PDA

Επιστροφή στο Forum : flat UTP cable



gio4
03-11-11, 18:08
Αναζητώ εδώ και μέρες σε διάφορα καταστήματα ηλεκτρολογικών/ηλεκτρονικών "πλακέ" UTP καλώδιο. βλέπε και link (http://www.kmcomputer.de/item/0/0/0/147162/index.html?shopid=1&activeAccordionContent=0&MENGE=1&branchid=0) αλλά τίποτα. Δεν έχει κανείς τουλάχιστον στην Θεσσαλονίκη όπου και αν ρώτησα. Επειδή μου φαίνεται ψιλοκουφό και μάλλον θα είναι και δαπανηρό να το παραγγείλω από έξω είπα μπας και μπορεί κανείς να ξέρει και να με βοηθήσει/καθοδηγήσει!

thanx

xsterg
03-11-11, 22:34
φιλε γεια χαρα. δεν υπαρχει αυτο που λες. το UTP εχει συγκεκριμμενα χαρακτηριστικα. αυτα δεν εχουν καμια σχεση με το καλωδιο που λες και το εχω δει. ναι μεν μπαινει στο φισ rj-45 αλλα αυτο δεν σημαινει οτι ειναι και το σωστο. αν το χρησιμοποιησεις να ξερεις οτι θα εχεις συχνες συνδεσεις/αποσυνδεσεια του δικτυου σου.

stafidas
03-11-11, 22:54
Εδώ θέλει λίγο προσοχή γιατί υπάρχουν 2 διαφορετικά καλώδια που μοιάζουν καταπληκτικά μεταξύ τους.
Υπάρχει ένα πλακέ καλώδιο το οποίο έχει 8 καλωδιάκια μέσα του χωρίς να είναι twisted pair (UTP) όπως λέει και ο xsterg.
Υπάρχει όμως και αυτό που λέει ο gio4 το οποίο εξωτερικά είναι ίδιο με το παραπάνω, αλλά τα καλωδιάκια του μέσα είναι twisted pair και θεωρείται κανονικό UTP καλώδιο. Έχω δουλέψει με τέτοιο καλώδιο μόνο που δεν μπορώ να σε βοηθησω για το που θα το βρεις.

Παραθέτω και ένα link (http://www.alibaba.com/product-gs/311455866/Flat_UTP_Cat_5_Lan_Cable/showimage.html) που φαίνεται η διατομή του καλωδίου αυτού

info@kalarakis.com
04-11-11, 21:18
Αυτό το καλώδιο χρησιμοποιείται στη isdn τηλεφωνία. Όταν το 1995 είχαμε έλλειψη απο cat5 βάζαμε αυτό στα δίκτυά
Μέχρι 5 μετρά παίζει αλλά στα 10Μ

xsterg
05-11-11, 00:03
φιλε γεια χαρα. το οτι το εβαζες δεν σημαινει και οτι ειναι το σωστο. εγω σε υπολογιστη που ειχε 1/2 μετρο απο αυτο το καλωδιο ειχα παρατηρησει αποσυνδεσεις και συνδεσεις συνεχομενα στην καρτα δικτυου. μετα την αντικατασταση του και χωρις να πειραχτει τιποτε αλλο το προβλημα αυτο δεν ξαναεμφανιστηκε. μετα απο αυτο αμφαβαλλω αν θα λειτουργει αξιοπιστα στα 10 μετρα. παντως ακομη και ηλεκτρολογικο καλωδιο αν βαλει καποιος για μικρες αποστασεις θα παιξει. αλλα αυτο δεν σημαινει οτι δεν θα εχει λαθη, αποσυνδεσεις κλπ. και κατι αλλο. το isdn δεν ειναι δικτυο. στο isdn μπορεις να του βαλεις 50 μετρα απο αυτο το καλωδιο και να παιξει σωστα. το ethernet εχει αλλες απαιτησεις.

stafidas
05-11-11, 08:50
To flat UTP είναι πληρεί προδιαγραφές CAT5E/6. Υπάρχουν στην αγορά έτοιμα patch cords 30 μέτρων με flat UTP και επίσης υπάρχει στην αγορά κουλούρα με flat UTP για να φτιάξεις οποιοδήποτε μήκος καλωδίου θέλεις. Είναι πιο ευαίσθητο σε ηλεκτρομαγνητικές παρεμβολές από το κλασικό UTP αλλά μέχρι 30 μέτρα παίζει σίγουρα (δοκιμασμένο).
Flat UTP καλώδιο ίσως βρεις σε καταστήματα ειδικών καλωδίων.

xsterg
07-11-11, 19:30
εμενα παντως η εμπειρια μου απο τον συγκεκριμενο τυπο καλωδιου ηταν αρνητικη. συχνες συνδεσεις αποσυνδεσεις ηταν το αποτελεσμα που οταν αλλαχθηκε με το κλασικο καλωδιο σταματησαν να υπαρχουν.

Manthosvf
07-11-11, 20:09
ισος ηταν κακης ποιοτητας το δικο σου...

εμενα παντως η εμπειρια μου απο τον συγκεκριμενο τυπο καλωδιου ηταν αρνητικη. συχνες συνδεσεις αποσυνδεσεις ηταν το αποτελεσμα που οταν αλλαχθηκε με το κλασικο καλωδιο σταματησαν να υπαρχουν.