PDA

Επιστροφή στο Forum : Ταχυθερμαντήρας αντί θερμοσίφωνα (σε καφετέρια)



Basscadet
09-11-11, 13:27
Καλημέρα,
έψαξα αν υπάρχει ανάλογο θέμα, δεν βρήκα κάτι και αρχίζω. Ένας φίλος έχει καφετέρια και καθώς τον θερίζει η ΔΕΗ με τα όλο αυξανόμενα τιμολόγια ψάχνει να μειώσει τις δαπάνες του. Ακουσα λοιπόν από ένα συναδελφο στο γραφειο οτι χρησιμοποιει ταχυθερμαντηρα στο σπιτι και του ερχεται πολυ οικονομικα γιατι στην ουσια πληρωνεις για τη θερμανση του νερου που καταναλωνεις κι οχι γι αυτο που αποθηκευεις και πιθανον δεν χρησιμοποιεις. Επιπλεον, αυτο που απασχολει τον φιλο μου ειναι οτι οι σερβιτορες αφηνουν το θερμοσιφωνο εκει ανοιχτο για πολυ περισσοτερο απ οσο χρειαζεται με αποτελεσμα να πληρωνει κερατιατικα πολυ συχνα. Το ερωτημα ειναι λοιπον, με τα δεδομενα αυτα σε μια καφετερια που συνεχως χρειαζεται ζεστο νερο αρκετες φορες την ημερα συμφερει θερμοσιφωνας ή ταχυθερμαντηρας;

Κυριακίδης
09-11-11, 13:33
Καλημέρα ..Τι εννοείς (οι σερβιτόρες αφήνουν το θερμοσίφωνο ανοιχτό ) Ποιό? θερμοσίφωνο το απλό? ή το ταχύ?

kotsos___
09-11-11, 13:42
Έχει θερμοσίφωνο κανονικό, και ρωτάει αν συμφέρει περισότερο ταχυθερμαντήρας.

Γιατί χρειάζεται τόσο ζεστό νερο μια καφετέρια??:001_unsure:

Basscadet
09-11-11, 13:56
εχει πλυντηριο για ποτηρια/κουπες αλλα επειδη συνηθως μενουν πολλη ωρα στα τραπεζια ξεραινονται καφεδες κλπ και θελουν ενα γερο ξεπλυμα με ζεστο νερο πριν μπουν στο πλυντηριο αλλιως δεν καθαριζονται σωστα

Κυριακίδης
09-11-11, 14:02
Ίσως για να μπανιάρονται οι σερβιτόρες :biggrin: Ηλιίιιιιιαααααα έρχομαι επί τόπου με αεροπλάνο και όποια λύση θέλεις στην προσφέρω με το αζημίωτο!!!:001_tt2:

Πρώτα από όλα ... τα ταχύ δεν νομίζω να βγάζουν τόση ποσότητα σε νερό .. εκτός και βρεις κανένα πιο δυνατό σε λίτρα.

1) Το ταχύ συμφέρει από την άποψη ότι όσο κάψεις τόσο θα πάρεις

2) Το απλό θερμοσίφωνο (αν και το ξεχνάνε ανοικτό οι σερβιτόρες) πάλι το ίδιο είναι για μένα (σχεδόν) . Γιατί έχουν θερμοστάτη που στην ουσία και πάλι ισχύει (ότι κάψεις θα πάρεις)

Δεν βλέπω διαφορά (όταν πρόκειται για μεγάλες ποσότητες ζεστού νερού)

Το ταχύ (συμφέρει για λίγα λίτρα νερό ) π.χ για να σαπουνίσεις τα χέρια σου.

Basscadet
09-11-11, 14:05
κάτσε να τους το ανακοινωσω :lool:

οκ, ευχαριστω. Ισως το ιδανικο να ειναι ενας χρονοδιακοπτης που μπαινει στον πινακα και κλεινει μετα απο καποιο χρονο το διακοπτη του θερμοσιφωνα. Φανταζομαι θα υπαρχουν τετοιοι (δεν εχω δει πουθενα αλλα θεωρω απιθανο να μην εχει βγει κατι τετοιο)

xsterg
09-11-11, 14:20
ην λυση που λεγεται ηλιακος θερμοσιφωνας την εχει ακουσει ο φιλος σου? και μην μου πεις τι θα κανει τις ημερες που εχει συννεφια η βρεχει.

Basscadet
09-11-11, 14:37
αν θυμαμαι καλα το ειχε κοιταξει οταν πρωτομπηκε αλλα δεν υπαρχει χωρος στην ταρατσα (η μιση ειναι ρετιρε και στην υπολοιπη εχει ηδη ηλιακους). Τωρα, αν καποιοι απο τοτε εχουν αχρηστευθει και δεν χρησιμοποιουνται (οπως συνηθως συμβαινει σε πολλες πολυκατοικιες) δεν το ξερω.

Κυριακίδης
09-11-11, 14:38
κάτσε να τους το ανακοινωσω :lool:

οκ, ευχαριστω. Ισως το ιδανικο να ειναι ενας χρονοδιακοπτης που μπαινει στον πινακα και κλεινει μετα απο καποιο χρονο το διακοπτη του θερμοσιφωνα. Φανταζομαι θα υπαρχουν τετοιοι (δεν εχω δει πουθενα αλλα θεωρω απιθανο να μην εχει βγει κατι τετοιο)τζάμπα έξοδα δεν υπάρχει λόγος για διακόπτη σου είπα (ακόμα και να το ξεχάσουν αναμμένο) έχει θερμοστάτη που κόβει . Έπειτα έχουν και μονώσεις που "κρατάνε το ζεστό νερό ) μέχρι και την επόμενη μέρα που θα ανοίξεις το κατάστημα , οι απώλειες συγκριτικά με την μαζική κατανάλωση σου είναι ασήμαντη έως ανύπαρκτη. Μια καλή ιδέα είναι ο ηλιακός αν σε παίρνει να το βάλεις στην περιοχή που είσαι ... αλλά σε μαζική κατανάλωση ίσως και να μην σου φτάνει το νερό ανάλογα την ηλιοφάνεια . Δεν μου λες? τι θέρμανση έχεις εκεί στην καφετέρια? λέβητα?

Basscadet
09-11-11, 14:50
οχι, δυστυχως η θερμανση γινεται με air condition οπως και ο κλιματισμος το καλοκαιρι. Δεν υπαρχει συνδεση κεντρικης θερμανσης. Σκεφτεσαι για μποιλερ που θερμαινει νερο απο καζανι κεντρικης;

Κυριακίδης
09-11-11, 15:06
Ναι από Μπόιλερ ... εκεί είναι σίγουρο πως αυτό που θα κάψεις θα είναι και ακριβός αυτό που θα πάρεις .... αλλά αντί για ΔΕΗ θα το πληρώνεις σε πετρέλαιο. Όμως το θέμα σου είναι πως θα την "βγάλεις " οικονομικότερα .... Με το ηλιακό θα μπορούσες άνετα να δεις όφελος έστω και αν δεν σου έφτανε σε ποσότητα (αλλά λες ότι το ρετιρέ) δεν σε παίρνει .

Θα είχες και επιπλέον οικονομία όχι μόνο στο να ξεπλένεις τα ποτήρια και τις κούπες
Αλλά θα μπορούσες να στείλεις κατευθείαν το ζεστό νερό στα πλυντήρια που πλένουν αυτές τις κούπες .... κάτι που έκανα εγώ με το πλυντήριο ρούχων ... από τον ηλιακό ... έτσι ώστε να μην δουλεύουν οι αντιστάσεις του πλυντηρίου για να ζεστάνουν νερό.

Basscadet
09-11-11, 15:32
δυστυχως δεν παιζει (κι αυτο με το πλυντηριο το εκανα κι εγω στο παλιο μου σπιτι)... Ευχαριστω παντως για τις απαντησεις.

genesis
12-11-11, 20:02
Να ρυθμίσει τον θερμοστάτη του θερμοσίφωνα στους 45 - 50C. Οι περισσότεροι είναι ρυθμισμένοι στους 80 - 90C.
Επειδή οι απώλειες αυξάνονται σημαντικά όταν η διαφορά θερμοκρασίας με την θερμοκρασία περιβάλλοντος είναι μεγάλη, θα έχει σίγουρα αποτέλεσμα.

Αν ξεχνούν τον θερμοσίφωνα συχνά αναμμένο όλο το 24ώρο, ένας χρονοδιακόπτης θα βοηθήσει πολύ. Τα υλικά δεν θα ξεπερνούν τα 50 - 70 ευρώ και η απόσβεση θα γίνει σχετικά γρήγορα.

Ας κάνει αυτές τις κινήσεις που δεν κοστίζουν για να δει αν θα έχει διαφορά. Αν δεν είναι ικανοποιημένος θα δει τι θα κάνει στην συνέχεια.

NOE
12-11-11, 20:16
κυκλοφορεί και μία φήμη ότι, αν αντικαθιστάς την αντίσταση κάθε 2-3 χρόνια (ανάλογα την χρήση) κάνεις οικονομία γιατί στη παλιά αντίσταση επικάθονται άλατα που μειώνουν την απόδοση της. Προσωπικά δεν το έχω κάνει για να σου πω αν αξίζει..

selectronic
12-11-11, 20:28
κυκλοφορεί και μία φήμη ότι, αν αντικαθιστάς την αντίσταση κάθε 2-3 χρόνια (ανάλογα την χρήση) κάνεις οικονομία γιατί στη παλιά αντίσταση επικάθονται άλατα που μειώνουν την απόδοση της. Προσωπικά δεν το έχω κάνει για να σου πω αν αξίζει..

Ποτέ δεν έχω ακούσει κάποιον να αντικαθιστά την αντίσταση πριν χαλάσει…

Μήπως εννοείς το μέταλλο που έχει δίπλα (το οποίο όντως φαγώνεται)?

-nikos-
12-11-11, 20:36
o θερμοσιφωνας [και το μποιλερ]
εχουν δυο πραγματα μεσα στο νερο
Την αντισταση και,,,,,,ενα ανωδιο που λιωνει αργα-αργα
αν ο φιλος σου βαζει απο αυτο το νερο στους καφεδες και τλπ
εχει κερασει ολους τους πελατες του μια σεβαστη δωση ανοδιου μαζι με το χλωριο του δικτιου
[παλι καλα που δεν πινω αλλο απο μπυρα στα μαγαζια και στις καφετεριες]
-
δεν υπαρχει ουσια να αλαζεις την αντισταση συχνα-πυκνα
γιατι απλα ο χρονος ζωης της εξαρταται απο την σκληρωτητα του νερου
και την αναγκη ανοδιωσης του λογο ηλεκτρολυσης.
πρωτα λιωνει το ανωδιο και μετα χαλαει η αντισταση,,,,,,
και σε αντιθεση αν τοποθετιθει βαλβιδα ανοδιου πριν τον θερμοσιφωνα τοτε
ελενχωντας τακτικα αυτο το ανοδιο [της βαλβιδας] δεν θα χαλασει ποτε η αντισταση του θερμοσιφωνα
[για να μαθενουμε και υδραυλικα θεματα...]

-nikos-
12-11-11, 20:58
συμπληροματικο ποστ αντι για απαντιση πμ
για οσους δεν γνωριζουν πως διμιουργειται ο ηλεκτρισμος
μεσα στο νερο του δικτιου μας [και τρωει το ανοδιο] =
οι εγκαταστασεις που αποτελουνται απο πολλα διαφωρετικα υλικα οπως
συνηθως ειναι ολες οι συνχρωνες δηλ εξαρτιματα απο ορυχαλκο-σιδερο γαλβανιζε-πλαστικο-χρωμιο κτλ
καθως περναει το νερο διαδωχικα απο τα διαφωρετικα υλικα φωρτιζεται με στατικο
ηλεκτρισμο κατι που επιταχινει την διαβρωση λογο ηλεκτρολυσης ολων των σιδηρουχων
εξαρτιματων οπως σωματα καλοριφερ-μποιλερ-θερμοσιφωνων-δωχειων διαστολης κλπ
βαζωντας βαλβιδες ανωδιου διασπαρτα στην εγκατασταση πριν απο την
πληρωση των παραπανω εξαρτιματων επιτινχανουμε μακροζωηα με την προιποθεση
να ελενχωνται καθε 2 χρωνια το πολυ.

NOE
13-11-11, 01:46
Νίκο διαφωνώ, το ανώδιο βρίσκεται για άλλον λόγο εκεί και εξηγώ:

25415
Λίγη θεωρία: στην εικόνα παραπάνω φαίνεται η αρχή λειτουργίας της ηλεκτρικής στήλης (μπαταρίας), η κάθε στήλη αποτελείται από έναν ηλεκτρολύτη και 2 ηλεκτρικά αγώγιμα ηλεκτρόδια διαφορετικά μεταξύ τους (άλλο υλικό το ένα, άλλο υλικό το άλλο) η τάση που θα μας δώσει μία στήλη εξαρτάται από τι υλικό είναι κάθε ηλεκτρόδιο (κάθε υλικό έχει δική του ηλεκτραρνητικότητα). Αν λοιπόν βραχυκυκλώσουμε τους πόλους της ηλεκτρικής στήλης τότε αυτό που θα συμβεί είναι - αφενός να έχουμε παρουσία ηλεκτρικού ρευματος που διαρρέει το βραχυκύκλωμα - αφετέρου να αρχίσει να λιώνει το ένα ηλεκτρόδιο και να μεταφέρεται/εναποτίθεται , δια μέσω του ηλεκτρολύτη, επάνω στο άλλο ηλεκτρόδιο.

Και για να μιλήσουμε για υδραυλικά: ο ηλεκτρικός θερμοσίφωνας ουσιαστικά είναι μια ηλεκτρική στήλη (μπαταρία) και μάλιστα βραχυκυκλωμένη. Αποτελείται από ηλεκτρολύτη (νερό με άλατα), ηλεκτρόδια (διάφορα μέταλλα όπως χαλκός, σίδερο, κτλ) και βραχυκύκλωμα (όλα τα μέταλλα είναι σε ηλεκτρική επαφή μεταξύ τους). Σύμφωνα και με την θεωρία παραπάνω θα εμφανιστεί ένα ηλεκτρικό ρεύμα που θα ρέει μέσω του βραχυκυκλώματος, ταυτόχρονα το ποιο ηλεκτροαρνητικό μέταλλο του θερμοσίφωνα θα αρχίσει να λιώνει- να μεταφέρεται μέσω του ηλεκτρολύτη- και να εναποτίθεται πάνω στο λιγότερο ηλεκτροαρνητικό μέταλλο. Έτσι όπως το περιέγραψα, αργά η γρήγορα ο θερμοσίφωνας μας θα τρυπήσει. Για να αποφύγουμε το τρύπημα τοποθετούμε μέσα στον ηλεκτρολύτη ένα ηλεκτροαρνητικότερο μέταλλο το οποίο είναι ο ψευδάργυρος (το λέμε ανώδιο) το οποίο είναι σε ηλεκτρική επαφή με το υπόλοιπο σύστημα και έτσι δεν λιώνουν τα άλλα "ηλεκτρόδια" αυτής της "μπαταρίας" παρά μόνο το ηλεκτροαρνητικότερο που είναι το ανώδιο. Έτσι αποφεύγουμε το τρύπημα και επειδή λιώνει πρέπει να το ελέγχουμε και αντικαθιστούμε όταν πρέπει. Σε όλο αυτό το φαινόμενο δεν μας απασχολούν καθόλου τα ηλεκτροστατικά φορτία που αναφέρθηκε γιατί όπως λέει και το όνομα τους είναι στατικά, δεν δημιουργούν ρεύμα (ρεύμα = προσανατολισμένη κίνηση ηλεκτρονίων) και έτσι δεν μεταφέρεται ύλη ώστε να λιώσει κάποιο ηλεκτρόδιο.

Από αυτά που είπα ως τώρα πιστεύω είναι κατανοητό ότι το ανώδιο προστατεύει τον θερμοσίφωνα από τρύπημα και όχι την αντίσταση από άλατα όπως λανθασμένα αναφέρθηκε. Θα περιγράψω και κάποιες αιτίες που προκαλούν άλατα στην αντίσταση:
1) Όταν η αντίσταση είναι σε λειτουργία και ζεστένει το νερό, από κάποια θερμοκρασία και πάνω, δημιουργείται τοπικός βρασμός του νερού γιατί έρχεται σε επαφή με το καυτό κέλυφος της αντίστασης, αυτό το φενόμενο είναι πολύ τοπικό αλλά επειδή το ελληνικό νερό είναι συνήθως πολύ σκληρό έχει δηλαδή μεγάλη περιεκτηκότητα σε ασβέστιο-CaCO3 (λόγω των πολών ασβεστοληθικών πετρομάτων που έχουμε) ο τοπικός βρασμός έχει ως αποτέλεσμα να εναποτέιθενται πάνω στην αντίσταση άλατα ασβεστίου (και μαγνησίου που βρίσκεται επίσης σε μεγάλη ποσότητα στο ελληνικό νερό)
2) Το ανώδιο που λιώνει και εναποτίθεται πάνω στα άλλα μέταλλα μπορεί να εναποτεθεί ακόμα και πάνω στην αντίσταση, είναι φανερό ότι το ανώδιο δεν προστατεύει από άλατα αλλά επιβαρύνει σε ορισμένες περιπτώσεις την κατάσταση
3) Από καταλυτικές αντιδράσεις που συμβάλει το κέλυφος της αντίστασης ή περιπτώσεις κορεσμού αλλά αυτά τα φαινόμενα έχουν μικρή ένταση ... κ.τ.λ.

ΥΓ.1: Αυτό που έγραψα παραπάνω περί φήμης που κυκλοφορεί, δεν είναι ακριβώς φήμη, το έχω διαβάσει σε τεχνικό φυλλάδιο γνωστής και ποιοτικής γερμανικής φίρμας αλλά το έχω ακούσει και από αλλού, προσωπικά εγώ ποτέ δεν το έκανα γιατί βαριέμαι :001_tt2:
ΥΓ.2: το ανώδιο/ψευδάργυρος, δεν συγκαταλέγεται στα επικίνδυνα μέταλλα σε περίπτωση που το φάμε/πιούμε
ΥΓ.3: πέρα από το θεωρητικό κομμάτι, είναι εύκολο και στην πράξη να διαπιστώσει κάποιος ότι το ανώδιο δεν προστατεύει από τα άλατα γιατί όταν το βγάζουμε έιναι μικρότερο από όταν το βάλαμε καινούριο, αν συμμετείχε στην προστασία κατά των αλάτων τότε θα έπρεπε αν καινούριο είναι μισό κιλό, όταν μετά από μερικά χρόνια χρήσης τα βγάζαμε να ζύγιζε 1.5 κιλό λόγω των αλάτων που δέσμευσε.

Ηλιας Α
13-11-11, 09:33
...............................Σε όλο αυτό το φαινόμενο δεν μας απασχολούν καθόλου τα ηλεκτροστατικά φορτία που αναφέρθηκε γιατί όπως λέει και το όνομα τους είναι στατικά, δεν δημιουργούν ρεύμα (ρεύμα = προσανατολισμένη κίνηση ηλεκτρονίων) και έτσι δεν μεταφέρεται ύλη ώστε να λιώσει κάποιο ηλεκτρόδιο.
.................................................. ....................

.


Αναμφίβολα έκανες μια πετυχημένη προσέγγιση του θέματος.
Η ένσταση μου όμως είναι σ΄αυτό: << Σε όλο αυτό το φαινόμενο δεν μας απασχολούν καθόλου τα ηλεκτροστατικά φορτία που αναφέρθηκε γιατί όπως λέει και το όνομα τους είναι στατικά >> και ιδιαίτερα σ΄αυτό………<< γιατί όπως λέει και το όνομα τους είναι στατικά >>
Και αυτό το λέω, γιατί αν δεχτούμε ότι δημιουργείται και στατικός ηλεκτρισμός πιστεύω που θα έχομε και κάποιο ρεύμα επιπλέον από τον στατικό ηλεκτρισμό.
Φιλικά Ηλίας

vasilllis
13-11-11, 14:13
τελικα ακρη δεν βγηκε.


χρησιμοπιει καννενας ταχυθερμοσιφωνα σπιτι του?
εχω κανει μια σκεψη για τον χειμωνα αντι να ρευματοδοτω τα 160λτ.του ηλιακου να βαλω εναν ταχυθερμοσιφωνα εν σειρα 4 βια 5 kw.σιγουρα ΕΓΩ οικονομια θα εχω.το θεμα ειναι δεν ξερω κατα ποσο θα εξυπηρετει η παραγωγη ζεστου νερου.φτανει περιπου 3λτ/min ΔΘ 30βαθμους.ειναι αρκετο? η θα καταντησουμε να φτυνομαστε?

Ηλιας Α
13-11-11, 15:29
τελικα ακρη δεν βγηκε.



<< τελικα ακρη δεν βγηκε.>>
Τα παραπάνω γιατί τα έγραψες;................ Θα μπορούσες να αρχίσεις ένα νέο θέμα περιγράφοντας κάπως έτσι << εχω κανει μια σκεψη για τον χειμωνα αντι να ρευματοδοτω τα 160λτ.του ηλιακου να βαλω εναν ταχυθερμοσιφωνα εν σειρα 4 βια 5 kw>> ή αν δεν ήθελες να δημιουργήσεις νέο θέμα, σ΄αυτό το θέμα να ζητήσεις τις γνώμες των μελών, χωρίς να σχολιάζεις δυσμενώς αυτό που κατά τη γνώμη σου δε βρέθηκε άκρη – αν δε βρέθηκε -.

Basscadet
22-11-11, 11:57
"αν ο φιλος σου βαζει απο αυτο το νερο στους καφεδες και τλπ
εχει κερασει ολους τους πελατες του μια σεβαστη δωση ανοδιου μαζι με το χλωριο του δικτιου"
ε οχι δα, νερο ζεστο για καφεδες κλπ απο την εσπρεσιερα, οχι απο θερμοσιφωνα!

aktis
29-05-18, 22:58
Πόσιμο νερό από θερμοσίφωνα ...
Πάντως στους καινουριους ηλιακούς με κλειστό κύκλωμα και εμαγιέ δεξαμενή το νερό είναι πόσιμο και μάλιστα το αντιψυκτικό είναι τέτοιων προδιαγραφών
που και διαρροή να έχει δεν είναι τοξικό
Μεγαλύτερο πρόβλημα υπάρχει ισως απο σκουριασμένους σωλήνες υδρευσης παρά απο τους ηλιακούς