PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρίζα σε πάγκο



Gordona
09-11-11, 10:53
Αγαπητοί φίλοι καλημέρα.
Έψαξα πολύ στο διαδύκτιο για το συγκεκριμένο θέμα και δεν βρήκα τίποτα παρόμοιο, οπότε ζητάω τις ιδέες σας.

Έχουμε μια κουζίνα, η οποία έχει κι ένα ξεχωριστό έπιπλο, το γνωστό "πάσο", στη μέση της. Γύρω - γύρω είναι ανοιχτό, και φρόντισα με την ανακαίνηση να φέρω γραμμή ενδοδαπέδια που καταλήγει κάτω από αυτό. Μέχρι εδώ κανένα πρόβλημα. Αυτό το έπιπλο λοιπόν, δεν έχει πλάτη όπως αρχικά μου είχαν πει τα παιδιά, οπότε δεν έχω μέρος να τους βάλω πρίζα. Οι λύσεις που πρότεινα ήταν οι εξής:

1) Πολύπριζο ακουμπησμένο πάνω στο πάσο, δεν τους άρεσε.
2) Επιδαπέδιο κυτίο, το πιο μικρό της legrand (mosaic), τους φάνηκε μεγάλο.
3) Μια κανονική πρίζα με καπάκι όπως οι υπόλοιπες του σπιτιού (αν και δεν το προτιμώ), είπαν ότι εξέχει πολύ από τον πάγκο (κάθετα).
4) Βρήκα αυτό (http://www.car-gadgets.gr/index.php?page=shop.product_details&flypage=shop.flypage&product_id=1480&option=com_virtuemart&Itemid=&a_aid=IECZVNuCS6nsu&a_bid=99621e22 target=[/URL) το οποίο τους άρεσε κατά μία έννοια.

Δώστε μου τα φώτα σας και καίγομαι, γιατί θα βάλουν κόριαν πάγκο, υλικό το οποίο δεν δουλεύεται μετά (ή τουλάχιστον προσωπικά δεν το τρυπάω).
Σας ευχαριστώ.

Υ.Γ. Θέλουν να μου κατεβάσουν τις πρίζες στον κανονικό πάγκο στο ίδιο επίπεδο με τον πάγκο, να εφάπτονται δηλαδή αυτού. Είναι επιτρεπτό;

katmadas
09-11-11, 11:51
Καλημερα,

Απο οτι καταλαβα οι μπριζες θα χρησιμοποιουντε κατ'αναγκη δηλαδη οταν θα βγαλουν καποια συσκευη(μπλεντερ,αποχυμοτη).
Εγω σε αυτην ακριβως την περιπτωση το βιδωσα κατω απο τον μπαγκο μιας και δεν χρησιμοποιητε τοσο συχνα.
Και ουτε φαινετε και ουτε πλενετε και καλωδια δεν γυρνανε δεξια και αριστερα.
Παντως οτι και να κανεις εκτος απο το θεμα της αισθητικης ειναι και το θεμα της ασφαλειας.
Το ανασυρομενο δεν μου φαινεται και τοσο ασφαλες για παγκο κουζινας...

selectronic
09-11-11, 12:28
Θα συμφωνήσω με τον Φάνη στο θέμα της ασφάλειας. Οι πρίζες στην κουζίνα πρέπει να είναι πάντα «στεγανές» με καπάκι και μπαίνουν στον τοίχο σε κάποιο ύψος από τον πάγκο (όχι το κάτω μέρος τις πρίζας να ακουμπάει τον πάγκο).

Αυτά γιατί είναι κουζίνα και υπάρχει περίπτωση να χυθούν νερά και να πλημυρίσει όλος ο πάγκος! Οπότε το να μπει στον πάγκο τον ίδιο, όπως και το «ανασυρόμενο» πολύπριζο (που δεν παίζει να είναι στεγανό) τα ξεχνάς.

Η λύση του Φάνη με το πρίζα-πολύπριζο από κάτω (εάν δεν έχει ντουλάπια) ακούγετε κάπως καλύτερη, αλλά και πάλι αν τρέξουν νερά θα «γλύψουν» στον πάγκο και θα πάνε στην πρίζα, οπότε έχεις πάλι το θέμα της ασφάλειας…

Δεν γίνεται να σου βάλουν και ένα κομμάτι κόριαν «όρθιο»? Αν το βάλουν διπλό νομίζω ότι χωράει πρίζα, με την πίσω μεριά καλυμμένη.

Είναι απαραίτητη η πρίζα εκεί? Επίσης τι γραμμή έχεις φέρει και τι συσκευές θα μπούνε στην πρίζα, μιξεράκι για τον καφέ ή τοστιέρα?

Gordona
09-11-11, 15:13
Το θέμα είναι ότι κι εγώ συμφωνώ μαζί σας..

Έχει ντουλάπια από κάτω, δεν είναι ανοιχτό οπότε το ψιλοξεχνάμε. Να σηκώσει το κόριαν δεν γίνεται γιατί δεν υπάρχει πλάτη, είναι μια τάβλα σαν να λέμε με ένα εξτρά πάγκο από πίσω αλλά στο ίδιο ακριβώς επίπεδο με το κόριαν.
Το πολύπριζο ναι δεν είναι η καλύτερη λύση από άποψη ασφάλειας, νομίζω πως από άποψη υγρασίας ίσως να είναι και η χειρότερη, διότι θα "κρατάει" την υγρασία.
Από άποψη στεγανότητας νομίζω το καλύτερο είναι τα επιδαπέδια που έχουν και τα λάστιχά τους μέσα και έχω δει να πετάνε κουβάδες νερό και να μην καταλαβαίνουν τίποτα, άσε που η διάταξη των πριζών μέσα είναι τέτοια που δεν πιάνει εκεί το νερό. Έλεγα μήπως υπήρχε τίποτα άλλο, κάτι που να έχετε δει, έχετε κάνει σε παρόμοια περίπτωση.

selectronic η γραμμή είναι το τέλος της γραμμής της κουζίνας, 2.5άρα. Η πρίζα προσωπικά θεωρώ ότι είναι απαραίτητη εκεί, γιατί κι εγώ έχω πάσο, αλλά έχει πλάτη πάνω από τον πάγκο κι από κάτω έχει: βραστήρα, μίξερ, φραπεδιέρα, τοστιέρα, μικροκυμάτων και μόνιμα ένα φορτιστή κινητού! Αλλά σε μένα δεν ήταν πρόβλημα, ένα πολύπριζο έχει απευθείας απο 2.5άρια καλώδια και δη είναι πίσω από το μικροκυμάτων. Όπως και να έχει δηλαδή, οι συσκευές και τα καλώδιά τους κρύβονται.

Τώρα που το σκέφτομαι, έχετε ένα δίκιο. Πολύπριζο από κάτω στο ντουλάπι κι μία τρύπα με καπάκι, όπως αυτά που έχουμε στα γραφεία για να περνάνε τα καλώδια, κι ότι έχει κουμπωμένο από κάτω... Θα το προτείνω. Ασφαλές κι όχι ιδιαίτερα άσχημο.