PDA

Επιστροφή στο Forum : Θερμαστρα πελλετ



katmadas
07-11-11, 19:22
Καλησπερα,

Προσφατα αγορασα μια 9κιλοβατ για το σπιτι (περιπου 80 τετραγωνικα)
Η αληθεια ειναι οτι εμεινα πολυ ικανοποιημενος και απο ζεστη και απο οικονομια.
Ενα μικρο θεματακι εχω και ελπιζω να γνωριζει καποιος!

Θα ηθελα να τοποθετησω κατι στην εξοδο των καυσαεριων ετσι ωστε να μην μου μαυριζουν το μπαλκονι τα ελαχιστα υπολιματα που φευγουν απο το μπουρι.
Στην αρχη νομιζα πως δεν θα ειχα προβλημμα αλλα παρατηρησα οτι σιγα σιγα μαζεβετε πραμμα στο ταβανι.

Υπαρχει καμια λυση (π.χ. καποιο φιλτρακι)?

Η θα καταφυγουμε παλι σε καμια πατεντα?

Κυριακίδης
07-11-11, 23:40
Προφανώς μένεις σε συγκρότημα διαμερισμάτων...... και οι λέβητες βρίσκονται ως συνήθως στο υπόγειο.... άρα από κάπου είτε εσωτερικά είτε εξωτερικά θα περνάει και από το διαμέρισμα σου το κεντρικό μπουρί. Εντόπισε από που περνάει αυτό το μπουρί και βάλτο εκεί .

xmaze
07-11-11, 23:45
μαλλον θες κάποια πατέντα σε στυλ Ναργιλε, να παιρνανε δλδ τα καυσαερια μέσο νερού.

picdev
08-11-11, 00:01
μαλλον θες κάποια πατέντα σε στυλ Ναργιλε, να παιρνανε δλδ τα καυσαερια μέσο νερού.
στο ναργιλέ ρουφάς, η καμινάδα πρέπει να είναι ελεύθερη αλλιώς υπάρχει κίνδυνος να ασφυξιας

xmaze
08-11-11, 00:07
στο ναργιλέ ρουφάς, η καμινάδα πρέπει να είναι ελεύθερη αλλιώς υπάρχει κίνδυνος να ασφυξιας
Εχεις δίκιο αλλά θα μπορούσε να μπει ένα είδος αναρροφητή απο την μεριά του καθαρού αέρα. Η πιεση των καυσαερίων δεν αρκεί για να περάσουν μέσα απο το νερό; Σίγουρα μπορεί να κρύβει κινδύνους αλλά η λύση μπορεί να βρεθει με μεγάλη προσοχή

spyropap
08-11-11, 00:08
Πιο απλό είναι να τυλίξεις στην έξοδο καυσαερίων/μπουρί μεταλλική σήτα 2-3 φορές τυλιγμένη.
Η σήτα θα κατακρατά τα μεγαλύτερα σωματίδια και θα γίνεται αυτή μαύρη σαν φίλτρο.
Όταν αργότερα γεμίσει κάπνα θα την βγάλεις για καθαρισμό ή αντικατάσταση.
Εύκολη πρόσδεση με σύρμα.

picdev
08-11-11, 00:23
και όταν βουλώσει θα σκάσουν οι άνθρωποι?
μην λέτε τέτοιες λύσεις έτσι εύκολα έχει πεθάνει κόσμος απο καμινάδες

sv4lqcnik
08-11-11, 01:44
πριν σκασουν οι ανθρωποι θα σβηση η σομπα αλλα ας δουμε λιγο τι μπορει να γινει με το Φ 80 μπουρι που οσοι καιγαμε σομπες πριν βαλουμε καυστηρες πετρελαιου λιγο πολυ ειχαμε ενα θεμα .
μηπως μπορεις να βαλεις μια προεκταση με ενα κεπελο ελικοειδη η κοκορα που να βγαινει λιγο πιο εξω απο την βεραντα καμια τριανταρια η σαραντα εκατοστα;; για δες'το λιγο.
αν δεν εχει τετοια εξαρτηματα το καταστημα που αγορασες την σομπα καπου πρεπει να εχει στην Θεσσαλονικη κανενα καταστημα λευκοσιδηρουργειας κοινος τενεκιτζη που θα σου φτιαξει μια προσαρμογη για το Φ80 που βγαζει η σομπα

gsmaster
08-11-11, 03:28
Στο κέντρο ανεβαίνοντας την Αγ. Σοφίας, διασταύρωση με Αγ Δημητρίου στα δεξιά υπάρχει ένας διαγώνιος δρόμος προς καμάρα, που δεν θυμάμαι πως λέγεται. Στα 10 μέτρα απο την διασταύρωση Αγ.Σοφίας με Αγ Δημητρίου πάνω σε αυτόν τον δρόμο (που δεν θυμάμαι πως λέγεται), έχει ένα μαγαζάκι με ότι θες για σόμπες. Είχα πάρει ενα ντεπόζιτο πετρελαίου για σόμπα, και το κουφό είναι ότι το είχε ετοιμοπαράδοτο.... :P

*Σημείωση έχω να περάσω 3-4 χρόνια απο εκεί. Δεν ξέρω αν υπάρχει ακόμα

Γιώργος 231
08-11-11, 10:02
Φανη,
ΠΡΟΣΟΧΗ, ΟΧΙ ΠΕΛΕΤ ΑΠΟ ΒΟΥΛΓΑΡΙΑ !!!!
ΜΟΝΟ ΑΠΟ ΤΣΕΧΙΑ ή ΕΛΛΑΔΑ ....

katmadas
08-11-11, 11:08
Καλημερα,

Τελικα αποτι καταλαβα δεν υπαρχει καποια ετοιμη λυση.
Σκεφτομαι να κανω κατι τετοιο με μια γωνια 90 μοιρες:

25308

Απλα δεν ξερω κατα ποσο ευκολο θα ειναι να φευγουν τα καυσαερια και να μην επηρεαζεται η λειτουργια της σομπας.

taxideytis
08-11-11, 16:24
η έξοδος καυσαερίων έιναι βεβιασμένη...οπότε δεν θα έχεις πρόβλημα....

PCMan
08-11-11, 16:43
Φανη,
ΠΡΟΣΟΧΗ, ΟΧΙ ΠΕΛΕΤ ΑΠΟ ΒΟΥΛΓΑΡΙΑ !!!!
ΜΟΝΟ ΑΠΟ ΤΣΕΧΙΑ ή ΕΛΛΑΔΑ ....
Γιατί όχι βουλγαρία? Ψαχνόμουν γι αυτό ρωτάω. Δεν βρίσκεις πουθενα 110€ τον τόνο...

vasilllis
08-11-11, 16:56
η σιτα την καρβουνιλα δεν την κραταει.ειναι οπως τα καυσαερια των αυτοκινητων.
πρεπει να φυγει μακρια απο ον τοιχο για να ησυχασσεις.

Κυριακίδης
08-11-11, 20:24
Θα είχε πλάκα πάντως να έβλεπες σε μπαλκόνι από έξω να έβαζε εξάτμιση με καταλύτη από αυτοκίνητο !!! :lool:

Άντε και καλά σχέδια ! Πάντως εγώ αν έμενα στο επάνω διαμέρισμα ..... θα τον κυνηγούσα με καραμπίνα τον Φάνη.!! Και με βάση τον νόμο θα τον συμμάζευα.

katmadas
08-11-11, 21:52
Θα είχε πλάκα πάντως να έβλεπες σε μπαλκόνι από έξω να έβαζε εξάτμιση με καταλύτη από αυτοκίνητο !!! :lool:

Άντε και καλά σχέδια ! Πάντως εγώ αν έμενα στο επάνω διαμέρισμα ..... θα τον κυνηγούσα με καραμπίνα τον Φάνη.!! Και με βάση τον νόμο θα τον συμμάζευα.

Η ζημια αυτη γινεται την ωρα που περνουν φωτια τα πελετ.
Μετα η σομπα δουλευει με σχεδον μηδενικους ρυπους.
Νομιζω οτι θα επρεπε να σε πειραζουν περισσοτερο τα μηχανακια των κλιματιστικων που και θορυβο κανουν και απιστευτη καταναλωση και ανεβαζουν την θερμοκρασια της πολης και οικολογικα δεν ειναι και καλαισθητα στην θεα μιας οικοδομης δεν ειναι.
Επισης θα επρεπε να σε πειραζουν ολοι οι λεβητες της πολης που ειναι κακοσυντηρημενοι και τα καυσαερια τους τα αναπνεεις καθε μερα και τα μηριζεις στα ρουχα σου.
Και για πες και αυτο με τον νομο?Δηλαδη ολοι οι νομοι στην ελλαδα ειναι οι καταλληλοι για την σωστη βιοσιμωτητα της?Δηλαδη απο ηθικης μεριας τι θα μπορουσες να πεις μετα την προσφυγη στους "νομους"?



Τελοςπαντων....

Τελικα στο θεμα μας ....

Τι αλλο υλικο θα μπορουσα να βαλω ετσι ωστε να μην πετυχενω κανενα μιχαλη με τα βλαβερα και βρωμερα καυσαερια μου?
Σκεφτομουν αντι για σιτα κατι σε υαλοπανο αλλα δεν εχω ιδεα που μπορω να βρω!Μπορει να ειναι κατι σαν αυτα που χρησιμοποιουν στις σκουπες των τζακιων?Μηπως καποιο πετροβαμβακα?

-nikos-
08-11-11, 21:59
δεν σε αφυνουν να προεκτινεις την καμιναδα ??
και αυτο που ειπε ο ''ταξιδευτης'' αν οντος δουλευει με
βεβιασμενη τροφωδοσια αερα τοτε μπορεις να κανεις αυτο που ειπε
ο σπυροπαπους με τον ναργιλε

katmadas
08-11-11, 22:07
Σκεφτομουν αντι για σιτα κατι σε υαλοπανο

Υαλομημα ενοουσα!


δεν σε αφυνουν να προεκτινεις την καμιναδα ??
και αυτο που ειπε ο ''ταξιδευτης'' αν οντος δουλευει με
βεβιασμενη τροφωδοσια αερα τοτε μπορεις να κανεις αυτο που ειπε
ο σπυροπαπους με τον ναργιλε

Δεν ειναι το θεμα να με αφηνουν.Ειναι ανεφικτο γιατι μενω στον 2ο και η οικοδομη ειναι 5οροφη.
Οταν λεμε βεβιασμενη τροφοδοσια δεν ειναι και τοσο δυνατη ωστε να περασει μεσα απο το νερο.Το πιο πιθανο ειναι να καπνιζει απο τα μπουρια που ειναι και 80χιλ.

-nikos-
08-11-11, 22:14
προσβαση στο φρεατιο του ακαλυπτου εχεις ??
αν ναι ετοιμασου για αγωρα μπουριων η να το συνδεσεις στην καμιναδα
της κεντρικης θερμανσης οπως ηδη ακουστικε.
αλλιως απο εξω διπλα στα μπαλκονια....

spyropap
08-11-11, 22:26
Αυτό που έχεις σχεδιάσει στο #11 είναι εντάξει. Κάνε το και θα δεις σίγουρα διαφορά.
Και ασφαλές είναι αφού υπάρχει διαφυγή αερίων. Φθηνή λύση και εύκολη.
Καλή επιτυχία.

classic
08-11-11, 23:25
Γιατί όχι βουλγαρία? Ψαχνόμουν γι αυτό ρωτάω. Δεν βρίσκεις πουθενα 110 τον τόνο...

Εγω χρησιμοποιησα Βουλγαρικο και εμεινα πολυ ευχαριστημενος. Χρησιμοποιησα και το Ελληνικο της ALFA-WOOD αλλα ειχε μικροτερη αποδοση και ηταν και ακριβοτερο. Παντως το Βουλγαρικο το πληρωσα 210 τον τονο.

xmaze
09-11-11, 02:19
Λέτε διάφορες λύσεις οι οποίες δεν λειτουργούν 100%, κατα την γνώμη μου, άσε φίλε μου τις αλχημείες με σίτες, είναι δυνατόν η σίτα να σιγκρατήσει σωματίδιο 1 mm. Πραγματικά είναι εντελώς μπακαλίστικες λύσεις. Η μόνη λύση είναι με νερό. Μπορείτε να μορφωθείτε εδώ http://www.metal.ntua.gr/index.pl/notes7d2d20d8_gr και πιό συγκεκριμένα εδω www.metal.ntua.gr/uploads/3452/365/lesson_6.ppt
Καθαρισμός απ αερίων ονομάζεται η εν λόγω ανάγκη!

Κυριακίδης
09-11-11, 08:47
Η ζημια αυτη γινεται την ωρα που περνουν φωτια τα πελετ.
Μετα η σομπα δουλευει με σχεδον μηδενικους ρυπους.
Νομιζω οτι θα επρεπε να σε πειραζουν περισσοτερο τα μηχανακια των κλιματιστικων που και θορυβο κανουν και απιστευτη καταναλωση και ανεβαζουν την θερμοκρασια της πολης και οικολογικα δεν ειναι και καλαισθητα στην θεα μιας οικοδομης δεν ειναι.
Επισης θα επρεπε να σε πειραζουν ολοι οι λεβητες της πολης που ειναι κακοσυντηρημενοι και τα καυσαερια τους τα αναπνεεις καθε μερα και τα μηριζεις στα ρουχα σου.
Και για πες και αυτο με τον νομο?Δηλαδη ολοι οι νομοι στην ελλαδα ειναι οι καταλληλοι για την σωστη βιοσιμωτητα της?Δηλαδη απο ηθικης μεριας τι θα μπορουσες να πεις μετα την προσφυγη στους "νομους"?



Τελοςπαντων....

Τελικα στο θεμα μας ....

Τι αλλο υλικο θα μπορουσα να βαλω ετσι ωστε να μην πετυχενω κανενα μιχαλη με τα βλαβερα και βρωμερα καυσαερια μου?
Σκεφτομουν αντι για σιτα κατι σε υαλοπανο αλλα δεν εχω ιδεα που μπορω να βρω!Μπορει να ειναι κατι σαν αυτα που χρησιμοποιουν στις σκουπες των τζακιων?Μηπως καποιο πετροβαμβακα? Μην παρεξηγιέσαι Φάνη .... κάθε άλλο εγώ είμαι και από τους πιο οικολόγους σε αυτόν τον πλανήτη . Άλλωστε αυτό που είπα με (την εξάτμιση) στο μπαλκόνι δεν έχει να κάνει παρά με την αξιοπρέπεια του από (πάνω σου) που όσο νάναι όσο "καθαρή" κάπνα και να βγαίνει ενοχλεί . Και εγώ ήθελα να πάρω τέτοια σόμπα αλλά με σταμάτησε το εμπόδιο (ρώτησα πολεοδομία) και μου είπαν ότι θα πρέπει να συννενοηθώ με τους από (πάνω) για οκ .... και στην συνέχεια με μια "έγκριση μικρής κλίμακας εργασιών" από την πολεοδομία . να έβαζα εξωτερικό μπουρί.

Σημαντική Σημείωση :
Στην Ιταλία οι σόμπες πέλλετ επιδοτούνται και επιτρέπονται κατά κόρον.

Στην Ελλάδα?????? εεεχχχ χεχ χεεεε
τι περιμένεις από "συνεργασίες" πολιτικών με τους Πετραιλεάδες ?? να μην σου πω και το ότι είμαστε η μόνη χώρα εκτός πετραιλεοκίνησης για τις πόλεις σε σχέση με την Ευρώπη.

Μόνο τελευταία άρχισε να βγαίνει απόφαση (για πελλετ ) και άκουσον άκουσον με τα κριτήρια λέει αυστηρών ελέγχων καλής λειτουργίας (ενώ οι λέβητες πετρελαίου όχι?) διαβάστε.
http://www.ethnos.gr/article.asp?catid=22770&subid=2&pubid=63529336

Και αναφέρονται μόνο στις ΚΕΝΤΡΙΚΕΣ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΣΤΙΣ ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΕΣ
Τ (http://www.ethnos.gr/article.asp?catid=22770&subid=2&pubid=63529336)α κομματόσκυλα και τα μακριά κέρατα δεν το βάζουν κάτω όσο και πουτάνες θέλουν να έιναι!!!

vasilllis
09-11-11, 18:36
[QUOTE=xmaze;473331]Λέτε διάφορες λύσεις οι οποίες δεν λειτουργούν 100%, κατα την γνώμη μου, άσε φίλε μου τις αλχημείες με σίτες, είναι δυνατόν η σίτα να σιγκρατήσει σωματίδιο 1 mm. Πραγματικά είναι εντελώς μπακαλίστικες λύσεις. Η μόνη λύση είναι με νερό. Μπορείτε να μορφωθείτε εδώ http://www.metal.ntua.gr/index.pl/notes7d2d20d8_gr και πιό συγκεκριμένα εδω www.metal.ntua.gr/uploads/3452/365/lesson_6.ppt
Καθαρισμός απ αερίων ονομάζεται η εν λόγω ανάγκη![/QU
OTE]
Καλα τα λες φιλαρακι αλλα αντε να εξηγησεις στον ανθρωπο που πηρε την σομπα για οικονομια οτι πρεπει να βαλει ενα ργοστασιο καθαρισμου με σπρει νερου και καταιονισμο υδατων για να καθαρισει την μαυριλα στον τοιχο.
Κατι πιο απλο ισως;;;

katmadas
09-11-11, 20:58
Τελικα εκανα αυτο στο σχεδιο με πετροβαμβακα.Προς το παρον φαινετε ενταξει.

vasilllis
10-11-11, 11:12
πολυ συντομα θα βουλωσει (εξαρταται απο την χρηση και την αιθαλη που βγαζει)

dalai
13-11-11, 12:09
Νομιζω οτι θα επρεπε να σε πειραζουν περισσοτερο τα μηχανακια των κλιματιστικων που και θορυβο κανουν και απιστευτη καταναλωση και ανεβαζουν την θερμοκρασια της πολης και οικολογικα δεν ειναι και καλαισθητα στην θεα μιας οικοδομης δεν ειναι.

Εδω κανεις πολυ μεγαλο λαθος. Τα κλιματιστηκα (ή αντλιες θερμοτητας) ειναι απο τα πιο οικολογικα μεσα θερμανσης και αυτο γιατι αντλουν θερμοτητα απο τη περιβαλον.Δηλαδη δεν την παραγουν απο καυση ενεργειας ,με αποτελεσμα οι εκπομπες ρηπων να ειναι και στα 2/3 σε σχεση με αλλες μεθοδους θερμανσης.

katmadas
13-11-11, 12:26
Εδω κανεις πολυ μεγαλο λαθος. Τα κλιματιστηκα (ή αντλιες θερμοτητας) ειναι απο τα πιο οικολογικα μεσα θερμανσης και αυτο γιατι αντλουν θερμοτητα απο τη περιβαλον.Δηλαδη δεν την παραγουν απο καυση ενεργειας ,με αποτελεσμα οι εκπομπες ρηπων να ειναι και στα 2/3 σε σχεση με αλλες μεθοδους θερμανσης.

Η Ενεργεια δεν παραγεται απλα μεταφερεται η μετατρεπεται.Τα κλιματιστικα μετατρεπουν την ηλεκτρικη ενεργεια σε θερμοτητα.Η ηλεκτρικη ενεργεια που χρειαζεται δυστηχως στην ελλαδα προερχεται απο ανανεωσιμες πηγες ενεργειας μολις σε 2% περιπου στο συνολο.

dalai
13-11-11, 12:59
Τα κλιματιστικα μεταφερουν ενεργεια απο το περιβαλλον ,στο χωρο μας.Για αυτη τη μεταφορα χρειαζονται ενεργεια οπου καταναλωνεται αρχικα σαν μηχανικη ενεργεια ,αλλα τελικα αποδηδετε και αυτη σαν θερμικη ενεργεια στο χωρο μας. Το τελικο αποτελεσμα ειναι ,για καθε μια KWh που καταναλωνει μια αντλια θερμοτητας (Α/Θ) να μεταφερονται εντος του χωρου μας 3,2 με 3,5 ΚWh ενεργειας.
Αυτα που σου λεω δεν τα ανακαλυψα εγω. Κοιταξε το λιγο και θα αλλαξεις γνωμη για τις Α/Θ

PanagiotisHlektrlogos
20-11-11, 04:42
Να υποθέσω ότι ζητάς κάτι τέτοιο http://www.jains.com/irrigation/filtration equipments/jain hydrocyclone filter.htm
Θα το βρεις (για να πάρεις μια ιδέα) μπορείς να το δεις σε μαγαζιά με ξυλεία αυτά που λένε φτιαχτό μόνος σου (για να μη βγαίνουν τα ροκανίδια απ το πριόνι)!!!
... και αυτό για να πάρεις άλλη μία ιδέα! :001_rolleyes:
http://www.youtube.com/watch?v=CIxTE6OO6N8&feature=fvwrel

Πιστεύω να βοήθησα!