PDA

Επιστροφή στο Forum : Συνδεση τηλεφωνικής πρίζας



Shakey Gibson
05-11-11, 23:21
Καλησπερα,
έχω ένα πρόβλημα και θα ήθελα να ξέρω αν μπορεί κάποιος να με βοηθήσει.
Λοιπον πρόσφατα άλλαξα την τηλεφωνική πρίζα στο σπίτι μου και όλα οκ σύνδεσα το κόκκινο και πράσινο καλώδιο και ήμουν οκ όλα δουλεύουν.
Τωρα στης φίλης μου το σπίτι που έχει την παλιά πρίζα και θέλει να την αλλάξει, την έβγαλα για να την αλλάξω και βλέπω κάτι διαφορετικό, τα τέσσερα καλώδια έχουν άλλα χρώματα, είναι καφέ, πράσινο, άσπρο, μαύρο. Σε αυτή την περίπτωση ποια χρώματα αντιστοιχούν τώρα στο πράσινο-κόκκινο.

stafidas
05-11-11, 23:30
Νομίζω είναι το πράσινο και το καφέ αλλά βάλε το τηλέφωνο πάνω στα καλώδια και παίξε με τους συνδιασμούς. Σε μισό λεπτό θα το έχεις βρει.

Shakey Gibson
06-11-11, 15:08
Επειδή η προηγούμενη που μένανε στο σπίτι είχαν ξύλωση τη πρίζα δεν μπορώ να δω ποια ήταν τα δυο μεσαία καλώδιο, επίσης τα καλώδιο που βγαίνουν από το τοίχο είναι πολλή κοντά απ ότι κατάλαβα το κόψανε η βλάκες, πως ακριβώς μπορώ να τα επεκτείνω λιγάκι για να μπορώ να τα συνδέσω?

mixalis1988
06-11-11, 17:02
μπορεις να το επεκτεινεις με καλωδιο UTP και να το μονωσεις με θερμοσυστελλομενο

παναγιωτης1983
07-11-11, 23:07
Επειδή η προηγούμενη που μένανε στο σπίτι είχαν ξύλωση τη πρίζα δεν μπορώ να δω ποια ήταν τα δυο μεσαία καλώδιο, επίσης τα καλώδιο που βγαίνουν από το τοίχο είναι πολλή κοντά απ ότι κατάλαβα το κόψανε η βλάκες, πως ακριβώς μπορώ να τα επεκτείνω λιγάκι για να μπορώ να τα συνδέσω?Aπο πανω εχει μποάτ ή το καλωδιο παει απ'ευθειας στην πριζα?