PDA

Επιστροφή στο Forum : Αρχική κατάσταση 555



her
21-11-11, 22:50
Καλησπέρα
Έχω φτιάξει το παρακάτω κύκλωμα για να οπλίζω τον ρελέ με το άνοιγμα και το κλείσιμο μιας πόρτας η οποία συνδέεται μέσω μαγνητικής επαφής S1A.

Το κύκλωμα λειτουργεί σωστά αλλά έχω πρόβλημα με την αρχική κατάσταση. Όταν το τροφοδοτώ τότε οπλίζει το ρελε. Μετά είναι οκ. Γίνεται κάτι με την αρχική κατάσταση όταν το τροφοδοτώ για πρώτη φορά;

25694

GeorgeVita
22-11-11, 08:41
Πρώτα απ'όλα βάλε πυκνωτές 1μF και 100nF (παράλληλα) κοντά στα πόδια τροφοδοσίας δηλαδή μεταξύ pin 8 (V+) και pin 1 (GND).
Αν συνεχίσει το πρόβλημα πρέπει να φτιάξεις μικρό παλμό reset στο pin 4 (RESET). Αυτό θα είναι πυκνωτής 100nF από το pin 4 προς το GND και σύνδεση του pin 4 στο V+ μέσω αντίστασης 30ΚΩ.

Αν χρειαστείς datashet: http://www.national.com/ds/LM/LM555.pdf
G

FILMAN
22-11-11, 13:34
Πάντως εγώ θα πρότεινα πυκνωτή reset 10μF και αντίσταση 10kΩ. Επίσης η R5 δεν χρειάζεται, όπως επίσης η επαφή θα μπορούσε να μπει στη θέση της R1 και η R1 να μπει στη θέση του τρανζίστορ για να απλοποιηθεί το κύκλωμα.

her
23-11-11, 20:22
Σας ευχαριστώ πολύ, λειτούργησε! Στα περισσότερα κυκλώματα βλέπω ότι το pin 4 reset το βάζουν απευθείας στο V+ χωρίς αντίσταση. Την ύπαρξη του πυκνωτή την καταλαβαίνω στην λύση που μου προτείνατε. Η αντίσταση όμως δεν χαλάει την απαιτουμένη στάθμη τάσης, που χρειάζεται για να μην κάνει reset ,κατά την διάρκεια της κανονικής λειτουργίας του ;

GeorgeVita
23-11-11, 20:57
.. Η αντίσταση όμως δεν χαλάει την απαιτουμένη στάθμη τάσης, που χρειάζεται για να μην κάνει reset ,κατά την διάρκεια της κανονικής λειτουργίας του;

Στο datasheet αναφέρει "Reset Voltage: 0.4V-1V" άρα θα έρθει σε κανονική λειτουργία με τάση στο pin 4 πάνω από 1V. Με τάση τροφοδοσίας >3V η φόρτιση του πυκνωτή πάντα ξεπερνά το 1V δηλαδή το 30%. Επίσης αναφέρεται και το "Reset Current: 0.1mA-0.4mA" που μας ενδιαφέρει για να υπολογίσουμε την πτώση τάσης στην αντίσταση του reset. Αν βάλουμε πολύ μεγάλη αντίσταση μπορεί να μη φτάσουμε το 1V στο pin 4 σε χαμηλή τάση τροφοδοσίας.

Σκοπός της αντίστασης και του πυκνωτή (RC) είναι να κρατηθεί το LM555 σε κατάσταση reset έως ότου σταθεροποιηθεί η τάση τροφοδοσίας. Μερικές φορές βάζουμε μεγάλους πυκνωτές στα τροφοδοτικά και αργούν να φορτίσουν. Αυτό αρκετές φορές δημιουργεί "ασάφεια" ή "brown-out" σε κάποια ολοκληρωμένα.

G

her
20-02-12, 09:50
Στο πρώτο κύκλωμα, αυτό που μου προτείνατε δούλεψε άψογα. Έφτιαξα ένα ακόμα παρόμοιο κύκλωμα αλλά παρόλο που έβαλα RC στο reset (ακόμα και με μεγάλο πυκνωτή) στην αρχική κατάσταση μου ενεργοποιεί το 555. Τι άλλο θα μπορούσα να κάνω ;

gcostas
20-02-12, 10:07
αγαπητέ
μια άλλη λύση θα ήταν να αλλάξεις το τρανζίστορ με PNP με τον εκπομπό στό +

Κώστας

her
20-02-12, 14:37
29473
Το κύκλωμα είναι το παραπάνω

FILMAN
20-02-12, 15:06
Σύνδεσε τον C2 ανάμεσα στο συλλέκτη του Q1 και την θετική τροφοδοσία, όχι τη γείωση (προσοχή στην πολικότητα).

her
20-02-12, 16:23
Όταν λες τον C1 εννοείς να τον αποσυνδέσω αυτόν και να τον χρησιμοποιήσω όπως μου είπες ή να προσθέσω έναν ακόμα στην ιδία χωρητικότητα ;

FILMAN
20-02-12, 16:27
Συγγνώμη για το λάθος, C2 ήθελα να γράψω, το διόρθωσα. Τον βγάζεις από τη γη και τον συνδέεις στη θετική τροφοδοσία. Φυσικά πρέπει να του αλλάξεις και την πολικότητα ώστε το + του πυκνωτή να είναι συνδεμένο από τη μεριά της τροφοδοσίας.

her
20-02-12, 16:37
Φίλιππα αν βγάλω τον πυκνωτή τότε δεν θα έχει χρονισμό το 555. Ο πυκνωτής αυτός είναι που ρυθμίζει τον χρόνο. Να προσθέσω έναν ακόμα; Είναι καλά στα 100μF ;

FILMAN
20-02-12, 16:39
Κάνε αυτό ακριβώς που σου είπα. Ο χρονισμός δεν θα αλλάξει.

her
20-02-12, 17:40
Πράγματι δούλεψε και ο χρονισμός δεν χάλασε.
Μπορείς να μου εξηγήσεις γιατί δεν χαλαει ο χρονισμός;
Σε ευχαριστώ

FILMAN
21-02-12, 11:18
Απλώς με την αλλαγή αυτή, αντί το τρανζίστορ να εκφορτίζει ακαριαία τον πυκνωτή και οι αντιστάσεις σιγά σιγά να τον γεμίζουν, το τρανζίστορ τον φορτίζει ακαριαία και οι αντιστάσεις τον αδειάζουν σιγά σιγά. Η τάση που φτάνει κάθε φορά στο 555 είναι η ίδια. Τότε γιατί το αλλάξαμε; Γιατί κατά την τροφοδότηση (πυκνωτής αφόρτιστος) το 555 δεχόταν trigger (χαμηλή τάση) από τον πυκνωτή αυτόν ακόμα και μετά τη λήξη του παλμού reset με αποτέλεσμα να σκανδαλίζεται. Με την αλλαγή δέχεται την τάση τροφοδοσίας και έτσι μετά τη λήξη του reset δεν υπάρχει τάση σκανδαλισμού ώστε να αλλάξει κατάσταση το 555! Παραμένει λοιπόν σε κατάσταση reset ωσότου το τρανζίστορ γίνει αγώγιμο φορτίζοντας τον πυκνωτή που αλλάξαμε.