PDA

Επιστροφή στο Forum : Ιδιέταιρα Ηλεκτρονικών



KAFATARIDIS
13-11-11, 17:41
Γεια σας

Είμαι προγραμματιστής και θέλω να ασχοληθώ με ηλεκτρονικά κυκλώματα (όχι σαν ηλεκτρονικός αλλά σαν προγραμματιστής), δυστυχώς όμως οι γνώσεις μου για βασικές έννοιες είναι ελλιπείς. Χρειάζομαι λοιπών κάποιων στην θεσσαλονίκη που να μπορεί στον χώρο μου (Εύοσμος) ή στον δικό του να μου δώσει κάποια ιδιαίτερα μαθήματα ηλεκτρονικής μία φορά την εβδομάδα για 2-3 ώρες μόνο σαββατοκύριακα.
Το περιεχόμενο των μαθημάτων θα αφορά βασικές έννοιες ρεύματος (πως δουλεύει τι είναι δίοδος, πυκνωτής, αντίσταση τις διάφορες μονάδες μέτρησης κ.τ.λ.), τι σημαίνουν τα σχέδια που βλέπω στο ίντερνετ, μικροεπεξεργαστές πως δουλεύουν, Δημιουργία και κατανόηση κυκλωμάτων όπως π.χ. ενισχυτές ήχου και ότι άλλο προκύψει.

Δεν με ενδιαφέρουν τα πτυχία αλλά οι πραγματικές γνώσεις και η μεταδοτικότητα.

το τηλέφωνό μου είναι 6987269755
ώρες επικοινωνίας δευτέρα έως παρασκευή 21:00-23:00 και σκ από 14:00-22:00

φιλικά Κοσμάς Καφαταρίδης

leosedf
13-11-11, 22:13
Κοσμά θέλεις να κάνεις κάτι συγκεκριμένο? Έχεις στο μυαλό σου να ασχοληθείς με κάτι η απλά θέλεις γενικές γνώσεις?

klik
13-11-11, 23:53
Γιατί δεν πας σε κανένα ΕΠΑΛ ή ΙΕΚ;

KAFATARIDIS
14-11-11, 20:15
Καταρχήν δεν με ενδιαφέρει να γίνω ηλεκτρονικός, με ενδιαφέρει να μάθω καποια πράγματα βασικά ώστε να μπορέσω να συνδυάσω της γνώσεις μου σαν προγραμματιστής με αυτές του ηλεκτρονικού ώστε να μπωρώ να φτιάχνω απλά κυκλώματα. Καταλαβαίνω πως το κάποια βασικά στην ουσία είναι λάθος αλλά ο στόχος μου είναι να μπορώ να προγραμματίζω μικροεπεξεργαστές και όχι να κάνω πολύ σύνθετα κυκλώματα. σε επαλ δεν θέλω να πάω γιατί οι περισσότεροι που παν εκεί μόνο πηγαινοέρχονται για να μην πάρουν απουσίες και σε ιέκ πρέπει να παρακολουθήσω και τα τρία χρόνια.

spirakos
15-11-11, 01:43
Κοσμα γιατι δεν αγοραζεις καποιο βιβλιο οπως ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΗ MALVINO

paul333
15-11-11, 13:44
υπαρχουν αρκετα βιβλiα σε μορφη ebook στο internet ψαξε λιγο μην
περιμενης κανεις να κατσει να σου κανει το δασκαλο οι καιροι που ζουμε
ειναι δυσκολοι, αν θελεις καποια βοηθεια σε κατι που δεν κατανοεις εδω ειναι το forum.

-nikos-
15-11-11, 14:14
αυτο το θεμα μου εδωσε μια ιδεα:thinking:
καιροι που ειναι [κρισης]
αν ανοιγε ενας [η περισωτεροι] μια συνδρομιτικη σελιδα
κατι σαν ιντερνετικο φροντιστηριο νωμιζω οτι θα εβγαζε πολλα λευτα.
μια σελιδα που θα απαντα κατευθιαν ο μπλογκερ στον ''μαθητη'' του
τις ερωτισεις του χωρις σχολια των μαθητων μεταξι τους,,,,,,,,,
θα ειναι σαν ιδιετερο φροντιστηριο και να εχει μια συνδρομη ας πουμε 6-10ευρο το
μηνα και τις απαντισεις-ερωτισεις θα τις βλεπουν μονο τα μελη.
και οπως ολα τα φροντιστηρια η επιτυχηα του θα εξαρτωνταν απο
τον χαρακτηρα και τις γνωσεις του δασκαλου.
οσοι απο σας ψαχνετε για δουλεια
αντε....φτιαξτε το μαγαζακι σας,αν εχετε τα κοτσια.:wiink:

chip
15-11-11, 19:46
φίλε Νίκο... δύσκολα κάποιος (και με πτυχίο) ξέρει να απαντά σε όλα, εκτός αυτού κάποιος μελετηρός μαθητής θα βάζει 5 ερωτήσεις την ημέρα... οπότε λίγο δύσκολο να βγάλει μεροκάματο ο δάσκαλος...
Επίσης ο μαθητής αφού δεν είναι επαγγελματίας συνήθως έχει το χρόνο και την υπομονή να περιμένει την απάντηση σε ένα δωρεά φορουμ που ναι μεν μπορεί να του χαλάσει το ποστ με εκτός θέματος απαντήσεις όμως θα του δώσει και περισσότερες λύσεις για το πρόβλημα που έχει.

Πέραν αυτών δεν είναι καθόλου καλή η ιδέα για επένδυση στην Ελλάδα αφού με το καλημερα θα δει έξοδα σε ασφαλιστικά ταμεία, τέλη επιτηδευματία κλπ... και ας μην έχει ούτε ένα ευρώ έσοδο. Μάλιστα αν δεν έχει έσοδα θα του πει που βρίσκεις χρήματα για τα έξοδα σου? (πάγια) και θα τον φορολογήσει ανάλογα... Σε κάποιο σημείο στην αρχή της λειτουργίας ή αργότερα ίσως χρειαστεί ένα κεφάλαιο και αν αυτό έρχεται από γονείς θα φορολογηθεί και η γονική παροχή!
ΓΙ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΠΕΝΔΥΟΥΜΕ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ!!!!!!

(θα μπορούσαμε πολλά να φτιάχνουμε και να πουλάμε στο ebay (όπως μικροελεγκτες προγραμματισμένοι για διάφορες λειτουργίες πχ nixie ρολογια, συχνόμετρα, Pll κλπ... ) και να φέρνουμε έσοδα στη χώρα μας αλλά αφού το κράτος μας αποτρέπει με κάθε τρόπο......

edgar
15-11-11, 19:57
(θα μπορούσαμε πολλά να φτιάχνουμε και να πουλάμε στο ebay (όπως μικροελεγκτες προγραμματισμένοι για διάφορες λειτουργίες πχ nixie ρολογια, συχνόμετρα, Pll κλπ... ) και να φέρνουμε έσοδα στη χώρα μας αλλά αφού το κράτος μας αποτρέπει με κάθε τρόπο......

και αμα το παρει πιο φτηνα απο τον κινεζο?

παντως ειλικρινα , απο την στιγμη που υπαρχουν site, blog, forum,wikis, video tutorials, podcasts και σηματα καπνου ειναι λιγο δυσκολο να θες να μαθεις και να μην σε αφηνουν.

chip
15-11-11, 20:14
το να το πάρει ποιο φθηνά από τον κινέζο... είναι κάτι που αφορά το πόσο ανταγωνιστικοί μπορούμε να είμαστε... όμως πολλές φορές μπορούμε να γίνουμε αν μας άφηνε το κράτος...
πχ... κανένα κινέζος δεν πουλάει προγραμματισμένο μικρελεγκτή για nixie ρολόι και αφού ένας attiny2313 κοστίζει λιγότερο από 2 ευρώ μπορούμε άνετα να το πουλάμε 5 ευρώ (ο ανταγωνισμός είναι κάπου στα 7-9).
Επίσης αν βρείς προσφορές όπως 400 τεμάχια at90s4414 με 150 ευρώ κανένας κινέζος δεν μπορεί να σε χτυπίσει.... δίνοντας προγραμματισμένο chip (συχνομέτρου, ρολογιού κλπ) με 2 ευρώ.
κλπ κλπ...
Υπάρχουν πολλά πράγματα που δεν έχουν σκεφτεί ακόμα οι κινέζοι... αλλά ή ελλάδα δεν μας αφήνει να καλύψουμε το κενό....

leosedf
15-11-11, 20:20
αυτο το θεμα μου εδωσε μια ιδεα:thinking:
καιροι που ειναι [κρισης]
αν ανοιγε ενας [η περισωτεροι] μια συνδρομιτικη σελιδα
κατι σαν ιντερνετικο φροντιστηριο νωμιζω οτι θα εβγαζε πολλα λευτα.
μια σελιδα που θα απαντα κατευθιαν ο μπλογκερ στον ''μαθητη'' του
τις ερωτισεις του χωρις σχολια των μαθητων μεταξι τους,,,,,,,,,
θα ειναι σαν ιδιετερο φροντιστηριο και να εχει μια συνδρομη ας πουμε 6-10ευρο το
μηνα και τις απαντισεις-ερωτισεις θα τις βλεπουν μονο τα μελη.
και οπως ολα τα φροντιστηρια η επιτυχηα του θα εξαρτωνταν απο
τον χαρακτηρα και τις γνωσεις του δασκαλου.
οσοι απο σας ψαχνετε για δουλεια
αντε....φτιαξτε το μαγαζακι σας,αν εχετε τα κοτσια.:wiink:
TEBE, Εφορία κλπ τα σκέφτηκες?
Και άντε να δούμε αν θα μπορείς να ανταγωνιστείς τη δωρεάν πληροφορία του ιντερνετ μετά.

-nikos-
15-11-11, 21:16
TEBE, Εφορία κλπ τα σκέφτηκες?
Και άντε να δούμε αν θα μπορείς να ανταγωνιστείς τη δωρεάν πληροφορία του ιντερνετ μετά.



αυτο το μηνημα το εγραψα και το εσβυσα τουλαχιστον 10 φωρες
για να καταλιξω στο κατοθι=

''ετσι ειναι οι ιδεες,,,ο καθενας τις επεξεργαζεται
στο μιαλο του με τα δικα του κριτηρια και μετα αποφασιζει''

-
φιλικα Νικος

KAFATARIDIS
15-11-11, 22:34
Τι γίνετε φορολογικά στην περίπτωση συλλόγου
γιατί η εκκλησία δεν πληρώνει τίποτα????

Το πρόβλημα μου δεν είναι να διαβάσω αλλά ότι μπορώ να μάθω πραγματικά μόνο όταν τα κάνω και βέβαια διαβάζω και πολύ μάλιστα αλλά πολλές φορές δεν φτάνει.

George_b
21-11-11, 18:13
φίλε Νίκο... δύσκολα κάποιος (και με πτυχίο) ξέρει να απαντά σε όλα, εκτός αυτού κάποιος μελετηρός μαθητής θα βάζει 5 ερωτήσεις την ημέρα... οπότε λίγο δύσκολο να βγάλει μεροκάματο ο δάσκαλος...
Επίσης ο μαθητής αφού δεν είναι επαγγελματίας συνήθως έχει το χρόνο και την υπομονή να περιμένει την απάντηση σε ένα δωρεά φορουμ που ναι μεν μπορεί να του χαλάσει το ποστ με εκτός θέματος απαντήσεις όμως θα του δώσει και περισσότερες λύσεις για το πρόβλημα που έχει.

Πέραν αυτών δεν είναι καθόλου καλή η ιδέα για επένδυση στην Ελλάδα αφού με το καλημερα θα δει έξοδα σε ασφαλιστικά ταμεία, τέλη επιτηδευματία κλπ... και ας μην έχει ούτε ένα ευρώ έσοδο. Μάλιστα αν δεν έχει έσοδα θα του πει που βρίσκεις χρήματα για τα έξοδα σου? (πάγια) και θα τον φορολογήσει ανάλογα... Σε κάποιο σημείο στην αρχή της λειτουργίας ή αργότερα ίσως χρειαστεί ένα κεφάλαιο και αν αυτό έρχεται από γονείς θα φορολογηθεί και η γονική παροχή!
ΓΙ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΠΕΝΔΥΟΥΜΕ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ!!!!!!

(θα μπορούσαμε πολλά να φτιάχνουμε και να πουλάμε στο ebay (όπως μικροελεγκτες προγραμματισμένοι για διάφορες λειτουργίες πχ nixie ρολογια, συχνόμετρα, Pll κλπ... ) και να φέρνουμε έσοδα στη χώρα μας αλλά αφού το κράτος μας αποτρέπει με κάθε τρόπο......

Me sunxwrite gia ta greeklish kai gi auth mou thn paremvash.

@chip (http://www.hlektronika.gr/forum/member.php?u=31817)Prospathw na sou steilw PM Den mporeis na laveis PM giati exeis upervolika eiserxomena minimata.

KOKAR
21-11-11, 18:27
Τι γίνετε φορολογικά στην περίπτωση συλλόγου
γιατί η εκκλησία δεν πληρώνει τίποτα????

Το πρόβλημα μου δεν είναι να διαβάσω αλλά ότι μπορώ να μάθω πραγματικά μόνο όταν τα κάνω και βέβαια διαβάζω και πολύ μάλιστα αλλά πολλές φορές δεν φτάνει.

η εκκλησία δεν πληρώνει ποτε τίποτα διοτι κανένας δεν ειχε τα αρχ..δια να το κάνει !
και ο @@ρας ο ΓΑΠ κατι ειχε πει προεκλογικά αλλα το έκανε γαργάρα !

snakepit
21-11-11, 19:16
Παιδια καλησπερα κατ αρχην...ετσι οπως πηγε το θεμα ...ριχνω και εγω μια γνωμη!!!!!Σκεφτειτε και το "ανταλλαγη" μαθηματων!!!Οι καιροι οντως ειναι δυσκολοι,οποτε γιατι να μην ανταλλαξουμε τις γνωσεις μας πανω σε διαφορετικκους τομεις που προφανως θα αφορουν και τους δυο ενδιαφερομενους αντιστοιχα!!

-nikos-
21-11-11, 19:30
δεν δουλευουν ετσι τα φροντιστηρια
αλλα καποιος λεει ''εγω ειμαι δασκαλος στο ταδε''και οποιος θελει
παει και γινεται μαθητης του.

leosedf
21-11-11, 20:06
Παιδια καλησπερα κατ αρχην...ετσι οπως πηγε το θεμα ...ριχνω και εγω μια γνωμη!!!!!Σκεφτειτε και το "ανταλλαγη" μαθηματων!!!Οι καιροι οντως ειναι δυσκολοι,οποτε γιατι να μην ανταλλαξουμε τις γνωσεις μας πανω σε διαφορετικκους τομεις που προφανως θα αφορουν και τους δυο ενδιαφερομενους αντιστοιχα!!

Γιατί εδω μέσα τι κάνουμε?