PDA

Επιστροφή στο Forum : panel 60W



info@kalarakis.com
13-11-11, 12:38
Έχω κάνει εγκατάσταση ένα πάνελ 60w (σε πλήρη ηλιοφάνεια) το οποίο προσπαθεί να φορτίσει ένα σύστημα απο μπαταρίες 140Ah.
Οι μπαταρίες τραβάνε για τη φόρτιση 3.7Α και το πάνελ κατεβάζει τη τάση στα 12v Φυσικό είναι οι μπαταρίες να μένουν μερικώς φορτισμένες.
Η λύση θα μου πείτε είναι να αγοράσω ένα των 110W ή να κάνω προσθήκη ενα των 60w
πριν το κάνω αυτό ρωτάω μήπως υπάρχει ήδη ένα κύκλωμα που να λειτουργεί "ως αντλία τάσεως" δηλαδή
Να έχει στην είσοδο ένα πυκνωτή τον οποίο φορτίζει το πάνελ και στη συνέχεια αποσυνδέεται από το πάνελ και συνδέεται για να ξεφορτιστεί στο φορτιστή μέχρι ορισμένη τάση μετά ξανασυνδέεται στο πάνελ για να φορτιστεί κοκ.
Χωρίς φορτίο το πάνελ δίνει 19v
Τα DC-DC δεν λειτουργούν γιατί 'οπως καταλαβαίνεται δεν μπορεί το πάνελ να δώσει την ανάλογη ισχύ

taxideytis
13-11-11, 12:42
δεν έβαλες ρυθμιστή φόρτισης;

καπιστρι
13-11-11, 15:54
Γεια σου Μιχαλη.
Το ρευμα μου φαινεται πολυ ικανοποιητικο
Ποσο ειναι το ρευμα βραχυκυκλωματος και η ταση ανοικτου κυκλωματος του πανελ;
Γιατι λες οτι το πανελ κατεβαζει την ταση στα 12 βολτ
Σιγουρα εχεις συνδεσει το + του πανελ με το + της μπαταριας?
Με ρευμα 3,7Α σε πληρη ηλιοφανεια θα βαλεις περιπου 20ΑΗ στην μπαταρια σου .
Μηπως τραβας παραπανω απο αυτο αδειαζοντας ολο και περισσοτερο και τελικα καταστρεφοντας την μπαταρια σου?

info@kalarakis.com
13-11-11, 20:42
Φορτιστεί έχω βάλει.
Τη μπαταρία την φορτίζω και με επιπλέον φορτιστή από τη ΔΕΗ.
Αν είχα βάλει ανάποδα τους πόλους θα είχα δει τον καπνό της ειρήνης εδώ και πολύ καιρό.
Το ρεύμα και τη τάση τα ξέρω από μετρήσεις που έχω κάνει

Αποστόλης1
13-11-11, 22:18
25439

Μάλλον έχεις μεγάλη κατανάλωση, ίσως και μεγάλο μήκος αγωγών ή μικρής διατομής, μέτρα πτώση τάσης. Μια βελτίωση θα έχεις γύρω στο 15% αλλάζοντας τον φορτιστή με ΜΡΡΤ ~20€.

xsterg
15-11-11, 12:09
αγαπητε φιλε,
τι διατομη καλωδια εχεις?
επίσης επειδη εχω παρομοια συστηματα να σου πω οτι εισαι οριακα απο ισχυ φωτοβολταικου. εχω παρομοιο συστημα με 40w φωτοβολταικο και φορτιζω μπαταριες με συνολικη χωρητικοτητα 140Ah. μπορω να πω οτι φορτιζονται οριακα και θα επρεπε η να μειωσω τα Ah η να προσθεσω και αλλο φωτοβολταικο. οποτε με αυτα δεδομενα πιστευω οτι εσυ εισαι καλα.