PDA

Επιστροφή στο Forum : phase control i.c.



icestein
14-11-11, 21:15
Καλησπέρα

Έχει κανείς υπ όψιν του κάποιο popular ολοκληρωμένο για έλεγχο φάσης ?
(π.χ http://www.atmel.com/dyn/resources/prod_documents/doc4712.pdf)
Το χρειάζομαι για να παράγω παλμούς έναυσης για TRIAC ..
Με τον όρο popular εννοώ να χρησιμοποιείται ευρέως να είναι σχετικά φθηνό
και να μπορεί κατα προτίμηση να βρεθεί σε μαγαζιά drag and drop (πας και το παίρνεις ) !
και όχι μέσω internet ...

Θένκς !

GR_KYROS
14-11-11, 22:00
http://www.darlas.gr


#ΕικόναΚωδικός ΠροϊόντοςΚατασκευαστής / Part Number:Source BrandRoHSΠεριγραφήData Sheet.Τιμή χωρίς ΦΠΑΤεμ./ Συσκ.Ελαχ. Ποσ.ΑπόθεμαΠρόσθεσε στο καλάθιΣύγκριση



1
http://www.darlas.gr/comersus/store/catalog/pf/productimages/farnell/thumbnail/42268235.jpg (http://www.darlas.gr/comersus/store/comersus_searchItem.asp)
1095804 (http://www.darlas.gr/comersus/store/comersus_viewItem.asp?idProduct=964201)
ATMEL
Farnell InOne

PHASE CONTROL SOFTSTART, 2008, DIP8
http://www.darlas.gr/comersus/store/images/pdf_icon_sm.gif (http://www.farnell.com/datasheets/94391.pdf)
€6,89
1
1
369
Αγορά (http://www.darlas.gr/comersus/store/comersus_addItem.asp?idProduct=964201) Στο ταμείο σε 1 βήμα (http://www.darlas.gr/comersus/store/comersus_addItem.asp?idProduct=964201&1StepCheckout=-1)

chip
15-11-11, 14:33
Κλασικά για έλεγχο Moter TDA1085
κλασικό για έλεγχο θερμαντικής αντίστασης ΤΕΑ1024 και u217b

olddog
04-12-16, 10:53
Συγνωμη που μπαινω μεσα στο θεμα αυτο αλλα δεν ξερω πως να φτιαξω ξεχωριστο θεμα για το TDA1085 που αναφερε ο Chip... εχω ενα σχεδιο για ενα TDA1085C αλλα δεν ξερω απο που ελεγχεται.. θα προσπαθησω να ανεβασω μια printscreen και θα ηθελα να μου πει αν μπορει καποιος ποιο pin το βαζει ON , καθως ταση εχει στα pin 9 - 8 (Vcc - ground) αλλα ΔΕΝ ξεκιναει!!! Ξεχασα να αναφερω οτι πριν απο αυτο ειναι ενας 4πλος optocoupler που λογικα ερχεται μια εντολη απο τσιπακι για να παρει μπροστα... 67703


καμια ιδεα ?

Υ.Σ. η εξοδος μετα την γεφυρα δινει σε ενα universal motor πλυντηριου (το μοτερ δεν εχει προβλημα γιατι το δουλευω στα 230 απευθειας, απλα πεφτει η αποδοση του οταν ζοριστει πολυ και θελω να δω αν μπορει να push-αριστει μεσω αυτου του TDA1085)

FILMAN
07-12-16, 12:34
Δεν φαίνεται καθαρά το σχέδιο...

chip
07-12-16, 13:39
Στο σχέδιο φαίνεται οτι το μοτέρ ξεκινά και σταματά πέρα από τον έλεγχο στροφών από κάποιο ρελέ? ή ποιο πιθανόν όχι ρελέ αλλά διακόπτη που ελέγχεται από μηχανικό "εγκέφαλο" πλυντηρίου. Έχεις ελέγξει ότι δουλεύουν σωστά αυτές οι επαφές? Μήπως έχει σπάσει κάποιο από τα "δοντάκια" στον εγκέφαλο και δεν κλείνει τις επαφές?

olddog
07-12-16, 20:50
παιδια εχετε διδιο δεν φαινεται το σχεδιο καθαρα.Επισης εαν μπορω να καταλαβω οπως βλεπω απο την πλακετα υπαρχει πολυ παραξενο κυκλωμα γιατι απο το datasheet δεν εχει απλα 1 pin για να ξεκινησει τον ελεγχο . Για να μην σας παιδεψω αλλο του εβαλα 220 με τα 2 τυλιγματα σε σειρα, και πηρε εμπρος . Απλα κοβει παααρααα πολυ οταν παρει φορτιο στον αξονα του , σχεδον σβηνει!!! οποτε του εβαλα στην εξοδο μια γεφυρα ανορθωσης και σχεδον εκσφεντωνιστηκε!!! Αν εβρισκα και ενα Μ/Σ 220/180 θα το ελεγχα καλυτερα.

Υ.Σ. εχω αλλη μια ιδεα για να διορθωσω λιγο την κατασταση. Εχω απο παλια ενα κυπριακο Μ/Σ (με φισες απο κυπρο !!!) 220/110 στα 1500VA. Αφου δεν μπορω να προσθεσω σπειρες στο δευτερευον πλεον, μηπως μπορω να κανω το αναποδο: Δηλαδη να κοψω σπειρες απο το πρωτευον και να δοκιμαζω μεχρι να παρω γυρω στα 180 στην εξοδο του Μ/Σ ?????!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!??????????????????? ??????????? Εχει κανεις αλλη ιδεα ??

FILMAN
08-12-16, 11:17
Τί θες να κάνεις;

olddog
08-12-16, 22:24
Εχω απο παλια ενα κυπριακο Μ/Σ (με φισες απο κυπρο !!!) 220/110 στα 1500VA. Αφου δεν μπορω να προσθεσω σπειρες στο δευτερευον πλεον, μηπως μπορω να κανω το αναποδο: Δηλαδη να κοψω σπειρες απο το πρωτευον και να δοκιμαζω μεχρι να παρω γυρω στα 180 στην εξοδο του Μ/Σ ????


νομιζω οτι επειδη μειωνω τονλογο εισοδο προς εξοδο τυλιγματων δηλαδη επειδη πλησιαζει προς το 1προς1 θα πλησιαζω στο 180V που θελω, ενω τωρα λογικα θα ειναι 2 προ ενα(εισοδος προς εξοδο)..Βγαζει καθολου νοημα η περιγραφη μου? Γινεται αυτο?

FILMAN
09-12-16, 11:49
Δεν κατάλαβα τί εννοείς ούτε τί θέλεις να κάνεις γενικότερα! Φτιάχνεις κάποια κατασκευή που θα κινείται με μοτέρ πλυντηρίου και θες οι στροφές του να μην αλλάζουν αν μεταβάλλεται το μηχανικό φορτίο του;

chip
09-12-16, 12:08
εγώ κατάλαβα ότι έχει βλάβη στο πλυντήριο και επειδή δεν μπορεί να την εντοπίσει κοιτάζει να κάνει κάποια πατέντα για να ξαναδουλέψει το πλυντήριο....

olddog
10-12-16, 00:24
FILMAN εχεις απολυτο δικιο, ακριβως αυτο θελω να κανω.Προοριζεται για μηχανη που θα κοβει σαπουνια και επειδη θα εχει μικρο μεγεθος η καθε φετα δεν θελω να τις σπαει γιαυτο θελω να εχω τον καλυτερο ελεγχο.


προσπαθω να δω απο το σχεδιο αυτο μηπως μπορω να χρησιμοποιησω το TDA1085C για να ελεγξω καλυτερα το μοτερ. το 1085 μπορει μονο του να ελεγξει τον κινητηρα και σε αυξανομενο φορτιο να τον "πουσαρει". Απλα επειδη εχω βρει το σχεδιο καπου θελω να προσδιορισω με πιο τροπο το κανει ο συγκεκριμενος ηλεκτρονικος ακριβως. Καλο θα ηταν να μην προτρεχει κανεις σε συμπερασματα αγαπητε chip . Σε περιπτωση που δεν μπορω να βρω ακρη θα ψαξω αλλη δοκιμασμενη λυση καθως θελω εγγυημενα αποτελεσματα . Ευχαριστω παντως για τον κοπο που κανατε και ελεγξατε το κυκλωμα, απλα δεν μπρορω να βρω πιο ευκρυνεστερη εικονα για να ποσταρω

FILMAN
13-12-16, 13:12
Δεν είμαστε καλά, την είπες κιόλας στον Θανάση! Ότι κατάλαβε είπε ο άνθρωπος!

Για να δεις πώς μπορείς να χρησιμοποιήσεις το TDA1085 και το κάθε TDA1085, ανοίγεις ένα έγγραφο που λέγεται datasheet και όχι κάποιο κύκλωμα πλυντηρίου ή οποιασδήποτε άλλης συσκευής. Η δυνατότητα αντιστάθμισης του γονατίσματος του μοτέρ δεν είναι δυνατότητα του TDA1085 αλλά μπορεί να γίνει με κάθε τρόπο κοιτώντας την ταχύτητα περιστροφής του μοτέρ ή το ρεύμα που τραβάει αυτό, και με βάση αυτό και τη ρύθμιση του χειριστηρίου για την επιθυμητή ταχύτητα κανονίζεις την έξοδο προς το μοτέρ.

olddog
15-12-16, 20:45
Παιδια δεν ηθελα να την πω σε κανενα , εαν αυτο καταλαβατε ζηταω συγνωμη. Δεν ειμαστε ολοι ηλεκτρονικοι ουτε μιλαμε και ασχολουμαστε καθε μερα με ηλεκτρονικα για να καταλαβαινουμε τι λετε και πως πρεπει να μιλησω και να γραψω μια απορια ή απαντηση . Εγω προσωπικα ειμαι 1000 χρονων ερασιτεχνης μαστροχαλαστης και μεχρι τωρα οτι εχω μαθει το εχω μαθει μεσω αποτυχημενων πειραματων συνηθως .

Παντως για το συγκεκριμενο κυκλωμα , παραγγειλα απο Κινα ενα Universal motor speed controller 50€!!! Φτηνα μου βγηκε.. πιο ακριβα κανουν τα υλικα.

Υ.Σ. ερωτηση πανω σε καποιο υλικο που βλεπω σχεδον σε ολες τις πλακετες που ελεγχουν τα Universal μοτερ. Εχουν κατι σαν ασπρες αντιστασεις ισχυος μεγαλης ισχυος (σαν τουβλα)που γραφουν "2W2 Ω" , ενω κατι αλλες "5W0Ω1 Κ" . ξερει κανεις τι σημαινουν αυτα τα δυο?

FILMAN
16-12-16, 11:39
Το πρώτο είναι αντίσταση 2Ω (λίγο περίεργο αυτό, μήπως γράφει κάτι άλλο; Βάλε φωτο) ισχύος 2W ενώ το δεύτερο είναι αντίσταση 0.1Ω ισχύος 5W.

olddog
16-12-16, 19:29
6785767858


Μονο αυτες καταφερα να ανεβασω , την μια μου ειπες οτι ειναι 0,1Ω!!!!! (η δευτερη στην φωτογραφια) . Οι αλλες στην πρωτη μηπως μπορεις να μου πειτε?

alefgr
16-12-16, 20:19
Η πρώτη η μεγάλη είναι 8,2KΩ στα 10W (πιθανολογώ από το μέγεθος) και οι δύο οι μικρές 0,1Ω στα 5W.

olddog
16-12-16, 22:07
ευχαριστω και τωρα το πιο δυσκολο απο ολα.. στην ιδια φωτογραφια εχει ενα εξαρτημα που λεει 47n (μαλλον εννοει πυκνωτης 47nF ) και 100R .
1η ερωτηση : 100R εννοει με τη ιδια λογικη 0,100 Ω ???
2η ερωτηση : τετοιο συνθετο εξαρτημα μπορω να το ελεγξω ξεκολοντας το απο την πλακετα και μετρωντας το πρωτα σαν πυκνωτη και μετα στην κλιμακα των Ωm? Δεν φαινεται να εχει μεσαια ληψη που να μπορει ευκολα κανεις να καταλαβει ποιο μερος του εξαρτηματος κανει τι.... (Για πιο λογο κανανε ενα τετοιο εξαρτημα !!!!!?????? Ποσο πιο μπερδεμενα μπορει να ειναι τα ηλεκτρονικα!!!)

lepouras
17-12-16, 18:24
ευχαριστω και τωρα το πιο δυσκολο απο ολα.. στην ιδια φωτογραφια εχει ενα εξαρτημα που λεει 47n (μαλλον εννοει πυκνωτης 47nF ) και 100R .
1η ερωτηση : 100R εννοει με τη ιδια λογικη 0,100 Ω ???
2η ερωτηση : τετοιο συνθετο εξαρτημα μπορω να το ελεγξω ξεκολοντας το απο την πλακετα και μετρωντας το πρωτα σαν πυκνωτη και μετα στην κλιμακα των Ωm? Δεν φαινεται να εχει μεσαια ληψη που να μπορει ευκολα κανεις να καταλαβει ποιο μερος του εξαρτηματος κανει τι.... (Για πιο λογο κανανε ενα τετοιο εξαρτημα !!!!!?????? Ποσο πιο μπερδεμενα μπορει να ειναι τα ηλεκτρονικα!!!)
λέει 47n+100R(47n= πυκνωτής 47nF + 100 Ωμ αντίσταση) τώρα αν είναι σε σειρά ή παράλληλα δεν το ξέρω. μάλλον πρέπει να είναι σε σειρά(υποθέτω) και να λειτουργεί σαν περιοριστής ρεύματος κατά την εκκίνηση του πυκνωτή (ξανά υποθέτω). λογικά πρέπει να έχει στο πλάι του το σχέδιο με κάποιες εξτρά πληροφορίες (μάρκα κλπ κλπ). ξεκόλλα το να δεις.
το R στην θέση που τοποθετείτε σε ένα νούμερο δηλώνει κατά κάποιο τρόπο το κόμμα(,) δηλαδή 100R=100Ω 10R2=10,2Ω 0R1 =0,1Ω κλπ κλπ

FILMAN
19-12-16, 13:16
Το εξάρτημα αυτό είναι snubber και αποτελείται από ένα πυκνωτή 47nF και μια αντίσταση 100Ω (100R = 100Ω και όχι 0.100Ω) σε σειρά. Φυσικά και έχει δύο πόδια, το κοινό σημείο πυκνωτή - αντίστασης είναι θαμμένο μέσα στο εξάρτημα και δεν βγαίνει έξω. Αν το ελέγξεις με καπασιτόμετρο θα πρέπει να δεις ένδειξη 47nF (ή ό,τι έχει απομείνει από αυτά τέλωσπάντων), ενώ αν πας να το μετρήσεις με ωμόμετρο φυσικά θα δεις άπειρη ένδειξη λόγω του πυκνωτή που είναι σε σειρά.