PDA

Επιστροφή στο Forum : Συναγερμός με λέιζερ



nosnti100
05-11-11, 21:19
Καλησπέρα! Είμαι καινούριος και δεν ξέρω πολλά για το site.
Πρώτα πρώτα να σας πω ότι φέτος τελειώνω ΕΠΑΛ και έχω την ειδικότητα του ηλεκτρονικού οπότε δεν ξέρω τρελά πράγματα όμως ξέρω ικανοποιητικά γιατί ασχολούμαι και ψάχνομαι. Σκεφτόμουν εάν θα μπορούσα να φτιάξω έναν συναγερμό που θα μπορούσα να τον βάλω στην πόρτα μου. Είτε με λέιζερ είτε κάπως αλλιώς. Θέλω να πω... να είναι μια συσκευή η οποία να εκπέμπει λέιζερ που καταλήγει σε μία άλλη και όταν κάποιος περνάει και κόβει το φώς αυτό τσιρίζει.. και για να κλείσει το τσιριχτό κλείνει σε συγκεκριμένο χρόνο που έχω ρυθμίσει ή με κουμπί.. Ή να είναι 2 επιφάνειες που ενώνονται και εάν χάσουν την επαφή τους πάλι να τσιρίζουν... Δεν ξέρω πως να το εξηγήσω καλύτερα. Είχα δει ένα κύκλωμα κάπου, δεν θυμάμαι που, που ήταν απλό με κάτι D Flip flops (το μόνο εξάρτημα που θυμάμαι ότι είχε απλά το είπα μπας και βοηθήσει) . Άμα κάποιος ξέρει κανένα κύκλωμα που να μπορώ να υλοποιήσω είτε κάτι πιο σύνθετο θα ήταν χαρά μου να μου δώσει. Ευχαριστώ.

ΥΣΤ: Άμα δεν καταλάβατε τίποτα πείτε μου.

materatsi
05-11-11, 23:32
Τοση προηγμενη τεχνολογια γιατι;Γιατι οχι ενα,δυο ρανταρ του κοινου εμποριου.Αυτο το συστημα εγκαθισταται σε εξωτερικους χωρους,ως περιφρουρηση (active infrared detector) ισως αυτο να εννοεις υπερυθρο ανιχνευτη.Τωρα για laser αν εισαι απολυτος Κωστα,ευχαριστως να αυτοσχεδιασουμε για φθηνη λυση,π,χ καποιο φωτοευαισθητο που να το αντικατοπτριζει η ακτινα;

nosnti100
08-11-11, 15:21
Δεν το ήξερα ότι το λέιζερ είναι προηγμένη τεχνολογία. Οτιδήποτε δεν με πειράζει. Μια χαρά μου ακούγεται τα ραντάρ. Έχεις μήπως κανένα κύκλωμα να μου δείξεις να το υλοποιήσω που θέλω?