PDA

Επιστροφή στο Forum : Κύκλωμα χρόνο καθυστέρησης εντολής



miltosz
02-11-11, 12:28
Θέλω να φτιάξω το παρακάτω κύκλωμα.
Πατώντας 2 μπουτόν μέσα σε ένα χρονικό διάστημα 0-5 sec να μου οπλίζει ένα ρελε και αφήνοντας τα να τον αφοπλίζει.
Αν όμως πατήσω μόνο ένα από τα δυο μπουτόν και ξεπεράσω τα 5 sec να μου οπλίζει έναν άλλο ρελε και να τον κρατάει οπλισμένο μέχρι να τον αφοπλίσω με έναν διακόπτη που θα επαναφέρει το κύκλωμα στην αρχική φάση.

Τι έχετε να προτείνετε?

Nikos Anagnostou
02-11-11, 12:53
το κυκλωμα λεβεντη μου που ειναι?

FILMAN
02-11-11, 13:07
Έτσι στα γρήγορα το βλέπω να γίνεται με ένα 74HC123 ή με ένα 4538 (δεν θυμάμαι ποιο από τα 2 κάνει AND τις εισόδους! )

top155
02-11-11, 13:21
χρειαζεσαι 2 μπουτον σταρτ 1 στοπ και 1χρονικο.
το κυκλωμα.
απο ασφαλεια η θερμικο στο στοπ.απο το στοπ στο 1 σταρτ απο το1 σταρτ στο 2ο σταρτ,απο το 2ο σταρτ στο 1ο ρελε.απο το 1 σταρτ σε κλειστη επαφη του 1ου ρελε και απο εκει στο χρονικο.απο το χρονικο στο 2ο ρελε με αυτοσυγρατηση μετα το στοπ.
οτι δεν καταλαβες.. ρωτα!

miltosz
02-11-11, 13:40
το κυκλωμα λεβεντη μου που ειναι?
Δεν υπάρχει κάποιο κύκλωμα!


Έτσι στα γρήγορα το βλέπω να γίνεται με ένα 74HC123 ή με ένα 4538 (δεν θυμάμαι ποιο από τα 2 κάνει AND τις εισόδους! )
Έχεις κάποιο κύκλωμα να μου προτείνεις?


χρειαζεσαι 2 μπουτον σταρτ 1 στοπ και 1χρονικο.
το κυκλωμα.
απο ασφαλεια η θερμικο στο στοπ.απο το στοπ στο 1 σταρτ απο το1 σταρτ στο 2ο σταρτ,απο το 2ο σταρτ στο 1ο ρελε.απο το 1 σταρτ σε κλειστη επαφη του 1ου ρελε και απο εκει στο χρονικο.απο το χρονικο στο 2ο ρελε με αυτοσυγρατηση μετα το στοπ.
οτι δεν καταλαβες.. ρωτα!
Θα προσπαθήσω να το σχεδιάσω αυτό που μου λες, αν κολλήσω θα σου πω!

miltosz
02-11-11, 14:09
@TOP155
Το πρώτο πρόβλημα είναι ότι πατώντας μόνο το σταρτ 2 δεν μου οπλίζει το χρονικό.
Το δεύτερο είναι ότι το χρονικό που χρειάζομαι πρέπει από την στιγμή που θα το οπλίσει το σταρτ 1 ή 2 να μετρήσει 0-5 sec και μετά να μου οπλίσει το ρελε 2.
Αν όμως πατήσω μέσα σε 0-5 sec και τα δυο σταρτ να ακυρωθεί το χρονικό χωρίς να μου οπλίσει το ρελε 2.

robotakias
20-11-11, 00:23
Δες φίλε το παρακάτω κύκλωμα και την επεξήγηση που δίνω...

Πατώντας τα μπουτόν S1 και S2 ταυτόχρονα οπλίζει το χρονικό ρελέ ΚΤ1 το οποίο είναι καθυστέρησης έλξης που σημαίνει οτι οι επαφές του θα αλλάξουν κατάσταση μετά απο τον χρόνο που θα του ορίσουμε (εδώ 5 δευτερόλεπτα). Οπότε αν τα πατήσουμε μέσα στον χρόνο των 5 sec, το ρελέ Κ1 θα ενεργοποιηθεί.
Αν όμως περάσουν τα 5 sec και πατήσουμε ένα απο τα δύο μπουτόν, οι επαφές του ΚΤ1 (11-12) θα κλείσουν και θα ενεργοποιηθεί το ρελέ Κ2 το οποίο θα αυτοσυγκρατείται απο τις επαφές του (11-12).
Επαναφορά του κυκλώματος γίνεται πατώντας το μπουτόν STOP.

25664

FILMAN
22-11-11, 13:13
Αν όμως περάσουν τα 5 sec και πατήσουμε ένα απο τα δύο μπουτόν, οι επαφές του ΚΤ1 (11-12) θα κλείσουν
Πώς θα γίνει αυτό αφού το άλλο μπουτόν θα είναι απάτητο, και κατά συνέπεια το πηνίο του ΚΤ1 δεν θα έχει τάση;

robotakias
23-11-11, 09:30
FILMAN έχεις δίκιο, το κύκλωμα έχει προβλήματα.
Λοιπόν, ξαναδιαβάζοντας το πρόβλημα του φίλου, μου ήρθε μια διαφορετική υλοποίηση του κυκλώματος απο ότι πριν και η επεξήγηση είναι η εξής:

Επειδή και τα δύο μπουτόν πρέπει να πατηθούν εντός 5 sec για να ενεγοποιηθεί το Κ1, έχω βάλει το χρονικό καθυστέρησης έλξης ΚΤ1 το οποίο ενεργοποιείται αμέσως με το που μπει το κύκλωμα στην τροφοδοσία. Οπότε αν τα S1 και S2 πατηθούν πριν τα 5 sec, ενεργοποιείται το Κ1. Διαφορετικά αν περάσουν τα 5 sec, οι κλειστές επαφές του ΚΤ1, οι ΚΤ1(11-12) ανοίγουν οπότε δεν μπορεί να ενεργοποιηθεί το Κ1 και παράλληλα κλείνουν οι ΝΟ επαφές ΚΤ1(13-14). Τώρα αν πατηθεί ένα απο τα S1, S2, θα ενεργοποιηθεί το Κ2.

25733

FILMAN
23-11-11, 10:34
Μα νομίζω ότι εννοεί τα δυο μπουτόν να πατηθούν εντός 5 sec όχι από την έναρξη της τροφοδοσίας, αλλά μεταξύ τους. Δηλαδή από τη στιγμή που θα πατηθεί το πρώτο, το δεύτερο να πατηθεί το πολύ 5 sec αργότερα. Ας μας δώσει καλύτερα περισσότερες διευκρινίσεις.

miltosz
05-12-11, 14:14
Ακριβός έτσι είναι filman.

robotakias προσπάθησα να κάνω το πρώτο και το δεύτερο κύκλωμα που μου προτείνεις αλλά δεν κατάφερα να κάνω αυτό που θέλω.