PDA

Επιστροφή στο Forum : Μπαταρία αυτοκινήτου.



Danza
26-11-11, 22:50
Σήμερα έβαλα τον πατέρα μου να ξηλώσει κάτι καλώδια απο το αμάξι,
αφού λοιπόν έδωσε μίζα να μετακινήσει το αμάξι το κίνησε 5 μέτρα με το ζόρι και το έσβησε.
Το αμάξι μέχρι εκείνη την στιγμή ΕΙΧΕ ρεύμα!

Αφού τελείωσε ο άνθρωπος πήγε να το μιζάρει για να το βάλει στην θέση του.
Αμ δε! Η μπαταρία δεν είχε δύναμη ούτε τα λαμπάκια του καντράν να ανάψει!
Αφού σχόλασα απο την δουλειά και πήγα να δω τι συμβαίνει, έλεγξα μήπως του είχε φύγει κανα καλώδιο και δεν το είδε κλπ.
Αφού όλα ήταν οκ, καθαρίσαμε πόλους και πήρα ένα καλώδιο 50mm να βραχυκυκλώσω πόλους να δω αν έχει ρεύμα. Τίποτα!
Έκανε μια πολύ μικρή σπίθα και μετά τίποτα.

Μετά σκέφτηκα μήπως είχε καεί και λεω μέσα μου "έτσι ξαφνικά? περίμενε να δώσει μια μίζα δηλαδή και τα έφτυσε?"
Βράζω ένα ποτήρι νερό, ξεβιδώνω την τάπα για τα υγρά και ρίχνω μέσα βραστό (!) νερό, να σημειώσω πως απο υγρά ήταν μια χαρά.
Θα μου πείς γιατί το έκανες αυτό? Είπα μήπως είχαν παγώσει τα υγρά της....
Αφού λοιπόν δεν επανήλθε φώναξα ένα γείτονα και δώσαμε ρεύμα απο άλλο αμάξι. Πήρε μπροστά κανονικά το αφήσαμε για 15 λεπτά περίπου να δουλέψει, και μετά το πέρασμα της 1 και κάτι ώρας το βάλαμε μπροστά να πάμε σε μια δουλειά και ως μαγείας η μίζα δούλεψε κανονικά, ούτε πρόβλημα ούτε τίποτα.
Δοκίμασα και μετά στην στάση του περίπτερου για τσιγάρα, την ξαναμιζάρισα πήρε με την 1η, μετά σε άλλη στάση ξανά μίζα και πήρε με την 1η.....

Τελικά τι συνέβη?

takisegio
27-11-11, 00:11
την επομενη μερα τι εγινε;;
ισως με τα καλωδια που πειραξε την ξεφορτισε........

Danza
27-11-11, 00:20
την επομενη μερα τι εγινε;;
ισως με τα καλωδια που πειραξε την ξεφορτισε........

Σήμερα έγινε αυτό. Μέχρι και πρίν μια ώρα έπαιρνε κανονικά όπως έμαθα απο το τηλέφωνο, τι να πω δεν ξέρω....
Άντε και πες την ξεφόρτισε απο βραχυκύκλωμα να το δεχτώ, πως όμως πήρε τα πάνω της τόσο γρήγορα? Εδώ σε φορτιστή βάζεις άδεια μπαταρία θέλει 1 μέρα και βάλε για να φορτίσει πλήρως! Αυτή με 15 λεπτά με το δυναμό φόρτισε απο άδεια?

Αν και δεν έγινε κάποιο βραχυκύκλωμα στα καλώδια που αφαίρεσε.... Αρχικά αν γινόταν βραχυκύκλωμα θα έκαιγε ασφάλεια στην καλύτερη οπότε και πάλι δεν θα προλάβαινε να αδειάσει.....

leeperik
27-11-11, 00:26
κατι παρομοιο ειχα παθει και εγω,αμαξι καινουριο,08 μοντελο, με μπαταρια τησ μαμας, ειχα αφησει το ραδιο για καμια ωρα να παιζει (το κανω συχνα) πηγα να βαλω μπρος για να φυγω που να παρει ουτε το συναγερμο δεν ειχε να βαλει,με κατι καλωδια εδωσα ρευμα αφου ηρθε η κουνιαδα μου και ολα οκ,μετα απο κανα 6μηνο παλι τα ιδια αλλα αυτη τη φορα δεν ειχα ουτε ραδιο σε λειτουργεια και ξελιγωθηκε η μπαταρια.μην τα πολυλογω την επομενη πηρα αλλη μπαταρια και ολα οκ. επισης να πω οτι και τις 2 φορες που ετυχε εγινε εδω στην αθηνα περσυ το χειμωνα και ειχε θερμοκρασια το βραδυ κοντα στο 0 και υγρασια.
Μηπως καθως τα τραβηξε ο πατερας σου τα καλωδια ειχαν καποια θφορα στη μονωση και βραχυκυκλωσε η μπαταρια? παντως μην περιμενεις να στο ξανακανει γιατι εγω και τις 2 φορες την πατησα αργα το βραδυ στο μενιδι που δεν περναγε κανεις με αποτελεσμα να ξεσηκωνουμε τους ανθρωπους βραδυατικα.

Danza
27-11-11, 00:29
Απο όσο μου είπε έκανε ένα "τσάφ" λύνοντας ένα καλώδιο ρεύματος για ενισχυτή, αλλά με "τσάφ" ενος δευτερολέπτου θα ξελιγωθεί η μπαταρία? Εδώ βραχυκύκλωνα μπαταρίες με καλώδια 50mm μέχρι να λιώσει η μόνωση του καλωδίου και δεν αδειάζανε καν!

Μήπως απο το κρύο έγινε όλο αυτό? Γιατί το αμάξι απο χτές το βράδυ βρίσκεται Αγ.Στέφανο!

moutoulos
27-11-11, 09:53
Αυτή με 15 λεπτά με το δυναμό φόρτισε απο άδεια?

Καλημέρα Μήτσο :biggrin:

Το οτι την έβαλες να φορτίσει (έστω απο το αμάξι, ρελαντί), δεν σημαίνει οτι φόρτισε.
Θέλουν μια μέρα όπως το είπες, για να φορτίσουν πλήρως (εξαρτάται και τον φορτιστή
βέβαια). Απλά ... τα 15 λεπτά φόρτισης σου πρόσφεραν περίπου <10 "μιζιές".

Αν η μπαταρία ήταν χάλια, δεν θα φόρτιζε καν ..., αλλά να ξέρεις πάντως οτι εφόσον
η μπαταρία σου "έφτασε τόσο κοντά στον θάνατο" :biggrin:, στην ουσία είναι πεθαμένη ...
Απλά φόρτισε την, και δούλεψε την καθημερινά, γιατί αλλιώς πάλι τα ίδια θα κάνει.

Εφόσον ξέμεινε τελείως απο ρεύμα (έστω και μια φορά), μην έχεις και πολύ εμπιστοσύνη
σε αυτή.

Danza
27-11-11, 15:45
Καλημέρα Μήτσο :biggrin:

Το οτι την έβαλες να φορτίσει (έστω απο το αμάξι, ρελαντί), δεν σημαίνει οτι φόρτισε.
Θέλουν μια μέρα όπως το είπες, για να φορτίσουν πλήρως (εξαρτάται και τον φορτιστή
βέβαια). Απλά ... τα 15 λεπτά φόρτισης σου πρόσφεραν περίπου <10 "μιζιές".

Αν η μπαταρία ήταν χάλια, δεν θα φόρτιζε καν ..., αλλά να ξέρεις πάντως οτι εφόσον
η μπαταρία σου "έφτασε τόσο κοντά στον θάνατο" :biggrin:, στην ουσία είναι πεθαμένη ...
Απλά φόρτισε την, και δούλεψε την καθημερινά, γιατί αλλιώς πάλι τα ίδια θα κάνει.

Εφόσον ξέμεινε τελείως απο ρεύμα (έστω και μια φορά), μην έχεις και πολύ εμπιστοσύνη
σε αυτή.

Καλημέρα Γρηγόρη, αυτά σκέφτηκα και εγώ.....
Καιρός να κάνουμε καμιά οικονομία να πάρω μια καινούρια χαχαχα

Υ.γ. σήμερα το πρωί πήρε κανονικά μπροστά μετά απο μια νύχτα παρκαρισμένο. Μάλλον μέχρι την άνοιξη θα την έχω αλλάξει να είμαι ήσυχος!

Απλά μου έκανε εντύπωση πως απο εντελώς άδεια πήρε τα πάνω της πάλι..... Ευχαριστώ παιδιά!