PDA

Επιστροφή στο Forum : προβλημα γραμης τηλεφωνου με συναγερμο roiscok



georgesat1
12-11-11, 19:54
EXΩ ΣΥΝΔΕΣΗ ΣΥΝΑΓΕΡΜΟ ROISCOK 208 KAI ΔΕΝ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ ΟΤΑΝ ΧΤΥΠΑΕΙ Ο ΣΥΝΑΓΕΡΜΟΣ Η ΤΗΛΕΦΩΝΙΚΗ ΓΡΑΜΜΗ ΔΕΝ ΠΑΡΝΕΙ ΤΗΛΕΦΩΝΟ ΣΤΟ ΚΙΝΗΤΟ ΠΟΥ ΕΧΩ ΟΡΙΣΕΙΟ ΑΝ ΟΜΩΣ ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ ΣΗΚΩΣΩ ΤΟ ΣΤΑΘΕΡΟ ΤΗΛΕΦΩΝΟ ΤΟ ΚΕΝΤΡΟ ΚΑΛΕΙ ΤΟΝ ΑΡΙΘΜΟ ΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΦΤΑΙΕΙ ΤΗΝ ΩΡΑ ΠΟΥ ΒΑΡΑΕΙ Ο ΣΥΝΑΓΕΡΜΟΣ ΔΕΝ ΚΑΛΕΙ ΤΟ ΚΙΝΗΤΟ ΑΝ ΟΜΩΣ ΣΗΚΩΣΩ ΕΝΑ ΣΤΑΘΕΡΟ ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ ΤΟΤΕ ΤΟ ΚΕΝΤΡΟ ΠΑΙΡΝΕΙ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΦΤΑΙΕΙ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

materatsi
12-11-11, 20:10
Τσεκαρε οτι φιλτρα υπαρχουν στην τηλεφωνικη γραμμη.

georgesat1
12-11-11, 20:22
ΤΑ ΕΧΩ ΤΣΕΚΑΡΕΙ ΔΕΝ ΠΑΙΡΝΕΙ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ ΤΗΛΕΦΩΝΟ ΕΧΩ ΒΑΛΕΙ ΚΑΙ ΑΛΛΟΥΣ ΡΟΙΣΚΟΚ ΚΑΙ ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΠΑΙΡΝΟΥΝΕ ΤΗΛΕΦΩΝΟ ΕΙΝΑΙ ΜΕ ΣΥΝΔΕΣΗ ΧΟΛ ΠΑΙΡΝΕΙ ΜΟΝΟ ΟΤΑΝ ΣΗΚΩΣΩ ΤΟ ΑΚΟΥΣΤΙΚΟ ΤΟ ΣΤΑΘΕΡΟ ΑΝ ΤΟ ΒΑΛΩ ΣΕ ΑΛΛΗ ΓΡΑΜΜΗ ΕΚΤΟΣ ΧΟΛ ΟΠΩΣ ΟΤΕ Η ΟΝ ΠΑΙΡΝΕΙ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΤΙ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΓΙΑ ΛΥΣΩ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ

materatsi
12-11-11, 21:18
΄Η θα πρεπει να αλλαξεις την λειτουργια pulse 4+2, η τηλεφωνητη.

georgesat1
12-11-11, 21:32
ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΤΙ ΕΝΝΟΕΙΣ ΑΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΓΙΝΕΙΣ ΛΙΓΟ ΠΙΟ ΣΑΦΗΣ ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

strako
19-11-11, 23:56
Φιλε καλησπερα μετα απο αρκετες εγκαταστασεις του συγκεγκριμενου συναγερμου εχω καταληξει οτι ο τηλεφωνητης δεν συνεργαζεται με ολους τους παροχους τηλεφωνιας. ΟΤΕΝΕΤ ok, FORTHNET ok, ONTELECOMS ok, WIN-TELLAS ok, HOL no.

giorgos 1
10-02-12, 12:36
΄Η θα πρεπει να αλλαξεις την λειτουργια pulse 4+2, η τηλεφωνητη.

πως αλλαζεις τη λητουργεια pulse 4+2 ;

atevagge1983
12-02-12, 21:57
με cyta δοκιμασει κανενας γιατι σκεφτομαι να τον βαλω. Εχω το router to pirelli το μαυρο

Alxnks
18-02-12, 20:11
εμενα παντως δεν μου δουλεψε ουτε με isdn που εχω σπιτι (ΟΤΕ). τελικα πηρα ενα ericsson gsm module και το εκανα ετσι. και βασικα ειναι και πολυ καλυτερα γιατι δεν υπαρχει πια και ο κινδυνος να κοπει το τηλεφωνικο καλωδιο και να μην καλεσει ο συναγερμος!

vasilllis
19-02-12, 21:59
εμενα παντως δεν μου δουλεψε ουτε με isdn που εχω σπιτι (ΟΤΕ). τελικα πηρα ενα ericsson gsm module και το εκανα ετσι. και βασικα ειναι και πολυ καλυτερα γιατι δεν υπαρχει πια και ο κινδυνος να κοπει το τηλεφωνικο καλωδιο και να μην καλεσει ο συναγερμος!
και με 20€ ο κλεφτης περνει εναν παρεμβολεα (πουλανε και τα περιπτερα της γειτονιας)και σημα γιοκ.

jomor
19-02-12, 22:09
σωστό αλλά ποιά είναι η λύση? εγώ έχω gsm gateway που ενεργοποιείται μόνο αν κοπεί η pstn. Δεν μπόρεσα να σκεφτώ κάτι καλύτερο..

vasilllis
20-02-12, 10:49
σωστό αλλά ποιά είναι η λύση? εγώ έχω gsm gateway που ενεργοποιείται μόνο αν κοπεί η pstn. Δεν μπόρεσα να σκεφτώ κάτι καλύτερο..

δυστηχως αυτοι οι πουστα....δες ειναι μισο βημα πισω.
το μονο που εχει γινει μεχρι στιγμης ειναι σε συνεργασια με κεντρο ληψεως σηματων(ναι,δυστηχως) οπου στελνει report ανα ενα λεπτο.

Alxnks
23-02-12, 05:52
και με 20€ ο κλεφτης περνει εναν παρεμβολεα (πουλανε και τα περιπτερα της γειτονιας)και σημα γιοκ.

επειδη σε κανενα απο τα περιπτερα της γειτονιας μου δεν εχει...μπορεις να μου πεις που εισαι να παρω ενα απο περιπτερο στη δικη σου; ;)

επισης...κοστιζουν αρκετα παραπανω και μαλιστα για παραγγελια απο κινα και δεν νομιζω να κουβαλαει ο καθε μικροληστης πανω του απο ενα. και φυσικα...που να ξερει τι ειδους τηλεφωνητη εχω εγω;!

vasilllis
23-02-12, 10:17
επειδη σε κανενα απο τα περιπτερα της γειτονιας μου δεν εχει...μπορεις να μου πεις που εισαι να παρω ενα απο περιπτερο στη δικη σου; ;)

επισης...κοστιζουν αρκετα παραπανω και μαλιστα για παραγγελια απο κινα και δεν νομιζω να κουβαλαει ο καθε μικροληστης πανω του απο ενα. και φυσικα...που να ξερει τι ειδους τηλεφωνητη εχω εγω;!

Πες του να κοιταξει διπλα απο τα προφυλακτικα ειναι.:biggrin:
χχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχ (http://www.gadgets-reviews.com/index.php?page=post&id=529) ετσι να σου φυγει η περιεργια(μην ξανασχοληθουμε παρακαλω με το θεμα εδω μεσα,δεν θα τους ανοιγουμε τα ματια)

ΥΓ πριν δυο μηνες που πιασανε συμορια στο Ιλιον(μου ειχανε ανοιξει και εμενα το αυτοκινητο)βρηκαν μηχανημα τις vag για ξεκλειδωμα με τηλεχειρηστηριο και immobiliser.welcome to 21th century.

picdev
23-02-12, 10:27
μα αν ειναι κυλιόμενος ο κωδικός πως το άνοιγαν με το τηλεχειριστήριο ?

jomor
23-02-12, 21:16
Πες του να κοιταξει διπλα απο τα προφυλακτικα ειναι.:biggrin:
ετσι να σου φυγει η περιεργια(μην ξανασχοληθουμε παρακαλω με το θεμα εδω μεσα,δεν θα τους ανοιγουμε τα ματια)

ΥΓ πριν δυο μηνες που πιασανε συμορια στο Ιλιον(μου ειχανε ανοιξει και εμενα το αυτοκινητο)βρηκαν μηχανημα τις vag για ξεκλειδωμα με τηλεχειρηστηριο και immobiliser.welcome to 21th century.

δεν το σβήνεις τότε? στείλτο και με pm αμα χρειάζεται..:wiink:

vasilllis
24-02-12, 10:10
δεν το σβήνεις τότε? στείλτο και με pm αμα χρειάζεται..:wiink:

εχεις δικιο.



οσο για το gsm poy εχεις βαλει.
εχεις κανει πολυ καλη δουλεια.γενικα ο συναγερμος ειναι μεσο αποτροπης .Καννενα συστημα ασφαλειας δεν ειναι απαραβιαστο.ολα ανοιγουν αλλοτε ευκολα αλλοτε δυσκολα.
για τον φιλο πιο πανω που εχει ενδοιασμους αν το κλεφτρονι εχει συσκευη,φαντασου κλεφτρονι να σου κοβει καλωδια τηλ. στη συσκευη gsm θα κολλησει?
εσυ αυτη την εγκατασταση την εχεις κανει σπιτι?η σε μαγαζι ?

jomor
24-02-12, 12:12
εχεις δικιο.



οσο για το gsm poy εχεις βαλει.
εχεις κανει πολυ καλη δουλεια.γενικα ο συναγερμος ειναι μεσο αποτροπης .Καννενα συστημα ασφαλειας δεν ειναι απαραβιαστο.ολα ανοιγουν αλλοτε ευκολα αλλοτε δυσκολα.
για τον φιλο πιο πανω που εχει ενδοιασμους αν το κλεφτρονι εχει συσκευη,φαντασου κλεφτρονι να σου κοβει καλωδια τηλ. στη συσκευη gsm θα κολλησει?
εσυ αυτη την εγκατασταση την εχεις κανει σπιτι?η σε μαγαζι ?

αν αναφέρεσαι σε μένα, στο σπίτι μου

jomor
24-02-12, 12:14
το πιο βασικό νομίζω είναι η αποτροπή. τόσα σπιτια ειναι ξεβράκωτα παραδίπλα..

επειτα ο πραγματικά αποφασισμένος, δεν θα κολλήσει στον συναγερμό... θα σου χτυπήσει το κουδούνι

laskos systems
04-03-12, 23:00
γεια σας φιλοι βασιλη αυτο που ειπες πιο πανω δεν το ηξερα
γινεται αυτο ?το εχεις δοκιμαση και βγαινει το gsm off?

picdev
05-03-12, 00:07
παντού πουλάνε παρεμβολείς στο ιντερνετ, υπάρχει και με μπαταρία,
γιατί να μην βγαίνει off? δεν είναι καθόλου δύσκολο

vasilllis
05-03-12, 13:00
παντού πουλάνε παρεμβολείς στο ιντερνετ, υπάρχει και με μπαταρία,
γιατί να μην βγαίνει off? δεν είναι καθόλου δύσκολο

kai οχι μονο αυτο .φαντασου καποιον που θα κοψει τα τηλεφωνικα καλωδια για τον συναγερμο που εχει δει οτι εχεις.
ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΝΑ ΚΟΛΗΣΕΙ ΣΤΟ GSM??

ath_m
09-05-12, 00:45
Παιδιά καλησπέρα και συγχαρητήρια για την δουλειάς σας! είναι η πρώτη φορά που συμετέχω στο forum. 'Εχω τον ίδιο συναργεμό και το πρόβλημα είναι ότι δεν κάνει κλήσεις. έπισης τα led δεν ανάβουν. τάση στις κλέμες του τηλεφώνου έχω κανονικά. μήπως έχει κάποιος καμιά ιδέα;; ευχαριστώ προκαταβολικά

vasilllis
09-05-12, 09:51
Παιδιά καλησπέρα και συγχαρητήρια για την δουλειάς σας! είναι η πρώτη φορά που συμετέχω στο forum. 'Εχω τον ίδιο συναργεμό και το πρόβλημα είναι ότι δεν κάνει κλήσεις. έπισης τα led δεν ανάβουν. τάση στις κλέμες του τηλεφώνου έχω κανονικά. μήπως έχει κάποιος καμιά ιδέα;; ευχαριστώ προκαταβολικά

ποτε δεν εκανε κλησεις?ή τωρα τελευταια?adsl εχεις?φιλτρο?

bgin
09-05-12, 10:24
ποτε δεν εκανε κλησεις?ή τωρα τελευταια?adsl εχεις?φιλτρο?

Καλημέρα, βρε παιδιά έλεος,καλή η πληροφόρηση για όλους μας αλλά σε λίγο θα λέμε και τρόπους παραβίασης ενός συναγερμού.
Καλό είναι να μην μπαίνουμε σε λεπτομέρειες όσον αφορά το συγκεκριμένο κομμάτι που έχει να κάνει με την ασφάλεια της περιουσίας μας και των αγαπημένων μας προσώπων.
Δυστυχώς όπου υπάρχουν μέτρα υπάρχουν και αντίμετρα,ας είμαστε περισσότερο προσεκτικοί!!!

vasilllis
09-05-12, 10:50
Καλημέρα, βρε παιδιά έλεος,καλή η πληροφόρηση για όλους μας αλλά σε λίγο θα λέμε και τρόπους παραβίασης ενός συναγερμού.
Καλό είναι να μην μπαίνουμε σε λεπτομέρειες όσον αφορά το συγκεκριμένο κομμάτι που έχει να κάνει με την ασφάλεια της περιουσίας μας και των αγαπημένων μας προσώπων.
Δυστυχώς όπου υπάρχουν μέτρα υπάρχουν και αντίμετρα,ας είμαστε περισσότερο προσεκτικοί!!!

Καλημερα
αδερφε με παρεξηγησες.ΑΠΕΥΘΥΝΟΜΑΙ στον φιλο ath_m για την ερωτηση που εκανε παραπανω με καποιο προβλημα.

bgin
09-05-12, 11:58
Καλημερα
αδερφε με παρεξηγησες.ΑΠΕΥΘΥΝΟΜΑΙ στον φιλο ath_m για την ερωτηση που εκανε παραπανω με καποιο προβλημα.

Φιλαράκι μην το παίρνεις προσωπικά, μίλησα γενικά, για τις αναφορές από την αρχή του θέματος.
Με την ευκαιρία να ρωτήσω κάτι άσχετο με συναγερμούς και σχετικό με τηλεόραση crt στην οποία θέλω το τρανζίστορ υψηλής MD2009DFX και δεν μπορώ να το βρω πουθενά...

ILI
09-05-12, 12:18
Καλημέρα σε όλους,
Έχω κι εγώ βάλει συναγερμό και με προηδοποίησε η εταιρία να ενημερώσω τον πάροχο για τα νούμερα που καλεί αυτός διότι είναι τα πρώτα τέσσερα ίδια με εσωτερικό του παρόχου και γίνεται το έλα να δείς. Και από δυσλειτουργίες και από χραιώσεις.
Ευχαριστώ

p270
04-07-12, 11:32
τελικα το εχει κανει καποιος να παιξει με HOL ;

vasilllis
04-07-12, 15:19
Καλημέρα σε όλους,
Έχω κι εγώ βάλει συναγερμό και με προηδοποίησε η εταιρία να ενημερώσω τον πάροχο για τα νούμερα που καλεί αυτός διότι είναι τα πρώτα τέσσερα ίδια με εσωτερικό του παρόχου και γίνεται το έλα να δείς. Και από δυσλειτουργίες και από χραιώσεις.
Ευχαριστώ
τι εννοεις? ποια ειναι τα πρωτα 4?
210+??????

sga
25-11-12, 00:29
Εμένα με cyta δεν τηλεφωνεί! Οταν χτυπήσει ο συναγερμός κανει reset το router.Kαμια λύση;;;;

peiperakos
25-11-12, 23:54
χρειαζεται φίλτρο adsl στην τηλεφωνική γραμμή που είναι ο συναγερμός . εκτός εάν το router της CYTA είναι voip οπότε θα πρέπει να πάρεις τηλ. γραμμή από την έξοδο που σου δίνει πάνω από to router.

vasilllis
26-11-12, 13:45
Εμένα με cyta δεν τηλεφωνεί! Οταν χτυπήσει ο συναγερμός κανει reset το router.Kαμια λύση;;;;



που το εχεις συνδεσει?

sga
27-11-12, 17:53
Ναι,είχα κανει λάθος.Είχα πάρει πριν το router:hammer:
Aλλά τώρα που έβαλα την κενtρική γραμμή στο router κ απο κεί στον συναγερμό ,όταν χτυπήσει δείχνει οτι ενεργοποιείται η γραμμή κ μετα από 3 δεύτερα κλείνει!
Μηπως δεν έχω ρυθμίσει σωστά τον συναγερμό;Στις οδηγίες λέει οτι πατάς *71-κωδικο-αρ.τηλ.-# Σωστά;

geo_ef
28-11-12, 00:40
Τον προγραμματισμό σωστά τον έχεις, αλλά εάν η τηλεφωνία της CYTA είναι VoiP τότε ο Roiscok δεν συνεργάζεται. Ο τηλεφωνητής του συναγερμού Ξεκινά να κάνει κλήση και όταν βλέπει ότι δεν συνεργάζεται η VoiP της CYTA, σταματά.Το ίδιο κάνει και η HOL.

sga
28-11-12, 18:15
Αυτο πιστέυω κι εγώ! Δοκίμασα πάντως κ κάτι άλλο.Αν αφήσω ανοικτό το τηλεφωνο κ μετά χτυπήσει ο συναγερμός, τηλεφωνεί κανονικά!!! Περίεργο...

peiperakos
28-11-12, 19:55
εφόσον αφήνεις το τηλ ανοιχτό και ο συναγερμός καλεί τότε πρέπει να βάλεις μια η και δυο παύσεις πριν το νούμερο που καλεί επειδή δεν γνωρίζω τον πινάκα σου πρέπει να δεις πως μπορείς να βάλεις παύση.

geo_ef
28-11-12, 22:01
Έχω σε λειτουργία εδώ και ένα χρόνο τον ίδιο συναγερμό Roiscok 208, με τηλεφωνία VoiP της Hol χωρίς να συνεργάζεται ο συναγερμός με την Hol. Δοκίμασα πολλές συμβουλές των φίλων του Forum, δεν κατάφερα τίποτα και στο τέλος το θέμα το έλυσα με ένα τερματικό GSM και μία κάρτα Sim οιασδήποτε κινητής τηλεφωνία 32 kb. Το έχω να κάνει αυτό που θα έκανε το σταθερό τηλέφωνο δηλαδή να κάνει αναπάντητες κλήσεις. Έχω πάρει το Χ-1130 της Roiscok με 50 ευρώ,(http://www.emimikos.gr/shop/product.php?productid=24757&cat=704&page=1) Υπάρχουν στην αγορά πολλά και πολλών δυνατοτήτων για όλα τα βαλάντια και όλες τις απαιτήσεις.