PDA

Επιστροφή στο Forum : Απλός διακόπτης με τρανζίστορ όταν η τάση είναι 12V.



PCMan
19-11-11, 17:48
Καλησπέρα παιδιά.
Ότι λέει ο τίτλος.

Άλλαξα τις λάμπες του αυτοκινητου μου με λεντ.
Το πρόβλημα είναι στο κεντρικό φανάρι του φρένου. Πρέπει να ανάβει μόνο όταν πατάω το φρένο. Οταν δεν το πατάω, πρέπει να έχει 0V.
Το θέμα είναι ότι έχω τάση γύρω στα 8V χωρίς να πατάω φρένο, με αποτέλεσμα να ανάβουν λίγο τα λεντ. Θέλω αυτός ο διακόπτης να είναι ON μόνο όταν δει ταση 11-15V και όχι λιγότερο.
Με την αλογόνου δεν είχα πρόβλημα γιατί δεν μπορούσε να φωτίσει καθόλου με τοσο μικρή ταση και ένταση.

Έχω mje350, bd190, bd679, bd140, bd197, bd135. Το κύκλωμα θέλω να είναι όσο πιο απλό γίνεται.

Αυτή (http://www.ebay.com/itm/2-BA15S-1156-T25-36-LED-Red-Turn-Signal-Light-Bulb-Lamp-/330630483880?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item4cfb1ccfa8) είναι η λάμπα.

ΥΓ. Δεν θέλω να βάλω ρελέ γιατι θα είναι σπαστικό να ακούγεται κάθε φορά που πατάω το φρένο.

Danza
19-11-11, 18:13
Καλύτερα άλλαξε την βαλβίδα (διακόπτη) για τις λάμπες που υπάρχει στο πεντάλ του φρένου παρά να βάλεις τρανζίστορ κλπ....

Όταν δεν πατάς φρένο πρέπει να έχεις 0V και όχι 8V, άρα κάπου κάνει διαρροή ή έχει χαλάσει ο διακόπτης στο πεντάλ του φρένου....

PCMan
19-11-11, 18:17
Δεν υσχύει γιατί το κάνει μόνο όταν έχω αναμμένα τα πορείας.

Danza
19-11-11, 18:20
Τότε έχεις διαρροή πίσω στο φανάρι.

Για λυχνία STOP μιλάμε όχι πορείας...... Το βρήσκεις φυσιολογικό να έχει έστω και 8V τάση όταν ΔΕΝ πατάς φρένο? ;)

giannakis1983
19-11-11, 18:42
Καλησπέρα .Πιθανών στο κάνει γιατί οι παλιές σου λάμπες των ΣΤΟΠ είχαν διπλά νήματα .
Ένα για να ανάβει λίγο (πορείας) και ένα για πολύ ΣΤΟΠ . Γι'αυτό έχει και δύο επαφές η λάμπα από κάτω .
Η λάμπα που αγώρασες έχει μια επαφή και ίσως να βραχυκυκλώνει τις δύο επαφες της βάσης της λάμπας.
Για τσέκαρε αν σου ανάβουν τα πορείας μπροστά όταν πατας φρένο.(Με τα LED τοποθετημένα στα ΣΤΟΠ)

PCMan
19-11-11, 18:43
Δεν με ενδιαφέρει που έχω διαρροή. Μάλλον είναι από τις άλλες δύο λάμπες πορείας/φρένο οι οποίες είναι και εκείνες με λεντ αλλά δεν έχουν άλλα λεντ για κάθε λειτουργία. Απλά ανάβουν ολα μαζί λίγο ή πολύ ανάλογα με ποιά ποδαράκια τους θα δεχθούν τάση. Λογικά έχουν μέσα τους κάποια αντίσταση και εκείνη κάνει τη ζημιά στο κεντρικό φανάρι. Τεσπα.

Για το κυκλωματάκι μπορεί να μου πει κάποιος?

Θέλω εναν διακόπτη που να είναι ON μόνο όταν δει ταση 11-15V και όχι λιγότερο. Αν είναι έυκολο να γίνει με τα mje350, bd190, bd679, bd140, bd197, bd135 που τα έχω και εύκαιρα, ακόμα καλύτερα.

giannakis1983 (http://www.hlektronika.gr/forum/member.php?u=49005) η κεντρική λάμπα έχει πάντα ενα νήμα και ανάβει μόνο όταν πατας φρένο.

Mihos
19-11-11, 18:50
Μπορείς να κάνεις αυτό αν δε βρεις άλλη λύση:25637

giannakis1983
19-11-11, 18:52
Δες λιγάκι το post μου πιο πάνω.Άν είναι έτσι όπως τα λέω κάνεις κάτι πιο απλό.
Κάθε ντουϊ του στοπ έχει τρια καλώδια ενα κοινό , ενα για σημα απο τα πορείας και ενα σημα απο το ΣΤΟΠ.
Οταν ανάβεις τα πορείας σου κάνει επιστροφή το σήμα στο ΣΤΟΠ και ετσι εχεισ τάση εκεί.
Αν βαλεις ενα διοδάκι σε κάθε καλώδιο του ΣΤΟΠ θα σου σταματήσει η επιστροφή.
Μονο τσέκαρε την γραμμη τησ διόδου αναλογα το τι σήμα πάει στο ΣΤΟΠ.

giannakis1983
19-11-11, 18:55
PCΜan υπάρχουν λάμπες στοπ που έχουν δυο νηματα.Αυτο ειναι σιγουρο που σου λέω.http://i00.i.aliimg.com/photo/v0/339353720/BRAKE_LAMP_Baz15d_12v_21_5w_S25.jpg

καπιστρι
19-11-11, 18:58
Δεν χρειαζεσαι ουτε τρανζιστορ/διακοπτη, ουτε ρελε.
Αφου εχεις 8 βολτ μονο οταν αναβουν τα φωτα πορειας, τοτε ενας απο τους ακροδεκτες γειωσης σε καποια λαμπα πορειας , ειναι στον αερα.
Ελαγξε τις γειωσεις σε ΟΛΑ τα φαναρια που εχουν φωτα πορειας. Ακομα και στα λαμπακια του ταμπλο

PCMan
19-11-11, 19:22
Δες λιγάκι το post μου πιο πάνω.Άν είναι έτσι όπως τα λέω κάνεις κάτι πιο απλό.
Κάθε ντουϊ του στοπ έχει τρια καλώδια ενα κοινό , ενα για σημα απο τα πορείας και ενα σημα απο το ΣΤΟΠ.
Οταν ανάβεις τα πορείας σου κάνει επιστροφή το σήμα στο ΣΤΟΠ και ετσι εχεισ τάση εκεί.
Αν βαλεις ενα διοδάκι σε κάθε καλώδιο του ΣΤΟΠ θα σου σταματήσει η επιστροφή.
Μονο τσέκαρε την γραμμη τησ διόδου αναλογα το τι σήμα πάει στο ΣΤΟΠ.

Πήγα να κοιτάξω αν όντως είναι διαρροή απο τις πίσω λάμπες και τελικά δεν είναι απο κει. Αποσύνδεσα τις δύο πίσω λάμπες και πάλι ψιλοάναβε το κεντρικό. Μέτρησα κιόλας τάση με αναμένα τα φώτα και βγαλμένες τις πισω λάμπες και μου δίνει και πίσω περίπου 8V, αρα είναι απο κάπου αλλού.
Όλα αυτά μου τα κάνει με αναμένα τα φώτα(οποιαδήποτε σκάλα) και το κλειδί στην δεύτερη σκάλα (ενα κλικ πριν να βαρέσει μίζα. Εκεί δηλαδή που ανάβουν όλα τα λαμπακια στο καντράν) ή με αναμένη την μηχανή.
Με τα φώτα αναμένα και το κλειδί μέχρι την πρώτη σκάλα, δεν έχω διαρροή. Άρα, το πρόβλημα δεν έχει να κάνει με τα φώτα.


PCΜan υπάρχουν λάμπες στοπ που έχουν δυο νηματα.Αυτο ειναι σιγουρο που σου λέω.http://i00.i.aliimg.com/photo/v0/339353720/BRAKE_LAMP_Baz15d_12v_21_5w_S25.jpg
Αυτές είναι πορείς/στοπ. Το κεντρικό είναι μόνο για στοπ. Δεν υπάρχει λόγος να μπει λάμπα με δύο νήματα εκεί.



Μπορείς να κάνεις αυτό αν δε βρεις άλλη λύση:25637
Οπότε μάλλον πάμε στο διακοπτάκι που έλεγα.
Το αριστερό εξάρτημα είναι ζενερ στα 9V?
Το δεξί είναι απλή δίοδος?
Η αντίσταση πόσα W?
Πόσα W αντέχει όλο αυτό?

Mihos
19-11-11, 19:34
........


Το αριστερό εξάρτημα είναι ζενερ στα 9V? Ναι
Το δεξί είναι απλή δίοδος? Όχι είναι η λάμπα σου...
Η αντίσταση πόσα W? 1/4W αρκεί
Πόσα W αντέχει όλο αυτό? Αρκετά για να σου ανάψει τη λάμπα στα 12V.

PCMan
19-11-11, 19:39
........

Οκ! Μόλις πάρω ζενερ συνεχίζουμε.

Για τα W ρωτάω για την κανονική λάμπα(21W). Την αντέχει ή απλά δεν βάζω ποτέ με συνδεμένο το κύκλωμα?

Mihos
19-11-11, 19:51
Την 21 Watt οριακά. Αν αλλάξεις το τρανζίστορ με ένα μεγαλύτερου ρεύματος θα κάνει και για την 21W.

Danza
19-11-11, 19:51
Δεν με ενδιαφέρει που έχω διαρροή. Μάλλον είναι από τις άλλες δύο λάμπες πορείας/φρένο οι οποίες είναι και εκείνες με λεντ αλλά δεν έχουν άλλα λεντ για κάθε λειτουργία. Απλά ανάβουν ολα μαζί λίγο ή πολύ ανάλογα με ποιά ποδαράκια τους θα δεχθούν τάση. Λογικά έχουν μέσα τους κάποια αντίσταση και εκείνη κάνει τη ζημιά στο κεντρικό φανάρι. Τεσπα.

Για το κυκλωματάκι μπορεί να μου πει κάποιος?

Θέλω εναν διακόπτη που να είναι ON μόνο όταν δει ταση 11-15V και όχι λιγότερο. Αν είναι έυκολο να γίνει με τα mje350, bd190, bd679, bd140, bd197, bd135 που τα έχω και εύκαιρα, ακόμα καλύτερα.

giannakis1983 (http://www.hlektronika.gr/forum/member.php?u=49005) η κεντρική λάμπα έχει πάντα ενα νήμα και ανάβει μόνο όταν πατας φρένο.

Ωραίος οδηγός είσαι..... Εγώ δεν θα πω τίποτα άλλο αφού δεν σε νοιάζει αν έχεις διαρροή ή είναι κάτι λάθος στο αμάξι σου, συνεπώς είσαι επικίνδυνος.....

Keep walking στείλτε του και κυκλώματα του παιδιου να παίξει......

spiroscfu
20-11-11, 06:48
Νομίζω πως σε όλα τα οχήματα που έχουν προειδοποίηση καμένης λάμπας υπάρχει μια διαρροή μικρού ρεύματος μέσω αυτόν, στα άλλα υπάρχει κάποιο πρόβλημα ή τα πορείας και τα στοπ μοιράζονται την ίδια γραμμή .
Τώρα αυτό που δεν κατάλαβα ακριβώς είναι αν τα 8V παραμένουν σταθερά και χωρίς την λάμπα σαν φορτίο, αν είναι έτσι μπορείς να το κάνεις με ένα p mosfet.

η zener μπορεί να είναι απο 9 ως 11V για fet βάλε ένα p-mosfet ότι έχεις (πάνω απο 5W και Rds<1Ω),
με το παραπάνω δεν νομίζω να έχεις πρόβλημα ούτε με την παλιά λάμπα.

PCMan
20-11-11, 16:21
Νομίζω πως σε όλα τα οχήματα που έχουν προειδοποίηση καμένης λάμπας υπάρχει μια διαρροή μικρού ρεύματος μέσω αυτόν, στα άλλα υπάρχει κάποιο πρόβλημα ή τα πορείας και τα στοπ μοιράζονται την ίδια γραμμή .
Τώρα αυτό που δεν κατάλαβα ακριβώς είναι αν τα 8V παραμένουν σταθερά και χωρίς την λάμπα σαν φορτίο, αν είναι έτσι μπορείς να το κάνεις με ένα p mosfet.

η zener μπορεί να είναι απο 9 ως 11V για fet βάλε ένα p-mosfet ότι έχεις (πάνω απο 5W και Rds<1Ω),
με το παραπάνω δεν νομίζω να έχεις πρόβλημα ούτε με την παλιά λάμπα.

Δεν έχει προειδοποίηση καμένης λάμπας. Τα 8V δεν είναι σταθερά. Όταν ειναι σβηστό το αμάξι, είναι γύρω στα 5,5V και όταν είναι αναμένο, φτάνει τα 7,5-8V. Αυτά με βγαλμένη την λάμπα led. Αμα την βάλω, εννοείται ότι πεφτει αρκετά, αλλά όχι όσο την αλογόνου. Απο την αρχή έτσι είναι πάντως. Θα τσεκάρω και ενός φίλου το αμάξι που είναι ίδιο αλλά είμαι σίγουρος ότι το αμάξι δεν έχει κανένα πρόβλημα.

Σπύρο αυτό το κύκλωμα τι διαφορά έχει με το παραπάνω?

spiroscfu
20-11-11, 16:39
Απλά το fet έχει αρκετά μικρή αντίσταση μεταξύ εκροής-πηγής και έτσι θα καταναλώνει μικρότερη ισχύ και για p-channel στο είπα για να κόψεις την τάση και όχι την γείωση (θα σου είναι ευκολότερο).



edit:
π.χ. αν έχεις μια λάμπα 36W που αυτή θα τραβήξει i=p/v =>36W/12V=3A η ισχύ που θα καταναλωθεί στο fet αν έχει Rds(on)=~500mΩ θα είναι (3Α^2)*0,5=4,5W.

PCMan
20-11-11, 18:29
Απλά το fet έχει αρκετά μικρή αντίσταση μεταξύ εκροής-πηγής και έτσι θα καταναλώνει μικρότερη ισχύ και για p-channel στο είπα για να κόψεις την τάση και όχι την γείωση (θα σου είναι ευκολότερο).



edit:
π.χ. αν έχεις μια λάμπα 36W που αυτή θα τραβήξει i=p/v =>36W/12V=3A η ισχύ που θα καταναλωθεί στο fet αν έχει Rds(on)=~500mΩ θα είναι (3Α^2)*0,5=4,5W.
Έχω irfp450. Κάνει?

spiroscfu
21-11-11, 00:44
Αυτό είναι n-channel και λίγο γομάρι για την δουλειά που το θέλεις,
αν παρόλα αυτά θέλεις να χρησιμοποιήσεις το παραπάνω κόψε την γείωση (όπως το σχέδιο του Μιχάλη) και πόλωσε κατάλληλα την πύλη με κάποια τρανζίστορ και zener.

PCMan
21-11-11, 01:13
Αυτό είναι n-channel και λίγο γομάρι για την δουλειά που το θέλεις,
αν παρόλα αυτά θέλεις να χρησιμοποιήσεις το παραπάνω κόψε την γείωση (όπως το σχέδιο του Μιχάλη) και πόλωσε κατάλληλα την πύλη με κάποια τρανζίστορ και zener.

Χαμπάρι δεν έχω τι είναι το n-channel αλλά για να λες ότι κάνει..
Έχω 6 και κάθονται, οπότε δεν με πειράζει αν το χρησιμοποιήσω.
Όταν λες να κοψω την γείωση τι εννοείς?

spiroscfu
21-11-11, 18:38
Αν και είναι λίγο υπερβολικό το irfp450, κάπως έτσι μου ήρθε.
25685
Όταν λέω "να κόψεις την γείωση" εννοώ πως πρέπει να κόψεις το αρνητικό του φορτίου με n-channel, αλλά με p-channel θα μπορούσες να κόψεις κατευθείαν την τάση τροφοδοσίας (όπως στο #16)

PCMan
21-11-11, 19:01
Αν και είναι λίγο υπερβολικό το irfp450, κάπως έτσι μου ήρθε.
25685
Όταν λέω "να κόψεις την γείωση" εννοώ πως πρέπει να κόψεις το αρνητικό του φορτίου με n-channel, αλλά με p-channel θα μπορούσες να κόψεις κατευθείαν την τάση τροφοδοσίας (όπως στο #16)

Πηρα ζενερ στα 10V και ένα bc547(νόμιζα ότι θα χρειαστώ 1).
Για να μην ξανά να πάρω άλλο(να αποφύγω το πήγαινε έλα), μήπως κάνει κάποιο απο αυτά που έχω ήδη? (mje350, bd190, bd679, bd140, bd197, bd135).

Όλες οι αντιστάσεις 1/4?
Ψήκτρα θέλει το irfp?

spiroscfu
21-11-11, 19:42
1/4 για της αντιστάσεις είναι εντάξει και στην θέση του Q3 βάλε το bd135,
ψύκτρα φυσικά δεν χρειάζεται.


Υ.γ.
Κάνε το και αν έχεις κάποιο πρόβλημα το λύνουμε μετά, επίσης με την zener στα 10V θα κλήση στα 10V+800mV δηλ. ~11V.

PCMan
21-11-11, 19:52
11V είναι καλά νομίζω. Έτσι κι αλλιώς το πρόβλημα το έχω όταν δουλεύει η μηχανή(14,4V).

Το φτιάχνω και ενημερώνω!

PCMan
22-11-11, 01:35
Όλα οκ Σπύρο! Δεν το έβαλα ακόμα στο αμάξι αλλά πιστεύω θα δουλέψει. Του δίνω 12V και ανάβει και η λεντ και η 21W χωρίς να ζεστένεται τίποτα.
Του δίνω 5V και βγάζει 0,00-0,03. 8V δεν έχω αλλά πιστεύω θα είναι εντάξει.

Παιδιά, ευχαριστώ πάρα πολύ για τα κυκλώματα και όλους όσους ασχολήθηκαν!

http://img440.imageshack.us/img440/2995/22112011205.th.jpg (http://img440.imageshack.us/i/22112011205.jpg/) http://img214.imageshack.us/img214/5336/22112011206.th.jpg (http://img214.imageshack.us/i/22112011206.jpg/)

spiroscfu
22-11-11, 13:12
Ωραίο το πλακετάκι σου, στην αρχή με μπέρδεψε αυτό
25710
Αλλά μετά είδα την πατέντα με το jumber.

PCMan
22-11-11, 17:17
Ε, ωραίο.. Όπως και να είναι, διάτρητη είναι, τίποτα σημαντικό.
Θα το έκανα σε φωτοευαίσθητη αλλά θα με έπαιρνε το ξημέρωμα!

Λοιπόν το έβαλα στο αμάξι και δουλεύει ρολόι! :biggrin:

Χωρίς τον διακόπτη και χωρίς την λάμπα έχω 8V περίπου.
Με λάμπα(λεντ) και χωρίς διακόπτη έχω περίπου 4V.
Με λάμπα και διακόπτη έχω 0V. (Στην είσοδο όμως έχω περίπου 5V)
Χωρίς λάμπα και διακόπτη έχω 0V.(Στην είσοδο όμως έχω περίπου 5V)

Για άλλη μια φορά ευχαριστώ πολύ! :biggrin:

spiroscfu
22-11-11, 19:30
Με λάμπα και διακόπτη έχω 0V. (Στην είσοδο όμως έχω περίπου 5V)
Χωρίς λάμπα και διακόπτη έχω 0V.(Στην είσοδο όμως έχω περίπου 5V)


Παρακαλώ Νίκο,
που έχεις και στης δυο περιπτώσεις 5V μην σε απασχολεί,
και αυτό γιατί αν δουλεύει σωστά ο διακόπτης(mosfet) τότε το κύκλωμα θα έχει μια Z εισόδου ~22ΚΩ,
που αυτό μας λέει πως το ρεύμα διαρροής θα είναι 8V/22ΚΩ=0,4mΑ ούτε καν 1mA.

Και εφόσον η τάση των 8V πέφτει "η δικιά σου διαρροή" (όταν ανοίγεις των διακόπτη),
θα είναι μικρότερη από 0,0004A.

PCMan
22-11-11, 20:39
Ναι, πρέπει να ναι πολύ μικρή η διαρροή(αν είναι διαρροή), αφού όταν βάζω αλογόνου, η τάση πέφτει στο 0V περίπου.
Τεσπα. Τέλος καλό όλα καλά :)

spiroscfu
22-11-11, 21:18
Μην το υπολογίζεις έτσι γιατί μια λάμπα 21W θα έχει ~7Ω αντίσταση,
δηλ. και διαρροή 140Ω να είχες (σε ρεύμα 12/140=~90mA) με την λάμπα συνδεμένη δεν θα μετρήσεις περισσότερο από 500mV.