PDA

Επιστροφή στο Forum : pulse switch counter



ttlo
21-11-11, 04:30
Καλησπέρα παιδιά,διαβάζω καιρό το forum αν και αρχάριος στα ηλεκτρονικά με έχει βοηθήσει σε αρκετά πράγματα θεωρητικά και όχι μόνο.:scared:
Θα ήθελα την βοήθεια σας για ένα κύκλωμα που όσο και αν έχω ψάξει δεν έχω βρει κάτι που να με καλύπτει.Επειδή δεν ξέρω αν αυτό που ψάχνω είναι ένα απλό ολοκληρωμένο ή ένα κύκλωμα 15χλμ παραθέτω μια φωτογραφία με ένα μαύρο "κουτάκι"(που θα μου πείτε εσείς με τι να το αντικαταστήσω)για να καταλάβετε τι θέλω ακριβώς.Πατώντας το button πχ 100 φορές τότε μόνο να παίρνω έξοδο 12v.Τις υπόλοιπες 99 να έχω έξοδο 0.

Ευχαριστώ προκαταβολικά!:001_smile:

25678

GeorgeVita
21-11-11, 09:04
Γειά σου Θόδωρε, "με γειά σου" η πρώτη καταχώρηση στο forum!

Δεν σου δίνω συγκεκριμένο σχέδιο γιατί "κρύβονται" ερωτήματα σε κάθε σημείο της απλής εφαρμογής. Μια γενική κατεύθυνση είναι ότι:
Χρειάζεσαι "ασύγχρονο απαριθμητή παλμών διά 100" που μπορεί να γίνει συνδυάζοντας 2x CD4017 ή 2x 74C160 τα οποία "μετράνε δεκάδες" ή ένα μC 6-8 pins κατάλληλα προγραμματισμένο. Θα χρειαστείς και σταθεροποίηση τάσης (εκτός από τη λύση με το CD4017).

Σε κάθε περίπτωση πρέπει να "φιλτράρεις" την είσοδο για να μην σου δίνει ψεύτικους παλμούς ο διακόπτης (αν είναι μηχανικός). Αυτό μπορεί να γίνει με αντίσταση και πυκνωτή. Ισως χρειαστείς συγκράτηση της εξόδου ή παραγωγή ενός νέου παλμού αν δεν σε καλύπτουν οι χρονισμοί των εξόδων από τα ολοκληρωμένα. Χρήσιμο θα είναι και ένας μηδενισμός της απαρίθμησης εισόδου για να ξεκινά μια νέα μέτρηση από το "0".

datasheet CD4017 (http://www.ti.com/lit/ds/symlink/cd4017b.pdf)
datasheet 74HC160 (http://www.nxp.com/documents/data_sheet/74HC_HCT160_CNV.pdf)

Διάβασε τα datasheets για να καταλήξεις στο τελικό διάγραμμα χρονισμών της εφαρμογής σου.

G

ttlo
21-11-11, 21:44
Φίλε Γιώργο σε ευχαριστώ πολύ για την άμεση και κατατοπιστικότατη απάντηση σου.:lool:
Δοκίμασα την πρώτη επιλογή που μου είπες με τα 2x CD4017 στο multisim και το κατάφερα να δουλέψει ακριβώς στους 100 παλμούς που ήθελα,ανυπομονώ να το κάνω και στην πράξη να δω αποτελέσματα.
Ανεβάζω μια και το σχηματικό από το multisim αλλά με το μαλακό παιδιά γιατί φαντάζομαι ότι θα έχει αρκετά λάθη(πάντως εκεί δουλεύει).

25690