PDA

Επιστροφή στο Forum : ΕΧΟΥΝ ΤΑ ΚΛΙΜΑΤΙΣΤΙΚΑ COP>1 ΚΑΙ ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ ΤΕΛΙΚΑ Η ΦΤΗΝΟΤΕΡΗ ΜΕΘΟΔΟΣ ΘΕΡΜΑΝΣΗΣ;



ikonsgr
21-11-11, 22:01
Προσφατα εγκαταστήσαμε στο σπίτι ατομικό καυστήρα αερίου για θέρμανση. Μετά από 2 περίπου μήνες λειτουργίας διαπίστωσα ότι το κόστος για θέρμανση με αυτόν δεν είναι καθόλου μικρό....
Ο καυστήρας έχει θερμική ισχύ 24kw δηλαδή αποδίδει περίπου 24kwh "ζέστης" την ώρα. Για να το κάνει αυτό, καταναλώνει περίπου 3 κυβικά φ.αερίου (το μέτρησα από τον μετρητή, 10λίτρα σε ~12sec => 3 κυβικά την ώρα) οπότε με δεδομένο ότι το κυβικό κόστίζει περί τα 80cents η 1 kwh "ζέστης" με το φ.αέριο κοστίζε 80*3/24=10cents/kwh.
Παει λοιπόν ο μύθος της φτηνής θέρμανσης με αέριο αφού η ΔΕΗ χρεώνει την kwh χονδρικά φτηνότερα! Για τους περισσότερους που βρίσκονται στην 1η ή 2η κλίμακα η χρέωση της kwh είναι περίπου 7-9cents! Δηλαδή αν χρησιμοποιώ ένα κοινό αερόθερμο που απλώς μετατρέπει το ρευμα σε θερμότητα τότε το κόστος θέρμανσης θα είναι περίπου όσο με το αέριο ίσως και λίγο φτηνότερο!
ΟΜΩΣ....
Οπως καθόμουνα μου ήρθε στο μυαλό να ρίξω μια ματιά και στο κλιματιστικό παρόλη την άσχημη φήμη τους ότι "καίνε πολύ ρευμα". Διαβάζω λοιπόν στο ταμπελάκι ενός haier Που έχω:

Heating capacity:11000BTU/h
Power Input: 1160W
Current: 5.2A

Δηλαδή αν κατάλαβα σωστά το κλιματιστικό στην θέρμανση καταναλώνει λίγο παραπάνω από μία kwh ηλ. ενέργειας την ώρα (1,16 για την ακρίβεια) και αποδίδει 11.000BTU "ζέστης". Κάνοντας την μετρατοπή των BTU σε kwh αυτά αντιστοιχούν σε ~ 3.22kwh!! Δηλαδή σε μία ώρα λειτουργίας του κλιματιστικού θα "ξοδέψω" 1.16kwh ρευμα και θα πάρω 3.22κwh ζέστη! Δηλαδή με άλλα λόγια η ωφέλιμη απόδοση του κλιματιστικού (δηλαδή σε δεδομένο χρόνο, πόση ωφέλημη ενέργεια μου αποδίδει που στην προκειμένη περίπτωση είναι η ίδια η θερμότητα / πόση ενέργεια καταναλώνει) είναι 3,22/1,16= 277% !!!
Είναι έτσι, ή υπάρχει κάτι που δεν κατάλαβα καλά ρε παιδιά? Μήπως το κλιματιστικό έχει και επιπλέον καταναλώσεις? Μήπως το heating capacity εννοεί κάτι άλλο;

Πάντως αν τελικά είναι έτσι, αυτό σημαίνει ότι δουλευοντας το κλιματιστικό για μία ώρα θα "κάψω" περίπου 1,16kwh=>περίπου 10cents για να πάρω 3.22kwh "ζέστης" δηλαδή μόλις 3.1cents/kwh!!!!!!

Και αν τελικά δεν κάνω κάπου λάθος στους υπολογισμούς μου, τότε θα πρέπει όλοι να κλείσουμε τους καυστήρες αερίου και να βάλουμε στο φουλ τα κλιματιστικά! Με τον καυστήρα αερίου χρειάζομαι περίπου 8κυβικά τη μέρα δηλαδή 8/3*24=~65kwh "ζέστη" την ημέρα, όπου με τον καυστήρα μου κοστίζουν ~6.5euro, ενώ με το κλιματιστικό μόλις 2euro!! Bέβαια αν δουλυεις αποκλειστικά κλιματιστικό θα θέλεις περίπου 2000kwh ρευμα το μήνα μόνο για θέρμανση, οπότε η τιμή της kwh σίγουρα ανεβαίνει κι'αλλο αλλά η διαφορά με το φ.αέριο είναι τόσο μεγάλη (3+ φορές ακριβότερο!) που δεν ξέρω τελικά αν θα κοστίζει παραπάνω η θέρμανση με κλιματιστικό απ'οτι με αέριο....

Εσεις τι λέτε;

ΜΑΚΗΣ ΔΟΡ
21-11-11, 23:11
Το κλιματιστικό υποθέτω δεν είναι invertrer αν ήταν η κατανάλωση θα ήταν περίπου 0.95 kwh/h η μετατροπή που έχεις κάνει (Β.Τ.U-KW) είναι σωστή, η κατανάλωση του κλιματιστικού είναι αυτή και η διαφορά με την απ' ευθείας μετατροπή ηλεκτρικής ενέργειας σε θερμότητα είναι 1 πρός 3 ή 1 προς 4 στα inverter. To πρόβλημα είναι ότι το κλιματιστικό δεν αποδίδει τοσο καλά στη θέρμανση λόγω του ύψους (ο θερμός αέρας λογω βαρύτητας πάει προς τα πάνω) επίσης εξαρτάται απο το δάπεδο αν έχεις πλακάκι ή μαρμαρίνα κάτω κατεβάζοντας τις περσίδες να χτυπάει πάνω ο θερμός αέρας έχει μεγάλη διαφορά. Αν είναι σωστοί οι υπολογισμοί σου με το φ. αέριο με απαγοήτευσες καθότι σκεπτόμουν κι' εγώ να να τοποθετήσω καυστηράκι φυσ, αερίου σ' ένα διαμέρισμα που ανακαινίζω, αλήθεια αν ήταν πετρέλαιο ο καυστήρας τι κατανάλωση θα είχε?

dalai
22-11-11, 01:29
Γιαννη καλλωσηρθες στο μελλον της θερμανσης :) Ναι τα κλιματιστηκα ειναι ουσιαστικα αντλιες θερμοτητας. Ετσι "χοντρικα" πριν μετατρεψουν την ηλεκτρικη ενεργεια σε θερμοτητα (οπως κανουν οι θερμαστρες) την κανει πρωτα μηχανικη ενεργεια και με αυτην αντλει θερμοτητα απο το περιβαλλον και την βαζει μεσα στο σπιτι. Χοντρικα για καθε Κwh περνεις 3 με 4 kWh σε θερμανση.
Τα προβληματα στα κλιματιστηκα ειναι γνωστα . ζεστενουν αερα βεβιασμενης ροης με αποτελεσμα ,α) να ξεραίνει τον αερα β)να σηκωνει σκονη γ) να μην ζεστενει τους τοιχους με αποτελεσμα να μην αποθηκευεται ευκολα θερμικο φορτιο στο κτιριο και κατα συνεπεια να μην νιωθεις ευχαριστη υπερυθρη ζεστη απο τους τοιχους και να κρυωνει αμεσως το σπιτι με το κλεισιμο.
Η λυσεις που δοθηκαν ειναι 2 . Ειναι συστηματα θερμανσης που αντι για εσωτερικη μοναδα οπως την ξερεις ,ζεστενει τα νερα στα καλοριθερ του σπιτου ή ακομη καλυτερα και πιο οικονομικα να ζεστενει την επιδαπεδια θερμανση.
Με αυτο το τροπο εχεις ολα τα θετικα της επιδαπεδιας θερμανσης (η καλυτερη θερμανση) και το πιο οικονομικο μεσο θερμανσης μετα το ξυλο (ειναι πιο οικονομικο ακομη και απο το πελλετ) . το κοστος της ΚWh ειναι της ταξης των 0.035 Ε/ΚWh Kαι αν εχεις νυχτερινο ρευμα και τανκ αποθηκευσης μπορεις να φτασεις τα 0,020 ΚW/h .Ενδυκτικα το κοστος ξυλου ειναι 0.024 και το πελλετ ειναι 0.05 €/KWh

ikonsgr
22-11-11, 18:59
Φίλε Μάκη, δυστηχώς έτσι έχουν τα πράγματα με το αέριο... Αστα να πάνε δήλαδη, αν και με το πετρελαίο που ρωτάς θα είναι σαφώς χειρότερα, και θα χειροτερέψουν πολύ περισσοτερο από του χρόνου που θα φτάσει 1.5uero το λίτρο...

dalai, φορβερή ιδέα ρε συ, πως και δεν την έχουν βγάλει ακόμα μαζικά στο εμπόριο; Μιλάμε με ένα τέτοιο "καυστήρα" - αντλία θερμότητας ώστε να ζεσταίνεις νερό αντι για αέρα , και να μην έχεις τα μειονεκτήματα που όντως υπάρχουν στο κλιματιστικό που θερμαίνει τον αέρα βεβιασμένα (έτσι και κλείσει το κλιματιστικό, σε 3 λεπτά κρυώνεις, ενώ με το καλοριφέρ "ρουφάνε" οι τοίχοι,τα πατώματα και έχεις πολύ ποιο "ομάλη" θέρμανση του χώρου) ρίχνεις το κόστος ΠΑΡΑ πολύ, ακόμα και αν αυξηθεί η kwh της ΔΕΗ 50% πάλι θα έχεις θέρμανση με το μισό κόστος απ'οτι με φ.αέριο (που δεν ξέρουμε τι μας ξημερώνει, σήμερα είναι 80cents/κυβικό, άυριο του κοπανάνε επιπλέον ειδικούς φόρους νταβατζιλίκια κτλ και το πάνε στο 1euro+ και θα γίνει στο τέλος ακριβότερο απτο καυστήρα πετρελαίου ....)

ezizu
23-11-11, 01:14
Η ιδέα αυτή υπάρχει νομίζω και λέγεται αντλία θερμότητας ,δες εδώ:
http://www.adtherm.gr/ΑΝΤΛΙΑ%20ΘΕΡΜΟΤΗΤΑΣ-HEAT%20PUMP.el.aspx

dalai
23-11-11, 02:29
ναι υπαρχει ηδη .Προτωπορος ειναι η daikin με διπλη αντλια που κανει ακομη και για κοινα σωματα (δηλαδη σε παλια σπιτια να χρειαζεαι μονο αλλαγη στο καυστηρα).
Ακολουθουν πολλες αλλες μαρκες με μικροτερο κοστος ,αλλα με απαιτηση ειτε σε fun coils ( αντικατασταση των σωματων με αεροθερμα) ειτε δαπεδοθερμανση
Γενικα πηρα μια προσφορα 14ΚW/h θερμανση με 4500 ευρω και το σκεφτομαι σοβαρα

einstein 1915
23-11-11, 06:34
τα kw/h σε ολα τα συστηματα θερμανσης (εξαιρουνται τα ηλεκτρικα σωματα) δεν ειναι η θερμικη ισχύ-αποδοση ,ειναι η ηλεκτρικη καταναλωση ανα/ωρα που απαιτει ο μηχανισμος του καυστηρα ειτε ειναι πετρελαιου ειτε φυσικου αεριου ωστε να λειτουργησουν τα ηλεκτρικα και ηλεκτρονικα μερη του καυστηρα (αντλια ,φτερωτη,αναφλεξη,αισθητιρες κτλ). οι αποδοσεις στους καυστηρες αναγραφονται με kg/h ,με απλα λογια πληρωνουμε και για την αγορα του πετρελαιου και αντιστοιχα την παροχη του αεριου και για το ρευμα που χρειαζεται για να καψεις το πετρελαιο η το αεριο, απλος το καλυτερο απο θεμα αποδοσης θερμοτητας ειναι η ενδοδαπεδια θερμανση επιδει παει παντου ομοιομορφα ,και ολα αυτα τα λεω επιδει εχω τελειωσει θερμικες και υδραυλικες εγκαταστασεις

aris285
23-11-11, 08:25
Επιδη τα κλιματιστηκα οπως και ολλα τα ψυκτικα μηχανηματα ειναι αντλιες θερμοτητας το ρευμα που καταναλονουν ειναι για την αντληση της θερμοτητας και οχι για την παραγωγη της ετσι λυπών εξηγειται το οτι εχουν περισοτερη αποδοση απο οτι μια θερμαστρα με αντηστασεις π.χ

stom
23-11-11, 09:37
Το προβλημα με τις αντλιες θερμοτητητας ειναι κυριως το υψηλο αρχικο κοστος εγκαταστασης, η ελλειψη καταρτησης στους εγκαταστατες/μελετητες καθως και οτι ειναι μια λυση high tech που σημαινει οτι θα πρεπει να συντηρειται και να την προσεχει κανεις αναλογα.
Υπαρχει εξελιξη προς αυτη την κατευθυνση, και τα κοστη πεφτουν σταθερα.
Το γεγονος βεβαια οτι εξαρτασαι μονο απο το ρευμα, σημαινει οτι μπορεις ευκολα να πεσεις θυμα καποιας εξυπναδας (που θα την ονομασουν κοινωνικη πολιτικη) που θα λεει οτι οποιος καταναλωνει πανω απο ΧΧ κιλοβατωρες ειναι μεγαλοκαρχαριας και πρεπει να πληρωνει την KWh 1 ευρω. ή παρομοιες ομορφιες.
- Μα εγω ζεσταινομαι με τον πιο οκονομικο τροπο..
- Ας προσεχες
- Μα ο γειτονας που καει πετρελαιο του δινετε και επιδοτηση
- Ε κανε μια τριμελη να το εξετασει...

Επειδη δεν μπορεις να εμπιστευθεις το κρατος, δεν πρεπει να ξεφευγεις απο την πεπατημενη γιατι κινδυνευεις να σε φαει η μαρμαγκα....

dalai
23-11-11, 09:59
διαφωνω storm. Δες τι αυξησεις εχει υποστει το ρευμα ,το πετρέλαιο και το πελλετ μεσα στη 10ετια. Η πιο σταθερη τιμη ειναι με ΔΙΑΦΟΡΑ το ρευμα. το πελλετ πηρε 50% πανω. Το πετρέλαιο 100% και παει για 150%. Η ΔΕΗ (χωρις να ειμαι σιγουρος) βρίσκετε στο 25-30% .
Για το υψηλο αρχικο κοστος εγκαταστασης, την ελλειψη καταρτησης στους εγκαταστατες/μελετητες καθως και οτι ειναι μια λυση high tech θα συμφωνησω ...

stom
23-11-11, 10:00
Αναφερομαι στο κατα ποσον μπορεις να βασιστεις στην σταθεροτητα της ενεργειακης πολιτκης του κρατους....
Ειναι ενα ακομη ρισκο.

ikonsgr
23-11-11, 14:50
τα kw/h σε ολα τα συστηματα θερμανσης (εξαιρουνται τα ηλεκτρικα σωματα) δεν ειναι η θερμικη ισχύ-αποδοση ,ειναι η ηλεκτρικη καταναλωση ανα/ωρα που απαιτει ο μηχανισμος του καυστηρα ειτε ειναι πετρελαιου ειτε φυσικου αεριου ωστε να λειτουργησουν τα ηλεκτρικα και ηλεκτρονικα μερη του καυστηρα (αντλια ,φτερωτη,αναφλεξη,αισθητιρες κτλ). οι αποδοσεις στους καυστηρες αναγραφονται με kg/h ,με απλα λογια πληρωνουμε και για την αγορα του πετρελαιου και αντιστοιχα την παροχη του αεριου και για το ρευμα που χρειαζεται για να καψεις το πετρελαιο η το αεριο, απλος το καλυτερο απο θεμα αποδοσης θερμοτητας ειναι η ενδοδαπεδια θερμανση επιδει παει παντου ομοιομορφα ,και ολα αυτα τα λεω επιδει εχω τελειωσει θερμικες και υδραυλικες εγκαταστασεις
Δεν είναι ακριβώς έτσι. Σε όλους τους καυστήρες αναφέρεται ένα μέγεθοςε που λέγεται "Θερμική ισχύς" και είναι πάντοτε σε Κw.Αυτή είναι η θερμική απόδοση δηλαδή πόση "ζέστη" σου παρέχει το δευτερόλεπτο (γιατί μιλάμε για ισχύ). Από αυτήν όμως ΠΟΛΥ εύκολα μπορείς να βγάλεις την παροχή θερμικής ενέργειας σε kwh (που είναι μονάδα μέτρησης ενέργειας και ΟΧΙ ισχύος) ανάγωντας τα kw σε μία ώρα! Για πάρδειγμα ο καυστήρας μου λέει ότι έχει θερμική ισχύ 24kw. Αυτό απλά σημαίνει ότι σε μία ώρα θα μου δώσει 24kwh θερμικής ενέργειας! Με τον ίδιο ακριβώς τρόπο υπολογίζεις τις kwh και για τα κλιματιστικά είτε μετατρέποντας τα BTU σε kw ή κατευθειαν τα kw της απόδοσης που σου λεει κάνοντας μία αναγωγή "στην ώρα", οπότε έχεις πάλι τις kwh! Στο κλιματιστικό μου π.χ. που είναι 11000ΒTU=3.22Kw αυτό σημαίνει ότι σε μία ώρα θα μου δώσει 3.22KWh θερμικής ενέργειας. Αρα, έχοντας ως κοινό παρονομαστη το "ανά ώρα" μπορείς να ανάγεις τα πάντα σε kwh και να κάνεις άμεση σύγκριση με την ΔΕΗ που όλα τα μετρά σε kwh.Ετσι υπολόγισα ότι ο καυστήρας αερίου που καίει 3 κυβικά ανά ώρα και έχει θερμική ισχύ 24kw το οποίο σημάινει ότι σε μία ώρα θα μου δώσει 24kwh άρα θέλει 1κυβικό για 8kwh και επειδή το κυβικό είναι ~ 80cents χρειάζεσαι ~10cens/kwh θερμικής ενέργειας από το φ. αέριο.



Γενικα πηρα μια προσφορα 14ΚW/h θερμανση με 4500 ευρω και το σκεφτομαι σοβαρα
Πω, πω τόσο ακριβά είναι ρε dalai; Με 4500euro θα κάνεις απόσβεση ... δηλαδή είτε έτσι είτε αλλιώς για να ζεστάνεις το πισινό σου σήμερα, πρέπει να στον "πιάσουνε" καλά! :biggrin:
Και μετά απορούμε που έχουν πέσει όλοι στην αποψήλωση των δασών...
Συμφωνώ πάντως ότι επειδή το ρευμα είναι απο τα πλεόν βασικά "κοινωνικά αγαθά" είναι το ΜΟΝΟ που δεν τολμάνε να του χώσουνε τρελά νταβατζιλίκια όπως κάνουν στα ορυκτά κάυσιμα. Σκεφτείτε μόνον ότι μόλις πριν 5-6 χρόνια το κόσοτς του κυβικού φ. αερίου ήτνα 30-35cents και τωρα είναι 80!250% αυξηση τιμής σε μία 5ετία! Καλά για το πετρέλαιο θέρμανσης δεν το συζητώ, εκεί πήγαμε από τα 40cents στο 1 euro σε 3 χρόνια και από του χρόνου στο 1.5 και βλέπουμε! Ολα αυτά σημαίνουν ότι μέχρι τώρα τουλάχιστον η ποιο "φτηνή και ασφαλής" εξάρτηση είναι μάλλον απο το ρεύμα, που όχι μόνο αποδυνείεται η φτηνότερη λύση για θέρμανση αλλά και αυτή με τις λιγότερς αυξησεις και νταβατζιλίκια