PDA

Επιστροφή στο Forum : Επιλογή καλωδίων για ηλεκτρολογική εγκατάσταση



kazas
17-11-11, 22:51
Καλησπέρα,


Καταρχάς συγχαρητήρια για το forum!

Βρίσκομαι σε διαδικασία ανακαίνισης μονοκατοικίας και σκέφτομαι να φτιάξω μόνος μου την νέα ηλεκτρολογική εγκατάσταση (Σκαψίματα στους τοίχους, πέρασμα των σωληνώσεων και των καλωδίων. Την σύνδεση του πίνακα θα την αναθέσω σε κάποιον ηλεκτρολόγο). Μπορείτε να με ενημερώσετε τι είδους καλώδια θα πρέπει να περάσω για τις πρίζες, τα φωτιστικά και τις διάφορες άλλες οικιακές συσκευές; Ποιοι παράγοντες επιδρούν στην επιλογή καλωδίων;

selectronic
17-11-11, 22:57
Γεια σου φίλε Νίκο.

Για αρχή μπορείς να τα κάνεις αυτά που λες (και να παίξουν μετά)? Συνδέσεις στα κουτιά ποιος θα κάνει? Μιλάς για ένα δωμάτιο ή για όλο το σπίτι? Θες να περάσεις «μικρά» φορτία ή και πχ κουζίνα?

Ηλεκτρολόγο που θα υπογράψει (αν χρειάζεται) και θα βάλει πίνακα έχεις βρει, έχει συμφωνήσει?

kazas
17-11-11, 23:06
Έτσι όπως το σκέφτομαι δεν θέλω να ασχοληθώ με καμία σύνδεση. Απλά σκάψιμο, πέρασμα των σπιράλ, τοποθέτηση των κουτιών για τις πρίζες και πέρασμα των καλωδίων μέσα από τα σπιράλ. Αυτό απαιτεί κάποια σύνδεση; Δεν θα είναι μονοκόμματα τα καλώδια από τον πίνακα σε κάθε πρίζα και σε κάθε συσκευή;

selectronic
17-11-11, 23:15
Θεωρητικά μπορεί να γίνει και έτσι, και μπορείς να το κάνεις αν μιλάμε για 2-3 πρίζες (θα είναι και όλες ενισχυμένες). Αλλά δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα.

Εξήγησε λίγο τι ακριβώς θες να κάνεις.

¶λλο να θες δύο πρίζες, άλλο ένα δωμάτιο και άλλο ένα ολόκληρο σπίτι!

kazas
17-11-11, 23:22
Μιλάω για όλο το σπίτι και για όλες τις συσκευές (Πλυντήριο, Κουζίνα, Ψυγείο, Πλυντήριο πιάτων κ.τ.λ). Πέρα από το είδος των καλωδίων, που ουσιαστικά αυτό είναι το ερώτημα μου τι άλλο αλλάζει; Τον πίνακα και τις πρίζες θα τα συνδέσει ο ηλεκτρολόγος (δεν το έχω βρει ακόμα).

takisegio
17-11-11, 23:37
το παχος των κλωδιων παει αναλογα με το φορτιο των συσκευων στο καθε δωματιο-δεδν ειναι απαραιτητο τα καλωδια να ειναι μονοκοματα απο τον πινακα στην πριζα.φιλικα θα σου ελεγα κανε μονο το σκαψιμο και περασε σωληνες και κουτια.ασε τα υπολοιπα σε επαγγελματια ηλεκτρολογο

selectronic
17-11-11, 23:43
Ξέχασέ το φίλε μου.

Το καλύτερο (για την τσέπη σου) που μπορώ να προτείνω είναι αφού έρθει ο ηλεκτρολόγος και κάνει το σχέδιο (απαραίτητο), να σου πει τι σωλήνες θέλει και που, ώστε να περάσεις εσύ σωλήνες και κουτιά. Αλλά και αυτό δύσκολο το βλέπω…

Δύσκολο να συμφωνήσει ηλεκτρολόγος να γίνει αυτό, και δεν νομίζω να σου κάνει και μεγάλο σκόντο στην τελική τιμή.

Αυτή είναι η δικιά μου γνώμη, σαν ηλεκτρολόγος εγκαταστάτης.


Για να το κάνεις μόνος σου υπάρχουν 200 πράγματα που πρέπει να μάθεις πώς να τα κάνεις, άλλα 500 που μπορούνε να πάνε στραβά αν δεν τα κάνεις καλά, και πρέπει να βρεις και ηλεκτρολόγο που θα συμφωνήσει να τελειώσει την δουλειά.

Αν ήξερες από ηλεκτρολογικά και μπορούσα να είμαι σίγουρος γιΆ αυτό, ίσως θα γινόταν να σου βγάλει κάποιος ένα σχέδιο (αφού δει το σπίτι, μέσω Η/Υ δεν γίνεται), να σου πει τι διατομές σωλήνες να περάσεις και που, πώς να βάλεις τα κουτιά, ιδιαιτερότητες όπως πχ ότι η κουζίνα θέλει μεταλλικό σωλήνα στην κάθοδο και κουτί κτλ. Και αφού περάσεις σωλήνες, να σου πει τι καλώδια να περάσεις και που, και (μάλλον παγκόσμια πρώτη) να σου πει πως θα κάνεις τις πολλές και διάφορες ενώσεις στα κουτιά, χωρίς να πατήσει το πόδι του στο σπίτι. Και να τα τσεκάρει μετά όλα αυτά ότι έγιναν σωστά. Και αν κάτι κάνεις λάθος (πχ αν δεν συνδέσεις καλά δύο καλώδια σε ένα κουτί και σπινθηρίζουν) μπορεί και να πάρει φωτιά το σπίτι. Και μπορεί να πάθει και κανείς ηλεκτροπληξία. Και φυλακή ποιος θα πάει?

Καταλαβαίνεις ότι είναι πολύ δύσκολα όλα αυτά για να γίνουν…

kazas
17-11-11, 23:45
takisegio σ' ευχαριστώ για την απάντηση. Υπάρχει κάποιος τρόπος (τύπος) ώστε να υπολογίζω το πάχος των καλωδίων ανάλογα με το φορτιο;

selectronic
17-11-11, 23:49
Δεν στα λέω αυτά σαν «μάστορας», στα λέω ως απλά Γιάννης.

Να ήθελες να τραβήξεις μία πρίζα, θα το παλεύαμε. Τις 2-3 πρίζες (και μόνο) ενός δωματίου επίσης.

Αλλά αυτό που θες να κάνεις δεν γίνεται αν δεν ξέρεις πως, άλλο να θες να αλλάξεις φίλτρο αέρα στο αμάξι σου κι άλλο να θες να βάλεις άλλα πιστόνια!

ezizu
17-11-11, 23:50
Μια απορία .Στην θέση των είδη εγκατεστημένων κουτιών διακλάδωσης,σωληνώσεων ,πριζών διακοπτών κλπ θα βάλεις τα καινούργια ηλεκτρολογικα υλικά,(δηλαδή βγάζω τα παλιά και στην ίδια ακριβώς θέση βάζω τα αντίστοιχα καινούργια), ή θα αλλάξεις και τελειώς διαρύθμιση στο σπίτι με σημαντικές αλλαγές στην ηλεκτρολογική διάταξη;Απλά για να καταλάβω.:confused1:

kazas
17-11-11, 23:52
selectronic σ' ευχαριστώ και σένα. Το σκεπτικό μου ήταν να μην κάνω καμία σύνδεση πουθενά (θεώρησα ότι τα καλώδια θα ήταν μονοκόμματα). Μιας και αναφέρθηκε δεν είναι καλό σε γενικές γραμές να αποφεύγονται οι ενώσεις των καλωδίων;

ezizu
17-11-11, 23:54
οκ.Γράφαμε μαζί.Κατάλαβα.

kazas
17-11-11, 23:56
ezizu Μιλάμε για νέα διαρρύθμιση του χώρου οπότε μιλάμε για νέα σκαψίματα και τοποθέτηση νέων υλικών.

ΗΝ1984
18-11-11, 00:01
Μην ξεχάσεις να σκάψεις και για τον πίνακα και αν δεν σε φτάσει σκέψου και τη λύση του επιδαπέδιου ερμαρίου

http://img580.imageshack.us/img580/3289/63596843.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/580/63596843.jpg/)


http://img341.imageshack.us/img341/2008/79293669.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/341/79293669.jpg/)



http://img31.imageshack.us/img31/3517/94960414.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/31/94960414.jpg/)

selectronic
18-11-11, 00:05
ΗΝ1984 σοβαρέψου…

Προτείνεις να ξεκινήσει ο άνθρωπος να φτιάξει την εγκατάσταση μόνος του?

Δεν είναι παιχνίδια αυτά, το ρεύμα σκοτώνει !!!

johnnyb
18-11-11, 00:18
Λες να μιλάει σοβαρά και να βάζει φωτό από βιομηχανικά ερμάρια ?
ΗΝ1984 τι inverter προτείνεις να βάλει ? :lool:

Πέρα από την πλάκα όπως είπε και ο selectronic και αφου μιλας για καλώδια χωρίς συνδέσεις και αγνοείς βασικά πράγματα όπως πίνακες διατομών κλπ αστο σε ηλεκτρολόγο , στην καλύτερη δεν θα κάνεις τίποτα ( ο υπολογισμός καλωδίωσης 3φ,διακοπτών aleretour, πριζών , σωστή κατανομή φορτίων , σωστή γείωση , ουδετέρωση κλπ δεν είναι καθόλου απλή ) στην χειρότερη μπορεί να βάλεις και φωτιά.

mariosm
18-11-11, 00:21
Καθεστε και γραφετε προτασεις (εκτος απο τον selectronic) για ηλεκτρολογικη εγκατασταση για καποιον που δηλωνει οτι ειναι εντελως ασχετος. Ας πουμε οτι ο ασχετος περασει ολα τα καλωδια σε ολο το σπιτι. Υπαρχει ΕΝΑΣ ηλεκτρολογος σε ολο τον πλανητη που να συνδεσει αυτα τα καλωδεια που εβαλε καποιος ασχετος; Και να βαλει και υπογραφη; Ειστε καλα;

ΗΝ1984
18-11-11, 00:23
Λοιπόν
Μετά από παρότρυνση θα σοβαρευτώ και θα πω όπως αναφέρεται ανωτέρω ότι το ρεύμα σκοτώνει.
Πριν ο επίδοξος ηλεκτρολόγος ασχοληθεί με την καινούργια ηλεκτρολογική εγκατάσταση, προτείνω να κάνει κάποιες ώρες πρακτική στο κατωτέρω
http://img198.imageshack.us/img198/8083/14812476.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/198/14812476.jpg/)


Επίσης δεν προτρέπω κανέναν να κάνει ηλεκτρολογική εγκατάσταση και πολύ περισσότερο σε κάποιον που θεωρεί ότι η εγκατάσταση δεν έχει και μεγάλη διάφορα από το κύκλωμα της φωτώ ανωτέρω
Ως εκ των ανωτέρω μήπως θα έπρεπε η προτροπή να κατευθυνθεί προς τον εκκολαπτόμενο εγκαταστάτη;
Τι άλλο θα ακούσουμε και θα δούμε ακόμα.
Τέτοιες πρακτικές εσείς οι επίσημοι κατά το νόμο ηλεκτρολόγοι εγκαταστάτες έπρεπε να τις κατακεραυνώνετε άμεσα και να μην αφήνετε καν να διατυπώνονται ερώτησες που από τη λειτουργία του φωτεινού παντογνώστη περνάμε στην εγκατάσταση τριφασικού με νυχτερινό.

selectronic
18-11-11, 00:23
Στην χειρότερη μπορεί κάποιος να κτυπήσει και ακόμα χειρότερα (φτου φτου φτου)

kazas
18-11-11, 08:40
οκ με πείσατε, μπορείτε να μου πείτε τουλάχιστον πως υπολογίζεις το πάχος των καλωδίων (Για εγκυκλοπαιδικές γνώσεις).Ο takisegio μου είπε με βάση το φορτίο. Υπάρχει κάποιος σχετικός μαθηματικός τύπος;

mixalis1988
18-11-11, 13:30
Δεν υπαρχει καποιος συγκεκριμενος τυπος για τον υπολογισμο της διατομης του καλωδιου.Παιζουν ρολο πολλοι παραγοντες όπως που θα εγκατασταθει η γραμμη (θα ειναι εντοιχισμενη, θα ειναι στον αερα, θα ειναι ενδοδαπεδια), σε τι θερμοκρασια θα ειναι, θα ειναι μαζι με αλλα καλωδια, τι καλωδιο θα ειναι πολυπολικο,μονοπολικο, τι cosφ θα εχει το φορτιο , θα πρεπει να υπολογισεις και πτωσεις τασης κ.λ.π.Όπως καταλαβες δεν ειναι καποιος τυπος και δεν ειναι τοσο απλα τα πραγματα,οποτε η διατομη δεν εξαρτατε αποκλειστικα απο το φορτιο που θα υπολογισεις αλλα και απο αλλους παραγοντες οπως μερικους που σου ανεφερα παραπανω.

woodpecker
18-11-11, 21:39
Χωρίς πρόθεση να εκμεταλλευτώ το "Θέμα" του φίλου μας, να πω ότι βρίσκομαι και εγώ στη θέση να ανακαινίζω το διαμέρισμα μου και τον καταλαβαίνω.

Σε καμία περίπτωση δεν μπορώ να σκεφτώ ότι την ηλεκτρολογική εγκατάσταση θα την έκανα μόνος μου, γιατί πολύ απλά δεν με εμπιστεύομαι. Αλλά τολμώ να πω ότι αναγνωρίζω από που πηγάζει αυτή η θέληση για ιδιοκατασκευές και δεν είναι άλλος από την μείωση του κόστους.

Όταν ξεκίνησα να παίρνω προσφορές πριν 1 μήνα πίστεψα ότι λόγω κρίσης θα δεχόμουν προσφορές οι οποίες θα ήταν χαμηλότερες από εκείνες που πήραν φίλοι μου πριν 1 χρόνο με παρόμοια δεδομένα (τετραγωνικά και περιγραφή εργασιών).

-120 μ2 (ημ. κατασκευής 1978 - Μονοφασικό



-Αλλαγή Ηλεκτρικού Πίνακα (Hager)



-Αναμονή γραμμή Ηλιακού στην Ταράτσα (4ος όροφος από 5 ορόφους)



-Ενισχυμένες πρίζες στην κουζίνα



-Πιθανόν Γείωση (Το διαμέρισμα φτιάχτηκε πριν το 80 έχω ανοίξει τα κουτιά από τις πρίζες και δεν έχουν)



-Εγκατάσταση Δικτύου Δεδομένων (Δομημένη Καλωδίωση) (Cat6 με το Patch panel δικό μου)



-Εγκατάσταση δικτύου τηλεόρασης Tv / Sat (με Δίκτυο ακτίνα)



-Αλλαγή παλαιών καλωδίων με καινούργια ;;



-Αναμονή για πρίζες Air Condition



-Εγκατάσταση κρυφού φωτισμού στην Κουζίνα



-Εγκατάσταση σποτ σε γυψοσανίδα στην κουζίνα




Το αποτέλεσμα είναι να έχω στα χέρια μου 4 προσφορές (3.700 - 3.500 - 3.400 -3.300 ) αρχικές τιμές, χωρίς παζάρι γιατί δεν είναι στο στυλ μου.

Ε, τις θεώρησα ακριβές, οπότε άρχισα να το ψάχνω το πράγμα.

1. Κατέβασα τον τιμοκατάλογο της Hager, δεν σας λέω τι τιμές είδα για μονοφασική εγκατάσταση τα ξέρετε καλύτερα.
2. 100m Cat6 equip - 50 ¤
3. Ομοαξονικό Edision 100m (δορυφορικό) - 46 ¤

Οπότε για να μην κουράσω άλλο, να συμφωνήσω ότι η γνώση είναι μια υπεραξία που πρέπει να πληρώνεται, αλλά δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει να κοστολογείται τόσο ακριβά και μάλιστα να δουλεύει με τέτοιο μεγάλο περιθώριο κέρδους.

Κλείνοντας, να πω ότι περισσότερο μια κατάθεση των προβληματισμών μου έκανα, ως καινούργιος στην ανάγκη ενός "μάστορα" και ίσως και να δικαιολογήσω λίγο τον φίλο που άνοιξε το "Θέμα".

Ευχαριστώ

Υ.Γ : Ακόμα ψάχνω...

aser
18-11-11, 22:45
Οπότε για να μην κουράσω άλλο, να συμφωνήσω ότι η γνώση είναι μια υπεραξία που πρέπει να πληρώνεται, αλλά δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει να κοστολογείται τόσο ακριβά και μάλιστα να δουλεύει με τέτοιο μεγάλο περιθώριο κέρδους.

Καταρχην να διευκρινισω ορισμενα πραγματα για μενα, δεν ειμαι επαγγελματιας ηλεκτρολογος, αλλα εχω παει σε σχολη και εχω μαθει ορισμενα πραγματα, για καθαρα προσωπικους λογους δεν κανω αυτο το επαγγελμα.
Μου εχει ζητησει ενας παλιους φιλος τα χρονια που ημουν μαθητευομενος να του βαλω γραμμη φωτισμου και μπριζας σε ενα μικρο δωματιο που εχτισε στην ταρατσα της μονοκατοικιας του και αρνηθηκα... επειδη ηθελε ολοι η δουλεια να γινει με καλωδιο γειωσεις 1,5 που ειχει αποθεμα απο παλια εγκατασταση. Αν εγω του ελεγα το οκ και εκανα την δουλεια σημερα καποιος αλλος θα ηταν στην κασα και εγω να σας γραφω εδω (οχι οτι δεν το κανουν ορισμενοι που θελουν να λεγονται επαγγελματιες ηλεκτρολογοι, αλλα το εχω συναντηση αυτο το φαινομενο στο σπιτι της γιαγιας μου που πηγα να αλλαξω μπριζα, και το κανουν καθαρα για λογος οικονομικους η ελλειψεις υλικων). Καταλαβαινεις αγαπητε φιλε woodpecker γιατι το κοστος ειναι λιγο τσουχτερο αν εσυ και αλλοι το βλεπουν ετσι. Μια εγκατασταση δεν ειναι απλα τρυπαμε τοιχο βαζουμε καλωδιο και τελος, θελει τους υπολογισμους του, θελει εκτιμηση του κοστους, θελει αρκετα που δεν χρειαζεται να γραψω.
Μα πανω απο ολα ο επαγγελματιας ηλεκτρολογος δεν θα ερθει να σου κανει τσαμπα την δουλεια πληρωνοντας μονο το κοστος των υλικων.

Με το σκεπτικο σου θα επρεπε να λεω και εγω το εξης: Αν παθουμε κατι αυριο (χτυπα ξυλο) και χρειαστουμε χειρουργειο να μην πληρωσουμε των γιατρο αλλα να την κανουμε μονοι μας την δουλεια η να ζητησουμε απο φιλο να το κανει, τι λες λογικο δεν ειναι; και φθηνο...

sv9dri
18-11-11, 23:32
Αγαπητέ Νίκο, δεν γινεται να είμαστε όλοι ηλεκτρολόγοι ούτε γιατροί , ούτε κλπ κλπ κλπ . Αν έχεις κάποιο φίλο ηλεκτρολόγο ΙΣΩΣ σου πει τι σκαψίματα και σωληνώσεις να κάνεις αν του αναθέσεις την εγκατάσταση . Που μάλλον δεν θα το κάνει γιατί απο οτι καταλαβαίνω το σπίτι ήδη έχει ρεύμα και θα πρέπει να σκάβεις δίπλά σε ηλεκτροφόρες γραμμές . Και αν κατεβάσεις το γενικό όπως πολύ λογικά θα σκεφτείς τι θα γίνει όταν χρειαστεί να τον ξανασηκώσεις ?????Πρόσεξε να μη σε δούμε στις ειδήσεις .Το ξέρω οτι σου φαινονται λίγο βαρειά αυτά που λέω , αλλά ετσι είναι . Εχω ξαναγράψει εδώ οτι δεν γίνεσαι ηλεκτρολόγος με ενα - δυο ποστ . Αλλο είναι να κάνεις ένα λάθος στα ασθενή και να κάψεις ένα τρανσιστορ που κάνει 2 ευρώ και άλλο να σε πάνε τέσσερεις . ΤΟΣΟ ΣΚΛΗΡΑ !!! ΤΟΣΟ ΑΠΛΑ!!!

kazas
19-11-11, 00:42
Παιδιά, όπως ανέφερα και στην πρώτη μου δημοσίευση δεν είχα σκοπό να παρακάμψω τον ηλεκτρολόγο απλά είχα σκεφτεί να κάνω τα σκαψίματα το πέρασμα των σπιράλ και γιατί όχι και των καλωδίων χωρίς να τα συνδέσω. Τώρα βέβαια με όλα αυτά που μου έχετε πει το ξανασκέφτομαι και μάλλον θα αρκεστώ στο σκάψιμο( η παλιά εγκατάσταση θα ξηλωθεί εντελώς οπότε δεν υπάρχει θέμα να χτυπήσω κανένα καλώδιο) , άντε και στο πέρασμα των σπιράλ.


Παραμένουν ωστόσο κάποια ερωτήματα που θα είχαν ενδιαφέρον να απαντηθούν:


- Τα καλώδια πρέπει τελικά να είναι μονοκόμματα από τον ρελέ στον πίνακα μέχρι και την πρίζα - συσκευή; Υπάρχουν περιπτώσεις που δεν μας ενοχλεί εάν υπάρχουν ενώσεις;


- Αναφέρθηκε από τον mixalis1988 ότι την διατομή των καλωδίων την επηρεάζει ακόμα και το εάν θα είναι εντοιχισμένα ή θα είναι ενδοδαπέδια. Αυτό πώς επηρεάζει εφόσον ανεξάρτητα από το που θα τοποθετηθούν θα βρίσκονται πάντα μέσα σε σπιράλ;

sv9dri
19-11-11, 00:46
Ξέχασέ το φίλε μου.

Το καλύτερο (για την τσέπη σου) που μπορώ να προτείνω είναι αφού έρθει ο ηλεκτρολόγος και κάνει το σχέδιο (απαραίτητο), να σου πει τι σωλήνες θέλει και που, ώστε να περάσεις εσύ σωλήνες και κουτιά. Αλλά και αυτό δύσκολο το βλέπω…

Δύσκολο να συμφωνήσει ηλεκτρολόγος να γίνει αυτό, και δεν νομίζω να σου κάνει και μεγάλο σκόντο στην τελική τιμή.

Αυτή είναι η δικιά μου γνώμη, σαν ηλεκτρολόγος εγκαταστάτης.


Για να το κάνεις μόνος σου υπάρχουν 200 πράγματα που πρέπει να μάθεις πώς να τα κάνεις, άλλα 500 που μπορούνε να πάνε στραβά αν δεν τα κάνεις καλά, και πρέπει να βρεις και ηλεκτρολόγο που θα συμφωνήσει να τελειώσει την δουλειά.

Αν ήξερες από ηλεκτρολογικά και μπορούσα να είμαι σίγουρος γιΆ αυτό, ίσως θα γινόταν να σου βγάλει κάποιος ένα σχέδιο (αφού δει το σπίτι, μέσω Η/Υ δεν γίνεται), να σου πει τι διατομές σωλήνες να περάσεις και που, πώς να βάλεις τα κουτιά, ιδιαιτερότητες όπως πχ ότι η κουζίνα θέλει μεταλλικό σωλήνα στην κάθοδο και κουτί κτλ. Και αφού περάσεις σωλήνες, να σου πει τι καλώδια να περάσεις και που, και (μάλλον παγκόσμια πρώτη) να σου πει πως θα κάνεις τις πολλές και διάφορες ενώσεις στα κουτιά, χωρίς να πατήσει το πόδι του στο σπίτι. Και να τα τσεκάρει μετά όλα αυτά ότι έγιναν σωστά. Και αν κάτι κάνεις λάθος (πχ αν δεν συνδέσεις καλά δύο καλώδια σε ένα κουτί και σπινθηρίζουν) μπορεί και να πάρει φωτιά το σπίτι. Και μπορεί να πάθει και κανείς ηλεκτροπληξία. Και φυλακή ποιος θα πάει?

Καταλαβαίνεις ότι είναι πολύ δύσκολα όλα αυτά για να γίνουν…

Πολύ καλά τα λες Γιάννη ! Αν εμένα πάντως μου ζητούσε κάποιος που δεν γνωρίζει ηλεκτρολογικά να του δείξω κάτι , πολύ θα το σκεφτόμουν . Γιατί η ημιμάθεια είναι χειρότερη από την αμάθεια . Αν ο "μαθητευόμενος" ξεψάρωνε , μπορεί να δοκίμαζε και κάτι άλλο παραπέρα και να είχαμε τρεχάματα.....Γι'αυτό όπως λέει και κάποιος γνωστός μου : "πληρώνεις και κάνεις τη δουλειά σου"

selectronic
19-11-11, 00:49
Και εγώ το ξέρω ότι είναι δύσκολοι καιροί και ότι προφανώς ο φίλος ήθελε να τα φτιάξει μόνος του για θέμα κόστους, γι αυτό και προσπάθησα να του τα πω μαλακά…

Και εγώ έχω κλείσει την επιχείρηση και είχα σχεδιάσει τώρα να ήμουν εξωτερικό, αλλά κάτι στράβωσε και αναμένω…

Να είχε κάποια σχέση με ηλεκτρολογικά, να ήταν βοηθός πχ ή κάτι τέτοιο τέλος πάντων, να το βλέπαμε το θέμα. Αλλά νομίζω ότι όλοι μπορούν να καταλάβουν ότι δεν μπορεί ο κάθε «χομπίστας» να φτιάξει ένα σπίτι. Γι αυτό και δεν απάντησα στις ερωτήσεις περί διατομών κτλ, μπορεί παρά τις αντίθετες γνώμες να πάει και να φάει το κεφάλι του ο άνθρωπος.

Τώρα για το θέμα του woodpecker περί κόστος εγκατάστασης, είναι άλλη συζήτηση. Πάντως ο ηλεκτρολόγος δεν είναι μαγαζί, να βγάλει το κέρδος του από την πώληση των υλικών, για την εργασία του πληρώνετε.

mariosm
19-11-11, 00:53
- Τα καλώδια πρέπει τελικά να είναι μονοκόμματα από τον ρελέ στον πίνακα μέχρι και την πρίζα - συσκευή; Υπάρχουν περιπτώσεις που δεν μας ενοχλεί εάν υπάρχουν ενώσεις;

Ενωσεις απαγορευεται να υπαρχουν στη διαδρομη αν δεν ειναι μεσα σε κουτι διακλαδωσης.


- Αναφέρθηκε από τον mixalis1988 ότι την διατομή των καλωδίων την επηρεάζει ακόμα και το εάν θα είναι εντοιχισμένα ή θα είναι ενδοδαπέδια. Αυτό πώς επηρεάζει εφόσον ανεξάρτητα από το που θα τοποθετηθούν θα βρίσκονται πάντα μέσα σε σπιράλ;

Ενταξει ο Μιχαλης υπερβαλει λιγο ως προς την πολυπλοκοτητα των υπολογισμων αφου προκειται για οικιακη εγκατασταση. Αυτοι οι υπολογισμοι μπορει να γινονται στη βιομηχανικη εγκατασταση αλλα οχι στο σπιτι.

sv9dri
19-11-11, 00:55
την διατομή των καλωδίων την επηρεάζει ακόμα και το εάν θα είναι εντοιχισμένα ή θα είναι ενδοδαπέδια. Αυτό πώς επηρεάζει εφόσον ανεξάρτητα από το που θα τοποθετηθούν θα βρίσκονται πάντα μέσα σε σπιράλ;
Σε μια εσωτερική ηλεκτρική εγκατάσταση σπιτιου τα καλώδια είναι τυποποιημένα για όποιον ξέρει . Κανείς δεν υπολογίζει πτώση τασης στις γραμμές γιατί δεν είναι τόσο μεγάλες σε μήκος . Αν βάλουμε ενδοδαπέδια αλλάζει ο τύπος από ΝΥΑ σε ΝΥΜ ή ανθυγρού τύπου . Η διατομή είναι ανάλογα με τα φορτία .Και οι ασφάλειες ανάλογα με τη διατομή . Αυτά σε πολύ γενικές γραμμές . Τα ξέρει όμως ο ηλεκτρολόγος που θα βάλεις που αν έχει στοιχειώδη σοβαρότητα θα τα κάνει όπως πρέπει

sv9dri
19-11-11, 01:14
Καταλαβαίνω Νίκο οτι έχεις όρεξη να ασχοληθείς και ίσως δεν είναι μόνο το όικονομικό ο λόγος που θες να το κάνεις . Ετσι κι αλλιώς τα σκαψίματα που θα σου πάρουν λίγες μέρες (με σφυροκάλεμο φαντάζομαι , δεν νομίζω να έχεις ηλεκτρικά εργαλεία για σκαψίματα) για τον ηλεκτρολόγο είναι θέμα μιας η δυο ημερών . Μπορείς όμως αφου σου αρέσει να ζητήσεις από τον ηλεκτρολόγο να βλέπεις και να ρωτάς αν θες που και που .Λάσπη ξέρεις να κάνεις για να στηρίξεις σωλήνες και κουτιά ? Πολλά θα σου φανούν απλά και εύκολα οταν τα κάνει άλλος , τα πράγματα όμως αλλάζουν όταν πας να τα κάνεις μόνος σου . Αυτό ισχύει για όλες τις δουλειές .

karnab
19-11-11, 04:38
οκ με πείσατε, μπορείτε να μου πείτε τουλάχιστον πως υπολογίζεις το πάχος των καλωδίων (Για εγκυκλοπαιδικές γνώσεις).Ο takisegio μου είπε με βάση το φορτίο. Υπάρχει κάποιος σχετικός μαθηματικός τύπος;

Δες #7 και #8 στο http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=59209&p=467517#post467517

gcostas
19-11-11, 11:04
takisegio σ' ευχαριστώ για την απάντηση. Υπάρχει κάποιος τρόπος (τύπος) ώστε να υπολογίζω το πάχος των καλωδίων ανάλογα με το φορτιο;
Καλημέρα (ελπίζω να ειναι καλή)
αγαπητέ δεν πρόκειται να σε απελπίσω,κάνε μόνος σου την εγκατάσταση.Προσοχή όμως, γειώσεις παντού,καλά σφυξίματα στις συνδέσεις (χαλαρή σύνδεση = θερμότητα-καταστροφή) τώρα ,χωρίζεις το σπίτι (δεν ξέρω το μέγεθος του) τουλάχιστον δύο κυκλώματα για μπρίζες, δύο κυκλώματα για φωτισμό, ένα κύκλωμα αποροφητήρα-πλυντήριο πιάτων,κύκλωμα κουζίνας,κύκλωμα θερμοσίφωνα,κύκλωμα πλυντηρίου.
Τώρα σχετικά με διατομές.(συγνώμη από επαγγελματίες)
φωτισμός ασφάλεια 10Α καλώδιο 1,5mm²
μπρίζες ασφάλεια 16Α καλώδιο 2,5mm²
αποροφητήρας-πλυντήριο πιάτων-πρίζες πάνκου κουζίνας ασφάλεια 16Α καλώδιο 2,5mm²
ηλεκτρική κουζίνα ασφάλεια 16Α καλώδιο 4mm²
πλυντήριο ρούχων ασφάλεια 16Α καλώδιο 4mm²
Θερμοσίφωνας διπλός διακόπτης ασφάλεια 20Α καλώδιο 4mm²
διακόπτης διαροής στον πίνακα απαραίτητος,καλές συνδέσεις ,για μεγάλα φορτία μονοκόματα καλώδια αλλά να βάλεις στην διαδρομή κουτιά διελευσεως ακόμα και σε αυτά τα καλώδια θα αφήνουν κάποιο μήκος και θα συνεχίζουν χωρις να κοπούν. Σε καμία επαναλαμβάνω καμία περίπτωση δεν συνδέουμε τίποτα άλλο σε καλώδιο φωτισμού.(είναι κακό-πικρό και επικύνδυνο να σβύνουν τα φώτα όταν κάπου γίνεται τσάφ.
Οι παρατηρήσεις , οι διορθώσεις ,οι συμβουλές καλόπιστα δεκτές

Καλά ξεμπερδέματα
Κώστας

Ηλιας Α
19-11-11, 11:54
Η Γνώμη μου και μόνο είναι πως, ένας άπυρος δεν μπορεί να κάνει έστω ανακαίνιση μιας ηλ εγκατάστασης, ούτε τις σωληνώσεις.
Μην ξεχνάτε, ότι και αυτοί που φτιάχνουν (*) ηλ εγκαταστάσεις ή ανακαινίσεις άρχισαν από επί μέρους δουλειές των εγκαταστάσεων, και κατά πλειοψηφία (* *)με την συμβουλή κάποιου (***) ποιο εμπειρότερου, ακόμη και αν γνώριζαν τους κανονισμούς και όλη τη θεωρία που είναι απαραίτητη για της ηλ εγκαταστάσεις.
( φτιάχνουν (*)) Και όταν λέω φτιάχνουν εννοώ μια εγκατάσταση με λίγα λάθη γιατί πιστεύω εγκατάσταση με κανένα λάθος ποτέ δεν έχει γίνει, και μάλλον ούτε θα γίνει.
(πλειοψηφία (* *)) Όσοι άρχισαν από μόνοι τους πήραν σύνταξη χωρίς ποτέ να μάθουν.
( κάποιου (**)) Και για να ακριβολογώ, ένας στις περισσότερες φορές = κανένας, άρα χρειάζεται να έχει πάρει συμβουλές από 4 -5 εμπειρότερους, να κρατήσει τα καλύτερα από αυτούς, να αρχίσει και στη συνέχεια να βελτιώνεται.

selectronic
19-11-11, 13:06
Οι παρατηρήσεις , οι διορθώσεις ,οι συμβουλές καλόπιστα δεκτές
Φίλε gcostas αφού έχεις πειστεί για τις ικανότητες του Νίκου (Kazas), έχω να προτείνω κάτι:

Να φτιάξει πρώτα το δικό σου σπίτι από την αρχή, αμισθί βέβαια, αυτός θα κερδίσει την εμπειρία κι εσύ την νέα εγκατάσταση).

sv9dri
19-11-11, 13:14
Τώρα σχετικά με διατομές.(συγνώμη από επαγγελματίες)
φωτισμός ασφάλεια 10Α καλώδιο 1,5mm²
μπρίζες ασφάλεια 16Α καλώδιο 2,5mm²
αποροφητήρας-πλυντήριο πιάτων-πρίζες πάνκου κουζίνας ασφάλεια 16Α καλώδιο 2,5mm²
ηλεκτρική κουζίνα ασφάλεια 16Α καλώδιο 4mm²
πλυντήριο ρούχων ασφάλεια 16Α καλώδιο 4mm²
Θερμοσίφωνας διπλός διακόπτης ασφάλεια 20Α καλώδιο 4mm²
διακόπτης διαροής στον πίνακα απαραίτητος
Καλημερα και σε σενα φίλε Κώστα . Δηλαδή εσυ απο όλη τη συζήτηση κατάλαβες οτι δεν του λέμε τις διατομές για να μη πούμε τα "μυστικά "μας ? Μα αν στη γραμμή αναζήτησης του google γράψεις καλώδια ,διατομές θα σου βγάλει αυτό που ψάχνεις . Και φυσικά επειδή τα πιο πολλά θα είναι και σύμφωνα με τους κανονισμούς ΕΗΕ θα είναι και η σωστή αντιστοιχία διατομών-ασφαλειών .Το ίδιο θα σε συμβούλευα (καλόπιστα πάντα) να κάνεις και εσύ πριν γράψεις οδηγίες . Λυπάμαι αν σε στενοχώρησα , αλλά ο άνθρωπος που άνοιξε το θέμα φαίνεται να κατάλαβε κάποια πράγματα , το ζήτημα όμως είναι οτι το διαβάζουν και άλλοι . Ολο και κάποιος αφελής θα βρεθεί και θα θελήση να δοκιμάσει ....κρίμα είναι . Γι'αυτό δεν δίνουμε θάρρος σε όποιον δεν ξέρει . Ετσι κι αλλιώς οι γνώσεις είναι ένα πράγμα που όσο και να μοιράσεις δεν αφαιρείται απο σένα .
Φιλικά Γιάννης

briko
19-11-11, 14:57
Τον έχετε φάει τον άνθρωπο .
Επειδή εσείς δεν έχετε την πελατεία που είχατε παλιά νομίζετε ότι φωνάζοντας τον θα το αποθαρρύνετε για να φτιάξει οικονομικά το σπίτι του?
ΚατΆ εμέ ο κλάδος των ηλεκτρολόγων είναι ίσως από τους ποιο άσχετους στο αντικείμενο τους .
Έχω πάει σε νέες οικοδομές για δουλειές μετά τους ηλεκτρολόγους και έχω βρει όργια.
Να ανάβεις τα φώτα του σαλονιού για να ανάψουν τα φώτα της κουζίνας , να ανοίγεις τα φώτα της κουζίνας για να ανάψει ο θερμοσίφωνας κουζίνας ,τα καλώδια θυροτηλεφώνων με τα κουδούνια ένα μπλέξιμο και τίποτε άλλο ,και το αποκορύφωμα που μου έχει τύχει ? στην είσοδο πολυκατοικίας στο μπλε κόκκινο να έχει 220V!!!
Πιστεύω ότι θα κάνει πολύ λιγότερα χαζά πράγματα από αυτά που έχω αναφέρει τα οποία είναι πολύ λίγα σε αυτά που έχω βρει μπροστά μου.

sv9dri
19-11-11, 15:34
Επειδή εσείς δεν έχετε την πελατεία που είχατε παλιά νομίζετε ότι φωνάζοντας τον θα το αποθαρρύνετε για να φτιάξει οικονομικά το σπίτι του?
ΚατΆ εμέ ο κλάδος των ηλεκτρολόγων είναι ίσως από τους ποιο άσχετους στο αντικείμενο τους .
Έχω πάει σε νέες οικοδομές για δουλειές μετά τους ηλεκτρολόγους και έχω βρει όργια.

Αγαπητέ briko αυτά που γράφουμε τα γράφουμε μόνο απο συναίσθηση ευθύνης . Αν εσύ έπεσες πάνω σε κάποιους άσχετους και ανεύθυνους που "δήλωναν" ηλεκτρολόγοι , δεν μπορείς να ισοπεδώνεις τα πάντα . Πολύ εύκολα καταλήγεις σε συμπεράσματα και θα έπρεπε να σκεφτείς λίγο περισσότερο .

kazas
19-11-11, 16:04
Να αναφέρω για μια ακόμα φορά ότι έχω πειστεί να την αναθέσω σε κάποιον ειδικό. Οι ερωτήσει που εξακολουθώ και κάνω είναι από ενδιαφέρον - περιέργεια. Θα ήθελα λοιπόν να μου απαντήσει ο Ηλίας εμπεριστατωμένα γιατί θεωρεί ότι δεν μπορεί κάποιος να κάνει ούτε τις σωληνώσεις (χωρίς τα καλώδια). Πέρα απο το προφανές του να ξέρεις να χειρίζεσε τα εργαλεία που σκάβουν τους τύχους.

mariosm
19-11-11, 16:19
Νικο στην πραγματικοτητα τιποτα δεν απαγορευεται. Και τους τοιχους μπορεις να σκαψεις μονος και τα καλωδια μπορεις να περασεις και να τα συνδεσεις αν θελεις μονος. Αλλα ακομα και το σκαψιμο για τους σωληνες ακολουθει καποιους κανονες. Αλλα μετα θα πρεπει να βρεις καποιον που να υπογραψει και να παρει στην ουσια την ευθυνη για οτι εκανες εσυ. Πραγμα το οποιο ειναι πολυ δυσκολο. Σε ολα τα πραγματα εκτος απο γνωσεις χρειαζεται και μια σχετικη πειρα που δεν την αποκτας διαβαζοντας. Αν εσυ που δεν εχεις σκαψει ποτε αρα και προφανως δεν γνωριζεις εστω και τα στοιχειωδη για το που θα σκαψεις καταφερεις να σκαψεις ετσι ωστε αυτος που θα περασει τα καλωδια δεν θα εχει κανενα προβλημα τοτε απλα ξεκινας το σκαψιμο.

lepouras
19-11-11, 16:26
Φίλε briko αν εσύ νομίζεις ότι όλοι προσπαθούν να σώσουν καμιά εργολαβία εδώ μέσα και αποθαρρύνουν τον άνθρωπο μάλλον κανείς λάθος.
Αντίθετα θα έλεγα ότι μάλλον θα οικονομήσουν περισσότεροι από τη προσπάθεια του, και θα φανεί στην συνέχεια που θα αρχίζει να αντιμετωπίζει προβλήματα και θα ρωτά και θα αρχίζει το ράψε ξήλωνε και θα του δίνουν απαντήσεις και θα ξανά αρχίζει να ξηλώνει και να φτιάχνει μέχρι στο τέλος ο χρόνος που θα έχει φάει τα υλικά που θα έχει ξοδέψει τα μερεμέτια που θα έχει φτιάξει, χαλάσει και πάει λέγοντας θα φωνάξει κάποιους ηλεκτρολόγους και δεν θα έχει τελειωμό.
Το κυριότερο δεν θα μπορέσει ποτέ να ρίξει ευθύνη σε κανέναν ακομα και άσχετο (όπως λες) ηλεκτρολόγο που θα του κάνει κακή δουλειά διοτι δεν έχει αναλάβει κανείς από την αρχη μέχρι το τέλος την δουλειά, οπότε θα ρίχνει και τις ευθύνες εκεί που δεν έβαλε χέρι εκείνος.
Δικαίωμα του καθενός να πιστεύει ότι σε μια εποχή που τα υλικά της εγκατάστασης έχουν τραβήξει τον ανήφορο θα γλυτώσει πολλά λεφτά.
Εγώ θα παρακαλέσω τον φίλο που ξεκίνησε το θέμα όταν με το καλό τελειώσει να μας πει το συνολικό κόστος που του στοίχισε η εγκατάσταση.
Όσο για αυτά που λες εσύ περί τι έχεις βρει να μην πω εγώ τη έχω βρει.
Τους ρώτησες αν τα έφτιαξε έτσι από την αρχη ο ηλεκτρολόγος, αν ήταν ηλεκτρολόγος(και όχι ο ξάδερφος, μπατζανάκης) ή αν βάλανε μετά χεράκι κανείς ξερόλας?
Τελικά το 90% από όσα έχω βρει μπροστά μου δέν ήταν από ηλεκτρολόγους αλλά από αυτούς που πίστευαν ότι μπορούσαν μόνη τους ή που είπανε στον φίλο που έχει έναν φίλο που του είπε στο τηλέφωνο που ξέρει εκείνος που έχει αλλάξει φιτίλι κάποτε σε λάμπα πετρελαίου και έχει κάνει διατρίβει στο φως.
Τελευταία μάλιστα πήγα σε σπίτι που όταν άναβαν το φως της κουζίνας έσβηνε το ψυγείο(η πρίζα ήταν κάτω από τον διακόπτη).
Η παρένθεση είναι για όσους θέλουν να καταλάβουν τι έκανε ΟΧΙ ο ηλεκτρολόγος αλλά ο ιδιοκτήτης . Σιγά μια αλλαγή διακόπτη μην φωνάξω ηλεκτρολόγο.Δεν διαφώνησα μαζί του αλλά τελικά με φώναξε. Μήπως τελικά έπρεπε να του βαρέσω μια στο κεφάλι γιατί ο ιδίως δεν μπορούσε να καταλάβει ποιος δαίμονας του μπήκε στο σπίτι και του κάνει πλάκα?
Ο ίδιος έσκιζε τα ιμάτια του ότι δεν είχε κάνει τίποτε και ο διακόπτης που άλλαξε τον άλλαξε σωστά.
Αυτά... και καλή επιτυχία στα παλικάρια με τις ανακαινίσεις τους. Τους παρακαλώ μόνο μην μας ξεχάσουν μετά το τέλος της δουλειάς τους και να μας κάνουν μια μικρή ανάλυση. ¶μα τα καταφέρουν να δώσουν και σε άλλους των μπούσουλα να φτιάξουν μόνοι το σπίτι τους. Μην κρατήσουν για των εαυτό τους τα στοιχεία.

sv9dri
19-11-11, 17:19
Νικο kazas δες τα προσωπικά σου μηνύματα

briko
19-11-11, 18:31
Συζητάμε για νέα οικοδομή που μόλις παραδόθηκε από τον εργολάβο και οι ιδιοκτήτες μόλις μπήκαν μέσα .
Εάν ήταν από μερεμέτια του ιδιοκτήτη δεν θα αναφερόμουν καν.
Πόσο εγκληματίας ήταν αυτός ο επαγγελματίας ηλεκτρολόγος που έβαλε στο ψηλό σύρμα μπλε κόκκινο 220V δεν το μόνωσε καν με μια ταινία και το άφησε στην τρύπα της μπουτονιέρας για το ρεύμα για την θυροτηλεόραση?
Εγώ βάζω στοίχημα ότι ο φίλος από την Κρήτη δεν υπάρχει περίπτωση καν να το σκεφτεί αυτό.




Τους ρώτησες αν τα έφτιαξε έτσι από την αρχη ο ηλεκτρολόγος, αν ήταν ηλεκτρολόγος(και όχι ο ξάδερφος, μπατζανάκης) ή αν βάλανε μετά χεράκι κανείς ξερόλας?
Τελευταία μάλιστα πήγα σε σπίτι που όταν άναβαν το φως της κουζίνας έσβηνε το ψυγείο(η πρίζα ήταν κάτω από τον διακόπτη).

mixalis1988
19-11-11, 18:59
Καλημέρα (ελπίζω να ειναι καλή)
αγαπητέ δεν πρόκειται να σε απελπίσω,κάνε μόνος σου την εγκατάσταση.Προσοχή όμως, γειώσεις παντού,καλά σφυξίματα στις συνδέσεις (χαλαρή σύνδεση = θερμότητα-καταστροφή) τώρα ,χωρίζεις το σπίτι (δεν ξέρω το μέγεθος του) τουλάχιστον δύο κυκλώματα για μπρίζες, δύο κυκλώματα για φωτισμό, ένα κύκλωμα αποροφητήρα-πλυντήριο πιάτων,κύκλωμα κουζίνας,κύκλωμα θερμοσίφωνα,κύκλωμα πλυντηρίου.
Τώρα σχετικά με διατομές.(συγνώμη από επαγγελματίες)
φωτισμός ασφάλεια 10Α καλώδιο 1,5mm²
μπρίζες ασφάλεια 16Α καλώδιο 2,5mm²
αποροφητήρας-πλυντήριο πιάτων-πρίζες πάνκου κουζίνας ασφάλεια 16Α καλώδιο 2,5mm²
ηλεκτρική κουζίνα ασφάλεια 16Α καλώδιο 4mm²
πλυντήριο ρούχων ασφάλεια 16Α καλώδιο 4mm²
Θερμοσίφωνας διπλός διακόπτης ασφάλεια 20Α καλώδιο 4mm²
διακόπτης διαροής στον πίνακα απαραίτητος,καλές συνδέσεις ,για μεγάλα φορτία μονοκόματα καλώδια αλλά να βάλεις στην διαδρομή κουτιά διελευσεως ακόμα και σε αυτά τα καλώδια θα αφήνουν κάποιο μήκος και θα συνεχίζουν χωρις να κοπούν. Σε καμία επαναλαμβάνω καμία περίπτωση δεν συνδέουμε τίποτα άλλο σε καλώδιο φωτισμού.(είναι κακό-πικρό και επικύνδυνο να σβύνουν τα φώτα όταν κάπου γίνεται τσάφ.
Οι παρατηρήσεις , οι διορθώσεις ,οι συμβουλές καλόπιστα δεκτές

Καλά ξεμπερδέματα
Κώστας

Στην ηλεκτρικη κουζινα βαζουν καλωδιο 3χ6 και 25 ασφαλεια και προηγειται διακοπτης διπολικος και στο πλυντηριο ρουχων 2.5 καλωδιο με 16 ασφαλεια και ειναι υπεραρκετο.Επισεις θα προτεινα αφου φτιαξει καινουρια τα ηλεκτρικα να μην βαλει <<ολο>> το σπιτι με δυο ασφαλειες.Ας βαλει δυο κυκλωματα φωτισμου και σε καθε δωματιο για της μπριζες δικια του ασφαλεια ξεχωριστα.(Δικια μου γνωμη παντα...)

gcostas
19-11-11, 19:40
σιγά σιγά
τόση ανεργία στον κλάδο¨?
τόση μιζέρια ? (αυτος ειναι ηλεκτρολόγος υπάληλος γιατί να κάνει και εγκαταστάσεις?)
ξεφτίλα (συνάδελφοι ?????????????)
Κώστας ηλεκτρολόγος - ηλεκτρονικός Μηχανικός

kanenas
19-11-11, 20:14
προειδοποίηση πάνω από μια ,δυο φορές αρχίζει να μοιάζει με απειλή εγώ τουλάχιστον έτσι το βλέπω που διαβάζω αυτό το θέμα

Danza
19-11-11, 20:31
Εφόσον ο άνθρωπος δεν βγαίνει οικονομικά όπως και πολλοί ανθρώποι στις μέρες μας εγώ θα πω την δικιά μου γνώμη.

Φίλε βρές κάποιον να ξέρει ΚΑΛΑ απο αυτά τα πράγματα ώστε να σε βοηθήσει, φτιάχτου ενα καφεδάκι, δώστου και ένα τασάκι και τσιγάρα και άστον απλά να επιβλέπει.
Θα σε βοηθήσει αν δει οτι κάτι δεν κάνεις καλά. Μετά φώναξε ηλεκτρολόγο, δώστου τα σχέδια που έκανες να σου βάλει την σφραγίδα και τελείωσε το θέμα.
Εμείς που χρειαστήκαμε πιστοποιητικό της ΔΕΗ δεν ήρθε καν ο ίδιος ο ηλεκτρολόγος, έστειλε τον γιό του, έβγαλε ένα σχέδιο μέσα σε 10 λεπτά, πήρε και τα 120 και έφυγε!

Απλά όπως σου είπαν και παραπάνω, σφιχτές συνδέσεις και μονοκόματα καλώδια.......


Υ.γ. Τα παραπάνω στα είπα ΕΦΟΣΟΝ δεν βγαίνεις οικονομικά ΑΛΛΑ αν σου περισσεύουν τα χρήματα και δεν φωνάζεις ένα ηλεκτρολόγο να ξεμπερδεύεις τότε δικό σου το πρόβλημα!

Φιλικά πάντα, Δημήτρης!

selectronic
19-11-11, 21:36
Τον έχετε φάει τον άνθρωπο .
Επειδή εσείς δεν έχετε την πελατεία που είχατε παλιά νομίζετε ότι φωνάζοντας τον θα το αποθαρρύνετε για να φτιάξει οικονομικά το σπίτι του?
ΚατΆ εμέ ο κλάδος των ηλεκτρολόγων είναι ίσως από τους ποιο άσχετους στο αντικείμενο τους .
Έχω πάει σε νέες οικοδομές για δουλειές μετά τους ηλεκτρολόγους και έχω βρει όργια.
Να ανάβεις τα φώτα του σαλονιού για να ανάψουν τα φώτα της κουζίνας , να ανοίγεις τα φώτα της κουζίνας για να ανάψει ο θερμοσίφωνας κουζίνας ,τα καλώδια θυροτηλεφώνων με τα κουδούνια ένα μπλέξιμο και τίποτε άλλο ,και το αποκορύφωμα που μου έχει τύχει ? στην είσοδο πολυκατοικίας στο μπλε κόκκινο να έχει 220V!!!
Πιστεύω ότι θα κάνει πολύ λιγότερα χαζά πράγματα από αυτά που έχω αναφέρει τα οποία είναι πολύ λίγα σε αυτά που έχω βρει μπροστά μου.
Μπορώ κι εγώ να σου πω απίστευτα που έχω δει και από αδειούχους ηλεκτρολόγους, και από τους βοηθούς τους, και από «θα στα φτιάξω εγώ, ξέρω» μάστορες. 15 σελίδες μπορώ να σου γράψω. Τι σημαίνει αυτό? Ότι υπάρχουν και κακοί επαγγελματίες όπως σε όλες τις άλλες δουλειές.

Όπως είπαν κι άλλοι, δεν είμαστε κατά του να τα φτιάξει ο φίλος μόνος του για να την κάνει την δουλειά συνάδελφος και να «κονομήσει», το λέμε γιατί είναι επικίνδυνο να το κάνει, αφού δεν έχει γνώσεις πάνω στο θέμα. Αν βλέπουμε μλκες από ηλεκτρολόγους, φανταστείτε τι μπορεί να κάνει κάποιος που δεν ξέρει.


Για το θέμα του να περάσει τις σωλήνες μόνος του, το είπα από την αρχή ότι αν συμφωνήσει ο ηλεκτρολόγος, είναι το μόνο που βλέπω ότι μπορεί να γίνει (αν ξέρει φυσικά να το κάνει κι αυτό και δεν αρχίσουν να βγαίνουν από τον τοίχο τα κουτιά όταν αρχίσεις και τραβάς καλώδια), αλλά και πάλι το βλέπω χλομό…
Δύσκολα θα έρθει ηλεκτρολόγος να βγάλει το σχέδιο, μετά να αφήσει τον Νίκο να περάσει σωλήνες, και μετά να συνεχίσει πάλι αυτός. Είναι σαν να λες σε μηχανικό αυτοκινήτων «θα φέρω το αμάξι, θα βρεις εσύ το πρόβλημα, θα έρθω μετά εγώ να σου ξεβιδώσω το προβληματικό εξάρτημα, και μετά εσύ θα βάλεις το νέο, θα κάνεις την ρύθμιση του μοτέρ κτλ». Το βλέπεις να γίνεται? Και πόσα θα σου αφαιρέσει τελικά από την τιμή?

Γενικά ΔΕΝ γίνεται να το κάνει αυτό άσχετος, όπως και το δεις το θέμα. ¶λλες προτάσεις, όσο καλοπροαίρετες και να είναι, είναι επικίνδυνες!

Αυτή η γνώμη μου

rch
19-11-11, 22:28
kazas και όποιος άλλος ενδιαφέρεται έχω ένα βιβλίο για ερασιτέχνες και εξηγεί 2-3 πράγματα για το πως να κάνεις εγκαταστάσεις. Δυστυχώς όμως έχει ISBN και δεν μπορώ να το βγάλω φάτσα κάρτα στο φόρουμ.Οπότε στείλε μου το μέιλ σου με πμ να στο ανεβάσω εκεί. Βέβαια μπορείς να ψάξεις και για το βιβλίο του Ντοκόπουλου που θεωρώ ότι είναι κορυφή.

lepouras
20-11-11, 04:50
θα προσθέσω και κάτι ακόμα. Τόσο καιρό εδώ μέσα δεν πιστεύω ότι πολλοί (αν όχι όλοι) από εμάς έχουν δείξει ότι δεν έχουμε την θέληση και δεν προσπαθούμε να απαντήσουμε, βοηθήσουμε, εξηγήσουμε σε όποιες απορίες ρωτάγανε το πώς και το γιατί.
Εγώ ξαφνιάζομε που βλέπω και απαντάνε παιδιά σε θέματα που εν μέρη δεν έχουν καμιά σχέση με το φορουμ.
Ψυγεία, πλυντήρια, σόμπες, θερμοσίφωνες, υδραυλικά, μονώσεις, υγραέρια, και δεν μπορώ να θυμηθώ άλλα(και μπράβο τους). Το αντίθετο προσπαθούμε να βοηθάμε κυρίως σε αυτούς τους δύσκολους καιρούς, ανθρώπους άσχετους ή με ελάχιστη πείρα με λεπτομέρειες σχέδια και άλλα.

Αλλά άλλο πώς να αλλάξω μια ασφάλεια στον πίνακα να συνδέσω ένα χρονοδιακόπτη και τέτοια και άλλο ένα σπίτι από την αρχή σε ανθρώπους που δεν έχουν ιδέα ούτε τα βασικά. Πίσω από ένα πισι εύκολα μπορούμε να πούμε κουβέντες.
Ένα λάθος όμως στην περίπτωση αυτή είναι στην καλύτερη να ξανά κάνει μερεμέτια να τραβάει ξανά καλώδια, σκαψίματα, το σπίτι χάλια και πέρα την κούραση και την φασαρία γενικά, μερικά ή και αρκετά χρήματα.
Στην χειρότερη πελάτης του 199 και του 166(χτύπα ξύλο).
Οπότε μην λέμε ελαφρά καρδία ότι ψάχνουμε για πελατακια. Μακάρι να βρει ο άνθρωπος κάποιον να μπορεί να τον επιβλέψει καθοδηγήσει από κοντά και να μπορέσει να τα φτιάξει μόνος του.
Ακόμα και να βάλει εργολάβο πάλι μπορεί να μπει και να ρωτήσει<<ρε παιδιά μου έδωσε αυτές τις προδιαγραφές ο τύπος είναι καλά?>> ή << τη να προσέξω μην με δουλέψει και μου κάνει πατάτες και τρέχω μετά?>>ή << πώς να προβλέψω να μου φτιάξουν τις γραμμές ώστε να μην είναι όλο το σπίτι σε μια ασφάλεια>> και πολλά τέτοια,
Σίγουρα θα ακούσει πολλές προτάσεις να διαλέξει και να αποφασίσει πώς θέλει το σπίτι του.
Ακόμα και τότε όμως θα σκοτωθούμε ποιος έχει δίκιο, σε πόσες γραμμές θα μοιράσει το σπίτι? πόσες ασφάλειες θα βάλει στον πίνακα, πόσες πρίζες να έχει το κάθε δωμάτιο, τη καλώδια να περάσει σε κάθε γραμμή και ένα σορό διαφωνίες.
Πόσο μάλλον να αρχίσουμε να του προτείνουμε και ο καθένας πως θα πρέπει να τα φτιάξει μόνος του.

Τελικά τη καλώδια να βάλει στις πρίζες?2,5? 1,5?να χωρίσει ανά δωμάτιο ασφάλεια φώτα μαζί με πρίζες? φώτα χώρια ,χώρια οι πρίζες? Στο πλυντήριο 2.5? 4? Στον απορροφητήρα? Στο ψυγείο?
Τις σωλήνες Φ11, 13,5 16 ? Πόσες?1 3 5 15? Από τοίχο? Πάτωμα? Και γιατί να μην ρίξει καλώδια ΝΥΜ κατευθείαν στον σοβά ή και πλακέ όλο το σπίτι? Ανά πόσες στροφές να βάζει κουτί διακλάδωσης ή σε πόσα μέτρα σωλήνα? Πίσω από τις ντουλάπες να βάλει διακλαδώσεις? Μέσα στο μπάνιο? Στα ντουλάπια τις κουζίνας? Πάνω από τα ντουλάπια? Πίσω από τα ντουλάπια? Στο σημείο που στηρίζουν τα ντουλάπια? (έτσι για να έχουν επιτυχία και τα βιδώματα του μαραγκού). Να πω εγώ πως φτιάχνω τα σπίτια? Όχι να πει ο Γιάννης από πάνω πως τα φτιάχνει. Μάλλον ο φίλος πούνε μηχανικός παραπάνω. τελικά ας του πούνε και μερικοί που έφτιαξαν τα σπίτια του μόνοι.
Τελικά ποιος έχει δίκιο? και για να τελειώνω για κάποιον που ξέρει 5 πράγματα μπορεί να αποφασίσει αν κάποια είναι υπερβολικά η όχι, για κάποιον που δεν ξέρει?
από έμενα ελεύθερα προτείνετε και πείτε του ότι θέλετε. αλλά να νιώσετε όμως ότι μετά έχετε και μερίδιο ευθύνης στο αποτέλεσμα, και ο υποψήφιος ακροατής όταν θα πει μα εσείς μου είπατε να ξέρη ότι θα εισπράξει ένα << και εσένα ότι σου λένε άγνωστοι κάνεις?>> καλή συνέχεια.

Ηλιας Α
20-11-11, 10:39
................. Θα ήθελα λοιπόν να μου απαντήσει ο Ηλίας εμπεριστατωμένα γιατί θεωρεί ότι δεν μπορεί κάποιος να κάνει ούτε τις σωληνώσεις (χωρίς τα καλώδια). ..........
<< Θα ήθελα λοιπόν να μου απαντήσει ο Ηλίας εμπεριστατωμένα γιατί θεωρεί ότι δεν μπορεί κάποιος να κάνει ούτε τις σωληνώσεις (χωρίς τα καλώδια). Πέρα απο το προφανές του να ξέρεις να χειρίζεσε τα εργαλεία που σκάβουν τους τύχους.>>
Τα έδωσα όλα στο 33 μήνυμα, δεν μου έμεινε πλέον τίποτα άλλο, η επιλογή είναι δική σου, ακόμη και για τις σωληνώσεις.

kanenas
20-11-11, 14:17
http://www.google.gr/url?sa=t&rct=j&q=%CE%B7%CE%BB%CE%B5%CE%BA%CF%84%CF%81%CE%B9%CE%BA %CE%AD%CF%82%20%CE%B5%CE%B3%CE%BA%CE%B1%CF%84%CE%B 1%CF%83%CF%84%CE%AC%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82%20%CE% BA%CE%B1%CF%84%CE%B1%CE%BD%CE%B1%CE%BB%CF%89%CF%84 %CF%8E%CE%BD&source=web&cd=9&ved=0CHEQFjAI&url=http%3A%2F%2Fusers.ntua.gr%2Fel09791%2Fmeleti_ proypologismos_ehe.pdf&ei=Ht_IToycKsmLsAbGh8WdCw&usg=AFQjCNFhnk8OguJ_0oWcvl3CSwyTNzNORQ&cad=rja