PDA

Επιστροφή στο Forum : Αντίθετο άναμμα 2 led



panvas
07-11-11, 18:46
Καλησπέρα σας! Θα ήθελα τη βοήθειά σας. Θέλω να πάρω από το led μιάς συσκευής ένα δικό μου led το οποίο θα αναβοσβήνει ανάποδα. Πως μπορώ να το κάνω;

lepouras
07-11-11, 18:54
μέσο μίας πύλης NOT ίσος? δεν ξέρω βέβαια τή τροφοδοσία και τα συναφή χρειάζονται(αν είπα βλακεία μην βαρέσετε:001_rolleyes:)

selectronic
07-11-11, 19:27
Εγώ δεν έχω ιδέα για το πώς, το μόνο που σκέπτομαι είναι να μην πάρεις κατευθείαν από το led παράλληλα, ιδιαίτερα αν είναι καμία ψείρα και δουλεύει με 3-4mA μπορεί να καπνίσει καμία αντίσταση (περιορισμού ρεύματος στο led)…

mihalas2
07-11-11, 19:32
μέσο μίας πύλης NOT ίσος? δεν ξέρω βέβαια τή τροφοδοσία και τα συναφή χρειάζονται(αν είπα βλακεία μην βαρέσετε:001_rolleyes:)

σωστα τα ειπες γιαννη
μεσω μιας NOT
η τροφοδοσια συνηθως ειναι 5V
και το λεντ σε σειρα με μια αντισταση 270Ω

FILMAN
08-11-11, 13:23
Aν δεν μας δώσεις το κύκλωμα αυτής της "συσκευής" γύρω από το LED δεν μπορεί να σου πει κανείς με σιγουριά

panvas
08-11-11, 15:17
Aν δεν μας δώσεις το κύκλωμα αυτής της "συσκευής" γύρω από το LED δεν μπορεί να σου πει κανείς με σιγουριά
Σωστά. Λοιπόν, για να γίνω πιό κατατοπιστικός. Η συσκευή που ανέφερα είναι ένα router. Απ΄αυτό το router θέλω να πάρω από ένα απ΄τα led. Το θέμα είναι πως θέλω αυτό που θα βάλω να αναβοσβήνει αντίθετα απ΄αυτό του router.

FILMAN
08-11-11, 15:32
Αυτό το καταλάβαμε. Πώς είναι ενωμένο το συγκεκριμένο LED μέσα στο router; Είναι ενωμένο από τη μια μεριά στη γείωση ή στην τροφοδοσία; Πόση είναι αυτή η τροφοδοσία; Έχει κάποια άλλη συνδεσμολογία; Αν δεν ξέρεις ή δεν μπορείς να βγάλεις άκρη, χρησιμοποίησε το παρακάτω κύκλωμα (αν έβγαζες άκρη θα γλύτωνες από τον οπτοζεύκτη)

panvas
23-10-12, 05:39
Επανέρχομαι στο θέμα μετά από πολύ καιρό, μιας και το ειχα παρατήσει.
Το κύκλωμα με τον οπτοζεύκτη το έχω κάνει αλλά δυστυχώς δεν λειτούργησε... Αυτό νομίζω πως συνέβει επιδή το ρεύμα του led του router είναι λιγοστό ωστέ να τροφοδοτήσει και τα δύο. Καμιά ιδέα;;
Μιά διευκρίνηση για τη χρήση του. Γιά κάποιο λόγο θέλω να παρακολουθώ μια από τις πόρτες του router μου. Όταν το pc είναι συνδεδεμένο πάνω σ΄αυτή, το led ειναι αναμένο. Όταν χρησιμοποιείται η πόρτα το led αναβοσβήνει. Εγώ θέλω να έχω ένα led σε άλλη θέση απο αυτή του router που θα λειτουργεί ανάποδα.

panvas
26-10-12, 20:30
Κανείς;;

-nikos-
26-10-12, 20:46
Κανείς;;



μια ιδεα,,,,,,38433οταν αναβει το ενα,,σβυνει το αλλο,,,,,

μονο που οταν θα αναβοσβυνει το ενα θα αναβοσβυνει και το αλλο :001_tongue:

katmadas
26-10-12, 21:29
Φιλε αν πεις πως αναβει το λεντ τωρα θα σε βοηθησουμε.
Για να αναψει δεχετε θετικο παλμο στην ανοδο η αρνητικο στην καθοδο?
Υπαρχει λυση με τελεστικο ισως.

bchris
26-10-12, 22:42
μια ιδεα,,,,,,38433οταν αναβει το ενα,,σβυνει το αλλο,,,,,

μονο που οταν θα αναβοσβυνει το ενα θα αναβοσβυνει και το αλλο :001_tongue:


Μπορεις να αναλυσεις το κυκλωμα σου λιγο?
Γιατι δεν νομιζω να δουλευει.

maouna
27-10-12, 09:59
Mόνο το πάνω led θα δουλεψει σωστα και το τρανσίστορ χρειάζεται αντισταση στη βάση. το κάτω led αν ανάψει ποτε,θα καεί.

ο φίλος που ζητάει το κύλωμα αν μπορούσε να μετρήσει την τάση που εχει στην άνοδο το led οταν ανάβει σε σχέση με την γη θα μας έλυνε τα χέρια για την ευρεση λειτουργικου κυκλώματος

-nikos-
27-10-12, 10:20
Mόνο το πάνω led θα δουλεψει σωστα και το τρανσίστορ χρειάζεται αντισταση στη βάση. το κάτω led αν ανάψει ποτε,θα καεί.
ς




συλεκτης -εκπομπος εχουν την ταση που ειχε το led αρχικα

η βαση οδηγηται απο την εντολη που ειχε το led αρχικα, 3,2 βολτ.

δεν θα καει τιποτα, βεβαια μια αντιστασουλα στην βαση δεν ειναι κακη κινηση.




μαλον δουλευει,,,,,,,αψογα.:laugh:

bchris
27-10-12, 11:52
Εγω μιλαω για το λογικο κομματι του κυκλωματος, οχι για το ηλεκτρικο.