panopoulos
02-11-11, 12:02
Είχα πειραματιστεί με αιθανόλη παλιότερα να προσθέσω και εγώ ένα δύο στοιχεία για να βοηθήσω
Χρειάζεται να γίνει αλκοολική ζύμωση ο χρόνος ο οποίος απαιτείται για τη ζύμωση ποικίλει από 8-9 έως και 25 ημέρες και έχει σχέση με τα σάκχαρα που υπάρχουν, τη θερμοκρασία του περιβάλλοντος, τους χρησιμοποιούμενους μύκητες (μαγιά) το οξυγόνο κλπ. Καλό είναι το μείγμα να φτάσει κοντά στο 10% και άνω σε αλκοόλ πριν την απόσταξη γιατί χρειάζεται λιγότερη ενέργεια να δαπανηθεί έπειτα στη διαδικασία απόσταξης. Στη ζύμωση εκτός τα σάκχαρα παίζει σημαντικό ρόλο η μαγιά που χρησιμοποιείται μπορεί να είναι του φούρνου αλλά η πιο καλύτερη είναι η μαγιά σαμπάνιας (!) και οι μύκητες που ρίχνουν στο κρασί. Επίσης έχω ακούσει για μερικούς επιταχυντές που απλά μικραίνουν το διάστημα της ζύμωσης, αλλά δεν ξέρω κάτι περισσότερο.
Το μέγιστο που μπορούμε να πάρουμε με τη μέθοδο απόσταξης είναι 95% απο εκεί και έπειτα για να ανέβει το ποσοστό βάζουμε στοιχεία που απορροφούν το νερό όπως ο ασβέστης , ο Ζεόλιθος, ακόμη και για αλεύρι σίτου έχω ακούσει πως κάνει για αυτή τη δουλειά.

Έκανα και το εξής πείραμα σε ένα άδειο μικρό μπουκάλι εμφιαλωμένου νερού έβαλα ίσες ποσότητες βενζίνης και αιθανόλης η αιθανόλη ποσοστού 93% και η βενζίνη ανέβηκε στην κορυφή που σημαίνει πως αυτά τα δύο δεν αναμείχθηκαν γιατί μάλλον θέλει κοντά στο 100% αιθανόλη.

Υ.Γ.
Πάντως τώρα που κοίταξα η ζάχαρη έχει 1,10 € το κιλό. γενικά υπάρχει κάπου φθηνή ζάχαρη ?

SV1JRT
02-11-11, 12:25
Σωστός Πάνο σε όλα, εκτός της ανάμιξης βενζίνης και αιθανόλης.
Αυτά τα δύο ΔΕΝ αναμιγνύωνται οτι βαθμούς και να έχουν.

Φτηνή ζάχαρη, κατω από ευρώ ΙΣΩΣ βρείς σε κανένα lidl.

'Giorgos Zapatingas
02-11-11, 16:09
Eυχαριστω και τους δυο σας για τη βοηθεια που μου δωσατε.
Πανο αυτο που ειπες για τις 8-25 μερες ειναι λογικοτατο και το 10%.Ωστωσο ομως αυτη τη διαδικασια θα επιυθυμουσα να την κανω με 0% αγορες
οποτε δε με συμφερει ο ασβηστος ασβεστης η ο ζεολιθος.

Αυτο που ειπες πως υπαρχουν μηχανες ειδικα κατασκευασμενες για να καινε αλκοολη μπορεις να με προωθησεις σε καποια ιστοσελιδα για να τις δω?
Εγω οσο εψαξα στο google βρηκα μονο κατι σχεδια για το τι πρεπει να κανεις για να φτιαξεις μια τετοια μηχανη.δλδ(τι τροποποιησεις να κανεις σε μια μηχανη αυτοκινητου )
Θα ηθελα να βρω ετοιμη μηχανη με εγγυηση αμα υπαρχει ειναι η καλυτερη περιπτωση.
Γιατι αυτο σημαινει πως εχει τα προτυπα να αντεχει το νερο της αλκοολης και δε φοβασαι μην τυχον σε χαλασει .+ολα τα παρεμφεροι εξαρτηματα.
Πανο αμα καταλαβες τι ενοοω δεν ειναι να αγορασω τιποτα εκτος απο τα εξαρτηματα που θα χρειαστουν μια φορα και τελος, δεν θα βαλω ουτε μια κουταλια ζαχαρη.
Οτι ζαχαρη βγαλει απο μονο του καλως.
Επισης ηθελα να ρωτησω: Ο τροπος ο οποιος θα κανω την αποσταξη δε θα μου επιτρεπει να κανω κουμαντο στη θερμοκρασια οποτε αυτο σημαινει πως θα ανεβει πανω απο 80.
Υπαρχει κανενας αλλος τροπος εκτος απο τον ασβεστη για να κανονισω το νερο?
Κατι ειδα στο ιντερνετ περι παγωματος του μειγματος αιθανολης νερου και πρωτα παγωνε η αιθανολη και εμενε το νερο .
Ειναι σωστο αυτο που λεω η ειναι βλακειες.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

ΜΕ ΕΚΤΙΜΗΣΗ.

panos_panopoulos
02-11-11, 17:24
Να ευχαριστήσω και εγώ με τη σειρά μου το Σωτήρη SW1JRT που απάντησε σχετικά με το ειδικό βάρος των δύο και ότι δεν είναι ίδιο ώστε να αναμειγνύονται, χημεία πραγματικά έχω να κάνω πολλά χρόνια, όμως με προβλημάτισε αρκετά ότι στη Βραζιλία εδώ και αρκετά χρόνια καταναλώνεται μείγμα βενζίνης με αιθανόλη που ονομάζεται Ε85 δηλαδή 85% αιθανόλη και 15% βενζίνη.

Τώρα στο θέμα σου Γεώργιε μπορεί ένας τρόπος να είναι η διαρκής ανάδευση των δύο στο όχημα όπως στο βίντεο με το μείγμα βενζίνης/νερού


Γεώργιε θα σου απαντήσω με μπλέ γραφή εννοείται με κάθε επιφύλαξη στα δικά σου γραφόμενα



Αυτο που ειπες πως υπαρχουν μηχανες ειδικα κατασκευασμενες για να καινε αλκοολη μπορεις να με προωθησεις σε καποια ιστοσελιδα για να τις δω?

Ήρθε η ώρα να πάρεις ένα saab !! http://www.greencar.com/articles/saab-biopower-100-concept-e100-ethanol-vehicle.php , http://www.youtube.com/watch?v=UvGoqt33Myk

Εγώ οσο εψαξα στο google βρηκα μονο κατι σχεδια για το τι πρεπει να κανεις για να φτιαξεις μια τέτοια μηχανη.δλδ(τι τροποποιησεις να κάνεις σε μια μηχανη αυτοκινητου )

στην αγορά υπάρχουν τα Ε85 conversion kit δεν τα εμπιστεύομαι γιατί είναι δουλειά του ποδαριού
http://www.youtube.com/watch?v=B11fXI67-Q8 εδώ βλέπουμε μια τέτοια συσκευή που παρεμβάλλεται στα μπέκ του οχήματος και αν καταλαβαίνω καλά πειράζει το duty cycle στα μπεκ δηλαδή ψεκάζουν μάλλον περισσότερο μείγμα μέχρι να ζεσταθεί ο κινητήρας που επανέρχονται στα κανονικά ποσοστά ας πούμε, δε ξέρω αν είμαι σωστός, μια υπόθεση κάνω.

Θα ηθελα να βρω ετοιμη μηχανη με εγγυηση αμα υπαρχει ειναι η καλυτερη περιπτωση.
Δε νομίζω να υπάρχει έτοιμη, παρά ένα δύο πρότυπα μοντέλα σαν το saab ένας σοβαρός βελτιωτής ίσως ασχολούταν με το τι χρειάζεται όπως ρύθμιση του προγράμματος στα νέα δεδομένα του καυσίμου αναλογία μείγματος 9:1 κλπ που δε τα πολυκατέχω είναι για μηχανολόγο.
Γιατι αυτο σημαινει πως εχει τα προτυπα να αντεχει το νερο της αλκοολης και δε φοβασαι μην τυχον σε χαλασει .+ολα τα παρεμφεροι εξαρτηματα.

για την υδραυλική συμπίεση που φοβόμαστε, είναι μεγάλη κουβέντα γιατί το να ψεκάσεις λίγο νερό στην εισαγωγή του αυτοκινήτου έχει αποδειχθεί οτι ρίχνει τις θερμοκρασίες εισαγωγής και το καλοκαίρι οι τουρμπάτοι ψεκάζουν νερό/αιθανόλη με ένα κίτ στην εισαγωγή τους . αλλωστε μη ξεχνάμε και το παπάκι του μιχάλη καλογεράκη που κινείται με 70-80% αιθανόλη.

Πανο αμα καταλαβες τι ενοοω δεν ειναι να αγορασω τιποτα εκτος απο τα εξαρτηματα που θα χρειαστουν μια φορα και τελος, δεν θα βαλω ουτε μια κουταλια ζαχαρη.
Οτι ζαχαρη βγαλει απο μονο του καλώς.

? δε ξέρω τι εννοείς μάλλον κάποια τέτοια (http://www.youtube.com/watch?v=rmFwSogNAEc) συσκευή που παράγει απο μόνη της αιθανόλη εσύ ρίχνεις τα υλικά (κάτι σαν καφετιέρα :001_smile:).

Επισης ηθελα να ρωτησω: Ο τροπος ο οποιος θα κανω την αποσταξη δε θα μου επιτρεπει να κανω κουμαντο στη θερμοκρασια οποτε αυτο σημαινει πως θα ανεβει πανω απο 80.
Εγώ χρησιμοποιώ πετρογκάζ για οικονομικούς κυρίως λόγους και πρακτικά όταν βγαίνει το πρώτο απόσταγμα (περίπου σε 15λεπτά για 10 λίτρα μείγμα) αμέσως χαμηλώνω την φωτιά στο ελάχιστο και συνεχίζει η διαδικασία. οπότε δουλεύουμε εμπειρικά.

Υπαρχει κανενας αλλος τροπος εκτος απο τον ασβεστη για να κανονισω το νερο?
Κατι ειδα στο ιντερνετ περι παγωματος του μειγματος αιθανολης νερου και πρωτα παγωνε η αιθανολη και εμενε το νερο .

Δεν παγώνει εύκολα η αιθανόλη σε αντίθεση με το νερό, τι να πώ δε το δοκίμασα, παρά μόνο με τσίπουρο το καλοκαίρι 3ημέρες στην κατάψυξη στους -22 βαθμούς και δεν πάγωνε με τίποτα ήταν αρκετά δροσιστικό.

.

Επίσης μη ξεχάσεις να δεις το κανάλι του Μιχαλη Καλογεράκη που ασχολείται με το θέμα, και όχι μόνο, Ε Δ Ω (http://www.youtube.com/user/mikeerevna) ας είναι καλά ο άνθρωπος για την αφύπνιση του.

'Giorgos Zapatingas
02-11-11, 19:29
Δεν μπορεις να διανοηθεις ουτε στο ελαχιστο ποσες αποριες μου ελυσε αυτο το βιντεο που ανεβασεσ στην κρητη TV το μονο που μενει να απαντηθει αφου απαντηθηκε το τι μετατροπες πρεπει να κανεις στην μηχανη ειναι

ΑΝ υπαρχει οξειδωση στα μεταλλα λογω του νερου μετα απο καποιο χρονικο διαστημα.
Και αν οχι γιατι?
Μηπως πρεπει να αλλαξεις καποια μεταλλα στη μηχανη πρεπει να κανεις κατι αλλο δεν ξερω γιατι δεν ειμαι και τοσο καλος στα μηχανικα αφτη τη στιγμη οσο θα θελα να μουν.

Τωρα , να απαντησω σε μερικες ερωτησεις που μου εθεσες προηγουμενος.

Οι απαντησεις με κοκκινο.

1) Πανο αμα καταλαβες τι ενοοω δεν ειναι να αγορασω τιποτα εκτος απο τα εξαρτηματα που θα χρειαστουν μια φορα και τελος, δεν θα βαλω ουτε μια κουταλια ζαχαρη.
Οτι ζαχαρη βγαλει απο μονο του καλώς.

? δε ξέρω τι εννοείς μάλλον κάποια τέτοια (http://www.youtube.com/watch?v=rmFwSogNAEc) συσκευή που παράγει απο μόνη της αιθανόλη εσύ ρίχνεις τα υλικά (κάτι σαν καφετιέρα :001_smile:).


Αφτο που ενοουσα ειναι αφτο που ειπε ο μιχαλης δλδ να βαζο τα σαπια φρουτα κ.λ.π σε μια δεξαμενη με νερο για τρεις μερες και απο εκει θα παρω την περισια ζαχαρη.

Σε ευχαριστω θερμα για τις απαντησεις πανω στο θεμα που ανοιξα.

Υ.Γ 1 δεν γνωριζα για το καναλι του κυρ μιχαλη στο youtube ευχαριστω για την πρωοθηση.

Επισης

Υ.Γ. 2 Οσο για το θεμα που ανεφερες με το πετρογκαζ θα σου πω προτεινω μια πολυ πιο αποδοτικη-οικονομικη και πολλα -η ακομα διαδικασια κατα τη πρωσοπικη μου γνωμη παντα.

ΗΛΙΑΚΑ ΚΑΤΟΠΤΡΑ-ΚΑΘΡΕΠΤΕΣ :wiink:!!!

ΣΚΕΨΟΥ :wiink:

ΦΙΛΙΚΑ ΠΑΝΤΑ

ΚΑΙ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

-nikos-
02-11-11, 19:40
ελπιζω το ενδιαφερον για την εθανολη να ειναι μονο για
καυση και οχι για παραγωγη ποτου ''μπομπας''
χωρις να εχω ασχωληθει με αλλα ''φρουτα'' παρα μονο
με σταφυλια και τσιπουρο εχω να προσθεσω κατι
στο καζανι της αποσταξης πρεπει να τοποθετηθει θερμομετρο ωστε να
διαχωριστει η εθανωλη που εξατμιζεται μεταξι 70-90 βαθμους
μετα απο τους 95 μεχρι τους 110 εξατμιζεται το ποσιμο υλικο και απο
τους 120 και πανω εξατμιζωνται τα εθερια και τα βαρεα ελαια που ειναι επισεις
επικινδηνα για την υγεια.
το προιον της προτης αποσταξης μπορει παντα να υποστει και δευτερη και τριτη γινωμενο
πιο δυνατο καθε φωρα.

SV1JRT
02-11-11, 20:32
Παιδιά, να τονίσω οτι οταν καίγεται η αιθανόλη, παράγετε ΝΕΡΟ και διοξείδιο του άνθρακα.
Οπότε, οσο "καθαρή" και αν είναι η αιθανόλη, ΠΑΛΙ θα υπάρχει πρόβλημα με το νερό.
Γι αυτό χρειάζεται κινητήρα με ειδικό κράμα μετάλου που να μην οξειδώνονται τα πιστόνια.

Νικόλα η αιθανόλη ΔΕΝ χρησημοποιείτε στις μπόμπες. Αιθανόλη έχουν ΟΛΑ τα αποσταγμένα ποτα σε ποσοστό 40%.
Εσύ ενοείς την ΜΕΘΑΝΟΛΗ (κοινως ΞΥΛΟΛΗ) που γίνετε απο τα κοτσάνια του σταφυλιου και τις φλούδες.
Αυτή προκαλεί τύφλωση και προβλήματα.

Βέβαια για χρήση σε κινητήρες η μεθανόλη είναι το ιδιο καλή με την αιθανόλη.

spyropap
02-11-11, 20:34
Γιώργο αυτό το θέμα το έχεις διαβάσει; Είναι σχετικό και περιγράφει την μέθοδο Μ.Καλογεράκη.
http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=52761 (http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=52761)

Σε #31, #33, #35 μπορείς να δεις και ηλιακή απόσταξη/βρασμό που σε ενδιαφέρει.

Ξέρω ότι το μηχανάκι του Μιχάλη έχει πλανισμένο καπάκι κυλίνδρου για να αλλάζει την συμπίεση
και είδα και την πατέντα στο καρπυλατερ με τις αντιστάσεις για προθέρμανση καυσίμου.

Το να αγοράζεις ζάχαρη γι αυτήν την δουλειά δεν είναι συμφέρον.
Ο Μ.Καλογεράκης μαζεύει σάπια και άχρηστα φρούτα για την ζύμωση. Έχει φυτεμένα και ζαχαρότευτλα.
Ακόμα κάνει χημική ανάλυση και επεξεργασία του μύκητα όπως μου έδειξε. Μεγάλος δάσκαλος, να είναι καλά..

2514425145

'Giorgos Zapatingas
02-11-11, 21:24
Νικολα αυτο που ειπες περι κατανομης βαθμων σε αυτη την κλιμακα δε το ηξερα εγω ο τροπος που σκεφτομαι να το κανω ειναι ο εξης,
Θα παρω ενα φακο fresnel η θα φτιαξω ηλιακα κατοπτρα ειτε στρογγυλα ειτε μισοφεγγαρα.
Αυτος θα ειναι ο τροπος που θα προσδιδω την θερμοτητα στο μειγμα.
Το θεμα οπως ειπα ειναι πως δεν μπορω να κανω κουμαντο στην θερμοκρασια που θα πιασει εκτος αν με καποιον τροπο το πηγαινω μπρος πισω για να ανοιγει η διομετρος οποτε να μικρανει η εστια.
Δεν γνωριζω αυτο πως θα το κανω.
Επισης εαν οπως ειπες το εχουμε στους 75-80 βαθμους αυτο σημαινει πως υπαρχει καποια αντοιστοιχεια σε ωρα ανα λιτρο ,ξερεις ποια ειναι αυτη?

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

vagroul
23-10-12, 20:20
καλησπερα.μιας και ενδιαφερομαι και εγω για το θεμα και το ψαχνω καιρο τωρα τι απεγιεν με ολα τα παραπανο.πετυχε το πειραμα???

Κυριακίδης
23-10-12, 20:46
Καλά ρε Φίλε Βαγγέλη τώρα γεννήθηκες? .... άμα άκουσες για τα τσίπουρα και για τις "μπόμπες" πως παράγονται . γιατί όχι και με τα σάπια φρούτα?

http://www.youtube.com/watch?v=yiWYF92YKZE

-nikos-
23-10-12, 21:31
φαντασου να σκασεις μυτη με ενα τετειο στο ΚΤΕΟ

http://www.youtube.com/watch?v=kG8iR5DRLpw&feature=related

mariosinsuex
23-10-12, 22:37
φαντασου να σκασεις μυτη με ενα τετειο στο ΚΤΕΟ

http://www.youtube.com/watch?v=kG8iR5DRLpw&feature=related



Να είσαι σίγουρος ότι στο κ#$%$^χανείο το Ελλάντα,θα είχε σίγουρα σηματάκι από ΚΤΕΟ........