PDA

Επιστροφή στο Forum : πληροφοριες για κομπρεσερ ψυγειου



pop2000
09-11-11, 14:01
με την καλησπερα μου στην παρεα , θα ηθελα να μου απαντησει καποιος , τι λαδι και σε ποια ποσοτητα παιρνουν αυτα τα κομπρεσερακια των ψυγειων γιατι θελω να χρησιμοποιησω ενα για παραγωγη αερα . γιατι αυτα τα δυο που εχω , εχουν ελαχιστο λαδι. ευχαριστω εκ των προτερων.

aris285
09-11-11, 14:25
Συνηθως γραφουν πανω τους τι λαδι περνουν. αν το θες για αερα τωτε μπωρεις να του βαλεις και λαδι για αεροσυμπιεστες.
για την ποσοτητα εξαρτατε απο τον τυπο του. βαλε μια φοτο να το δουμε.

ΗΝ1984
09-11-11, 16:18
Καλησπέρα

Έχε υπ΄όψιν σου ότι οι συμπιεστές των ψυγείων επειδή κάνουν αναρρόφηση από το εσωτερικό του κελύφους και όχι κατευθείαν από το σωλήνα εισαγωγής μαζί με τον εξερχόμενο αέρα δίνουν και νέφος λαδιού και σε παρατεταμένη λειτουργία δίνουν και σταγονίδια.
Δεν δίνουν καθαρό αέρα.

Nikos Anagnostou
09-11-11, 16:57
Σωστά γράφεις δεν κάνουν για παραγωγή αέρα αλλά μόνο για την λειτουργία που έχουν κατασκευαστή οπότε τσάμπα ο κόπος γιατί καπια στιγμή θα παραδώσω οπότε καλλυτερα βρες άλλο τροπ κρίμα είναι

Ηλιας Α
09-11-11, 21:28
Συνηθως γραφουν πανω τους τι λαδι περνουν. αν το θες για αερα τωτε μπωρεις να του βαλεις και λαδι για αεροσυμπιεστες.
για την ποσοτητα εξαρτατε απο τον τυπο του. βαλε μια φοτο να το δουμε.

<<αν το θες για αερα τωτε μπωρεις να του βαλεις και λαδι για αεροσυμπιεστες >>
Νομίζω πως πρέπει να μπει λάδι ειδικό κατάλληλο για το κράμα του αεροσυμπιεστή που μάλλον είναι αντιμόνιο

Ηλιας Α
09-11-11, 21:37
Καλησπέρα

Έχε υπ΄όψιν σου ότι οι συμπιεστές των ψυγείων επειδή κάνουν αναρρόφηση από το εσωτερικό του κελύφους και όχι κατευθείαν από το σωλήνα εισαγωγής μαζί με τον εξερχόμενο αέρα δίνουν και νέφος λαδιού και σε παρατεταμένη λειτουργία δίνουν και σταγονίδια.
Δεν δίνουν καθαρό αέρα.

Έχω τροφοδοτήσει την εισαγωγή ενός συμπιεστή οικιακού ψυγείου με εξωτερικό αέρα (μέσω φίλτρου ) μετρίασα αρκετά το λάδι στην έξοδο, και μπορώ να πω, πως με εξυπηρετεί σε μερικές δουλειές.

ΗΝ1984
09-11-11, 23:13
Καλησπέρα
Δεν έχει καμία σημασία κατά πόσο είναι καθαρός ο αέρας εισαγωγής.
Η περιέλιξη και το σύστημα βαλβίδων είναι εμβαπτισμένο στο λάδι.
Η σωλήνα εισαγωγής τροφοδοτεί με αέρα το κενό που δημιουργείται μέσα στο κέλυφος από την λειτουργία του συμπιεστή. Όταν λειτουργεί ο συμπιεστής το λαδί ζεσταίνεται, αναδεύεται και παράγει ατμούς οι οποίοι μαζί με τον αέρα που εισέχετε στο κέλυφος αναρροφούνται μέσω της βαλβίδας εισαγωγής από το έμβολο και καταθλίβονται προς την εξαγωγή του συμπιεστή. Είναι σαν να έχεις δίχρονη εσωτερικής καύσεως με κάρτερ (αναρροφήσει από το κάρτερ)
Αναλόγως των εργασιών μπορεί να σε καλύψει, αλλά δεν κάνει για βαφή, καθαρισμό πλακετών και γενικώς όπου χρειάζεται καθαρός αέρας.
Στους συμπιεστές αέρος το καρτερ δεν συγκοινωνεί με τους αυλούς εισαγωγής και εξαγωγής.

Παραθέτω μια φωτώ που φαίνεται ότι έχουμε ένα ερμητικά κλειστό κέλυφος με εμφανή τα επιμέρους εξαρτήματα.

http://img408.imageshack.us/img408/9246/16836280.gif (http://imageshack.us/photo/my-images/408/16836280.gif/)

Ηλιας Α
10-11-11, 10:24
Καλησπέρα
Δεν έχει καμία σημασία κατά πόσο είναι καθαρός ο αέρας εισαγωγής.
..................................
Αναλόγως των εργασιών μπορεί να σε καλύψει, αλλά δεν κάνει για βαφή, καθαρισμό πλακετών και γενικώς όπου χρειάζεται καθαρός αέρας.
Στους συμπιεστές αέρος το καρτερ δεν συγκοινωνεί με τους αυλούς εισαγωγής και εξαγωγής.

...................................


Καλημέρα
<<Δεν έχει καμία σημασία κατά πόσο είναι καθαρός ο αέρας εισαγωγής.>>
Άνοιξα το δοχείο βρήκα την εισαγωγή του συμπιεστή, και με λάστιχο σιλικόνης παίρνω αέρα έξω από το δοχείο, δεν ψάχτηκα και πολύ να βρω το ελάχιστο λάδι που μου βγάζει στην έξοδο – γιατί είχα σφραγίσει το δοχείο -.

<<Αναλόγως των εργασιών μπορεί να σε καλύψει, αλλά δεν κάνει για βαφή, καθαρισμό πλακετών και γενικώς όπου χρειάζεται καθαρός αέρας.>>
<< για βαφή >> σίγουρα δεν κάνει, για τον κύριο λόγο, έχει μικρή παροχή ( αν θυμάμαι καλά μπορεί να συμπιέσει 10 dm³/minατμοσφαιρικού αέρα.
<< καθαρισμό πλακετών >> δεν κάνει.
Το δάνεισα όμως σε επισκευαστή ποδηλάτων – για να φουσκώνει τα ποδήλατα πελατών του - για 1 μήνα και δεν πήρε τίποτα χαμπάρι.
Υ/Γ Δεν θα έγραφα κάτι χωρίς να το έχω ψάξει έστω και λίγο.

pop2000
10-11-11, 10:37
με την καλημερα μου, το ξερω οτι φτυνει λαδι αλλα δεν με ενοχλει για την δουλεια που το θελω. εκεινο που με απασχολει ειναι το λαδι που χανει , με εμποδιζει να μετρησω ποσο λαδι πρεπει να του βαλω αφου δεν ξερω ποσο εχει χασει. και μιλαμε για κεφαλες ψυγειων 175-250w. χιλια ευχαριστω για τις απαντησεις και τον χρονο σας.

Ηλιας Α
10-11-11, 10:54
με την καλημερα μου, το ξερω οτι φτυνει λαδι αλλα δεν με ενοχλει για την δουλεια που το θελω. εκεινο που με απασχολει ειναι το λαδι που χανει , με εμποδιζει να μετρησω ποσο λαδι πρεπει να του βαλω αφου δεν ξερω ποσο εχει χασει. και μιλαμε για κεφαλες ψυγειων 175-250w. χιλια ευχαριστω για τις απαντησεις και τον χρονο σας.
Αν δε βρεις τρόπο έστω να περιορίσεις το λάδι που βγάλει, μάλλον είναι ασύμφορο, λόγο του κόστους του λαδιού που θα θέλεις να συμπληρώνεις, είναι βλέπεις και ακριβούτσικο.
<<με εμποδιζει να μετρησω ποσο λαδι πρεπει να του βαλω >>
Όταν ανοίξεις το δοχείο θα βρεις τον τρόπο της μέτρησης.
Υ/Γ Δεν μπορώ να ξέρω αν είναι δυνατή αυτή η μετατροπή στον δικό σου συμπιεστή.

Κυριακίδης
10-11-11, 12:11
Για να μην χάνει λάδι πολύ ... σήκωσε το σωληνάκι από την έξοδο του αρκετά ψιλά έτσι ώστε να επιστρέφει στο κομπρεσέρ μετά από στάση . Όσο για το πόσο λάδι πρέπει να βάλεις (εμείς αλλάζαμε το λάδι σε απείραχτο φυσικά από άλλους ... γυρνώντας το ανάποδα και συμπληρώναμε ίδιας ποσότητας ) στην περίπτωση που έχεις χάσει τον "λογαριασμό" θα πρέπει να απευθυνθείς στον κατασκευαστή ή να βρεις και πάλι ένα ίδιο απείραχτο και να το συγκρίνεις . Μην βάζεις ότι λάδι να είναι ... βάλε σύμφωνα με τον κατασκευαστή άλλο λάδι παίρνει ο συμπιεστής που δουλεύει με Freon 12 άλλο με 22 άλλο με 134 κτλ

Ένα πρόχειρος τρόπος είναι να βγάλεις όλο το λάδι που έχει μέσα ..και να συμπληρώσεις διαιρώντας τον όγκο του εν λόγο μοτέρ με (το μάτι ) δια του 3 .. δηλαδή το 1/3
και πάντα μετά το τέλος κάθε εργασίας να κλείνεις τις εξόδους εισόδους του κομπρεσέρ γιατί η επαφή του αέρα σε αυτά τα λάδια δεν κάνει καλό

Ηλιας Α
10-11-11, 12:47
.................................................. ....

Ένα πρόχειρος τρόπος είναι να βγάλεις όλο το λάδι που έχει μέσα ..και να συμπληρώσεις διαιρώντας τον όγκο του εν λόγο μοτέρ με (το μάτι ) δια του 3 .. δηλαδή το 1/3 ............................


<<Ένα πρόχειρος τρόπος είναι να βγάλεις όλο το λάδι που έχει μέσα ..και να συμπληρώσεις διαιρώντας τον όγκο του εν λόγο μοτέρ με (το μάτι ) δια του 3 .. δηλαδή το 1/3.>>
Δε γνώριζα αυτό τον τρόπο, έβαλα πολύ λάδι περίπου 1/3 του δοχείου είχα υπερένταση στον κινητήρα, αφαιρούσα λάδι μέχρι ο κινητήρας να μην έχει υπερένταση.

ΗΝ1984
10-11-11, 13:54
Καλημέρα

Αφού ο συμπιεστής θα χρησιμοποιηθεί εκτός ψυκτικού κυκλώματος δεν έχει σημασία ο τύπος του λαδιού που θα χρησιμοποιηθεί.
Το λάδι είναι αναγκαίο να παντρεύεται με τα ψυκτικό υγρό, εν προκειμένω αφού έχουμε ατμοσφαιρικό αέρα μπορεί να χρησιμοποιηθεί και λάδι SAE 10 αεροσυμπιεστών, υδραυλικού τιμονιού κλπ.

PanagiotisHlektrlogos
10-11-11, 14:06
Τέτοιου είδους συμπιεστές έχουν αρκετά ιατρικά μηχανήματα!!
Για το εξερχόμενο λάδι βάλε αν θέλεις ελαιοπαγίδα (3-4 σπείρες χαλκοσωλήνα διαμέτρου 30-50 εκατοστά) σε ψηλότερη θέση από την εξαγωγή και έτσι ώστε να γυρνάει το λάδι πίσω. Είναι το ίδιο πρόβλημα που συναντάς σε κλιματιστικά με την εξωτερική μονάδα τοποθετημένη ψηλότερα από την εσωτερική!
Αν έχεις ανοίξει το κέλυφος θα έχεις προσέξει ένα έλασμα που έχει το οποίο αναταράσσει τα λάδια και δημιουργεί ένα νέφος για να λιπαίνει τα κινητά μέρη. Βρες τη στάθμη που είναι το πάνω μέρος του ελάσματος, άνοιξε μια τρύπα στο κέλυφος τόσο πάνω από τη στάθμη όσο είναι η μισή διάμετρος, κόλλησε ένα παξιμάδι (πχ Μ 8 βίδωσε μια βίδα κομμένη όσο το παξιμάδι με μια ροδέλα φιμπερ ή λάστιχο για στεγανοποίηση. Άνοιγε την τάπα και έλεγχε αν το λάδι είναι μέχρι το κάτω μέρος τη τρύπας.(και παραπάνω να θέλεις να βάλεις δεν γίνεται) :) Το λάδι είναι απο απλό 10ακι αλλά αν είναι πολυδουλεμένο το μοτέρ και έχει πολλά κενά ίσος θέλει και λίγο παραπάνω πυκνότητας (χημικά δεν έχει οπότε να θέλεις λάδια με ειδικά πρόσμικτα για προστασίες, ούτε μεγάλη αναρρόφηση χρειάζεσαι για να σου δημιουργεί αέρια λόγο χαμηλής πίεσης).
Τώρα που είπα αναρρόφηση μπορεί να γίνει και ένας πολύ καλός σταθμός αποκόλλησης με τη χρήση μιας βαλβίδας Bypass και μιας ηλεκτρομαγνητικής με διακόπτη ποδιού!!! (προσοχή στη συλλογή της κόλλησης!!!!!)

pop2000
10-11-11, 16:03
ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες. εαν δεν βρω το ελασμα που ανακατευει το λαδι θα βαλω 1/3 10ακι και θα αφαιρω μεχρι να το ακουσω καλα το μοτερ. και μετα βιδα .( τελεια ιδεα ) . ευχαριστω και παλι.

kikosn
14-03-13, 22:50
4216242163
Μου χαρίσανε αυτό το κομπρεσέρ. Τι άλλες πληροφορίες βγαίνουν από την ετικέτα εκτός από το 2006 και Brasil; :P
Είναι 110v; γιατί μου έριξε 2 φορές ασφάλεια και στην τρίτη πέθανε, νομίζω κάηκε αυτό το στρογγυλό αριστερά (έβγαλε λάμψη).
Τι είναι αυτό το στρογγυλό; Πως το λένε και που το πουλάνε;
Ευχαριστώ.

Κυριακίδης
15-03-13, 00:17
Λογικό είναι ότι σου το χαρίσανε .... ο Έλληνας όλα τα χαρίζει εκτός από εκείνα που δουλεύουν (για την πάρτη του) :lool:

Το στρογγυλό είναι θερμικό ασφαλείας .... όταν ζορίζεται για κάποιον λόγω ζεσταίνεται μια αντίσταση που έχει μέσα και ταυτόχρονα ένα διμεταλλικό έλασμα και αποκόπτει την τροφοδοσία και μόλις κρυώσει αυτόματα επανέρχεται (μέχρι ενός σημείου φυσικά).

Το θερμικό δεν είναι αιτία που σου ρίχνει την ασφάλεια . Το πιθανότερο είναι να εξετάσεις τις επαφές του μοτέρ με πολύμετρο (τις 3 επαφές που έχει πάνω στο μοτέρ) με την γείωση σασί . για να δεις αν έχει διαρροή (κατά την γνώμη μου 101 % έχει διαρροή)

liferange
15-03-13, 00:41
Λογικό είναι ότι σου το χαρίσανε .... ο Έλληνας όλα τα χαρίζει εκτός από εκείνα που δουλεύουν (για την πάρτη του) :lool:

Το στρογγυλό είναι θερμικό ασφαλείας .... όταν ζορίζεται για κάποιον λόγω ζεσταίνεται μια αντίσταση που έχει μέσα και ταυτόχρονα ένα διμεταλλικό έλασμα και αποκόπτει την τροφοδοσία και μόλις κρυώσει αυτόματα επανέρχεται (μέχρι ενός σημείου φυσικά).

Το θερμικό δεν είναι αιτία που σου ρίχνει την ασφάλεια . Το πιθανότερο είναι να εξετάσεις τις επαφές του μοτέρ με πολύμετρο (τις 3 επαφές που έχει πάνω στο μοτέρ) με την γείωση σασί . για να δεις αν έχει διαρροή (κατά την γνώμη μου 101 % έχει διαρροή)

αν και ειμαι ασχετος.... το κομπρεσερ λεει 60hz.δεν υπαρχει προβλημα με την συνδεση στα 220?

Μανος Μ
15-03-13, 01:00
πρεπει να ειναι 115 v η ταση λειτουργειας.Γιαυτο πευτει το θερμικο.

kikosn
15-03-13, 12:52
να εξετάσεις τις επαφές του μοτέρ με πολύμετρο (τις 3 επαφές που έχει πάνω στο μοτέρ) με την γείωση σασί . για να δεις αν έχει διαρροή (κατά την γνώμη μου 101 % έχει διαρροή)

Δηλαδή να μετρήσω αντίσταση; Χωρίς να το έχω στην πρίζα; Δώσε μου σε παρακαλώ οδηγίες πιο συγκεκριμένες.

Αγόρασα σήμερα καινούργιο θερμικό ασφαλείας και το άλλο που είναι σαν πηνίο. Θα τα δοκιμάσω το απόγευμα μαζί με με τον μετασχηματιστή του ψυγείου (μου τον έφερε σήμερα) που προφανώς βγάζει 110.

Στις 2 φορές που μου έριξε ασφάλεια, δούλεψε για 1 δευτερόλεπτο φτύνοντας λάδι από το σωληνάκι. στην 3η προσπάθεια δεν έκανε τίποτα.

Σας ευχαριστώ παιδιά για τα φώτα σας.

Κυριακίδης
15-03-13, 14:47
Δεν το πρόσεξα ότι μπορεί να είναι για 115 βολτ . Το θερμικό που σου δώσανε μπορεί να μην κάνει και να θέλει για 115 βολτ το ίδιο και στο ρελέ.

Αν αναφέρει κάπου τα βατ του μοτέρ πες το . εκεί μπορούμε να βρούμε με τι τάση δουλεύει.
Πρόσεχε τι κάνεις με αυτά ..

kikosn
15-03-13, 15:35
Μέτρησα πριν λίγο τον μετασχηματιστή του ψυγείου και βγάζει 105v.
Το ρελέ και το θερμικό που μου δώσανε στο κατάστημα το πρωί είναι για 220, οπότε θα πάω να τα αλλάξω για 110.
Ευχαριστώ

kikosn
15-03-13, 15:55
Το πρωί πήρα ηλεκτρονικό ρελέ 1/8-1/4 HP 220v γιατί μου είπανε ότι παίζει σε όλα. Στο τηλέφωνο μου λένε τώρα πως δεν κάνουν αλλαγές σε θερμικά και ηλεκτρονικά (είναι μαγαζί με ανταλλακτικά ψυγείων, κουζινών κτλ.). Τους έδειξα φωτογραφία του κομπρεσέρ και μου δώσανε αυτό. Ελπίζω να μου το αλλάξουν. :001_unsure:

liferange
25-03-13, 23:36
Σε ενα κομπρεσερ ψυγειου που δουλευει για τα λαστιχα(δηλαδη χανετε το λαδι) ποσο καιρο θα κρατηση μεχρη να βγει εκτος?

stratos111
26-03-13, 00:20
Σε ενα κομπρεσερ ψυγειου που δουλευει για τα λαστιχα(δηλαδη χανετε το λαδι) ποσο καιρο θα κρατηση μεχρη να βγει εκτος?

Αναλόγως την χρήση. Εμένα μου κράτησε 12 χρόνια με νορμάλ χρήση και χωρίς καμία απολύτως συντήρηση.

liferange
26-03-13, 00:43
Αναλόγως την χρήση. Εμένα μου κράτησε 12 χρόνια με νορμάλ χρήση και χωρίς καμία απολύτως συντήρηση.

ευχαριστώ.και εγω δεν νομιζω να ΜΗΝ του πιο το αιμα.ετσι και αλλιως για πεταμα θα παει.μονο μια βαλβιδα για να μην επειστρεφει πισω ο αερας θα χρειαστω :biggrin:

a.papadatos
26-03-13, 03:57
ευχαριστώ.και εγω δεν νομιζω να ΜΗΝ του πιο το αιμα.ετσι και αλλιως για πεταμα θα παει.μονο μια βαλβιδα για να μην επειστρεφει πισω ο αερας θα χρειαστω :biggrin:
Δεν θα χρειαστεις ουτε αντεπιστροφη,εαν ειναι σωστο το κομπρεσερ,γιατι δεν επειστρεφει απο τις βαλβιδες του

DLS 33
26-03-13, 04:13
Παιδια , μοτερ απο Κλιματιστικο PANASONIC 24.000 BTU κανει για τετοια δουλεια?

liferange
26-03-13, 16:02
Δεν θα χρειαστεις ουτε αντεπιστροφη,εαν ειναι σωστο το κομπρεσερ,γιατι δεν επειστρεφει απο τις βαλβιδες του

οντως το δοκιμασα και ειναι οκ! ξερεις που μπορω να βρω μανομετρο + σωλινα για τα ποδηλατα?(θελω χωρις διακοπτι για να μην χαλαη ή με ανακουφιστική βαλβίδα) οσο πιο φτηνα ενοητε

ευχαριστω

Magneto
26-03-13, 18:34
Ισως κανεις δουλεια με ενα κινεζικο κομπρεσερακι αερος σαν αυτα που πουλανε σε λαϊκες και παζαρια για 7ε και ειναι για να φουσκωνουν λαστιχα με τροφοδοσια 12V DC

ΝΕΚΤΑΡΙΟΟΣ
26-03-13, 22:35
μοτερ απο αιρ κοντισιον ΟΥΑΟΥ απαιχτο μονο λαδι.

liferange
30-03-13, 22:13
ρε παιδιά το θερμικό(αυτό μαζί με το ρελέ για εκκίνηση) που έχουν τα μοτέρ πως δουλεύει? δηλαδή πρέπει να ζεσταίνετε από το μοτέρ η οχι?γιατι αυτό ζεσταίνετε μόνο του και μου κάνει επανεκκινήσεις(ειναι φουλ παγωμενω δουλευει ~20sec και κλεινη)

Αν το γεφυρώσω είναι επικίνδυνο για μένα η για το μοτέρ?

Κυριακίδης
30-03-13, 23:44
ρε παιδιά το θερμικό(αυτό μαζί με το ρελέ για εκκίνηση) που έχουν τα μοτέρ πως δουλεύει? δηλαδή πρέπει να ζεσταίνετε από το μοτέρ η οχι?γιατι αυτό ζεσταίνετε μόνο του και μου κάνει επανεκκινήσεις(ειναι φουλ παγωμενω δουλευει ~20sec και κλεινη)

Αν το γεφυρώσω είναι επικίνδυνο για μένα η το μοτέρ?

Αν το γεφυρώσεις το θερμικό .... θα μπορείς να ψήνεις μπριζόλες ή να τηγανίζεις αυγά πάνω στο μοτέρ

Το θερμικό είναι προστασία ζεσταίνεται (και κόβει / ασφάλεια με διμεταλλικό έλασμα) για διάφορους λόγους ... όπως αν έχει αστοχία το τύλιγμα του και τραβάει πολλά αμπέρ . είτε από άλλους αυτονόητους λόγους π.χ. μπούκωμα της εξόδου πίεσης από διπλωμένη σωλήνα. Έλλειψη λαδιού - κολλημένο πιστόνι - κτλ
Πρώτα έλεγχο για διαρροές - μετά έλεγχο με αμπεροτσιμπίδα να δεις αν συμφωνούν ή υπερβαίνουν κατά πολύ τα αναγραφόμενα αμπέρ κανονικής λειτουργίας του μοτέρ.

liferange
30-03-13, 23:53
Αν το γεφυρώσεις το θερμικό .... θα μπορείς να ψήνεις μπριζόλες ή να τηγανίζεις αυγά πάνω στο μοτέρ

Το θερμικό είναι προστασία ζεσταίνεται (και κόβει / ασφάλεια με διμεταλλικό έλασμα) για διάφορους λόγους ... όπως αν έχει αστοχία το τύλιγμα του και τραβάει πολλά αμπέρ . είτε από άλλους αυτονόητους λόγους π.χ. μπούκωμα της εξόδου πίεσης από διπλωμένη σωλήνα. Έλλειψη λαδιού - κολλημένο πιστόνι - κτλ
Πρώτα έλεγχο για διαρροές - μετά έλεγχο με αμπεροτσιμπίδα να δεις αν συμφωνούν ή υπερβαίνουν κατά πολύ τα αναγραφόμενα αμπέρ κανονικής λειτουργίας του μοτέρ.

διαρροες δεν εχει.εχω συσκευει που μετραει τα βαττ και αντι για 110w που ειναι το μοτερ λεει 160w(ισω επειδη ειναι παρα πολυ παλιο) μπιζολες δεν νομιζο να προλαβενω να ψηνο ρε γαμωτο.... δεν θα δουλευει ποτε πανω απο 20 λεπτα.εξαλου και να χαλασει δεν με νοιαζη οποτε οκ! ευχαριστω για την βοηθεια!

lefteris251
31-03-13, 13:12
Καλησπερα δεν ξερω αν τα καταφερες η οχι ακομα βρηκα ενα σχετικο σαιτ που ισως σε ενδιαφερει. Αν το μηχανημα σου ειναι στο 1/4 του ιππου παιρνει περιπου 200ml λαδι το θυμαμαι γτ εβαλα προσφατα. Οσο για το λαδι που πεταει μπορεις να το αποφυγεις με μια ελαιοπαγιδα με χαλκοσωλήνα. Δες και αυτο που θα σου στειλω και καλα αποτελεσματα. να μας τα ανεβασεις οταν τελειωσεις.

Φιλικα Λευτέρης/

http://www.cnchobby.gr/forum/default.aspx?g=posts&t=1160