PDA

Επιστροφή στο Forum : Ερώτηση για Air/Fuel meter



Danza
08-11-11, 04:47
Είναι απο το φόρουμ για ρύθμιση καρμπυρατέρ, συγκεκριμένα: http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=42765

Θέλω να ρωτήσω λοιπόν, έχω λάμδα Bosch με 4 καλώδια, (ρεύμα, γείωση, σήμα, γείωση σήματος) θα μου δείχνει το μίγμα ο μετρητής ή θέλει συγκεκριμένο τύπο λάμδα?
Επειδή έχω ήδη εγκέφαλο στο αυτοκίνητο δεν υπάρχει πρόβλημα αν συνδέσω και αυτό το μετρητή να δω τι συμβαίνει, σωστά?
Τα λεντάκια δεν είδα να συνδέονται με τα +12v οπότε την άνοδό τους τις συνδέουμε όλες μαζί χωρίς να τις βάλουμε στην τροφοδοσία σωστά?
Και τώρα το βασικότερο, το ολοκληρωμένο βρήσκεται εύκολα? :lool:

ikaros1978
08-11-11, 08:39
Δεν δημιουργειται κανενα προβλημα διοτι το ρευμα που 'τραβαει΄ ειναι απειροελαχιστο (λογω πολυ μεγαλυτερης αντιστασης εισοδου του κυκλωματος).
Ολες οι ανοδοι των led συνδεονται στο +12 ,προφανως ειναι λαθος σχεδιασμος στο κυκλωμα.Οσο για το βασικοτερο που λες ναι βρισκεται πανευκολα.

Τωρα σχετικα με τον αισθητηρα λαμδα που εχεις μπορεις να κανεις μια δοκιμη και να μετρησεις με το πολυμετρο σου την ταση (dc) στην εξοδο του.Πρεπει να κυμαινεται περιπου μεταξυ 0.5 και 1.5.Αν παιρνεις αυτην την ενδειξη τοτε εισαι ΟΚ.

Και προτινομενη ενδειξη (για μενα) και εφοσον σου αρεσει ειναι η κατωθι:
25307

επιδης ωραιο κυκλωμα ειναι και αυτο αν δεν βαριεσαι να δοκιμασεις κατι πιο πολυπλοκο

http://jenniskens.livedsl.nl/Technical/Lamba%20and%20MAF%20meter.htm

Danza
08-11-11, 20:39
Ωραία Βαγγέλη μου έφτιαξες την μέρα!

Ένδειξη παίρνω κανονικά αλλά και λίγο πάνω λίγο κάτω δεν βλέπω πρόβλημα αλλά και να υπάρχει θα βρεθεί λύση!
Μάλλον για το 2ο με βλέπω, με ενδιαφέρει και ο MAF να βλέπω τις ενδείξεις του αλλά θα ξεκινήσω απο το πρώτο και μετά με το 2ο

ikaros1978
08-11-11, 20:47
ωραια χαιρομαι.αντε περιμενω προοδο.Παλια εκανα πολλα τετοια gadgetακια στ αμαξι και μου θυμιζεις εκεινα τα χρονια! :)

ikaros1978
08-11-11, 20:52
επισης σε περιπτωση που δεν το γνωριζεις το 9 ποδαρακι του ολοκληρωμενου αυτου ειναι η επιλογη dot-bar .Δηλαδη δινοντας του ταση αναβουν ολα τα προηγουμενα απο τη σταθμη που εισαι και κατω ενω γειωνοντας το ( η στον αερα) αναβει μονο ενα led , αυτο της συγκεκριμενης σταθμης.

αν δηλαδη εισαι στο 5ο led η σταθμη σου τοτε:
dot _ _ _ _ O_ _ _ _
bar OOOOO_ _ _ _

Αν σου αρεσει λοιπον το bar τοτε να εχεις υποψιν σου οτι ενδεχεται το 7805 να σου ζεσταινεται λιγο να βαλεις μια ψυκτρουλα αν το εχεις σε dot τοτε κανενα προβλημα ακομα κι αν ειναι χωρις ψυκτρα

Bobiras
23-11-11, 00:11
δημητρη ειχα φτιαξει ενα παρομοιο και εγω και δουλευε μια χαρα και ειναι σχετικα ευκολο.
257302573125732

Tomari
09-01-12, 02:45
thread digging αλλά τι να κάνουμε! έχω μια ερώτηση! γίνετε το συγκεκριμένο να "διαβάσει" ATF 35:1 ? επίσης με την θέρμανση του αισθητήρα τι παίζει; αν θέλουμε να τον θερμάνουμε απλά δίνουμε ρεύμα για όση ώρα θέλουμε η θα ξεπεράσει του 600 βαθμούς και θα καεί;
θέλω να μετρήσω ATF 35:1 γιατί απο ότι έχω βρει (απο κρατικές έρευνες στην california ) οτι αυτό είναι το βέλτιστο ATF για σόμπες pellet (ωστόσο αν ξέρει κάποιος άλλος κάτι ας ενημερώσει!)
η θερμοκρασία στην εξαγωγή της σόμπας είναι 160 βαθμοί maximum και 120 minimum οπότε θα χρειαστεί να δουλέψει η θέρμανση του αισθητήρα
για αρχή θέλω να τον βάλω για κανένα μισάωρο και να ρυθμίσω τη σόμπα μου σε όλες τις σκάλες και όχι να κάνω κάτι πολύπλοκο ή να τον αφήσω για πάντα.