PDA

Επιστροφή στο Forum : Eρωτηση σχετικα με ΔΔΕ



MITSOSCHIOS
14-11-11, 23:06
Γεια σας ρε παλικαρια.Χθες πηγα να αλλαξω μια προβληματικη αυτοματη ασφαλεια στο πινακα του σπιτιου και ειδα οτι ο ηλεκτρολογος που τον ειχε εγκαταστησει,ειχε βαλει τριφασικο ΔΔΕ ενω η ολη εγκατασταση ειναι μονοφασικη.Αυτο που με παραξενεψε ομως πιο πολυ ηταν οτι ενω ο αγωγος της φασης περνουσε απο την υποδοχη με αρθμο 1(και εβγαινε απο την 2),ο αγωγος του ουδετερου αντι να περναει απο την ένδειξη Ν,περνουσε απο την υποδοχη νουμερο 5(και εβγαινε απο την 6).Εχει μηπως καμια σχεση με το test?Δηλαδη,μηπως απο εκει περνανε οι συνδεσεις του test,για αυτο το λογο εκανε αυτη τη συνδεσμολογια?Απο την αλλη ομως,γιατι να μη περασει τον ουδετερο απο την υποδοχη του (Ν)?
Σας ευχαριστω ολους προκαταβολικά!

selectronic
15-11-11, 02:33
Δεν είμαι 100% σίγουρος, αλλά νομίζω ότι ο ουδέτερος πρέπει να πάει στο «Ν». Όταν πατάς το «test» πέφτει ο ρελέ? Αν και αυτό δεν σημαίνει 100% ότι δουλεύει στην περίπτωσή σου, αλλά αν δεν πέφτει τότε σίγουρα έχεις πρόβλημα.

lepouras
15-11-11, 02:50
στα τριφασικά ΔΔΕ το τεστ είναι μεταξύ της πρώτης και τρίτης φάσης. Αν δεις το σχέδιο που έχει μπροστά το ρελε δείχνει που συνδέετε η αντίσταση του τεστ.
Τώρα λογικά ο ΔΔΕ λειτουργεί κανονικά διότι και οι 4 αγωγοί περνάνε από το ίδιο πηνίο οπότε δεν πρέπει να έχεις πρόβλημα στην λειτουργία του.
Το ίδιο φαινόμενο δημιουργείτε σε περίπτωση διαρροής. Απλά δεν το έχω κάνει για να σου πω με βεβαιότητα και δεν γνωρίζω αν οι επαφές του ουδετέρου έχουν διαφορά από των φάσεων αν και δεν βρίσκω λόγο να έχουν διαφορά.
Αν σου λειτουργεί το τεστ τότε λογικά είσαι οκ.

selectronic
15-11-11, 02:56
Συνονόματε νομίζω ότι το τύλιγμα του ουδέτερου είναι κάπως διαφορετικό από το/τα άλλα, τυλιγμένο με την αντίθετη φορά ή κάτι τέτοιο. Ξαναλέω δεν είμαι σίγουρος, μπορεί και να είναι όλα το ίδιο. Αλλά αν περάσει 2/4 καλώδια από ένα πηνίο τι θα βγεί? Τίποτα.


Υπάρχει και «επιστήμων» σε αυτό το φόρουμ, αλλά δεν είναι εδώ τώρα:001_rolleyes:

mixalis1988
15-11-11, 03:02
Δεν θα ηταν ποιο σιγουρο ο ηλεκτρολογος να βραχυκυκλωνε τις 3 φασεις και να επερνε την επιστροφη από το Ν??

lepouras
15-11-11, 03:09
να σου πω δεν έχω γδύσει μέχρι στιγμής τριφασικό ΔΔΕ. ένα μονοφασικό τισ hager το έγδυσα εχθές λόγο άλλης ζημιάς επί ευκαιρίας να δω τα εσώψυχα του. αλλά έχω κάτι παλιά siemens οπότε με έβαλες σε σκέψεις. θα κάνω αύριο μια εγχείρηση να το τσεκάρω.πάντως στο μονοφασικό είναι ένα πηνίο και από μέσα περνάν και οι 2 αγωγοί. οπότε στην ουσία εφόσον έχουμε ίση είσοδος έξοδος δεν δημιουργείτε ρεύμα στο πηνίο. το ίδιο πιστεύω ότι συμβαίνει και στο 3φασικο. διότι αν τον ουδέτερο τον είχε σε άλλο πηνίο τότε μια φάση να είναι με λιγότερο φορτίο από τις άλλες θα είχαμε στο πηνίο να δημιουργείτε ρεύμα και κατά συνέπεια πτώση του ΔΔΕ.
πάντως αν θέλεις θα βάλω αύριο και φώτο και από το μονοφασικό και από το 3φασικο έτσι για να έχουμε να βλέπουμε.

selectronic
15-11-11, 03:12
Κι εγώ Siemens τριφασικό έχω ανοίξει, αλλά δεν τσέκαρα το πώς πάνε τα σύρματα στα πηνία, που να θυμάμαι… Μπορεί να είναι και το ίδιο παντού τελικά, τι να πω.

Γεφύρωμα δεν χρειάζεται πάντως.

Πάντως πρέπει να έχω 3Φ ρελέ (1Φ σίγουρα έχω), αύριο ίσως κάνω κανένα πείραμα…

lepouras
15-11-11, 03:13
Μιχάλη δεν χρειάζεται να κάνει αυτό που λες . το σωστό που όλοι ξέρουμε είναι ότι βάζεις σε μια φάση(συνήθως την πρώτη) και στον ουδετερο αλλά δεν βλέπω λόγο να είναι λάθος και η σύνδεση αυτή που είπε ο Δημήτρης.

lepouras
15-11-11, 03:26
κανε εσύ την δοκιμή να βάλω εγώ τις φώτο:biggrin:. μια αντίσταση 6.6Κ 5 βατ κανε την δοκιμή μεταξύ εισόδου εξόδου να δούμε αν πέφτει.
ελπίζω να μην λέμε αρλούμπες και μπει αύριο ο Φίλιππος και μας δέρνει μέχρι τις εκλογές.:lool:

selectronic
15-11-11, 03:31
Πάντως δεν το είχα προσέξει ότι έχει και το τεστ κουμπί στο σχέδιο, ακόμα και στον αρχαίο μου Siemens το έχει (στην «πρώτη» φάση, 1-2).

ΥΓ. Σιγά μην βάλω 5W, ότι βρω για πάνω από 50mA διαρροή θα βάλω :biggrin: κάτσε να βρω 3Φ ρελέ...

lepouras
15-11-11, 03:35
έχω ένα hager 3φ θα κάνω δοκιμή αύριο. αλλά θα βάλω 35ma για να τσεκάρω και αν δουλεύει σωστά στους συνδυασμούς.

selectronic
15-11-11, 03:44
ελπίζω να μην λέμε αρλούμπες και μπει αύριο ο Φίλιππος και μας δέρνει μέχρι τις εκλογές.:lool:

Βλέπω το κακό να πλησιάζει με δρασκελιές… :biggrin::biggrin::biggrin:

Ηλιας Α
15-11-11, 14:28
κανε εσύ την δοκιμή να βάλω εγώ τις φώτο:biggrin:. μια αντίσταση 6.6Κ 5 βατ κανε την δοκιμή μεταξύ εισόδου εξόδου να δούμε αν πέφτει.
ελπίζω να μην λέμε αρλούμπες και μπει αύριο ο Φίλιππος και μας δέρνει μέχρι τις εκλογές.:lool:
<< να βάλω εγώ τις φώτο >>
Θα ήθελα να δω και εγώ τα σωθικά του, ανέβασε όλες τις λεπτομέρειες.
<< και μπει αύριο ο Φίλιππος και μας δέρνει >>
Δε φάνηκε ακόμη, ίσως – που δε νομίζω λόγω κρίσης – να τον πείραξαν τα οινοπνευματώδη σε συνδυασμό με τα πλούσια εδέσματα.

selectronic
15-11-11, 15:56
Τα μέσα του τα βλέπεις και στο internet, και μάλιστα σε σούπερ-hi-res (http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/a/a6/Siemens_lethal_RCD.jpg)


Πάντως βρήκα έναν αρχαίο 3Φ σε ένα ξεχασμένο κουτάκι με αρχαιολογίες (η χαρά της πορσελάνης), οπότε αναμένατε αποτελέσματα…
25474

selectronic
15-11-11, 17:00
Λοιπόν έκανα όλες τις πιθανές δοκιμές, δηλαδή L-N σε 1Φ-Ν, 2Φ-Ν, 1Φ-2Φ, 2Φ-3Φ (οπού 1Φ η θέση για πρώτη φάση, 2Φ η θέση στον ρελέ για την δεύτερη φάση κτλ) και ο ρελές πέφτει πάντα!


Βέβαια το «τεστ» δεν δουλεύει εκτός κι αν είναι η σύνδεση «σωστή» (σε αυτόν τον ρελέ είναι στην «τρίτη» φάση, επαφές 5-6), αλλά το αποτέλεσμα είναι το αντίθετο από ότι είπα στο πόστ #2, δηλαδή το τεστ δεν δουλεύει αλλά ο ρελές πάλι πέφτει σε διαρροή.
25477


Lepouras σωστότατος!

MITSOSCHIOS
15-11-11, 17:48
Λοιπον παλικαρια,κατι ακομα που ξεχασα να γραψω χθες.Οι θεσεις που ειπα οτι ηταν τοποθετιμενοι οι αγωγοι ηταν οι μοναδικες που ειχαν και βιδες για να συνδεθουν οι αγωγοι!Δηλαδη στις θεσεις 3-4 και Ν(και στην εισοδο και στην εξοδο) δεν υπηρχαν βιδες!Λετε να τις απομακρινε ο ηλεκτρολογος?Παντως απο το διαγραμμα του test βλεπω οτι ειναι συνδεδεμενο στις θεσεις 1-3 και 5-6.Επισης το μπουτον του test λειτουργει κανονικα οταν πατηθεί.Φιλε selectronic το ρελε ειναι το ιδιο με το δικο σου μονο που οι θεσεις του test ειναι στα 1-3 και 5-6.

selectronic
15-11-11, 17:59
Στο 99% των περιπτώσεων όσο και να ξεβιδώσεις την βίδα δεν μπορείς να την αφαιρέσεις τελείως. Μεταλλικό σπείρωμα έχει?

Γενικά συμβαίνει να χρησιμοποιείτε ένα κέλυφος για διάφορες παραλλαγές της συσκευής και σε μερικές οι θέσεις για καλώδια να είναι κενές, αναλόγως του μοντέλου.
Αλλά σε ρελέ διαρροής δεν το έχω δει ποτέ, και δεν νομίζω και να βολεύει για 1Φ, αφού το μέγεθος του 3Φ είναι σχεδόν το διπλάσιο (πιάνει πολύ χώρο στον πίνακα χωρίς λόγο)!

Τι μάρκα είναι, για βάλε μία φωτό αν μπορείς…

selectronic
15-11-11, 18:02
Πάντως τελικά σωστά τα έφτιαξε ο ηλεκτρολόγος, απλώς πέσαμε σε μυστήριο ρελέ…

mixalis1988
15-11-11, 18:10
Στο 99% των περιπτώσεων όσο και να ξεβιδώσεις την βίδα δεν μπορείς να την αφαιρέσεις τελείως. Μεταλλικό σπείρωμα έχει?

Γενικά συμβαίνει να χρησιμοποιείτε ένα κέλυφος για διάφορες παραλλαγές της συσκευής και σε μερικές οι θέσεις για καλώδια να είναι κενές, αναλόγως του μοντέλου.
Αλλά σε ρελέ διαρροής δεν το έχω δει ποτέ, και δεν νομίζω και να βολεύει για 1Φ, αφού το μέγεθος του 3Φ είναι σχεδόν το διπλάσιο (πιάνει πολύ χώρο στον πίνακα χωρίς λόγο)!

Τι μάρκα είναι, για βάλε μία φωτό αν μπορείς…

Εχω δει τετοιο ρελε.Το ενα ηταν αρχαιοτατων χρονων δεν θυμαμαι τι μαρκα ηταν και εχω δει ς=ενα οχι και τοσο παλιο της geyer.

lepouras
15-11-11, 21:02
λοιπόν έφτασα και με προλάβατε. έκανα και εγώ τις δοκιμές με ένα hager 3φ και κανονικά πέφτει.το τεστ για να δουλέψει πρέπει να χρησιμοποιήσεις τις αντίστοιχες επαφές που έχει το σχεδιάγραμμά του. εγχείρησα 2 διαφορετικά 3φ ρελε και 2 διαφορετικά 1φ
οι φώτο μου είναι πιστεύω καλές από θέμα ανάλυσης. θα σας τις βάλω ανά ρελε και τα εσώψυχα του. όσο για τον φίλο το ρελε του είναι τελικά το δεύτερο και όντως έχει μόνο επαφές στο 1-2 5-6 είναι μονοφασικό σε 3φ κέλυφος. το πρώτο ένα 3φ siemens παλιό το δεύτερο ένα 1φ siemens πιο καινούργιο το τρίτο ένα hager 3φ καινούργιο και το τέταρτο ένα 1φ hager που είχα ήδη διαλύσει. η εγχείρηση του ηλεκτρομαγνήτη που σκανδαλίζει για να πέσει το ρελε είναι των 2 μονοφασικών και αυτό διοτι και στο hager και στο siemens είναι το ίδιο και σε 1φ και σε 3 φ . η μόνη απορία που έχω είναι τη κάνει η πλακετα του hager. οπότε περιμένω όπιον μπορεί να το καταλάβει να μου εξηγήσει.(κάτι ψυλλιάζομαι αλλά δεν το λέω μην πω βλακεία:biggrin:) απολαύστε και ότι ερώτηση σε τμήματα με ρωτάτε.
254822548325484

lepouras
15-11-11, 21:06
2548825489254902549125493

lepouras
15-11-11, 21:15
254942549525496254972549825499

lepouras
15-11-11, 21:21
255002550125502255032550425505

lepouras
15-11-11, 21:23
2550625507 ουφ τελείωσα αν δεν με δείρουν τώρα οι διαχειριστές:blushing:

auto_mitch
15-11-11, 21:51
Καλησπέρα και από μένα.
Θα ήθελα να κάνω μια θεωρητική ερώτηση αν γινόταν γεφύρωση τη μιας φάσης σε 3Φ ΔΔΕ (σαν να είχαμε τρεις) ποιο θα ήταν το αποτέλεσμα θα δούλευε κανονικά ή όχι?

selectronic
15-11-11, 22:07
Για να κάνεις έναν 3x25A σε 1x75A ή θεωριτικά? Πάλι κροκόδειλους θα βάζω…

Νομίζω ότι είναι όπως τα είπε ο lepuras, όταν δεν υπάρχει διαφορά στα ρεύματα που περναν από το πηνίο, όλα καλά. Άρα θα μάλλον θα παίξει και με γέφυρες???

lepouras
15-11-11, 22:08
εννοείς αν σε μονοφασικό συνδέαμε και τις τρις φάσις του ρελε. περιττό θα ήταν , δεν θα δούλευε το τεστ αν παίρνει από 2 φάσις και όχι ουδετερο , κατά τα άλλα πιστεύω ναι δεν θα είχε πρόβλημα.

selectronic
15-11-11, 22:14
Πάντως Γιάννη η φωτό που έβαλες από τον πρώτο Siemens είναι ακριβώς αυτός που έχω στο σπίτι.

Το παρακάτω να μην το κάνει κανείς, ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΣΦΑΛΕΣ !!!


Χάλασε λοιπόν πιο παλιά αυτό το ρελέ, και καταλάβαινες ότι είναι μηχανικό θέμα, το διακοπτάκι ήταν νεκρό, σαν να ήταν στον αέρα. Ψάχνω λοιπών βραδιάτικα και βρίσκω ακριβώς τον ίδιο αλλά σε 1Φ. Οπότε άνοιξα και τους δύο, και έβαλα στον 3Φ τον μηχανισμό του διακόπτη από τον 1Φ. Δοκιμές μετά να δώ ότι παίζει, και μια χαρά. Αυτά με το σκεπτικό «Αύριο θα πάρω έναν καινούριο». Ε ακόμα αυτός είναι στον πίνακα!

edit:
Ο 1Φ ήταν σε «κοντό» κέλυφος, δεν ήταν δηλαδή σαν 3Φ χωρίς τις έξτρα βίδες σαν τον δεύτερο Siemens που έβαλες.

selectronic
15-11-11, 22:33
Δουλεύει μια χαρά.
25509

Και φορτίο νορμάλ από τον ουδέτερο τράβηξα, και με διαρροή πέφτει, και στον δικό μου πέφτει και με το τεστ. Αλλά όπως είπε ο άλλος Γιάννης, αν το τεστ είναι φάση-φάση, δεν θα λειτουργεί.

Πάντως δεν υπάρχει λόγος να κάνεις κάτι τέτοιο…

selectronic
15-11-11, 22:36
Για πες ρε συνονόματε, τι τα θέλει τα smd ο Hager…

lepouras
16-11-11, 02:25
θα σε γελάσω αλλά με τόσα που είδα εδώ στο φορουμ μήπως το ανορθώνει? επειδή το μαύρο πραγματάκι σαν βίδα που έχει από πάνω είναι μαγνήτης η λειτουργία που κάνει ΔΕΝ είναι να έλκει ο ηλεκτρομαγνήτης το λαμακι αλλά να το απωθεί με αποτέλεσμα να σπρώχνει την σκανδάλη που έχει από κάτω. οπότε σαν συνεχές δημιουργεί ένα ομώνυμης πολικότητας μαγνητικό πεδίο με αποτέλεσμα να έχουμε ισχυρή δύναμη που σπρώχνει την σκανδάλη?
δεν αναγνώρισα όλα τα εξαρτήματα αλλά όποιος θέλει μου λέει να μετρήσω και πιο και το κάνω. το κύκλωμα δουλεύει κανονικά η μια βίδα κάηκε από κακό(μάλλον καθόλου)σφίξιμο.

MITSOSCHIOS
16-11-11, 03:01
Φιλε lepouras το ρελε μου ειναι siemens σαν αυτο http://www.hlektronika.gr/forum/attachment.php?attachmentid=25488&d=1321380337
Αυτο που παρατηρησα ειναι οτι πρεπει απο τη "μανα" του να ηταν ελευθερες οι επαφες 1-3 και 5-6.Αυτο το λεω γιατι ειδα οτι ολες οι αλλες θύρες ηταν καλυμενες με ενα σκληρο μονωτηκο υλικο,το οποιο και αφαιρεσα και τι βρηκα?Τιποτα!Ηταν κενες οι υποδοχες.Οποτε καταληγω στο συμπερασμα οτι αν και "βουβαλι" 3Φ,ηταν κατασκευασμενος να λειτουργει ως 1Φ.

lepouras
16-11-11, 03:11
Ναι είναι αυτό που είπα . Απλά με το ίδιο κέλυφος φτιάχνανε και τα 1φ και τα 3φ. Μάλλον τους βόλευε κατασκευαστικά. αργότερα βγάζανε τα 2 θέσεων δηλαδή τα πιο στενά ΔΔΕ.

vampiris
16-11-11, 10:41
Για πες ρε συνονόματε, τι τα θέλει τα smd ο Hager…

Πιστεύω η παρακάτω εικόνα, μαζί με την περιγραφή που έχει, να δίνει κάποια απάντηση στο ερώτημα! Δεν έχω ασχοληθεί ιδιαιτέρως με τον τρόπο λειτουργίας των RCD, αλλά δεν νομίζω ότι είναι απλώς συσκευές που λειτουργούν μόνο με έναν τοροειδή! Εξάλλου υπάρχουν σε διάφορους τύπους που ανιχνεύουν συνεχή ρεύματα διαρροής, με ρύθμιση στο ρεύμα διαρροής, κ.τ.λ..

Εδώ θα βρείτε το "Τεχνικό Έγγραφο" της Schneider από όπου είναι παρμένη η εικόνα!
http://www.studiecd.dk/cahiers_techniques/Residual_current_devices_In_LV.pdf

25512

FILMAN
22-11-11, 16:46
Νά 'μαι κι εγώ!

Καταρχήν νομίζω ότι πρέπει να ευχαριστήσουμε τον Γιάννη για τις φωτογραφίες που έβαλε.

Τα ρελέ διαρροής πράγματι είναι μετασχηματιστές που τροφοδοτούν ένα ηλεκτρομαγνήτη. Αν ανιχνεύουν και διαρροές συνεχούς ρεύματος (τύπου Α) τότε απλώς έχουν πυρήνα που δεν φτάνει εύκολα σε κορεσμό.

Παλιά τα μονοφασικά ρ/δ πράγματι είχαν πλάτος 4 στοιχείων όπως τα τριφασικά. Σήμερα έχουν μόνο το μισό πλάτος.

Στα μονοφασικά ρ/δ ο πόλος του ουδετέρου και της φάσης δεν έχουν καμιά διαφορά. Μάλιστα δεν υπάρχει καν σχετική σήμανση πάνω στο υλικό. Στα τριφασικά όμως ο πόλος του ουδετέρου κλείνει πρώτος και ανοίγει τελευταίος για ευνόητους λόγους. Εκεί υπάρχει πάντα σήμανση για τον πόλο που προορίζεται για τον ουδέτερο. Δεν έχει διαφορετικό αριθμό σπειρών ούτε διαφορετική φορά τυλίγματος σε σχέση με τις φάσεις.

Το τριφασικό ρ/δ θα λειτουργήσει κανονικά ως μονοφασικό είτε περάσουμε μια μονοφασική παροχή από 2 πόλους φάσεων, είτε από 1 πόλο φάσης και τον πόλο του ουδετέρου, είτε γεφυρώσουμε τις 3 φάσεις μαζί, είτε γεφυρώσουμε τις 2 φάσεις μαζί και την 3η με τον ουδέτερο, κ.λ.π. Δεν έχει καμιά σημασία. Πάντα θα υπάρχουν 2 αγωγοί που θα περνάνε μέσα από τον πυρήνα. Απλώς το test δεν θα δουλεύει σε όλες αυτές τις περιπτώσεις. Διότι σε μερικά ρ/δ το τεστ είναι μεταξύ μιας φάσης και του ουδετέρου, ενώ σε άλλα είναι μεταξύ 2 φάσεων (για να δουλεύει και σε εγκαταστάσεις 3Φ χωρίς ουδέτερο; ). Προσέξτε ότι στην τελευταία αυτή περίπτωση η σύνδεση του ρ/δ σε 1Φ παροχή (220V) σημαίνει ότι το ρεύμα τεστ θα είναι μικρότερο, διότι στην αντίσταση του τεστ θα εφαρμόζονται 220V και όχι 380V.

Αν περάσετε 30mA~ από οποιονδήποτε πόλο το ρ/δ θα πέσει. Έτσι μπορείτε να το χρησιμοποιήσετε ως αυτόματη ασφάλεια 30mΑ!