PDA

Επιστροφή στο Forum : Τριφασικα Μοτερ



VirusX2
23-11-11, 11:25
Παιδια εχω παρει 3 τριφασικα μοτερ 4kw εκαστο! Εχω τριφασικη παροχη 400v πολικη(λογικα) και τα μοτερ συνδεονται σε τριγονο σε αυτην την ταση. Το ερωτημα μου ειναι αν μπορω να τα κανω αμεση εκινηση η χρειαζετε καποια διαταξη μειωσης του ρευματος εκινησης και αν ναι ποια?

aris285
23-11-11, 11:45
για 4 kw δεν νομιζω οτι χρειαζεται. αν παλι χρειαζεται τωτε με αστερα τριγωνο γινεται η εκινηση
25734

FILMAN
23-11-11, 12:50
Καλύτερα να τους κάνεις εκκίνηση Υ/Δ παρά να τα βάλεις κατευθείαν σε Δ.

Ηλιας Α
23-11-11, 13:15
Η ομαλή εκκίνηση επηρεάζει σημαντικά το δίκτυο και πολύ λίγο τους κινητήρες (*).
Σαν οικονομική ομαλή εκκίνηση ίσως να είναι η διάταξη Υ/Δ, αλλά υπάρχουν και: αντιστάσεις, αυτομετασχηματιστές, ίσως και άλλα………….
(*). Όταν δεν υπάρχει πρόβλημα με το δίκτυο μπορούμε να κάνομε << αμεση εκινηση >. Και για μεγάλης ισχύος κινητήρες π.χ 100 kw.

JOUN
23-11-11, 13:26
Μια βασικη παραμετρος του αν μπορεις να κανεις απευθειας εκκινηση η οχι ειναι αν εκκινουν με φορτιο η χωρις.Κατα τα αλλα συμφωνω με τον Ηλια οτι αν μπορει να το υποστηριξει το δυκτιο σου δεν θα εχεις προβλημα.Εχω δει παρα πολλες περιπτωσεις περιττων αυτοματισμων Υ-Δ σε γεωτρησεις ακομα και 2 ιππων με παροχη Νο 3 (3*63Α)..

Ηλιας Α
04-12-11, 09:51
Εδώ θα εκφράσω την πικρία μου, προς τον δημιουργό του θέματος – που δεν είναι και ο μόνος – που δεν έγνεψε – τουλάχιστον – διάβασα τα μηνύματα.
Ίδια ταχτική ακολούθησε και εδώ
http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=60019.

JOUN
04-12-11, 11:48
Πολυ σωστα! Αν θελει ας ξαναρωτησει τιποτα..

gcostas
04-12-11, 12:21
αγαπητέ
για 4KW κινητήρες θα πρέπει να κάνεις απ' ευθείας εκκίνηση σε τριγωνο.Έχει καλύτερη ροπή και η αιχμή ρεύματος είναι μικρή, εξαρτάται βέβαια από την παροχή σου και από πόσα μοτέρ ξεκινούν μαζί. Για κάθε κινητήρα χρειάζεσαι ένα ρελέ 4KW και ένα θερμομαγνητικό διακόπτη για 9Α.
Καλή επιτυχία
Κώστας