PDA

Επιστροφή στο Forum : ΑΓΟΡΑ BEHRINGER INUKE NU3000DSP



TASAN
07-11-11, 17:11
ΓΕΙΑ ΣΑΣ ,ΕΧΩ ΣΚΟΠΟ ΝΑ ΑΓΟΡΑΣΩ ΑΥΤΟ ΤΟ ΜΟΝΤΕΛΟ ΕΝΙΣΧΥΤΗ BEHRINGER INUKE NU3000DSP.ΜΗΠΩΣ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΚΑΤΑ ΠΟΣΟ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟΣ ΚΑΙ ΑΞΙΟΠΙΣΤΟΣ ?

moutoulos
08-11-11, 22:56
Τάσο καλώς ήρθες. Διάβασε τους Κανόνες (http://www.hlektronika.gr/index.php?page=rules) του Forum μας, γιατί ΚΕΦΑΛΑΙΑ & GreekLish απαγορεύονται.

Στο θέμα μας ... Αν δεν κάνω λάθος η συγκεκριμένη σειρά ενισχυτών της Behringer είναι καινούργια.
Αυτό σημαίνει οτι δεν έχει κινηθεί ιδιαίτερα στην αγορά, οπότε μάλλον δεν πρόκειται να πάρεις/βγάλεις
σωστά συμπεράσματα.

Αυτό που μου κάνει εμένα εντύπωση είναι το βάρος αυτών. Εντάξει γνωρίζω την τεχνολογία του. Τάξη
D, τροφοδοτικό SMPS κτλ, αλλά 2.8 Kg για 2x1500 WRMS?. Αν κατάλαβα καλά απο αυτά που'χω διαβάσει
για αυτήν την σειρά, είναι οτι πρόκειται για μια κατηγορία ενισχυτή που θα οδηγεί απ'ευθείας μονάδες
μεγαφώνων. Δηλαδή κάτι σαν ενεργό crossover, εφόσον συμπεριλαμβάνει/ενσωματώνει φίλτρα. Η DSP
τουλάχιστον έκδοση. Χωρίς αυτό να σημαίνει οτι δεν μπορεί να δουλέψει σαν απλός STEREO. Γενικά
πάντως είναι πολύ νωρίς να βγούν συμπεράσματα ...

Βρήκα και κάποιες φωτό στο διαδίκτυο με τα εσώψυχα του, και οφείλω να ομολογήσω οτι δεν με ενθουσιάζει
ιδιαίτερα ... (οχι οτι είναι και κανόνας).


(2x1500 Watt 2 Ohms, 2x880 Watt 4 Ohms, 1x3000 Watt 4 Ohms bridge mode)
(2x500 Watt 2 Ohms, 2x300 Watt 4 Ohms, 1x1000 Watt 4 Ohms bridge mode)


BEHRINGER iNUKE NUΧΧΧΧ (DSP) (http://i111.photobucket.com/albums/n139/its-loud-dude/random/IPR3K_insides1.jpg)
BEHRINGER iNUKE NUΧΧΧΧ (DSP) (http://i692.photobucket.com/albums/vv288/al-kellyii/inuke-6.jpg)

Danza
08-11-11, 23:05
Τα ισχύος που είναι βασικά? Οι ψύκτρες? Και αυτό το πραγματάκι βγάζει τόσα watt? Δεν μου γεμίζει το μάτι ούτε εμένα δυστηχώς!

sakisr
08-11-11, 23:21
Οταν χρησιμοποιεις ενισχυτη ο οποιος ειναι για επαγγελματικη χρηση απαραιτητη προυποθεση ειναι και τα αναλογα ηχεια που απο οτι φαινεται απο τα χαρακτηριστικα του ενισχυτη πρεπει να ειναι γαιδουρια!!!Επισης αυτης της κατηγοριας οι τελικοι λογω του παλμοτροφοδοτικου θελουν καλο ρευμα για να αποδωσουν σε μεγαλη ενταση.Η ποιοτητα τωρα?Ειναι Behringer που εχει δωσει αρκετα καλα δειγματα σε μεσαιας ποιοτητας μηχανηματα.Δεν ξερω απο τιμη τι γινεται.Παντως ειναι υπερβολη ενα τετοιο μηχανημα αν δε δουλεψει επαγγελματικα.

spiroscfu
09-11-11, 16:55
Εκτός την class_d υπάρχει και η class_t http://en.wikipedia.org/wiki/Class_T_amplifier, δεν γνωρίζω αν βγάζουν όμως τα συγκεκριμένα ολοκληρωμένα σε μεγάλες ισχύς πάντως από ποιότητα είναι σαφώς ανώτερος του d.

TASAN
10-11-11, 15:30
Ευχαριστω παιδια για τις απαντησεις .
Δεν σα κρυβω πως και εγω ειμαι επιφυλακτικος για τη καινουρια σειρα της Behringer.Δεν ειμαι ακομα σιγουρος αλλα δεν προκειται να βγαζει 3000 watt rms αλλα 3000 max γιατι πουθενα δεν αναφερει watt rms .

spiroscfu
10-11-11, 15:52
Από ότι λέει "1x3000 Watt 4 Ohms bridge mode" αν και το τροφοδοτικό του είναι ~3.3kW τότε έχει 3KW rms σε γέφυρα στα 4Ω,

αν υπολογίσουμε με efficiency ~90% τότε με 3KW-90%=300 δηλ. 3,3KW + το efficiency του παλμοτροφοδοτικού.


edit:
Από ότι είδα όμως έχει ασφάλεια (για τα 220) 6,3A.
Και δεν μπορώ να καταλάβω πως πετυχαίνει 3KW με max κατανάλωση 220*6,3=1,4KW αν γνωρίζει κάποιος ας μας πει!

materatsi
11-11-11, 07:57
Τα τελευταια χρονια εχουν μπερδεψει τα watts-dB-ohm και σπανια θα βρεις εταιρια να σου αναφερει σε τι συχνοτητες τα αποδιδουν.Κανω ηχητικες καλυψεις και εχω δοκιμασει διαφορες εταιριες.Παρατηρησα πως τα επαγγελματικα κομματια της behringer ειναι αξιοπιστα σε οικονομια-θερμοκρασια-διαχρονικοτητα,ομως σε ισχυς δεν ανταποκρινονται σε οσα αναφερει το εκαστοτε εγχειριδιο.Ειναι αρκετα δυνατοι ομως δεν κορυφωνουν σε ολο το ακουστικο φασμα γιατι απλα δεν μπορουν.Αν τετοιου τυπου ενισχυτες τους βαλεις να παιξουν με αντιστοιχα χαρακτηριστικα ηχεια π.χ της jbl-peavey-electro voice,αν εχεις καλο αυτι και δεχεσαι την πραγματικοτητα,θα αισθανθεις εντονες κοιλιες.Στα τεχνικα χαρακτηριστικα του που μελετησα...class d και ενα σωρο απο προενισχυτικες βαθμιδες (ψηφιακης) επεξεργασιας.Πιστευω πως κανει μονο για συγχρονο ηχο,(δεν τολμας να συνδεσεις pick up,μικροφωνο,οργανο,λειτουργια studio).Με 6,3 ampere δεν γινεται αυτο το νουμερο Σπυρο.Σε ενα σημειο του manual αναφερει:

Όπως μπορείτε να πείτε πιθανώς τα ονόματα και τους αριθμούς μοντέλου σηματοδοτούν την προδιαγραφή του κάθε ενισχυτή. Το 1000, 3000 και 6000 δείχνει την μέγιστη ισχύ του σήματος του κάθε ενισχυτή (δεν RMS) και είναι κάθε διαθέσιμο ως πρότυπο τελικούς ενισχυτές ή με ενσωματωμένο DSP ως εκ τούτου, προστέθηκε το DSP στο τέλος του κάποια ονόματα μοντέλο. Η iNUKE μοντέλα DSP μπορεί να set-up, παρακολουθείται και ελέγχεται μέσω μιας πρόσοψης USB, ενώ μια οθόνη ενδείξεων LCD παρέχει άμεση πρόσβαση στην εγκατάσταση και ρύθμιση παραμέτρων χωρίς την ανάγκη υπολογιστή. Επίσης, περιλαμβάνονται συνδυασμό XLR / Ό ιντσών υποδοχές εισόδου TRS, ολοκληρωμένη περιοριστές, ένα ενσωματωμένο subwoofer / δορυφορική crossover, και twist-lock υποδοχές ηχείων σε ελαφρύ, rack-mountable πακέτα.