PDA

Επιστροφή στο Forum : Γείωση, πόσο σημαντική ;



woodpecker
23-11-11, 13:53
Ανακαινίζω ένα διαμέρισμα, κατασκευασμένο το 1978. Έχω 2 ερωτήσεις...

1) Όπως είδα και έμαθα αργότερα, η γείωση δεν ήταν δεδομένη την εποχή εκείνη. Το διαμέρισμα λοιπόν δεν έχει γείωση στις πρίζες του (δεν ξέρω τι γίνεται σε πρίζες όπως κουζίνα). Μου είπαν ότι παλιά γείωναν λέει πάνω σε θερμοσίφωνες και άλλα περίεργα.

Στις διάφορες προσφορές που παίρνω, άλλος μου κάνει αναφορά, άλλος όχι.

Τελικά πόσο σημαντική είναι η γείωση και κατά πόσο πρέπει να την βάλω στις προτεραιότητες.


2) Στην εργασία αλλαγής των παλαιών καλωδίων άλλος μου λέει θα τα αλλάξουμε όλα, άλλος μου λέει θα κρατήσουμε αυτά που πάνε και θα βάλουμε καινούργιες "επιστροφές".

Τι σημαίνει αυτό το δεύτερο ; Να συμβιβαστώ με κάτι τέτοιο ;.

Ευχαριστώ

JOUN
23-11-11, 14:13
Γεια σου Τακη.
Η γειωση παντα χρειαζεται σε μια ηλ. εγκατασταση, απλως παλια την καναν με πλημμελη τροπο.Τωρα για να καταλαβεις τι γινεται μιλαμε για την γειωση που εχει η εγκατασταση σου και οχι η καθε πριζα χωριστα.Μιλαμε για πολυκατοικια αν καταλαβα καλα;Γιατι τα πραγματα δυσκολευουν αρκετα σ'αυτη την περιπτωση.
Για την δευτερη ερωτηση σου ,επιστροφες ειναι το καλωδιο απο τον διακοπτη προς το φωτιστικο και καταπονηται ελαχιστα γιατι ειναι πολυ μεγαλυτερο απ'οτι χρειαζεται.
Με λιγα λογια η αλλαξε ολα τα καλωδια που ειναι και το προτιμοτερο η μην αλλαζεις τιποτα,το να αλλαξεις μονο τις επιστροφες δεν προσφερει τιποτα..

woodpecker
23-11-11, 14:53
1. Ναι είναι πολυκατοικία. Το φαντάζομαι από τα λίγα που ξέρω, ότι η σωστή γείωση είναι φασαρία. Απλά αναρωτιέμαι αν αξίζει αυτή η φασαρία να θεωρηθεί αναγκαία.

2. Μήπως εννοούν τις επιστροφές προς τον πίνακα ; Για να καταλάβεις οι διαδρομές (Λούκια) που έχει το διαμέρισμα είναι οι παλιές μεταλλικές με πισσόχαρτο και όλοι όσοι έχουν έρθει (πλην ενός) μου κάνουν τους δύσκολους.

Ευχαριστώ

-nikos-
23-11-11, 15:02
υπαρχουν απλες [γρετζιδικες]λυσεις αλλα κανενας σοβαρος
ηλεκτρολογος δεν θα αναλαβει την ευθηνη για μια κακη εγκατασταση που εγινε
πριν απο τοσα χρωνια.
αν σκοτωθει κανενας θα κατηγωρηθει ο τελευταιος που εβαλε χερι.

Ηλιας Α
23-11-11, 15:02
Ανακαινίζω ένα διαμέρισμα, κατασκευασμένο το 1978. Έχω 2 ερωτήσεις...

1) Όπως είδα και έμαθα αργότερα, η γείωση δεν ήταν δεδομένη την εποχή εκείνη. Το διαμέρισμα λοιπόν δεν έχει γείωση στις πρίζες του (δεν ξέρω τι γίνεται σε πρίζες όπως κουζίνα). Μου είπαν ότι παλιά γείωναν λέει πάνω σε θερμοσίφωνες και άλλα περίεργα.

Στις διάφορες προσφορές που παίρνω, άλλος μου κάνει αναφορά, άλλος όχι.

Τελικά πόσο σημαντική είναι η γείωση και κατά πόσο πρέπει να την βάλω στις προτεραιότητες.


2) Στην εργασία αλλαγής των παλαιών καλωδίων άλλος μου λέει θα τα αλλάξουμε όλα, άλλος μου λέει θα κρατήσουμε αυτά που πάνε και θα βάλουμε καινούργιες "επιστροφές".

Τι σημαίνει αυτό το δεύτερο ; Να συμβιβαστώ με κάτι τέτοιο ;.

Ευχαριστώ
<< 1) Όπως είδα και έμαθα αργότερα, η γείωση δεν ήταν δεδομένη την εποχή εκείνη. Το διαμέρισμα λοιπόν δεν έχει γείωση στις πρίζες του (δεν ξέρω τι γίνεται σε πρίζες όπως κουζίνα). Μου είπαν ότι παλιά γείωναν λέει πάνω σε θερμοσίφωνες και άλλα περίεργα.

Στις διάφορες προσφορές που παίρνω, άλλος μου κάνει αναφορά, άλλος όχι.

Τελικά πόσο σημαντική είναι η γείωση και κατά πόσο πρέπει να την βάλω στις προτεραιότητες.>>
Εγώ προσωπικά θα προτιμούσα να έχω μόνο φωτισμό από λάμπα πετρελαίου παρά να έχω ηλ εγκατάσταση χωρίς γείωση.

JOUN
23-11-11, 15:06
H γειωση ειναι κατι σαν την ζωνη ασφαλειας..Δεν χρειαζεται οταν χρησιμοποιης κατι(αυτοκινητο,ηλεκτρικη συσκευη) αλλα την εχεις για την μια φορα στα 10 χρονια που ισως χρειαστει..Αυτη η φορα ομως μπορει να ειναι καθοριστικη αν με καταλαβαινεις..
Επιστροφες στην δουλεια ξερω οτι ειναι αυτο που σου ειπα,τωρα αν εννουν κατι αλλο ,τι να σου πω.. Οι σωληνες με πισοχαρτο που εχει το σπιτι σου ειναι πραγματι δυσκολο να βαλεις-βγαλεις καινουριους αγωγους και επιπλεον ειναι πολυ ευκολο να φυγει το πισσοχαρτο και το μεταλλο απο κατω να ξυσει την μονωση του αγωγου.

woodpecker
23-11-11, 15:41
1) Οπότε αντιλαμβάνομαι ότι είναι υπερ-απαραίτητη.

Ας ψάξω στο Google τι είναι αυτό που κάνει...

2) Λέγοντας αγωγούς εννοούμε το Σπιράλ ? Αν έχω καταλάβει σωστά υπάρχει ένα λούκι (τα σύγχρονα είναι από κάποιου είδους πλαστικό) όπου μέσα σε αυτό περνάνε τα σπιράλ και μέσα στα σπιράλ τα καλώδια ??

Ηλιας Α
23-11-11, 15:51
1) Οπότε αντιλαμβάνομαι ότι είναι υπερ-απαραίτητη.

Ας ψάξω στο Google τι είναι αυτό που κάνει...

2) Λέγοντας αγωγούς εννοούμε το Σπιράλ ? Αν έχω καταλάβει σωστά υπάρχει ένα λούκι (τα σύγχρονα είναι από κάποιου είδους πλαστικό) όπου μέσα σε αυτό περνάνε τα σπιράλ και μέσα στα σπιράλ τα καλώδια ??
Και εγώ με τη σειρά μου αντιλαμβάνομαι ότι σου είναι απαραίτητος ένας μάστορας, οποίος θα έχει τουλάχιστον ίχνος ανθρωπιάς .

woodpecker
23-11-11, 15:52
Εντάξει... την έχασα την μπάλα....

Λοιπόν βρήκα το εξής:

1)Αν για καποιο λογο γινει διαρροη σε μια συσκευη αντι να περασει μεσα απο τον ανθρωπο που τυχον να ειναι γειωμενος και να τον σκοτωσει περναει απο την γειωση οποτε ριχνει την ασφαλεια η το ρελε για προστασια.

-Μα ρελέ προστασίας έχει και τώρα ο πίνακας (οπότε είναι γειωμένο, αλλά όχι με πλημμελή τρόπο

Τέλος πάντων, τι ζητάω ; ποια είναι η ενδεδειγμένη μέθοδος γείωσης ώστε να είμαι καλυμμένος


- Αναφορικά με την γείωση της εγκατάστασης και όχι της κάθε πρίζας ξεχωριστά, από ότι καταλαβαίνω δεν θα έπρεπε κάθε πρίζα να έχει 3 καλώδια μέσα (το τρίτο η γείωση )


Ευχαριστώ

woodpecker
23-11-11, 15:55
Και εγώ με τη σειρά μου αντιλαμβάνομαι ότι σου είναι απαραίτητος ένας μάστορας, οποίος θα έχει τουλάχιστον ίχνος ανθρωπιάς .

Χααχαχα ! Σωστό..

Αλλά εντάξει μωρέ, αν δεν είναι και προετοιμασμένος ο πελάτης να ξέρει τι ζητάει, καταντάει και κουραστικό.

Γιατί μπορεί να σου πει ο άλλος 30 χρόνια εγκατάσταση πως λειτουργούσε ; Άστη έτσι... Εμένα με φώναξε για ένα δύο τρία πράγματα, γιατί να πάρω πρωτοβουλίες


Πάντα είμαι υπέρ του να έχω ιδία άποψη.

teo_GR
23-11-11, 16:59
Καλησπέρα.
Γείωση άκρως απαραίτητη και να τους πεις να αφήσουν το πως δούλευε τόσα χρόνια.
Πριν από 30 χρόνια έφευγαν από τη Γερμανία και έρχονταν στην Ελλάδα με NSU αν σου δώσουν τώρα ένα θα φύγεις να πας Γερμανία? Δεν νομίζω Τάκη.
Αφού θα τα δώσεις έτσι κι αλλιώς δώσε κάτι παραπάνω να κάνεις καλή δουλεία που δεν θα θέλει πάλι ανακαίνιση για άλλα 30 χρόνια.
Και επειδή και εγώ στον κατασκευαστικό τομέα δουλεύω έχω την εξής συμβουλή…
Πάρε πάρα πολλές προσφορές και μάλιστα αναλυτικές με το τι ακριβώς θα κάνει ο καθένας.
Υ.Γ. οι πρίζες σήμερα είναι στάνταρ ότι πρέπει να έχουν γείωση φαντάσου ότι δεν υπάρχουν καν να αγοράσεις πρίζες χωρίς γείωση.

woodpecker
23-11-11, 17:25
ναι αλλά ποια διαφορά από την σκιτζίδικη γείωση και ποια η σωστή ;

-nikos-
23-11-11, 18:42
αν δεν εχει γειωση δεν εχει και αλλα πραγματα η εγκατασταση σου
οπως καταληλες διατομες καλωδιων,,,
το 50% των πυρκαγιων σε σπιτια οφηλεται σε ''τσοντες'' στην εγκατασταση
η σε μικρες διατομες που αργωτερα φωρτοθηκαν με μεγαλητερο φωρτιο αποτι
ειχε αρχικα προβλευθει =αυξηση της θερμωτητας=λιωσιμο καλωδιων=βραχικυκλομα που
οδυγει ητε σε ηλεκτροπληξια ητε σε πυρκαγια.
κατα τα αλλα αν θες να μαθεις μονο για την διαφωρα της σωστης γειωσης
με την ''γρετζιδικη'' επισκεψου ολα τα υπολυπα θεματα που ειναι σχετικα
με το δικο σου μιας και εγινες μελος να μαθεις και κατι,,,,,
οτιδηποτε αλλο θα θεωρηθει σαν ''οδηγιες χρησης'' και δεν το θελω.

woodpecker
23-11-11, 18:49
Δεν θέτω ζήτημα οδηγιών, αλλά περιγραφή του τι χρειάζεται να ζητήσω από τι στιγμή που μπαίνω στη διαδικασία ανακαίνισης της ηλεκτρολογικής εγκατάστασης.


Η απάντηση που περιμένω είναι του στυλ :

Α ) Η σωστή γείωση είναι η θεμελιακή ή Β) Η σωστή γείωση είναι η τάδε...

Αλλά τέλος πάντων, από την στιγμή που δεν την παίρνω θα αρκεστώ στην τυφλή εμπιστοσύνη στο πρόσωπο του μάστορα.

JOUN
23-11-11, 19:39
Τι απαντηση να σου δωσουμε Τακη; Η γειωση που πρεπει να κανεις για να εχεις την ελαχιστη προστασια(τονιζω το ελαχιστη) προυποθετει γυρω στα 2 τετραγωνικα χωμα οπου θα καρφωσεις 3 χαλκινα ηλεκτροδια σχηματιζοντας ισοπλευρο τριγωνο 1.6 μετρων και πανω.Μετα ολο αυτο θα το ενωσεις με χαλκινο αγωγο διατομης 25mm^2 και μετα θα τραβηξεις παλι τον ιδιο χαλκο μεχρι τον μετρητη σου που θα το συνδεσεις με το ουδετερο.
Αν δεν κανω λαθος δεν μπορεις να κανεις τιποτα απο ολα αυτα γιατι το ρολοι σου ειναι καπου που δεν εχεις προσβαση σε χωμα,πιθανοτατα σε καποια αποθηκη,ετσι;
(Ενταξει δεν εννοω να τα κανεις εσυ αλλα ο ηλεκτρολογος σου.)

P.S Mην αρχισει κανενας "σιγα μην χρειαζεται τρεις ραβδους,τοσα χρονια με μια που βαζαμε τι εγινε" κλπ, η μια ραβδος ειναι εντελως ανεπαρκεστατη και οι τρεις ειναι ελαχιστα καλυτερες απλως οποιαδηποτε αλλη (σωστοτερη) λυση τυπου ταινιας κλπ εχει πολλαπλασιο κοστος.

xrhstosmp
23-11-11, 22:13
Τι απαντηση να σου δωσουμε Τακη; Η γειωση που πρεπει να κανεις για να εχεις την ελαχιστη προστασια(τονιζω το ελαχιστη) προυποθετει γυρω στα 2 τετραγωνικα χωμα οπου θα καρφωσεις 3 χαλκινα ηλεκτροδια σχηματιζοντας ισοπλευρο τριγωνο 1.6 μετρων και πανω.Μετα ολο αυτο θα το ενωσεις με χαλκινο αγωγο διατομης 25mm^2 και μετα θα τραβηξεις παλι τον ιδιο χαλκο μεχρι τον μετρητη σου που θα το συνδεσεις με το ουδετερο.
Αν δεν κανω λαθος δεν μπορεις να κανεις τιποτα απο ολα αυτα γιατι το ρολοι σου ειναι καπου που δεν εχεις προσβαση σε χωμα,πιθανοτατα σε καποια αποθηκη,ετσι;
(Ενταξει δεν εννοω να τα κανεις εσυ αλλα ο ηλεκτρολογος σου.)

P.S Mην αρχισει κανενας "σιγα μην χρειαζεται τρεις ραβδους,τοσα χρονια με μια που βαζαμε τι εγινε" κλπ, η μια ραβδος ειναι εντελως ανεπαρκεστατη και οι τρεις ειναι ελαχιστα καλυτερες απλως οποιαδηποτε αλλη (σωστοτερη) λυση τυπου ταινιας κλπ εχει πολλαπλασιο κοστος.

φιλε Γιωργο η λυση που προτεινεις ειναι παρα πολυ καλη αλλα σε περιοχες οπου εφαρμωζεται η ουδετερωση (ΤΝ) .στην περιοχη του φιλου μας (αθηνα) εφαρμωζετε η αμεση γειωση(ΤΤ) οπου 3 ηλεκτροδια σε μορφη τριγωνου στην πιο αισιοδοξη εκδοχη της μπορει να δωσει αντισταση μονωσης10-15Ωμ ,απαραδεκτη για αμεση γειωση.η περιπτωση του φιλου μας ειναι "το παραδειγμα προς αποφυγην" καθε σωστα σκεπτομενου συναδελφου. παλια πολυκατοικια χωρος για πλακες-Ε χαλκου κλπ προφανως δε θα υπαρχει και για να μην πολυλογουμε για να φτιαχτει μια επαρκης γειωση 1-2Ωμ πρεπει να γινει μια ΣΟΒΑΡΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ-ΕΠΕΝΔΥΣΗ απο ολους τους ενοικους της πολυκατοικιας. ειναι δε ενα σοβαρο εξοδο και καθολου ευκαταφρονητο. αν το φτιαξει ο φιλος μας θα το καρπωθουνε ολοι οι ενοικοι τσαμπα.
εγω θα προτεινα να το συζητησει με ολους τους ενοικους και απο κοινου να αποφασισουν να φτιαξουν μια γειωση σωστη και ασφαλης.

σαφως και η καλυτερη γειωση ειναι η θεμελιακη αλλα θεμελιακη γειωση σε ιδη ανεγερμενη οικοδομη φιλε Τακη ειναι αδυνατον να κατασκευαστει.(εκτος ισως αν εχεις καποιον τροπο να γυρισεις την πολυκατοικια σου τουμπα,να φτιαξεις την θεμελιακη, και να την επαναφερεις στη θεση της).
επισης απο ενα πισι δεν μπορει να δωθει μια απαντηση του στυλ"καλυτερη γειωση ειναι η ταδε" επειδη πολυ απλα δεν ειναι τοσο απλα τα πραγματα οπως καποιοι νομιζουν.
καλα ξεμπερδεματα
φιλικα Χρηστος

spiroscfu
23-11-11, 23:07
Γράφει επίσης

Η γειωση που πρεπει να κανεις για να εχεις την ελάχιστη προστασια(τονιζω το ελαχιστη)

Και είναι μια λύση (με την παραπάνω σημείωση και το bold), αν δεν θέλει να σηκώσει την πολυκατοικία ή να πληρώσει αρκετά χρήματα.

Νομίζω δεν είμαι ηλεκτρολόγος

xrhstosmp
23-11-11, 23:24
Γράφει επίσης


Και είναι μια λύση (με την παραπάνω σημείωση και το bold), αν δεν θέλει να σηκώσει την πολυκατοικία ή να πληρώσει αρκετά χρήματα.

Νομίζω δεν είμαι ηλεκτρολόγος

επαρκη προστασια προσφερει σε δικτυο ΤΝ και δε διαφωνω με τον φιλο Γιωργο. σε δικτυο ΤΤ ομως ,οπως της αθηνας ,δεν προσφερει καμοια πρακτικη προστασια.
οποιος νομιζει οτι μπορει να φτιαχνει καλες γειωσεις του 1Ωμ τσαμπα,ενδιαφερομαι πολυ να τον γνωρισω και να γινουμε συνεργατες.
φιλε σπυρο η περιπτωση του φιλου μας Τακη ειναι "κλασικη¨ του τι επικρατει στην πλειοψηφια των οικοδομων της αθηνας.η λυση του προβληματος αυτου ειναι ακριβη.
το "ελαχιστη προστασια" εμενα μου θυμιζει " ολιγον εγκυος".
η παρουσα κατασταση (αν ειναι αυτη που φανταζομαι) δλδ με γειωση στο δικτυο υδρευσης εχει πολλες πιθανοτητες να προσφερει μικροτερη αντισταση γειωσης απο ενα -τρια -η τριαντατρια ηλεκτροδια γειωσης πεταμενα σε 4 τετραγωνικα ακαλυπτου που ισως τελικα ειναι "μπαζωμα στεγανολεκανης".

spiroscfu
23-11-11, 23:37
φιλε σπυρο η περιπτωση του φιλου μας Τακη ειναι "κλασικη¨ του τι επικρατει στην πλειοψηφια των οικοδομων της αθηνας.η λυση του προβληματος αυτου ειναι ακριβη.

Δεν διαφωνώ για αυτό είπα "δεν είμαι ηλεκτρολόγος"



το "ελαχιστη προστασια" εμενα μου θυμιζει " ολιγον εγκυος".

Αναλαμβάνεις της ευθύνες σου, αν θέλεις sex χωρίς προφύλαξη!!


Αστειεύομαι φυσικά, πάντως σε εμένα που δεν μου παρέχεται γείωση από την δεη είμαι οκ.

xrhstosmp
23-11-11, 23:44
σε κανεναν δεν παρεχετε γειωση απο τη δεη.
οσον αφορα το θεμα των ευθυνων ισως εχεις δικιο αλλα φαντασου να ζητας ευθυνες απο τον περιπτερα επειδη εσυ δε φορεσες το προφυλακτικο........

spiroscfu
23-11-11, 23:58
Εννοώ δεν είναι δικιά σου (σου την παρέχει η δεη)



Σαν Έλληνες άνετα ρίχνουμε και της ευθύνες στον περιπτερά "αμαλάχει".

ξου ξου ..........................

xrhstosmp
24-11-11, 00:05
αν ο περιπτερας ομως υπεγραφε για την ποιοτητα του παρεχομενου ειδους θα σου το φοραγε ο ιδιος :001_rolleyes:.επαναλαμβανω και παλι οτι η δεη δε σου παρεχει γειωση.εκτος αν εννοεις κατι αλλο...,,,,που δεν μπορω να φανταστω τι ειναι

spiroscfu
24-11-11, 00:10
Πάλι ξου!!!

Εννοώ πως μάλλον το ΤΤ που λες πρέπει λογικά να σου έρχεται γείωση από κάποια κεντρική "σωστή" γείωση (που και πάλι μάλλον) θα είναι δουλεία της δεη,
αν το κάνουν γειώνοντας του σωλήνες της ύδρευσης, τι να πω δεν μου φαίνεται και πολύ σωστό.

lepouras
24-11-11, 05:05
Δυστυχώς ο τρόπος που έχει τσιμεντοποιηθεί η Αθήνα και κυρίως στις παλιές πολυκατοικίες δεν αφήνουν περιθώρια για μια καλή γείωση.
Πολλές φορές αντιμετωπίζουμε το ίδιο πρόβλημα και αν συμπεριλάβεις και το ενδεχόμενο να σκάνε μύτη οι ένοικοι ,ιδιοκτήτες που τους χάλασες την αισθητική του ακάλυπτου ή γιατί τρύπησες την πλάκα του υπόγειου να βρεις χώμα ,και το καταστατικό δεν επιτρέπει από το μαύρο και αραχνο υπόγειο που είναι τα ρολόγια χαλώντας την αισθητική τους που έτρεξες καλώδιο για να το πας στον ακάλυπτο η όπου μπορείς και προσπαθείς να φτιάξεις γείωση κάπως της προκοπής, σκέφτεστε ότι μάλλον αντί για κομπρεσέρ έπρεπε να έχεις ένα τιζερ και να τους χώνεις μια μπας και καταλάβουν τι σημαίνει ρεύμα.
το ελάχιστο το καταλαβαίνω που λένε παραπάνω με το σκεπτικό ότι εκεί που δεν έχει καθόλου γείωση τουλάχιστον σε μια ενδεχόμενη διαρροή έστω και με αυτήν την ανεβασμένη αντίσταση θα έχεις διαρροή προς την γη οπότε θα πέσει το ρελε πριν καταλάβεις εσύ τι έχει συμβεί και το ανακαλύψεις με τον άσχημο τρόπο.
Κατα τα άλλα όσες προσφορές και να πάρει ο φίλος να ομολογήσω ότι αν αυτός που θα έρθει δεν είναι συστημένος από άλλους που τον έχουν δοκιμάσει, γνωρίσει και ξέρουν την δουλειά του τότε είναι καθαρά θέμα ότι παραμένεις στην πεποίθηση ότι θα κάνει καλά την δουλειά του.
Εκτός να κάθεσαι από επάνω του με μια κάμερα και μετά μας δείξεις όλο το βίντεο με την πορεία των εργασιών του και με φωτογραφίες το κάθε σημείο συνδέσεις με όλες τις λεπτομερειεσ.( big brother μαστορέματα:lool:) καλό κουράγιο.

JOUN
24-11-11, 09:08
επαρκη προστασια προσφερει σε δικτυο ΤΝ και δε διαφωνω με τον φιλο Γιωργο. σε δικτυο ΤΤ ομως ,οπως της αθηνας ,δεν προσφερει καμοια πρακτικη προστασια.

Σωστα,ξεχασα οτι η Αθηνα εχει δικτυο ΤΤ.Αληθεια ξερει κανενας γιατι μονο εκει και στην υπολοιπη Ελλαδα εχουμε ΤΝ;


το ελάχιστο το καταλαβαίνω που λένε παραπάνω με το σκεπτικό ότι εκεί που δεν έχει καθόλου γείωση τουλάχιστον σε μια ενδεχόμενη διαρροή έστω και με αυτήν την ανεβασμένη αντίσταση θα έχεις διαρροή προς την γη οπότε θα πέσει το ρελε πριν καταλάβεις εσύ τι έχει συμβεί και το ανακαλύψεις με τον άσχημο τρόπο.


Aυτο ακριβως εννοω..

woodpecker
24-11-11, 11:58
Λοιπόν,

1) Φαίνεται πως καλά έκανα και επέμεινα, αποδείχτηκε ότι οι απόψεις διίστανται μεταξύ ανθρώπων που ξέρουνε.

2) Συγγνώμη αλλά από τη στιγμή που υπάρχει Ρελέ ασφαλείας και αυτό δουλεύει, η σωστή ή μη γείωση σε τι μπορεί να το βοηθήσει αναφορικά με το κομμάτι ηλεκτροπληξία ;

Από ότι κατάλαβα χονδροειδώς η γείωση είναι για να διοχετεύεται ο περίσσιος ηλεκτρισμός στη γη. Δηλαδή αυτό το οποίο εγώ αντιλαμβάνομαι ως στατικό ηλεκτρισμό. Φυσικά τα είπα περιγραφικά και μη επιστημονικά.

Τέλος πάντων

JOUN
24-11-11, 12:08
Tο ρελε διαρροης βοηθαει την λειτουργια της γειωσης,δεν την αντικαθιστα..Με απλα λογια ,οσο καλυτερη γειωση εχεις τοσο πιο ευκολα θα πεσει το ρελε σε ενδεχομενη διαρροη..
Επισης το ρελε σαν ηλεκτρομηχανικο συστημα μπορει καποια στιγμη να χαλασει. Αν συμβει αυτο εσυ δεν θα καταλαβεις τιποτα, η εγκατασταση σου θα συνεχισει να δουλευει κανονικα.
Αν ερθει η "κακια ωρα" τοτε θα φανει το προβλημα αλλα ισως να ειναι αργα.Γιαυτο τον λογο εχει το κουμπακι test επανω που στα καινουρια λεει η πινακιδα να το παταμε μια φορα τον μηνα (αλλα δεν το παταει κανεις).
Μαλιστα ειναι τοσο σημαντικο που στα καινουρια εγραφα που υπογραφει ο ηλεκτρολογος για ελεγχο ηλ. εγκαταστασης γινεται ειδικη μνεια για το αν υπαρχει πινακιδα επανω στορελε.
Ξανατονιζω οτι πρωτα φτιαχνεις την γειωση (οσο ειναι δυνατο) και μετα επαφιεσαι στο ρελε διαφυγης εντασης.
Oχι η γειωση δεν διοχετευει περισσιο ηλεκτρισμο ουτε στατικο(ο στατικος δεν κινηται εξ'ου και το ονομα του)
Διοχετευει ταση απο διαρροη που εμφανιζεται σε μεταλλικο μερος συσκευης λογω προβληματος.

spiroscfu
24-11-11, 14:23
Συγγνώμη αλλά από τη στιγμή που υπάρχει Ρελέ ασφαλείας και αυτό δουλεύει, η σωστή ή μη γείωση σε τι μπορεί να το βοηθήσει αναφορικά με το κομμάτι ηλεκτροπληξία ;

το πάνω είναι χωρίς γείωση και κατανάλωση ~2.2KW (μια γραμμή που έχει θερμοσίφωνα "σε παλιές καταστάσεις"),
το κάτω είναι με γείωση 15Ω,
και φυσικά όσο ποιο μικρή σε ωμ είναι τόσο ποιο ασφαλείς είμαστε.


Εννοείτε με πρόβλημα στον ουδέτερο (10Ω).

woodpecker
24-11-11, 17:19
Επισης το ρελε σαν ηλεκτρομηχανικο συστημα μπορει καποια στιγμη να χαλασει. Αν συμβει αυτο εσυ δεν θα καταλαβεις τιποτα, η εγκατασταση σου θα συνεχισει να δουλευει κανονικα.
Αν ερθει η "κακια ωρα" τοτε θα φανει το προβλημα αλλα ισως να ειναι αργα.Γιαυτο τον λογο εχει το κουμπακι test επανω που στα καινουρια λεει η πινακιδα να το παταμε μια φορα τον μηνα (αλλα δεν το παταει κανεις).

Μα για αυτό λέω αν δουλεύει, αν δεν δουλεύει τότε και γείωση να έχεις πάλι δεν θα πάθεις ηλεκτροπληξία ?


Oχι η γειωση δεν διοχετευει περισσιο ηλεκτρισμο ουτε στατικο(ο στατικος δεν κινηται εξ'ου και το ονομα του)
Διοχετευει ταση απο διαρροη που εμφανιζεται σε μεταλλικο μερος συσκευης λογω προβληματος.

Ε δεν τα ξέρω και καλά απλά έχω δει π.χ να κλείνω την πόρτα στο αμάξι μου και να ηλεκτρίζομαι. Αυτό λέω μέσα στην άγνοια στατικό ηλεκτρισμό.. Προφανώς το αμάξι μου δεν είναι καλά γειωμένο ;)

Ηλιας Α
24-11-11, 19:51
Λοιπόν,

1) Φαίνεται πως καλά έκανα και επέμεινα, αποδείχτηκε ότι οι απόψεις διίστανται μεταξύ ανθρώπων που ξέρουνε.

2
<< 1) Φαίνεται πως καλά έκανα και επέμεινα, αποδείχτηκε ότι οι απόψεις διίστανται μεταξύ ανθρώπων που ξέρουνε. >> ……<< αποδείχτηκε ότι οι απόψεις διίστανται >>
Δεν είναι παρατραβηγμένο; και ίσως ακόμη να είναι υποτιμητικό για τα μέλη που μπήκαν στον κόπο να γράψουν αυτά που έγραψαν.

JOUN
24-11-11, 20:18
Μα για αυτό λέω αν δουλεύει, αν δεν δουλεύει τότε και γείωση να έχεις πάλι δεν θα πάθεις ηλεκτροπληξία ?




Οχι βεβαια.Αν εχεις σωστη γειωση(τονιζω το σωστη) δεν θα παθεις ποτε τιποτα.Αν εχεις γειωση ετσι κι ετσι οπως εχουμε οι περισσοτεροι , ο συνδιασμος γειωσης-ρελε διαφυγης σε προφυλασει απο την κακοτοπια..

spiroscfu
24-11-11, 20:22
Το "ποτέ τίποτα" είναι τυπικό


Μην πάει και πιάσει την φάση.

JOUN
24-11-11, 20:30
Ε ναι ρε Σπυρο μιλαμε για διαρροη..Δεν λεμε για οτιδηποτε αλλο..Εννοω δεν θα παθει ποτε τιποτα απο διαρροη..

mixalis1988
25-11-11, 00:43
Κοινος για να καταλαβει και ο φιλος μας:
Περιπτωση 1η
Εχουμε μια συσκευη (πχ εναν φουρνο μικροκυματων) ο οποιος λογο καποιου σφαλματος (χαλασε η μονωση του αγωγου φασης και ακουμπαει στο μεταλλικο του μερος) εμφανιζει στο 'σασι του' ταση.Αν τοτε εχουμε μονο γειωση και τον ακουμπησουμε δεν θα παθουμε τιποτα λογω οτι το ρευμα διαρροης θα φυγει μεσω του αγωγου γειωσης στην γη και οχι μεσα απο το σωμα μας.Αν εχουμε και γειωση και ρελε διαρροης τοτε με το που θα βαλουμε την συσκευη στην πριζα θα πεσει κατευθειαν το ρελε οποτε θα καταλαβουμε οτι καποιο προβλημα εχει η συσκευη και θα προβουμε σε επιδιορθωση της συσκευης.Αν εχουμε ρελε διαρροης και δεν εχουμε γειωση τοτε με το που θα ποιασουμε το μεταλλικο μερος της συσκευης θα περασει ενα ρευμα απο το σωμα μας προς την γη και τοτε το ρελε διαρροης θα ΄πεσει' και θα γλυτωσουμε τον κινδυνο ηλεκτροπληξιας (αν και εφοσον το ρελε διαρροης λειτουργει).Αν τωρα δεν εχουμε ουτε γειωση ουτε ρελε διαρροης τοτε τα πραγματα θα ειναι δυσαρεστα.

Περιπτωση 2η
Εχουμε καποιο παιδακι (χτυπα ξυλο)και βαζει ενα καρφι στην πριζα (συγκεκριμενα στην φαση) τοτε αν εχουμε ρελε διαρροης και λειτουργει οπως και ειπα και παραπανω τοτε μεν το ρευμα θα χτυπησει το παιδακι αλλα λογο οτι θα πεσει το ρελε διαφυγης δεν κινδυνευει.Σε οποιαδηποτε αλλη περιπτωση στην οποια δεν εχεις καθολου ρελε διαρροης και εχεις γειωση (ακομα και 1ohm να ειναι) τοτε τα πραγματα θα ειναι τραγικα δυσαρεστα.


Ελπιζω να τα ειπα καλα......

JOUN
25-11-11, 00:45
Πολυ καλα τα ειπες.

FILMAN
25-11-11, 11:39
Να συμπληρώσω όμως σε αυτά που είπε ο Μιχάλης στο ποστ #34, ότι στην 1η περίπτωση που αναφέρει, δηλ. με το φούρνο μικροκυμάτων, αν έχουμε γείωση (και 0Ω να είναι) αλλά δεν έχουμε ρελέ διαρροής, τότε με την προϋπόθεση ότι η διαρροή δεν είναι αρκετά μεγάλη (π.χ. 20Α) ώστε να ρίξει την ασφάλεια, αν δηλ. είναι 0.1Α, 0.5Α, 1Α, κ.λ.π., ναι μεν δεν θα πάθουμε ηλεκτροπληξία (λόγω της καλής γείωσης), αλλά λόγω του ότι δεν θα αντιληφθεί κανείς τί συμβαίνει, δεν θα υπάρξει αντιμετώπιση του προβλήματος. Εφόσον η διαρροή θα εξακολουθεί να υπάρχει, θα συμβεί ένα από τα παρακάτω:
α) Σε βάθος χρόνου θα διαλυθεί το ηλεκτρόδιο της γείωσης οπότε τότε θα πάψουμε να έχουμε καλή γείωση, και το μεταλλικό σώμα των συσκευών της εγκατάστασης θα σηκώσει τάση λόγω της διαρροής του φούρνου.
β) Πιο νωρίς, η διαρροή αυτή μπορεί να προκαλέσει πυρκαγιά. Αν η διαρροή είναι π.χ. 1Α, μιλάμε για καταναλισκόμενη ισχύ 220W στο σημείο διαρροής...

woodpecker
25-11-11, 11:42
Κοινος για να καταλαβει και ο φιλος μας:
Περιπτωση 1η
Εχουμε μια συσκευη (πχ εναν φουρνο μικροκυματων) ο οποιος λογο καποιου σφαλματος (χαλασε η μονωση του αγωγου φασης και ακουμπαει στο μεταλλικο του μερος) εμφανιζει στο 'σασι του' ταση.Αν τοτε εχουμε μονο γειωση και τον ακουμπησουμε δεν θα παθουμε τιποτα λογω οτι το ρευμα διαρροης θα φυγει μεσω του αγωγου γειωσης στην γη και οχι μεσα απο το σωμα μας.Αν εχουμε και γειωση και ρελε διαρροης τοτε με το που θα βαλουμε την συσκευη στην πριζα θα πεσει κατευθειαν το ρελε οποτε θα καταλαβουμε οτι καποιο προβλημα εχει η συσκευη και θα προβουμε σε επιδιορθωση της συσκευης.Αν εχουμε ρελε διαρροης και δεν εχουμε γειωση τοτε με το που θα ποιασουμε το μεταλλικο μερος της συσκευης θα περασει ενα ρευμα απο το σωμα μας προς την γη και τοτε το ρελε διαρροης θα ΄πεσει' και θα γλυτωσουμε τον κινδυνο ηλεκτροπληξιας (αν και εφοσον το ρελε διαρροης λειτουργει).Αν τωρα δεν εχουμε ουτε γειωση ουτε ρελε διαρροης τοτε τα πραγματα θα ειναι δυσαρεστα.

Περιπτωση 2η
Εχουμε καποιο παιδακι (χτυπα ξυλο)και βαζει ενα καρφι στην πριζα (συγκεκριμενα στην φαση) τοτε αν εχουμε ρελε διαρροης και λειτουργει οπως και ειπα και παραπανω τοτε μεν το ρευμα θα χτυπησει το παιδακι αλλα λογο οτι θα πεσει το ρελε διαφυγης δεν κινδυνευει.Σε οποιαδηποτε αλλη περιπτωση στην οποια δεν εχεις καθολου ρελε διαρροης και εχεις γειωση (ακομα και 1ohm να ειναι) τοτε τα πραγματα θα ειναι τραγικα δυσαρεστα.


Ελπιζω να τα ειπα καλα......


Απλά τέλειος !

Σε ευχαριστώ πολύ και φυσικά όλους σας που μου δώσατε λίγο από το χρόνο σας.

Για να ανακεφαλαιώσω και να προσπαθήσω να να δώσω μια ρεαλιστική λύση στο πρόβλημα μου:

Α. πιστεύω ότι η γείωση που πιθανότατα θα υπάρχει τώρα μέσα στο σπίτι θα είναι του τύπου (γειώνω στις σωλήνες του νερού) και αυτή σίγουρα όχι σε όλες τις πρίζες.

Β. Θα πω να κοιτάξουν μήπως κάποιος άλλος ένοικος, σε πρόσφατη ανακαίνιση που έκανε, έκανε κάποιου είδους θεμελιακή γείωση.
(Σίγουρα γνωρίζω για μια ηλεκτρολογική ανακαίνιση η οποία άλλαξε το μονοφασικό και το έκανε τριφασικό, το 1992)

1. Αν ναι, τότε θα χρησιμοποιήσω αυτή και θα ζητήσω να μου φέρουν τον αγωγό της γείωσης από κάτω μέχρι τον πίνακα και από τον πίνακα σε όλες τις πρίζες.

2. Αν όχι, τότε πιστεύω ότι η μόνη ρεαλιστική λύση είναι ζητήσω να ελέγχξουν την πιθανή γείωση που υπάρχει τώρα και αν χρειαστεί να μου κάνουν μια καινουργιά είδους γείωση στον κεντρικό αγωγό ύδρευσης που έρχεται στον φωταγωγό και είναι από χαλκοσωλήνα.


Γ. Αυτού του είδους η "μη πρότυπη" γείωση θα μπορούσε να μοιραστεί σε όλο το σπίτι, ώστε η κάθε πρίζα να έχει τον δικό της αγωγό γείωσης ?

Σας ευχαριστώ ξανά όλους σας,

FILMAN
25-11-11, 11:44
Η κεντρική γραμμή της γείωσης είθισται να πηγαίνει στον πίνακα, από όπου με τη βοήθεια κιτρινοπράσινων καλωδίων μοιράζεται σε όλες τις πρίζες του σπιτιού αλλά και όπου αλλού χρειάζεται (π.χ. τον θερμοσίφωνα, που δεν μπαίνει σε πρίζα).

woodpecker
25-11-11, 11:50
Η κεντρική γραμμή της γείωσης είθισται να πηγαίνει στον πίνακα, από όπου με τη βοήθεια κιτρινοπράσινων καλωδίων μοιράζεται σε όλες τις πρίζες του σπιτιού αλλά και όπου αλλού χρειάζεται (π.χ. τον θερμοσίφωνα, που δεν μπαίνει σε πρίζα).

Λέω στην περίπτωση που δεν υπάρχει κεντρική γείωση και κάνουμε μια "τοπική" θα μοιραστεί με τον ίδιο τρόπο ?

Χαλκοσωλήνα από τον Φωταγωγό > Πίνακας > και με κιτρινοπράσινα καλώδια στις πρίζες ? ή κατευθείαν σε συγκεκριμένες πρίζες



Και κάτι άλλο απλά εγκυκλοπαιδικά :

Αν κατάλαβα η σωστή η γείωση πρέπει να έχει ένα συγκεκριμένο βαθμό Αντίστασης μου μετράτε σε Ω (Ohm) ?

JOUN
25-11-11, 11:52
Φίλιππε αυτος ακριβως ειναι ο ρολος της γειωσης,κατι ισως το οποιο αρκετοι δεν κατανοουν:Να δημιουργει μεγαλο ρευμα ακομη και με μικρη ταση διαρροης ετσι ωστε να πεσει η ασφαλεια μας.
Στο παραπανω παραδειγμα που εθεσες, αν εχουμε αντισταση γειωσης 0.5 ωμ η 20αρα ασφαλεια θα πεσει με ταση διαρροης 10V που ειναι εντελως ακινδυνη.
Αν παραουμε σαν μεγιστη επικινδυνη ταση τα 50V τοτε βλεπουμε οτι με 2.5Ω αντισταση γειωσης παλι θα πεσει η ασφαλεια.Τωρα επειδη μιλαμε για πριζα που το μεγιστο που επιτρεπεται ειναι 16Α ασφαλεια ειμαστε καλυμενοι ακομα και με πανω απο 3Ω αντισταση γειωσης..

FILMAN
25-11-11, 11:56
Λέω στην περίπτωση που δεν υπάρχει κεντρική γείωση και κάνουμε μια "τοπική" θα μοιραστεί με τον ίδιο τρόπο ?

Χαλκοσωλήνα από τον Φωταγωγό > Πίνακας > και με κιτρινοπράσινα καλώδια στις πρίζες ? ή κατευθείαν σε συγκεκριμένες πρίζες

Μολονότι από ηλεκτρική άποψη μπορείς να τη μοιράσεις κατευθείαν στις πρίζες, πρακτικά είναι δύσκολο, διότι το καλώδιο που θα πηγαίνει στη χαλκοσωλήνα θα είναι πολύ πιο χοντρό από αυτά που φθάνουν στις πρίζες, με αποτέλεσμα η διανομή του αλλά και η διακλάδωσή του με άλλα λεπτότερα να είναι δύσκολη. Γι αυτό είναι καλύτερα να το στείλεις κατευθείαν στον πίνακα.


Αν κατάλαβα η σωστή η γείωση πρέπει να έχει ένα συγκεκριμένο βαθμό Αντίστασης μου μετράτε σε Ω (Ohm) ?


Ναι. Όσο λιγότερα Ω, τόσο το καλύτερο.

JOUN
25-11-11, 11:56
Και κάτι άλλο απλά εγκυκλοπαιδικά :

Αν κατάλαβα η σωστή η γείωση πρέπει να έχει ένα συγκεκριμένο βαθμό Αντίστασης μου μετράτε σε Ω (Ohm) ?


Εχει μια μεγιστη επιτρεπομενη τιμη,πανω απο την οποια μπορει να μας προστατεψει μονο μαζι με ρελε διαρροης.Περιπου η τιμη αυτη ειναι 4-5 Ωμ.Απο εκει και κατω οσο χαμηλοτερα τοσο καλυτερα..

FILMAN
25-11-11, 12:14
Φίλιππε αυτος ακριβως ειναι ο ρολος της γειωσης,κατι ισως το οποιο αρκετοι δεν κατανοουν:Να δημιουργει μεγαλο ρευμα ακομη και με μικρη ταση διαρροης ετσι ωστε να πεσει η ασφαλεια μας.
Στο παραπανω παραδειγμα που εθεσες, αν εχουμε αντισταση γειωσης 0.5 ωμ η 20αρα ασφαλεια θα πεσει με ταση διαρροης 10V που ειναι εντελως ακινδυνη.
Αν παραουμε σαν μεγιστη επικινδυνη ταση τα 50V τοτε βλεπουμε οτι με 2.5Ω αντισταση γειωσης παλι θα πεσει η ασφαλεια.Τωρα επειδη μιλαμε για πριζα που το μεγιστο που επιτρεπεται ειναι 16Α ασφαλεια ειμαστε καλυμενοι ακομα και με πανω απο 3Ω αντισταση γειωσης..
Ιούνιε αυτά που λες είναι πολύ σωστά, αυτό που είπα εγώ όμως είναι τελείως διαφορετική περίπτωση. Να ένα παράδειγμα.

Έχουμε μια εγκατάσταση με τέλεια γείωση, χωρίς ρελέ διαρροής. Έχουμε λοιπόν ένα πλυντήριο ρούχων συνδεμένο σε μια πρίζα. Με τον τρόπο που τυχαίνει να είναι συνδεμένο στην πρίζα, στην αντίσταση που ζεσταίνει τα νερά στον κάδο φθάνει μόνιμα η φάση, ενώ κατά τη λειτουργία του πλυντηρίου παρέχεται / διακόπτεται από τον προγραμματιστή / θερμοστάτη ο ουδέτερος προς την αντίσταση. Ας υποθέσουμε τώρα ότι το καλώδιο που μεταφέρει τον ουδέτερο στην αντίσταση γδέρνεται, και ακουμπάει στο σώμα του πλυντηρίου. Αυτό θα έχει ως αποτέλεσμα την τροφοδότηση της αντίστασης με 220V! Κανένα ρελέ διαρροής δεν θα πέσει αφού δεν υπάρχει (αν υπήρχε θα έπεφτε), αλλά δεν θα πέσει ούτε η ασφάλεια της αντίστοιχης γραμμής, διότι το ρεύμα διαρροής εδώ πια δεν έχει μέγεθος βραχυκυκλώματος αφού περιορίζεται από τη θερμαντική αντίσταση! Θα είναι δηλ. όσο και το ρεύμα κανονικής λειτουργίας της αντίστασης. Έτσι αφού η ασφάλεια δεν πέφτει κατά την κανονική φάση θέρμανσης του νερού δεν θα πέσει ούτε εδώ! Έλα όμως που η αντίσταση έξω από το νερό θα υπερθερμανθεί και θα λιώσει!

Σε παρόμοιες περιπτώσεις αναφέρομαι. Να γιατί μια σκέτη γείωση δεν παρέχει επαρκή προστασία, όσο καλή και να είναι, αν δεν υπάρχει ρελέ διαρροής. Διότι, ναι, θα γλυτώσεις την ηλεκτροπληξία, αλλά τη φωτιά όχι!

JOUN
25-11-11, 12:23
Στην (πολυ τραβηγμενη πρεπει να το παραδεχθεις) περιπτωση που περιγραφεις τα πραγματα θα γινουν οπως τα λες.Εχω ομως αντιρρησεις:
Νομιζω(χωρις να ειμαι σιγουρος) οτι τα συγχρονα πλυντηρια διακοπτουν και φαση και ουδετερο.Για τα παλιοτερα δεν ξερω.Επισης αν γινουν τα πραγματα οπως λες σιγουρα σε καποια φαση ο εγκεφαλος θα καταλαβει οτι αν και δινει ταση στην αντισταση το νερο δεν ζεσταινεται και θα σταματησει το προγραμμα.
Ολα αυτα ειναι βεβαια τα λεμε χαριν κουβεντας γιατι ΠΟΤΕ δεν αφηνω εγκατασταση χωρις ΔΔΕ.

FILMAN
25-11-11, 12:29
Εγώ ανέφερα μια τυχαία περίπτωση. Μπορεί να συμβεί σε πολλές παραλλαγές. Έχεις δει ποτέ ρελέ διαρροής με IΔΝ = 300mΑ ή 500mΑ; Ξέρεις πού χρησιμεύουν αυτά; Μη μου πεις "για ηλεκτροπληξία από άμεση επαφή"!

JOUN
25-11-11, 12:35
Οχι αυτα ειναι για προστασια μηχανηματων.Η απο φωτια(αυτο που ελεγες! )

FILMAN
25-11-11, 12:45
Οχι αυτα ειναι για προστασια μηχανηματων.Η απο φωτια(αυτο που ελεγες! )

:thumbup1:

woodpecker
25-11-11, 13:36
Μολονότι από ηλεκτρική άποψη μπορείς να τη μοιράσεις κατευθείαν στις πρίζες, πρακτικά είναι δύσκολο, διότι το καλώδιο που θα πηγαίνει στη χαλκοσωλήνα θα είναι πολύ πιο χοντρό από αυτά που φθάνουν στις πρίζες, με αποτέλεσμα η διανομή του αλλά και η διακλάδωσή του με άλλα λεπτότερα να είναι δύσκολη. Γι αυτό είναι καλύτερα να το στείλεις κατευθείαν στον πίνακα.

Ναι. Όσο λιγότερα Ω, τόσο το καλύτερο.

Ωραία, λοιπόν τώρα που τα κατάλαβα όλα, θα επανέλθω όταν δω τι συμβαίνει ακριβώς και θα επανέλθω με τις προτάσεις του ηλεκτρολόγου μου.

Να 'στε καλά

lepouras
25-11-11, 13:58
και εσύ νασε καλά. και όσο είμαστε σε αναμονή οι άλλοι συνεχίστε την ενδιαφέρων κουβέντα.:thumbup1:

VirusX2
04-12-11, 02:15
Εγώ ανέφερα μια τυχαία περίπτωση. Μπορεί να συμβεί σε πολλές παραλλαγές. Έχεις δει ποτέ ρελέ διαρροής με IΔΝ = 300mΑ ή 500mΑ; Ξέρεις πού χρησιμεύουν αυτά; Μη μου πεις "για ηλεκτροπληξία από άμεση επαφή"!

Σε πινακα γνωστου μου ειναι 300... Προφανως Θελει αλλαγη με 30...

PanagiotisHlektrlogos
04-12-11, 03:27
Σε ορισμένα σωστα τα είπατε σε ορισμένα βαρεθηκα και δεν είπα τίποτα. ΕΝΑ όμως δεν ακουσα απο τον ιδιοκτήτη: Ρώτησε τι πρέπει να κάνει και πολλοί κρίναμε συναδέλφους, ΡΩΤΗΣΕ κανένας σας σε τι βαθμό θέλει να κάνει ανακαίνιση? Αν Θέλει σοβατζήδες κλπ κλπ γιατί αν σκάψεις σ ένα παλιό τοίχο μπορεί να κατέβει και όλος ο σοβάς κάτω! Αν σκάψεις ταβάνι δεν "έρχεται" εύκολα το μερεμέτι και φαίνεται το ρημάδι! Το γύψινο που θα κομματιαστεί τι θα γίνει? Όλα αυτά είναι στο χέρι του πελάτη. Το τι είναι καλύτερο? Σαφώς και όλα καινούρια να περάσει με τον HD384 και όλα μέλι γάλα! Ρωτάω ακόμα τη γείωση από πού θα την ανεβάσεις άμα έχεις σωλήνα που με τα ζόρια χωράνε τα 2Χ10 ??? Μερεμέτια και στο κοινόχρηστο? Οι υπόλοιποι δεν θα φωνάζουν? Γι αυτό περνάει ακόμα και ο ΚΕΗΕ και ελέγχεται η εγκατάσταση ανά 14ετια (πόσοι το κάνουν???...)

FILMAN
05-12-11, 16:51
Σε πινακα γνωστου μου ειναι 300... Προφανως Θελει αλλαγη με 30... Προφανώς... Άλλος με άδεια;

ΜΑΚΗΣ ΔΟΡ
05-12-11, 23:23
Επειδή κι' εγώ κάνω μια γενική ανακαίνιση στο διαμερισμά μου θα ήθελα να ρωτήσω αν επιτρέπεται να ανεβάσω γείωση με ξεχωριστό σωλήνα απο άλλη διαδρομή απ' αυτή των παροχικών καλωδίων (είναι πρακτικά αδύνατο να ανεβάσω απο τη διαδρομή τω παροχικών) επίσης επίσης η αντίσταση (της γείωσης) μετριέται με ένα απλό πολύμετρο.
Εναν πρακτικό τρόπο που μετράω τη γείωση είναι ο εξής βάζω ένα φορτίο περίπου 200 -300watt ανάμεσα σε φάση και γείωση και μετράω τη τάση την συγκρίνω με αυτη της φάσης ουδέτερου με το ίδιο φορτίο και αν είναι ίδια είναι κάπως καλή η γείωση εννοείτε βεβαια με προσοχή και σε ατομικές γειώσεις ΠΡΟΣΟΧΗ!! μην το επιχειρήσει κανένας αν δεν είναι σίγουρος .

mixalis1988
06-12-11, 00:47
Η τιμη της αντιστασης της γειωσης δεν μπορει να μετριθει τοσο ευκολα.Θελει ειδικο μηχανημα

picdev
06-12-11, 01:39
για να το κάνεις αυτό , πρέπει να αποσυνδέσεις τον αυτόματο ηλεκτροπληξίας,
δηλαδή πας αδιάβαστος , καλυτερα πές οτι παίζεις τάβλι με το χάρο

john micros
19-12-11, 21:32
Ανακαινίζω ένα διαμέρισμα, κατασκευασμένο το 1978. Έχω 2 ερωτήσεις...

1) Όπως είδα και έμαθα αργότερα, η γείωση δεν ήταν δεδομένη την εποχή εκείνη. Το διαμέρισμα λοιπόν δεν έχει γείωση στις πρίζες του (δεν ξέρω τι γίνεται σε πρίζες όπως κουζίνα). Μου είπαν ότι παλιά γείωναν λέει πάνω σε θερμοσίφωνες και άλλα περίεργα.

Στις διάφορες προσφορές που παίρνω, άλλος μου κάνει αναφορά, άλλος όχι.

Τελικά πόσο σημαντική είναι η γείωση και κατά πόσο πρέπει να την βάλω στις προτεραιότητες.


2) Στην εργασία αλλαγής των παλαιών καλωδίων άλλος μου λέει θα τα αλλάξουμε όλα, άλλος μου λέει θα κρατήσουμε αυτά που πάνε και θα βάλουμε καινούργιες "επιστροφές".

Τι σημαίνει αυτό το δεύτερο ; Να συμβιβαστώ με κάτι τέτοιο ;.

Ευχαριστώ
αγαπητε, ειναι πολυ ευκολο να γινουν και οι δυο λυσεις.
1 και οι δυο ηλεκτρολογοι εχουν δικιο, και εξηγω;
α κανουν τους δυσκολους εκμεταλευομενοι τηναγνοια του κοσμου για να χρεωσουν επιπλεον ποσα.
β δεν εχει σημασια οτι το σπιραλ ειναι με πισοχαρτο ,αντιθετα αυτο με τα σημερινα δεδομενα ειναι για βαρια και ασφαλοτερη χρηση εναντι των πλαστικων σωληνων που βαζουν τωρα.
επιστροφη εννοη οτι σε μια απλη μπριζα (ασφαλεια 10 Α)ΚΑΙ ΜΕ 2χ1,5mm,απλως περνα ενα ακομη καλωδιο το κιτρινο που λειπει, εκτος εαν στην συγκεγκριμενη μπριζα τωρα θα την χρεισιμοποιησης για να βαλεις θερμοσυσωρευτη οποτε πρεπει να αλλαξει και τα τρια συρματα και να βαλει 3Χ2,5mm.αυτο θα το πεις εσυ και οχι αυτος, για το τι θα βαλεις στην καθε μια μπριζα.
τα καλωδια που ηδη υπαρχουν δεν χαλανε οσα χρονια και να περασουν,εκτος εαν προσθεσης και αλλες μπριζες και διακοπτες διπλα για περισσοτερες λειτουργιες.
η γειωση ειναι πολυ ευκολο να τοποθετηθει...σε ενα ακαλυπτο σημειο του οικοπεςδου, καρφωνει ενα ηλεκτροδιο χαλκου μηκους 1,5 μετρα κατ'ελαχιστο,και απο εκει με ενα συρμα κιτρινο 1Χ10 το μεταφερει καρφωτο μεχρι τον πινακα,οπου και κανει ολες τις συνδεσεις για να γειωθουν θερμοσιφωνες κουζινες, πλυντηρια, και οσες συσκευες θελουν γειωση.
σημερα ομως εφαρμοζονται καινουργιες λυσεις, και ειναι υποχρεωτικες ,η τοποθετηση ρελε διαφυγης, που αντικαθιστα την γειωση,ειτε υπαρχει ειτε οχι.
ο ρελες διαφυγης(υποχρεωτικος)μπαινει στον ηδη υπαρχοντα πινακα,και εαν δεν εχει χωρο,βαζει διπλα εξτρα μικρο πινακακι,και τον τοποθετει.ο λογος ειναι οτι οποια διαρροη και να υπαρξει, απο οποιαδηποτε συσκευη αυτοματα πευτει και ο ρελες. ο ρελες διαφυγης προστατευει ειτε υπαρχει γειωση ειτε οχι.
τα καλωδια θα τα αλλαξης μονο στα σημεια που θα θες να βαλεις "ενισχημενη"μπριζα ,π.χ για κλιματιστικο.οι γειωσεις εχουν αχρηστευθει στα περισσοτερα ακινητα λογω του οτι η ευδαπ ειχει αντικαταστησει τις σωληνες με πλαστικες.
για τηναντικατασταση των καλωδιων δεν αξιζει να ασχολησαι ,γιατι 100 μετρα 1,5mm κανει 11 ευρω, επι 3 =33 ευρω για 4 διαμερισματα.

η γειωση δεν προστατευει απο διαρροη παρα μονο ο ρελες διαφυγης.καλο ομως θα ηταν να την περασεις.
μην σε πτοη το δυσκολο υφος που εχουν και κανουν...ειναι για να χρεωσουν μεγαλυτερα ποσα.(εχουν πολυ καλο συνδικαλισμο):001_rolleyes:
καμμια απο τις συγχρονες συσκευες δεν χρησιμοποιη γειωση, παρα μονο οσες ειναι μεταλικες και χρησημοποιουν νερο.
ρελε διαφυης ειτε βαλειςγειωση ειτε οχι, τα υπολοιπα για την δεη δεν την αφορουν,αλλα ουτε και εσενα.
και προσοχη στην τιμη που θα σου πουν.....εαν εισαι του γραφειου βαλε καποιον αλλον να διαπραγματευτη, γιατι γινεται γυφτικο παζαρι.
και μην ανοιγης κουτια μονο και μονο για να εχει δουλεια ο ηλεκτρολογος.....γιατι αυτο γινεται.:wiink:
φιλικα Ι.Μ.
οτιδηποτε και να κανεις να σου δωσει πιστοποιητικο για την δεη με ολες τις αλλαγες (κοστος 60 ευρω),το οποιο και θα πρεπει να καταθεσης,και ιδιως εαν βαλεις τον ρελε.ολες οι αλλαγες που θες γινονται με πολυ λιγα χρηματα,μονο ο ρελες κανει 75 ευρω.κοιτα μονος σου τι τιμες εχουν για να μην σου λενε φανταστικα πραγματα.

john micros
19-12-11, 22:07
Επειδή κι' εγώ κάνω μια γενική ανακαίνιση στο διαμερισμά μου θα ήθελα να ρωτήσω αν επιτρέπεται να ανεβάσω γείωση με ξεχωριστό σωλήνα απο άλλη διαδρομή απ' αυτή των παροχικών καλωδίων (είναι πρακτικά αδύνατο να ανεβάσω απο τη διαδρομή τω παροχικών) επίσης επίσης η αντίσταση (της γείωσης) μετριέται με ένα απλό πολύμετρο.
Εναν πρακτικό τρόπο που μετράω τη γείωση είναι ο εξής βάζω ένα φορτίο περίπου 200 -300watt ανάμεσα σε φάση και γείωση και μετράω τη τάση την συγκρίνω με αυτη της φάσης ουδέτερου με το ίδιο φορτίο και αν είναι ίδια είναι κάπως καλή η γείωση εννοείτε βεβαια με προσοχή και σε ατομικές γειώσεις ΠΡΟΣΟΧΗ!! μην το επιχειρήσει κανένας αν δεν είναι σίγουρος .
ΑΠΟΛΥΤΩς ΣΩΣΤΟΣ.με μια αντίσταση 2 KW, μεταξύ φάσης και γείωσης κάνεις τον καλύτερο έλεγχο για την λειτουργία της γειώσεως. βασική προϋπόθεση το χώμα εκεί που είναι καρφωμένο το ηλεκτρόδιο να είναι βρεμένο.εαν ειναι στο ρολόι της ευδαπ η γείωση, κάρφωσε ακριβως δίπλα ένα ηλεκτρόδιο και εισαι τέλειος. γειωσομετρα χρειάζονται όπου μπαίνουν αντικεραυνικες προστασίες καθως και πολλες γειωσεις σε αποσταση 2,5 μετρα η μια πο την άλλη,αλλά δεν μιλάμε πλέον για οικίες.καμιά γείωση δεν ειναι σε τέλεια λειτουργία, παρα μονο οταν ειναι βροχερός ο καιρός. στο σημείο που ενώνεται το καλώδιο με το ηλεκτρόδιο να βαζεται γράσο για να μην μαυρίζει και πιάνει άλατα ο χαλκός.
ΜΟΝΟ Ο ΡΕΛΕς ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΕΙ ΑΠΟ ΗΛΕΚΤΡΟΠΛΗΞΊΑ ΚΑΙ ΕΦ ΟΣΟΝ ΔΕΝ ΠΙΑΣΟΥΜΕ ΤΗΝ ΦΑΣΗ ΚΑΙ ΤΟ ΟΥΔΕΤΕΡΟ ΜΑΖΙ ΓΙΑΤΙ ΤΟΤΕ ΔΕΝ ΜΑΣ ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΕΙ ΤΙΠΟΤΑ.

john micros
19-12-11, 22:28
Η γείωση μπορεί να μπει ακριβώς δίπλα στην πόρτα κεντρικής εισόδου, και γίνεται τρύπα 10 mm στο πεζοδρόμιο ακριβως διπλα στον τοιχο της εισοδου και μπαίνει μεσα απο το σύστημα της υδρορροης, και απο εκεί με καλώδιο σε όλους τους ενδιαφερόμενους.αν τοποθετηθεί αέριο η ηδη υπαρχει, οι σωληνες είναι υποχρεωτικά γειωμένες οπότε παίρνεις γείωση απο τις σωλήνες αυτές και μαλιστα πολύ αξιόπιστη.αντιδρούν γιατί στις πολυκατοικίες κάνουν τους μάστορες όλοι ενώ έχουν πλήρη άγνοια με αποτέλεσμα να κάνουν μεγάλες ζημιές.
δεν χρειάζονται κομπρεσέρ και οτιδήποτε αλλο,εναν ηλεκτρολόγο που ξέρει την δουλειά του χρειάζεται.
φιλικα Ι.Μ.:001_rolleyes:

john micros
19-12-11, 22:48
το ρελε διαφυγής αγαπητέ δεν έχει καμιά σχέση με την γείωση.μην γράφουμε ότι θέλουμε.
δεν ενώνεται ηλεκτρικα με την γείωση , και το ιδιο αδιαφορεί παντελώς εάν έχεις γείωση η οχι.
σε λιγο θα πρέπει να στρώσουμε στο πάτωμα χαλκο για να εχουμε αμμεση διαφυγη;
Εχει το test και ο κατασκευαστής λέει να το πατάς για έλεγχο 2 φορές τον χρόνο.
μην γράφουμε οτι θέλουμε για σοβαρά θέματα παρακαλώ.
φιλικάΙ.Μ.

ΜΑΚΗΣ ΔΟΡ
19-12-11, 22:49
Jan και υπόλοιποι φίλοι της κοινότητας ευχαριστώ για τις απαντήσεις εννοείται ότι θα υπάρχει το ρελέ διαφυγής ακόμη και τώρα που είναι προσωρινά ο πίνακας έχω συνδέσει το ρελέ μάλλον πιο απαραίτητο είναι τώρα. εννοείται ότι τη μέτρηση τη κάνω πριν το ρελέ.
Η απορία μου είναι αυτή που αναφέρω δηλαδή αν μπορώ να μεταφέρω τη γείωση απο άλλη διαδρομή εκτός των παροχικών καλωδίων, στη πίσω πλευρά της πολυκατοικίας υπάρχει ένα υποτυπώδες κηπάκι και έχει αρκετή υγρασία καθ' ότι είναι μεσοτοιχία με το μεγάλο κήπο ενος παιδικού σταθμού (αποκλείεται η περίπτωση μπαζολεκάνης) και λέω να τη καρφώσω εκεί.

john micros
19-12-11, 23:14
Jan και υπόλοιποι φίλοι της κοινότητας ευχαριστώ για τις απαντήσεις εννοείται ότι θα υπάρχει το ρελέ διαφυγής ακόμη και τώρα που είναι προσωρινά ο πίνακας έχω συνδέσει το ρελέ μάλλον πιο απαραίτητο είναι τώρα. εννοείται ότι τη μέτρηση τη κάνω πριν το ρελέ.
Η απορία μου είναι αυτή που αναφέρω δηλαδή αν μπορώ να μεταφέρω τη γείωση απο άλλη διαδρομή εκτός των παροχικών καλωδίων, στη πίσω πλευρά της πολυκατοικίας υπάρχει ένα υποτυπώδες κηπάκι και έχει αρκετή υγρασία καθ' ότι είναι μεσοτοιχία με το μεγάλο κήπο ενος παιδικού σταθμού (αποκλείεται η περίπτωση μπαζολεκάνης) και λέω να τη καρφώσω εκεί.
ΝΑΙ ΜΠΟΡΕΙΣ να την μεταφέρεις απο όπου θες, αρκει να ειναι καρφωτή (δηλαδη να μην την ξηλωνει καποιος),να εχει παχος καλωδιου 1Χ10mm,και αν εισαι φανατικος της τελειοτητας και εχεις λιγο χωρο κάρφωσε 2 ηλεκτρόδια και παραλλήλισε τα.ακομη και μεσω του ηλιακου μπορεις , δηλαδη την πας και γειωνης τον ηλιακο, και ο ηλιακος μεσω του 3Χ4mm την κατεβαζει στον πινακα.(αυτο σε δυσκολες περιπτωσεις).οπου υπαρχει υγρασια εχουμε και την ιδανικη γειωση, αν δεν εχει περιστασιακα την "ποτιζεις" λιγο.σε εξωτερικους τοιχους μπορει να σου κανει πατουρα με τροχο , (οσο ακριβως ειναι το παχος του καλωδιου)το οποιο και καλυπτεται με λιγο στοκο αν δεν θελεις να φαινεται.ο ρελες δεν παθαινει τιποτα οτι και να κανεις,μπορει ομως να κολληση, και αυτο αφορα μονο την κατασκευη του και οχι τις ενεργειες σου.προχωρα αφοβα στο οτι σκοπευεις να κανεις....να θυμασε ομως οτι η γειωση δεν σε γλυτωνει απο ηλεκτροπληξια, ειναι αλλος ο σκοπος της. επησης ο ρελες δεν σε προστατευει αν πιασης φαση/ουδετερο ,ουτε και οι ασφαλειες.διαλεξε μετα απο πολυ σκεψη την καλυτερη διαδρομη και προχωρα.
φιλικα Ι.Μ.:001_smile:

xrhstosmp
20-12-11, 00:28
....να θυμασε ομως οτι η γειωση δεν σε γλυτωνει απο ηλεκτροπληξια, ειναι αλλος ο σκοπος της. φιλικα Ι.Μ.:001_smile:


κυριε καθηγητα ποιος ειναι ο σκοπος της γειωσης?

john micros
20-12-11, 01:11
κυριε καθηγητα ποιος ειναι ο σκοπος της γειωσης?

αγαπητέ δεν είμαι καθηγητής άλλη είναι η δουλεία μου,
ο όρος γείωση αποτελεί παλιά θεωρητικά στάνταρ τα οποία δεν ισχύουν πλέον, αρκεί να σου πω ότι ένα φθαρμένο (γυμνο) καλώδιο πλυντηρίου αν ακουμπήσει στο μεταλο του πλυντηρίου , και εμφανιζόμενη η τάση στην πόρτα αυτού, τοτε θα δουλέψει η γείωση και θα πέσει η ασφάλεια,αν όμως έχουν τρέξει νερά στο πάτωμα με ταυτόχρονη επαφής του καλωδίου με το νερό, τοτε αν πατησης το νερό θα γίνεις ψητός αλλα η γειωση δεν θα κανει τιποτα ο ρελες όμως αν υπάρχει θα πέσει.
σε μια αντισταση θερμοσιφωνου αν απο την πολυ χρηση εχει τρυπησει το περιβλημα της και ερχεται σε επαφη με το νερο που κανεις μπανιο εσυ θα χορευεις αλλα η γειωση δεν θα κανει τιποτα, ενω ο ρελες θα πεσει.
η γειωση παιζει ρολο σε βραχυκυκλωματα συσκευων , και οχι για την προστασια του ανθρωπου στις περισσοτερες περιπτωσεις.
για την σωστη προστασια ειναι αλλα τα συστηματα και οχι η γειωση.
σε πλυμηρισμενα υπογεια και με τα καλωδια και μπριζες μεσα στο νερο υπαρχει ρευμα το οποιο διακοπτεται απο την υπαρξη ρελε και μονο.
η υπαρξη γειωσεως προστατευει πληρως μονο αν το εναεριο δίκτυο της δεη δεχτεί κεραυνό τοτε θα λιώσουν τα καλωδια και θα οδηγηθει προς την γειωση χωρις βεβαιως να γλυτωσουν οι συσκευες που θα γινουν καρβουνο. σημερα ομως εχουν αλλους τροπους στους υποσταθμους και δεν περνα αμεσα στον καταναλωτη, χωρις αυτο να σημαινει οτι θα γλυτωσει την ζημια.
η γειωση αφορα περισσοτερο βιομηχανικες εγκαταστασεις, και οχι οικιακους καταναλωτες. αλλωστε οι περισσοτερες συσκευες σου δεν εχουν φις σουκο αλλα απλο φις.
με δυο λεξεις ......ειναι παρωχημενο συστημα προστασιας και για λιγες περιπτωσεις.
η καλυτερη γειωση ειναι η γνωση για την σωστη χρηση του ρευματος.
φιλικα Ι.Μ. :001_rolleyes:

DJP
20-12-11, 02:13
Το θέμα της εγκαταστάσεως θέλει σωστό ηλεκτρολόγο με σύγχρονες γνώσεις ,και προπαντός προσγειωμένο ,γιατι δυστηχώς εκεί έξω κυκλοφορούν πολλά φαινόμενα που τα ξέρουν όλα και τελικά τα πληρώνει ο ιδιοκτήτης.

Πάρε προσφορές από πολλούς ρώτησέ τους αν ακολουθούν τις προδιαγραφές του ΕΛΟΤ ΗD 384 εάν έχουν όργανα να σου μετρήσουν την εγκατάσταση, την γείωση , τις διαρροές κλπ. Ενας σωστός έχει τα όργανα αυτά δεν κάνει τον φακίρη .

Εγκατάσταση χωρίς σωστή γείωση δεν λειτουργεί γιατι ο αυτόματος διαρροής , ο αποχετευτής υπερτάσεων δικτύου (που κανένας δεν τοποθετεί) θέλουν σωστή γείωση. για περισσότερα περί γειώσεων www.5-9report.gr τεύχος 116 Ιούλιος 2011 σελίδα 16 .
Εάν πάλι δεν βρείς άκρη επικοινώνησε στο tactel@otenet.gr και θα σε βοηθήσουν .

john micros
20-12-11, 08:23
Το θέμα της εγκαταστάσεως θέλει σωστό ηλεκτρολόγο με σύγχρονες γνώσεις ,και προπαντός προσγειωμένο ,γιατι δυστηχώς εκεί έξω κυκλοφορούν πολλά φαινόμενα που τα ξέρουν όλα και τελικά τα πληρώνει ο ιδιοκτήτης.

Πάρε προσφορές από πολλούς ρώτησέ τους αν ακολουθούν τις προδιαγραφές του ΕΛΟΤ ΗD 384 εάν έχουν όργανα να σου μετρήσουν την εγκατάσταση, την γείωση , τις διαρροές κλπ. Ενας σωστός έχει τα όργανα αυτά δεν κάνει τον φακίρη .

Εγκατάσταση χωρίς σωστή γείωση δεν λειτουργεί γιατι ο αυτόματος διαρροής , ο αποχετευτής υπερτάσεων δικτύου (που κανένας δεν τοποθετεί) θέλουν σωστή γείωση. για περισσότερα περί γειώσεων www.5-9report.gr (http://www.5-9report.gr) τεύχος 116 Ιούλιος 2011 σελίδα 16 .
Εάν πάλι δεν βρείς άκρη επικοινώνησε στο tactel@otenet.gr και θα σε βοηθήσουν .

μην τα πεις πουθενα αυτα γιατι θα εχουμε ασχημη καταληξη...μα πολυ ασχημη, ενα σπιτι θελει να φτιαξη ο ανθρωπος τι ελοτ 384 λες;
δεν θα βαλει τις κεραιες υμηττου και θα χρειασθει πλεγμα για την RF......αστιευεσαι φανταζομαι.
τις διαρροες που τις βλεπεις; για υποθαλασσιο αγωγο αναφερεσαι;
συρματα θα περασει...τα οργανα τι να τα κανει;;θα συντονισει το κυκλωμα εξοδου των κεραιων και θα καταθεσει παλμογραφηματα; λιγη σοβαροτητα χρειαζεται νομιζω.

JOUN
20-12-11, 09:02
^^Α ρε μπαρμπα-Γιαννη μαστορα.. Αφου φανταζομαι εισαι της δουλειας θα επρεπε να ξερεις οτι πλεον οποιαδηποτε εγκατασταση παλια η καινουρια πρεπει να ελεγθει κατα ΚΕΗΕ(η παλια ) η κατα HD384( η καινουρια) (για να παρει ρευμα).
Για να γινει αυτο πρεπει να ελεγθει με καταληλο οργανο και φυσικα απο ανθρωπο με καταλληλες γνωσεις..Εκτος και του προτεινεις να βρει καποιον ο οποιος θα συμπληρωσει την καταλληλη ΥΔΕ γραφοντας και υπογραφοντας ψεματα τα οποια θα καταθεσει στην ΔΕΗ..
Το σκεπτικο " ε καλα τι καναμε τοσα χρονια μηπως ελεγχαμε και τιποτα .." νομιζω δεν ισχυει πλεον αφου καταθετεις νουμερα μετρησεων,σειριακο αριθμο οργανου κλπ κλπ.
Τα υπολοιπα περι κεραιες Υμηττου, πλεγμα για προστασια απο RF τα αφηνω ασχολιαστα..

FILMAN
20-12-11, 10:59
Φίλε μου μικρέ Γιάννη, καλέ μου φίλε...

Η γείωση φυσικά και δεν συνδέεται πουθενά πάνω στο ρελέ διαρροής. Εσύ κατάλαβες ότι αυτό σημαίνει πως το ρελέ διαρροής δουλεύει το ίδιο είτε με γείωση είτε χωρίς; Σου πέρασε ποτέ από το μυαλό ότι αν υπάρχει γείωση το ρελέ διαρροής θα πέσει μόλις πραγματοποιηθεί η διαρροή (δηλαδή πριν πιάσεις τη συσκευή), ενώ αν δεν υπάρχει γείωση το ρελέ θα πέσει αφού πιάσεις τη συσκευή (δηλαδή αφού σε χτυπήσει το ρεύμα); Και επειδή μάλλον δεν ξέρεις ότι τα δυο σιδεράκια στα φις σούκο είναι γείωση (αφού οι περισσότερες συσκευές τέτοια φις έχουν), να σε πληροφορήσω ότι ΟΛΕΣ οι συσκευές με μεταλλικά μέρη που δεν έχουν κλάση μόνωσης ΙΙ έχουν γείωση. Ακόμα και μερικές που έχουν κλάση μόνωσης ΙΙ πάλι έχουν γείωση. Πάντως εγώ έψαξα σε μια θερμάστρα, σε μια τηλεόραση LCD και στον υπολογιστή μου (που έχουν γείωση) για παροχή ή αποχέτευση νερού, αλλά δεν βρήκα.

Λυπάμαι για τις απόψεις σου οι οποίες δεν ξέρω από πού προέρχονται, αλλά πάντως σίγουρα όχι από την πραγματικότητα. Μάλλον αυτά που λες τα φαντάστηκες εσύ.

john micros
20-12-11, 13:37
^^Α ρε μπαρμπα-Γιαννη μαστορα.. Αφου φανταζομαι εισαι της δουλειας θα επρεπε να ξερεις οτι πλεον οποιαδηποτε εγκατασταση παλια η καινουρια πρεπει να ελεγθει κατα ΚΕΗΕ(η παλια ) η κατα HD384( η καινουρια) (για να παρει ρευμα).
Για να γινει αυτο πρεπει να ελεγθει με καταληλο οργανο και φυσικα απο ανθρωπο με καταλληλες γνωσεις..Εκτος και του προτεινεις να βρει καποιον ο οποιος θα συμπληρωσει την καταλληλη ΥΔΕ γραφοντας και υπογραφοντας ψεματα τα οποια θα καταθεσει στην ΔΕΗ..
Το σκεπτικο " ε καλα τι καναμε τοσα χρονια μηπως ελεγχαμε και τιποτα .." νομιζω δεν ισχυει πλεον αφου καταθετεις νουμερα μετρησεων,σειριακο αριθμο οργανου κλπ κλπ.
Τα υπολοιπα περι κεραιες Υμηττου, πλεγμα για προστασια απο RF τα αφηνω ασχολιαστα..

ΑΓΑΠΗΤΕ φιλε μακριά από μένα οποιονδήποτε προσπάθεια συνδικαλισμού απάτης εξαπάτησης αφαίμαξης του πολίτη, αν θες να εφαρμοσης τακτικες για το πως θα κανεις περιοδικους ελεγχους για να εχεις καποιο εισοδημα, ακρως σεβαστο, αλλα οχι με την τσεπη του αλλουνου.
εχω ολα τα οργανα που μπορεις να φανταστεις αλλα δεν εχω τιποτα να κοιταξω και να ελεξω σε μια ηλεκτρολογικη εγκατασταση με οργανο.
οι ηλεκτρολογοι δεν γραφουν ψεμματα στο πιστοποιητικο, ουτε ειναι υποχρεωμενοι αν τους φωναξεις για ενα διακοπτη να σου κανουν καινουργια εκατασαση .
δεν μπορεις να απαιτης απο τον αλλο να ασχολλειτε καθε χρονο με φανταστικους ελεγχους.
και για να τελειωνω εδω εδω ,υπαρχουν εν λειτουργια πυνακες μαρμαρινοι με μια ασφαλεια τηξεως και ενα διακοπτη και μαλιστα για επαγγελματικη χρηση.
με το οργανο τι θα μετρησης;γιατι αν θα ερθης να μου πεις ποση χωρητικοτιτα παρουσιαζουν οι γραμμες,αν η περιοχη εχει διακυμανση δικτυου,αν αν αν....τοτε να εισαι σιγουρος οτι θα φτασω στα ακρα. ακρως σεβαστο το επαγγελμα του ηλεκτρολογου αλλα πρεπει να σεβεστε και τον ευατο του και να μην πουλαει φουμαρα με οργανα και τα τοιαυτα.
φιλικα Ι.Μ.

john micros
20-12-11, 13:54
Φίλε μου μικρέ Γιάννη, καλέ μου φίλε...

Η γείωση φυσικά και δεν συνδέεται πουθενά πάνω στο ρελέ διαρροής. Εσύ κατάλαβες ότι αυτό σημαίνει πως το ρελέ διαρροής δουλεύει το ίδιο είτε με γείωση είτε χωρίς; Σου πέρασε ποτέ από το μυαλό ότι αν υπάρχει γείωση το ρελέ διαρροής θα πέσει μόλις πραγματοποιηθεί η διαρροή (δηλαδή πριν πιάσεις τη συσκευή), ενώ αν δεν υπάρχει γείωση το ρελέ θα πέσει αφού πιάσεις τη συσκευή (δηλαδή αφού σε χτυπήσει το ρεύμα); Και επειδή μάλλον δεν ξέρεις ότι τα δυο σιδεράκια στα φις σούκο είναι γείωση (αφού οι περισσότερες συσκευές τέτοια φις έχουν), να σε πληροφορήσω ότι ΟΛΕΣ οι συσκευές με μεταλλικά μέρη που δεν έχουν κλάση μόνωσης ΙΙ έχουν γείωση. Ακόμα και μερικές που έχουν κλάση μόνωσης ΙΙ πάλι έχουν γείωση. Πάντως εγώ έψαξα σε μια θερμάστρα, σε μια τηλεόραση LCD και στον υπολογιστή μου (που έχουν γείωση) για παροχή ή αποχέτευση νερού, αλλά δεν βρήκα.

Λυπάμαι για τις απόψεις σου οι οποίες δεν ξέρω από πού προέρχονται, αλλά πάντως σίγουρα όχι από την πραγματικότητα. Μάλλον αυτά που λες τα φαντάστηκες εσύ.
Αγαπητε ξαναδιαβασε τι γραφω....και σε ποιον απαντω,....κοιταξε το προφιλ μου....σου γνωστοποιώ οτι ειμαι επαγγελματίας 25 χρονια εχω πέντε πτυχία πλήρη γνωση του αντικειμενου αυτου και πολλων αλλων, ξερω απολυτα τι γραφω, εχω εναν φανταστικο αριθμο οργανων και συσκευων, ασχολουμαι με υψηλη τεχνολογια σε επαγγελματικο επιπεδο,και ο λογος που απαντησα ειναι οτι εαν ενας πτυχιουχος μηχανικος πολυτεχνειου γραφει οτι ο ρελες διαφυγης εχει και χρησιμοποιη την γειωση τοτε εχουμε πολυ σοβαρο τεχνικο προβλημα προβλημα. απο εκει ξεκινησε και η τεχνικη διαφορα μας. οτι λεω ισχιειδιεθνωςκαι αυτοι ειναι οι νομοι της φυσικης και του ηλεκτρισμου. λυπαμε αν δεν τους δεχεσαι αλλα τι να γινει αυτοι ειναι και θα παραμεινουν. παντως μη γραφουμε και οτι θελουμε μονο και μονο για να εχουμε συζητηση, πρεπει να ισχυουν και αυτα.σεβαστες ολες οι αποψεις. μην με χτυπατε....:saad: καλοπροαιρετα και βασει τεχνικης απαντω παντα.
φιλικα Ι.Μ.

ΥΓ
μην μου χρεωνεις πραγματα που δεν ειπα,ριξε μια ποιο προσεκτικη ματια να δεις τι εννοω.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

DJP
20-12-11, 14:14
Ο διάλογος με την κάθε απορία και γνώμη είναι σεβαστός , ανεξάρτητα επιπέδου και γνώσεων των συνομιλητών. Κανένας όμως δεν μπορεί να παραβλέπει ή να κατακρίνει την τεχνολογία που προχωρεί.

Τόσο το θέμα των γειώσεων όσο και των παρελκομένων για την προστασία μιας ηλεκτρολογικής εγκαταστάσεως σε μία απλή οικία ή σε ένα επαγγελματικό χώρο
πρέπει να ακολουθούμε τις βασικές και στοιχειώδεις προδιαγραφές . Σήμερα το HD 384 του ΕΛΟΤ είναι η τελευταία προδιαγραφή , δεν είναι άψογη ούτε τέλεια έχει αρκετές παραγράφους με ερωτηματικά. Αλλά το κράτος μας αυτό μας δίδει σαν κανονισμό.

Οι κλασσικές διατάξεις από το μετρητή της ΔΕΗ μέχρι τον κεντρικό πίνακα και τις εσωτερικές παροχές είναι "συνεργασία" ηλεκτρολόγου και ιδιοκτήτη.
Θα καθήσουν "μαζί" και θα αποφασίσουν που θα χρειασθούν παροχές των "μεγάλων" συσκευών Θερμοσίφωνας,κουζίνα, κλιματιστικά, και μετά στις επί μέρους παροχές ρευματοδότες (πρίζες) schucko κατά προτίμηση .Το αυτό ισχύει και για τα φωτιστικά άλλο μια μονή "λάμπα" και άλλο ένα πολύφωτο με 10 "κεριά" των 60 έως 100 W που έχει κατανάλωση 600 έως 1000 W. Αλλά και ούτε μία ασφάλεια για όλες τις παροχές φωτισμού ή ρευματοληπτών.
Oι λεπτομέρειες είναι πάντοτε ουσιώδεις και εδώ φαίνεται ο σωστός επαγγελματίας πόσο χρόνο θα αφιερώσει στην καταγραφή των προτάσεών του και των απαιτήσεων του ιδιοκτήτη.
Αλλά δυστηχώς έχουμε συνηθίσει στο πρόχειρο κανένας μα κανένας δεν δουλεύει βάση σχεδίου ακόμη και όταν τελειώσει η εγκατάσταση κανένας δεν παραδίδει σχέδια αυτά είναι περιτά ακόμη και αυτό για την ΔΕΗ είναι ένα μικρό μιας σελίδας με τις απλές παροχές.

Ας μην κατακρίνουμε όμως όλους υπάρχουν σοβαροί επαγγελματίες που ακολουθούν τις προδιαγραφές .

Τα θέματα που αφορούν μια εγκατάσταση είναι πάρα πολλά και η βιβλιογραφία μεγάλη γι αυτό τα διάφορα άρθρα σε περιοδικά έντυπα και στο ίντερνετ παίζουν συμβουλευτικό ρόλο όταν οι γράφοντες τεκμηριώνουν την αναφορά τους .

Η προτροπή μου να διαβάσετε το άρθρο για τις γειώσεις ήταν καθαρά μία πρόσθετη ενημερωσή σας πχ. ράβδοι πιο κοντά από 1,1 φορά το μήκος του ηλεκτροδίου δεν "δουλεύει" δεν χαμηλώνει την αντίσταση . Εάν το έδαφος δεν έχει χαμηλή αντίσταση υπάρχουν βελτιωτικά κλπ στο www.5-9report.gr
τεύχος 116.

Οι περισσότερες αστοχίες στις ηλεκτρικές εγκαταστάσεις προέρχονται από την ελλειπή ενημέρωση δεν θέλω να πω ασχετοσύνη.

Διότι όταν τοποθετούν παράλληλα στον αυτόματο διαρροής διακόπτη By-Pass σημαίνει ότι υπάρχει κάποιο πρόβλημα και "πέφτει" ο αυτόματος και αντί να το λύσουν τον βραχυκυκλώνουν -άριστα- ή εύκολη λύση.

Για να αναφέρουμε όλες τις περιπτώσεις χρειάζονται Τόμοι... Γι αυτό η παρούσα συνομιλία προάγει τις γνώσεις μέσα από τον διάλογο ή τον αντίλογο.

Και αυτοί που έχουν γνώσεις και κυρίως πείρα καλό είναι να την προσφέρουν χωρίς υπερβολικά σχόλια.

FILMAN
20-12-11, 14:51
Αγαπητε ξαναδιαβασε τι γραφω....και σε ποιον απαντω,....

Εντάξει λοιπόν. Θα τα σχολιάσω όλα σ' αυτό το ποστ.

κοιταξε το προφιλ μου...

Όχι. Δεν μου λέει τίποτα. Είναι εξίσου εύκολο να γράψεις εκεί οποιαδήποτε φράση, π.χ. "πυρηνικός επιστήμονας", "καρδιοχειρούργος", κ.λ.π.

σου γνωστοποιώ οτι ειμαι επαγγελματίας 25 χρονια εχω πέντε πτυχία πλήρη γνωση του αντικειμενου αυτου και πολλων αλλων, ξερω απολυτα τι γραφω

Λυπάμαι. Πραγματικά λυπάμαι. Όταν ως απόδειξη γνώσεων χρησιμοποιούνται φράσεις όπως "ειμαι επαγγελματίας 25 χρονια", "εχω πέντε πτυχία", "ξερω απολυτα τι γραφω", προϊδεάζομαι αρνητικά και η επιβεβαίωση έρχεται με φράσεις του στυλ "η γειωση αφορα περισσοτερο βιομηχανικες εγκαταστασεις, και οχι οικιακους καταναλωτες. αλλωστε οι περισσοτερες συσκευες σου δεν εχουν φις σουκο αλλα απλο φις"... Από αυτά φαίνεται όχι μόνο πως είσαι άσχετος από τεχνικά θέματα, αλλά και ότι δεν έχεις δει μάλλον ποτέ οικιακές συσκευές όπως π.χ. ηλεκτρικό σίδερο, τοστιέρα, θερμάστρα, ψυγείο, επιτραπέζιο ηλεκτρονικό υπολογιστή, κ.ά. Κρίμα, πραγματικά κρίμα...

εχω εναν φανταστικο αριθμο οργανων και συσκευων, ασχολουμαι με υψηλη τεχνολογια σε επαγγελματικο επιπεδο

Δεν νιώθεις καθόλου άσχημα που υποχρεώνεσαι να επαινείς τον εαυτό σου;

και ο λογος που απαντησα ειναι οτι εαν ενας πτυχιουχος μηχανικος πολυτεχνειου γραφει οτι ο ρελες διαφυγης εχει και χρησιμοποιη την γειωση τοτε εχουμε πολυ σοβαρο τεχνικο προβλημα.

Ασφαλώς και την χρησιμοποιεί, μολονότι δεν συνδέεται πάνω του. Προφανώς δεν ξέρεις (; ) ότι αν δεν υπάρχει αγωγός γείωσης το ρελέ διαρροής ΔΕΝ θα πέσει παρά μόνον αφού κάποιος πάθει ηλεκτροπληξία... Πραγματικά περίεργο να μην το ξέρεις αυτό όντας 25 χρόνια στο κουρμπέτι, ή πηγαίνοντας σε 5 διαφορετικές σχολές... Κρίμα, πολύ κρίμα...

απο εκει ξεκινησε και η τεχνικη διαφορα μας. οτι λεω ισχιει διεθνως

όπως αυτό π.χ.: "σημερα ομως εφαρμοζονται καινουργιες λυσεις, και ειναι υποχρεωτικες ,η τοποθετηση ρελε διαφυγης, που αντικαθιστα την γειωση,ειτε υπαρχει ειτε οχι."; Εσύ το έγραψες.

και αυτοι ειναι οι νομοι της φυσικης και του ηλεκτρισμου. λυπαμε αν δεν τους δεχεσαι αλλα τι να γινει αυτοι ειναι και θα παραμεινουν.

Φυσικά και τους δέχομαι. Και φυσικά δεν θα αλλάξουν επειδή το θέλουν κάποιοι!

παντως μη γραφουμε και οτι θελουμε μονο και μονο για να εχουμε συζητηση, πρεπει να ισχυουν και αυτα.

Συμφωνώ.

σεβαστες ολες οι αποψεις. μην με χτυπατε....:saad: καλοπροαιρετα και βασει τεχνικης απαντω παντα.
φιλικα Ι.Μ.

Όχι. Οι λάθος απόψεις δεν (πρέπει να) είναι σεβαστές. Νομίζω;

ΥΓ
μην μου χρεωνεις πραγματα που δεν ειπα,ριξε μια ποιο προσεκτικη ματια να δεις τι εννοω.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

Όπως βλέπεις στο συγκεκριμένο ποστ υπάρχουν παραθέσεις μόνο από δικά σου κείμενα.



επιστροφη εννοη οτι σε μια απλη μπριζα (ασφαλεια 10 Α)ΚΑΙ ΜΕ 2χ1,5mm,απλως περνα ενα ακομη καλωδιο το κιτρινο που λειπει,

Είσαι 25 χρόνια επαγγελματίας αλλά ακόμα δεν ξέρεις ότι στην πιάτσα λέγοντας "επιστροφή" εννοούν το καλώδιο της φάσης που φεύγει από ένα διακόπτη για να πάει σε ένα φωτιστικό, ή τα καλώδια που πηγαίνουν από τον έναν διακόπτη αλέ ρετούρ στον άλλον! Ποτέ δεν εννοούν τη γείωση! Συμπέρασμα: Όχι επαγγελματίας δεν είσαι, ούτε βοηθός ηλεκτρολόγου δεν ήσουνα ποτέ! Ούτε για μια μέρα!

εκτος εαν στην συγκεγκριμενη μπριζα τωρα θα την χρεισιμοποιησης για να βαλεις θερμοσυσωρευτη οποτε πρεπει να αλλαξει και τα τρια συρματα και να βαλει 3Χ2,5mm.αυτο θα το πεις εσυ και οχι αυτος, για το τι θα βαλεις στην καθε μια μπριζα.

Υπάρχουν θερμοσυσσωρευτές που συνδέονται σε πρίζες σούκο;

τα καλωδια που ηδη υπαρχουν δεν χαλανε οσα χρονια και να περασουν,

Ξεραίνεται το πλαστικό...

εκτος εαν προσθεσης και αλλες μπριζες και διακοπτες διπλα για περισσοτερες λειτουργιες.

οπότε και θα πέσει η ασφάλεια, οπότε τα καλώδια δεν θα πάθουν τίποτα...

η γειωση ειναι πολυ ευκολο να τοποθετηθει...σε ενα ακαλυπτο σημειο του οικοπεςδου, καρφωνει ενα ηλεκτροδιο χαλκου μηκους 1,5 μετρα κατ'ελαχιστο,και απο εκει με ενα συρμα κιτρινο 1Χ10 το μεταφερει καρφωτο μεχρι τον πινακα,οπου και κανει ολες τις συνδεσεις για να γειωθουν θερμοσιφωνες κουζινες, πλυντηρια, και οσες συσκευες θελουν γειωση.

Αυτό το κάνουν πολλοί, δεν είναι όμως σωστό.

σημερα ομως εφαρμοζονται καινουργιες λυσεις, και ειναι υποχρεωτικες ,η τοποθετηση ρελε διαφυγης, που αντικαθιστα την γειωση,ειτε υπαρχει ειτε οχι.

Το ρελέ διαρροής και η γείωση ΔΕΝ ΑΝΤΙΚΑΘΙΣΤΟΥΝ ΤΟ ΕΝΑ ΤΟ ΑΛΛΟ. ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΗ Η ΥΠΑΡΞΗ ΚΑΙ ΤΩΝ ΔΥΟ.

τα καλωδια θα τα αλλαξης μονο στα σημεια που θα θες να βαλεις "ενισχημενη"μπριζα ,π.χ για κλιματιστικο.

Αν είναι 9000BTU θέλει ενισχυμένη πρίζα;

οι γειωσεις εχουν αχρηστευθει στα περισσοτερα ακινητα λογω του οτι η ευδαπ ειχει αντικαταστησει τις σωληνες με πλαστικες.

Λάθος. Το νερό είναι αγώγιμο. Και επίσης οι μεταλλικές σωλήνες φτάνουν ως το έδαφος έξω στο πεζοδρομιο.

η γειωση δεν προστατευει απο διαρροη παρα μονο ο ρελες διαφυγης.

Ξανά λάθος.

καμμια απο τις συγχρονες συσκευες δεν χρησιμοποιη γειωση, παρα μονο οσες ειναι μεταλικες και χρησημοποιουν νερο.

Όπως ο ηλεκτροικός υπολογιστής ας πούμε;

μονο ο ρελες κανει 75 ευρω.

75 ευρώ. Πλάκα μας κάνεις;


ΑΠΟΛΥΤΩς ΣΩΣΤΟΣ.με μια αντίσταση 2 KW, μεταξύ φάσης και γείωσης κάνεις τον καλύτερο έλεγχο για την λειτουργία της γειώσεως.

Είναι ένας καλός έλεγχος, με την προϋπόθεση ότι η γείωση είναι καλή. Διότι αν δεν είναι, κατά τον έλεγχο θα έχουν τάση τα μεταλλικά σώματα των συσκευών της εγκατάστασης και όποιος τα αγγίξει δεν προστατεύεται από τίποτα... Γι αυτό υπάρχουν τα γειωσόμετρα...

ΜΟΝΟ Ο ΡΕΛΕς ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΕΙ ΑΠΟ ΗΛΕΚΤΡΟΠΛΗΞΊΑ

Άντε πάλι...

ΚΑΙ ΕΦ ΟΣΟΝ ΔΕΝ ΠΙΑΣΟΥΜΕ ΤΗΝ ΦΑΣΗ ΚΑΙ ΤΟ ΟΥΔΕΤΕΡΟ ΜΑΖΙ ΓΙΑΤΙ ΤΟΤΕ ΔΕΝ ΜΑΣ ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΕΙ ΤΙΠΟΤΑ.

Να και κάτι σωστό!


το ρελε διαφυγής αγαπητέ δεν έχει καμιά σχέση με την γείωση.μην γράφουμε ότι θέλουμε.
δεν ενώνεται ηλεκτρικα με την γείωση , και το ιδιο αδιαφορεί παντελώς εάν έχεις γείωση η οχι.

Νομίζω το εξήγησα...

σε λιγο θα πρέπει να στρώσουμε στο πάτωμα χαλκο για να εχουμε αμμεση διαφυγη;

Αυτό μόνο εσύ το σκέφτηκες.

Εχει το test και ο κατασκευαστής λέει να το πατάς για έλεγχο 2 φορές τον χρόνο.
μην γράφουμε οτι θέλουμε για σοβαρά θέματα παρακαλώ.
φιλικάΙ.Μ.
Ασφαλώς και έχει το τεστ με το οποίο διαπιστώνεις απλώς και μόνο αν το ρελέ διαρροής έχει κάποιο πρόβλημα. Επειδή εσύ μάλλον νομίζεις ότι το τεστ δοκιμάζει την εγκατάσταση, να σου πω ότι είσαι βαθιά νυχτωμένος.


να θυμασε ομως οτι η γειωση δεν σε γλυτωνει απο ηλεκτροπληξια,

Άντε πάλι.

ειναι αλλος ο σκοπος της.

Αλήθεια ποιος είναι; Να σε προστατεύει από ηλεκτροπληξία...

επησης ο ρελες δεν σε προστατευει αν πιασης φαση/ουδετερο ,ουτε και οι ασφαλειες.

Τα είπαμε αυτά...


ο όρος γείωση αποτελεί παλιά θεωρητικά στάνταρ τα οποία δεν ισχύουν πλέον, αρκεί να σου πω ότι ένα φθαρμένο (γυμνο) καλώδιο πλυντηρίου αν ακουμπήσει στο μεταλο του πλυντηρίου , και εμφανιζόμενη η τάση στην πόρτα αυτού, τοτε θα δουλέψει η γείωση και θα πέσει η ασφάλεια,

Σωστά!

αν όμως έχουν τρέξει νερά στο πάτωμα με ταυτόχρονη επαφής του καλωδίου με το νερό, τοτε αν πατησης το νερό θα γίνεις ψητός αλλα η γειωση δεν θα κανει τιποτα ο ρελες όμως αν υπάρχει θα πέσει.

Όχι. Για να πάθεις ηλεκτροπληξία πρέπει το ρεύμα στη διαδρομή του να συναντήσει πρώτα εσένα και μετά το έδαφος. Αν συναντήσει πρώτα το έδαφος και μετά εσένα τότε δεν παθαίνεις ηλεκτροπληξία. Αλλά εμένα μου αρέσει να το αλλάξω λίγο. Για πες μας τι θα γίνει στην πρώτη περίπτωση, όπου το καλώδιο ακουμπάει στο σώμα της συσκευής - ψυγείου ας πούμε - και δεν υπάρχει γείωση αλλά υπάρχει ρελέ διαρροής. Ξέρεις να μας πεις;


σε μια αντισταση θερμοσιφωνου αν απο την πολυ χρηση εχει τρυπησει το περιβλημα της και ερχεται σε επαφη με το νερο που κανεις μπανιο εσυ θα χορευεις αλλα η γειωση δεν θα κανει τιποτα, ενω ο ρελες θα πεσει.

Αυτό είναι αλήθεια εν μέρει.

η γειωση παιζει ρολο σε βραχυκυκλωματα συσκευων , και οχι για την προστασια του ανθρωπου στις περισσοτερες περιπτωσεις.

Ωχ, το μάτι μου! Δηλαδή μια συσκευή με γείωση είναι προστατευμένη από βραχυκυκλώματα! Τι άλλο θα δούμε!

για την σωστη προστασια ειναι αλλα τα συστηματα και οχι η γειωση.

ΚΑΙ η γείωση.

σε πλυμηρισμενα υπογεια και με τα καλωδια και μπριζες μεσα στο νερο υπαρχει ρευμα το οποιο διακοπτεται απο την υπαρξη ρελε και μονο.

Δεν είπε κανείς το αντίθετο.

η υπαρξη γειωσεως προστατευει πληρως μονο αν το εναεριο δίκτυο της δεη δεχτεί κεραυνό τοτε θα λιώσουν τα καλωδια και θα οδηγηθει προς την γειωση χωρις βεβαιως να γλυτωσουν οι συσκευες που θα γινουν καρβουνο. σημερα ομως εχουν αλλους τροπους στους υποσταθμους και δεν περνα αμεσα στον καταναλωτη, χωρις αυτο να σημαινει οτι θα γλυτωσει την ζημια.

Εδώ σε έχασα, αλλά δεν πειράζει...

η γειωση αφορα περισσοτερο βιομηχανικες εγκαταστασεις, και οχι οικιακους καταναλωτες. αλλωστε οι περισσοτερες συσκευες σου δεν εχουν φις σουκο αλλα απλο φις.

Ναι ε; Ποιες μεταλλικές οικιακές συσκευές είναι αυτές; Για πες μου μία;

με δυο λεξεις ......ειναι παρωχημενο συστημα προστασιας και για λιγες περιπτωσεις.
η καλυτερη γειωση ειναι η γνωση για την σωστη χρηση του ρευματος.
φιλικα Ι.Μ. :001_rolleyes:

Αδιόρθωτος!

Νομίζω ότι δεν άφησα κάτι ασχολίαστο... Αν μετά τις παραθέσεις των γραφομένων σου νομίζεις ότι σου χρέωσα κάτι που δεν εννοούσες, πές το.

john micros
20-12-11, 14:55
Ο διάλογος με την κάθε απορία και γνώμη είναι σεβαστός , ανεξάρτητα επιπέδου και γνώσεων των συνομιλητών. Κανένας όμως δεν μπορεί να παραβλέπει ή να κατακρίνει την τεχνολογία που προχωρεί.

Τόσο το θέμα των γειώσεων όσο και των παρελκομένων για την προστασία μιας ηλεκτρολογικής εγκαταστάσεως σε μία απλή οικία ή σε ένα επαγγελματικό χώρο
πρέπει να ακολουθούμε τις βασικές και στοιχειώδεις προδιαγραφές . Σήμερα το HD 384 του ΕΛΟΤ είναι η τελευταία προδιαγραφή , δεν είναι άψογη ούτε τέλεια έχει αρκετές παραγράφους με ερωτηματικά. Αλλά το κράτος μας αυτό μας δίδει σαν κανονισμό.

Οι κλασσικές διατάξεις από το μετρητή της ΔΕΗ μέχρι τον κεντρικό πίνακα και τις εσωτερικές παροχές είναι "συνεργασία" ηλεκτρολόγου και ιδιοκτήτη.
Θα καθήσουν "μαζί" και θα αποφασίσουν που θα χρειασθούν παροχές των "μεγάλων" συσκευών Θερμοσίφωνας,κουζίνα, κλιματιστικά, και μετά στις επί μέρους παροχές ρευματοδότες (πρίζες) schucko κατά προτίμηση .Το αυτό ισχύει και για τα φωτιστικά άλλο μια μονή "λάμπα" και άλλο ένα πολύφωτο με 10 "κεριά" των 60 έως 100 W που έχει κατανάλωση 600 έως 1000 W. Αλλά και ούτε μία ασφάλεια για όλες τις παροχές φωτισμού ή ρευματοληπτών.
Oι λεπτομέρειες είναι πάντοτε ουσιώδεις και εδώ φαίνεται ο σωστός επαγγελματίας πόσο χρόνο θα αφιερώσει στην καταγραφή των προτάσεών του και των απαιτήσεων του ιδιοκτήτη.
Αλλά δυστηχώς έχουμε συνηθίσει στο πρόχειρο κανένας μα κανένας δεν δουλεύει βάση σχεδίου ακόμη και όταν τελειώσει η εγκατάσταση κανένας δεν παραδίδει σχέδια αυτά είναι περιτά ακόμη και αυτό για την ΔΕΗ είναι ένα μικρό μιας σελίδας με τις απλές παροχές.

Ας μην κατακρίνουμε όμως όλους υπάρχουν σοβαροί επαγγελματίες που ακολουθούν τις προδιαγραφές .

Τα θέματα που αφορούν μια εγκατάσταση είναι πάρα πολλά και η βιβλιογραφία μεγάλη γι αυτό τα διάφορα άρθρα σε περιοδικά έντυπα και στο ίντερνετ παίζουν συμβουλευτικό ρόλο όταν οι γράφοντες τεκμηριώνουν την αναφορά τους .

Η προτροπή μου να διαβάσετε το άρθρο για τις γειώσεις ήταν καθαρά μία πρόσθετη ενημερωσή σας πχ. ράβδοι πιο κοντά από 1,1 φορά το μήκος του ηλεκτροδίου δεν "δουλεύει" δεν χαμηλώνει την αντίσταση . Εάν το έδαφος δεν έχει χαμηλή αντίσταση υπάρχουν βελτιωτικά κλπ στο www.5-9report.gr (http://www.5-9report.gr)
τεύχος 116.

Οι περισσότερες αστοχίες στις ηλεκτρικές εγκαταστάσεις προέρχονται από την ελλειπή ενημέρωση δεν θέλω να πω ασχετοσύνη.

Διότι όταν τοποθετούν παράλληλα στον αυτόματο διαρροής διακόπτη By-Pass σημαίνει ότι υπάρχει κάποιο πρόβλημα και "πέφτει" ο αυτόματος και αντί να το λύσουν τον βραχυκυκλώνουν -άριστα- ή εύκολη λύση.

Για να αναφέρουμε όλες τις περιπτώσεις χρειάζονται Τόμοι... Γι αυτό η παρούσα συνομιλία προάγει τις γνώσεις μέσα από τον διάλογο ή τον αντίλογο.

Και αυτοί που έχουν γνώσεις και κυρίως πείρα καλό είναι να την προσφέρουν χωρίς υπερβολικά σχόλια.

οι νομοι ακολουθουνται αγαπητε, και εφαρμοζονται, υπαρχει ομως ενα σοβαρο προβλημα τι θες να περασης στον κοσμο.
για να γινω πιο σαφης.
δεν θελω γραμμη για ηλεκτρικο μοτερ τεντας
δεν θελω γραμμη για συναγερμο
δεν θελω ηλεκτρονικη κλειδαρια
δεν δεν δεν δεν δεν γιατι τελικα δεν εχω τα απαιτουμενα χρηματα και ειναι δικαιωμα του πολιτη να εχει οσα θελει και μπορει. η βιβλιογραφια δεν εχει καμμια σχεση με την εφαρμογη. το καθε σχεδιο αρχιζει απο τα εντελως απαραίτητα και αν ζητηθουν επεκτείνεται .δεν ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ.
η τεχνολογια σιγουρα προχωρει,αλλα δεν μπορω να εχω την απαιτηση να εχει και ο γειτονας 9 δορυφορικες 5 υπολογιστες και γενικα οτι εχω εγω επειδη εγω τα εχω, τα εβαλα μου αρεσουν......μην παθιαζομαστε ο καθενας με το επαγγελμα του και θελουμε να τα εφαρμοσουμε σε ολον τον κοσμο.
εχω γειωσομετρο NORMA...τωρα αν θες να το παρω στην πλατη και να αρχισω να κανω εκτυπωση τι αντισταση παρουσιαζει η γειωση του γειτονα και να το καταθεσουμε και στο εντυπο της ΔΕΗ ΤΟΤΕ ΦΟΒΑΜΕ ΟΤΙ ΕΧΟΥΜΕ ΣΟΒΑΡΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΕΜΕΙς ΚΑΙ ΟΧΙ Ο ΚΟΣΜΟς.
αλλο συζητηση και αλλο εφαργη.πισω απο τους περισσοτερους νομους κρυβονται οικονομικα συμφεροντα. η δεη ξερει ποια ειναι λογικα και ποια οχι.
σε ενα κοινο σπιτι δεν ενδιαφερονται για τιποτα απο αυτα που συζηταμε και δεν προκειται να ενδιαφερθουν και αδιαφορουν αν δεν υπαρχει μπριζα στον τοιχο και κανουν τα καλωδια στριφτα με ζελοτειπ για να παρουν ρευμα .
ο αυτοματος μπορει να σου πεφτει ακομα και απο την υγρασια που βγαινει απο την κατσαρολα που μαγειρεύεις, επειδή βγαζει πολλους υδρατμους που πανε στον απορροφυτηρα επειδη η νοικοκυρα κανει οικονομια στην θερμανση και δεν αναβει το κλιματιστικο.υπαρχουν περιπτωσεις που δεν αναβουν τον ΑΠΟΡΡΟΦΗΤΗΡΑ γιατι καιει λεει ρευμα!!!!!ο ηλεκτρολογος θα δινει οικιακες συμβουλες;;;στο τελος θα τρελαθουμε απο τους νομους.
σε εργοταξια δεν μπορουν να δουλεψουν επειδη τα καλωδια απο τις μπαλαντεζες ακουμπουν σε χωμα και πεφτει ο ρελες.προτεινω να σταματήσουν να δουλευουν για να εχουμε ασφάλεια ρελε.ακριβως το ιδιο εγινε και με εργασιες στο μετρο.λιγη λογικη σε παρακαλω.
φιλικα. Ι.Μ.

john micros
20-12-11, 15:21
Όπως βλέπεις στο συγκεκριμένο ποστ υπάρχουν παραθέσεις μόνο από δικά σου κείμενα.



75 ευρώ. Πλάκα μας κάνεις;



Να και κάτι σωστό!


Ασφαλώς και έχει το τεστ με το οποίο διαπιστώνεις απλώς και μόνο αν το ρελέ διαρροής έχει κάποιο πρόβλημα. Επειδή εσύ μάλλον νομίζεις ότι το τεστ δοκιμάζει την εγκατάσταση, να σου πω ότι είσαι βαθιά νυχτωμένος.



Τα είπαμε αυτά...



Αδιόρθωτος!

Νομίζω ότι δεν άφησα κάτι ασχολίαστο... Αν μετά τις παραθέσεις των γραφομένων σου νομίζεις ότι σου χρέωσα κάτι που δεν εννοούσες, πές το.
Αγαπητε ειμαι πολυ υπερηφανος για ολα που ειπα για τον ευαυτο μου για το επιπεδο που εχω φτασει, αλλα και για τα μεσα που διαθετω,δικαιωμα σου να διεστραβλωνεις οτι θες και να λες οτι θες,αν κοιταξεις ολοι οι σχολιασμοι σου σχολιαζουν και χαρακτηριζουν τους υπολοιπους....περνεις μια λεξη και γραφεις οτι θες μετα....καλως....αν εχεις οποιοδηποτε τεχνικο προβλημα ελα να το λυσουμε προσωπικα στον παγκο με οσες μετρησεις θες και με οτι οργανο θες.δεν εχει νοημα να διαφωνουμε για πλακα....τα περισσοτερα απο αυτα τα λες εσυ επειδη ετσι θες να καταλαβεις δικαιωμα σου .κανε οτι θες στο σπιτι σου στο μαγαζι σου η οπου αλλου οριζεις τον χωρο, αλλα μην προσπαθεις να νομοθετησης γιατι θα υπαρξει προβλημα συνταγματικο.
καλως οτι πεις απο τωρα και στο εξης....
φιλικα Ι.Μ.

ειδες πουθενα να γραφω για κλιματιστικο 9000 btu οτι θελει ενισχυμενη μπριζα για καταναλωση 800βατ σε 1,5mm;;;;;εγω εχω 4 των 24000 btu με 3Χ4mm το καθενα ακομη και μια γιναικα που ζητουσε μια γνωμη (ηλεκτρολογος) και εκει ειρωνευόσουν...ενταξει αγαπητε ....οτι πεις.

φιλικα ...για πολυ καιρο ακομα....Ι.Μ.

john micros
20-12-11, 15:42
Είσαι 25 χρόνια επαγγελματίας αλλά ακόμα δεν ξέρεις ότι στην πιάτσα λέγοντας "επιστροφή" εννοούν το καλώδιο της φάσης που φεύγει από ένα διακόπτη για να πάει σε ένα φωτιστικό, ή τα καλώδια που πηγαίνουν από τον έναν διακόπτη αλέ ρετούρ στον άλλον! Ποτέ δεν εννοούν τη γείωση! Συμπέρασμα: Όχι επαγγελματίας δεν είσαι, ούτε βοηθός ηλεκτρολόγου δεν ήσουνα ποτέ! Ούτε για μια μέρα!

εκτος εαν στην συγκεγκριμενη μπριζα τωρα θα την χρεισιμοποιησης για να βαλεις θερμοσυσωρευτη οποτε πρεπει να αλλαξει και τα τρια συρματα και να βαλει 3Χ2,5mm.αυτο θα το πεις εσυ και οχι αυτος, για το τι θα βαλεις στην καθε μια μπριζα.
ΤΟΝ ανθρωπο τον εφωναξαν να βαλει γειωσεις που ελειπαν, η επιστροφη ηδη υπηρχε αλλιως δεν θα δουλευε η μπριζα...τι μας λες τωρα.....
φιλικα (μην πινεις μπυρες συνεχεια...κανουν κακο στα νεφρα) Ι.Μ.

DJP
20-12-11, 15:55
Μη τα παίρνεις προσωπικά αυτά που προανάφερα είναι γενική συμπτωματολογία από πραγματικά γεγονότα .Το τι διαθέτει κάθε κατασκευαστής ναι είναι
αυτό που καθορίζει την όλη εγκατάσταση αλλά δεν την προδιαγράφει οι κανόνες ασφαλείας προέχουν και πρέπει να εφαρμόζονται γιατί αν προκύψει κάποιο ατύχημα τότε θα κυνηγούν τον ηλεκτρολόγο.

Η ουσία και ο ρόλος του είναι να συμβουλεύει τον πελάτη αντί για φρου-φρου διακόπτες να βάλει ένα αποχετευτικό υπερτάσεων γιατί οι υπερτάσεις μέσα στο
δίκτυο της ΔΕΗ είναι απρόβλεπτες αλλά και καταστροφικές κι αυτό στην ουσία εάν δεν έχει "καλή" γείωση ΔΕΝ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ παίζει μόνο διακοσμητικό ρόλο .

Τουλάχιστον 20 περιπτώσεις σε σπίτια στην Αθήνα έχασαν πολλαπλές συσκευές από υπερτάσεις μέσω δικτύου της ΔΕΗ άλλα σε μία μόνο φάση άλλα σε δύο και άλλα και στις τρείς , μα κεραυνικά φορτία στο λεκανοπέδιο υπερβολή όχι είναι πραγματικότης μία περίπτωση στην Βούλα σε αλλαγή του εργοταξιακού τριφασικού σε κανονικό έκαναν λάθος οι τεχνικοί του συνεργείου της ΔΕΗ και έδωσαν φάση στον ουδέτερο με αποτέλεσμα 4 διαμερίσματα να έχουν καμένα δίπορτα ψυγεία και ηλεκτρονικές συσκευές. Ενώ ένα που είχε αντικεραυνικά υπερτάσεων τα τίναξε στον αέρα αλλά σώθηκαν οι συσκευές.

Αυτά για την ιστορία.

john micros
20-12-11, 15:57
η γειωση ειναι πολυ ευκολο να τοποθετηθει...σε ενα ακαλυπτο σημειο του οικοπεςδου, καρφωνει ενα ηλεκτροδιο χαλκου μηκους 1,5 μετρα κατ'ελαχιστο,και απο εκει με ενα συρμα κιτρινο 1Χ10 το μεταφερει καρφωτο μεχρι τον πινακα,οπου και κανει ολες τις συνδεσεις για να γειωθουν θερμοσιφωνες κουζινες, πλυντηρια, και οσες συσκευες θελουν γειωση.

Αυτό το κάνουν πολλοί, δεν είναι όμως σωστό.

σημερα ομως εφαρμοζονται καινουργιες λυσεις, και ειναι υποχρεωτικες ,η τοποθετηση ρελε διαφυγης, που αντικαθιστα την γειωση,ειτε υπαρχει ειτε οχι.

Το ρελέ διαρροής και η γείωση ΔΕΝ ΑΝΤΙΚΑΘΙΣΤΟΥΝ ΤΟ ΕΝΑ ΤΟ ΑΛΛΟ. ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΗ Η ΥΠΑΡΞΗ ΚΑΙ ΤΩΝ ΔΥΟ.

ΘΑ ΕΛΕΓΑ ΕΓΩ Ο ΑΣΣΧΕΤΟΣ ΝΑ ΓΚΡΕΜΙΣΟΥΜΕ ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΓΙΑ ΝΑ ΒΑΛΟΥΜΕ ΘΕΜΕΛΙΑΚΗ ΓΕΙΩΣΗ.....ΤΙ ΛΕς ΕΣΥ;;;;;
φιλικα Ι.Μ.

DJP
20-12-11, 16:11
Μια και συζητάμε για γειώσεις η Θεμελιακή Γείωση δεν είναι πάντα και η άριστη . Μπορεί να συνδέει όλο τον οπλισμό του κτηρίου αλλά το έδαφος που
είναι τα θεμέλια αποφασίζει για την τιμή της αντιστάσεως. Γι αυτό ανεξαρτήτως της βασικής στά άκρα του θεμελιακού σκάματος τοποθετούνται κατά προτήμηση
και ράβδοι γειώσεως που γεφυρώνονται ξεχωριστά με συνδετήρες ελέγχου με τον οπλισμό της θεμελιακής .

john micros
20-12-11, 16:14
Μη τα παίρνεις προσωπικά αυτά που προανάφερα είναι γενική συμπτωματολογία από πραγματικά γεγονότα .Το τι διαθέτει κάθε κατασκευαστής ναι είναι
αυτό που καθορίζει την όλη εγκατάσταση αλλά δεν την προδιαγράφει οι κανόνες ασφαλείας προέχουν και πρέπει να εφαρμόζονται γιατί αν προκύψει κάποιο ατύχημα τότε θα κυνηγούν τον ηλεκτρολόγο.

Η ουσία και ο ρόλος του είναι να συμβουλεύει τον πελάτη αντί για φρου-φρου διακόπτες να βάλει ένα αποχετευτικό υπερτάσεων γιατί οι υπερτάσεις μέσα στο
δίκτυο της ΔΕΗ είναι απρόβλεπτες αλλά και καταστροφικές κι αυτό στην ουσία εάν δεν έχει "καλή" γείωση ΔΕΝ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ παίζει μόνο διακοσμητικό ρόλο .

Τουλάχιστον 20 περιπτώσεις σε σπίτια στην Αθήνα έχασαν πολλαπλές συσκευές από υπερτάσεις μέσω δικτύου της ΔΕΗ άλλα σε μία μόνο φάση άλλα σε δύο και άλλα και στις τρείς , μα κεραυνικά φορτία στο λεκανοπέδιο υπερβολή όχι είναι πραγματικότης μία περίπτωση στην Βούλα σε αλλαγή του εργοταξιακού τριφασικού σε κανονικό έκαναν λάθος οι τεχνικοί του συνεργείου της ΔΕΗ και έδωσαν φάση στον ουδέτερο με αποτέλεσμα 4 διαμερίσματα να έχουν καμένα δίπορτα ψυγεία και ηλεκτρονικές συσκευές. Ενώ ένα που είχε αντικεραυνικά υπερτάσεων τα τίναξε στον αέρα αλλά σώθηκαν οι συσκευές.

Αυτά για την ιστορία.
Σε παλαια δυκτια ασφαλως και θα γινουν τετοια πραγματα....τωρα για το ανθρωπινο λαθος εεεε τι να κανουμε ανθρωποι ειμαστε ....βλαβες θα γινονται και ζημιες, παντως σε ποσοστα εχουν πεσει πολυ οι αστοχιες.
κανενα ηλεκτρολογο δεν κυνηγουν γιατι μεσα στα σπιτια (εαν εξαιρεσουμε τα γεροντια) γινονται το ελα να δεις και ο καθε ενας κανει οτι εξυπναδα ηλεκτρολογικη μπορει να φανταστης.
στις περισσοτερες περιοχες δεν υπαρχει ουδετερωση απο δεη, και αν οι μετασχηματηστες που οι περισσοτεροι δουλευουν οριακα παθουν καποια ζημια....τοτε ειναι φυσικο να εχουμε κλαμα.
παντως στην δικη μου περιοχη δεν εχω τετοια προβληματα λογω ενισχυσης και βελτιωσης του δικτυου λογω μετρο, ενω πριν γινοταν χαμος.
οι περισσοτεροι αγαπητε δεν εχουν ουτε την οικονομικη ανεση να παρουν λαμπες οικονομιας,ποσο μαλλον για συστηματα προστασιας.υπαρχουν ατομα που δεν εχουν πλυντηριο....τωρα τι να πω...το βλεπω διπλα μου.
φιλικα Ι.Μ.

FILMAN
20-12-11, 16:14
Αγαπητε ειμαι πολυ υπερηφανος για ολα που ειπα για τον ευαυτο μου για το επιπεδο που εχω φτασει, αλλα και για τα μεσα που διαθετω,

Ε καλά, δεν είσαι ο μόνος. Έχουμε κι άλλους τέτοιους εδώ, άμα ψάξεις λίγο θα τους βρεις έτσι για να κάνετε παρέα. Ειδικά με αυτόν που κοροϊδεύει τους άλλους που δεν ξέρουν ότι οι θερμοστάτες των θερμοσιφώνων έχουν δευτερεύοντα διακόπτη που πέφτει μόλις ανιχνεύσει νερό!


δικαιωμα σου να διεστραβλωνεις οτι θες και να λες οτι θες,αν κοιταξεις ολοι οι σχολιασμοι σου σχολιαζουν και χαρακτηριζουν τους υπολοιπους....περνεις μια λεξη και γραφεις οτι θες μετα...

Κάτι πιο συγκεκριμένο;


αν εχεις οποιοδηποτε τεχνικο προβλημα ελα να το λυσουμε προσωπικα στον παγκο με οσες μετρησεις θες και με οτι οργανο θες.

Ντρέπομαι γι αυτό που θα πω, αλλά δεν μπορώ να πω ψέμματα: Δεν έχω κανένα τεχνικό πρόβλημα που να μη μπορώ να λύσω!


τα περισσοτερα απο αυτα τα λες εσυ επειδη ετσι θες να καταλαβεις δικαιωμα σου .κανε οτι θες στο σπιτι σου στο μαγαζι σου η οπου αλλου οριζεις τον χωρο, αλλα μην προσπαθεις να νομοθετησης γιατι θα υπαρξει προβλημα συνταγματικο.
καλως οτι πεις απο τωρα και στο εξης....
φιλικα Ι.Μ.

Λάθος κατάλαβες, είπες κάτι που το πήρα στραβά; Ποιο είναι αυτό; νομοθέτης, όχι, δεν γίνομαι, τεχνικός είμαι.

FILMAN
20-12-11, 16:28
ο αυτοματος μπορει να σου πεφτει ακομα και απο την υγρασια που βγαινει απο την κατσαρολα που μαγειρεύεις, επειδή βγαζει πολλους υδρατμους που πανε στον απορροφυτηρα επειδη η νοικοκυρα κανει οικονομια στην θερμανση και δεν αναβει το κλιματιστικο.υπαρχουν περιπτωσεις που δεν αναβουν τον ΑΠΟΡΡΟΦΗΤΗΡΑ γιατι καιει λεει ρευμα!!!!!ο ηλεκτρολογος θα δινει οικιακες συμβουλες;;;στο τελος θα τρελαθουμε απο τους νομους.

Και τι κάνεις εσύ σ' αυτή την περίπτωση; Εγώ μια φορά που μου έτυχε (πραγματική περίπτωση) έβαλα μια στεγανή πρίζα. Να υποθέσω ότι εσύ θα συνιστούσες να φύγει η γείωση ή το ρελέ διαρροής;

σε εργοταξια δεν μπορουν να δουλεψουν επειδη τα καλωδια απο τις μπαλαντεζες ακουμπουν σε χωμα και πεφτει ο ρελες.

Κακώς. Να τους πεις να χρησιμοποιούν καλώδια με μόνωση, αντί για γυμνά χαλκοσύρματα.

προτεινω να σταματήσουν να δουλευουν για να εχουμε ασφάλεια ρελε.ακριβως το ιδιο εγινε και με εργασιες στο μετρο.λιγη λογικη σε παρακαλω.
φιλικα. Ι.Μ.

Δεν ξέρω τι έγινε στο μετρό, αλλά σε όσα εργοτάξια πήγα υπήρχε ρελέ διαρροής και τα μηχανήματα δούλευαν. Τώρα επειδή μάλλον κάποιοι νομίζουν ότι η βλάβη είναι η πτώση του ρελέ λόγω διαρροής, να πω ότι η βλάβη είναι η διαρροή...



ειδες πουθενα να γραφω για κλιματιστικο 9000 btu οτι θελει ενισχυμενη μπριζα για καταναλωση 800βατ σε 1,5mm;

?



τα καλωδια θα τα αλλαξης μονο στα σημεια που θα θες να βαλεις "ενισχημενη"μπριζα ,π.χ για κλιματιστικο.



ΤΟΝ ανθρωπο τον εφωναξαν να βαλει γειωσεις που ελειπαν, η επιστροφη ηδη υπηρχε αλλιως δεν θα δουλευε η μπριζα...τι μας λες τωρα.....
φιλικα (μην πινεις μπυρες συνεχεια...κανουν κακο στα νεφρα) Ι.Μ.

Ακριβώς... Και έτσι λέγοντας να "αλλάξει τις επιστροφές" εννούσε στην πραγματικότητα να αλλάξει τις γειώσεις που δεν υπήρχαν... Αλήθεια ποια είναι η επιστροφή που "ηδη υπηρχε αλλιως δεν θα δουλευε η μπριζα..."; Μπύρες δεν πίνω, οπότε αν εσύ με βλέπεις πιωμένο κάτι δεν πάει καλά...



ΘΑ ΕΛΕΓΑ ΕΓΩ Ο ΑΣΣΧΕΤΟΣ ΝΑ ΓΚΡΕΜΙΣΟΥΜΕ ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΓΙΑ ΝΑ ΒΑΛΟΥΜΕ ΘΕΜΕΛΙΑΚΗ ΓΕΙΩΣΗ.....ΤΙ ΛΕς ΕΣΥ;;;;;
φιλικα Ι.Μ.

Ε, όχι βέβαια! Εγώ λέω αφού η γείωση είναι άχρηστη να μην τη βάζουμε ούτε στα καινούρια σπίτια. Αυτό λέω.

john micros
20-12-11, 16:31
Μη τα παίρνεις προσωπικά αυτά που προανάφερα είναι γενική συμπτωματολογία από πραγματικά γεγονότα .Το τι διαθέτει κάθε κατασκευαστής ναι είναι
αυτό που καθορίζει την όλη εγκατάσταση αλλά δεν την προδιαγράφει οι κανόνες ασφαλείας προέχουν και πρέπει να εφαρμόζονται γιατί αν προκύψει κάποιο ατύχημα τότε θα κυνηγούν τον ηλεκτρολόγο.

Η ουσία και ο ρόλος του είναι να συμβουλεύει τον πελάτη αντί για φρου-φρου διακόπτες να βάλει ένα αποχετευτικό υπερτάσεων γιατί οι υπερτάσεις μέσα στο
δίκτυο της ΔΕΗ είναι απρόβλεπτες αλλά και καταστροφικές κι αυτό στην ουσία εάν δεν έχει "καλή" γείωση ΔΕΝ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ παίζει μόνο διακοσμητικό ρόλο .

Τουλάχιστον 20 περιπτώσεις σε σπίτια στην Αθήνα έχασαν πολλαπλές συσκευές από υπερτάσεις μέσω δικτύου της ΔΕΗ άλλα σε μία μόνο φάση άλλα σε δύο και άλλα και στις τρείς , μα κεραυνικά φορτία στο λεκανοπέδιο υπερβολή όχι είναι πραγματικότης μία περίπτωση στην Βούλα σε αλλαγή του εργοταξιακού τριφασικού σε κανονικό έκαναν λάθος οι τεχνικοί του συνεργείου της ΔΕΗ και έδωσαν φάση στον ουδέτερο με αποτέλεσμα 4 διαμερίσματα να έχουν καμένα δίπορτα ψυγεία και ηλεκτρονικές συσκευές. Ενώ ένα που είχε αντικεραυνικά υπερτάσεων τα τίναξε στον αέρα αλλά σώθηκαν οι συσκευές.

Αυτά για την ιστορία.

Η ΒΟΥΛΑ οπως και οι ανατολικη αττικη εχει πολυ σοβαρο προβλημα,σταθεροτητος διακοπων υπερτασεων, ακομη και βραχυκυκλωματων απο τον αερα των εναεριων γραμμων, και αν θα εχεις δει, βαζουν ξυλα για να μην βραχυκυκλωνουν οι 3 φασεις απο τον αερα. σταδιακα τωρα τοποθετουν στριφτους αγωγους μεταφορας.
οσο για την θεμελειακη γειωση ενταξει μην το παμε τοσο μακρυα ........δεν θα βαλουμε και γειωση για αναμεταδοτες .....νομιζω οτι ξεφυγαμε τελειως τεχνικα και οικονομικα.


Φιλε FILMANδεν μπορω να σε βοηθησω....λυπαμε

john micros
20-12-11, 17:40
Ε καλά, δεν είσαι ο μόνος. Έχουμε κι άλλους τέτοιους εδώ, άμα ψάξεις λίγο θα τους βρεις έτσι για να κάνετε παρέα. Ειδικά με αυτόν που κοροϊδεύει τους άλλους που δεν ξέρουν ότι οι θερμοστάτες των θερμοσιφώνων έχουν δευτερεύοντα διακόπτη που πέφτει μόλις ανιχνεύσει νερό!



Κάτι πιο συγκεκριμένο;



Ντρέπομαι γι αυτό που θα πω, αλλά δεν μπορώ να πω ψέμματα: Δεν έχω κανένα τεχνικό πρόβλημα που να μη μπορώ να λύσω!



Λάθος κατάλαβες, είπες κάτι που το πήρα στραβά; Ποιο είναι αυτό; νομοθέτης, όχι, δεν γίνομαι, τεχνικός είμαι.

ασφαλως το βλεπω...σπαμαρεις ασταματητα...........

FILMAN
20-12-11, 17:47
Φιλε FILMANδεν μπορω να σε βοηθησω....λυπαμε

Ναι, σε περίπτωση που δεν το πρόσεξες, έγραψα ότι ΔΕΝ έχω κάποιο τεχνικό πρόβλημα...


ασφαλως το βλεπω...σπαμαρεις ασταματητα...........

Σπαμάρω... Ωραίο ρήμα... Τι σημαίνει; Γιατί στο σχολείο δεν το κάναμε...

john micros
20-12-11, 17:53
Ναι, σε περίπτωση που δεν το πρόσεξες, έγραψα ότι ΔΕΝ έχω κάποιο τεχνικό πρόβλημα...



Σπαμάρω... Ωραίο ρήμα... Τι σημαίνει; Γιατί στο σχολείο δεν το κάναμε...

τεχνικο σιγουρα οχι........ψυχολογικο ομως;;;;ποσα χρωστας στις τραπεζες;:001_rolleyes:

JOUN
20-12-11, 18:40
Αστο Φιλιππε..Ακομα δεν βαρεθηκες να ασχολεισαι ;Που θα παει θα φαει κραξιμο απο ολους και θα εξαφανιστει..

ΑΣΕ ΜΑΣ ΡΕ johnmicros,ΤΑ ΚΟΥΒΑΔΑΚΙΑ ΣΟΥ ΚΑΙ ΣΕ ΑΛΛΗ ΠΑΡΑΛΙΑ,ΜΑΣ ΓΕΜΙΣΕΣ ΑΜΜΟ..

john micros
20-12-11, 19:05
Αστο Φιλιππε..Ακομα δεν βαρεθηκες να ασχολεισαι ;Που θα παει θα φαει κραξιμο απο ολους και θα εξαφανιστει..

ΑΣΕ ΜΑΣ ΡΕ johnmicros,ΤΑ ΚΟΥΒΑΔΑΚΙΑ ΣΟΥ ΚΑΙ ΣΕ ΑΛΛΗ ΠΑΡΑΛΙΑ,ΜΑΣ ΓΕΜΙΣΕΣ ΑΜΜΟ..

μάλιστα εμφανίστηκε και ο μηχανικός με την γείωση στο ρελε. φίλε μακριά απο τα σπίτια του κόσμου, δεν σας φταινε τιποτα οι ανθρωποι.δεν ασχολουμε με κουβαδες αγαπητε.
πολυ φιλικα
εκτος απο κραξιμο κανετε αλλη δουλεια;
ζητω συγνωμη απο ολους για τον διαπληκτισμό με τους κυριους και ιδιως απο hlektronika.gr

JOUN
20-12-11, 19:55
Αν νομιζεις αυτο το χαρτι 26820μου το εδωσαν χωρις να μαθω την σπουδαιοτητα της γειωσης η αν συνδεεται επανω στο RCD η αν δεν εχω δει ποτε τοσα χρονια στη δουλεια,εισαι πολυ μακρια νυχτωμενος..

john micros
20-12-11, 20:34
Αν νομιζεις αυτο το χαρτι 26820μου το εδωσαν χωρις να μαθω την σπουδαιοτητα της γειωσης η αν συνδεεται επανω στο RCD η αν δεν εχω δει ποτε τοσα χρονια στη δουλεια,εισαι πολυ μακρια νυχτωμενος..

αν εχεις προσεξει δεν βριζω και δεν ειρωνευομαι και δεν κραζω......εσυ εψαχνες να βρεις γειωση στον ρελε και οχι εγω .
ειναι γραμμενα φιλε.το χαρτι σημαινει οτι βξερεις την δουλεια σου;;
ο τροπος και μονο που εκφραζεσαι δειχνει και το επιπεδο.
δεν υπαρχει κανενα προβλημα με μενα αγαπητε, καντε οτι συνδεσμολογια θελετε και οπως θελετε αλλα νομιζω οτι ειναι αμαρτια απο τον θεο να χαλαμε ενα τοσο ωραιο θεμα, που θα βοηθουσε πολλους να μαθουν πεντε πραγματα που πραγματικα χρειαζονται, και εχω κανει λαθος που απαντησα σε κουβαδακια και αλλα .
λυπαμε ηταν λαθος μου και δεν θα ξαναπαντησω σε τετοιου ειδους συμπεριφορες.
λυπαμε για μενα μονο και ζητω συγνωμη.

JOUN
20-12-11, 22:03
Αληθεια αφου εδω στο hlektronika εχουμε προσωπικα με σενα γιατι δεν πας μια βολτα απο το techteam.gr (http://techteam.gr/forum/forum/1247-ηλεκτρολογία/) η ακομη καλυτερα απο το michanikos.gr (http://www.michanikos.gr/forum/13-Ηλεκτρολογικά/) να γελασει ο καθε πικραμενος με τις αποψεις σου περι μη χρησιμοτητας της γειωσης για οικιακες εγκαταστασεις ( για να πω μονο ενα απ'οσα τερατωδη εχεις πει με το που μας ηρθες) ;

DJP
20-12-11, 22:20
Τελικά Τάκη Woodpecker , κατάλαβες τι πρέπει να κάνεις μετά από 9 σελίδες διαπληκτισμούς ευελπιστώ να π υπομονή σου να
μην εξαντλήθηκε γιατί δεν βλέπω να δηλώνεις παρουσία...

john micros
20-12-11, 22:21
Αληθεια αφου εδω στο hlektronika εχουμε προσωπικα με σενα γιατι δεν πας μια βολτα απο το techteam.gr (http://techteam.gr/forum/forum/1247-%CE%B7%CE%BB%CE%B5%CE%BA%CF%84%CF%81%CE%BF%CE%BB%C E%BF%CE%B3%CE%AF%CE%B1/) η ακομη καλυτερα απο το michanikos.gr (http://www.michanikos.gr/forum/13-%CE%97%CE%BB%CE%B5%CE%BA%CF%84%CF%81%CE%BF%CE%BB%C E%BF%CE%B3%CE%B9%CE%BA%CE%AC/) να γελασει ο καθε πικραμενος με τις αποψεις σου περι μη χρησιμοτητας της γειωσης για οικιακες εγκαταστασεις ( για να πω μονο ενα απ'οσα τερατωδη εχεις πει με το που μας ηρθες) ;
που το ειπα αυτο, και δεν το ξερω;αν καταλαβα καλα λες οτι θες και οπως θες.η εμπαθεια ειναι ασχημο πραγμα.εγω ειπα πως να βαζουν γειωσεις που σε προφυλασει η καθε μια,ρελε και γειωση και τελικα αν δεν καταλαβαινεις τι διαβαζεις εγω φταιω αγαπητε;
δεν νομιζεις οτι καποια στιγμη πρεπει να τελειωσει το καλαμπουρι του τι ειπα τι δεν ειπα γιατι το ειπα αν το ειπα πως το ειπα;
εισαι κουραστικος φιλε...ενταξει θα φωναξω εναν ηλεκτρολογο να μου περασει 4-5 να σου φυγει ο καιμος.
απο την ηλεκτρονικη θα παω στα μπετα;τι δουλεια εχω με τσιμεντα;
κανονικα ο διαχειριστης θα επρεπε να μας διαγραψει.σε παρακαλω αγαπητε ξεπερασαμε τα ορια για ενα καλωδιο 1Χ10.
ελεοοοοοος πια....ελεεεεεεος με την φρασεολογιατης αμφισβητησης.....ελεεεεεος.

john micros
20-12-11, 22:32
Τελικά Τάκη Woodpecker , κατάλαβες τι πρέπει να κάνεις μετά από 9 σελίδες διαπληκτισμούς ευελπιστώ να π υπομονή σου να
μην εξαντλήθηκε γιατί δεν βλέπω να δηλώνεις παρουσία...

εχει γνωση αγαπητε μας μπλοκαρισε για λιγο το μεσημερι.....ισως περιμενει ο ανθρωπος να δει ποσο φανατιζονται και εκτρεπονται μερκοι.
συμφωνω να τα σβησει γιατι δεν εχει νοημα να ειρωνευονται και να εμπαιζουν τον κοσμο, και το κανουν σκοπιμως και με ολους.

JOUN
20-12-11, 22:42
οσο για την θεμελειακη γειωση ενταξει μην το παμε τοσο μακρυα ........δεν θα βαλουμε και γειωση για αναμεταδοτες .....νομιζω οτι ξεφυγαμε τελειως τεχνικα και οικονομικα.



Oποτε η ΔΕΗ που την ζηταει θεωρητικα απο το 2006 και στην ουσια απο φετος με την νεα ΥΔΕ (αν εχεις ακουστα .. ) για ΟΛΟΥΣ τους οικιακους χρηστες μαλλον ασχολειται με δικτυο αναμεταδοτων ετσι "αγαπητε";

mixalis1988
20-12-11, 23:12
http://www.scribd.com/doc/58103467/%CE%A6%CE%95%CE%9A-844-16-5-2011-%CE%9D%CE%95%CE%91-%CE%A5%CE%94%CE%95

Οσο για τα προηγουμενα τα σχολια πιστευω ειναι περιττα

sakis
21-12-11, 11:28
Η προσωπικη μου αποψη ειναι οτι ολα οσα ποστ δεν περιεχουν πραγματα τα οποια ειναι συμφωνα με τους κανονισμους ασφαλειας απλα πρεπει να διαγραφουν και αυτο σημαινει 9 στα 10 ποστ του john micros....περα απο τον εριστικο τροπο ειναι τα περισσοτερα εκτος προδιαγραφων και η προθεση του ειναι να ερθει σε αντιπαραθεση με αλλα μελη οπως κανει και στα περισσοτερα νηματα που εμπλεκεται .

Οσο για τον αρχικο ποστερ .... η καλυτερη προταση που θα σου εκανα ειναι να κανεις μια καλη ασφαλεια ζωης ....Απο την στιγμη που δεν εχεις τις γνωσεις να κανεις αυτο που πρεπει υποχρεωτικα θα πρεπει να πληρωσεις ...τωρα αν ο Χ ηλεκτρολογος θα σου πιασει τον κολο η οχι προφανως ειναι θεμα τυχης Αν νομιζεις οτι θα μπορεσεις να βρεις λειτουργικη λυση στο θεμα σου μεσα απο ενα φορουμ μετα απο 95 απαντησεις ανθρωπων που ειναι τοσο ασχετοι με το θεμα ωστε να γραφουν τετοια πραγματα οπως ο john micros τοτε απλα μονο η ασφαλεια ζωης σε σωζει .

Ευτυχως ακουστηκαν και ενα δυο σωστα πραγματα απο καποιους επαγγελματιες ...και φυσικα και η αποψη του Φιλλιπου ηταν και σωστη και τεμηριωμενη και μαλιστα με λεπτομερεις .

Το μονο ευτυχημα στην ολη υποθεση ειναι οτι η ΔΕΗ δεν θα σου δωσει ρευμα αν δεν γινει ελεγχος τουλαχιστον στα στοιχειωδη ...

αυτα τα υπεροχα ...παμε μια χαρα συγχαρητηρια

mixalis1988
21-12-11, 13:11
μην τα πεις πουθενα αυτα γιατι θα εχουμε ασχημη καταληξη...μα πολυ ασχημη, ενα σπιτι θελει να φτιαξη ο ανθρωπος τι ελοτ 384 λες;
δεν θα βαλει τις κεραιες υμηττου και θα χρειασθει πλεγμα για την RF......αστιευεσαι φανταζομαι.
τις διαρροες που τις βλεπεις; για υποθαλασσιο αγωγο αναφερεσαι;
συρματα θα περασει...τα οργανα τι να τα κανει;;θα συντονισει το κυκλωμα εξοδου των κεραιων και θα καταθεσει παλμογραφηματα; λιγη σοβαροτητα χρειαζεται νομιζω.
Ελα πες μας την αληθεια μας κανεις πλακα τωρα ετσι;;;

JOUN
21-12-11, 13:16
To ειπα στο μηνυμα #85 οτι θα φαει κραξιμο αλλα μαλλον το τραβαει ο οργανισμος του..

DJP
21-12-11, 14:27
Το ΦΕΚ (Φύλλο Εφημερίδος Κυβερνήσεως) που σας προέτρεψε να διαβάσετε ο Μιχάλης 1988 στο # 94 στο παράρτημά του στο τέλος τα
γράφει όλα αναλυτικά με τις αντίστοιχες φόρμες ... Ένα διάβασμα δεν θα έβλαπτε απλά θα σας ενημερώσει τι χρειάζεται σήμερα και τι λέει η
Νομοθεσία .Όλα τα άλλα είναι ατομικές γνώμες και όχι επίσημα στοιχεία.

Ένας σοβαρός τεχνικός επαγγελματίας ή ερασιτέχνης δεν πρέπει να αγνοεί τις προδιαγραφές που είναι ο κώδικας της σωστής εργασίας.

Γιατί μετά έρχεται το Χάος .

FILMAN
30-12-11, 16:07
Τι ωραίο πράγμα το μοντάζ!

Καημένε Ιούνιε!


Αληθεια αφου εδω στο hlektronika εχουμε προσωπικα με σενα γιατι δεν πας μια βολτα απο το techteam.gr (http://techteam.gr/forum/forum/1247-%CE%B7%CE%BB%CE%B5%CE%BA%CF%84%CF%81%CE%BF%CE%BB%C E%BF%CE%B3%CE%AF%CE%B1/) η ακομη καλυτερα απο το michanikos.gr (http://www.michanikos.gr/forum/13-%CE%97%CE%BB%CE%B5%CE%BA%CF%84%CF%81%CE%BF%CE%BB%C E%BF%CE%B3%CE%B9%CE%BA%CE%AC/) να γελασει ο καθε πικραμενος με τις αποψεις σου περι μη χρησιμοτητας της γειωσης για οικιακες εγκαταστασεις ( για να πω μονο ενα απ'οσα τερατωδη εχεις πει με το που μας ηρθες) ;


που το ειπα αυτο, και δεν το ξερω;αν καταλαβα καλα λες οτι θες και οπως θες.

Εδώ που τα λέμε έχει ένα δίκιο. Δεν είπε τίποτα τέτοιο! Είπε μόνο ότι:



σημερα ομως εφαρμοζονται καινουργιες λυσεις, και ειναι υποχρεωτικες ,η τοποθετηση ρελε διαφυγης, που αντικαθιστα την γειωση,ειτε υπαρχει ειτε οχι.

η γειωση δεν προστατευει απο διαρροη

καμμια απο τις συγχρονες συσκευες δεν χρησιμοποιη γειωση, παρα μονο οσες ειναι μεταλικες και χρησημοποιουν νερο.

ο όρος γείωση αποτελεί παλιά θεωρητικά στάνταρ τα οποία δεν ισχύουν πλέον

η γειωση παιζει ρολο σε βραχυκυκλωματα συσκευων , και οχι για την προστασια του ανθρωπου στις περισσοτερες περιπτωσεις.
για την σωστη προστασια ειναι αλλα τα συστηματα και οχι η γειωση.

η γειωση αφορα περισσοτερο βιομηχανικες εγκαταστασεις, και οχι οικιακους καταναλωτες. αλλωστε οι περισσοτερες συσκευες σου δεν εχουν φις σουκο αλλα απλο φις.

με δυο λεξεις ......ειναι παρωχημενο συστημα προστασιας και για λιγες περιπτωσεις.


Και μετά λέει για μένα το παρακάτω!


τεχνικο σιγουρα οχι........ψυχολογικο ομως;;;;ποσα χρωστας στις τραπεζες;:001_rolleyes:

Πάντως εγώ βρήκα έναν άλλο με ψυχολογικά προβλήματα, αφού γράφει αυτό:



Ευτυχως ακουστηκαν και ενα δυο σωστα πραγματα απο καποιους επαγγελματιες ...και φυσικα και η αποψη του Φιλλιπου ηταν και σωστη και τεμηριωμενη και μαλιστα με λεπτομερεις .


Διχασμένη προσωπικότητα! :lool:

her
30-12-11, 16:39
Ο john micros έχει δίκιο. Είναι όλοι τους άσχετοι. Δεν ξέρουν ούτε την χρησιμότητα μιας γείωσης. Ντροπή

Δεν σου φαίνεται περίεργο που όλοι είναι άσχετοι και μόνο εσύ είσαι ο σχετικός; Ποια είναι τα 5 πτυχία έχεις; Μαγειρικής ε;
Εγώ από μαγειρική δεν ξέρω τίποτα και μια φορά μπήκα σε ένα forum μαγειρικής και όλοι μου έλεγαν ότι τα μακαρόνια για να βράσουν θέλουν νερό.
Τι άσχετοι ! ας σοβαρευτούν!

JOUN
30-12-11, 19:19
Mαλλον το κραξιμο επιασε τοπο..Αν και συνεχιζει να μπαινει καθημερινα,εχει 10 μερες να γραψει..

john micros
02-01-12, 22:50
Mαλλον το κραξιμο επιασε τοπο..Αν και συνεχιζει να μπαινει καθημερινα,εχει 10 μερες να γραψει..
αγαπητε τωρα ειμαι απολυτα βεβαιος για το επιπεδο ορισμενων,και για τις συμπεριφορες "κραξιματος"....οπως και για το επιπεδο μορφωσης που νομιζεται οτι εχετε.
οταν εχεις οικογενεια και δουλεια , υπαρχει λογος να ασχολησε με κραζομενους;
σου περασε απο το μυαλο, οτι λογω των εορτων μπαινω απο laptopΧΩΡΙΣ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟ , και δεν φαινομαι;
ο διαχειριστης ξερει και τα στοιχεια μου, αλλα επισκεφτηκε δυο φορες και την δικη μου σελιδα αυτες τις μερες, σου εχει πει καποιος οτι πρεπει σωνει και καλα πρεπει να δινουμε σημασια στις επιθετικες σου συμπεριφορες;
οσο για καποιον αλλο που φτιαχνει φανταστικα σχεδια με "ματσαρισμενα"τρανζιστορ απο ατομα που δεν ξερουν πως πολωνεται ενα τρανζιστορ;ακομα περιμενω να φτιαχτει ο ενισχητης...αλλα ξεχασα το συζητα με υψηλα υσταμενους ακομα..
παρολα αυτα ........ΧΡΟΝΙΑ ΣΑΣ ΠΟΛΛΑ ΚΑΙ ΚΑΛΕΣ ΓΙΟΡΤΕΣ.
ΚΑΙ ΣΥΜΠΛΗΡΩΝΩ .......
σημερα και εχτες διαβαζα ορισμενα αθρα του κ. ψιλογιανη, μεσα στο ιδιο το site,που αναφερεται και στις γειωσεις, ψαψε σε παρακαλω και βρεστο και ριξε μια ματια....και μετα ξανακραξε αν θες.
http://www.5-9report.gr/59report/5-9 REPORT vol113.pdf
δεν αξιζει να απαντας σε τετοιες συμπεριφορες, αλλα ουτε και διαπληκτιζομαι με τον καθε περιεργο.......καλη χρονια να εχετε και ακρως παραγωγικη. φιλικα Ι.Μ.

JOUN
02-01-12, 23:10
Χρονια πολλα και σε σενα..
Ισα-ισα φαινοταν οτι εμπαινες αλλα πουθενα δεν βλεπαμε απαντηση σου..
Καλα να περνας.

john micros
02-01-12, 23:16
Χρονια πολλα και σε σενα..
Ισα-ισα φαινοταν οτι εμπαινες αλλα πουθενα δεν βλεπαμε απαντηση σου..
Καλα να περνας.
ΠΕΡΝΩ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ....ΚΑΙ ΤΟ ΙΔΙΟ ΕΥΧΟΜΑΙ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ.
ριξε μια ματια σε αυτο που σου ειπα......και αυτος "κραγμενος" θα ειναι.....
εχει παρα πολυ ΙΣΤΟΡΙΑ ο ανθρωπος ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ,και ισως ξερει και αυτος κατι.
ψαξτο σε παρακαλω , γιατι δεν θυμαμε σε πια σελιδα το ειδα.....
χρονια πολλα .....καλα....και δημιουργικα για ολους.
Ι.Μ.
συμπληρωση.....http://www.5-9report.gr/59report/5-9 REPORT vol112.pdf
για το θεμα των γειωσεων.

her
05-01-12, 21:23
Υπάρχουν δυο σπίτια παλιά. Στο ένα σπίτι έχει γείωση από τις σωλήνες ύδρευσης. Στο άλλο σπίτι έχει μπει ηλεκτρόδιο γείωσης. Υπάρχει ένα καλώδιο 2,5mm το οποίο ενώνει τα δυο σπίτια. Είναι σωστό να ενωθούν οι δυο γειώσεις ώστε να έχουμε μικρότερη αντίσταση γείωσης και στα δυο σπίτια;

john micros
05-01-12, 21:43
Υπάρχουν δυο σπίτια παλιά. Στο ένα σπίτι έχει γείωση από τις σωλήνες ύδρευσης. Στο άλλο σπίτι έχει μπει ηλεκτρόδιο γείωσης. Υπάρχει ένα καλώδιο 2,5mm το οποίο ενώνει τα δυο σπίτια. Είναι σωστό να ενωθούν οι δυο γειώσεις ώστε να έχουμε μικρότερη αντίσταση γείωσης και στα δυο σπίτια;
μπορεις να τα παραλληλησειςγια περισσοτερο σιγουρια στο πρωτο σπιτι το οποιο μπορει να μην εχει και καθολου γειωση,( απλως να υπαρχει μια υποτιπωδης μεχρι το ρολοι της ΕΥΔΑΠ,)
ΤΟ 2,5mm, δεν σε καλυπτει ,αν πας βασει των νομων θελει τουλαχιστον 10 mm.επειδη δεν ειναι μεγαλα τα εξοδα,και αν υπαρχει χωρος καρφωσε αν μπορεις και αλλο ενα ηλεκτροδιο, παραλληλησετα , και δωσε με 10 mm και στα δυο σπιτια.
το σωστο ειναι να καρφωθουν περισσοτερα βελονια σε μια αποσταση μεταξη τους, και μετα ναι μπορεις να τα παραλληλησης.
σε καμια περιπτωση μην εμπιστευεσαι την γειωση σε ΕΥΔΑΠ.
συμπληρωση
αν υπαρχει φωταεριο , αναγκαστικα θα υπαρχει και καλη γειωση, μπορεις να παρεις απο εκει.

xrhstosmp
06-01-12, 23:30
παλια γειωναμε στα νερα ,τωρα αυτο δε μας καλυπτει και θα γειωνουμε στα φυσικα αερια...:001_unsure: φυσικα για μετρισεις ουτε λογος .

τι αλλο θα ακουσουμε ακομα?
αλληθεια απο που προκυπτει οτι οπου υπαρχει παροχη φυσικου αεριου υπαρχει και καλη γειωση??

john micros
06-01-12, 23:58
παλια γειωναμε στα νερα ,τωρα αυτο δε μας καλυπτει και θα γειωνουμε στα φυσικα αερια...:001_unsure: φυσικα για μετρισεις ουτε λογος .

τι αλλο θα ακουσουμε ακομα?
αλληθεια απο που προκυπτει οτι οπου υπαρχει παροχη φυσικου αεριου υπαρχει και καλη γειωση??

οσο προχωρα ο χρονος γινονται αλλαγες, ειτε μεγαλες,ειτε επιφανιακες, ειτε ριζικες
το νερο δεν σε καλυπτη πλεον....εκτος του οτι εχει γινει επικινδυνο,εσυ να πιστευης οτι εχεις γειωση και στην ουσια να μην εχεις.
και εκει γινεται το δραμα ....αν θες.
στο αεριο φοβουνται για σπινθηρες απο στατικο ηλεκτρισμο και αναγκαστικα κανουν τρυπες στο πεζοδρομιο,με γειωση δικια τους. ακομη η σωληνα τους στις περισσοτερες των περιπτωσεων χρεισιμοποιουν τις παλιες σαωληνες γαλβανιζε που ειναι οι πιο καλες και οι πιο αντοχης , για να μην υπαρχει περιπτωση διαρροης.
με χαλκοσωληνες ειναι προχειροδουλεια .
οπου υπαρχει βελονι χαλκου καρφωμενο υπαρχει και ασφαλης γειωση, εκτος αν για την πλακα σου το ξηλωνεις.
υπαρχει ελεγχοςγια διαρροη στο αεριο απο συνεργεια, καθως και ελεγχος γειωσεως......εκτος αν εχεις τασεις αυτοκτονιας.
και στο νερο γειωνεις ακομα και τωρα αν θες αλλα να μην εχεις πλαστικη σωληνα.
αναφερεται και στο εγγραφο της δεη.μιλαμε παντα για πια ειναι η πιο σωστη λυση. ο καθε ενας αποφασιζει ποση σημασια θα δωσει.
Υ.Γ.
το ποσο αντισταση θα μετρησεις με το γειωσομετρο σε καθε γειωση πολυ λιγο σημασια εχει (εκτος αν θες το τελειο για δικη σου χρηση), αυτο που μετρα ειναι να πεφτη η ασφαλεια οταν υπαρχει βραχυκυκλωμα.....τα υπολοιπα ειναι ...δουλεια να εχουμε....
:001_rolleyes::001_rolleyes:ενα πολυ απλο κολπο ειναι, εκει που καταληγει η σωληνα σου στο ρολοι της ΕΥΔΑΠ και μεσα σε αυτο, καρφωνεις το βελονι....κανεις την ηλεκτρικη συνδεση με την σωληνα που πηγαινει στο σπιτι και τελειωσε το μεγαλο προβλημα..... γιατι δεν λενε και οι ηλεκτρολογοι καποιες λυσεις;;;;:001_rolleyes:μαλλον δεν θελουν να τα λεν.:wiink:

jomor
07-01-12, 16:55
εγώ σε σπιτι 40 ετών έχω γείωση στους σωλήνες, και πριν καποια χρόνια που σαπισαν σε πολλά διαμερίσματα, όλοι εβαλαν πλαστικές προεκτάσεις, εγώ επέμενα για χάλκινες, κι έτσι κι έγινε. Δεν είχα φανταστεί όμως ότι μετά το ρολόι η ευδάπ θα έχει κάνει τα δικά της... κάποια στιγμή που είχα τραβήξει μπαλαντέζα από το πάνω διαμέρισμα, μέτρησα απο περιέργεια ωμική μεταξύ γείωσης της μπαλαντέζας και μιας πρίζας μου, αν θυμάμαι καλά πρέπει να είχα μετρήσει μερικές δεκάδες ohm, ίσως καμιά 40ριά.. Η μπαλαντέζα πρέπει να ήταν καμιά 10ριά μέτρα 3χ1 ή 3χ1.5 και τα δυο σπίτια εχουν γείωση κάτω απο τον νεροχύτη τους. Οταν αλλαξα όλες τις καλωδιώσεις στο διαμέρισμα, τράβηξα από τον νεροχύτη κι ένα καλώδιο έξω σε αναμονή (αλλά νομίζω είχα βάλει 6άρι, περίπου ένα μέτρο μήκος, μην τυχόν αποδειχτεί η γείωση ανεπαρκής και αποφασίσω στο μέλλον να τραβήξω κάνα ηλεκτρόδιο.. Αν παραλληλιζα τις δυο γειώσεις στα δυο διαμερίσματα λογικά θα έκανα έναν σχεδόν υποδιπλασιασμό ε.. αν εχουμε καμια 15ριά ohm το κάθε διαμέρισμα, δεν θα πέσουμε πχ στα 8 ?

xrhstosmp
08-01-12, 00:21
καμοια χαρτοριχτρα προχειρη υπαρχει να απαντησει στα πιο πανω τεχνικα ερωτηματα?
οσον αφορα τα διαφορα κολπα που δεν τα "μαρτυρανε " οι ηλεκτρολογοι για να "κονομανε" θα αποκαλυψω ακομα ενα: το τι θα δειξει το γειωσομετρο φυσικα δεν εχει καμοια σημασια (αστιευομαι φυσικα) περνουμε το 10χρονο παιδακι του καθε εξυπνακια και κανουμε τεστ να δουμε αμα πεφτει το ρελαι με τον...καλωδιοσωληνα .

ΥΓ. ευτιχως που τα μαλλια μου εχουν φυγει αργα και σταθερα εδω και χρονια γιατι με οσα λεγονται εδω μεσα...θα ηταν γρηγορη αλλαγη και δε θα την αντεχα:001_huh:

john micros
08-01-12, 01:13
εγώ σε σπιτι 40 ετών έχω γείωση στους σωλήνες, και πριν καποια χρόνια που σαπισαν σε πολλά διαμερίσματα, όλοι εβαλαν πλαστικές προεκτάσεις, εγώ επέμενα για χάλκινες, κι έτσι κι έγινε. Δεν είχα φανταστεί όμως ότι μετά το ρολόι η ευδάπ θα έχει κάνει τα δικά της... κάποια στιγμή που είχα τραβήξει μπαλαντέζα από το πάνω διαμέρισμα, μέτρησα απο περιέργεια ωμική μεταξύ γείωσης της μπαλαντέζας και μιας πρίζας μου, αν θυμάμαι καλά πρέπει να είχα μετρήσει μερικές δεκάδες ohm, ίσως καμιά 40ριά.. Η μπαλαντέζα πρέπει να ήταν καμιά 10ριά μέτρα 3χ1 ή 3χ1.5 και τα δυο σπίτια εχουν γείωση κάτω απο τον νεροχύτη τους. Οταν αλλαξα όλες τις καλωδιώσεις στο διαμέρισμα, τράβηξα από τον νεροχύτη κι ένα καλώδιο έξω σε αναμονή (αλλά νομίζω είχα βάλει 6άρι, περίπου ένα μέτρο μήκος, μην τυχόν αποδειχτεί η γείωση ανεπαρκής και αποφασίσω στο μέλλον να τραβήξω κάνα ηλεκτρόδιο.. Αν παραλλήλιζα τις δυο γειώσεις στα δυο διαμερίσματα λογικά θα έκανα έναν σχεδόν υποδιπλασιασμό ε.. αν εχουμε καμια 15ριά ohm το κάθε διαμέρισμα, δεν θα πέσουμε πχ στα 8 ?

κυριοι...νομιζω οτι ενα απλο θεμα το εχουμε κανει να μην τελειωνει ποτε.....
για ποια αντισταση εννοης και προς τα που;
27487το να υπαρχουν συρματα σε αναμονη μην τυχον καποιος καταργηση καποιο δεν οδηγει πουθενα,δεν νομιζω οτι ολοι ασχολουνται με την γειωση καθε μερα. οταν η γειωση σου δεν ειναι απο τις λεγομενες καλες τοτε θα πρεπει να τις παραλληληζης με καποια σιγουρη. συρματα 10αρια παιδια,δεν αξιζουν τοσο πολυ τα καλωδια,,,εχουν ευτελη τιμη.
δεν γινονται μετρησεις με πολυμετρο αλλα με γειωσομετρο......:001_rolleyes:παιζει ρολο πολυ η υγρασια του εδαφους, η συσταση του,(πετρωδες η μη ),αν ειναι καλυμενο η ανοικτο, κ.λ.π. και η λυση παντα ειναι 2-3 βελονια για να εχουμε το κεφαλι μας υσιχο, και 10αρι καλωδιο σε ολους κυριοι.....:wiink:

john micros
08-01-12, 01:20
καμοια χαρτοριχτρα προχειρη υπαρχει να απαντησει στα πιο πανω τεχνικα ερωτηματα?
οσον αφορα τα διαφορα κολπα που δεν τα "μαρτυρανε " οι ηλεκτρολογοι για να "κονομανε" θα αποκαλυψω ακομα ενα: το τι θα δειξει το γειωσομετρο φυσικα δεν εχει καμοια σημασια (αστιευομαι φυσικα) περνουμε το 10χρονο παιδακι του καθε εξυπνακια και κανουμε τεστ να δουμε αμα πεφτει το ρελαι με τον...καλωδιοσωληνα .

ΥΓ. ευτιχως που τα μαλλια μου εχουν φυγει αργα και σταθερα εδω και χρονια γιατι με οσα λεγονται εδω μεσα...θα ηταν γρηγορη αλλαγη και δε θα την αντεχα:001_huh:

σου εχει τύχει ηλεκτρολόγος σε έκδοση πιστοποιητικού για ενοικιαστή μου, να βάζει τον ενα ακροδέκτη επάνω στο πλαστικό της γειωσεως και να μου λεει οτι χρειάζονται να ανοιχτουν κουτιά και να περαστούν γειώσεις;
και οταν του εδειξα ταυτότητα επαθε εγκεφαλικό και ο ενοικιαστής κρατιόταν με το ζορι να μην τον κανει μαυρο;;;.

jomor
08-01-12, 01:31
το να υπαρχουν συρματα σε αναμονη μην τυχον καποιος καταργηση καποιο δεν οδηγει πουθενα,δεν νομιζω οτι ολοι ασχολουνται με την γειωση καθε μερα. οταν η γειωση σου δεν ειναι απο τις λεγομενες καλες τοτε θα πρεπει να τις παραλληληζης με καποια σιγουρη. συρματα 10αρια παιδια,δεν αξιζουν τοσο πολυ τα καλωδια,,,εχουν ευτελη τιμη.
δεν γινονται μετρησεις με πολυμετρο αλλα με γειωσομετρο......:001_rolleyes:

σωστό, έχεις δίκιο, και δεν εκφράστηκα και σωστά. Αν ασχοληθώ με την γείωση, όντως θα πρέπει να πάω σε κάτι πιο αξιόπιστο, είναι πολύ λογικό. Ελλειψει εξοπλισμού όμως η γείωση δεν αντιμετωπίστηκε με την δέουσα προσοχή όταν εγιναν οι εργασίες αναπαλαίωσης στο σπιτι (και ουδεν μονιμότερον...) ε και με αφορμή τα προηγούμενα μηνύματα θυμήθηκα ότι έχω την αφήσει σε εκκρεμότητα..

john micros
08-01-12, 01:39
σωστό, έχεις δίκιο, και δεν εκφράστηκα και σωστά. Αν ασχοληθώ με την γείωση, όντως θα πρέπει να πάω σε κάτι πιο αξιόπιστο, είναι πολύ λογικό. Ελλειψει εξοπλισμού όμως η γείωση δεν αντιμετωπίστηκε με την δέουσα προσοχή όταν εγιναν οι εργασίες αναπαλαίωσης στο σπιτι (και ουδεν μονιμότερον...) ε και με αφορμή τα προηγούμενα μηνύματα θυμήθηκα ότι έχω την αφήσει σε εκκρεμότητα..

να την βαλης οπωσδήποτε....δεν αξίζει να αναρωτιέσαι, και ρελε διαφυγής οπωσδήποτε εάν έχεις μωρό παιδί....
είναι απο το πιο βασικό , και να τον ελέγχεις καθε λίγο γιατι πολλοί κωλανε.

jomor
08-01-12, 01:51
ρελέ ήταν το πρώτο που έβαλα, με το οποίο όμως είχα πρόσφατα ένα θεματακι, για το οποιο δεν ειμαι σίγουρος, τώρα που έχω μωρό θα το αλλάξω 100%, θα ήθελα και την γνώμη σου by the way:

http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=60705&page=2

john micros
08-01-12, 02:04
ρελέ ήταν το πρώτο που έβαλα, με το οποίο όμως είχα πρόσφατα ένα θεματακι, για το οποιο δεν ειμαι σίγουρος, τώρα που έχω μωρό θα το αλλάξω 100%, θα ήθελα και την γνώμη σου by the way:

http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=60705&page=2

ναι ισχύει αγαπητέ αυτό, και ήδη ήρθα σε αντιπαράθεση με αλλους για αυτο το θέμα, όπως επίσης αν βαλης ενα μεγαλο ωμικο φορτιο π.χ. 4 kw μεταξυ φασεως και γειωσεως βλεπεις σε τι κατασταση ειναι απο θεμα αγωγημοτητος η γειωση ενω θα πρεπει να εχεις 240 βολτ σε ιδανικες συνθηκες, βλεπεις την ταση να γονατίζει, και μαλιστα περισσοτερο οσο χειροτερη ειναι η γειωση. οταν κανεις αυτους τους ελεγχους ο ρελες εειναι εκτος και δεν δινεις ρευμα σε "λευκες" συσκευες , γιατι σε περιπτωση που δεν εχεις γειωση οι συσκευες θα εχουν ταση.
περιοδικος ελεγχος χρειαζεται για ρελε , οχι αντικατασταση, αν κολλαει ειναι θεμα παραγωγης και μονο.
(η λαμπα να ειναι πυρακτωσεως σε παρακαλω, οχι ηλεκτρονικη)

her
09-01-12, 15:14
Υπάρχουν δυο σπίτια παλιά. Στο ένα σπίτι έχει γείωση από τις σωλήνες ύδρευσης. Στο άλλο σπίτι έχει μπει ηλεκτρόδιο γείωσης. Υπάρχει ένα καλώδιο 2,5mm το οποίο ενώνει τα δυο σπίτια. Είναι σωστό να ενωθούν οι δυο γειώσεις ώστε να έχουμε μικρότερη αντίσταση γείωσης και στα δυο σπίτια;

Θα είναι σωστο ;;

bchris
09-01-12, 15:23
Δεν μου φαινεται σωστο, χωρις να εχω καποια τεκμηριωση γι αυτο, απλα φοβαμαι οτι θα εμφανιστουν τιποτα περιεργες τασεις, τιποτα ground loops, κλπ.

Βασικα ποσο μακρια ειναι το ενα σπιτι απο το αλλο?

john micros
09-01-12, 15:35
Θα είναι σωστο ;;
ειναι σωστο η ΔΕΗ στην επαρχια να κανει ουδετερωση σε καθε κολωνα της...εννοω να γειωνει τον ουδετερο;;;

her
09-01-12, 15:37
Περίπου 7M με καλωδιο 2,5mm

FILMAN
09-01-12, 15:47
Θα είναι σωστο ;;
Ναι, θα είναι.

bchris
09-01-12, 15:54
Περίπου 7M με καλωδιο 2,5mm

Οποτε μιλαμε σχεδον τιποτα. (0,1 - 0,2 Ω)...
Τι να σου πω, ας περιμενουμε για κανα συνφορουμιτη επαγγελματια να μας πει την γνωμη του.

Εγω θα κολωνα παντως.

Και το αλλο που σκεφτηκα τωρα: Σε φαση που πεσει κανας κεραυνος, ακομα και το 0,1Ω ειναι αρκετο για να δημιουργηθει μεγαλη διαφορα δυναμικου...

Με προλαβε ο FILMAN :)