PDA

Επιστροφή στο Forum : Σύνδεση Χρονοδιακόπτη και ρελέ σε πίνακα



wizard_xrc
10-11-11, 15:38
Καλημέρα συμφορουμίτες.
Έτυχε να έχω στα χέρια μου αυτόν τον χρονοδιακόπτη http://www.tfc-group.co.uk/assets/graphics/static/Talento 111 mini 211 mini user.pdf (http://www.tfc-group.co.uk/assets/graphics/static/Talento%20111%20mini%20211%20mini%20user.pdf)
και αυτό το ρελέ http://www.rfe.ie/Products/modulardevices/dinrailhc.pdf (το μοντέλο των 24A, 230V)
και σκέφτηκα να τα βάλω στόν πίνακα για να αξιοποιήσω το νυχτερινό ρεύμα, και να βάζω κανά πλυντήριο ρούχων τη νύχτα. (ο πίνακας είναι μονοφασικός)
Θέλω τη βοήθειά σας όσον αφορά τη συνδεσμολογία.
Απ'ότι έχω καταλάβει, ο χρονοδιακόπτης δίνει εντολή στο ρελέ (στα Pin Α1 και Α2), και ανοιγοκλείνει το κύκλωμα στα ζευγάρια Pin 1-2, 3-4, 5-6, 7-8.

FILMAN
10-11-11, 15:56
Θες να πεις ότι έχεις γνώμονα διπλής μέτρησης (δηλαδή έχεις νυχτερινό) αλλά δεν έχεις αντίστοιχο καλώδιο στον πίνακα;

selectronic
10-11-11, 15:57
Μια χαρά τα λες

selectronic
10-11-11, 16:00
Και να έχει FILMAN, εννοείς να βάλει το μπλε του νυχτερινού στον ρελέ?

Έτσι θα αρχίσει πχ στην 11 το βράδυ το πλυντήριο και θα έχει τάση μέχρι της 7 το πρωί…
Λέω αν αυτό θες να πεις…



Και wizard πρέπει και το πλυντήριο να έχει την δυνατότητα να ξεκινήσει το πρόγραμμα με το που πάρει τάση (και να θυμάται και το πρόγραμμα όση ώρα μένει εκτός δικτύου). Αν μιλάμε για τελείως «αυτόματο» σύστημα, εσύ κοιμάσαι δηλαδή.

FILMAN
10-11-11, 16:04
Και να έχει FILMAN, εννοείς να βάλει το μπλε του νυχτερινού στον ρελέ?

Έτσι θα αρχίσει πχ στην 11 το βράδυ το πλυντήριο και θα έχει τάση μέχρι της 7 το πρωί…
Λέω αν αυτό θες να πεις…Ε, ναι, αυτό ήθελα να πω, άλλωστε και με χρονοδιακόπτη να το κάνει το ίδιο πρόβλημα δεν θα έχει; Δηλαδή θα τον ενοχλεί ο θόρυβος του πλυντηρίου στις 11 αλλά όχι π.χ. στις 12; Διότι αν βάλει το χρονοδιακόπτη να πάρει μπρος το πλυντήριο στις 10, απλώς δεν θα έχει μειωμένη χρέωση.

wizard_xrc
10-11-11, 16:06
Γράψτε λάθος, ο πίνακας είναι τριφασικός (δεν τον είχα ανοίξει ποτέ πριν στην ζωή του), και έχω και το μπλε του νυχτερινού. Aν θέλετε, στέλνω και φώτο.
Το πλυντήριο έχει τη δυνατότητα, δεν είναι από τα καινούρια τα ψηφιακά. Επίσης παλιά είχα βάλει εξωτερικό χρονοδιακόπτη στη μπρίζα, αλλά έλιωσε γιατί προφανώς το πλυντήριο "ρούφαγε" τα αμπέρια...

selectronic
10-11-11, 16:09
Δεν ξέρω πως ακριβώς το έχει σκεφτεί ο φίλος (και αν έχει και το μπλε καλώδιο)…

Ίσως το πλυντήριο να είναι «μακριά» σε άλλον χώρο (δώμα?) και να θέλει να το βάλει μπρος στης 3 το βράδυ, αν έχει και καλές σχέσεις με τους γείτονες:biggrin:


Εικασίες όλα αυτά…

FILMAN
10-11-11, 16:11
Αν το πλυντήριό σου έχει ξεχωριστή γραμμή ως τον πίνακα δεν χρειάζεσαι χρονοδιακόπτη, παρά μόνο το ρελέ.

selectronic
10-11-11, 16:12
Φίλε μου αν δεν μπορείς να καταλάβεις αν έχεις 1Φ ή 3Φ πίνακα, καλύτερα κλείσε τον με προσοχή και άστο για κάποιον άλλο…


Δεν είναι παιχνίδι ο πίνακας, υπάρχει σοβαρός κίνδυνος αν δεν ξέρεις τι κάνεις!


Το ρεύμα σκοτώνει !!!

wizard_xrc
10-11-11, 16:13
@selectronic Σε τριόροφη μονοκατοικία είμαι, αλλά το πλυντήριο είναι στο ισόγειο και εγώ στον 2ο. Θέλω μόνο να εκμεταλλευτώ το νυχτερινό. Εγώ ας πούμε βάζω μπουγάδα κάθε Σάββατο πρωί. Θα ήθελα να το προγραμματίζω Παρασκευή βράδυ, να δουλεύει αυτό τη νύχτα με νυχτερινό, και το Σάββατο πρωί, να έχω βρεί εγώ μια έτοιμη μπουγάδα για άπλώμα... :biggrin:

wizard_xrc
10-11-11, 16:21
Thanks for the warning φίλε selectronic. Σε μονοφασικούς, ξέρω να κινούμαι. Η μονοκατοικία μου έχει τριφασικό, και νόμιζα οτι είχε δώσει από μια φάση σε κάθε πίνακα-όροφο, κάτι που δεν ισχύει, καθώς όταν άνοιξα τον κάτω πίνακα (όπως είπα δεν τον είχα ξαναανοίξει), είδα και τις 3 φάσεις και το νυχτερινό να έρχονται από τον πάνω (τον κεντρικό).

selectronic
10-11-11, 16:26
Wizard χωρίς παρεξήγηση πάντα,
Από ρεύμα ξέρεις? Ο πίνακας δεν είναι αστείο, υπάρχει σοβαρός κίνδυνος για την ζωή σου να παίζεις με τέτοια πράγματα!

selectronic
10-11-11, 16:26
Thanks for the warning φίλε selectronic. Σε μονοφασικούς, ξέρω να κινούμαι. Η μονοκατοικία μου έχει τριφασικό, και νόμιζα οτι είχε δώσει από μια φάση σε κάθε πίνακα-όροφο, κάτι που δεν ισχύει, καθώς όταν άνοιξα τον κάτω πίνακα (όπως είπα δεν τον είχα ξαναανοίξει), είδα και τις 3 φάσεις και το νυχτερινό να έρχονται από τον πάνω (τον κεντρικό).

ΟΚ τότε, τι να πω

selectronic
10-11-11, 16:30
Αφού φέρνουν και το καλώδιο του νυχτερινού εκεί, το έχουν προβλέψει αυτό και έχουν κάνει καλή εγκατάσταση.

Προχώρα :001_smile:

wizard_xrc
10-11-11, 16:35
Είμαι φοιτητής ηλεκτρονικής και απο θεωρία είμαι καλυμένος όσον αφορά το AC 3φασικό και μη. Οσο για τους πίνακες, δεν ξέρω να σου κάνω πλήρη εγκατάσταση καθώς αυτό είναι αντικείμενο ηλεκτρολογίας, αλλά σε υπάρχων πίνακες καταλαβαίνω και ξεχωρίζω τις παροχές της ΔΕΗ, που μοιραζονται στις ασφάλειες και μετά στις μπρίζες. Είπαμε, δεν είμαι τελείως στόκος. Εννοείται οτι πριν από οτιδήποτε έχω κατεβάσει γενικό στο ρολόι.

wizard_xrc
10-11-11, 17:03
Παιδιά το project ακυρώνεται λόγω βλακείας...
1ον δεν έχει καθολου χώρο στον πίνακα για τον χρονοδιακόπτη και το ρελε (χρειαζόμαι 3 θέσεις στον πίνακα και δεν έχει χώρο ούτε για 1 !)
2ον η ασφάλεια που αντιστοιχεί στο πλυντήριο, αντιστοιχεί επίσης στο router του τηλεφώνου, το οποίο δεν έχω δυνατότητα να το πάω αλλού γιατί μοιράζει internet και δίκτυο σε όλο το σπίτι εκεί (παροχές δικτύου στους τοίχους) :saad:
Λέει να πάρω πάλι εξωτερικό χρονοδιακόπτη μπρίζας ή δεν θα σηκώσει πάλι το πλυντήριο και θα καεί ?
Σημειώστε οτι η ασφάλεια του πλυντηρίου είναι 16Α, υπάρχει καν εξωτερικός χρονοδιακόπτης (με ενσωματωμένο ρελέ ίσως) που να δουλεύει σε τέτοια ρεύματα ?
Αν ναι, ξέρουμε καθόλου κόστος πάνω κάτω ?

selectronic
10-11-11, 17:08
Φίλε μου άλλο η θεωρία και άλλο η πράξη!!!

Άλλο να ξέρει ότι σε ένα πίνακα αυτό είναι μια ασφάλεια και όχι ένας ανεμιστήρας και άλλο να κάνεις επεμβάσεις σε αυτόν!

Το λιγότερο και το σίγουρο είναι να έχεις κατεβάσει τον διακόπτη από το ρολόι, όπως και τον γενικό διακόπτη στον πίνακα, και να έχεις τριπλοτσεκάρει με δοκιμαστικό και τις τρεις φάσεις. Βάλε και ένα χαρτάκι στο ρολόι, αν δεν είναι δίπλα σου μπορεί κάποιος άλλος για άγνωστο λόγο να το ανεβάσει και να σε στείλει!

Πάντα φιλικά έτσι, απλώς δεν μιλάμε για περίπτωση να κάψεις ένα πολύμετρο ή να κάνεις γενικά μία ζημιά, η ζωή είναι πολύτιμη.

selectronic
10-11-11, 17:12
Αν ο πίνακας δεν έχει χώρο μπορείς να πάρεις ένα μικρό πινακάκι. Θα πρέπει να πάρεις και την εντολή του νυχτερινού μαζί με τα καλώδια του πλυντηρίου, και θα πρέπει να βάλεις και την παροχή ρούτερ αλλού στον πίνακα.
Υπάρχουν και χρονοδιακόπτες ράγας 20Α, κόστος δεν ξέρω αλλά μπορείς να ρωτήσεις.

Είσαι σίγουρος ότι αξίζουν όλα αυτά τον κόπο?

Αν ναι, τουλάχιστον βάλε μερικές φωτό του πίνακα και του χώρου να καταλάβουμε τι παίζει, και βλέπουμε…

wizard_xrc
10-11-11, 17:18
Είσαι σίγουρος ότι αξίζουν όλα αυτά τον κόπο?


Ακριβώς επειδή δεν αξίζει ούτε τον κόπο, ούτε το χρόνο, ούτε και το χρήμα κατευθύνομαι σε κάτι παρόμοιο http://www.e-moraitis.com/index.php?act=viewProd&productId=7472
Υπάρχει ίσως κάποιος ιδιαίτερος λόγος να προτιμήσω ψηφιακό ή όχι ?

selectronic
10-11-11, 17:25
Το ψηφιακός-αναλογικός δεν είναι θέμα, παίζει και σε τι τιμή θα βρεις τον κάθε ένα.

Πάντως από πείρα σου λέω ότι αυτά τα «4KW max» που λένε είναι αστεία, αν δεις τον ρελέ που έχουν μέσα θα καταλάβεις. Εξάλλου είπες και εσύ ότι έχεις ήδη κάψει έναν, πόσο σου κράτησε? Πάντως είναι εύκολη και γρήγορη λύση, υποθέτω ότι και το πλυντήριο στο άναμμα-σβήσιμο δεν θα δίνει στο μοτέρ-αντιστάσεις, άρα θα σου κρατήσει λίγο καιρό.

Προσωπικά θα σου έλεγα να πάρεις τον μεγαλύτερο σε Watt που θα βρεις, αν είναι και μάρκας και δείχνει και λίγο σοβαρός καλύτερα, και τέλος.

p270
26-10-17, 18:01
για να μην ανοίγω νέο θέμα τι χρονικό χρειάζομαι για ράγα ώστε να ανάβω τον θερμοσίφωνα και να κλείνει μετά από κάποιο χρονικό διάστημα που θα ορίσω; τα υπόλοιπα ρελε ,ασφάλεια και τα σχετικά τα ξέρω αλλά δεν βρίσκω τι χρονικό χρειάζομαι

lepouras
26-10-17, 18:47
http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=57613&page=3

p270
26-10-17, 19:09
αυτον εχω δει γιαννη αλλα βλεπω οτι ειναι 24ωρος δεν ξερω αν στο εδωσα σωστα να το καταλαβεις αλλα θελω απλα να ανοιγει ας πουμε για 20 λεπτα μερχι να ζεσταθει το νερο αλλα οχι σε συγκεκριμενη ωρα αυτος που βλεπω (ΕΗ010) ειναι για να προγραμματισεις ποτε θα ανοιγει σε καθορισμενη ωρα η κανω λαθος;

p270
26-10-17, 19:10
οκ ειναι αυτο που θελω σε ευχαριστω

antonisfa
26-10-17, 21:14
Για να λέμε τα πράγματα με το όνομά τους χρειάζεσαι ένα χρονικό με καθυστέρηση κατά τη διακοπή.
Σε συνδυασμό με ένα μπουτόν και ένα ρελέ όταν (κάθε φορά) που θα πατάς και δίνεις στιγμιαία τάση στο πηνίο του χρονικού θα κλείνει την επαφή προς το ρελέ ισχύος για όσο χρόνο του έδωσες.
Μετά την πάροδο του χρόνου σταματά το θερμοσίφωνα.

p270
26-10-17, 21:22
κατι σαν αυτο ;

http://www.vtimer.eu/portfolio/v-timer-digital-thermosifona/

antonisfa
26-10-17, 21:31
κατι σαν αυτο ;

http://www.vtimer.eu/portfolio/v-timer-digital-thermosifona/
Αν εχεις χώρο στον πίνακα οκ θα σου πιάσει 3 θέσεις.
Δεν ήξερα πως έχει βγεί χρονικό για θερμοσίφωνες. Καλό!

p270
26-10-17, 21:40
χωρος υπαρχει ,και εγω δεν το ηξερα μολις μου ειπες για μπουτον τοτε θυμηθικα οτι το ειχα δει καπου και το βρηκα