PDA

Επιστροφή στο Forum : Parking Radar



Marios_91
27-11-11, 02:28
Booyakasha(πολλοί θα το δουν λίγοι θα το καταλάβουν )
Έρχονται γιορτές και με έχει καταλάβει το πνεύμα των χριστουγέννων .Αποφάσισα λοιπόν να φτιάξω ένα Parking radar το οποίο θα κάνω δώρο στον πατέρα μου.Έψαξα λοιπόν και βρήκα σχέδια τα οποία σας επισυνάπτω.Έχω κάποιες απορίες που θα ήθελα να συζητήσω μαζί σας:

1)Σκέφτομαι να φτιάξω 3 πλακέτες.Μία που θα πάει στο πίσω μέρος του αμαξιού και θα πάνε πάνω ο υπερηχητικός εκπομπός και δέκτης,Μία που θα στην οποία θα είναι το κύριο κύκλωμα και θα μπει στο πορτ-μπαγκάζ και τέλος μία που θα τοποθετήσω τα led και το buzzer με το τρανζίστορ και θα τοποθετηθεί στο καντράν .Οι πλακέτες θα συνδέονται μεταξύ τους με καλώδια.Έχετε να προτείνετε κάτι καλύτερο;

2)Στο σχέδιο που σας έχω δώσει πάνω αριστερά υπάρχει ένα κύκλωμα με τροφοδοσία 12V και επιστροφή στο σασί .Μπορείτε να μου πείτε τι είναι?

3)Να χρησιμοποιήσω την μπαταρία του αυτοκινήτου σαν τροφοδοσία;

4)O διακόπτης S2 πώς θα κλείνει ;

5)Ακούω συμβουλές :)

theodoris_x
15-01-12, 11:34
ΑΧ ΑΧ ΑΧ ΤΣΑΜΠΑ ΚΟΥΡΑΣΗ......
ΜΕ 27Ε ΠΑΙΡΝΕΙΣ ΚΟΜΠΛΕ ΣΕΤΑΚΙ ΚΑΙ ΕΧΕΙ..4 ΑΙΣΘΗΤΗΡΕΣ ΤΗΝ ΚΕΝΤΡΙΚΗ ΜΟΝΑΔΑ ΠΟΥ ΘΕΛΕΙ ΣΑΣΙ ΚΑΙ 12V ΑΠΟ ΤΗΝ ΟΠΙΣΘΕΝ ΚΑΙ ΦΟΦΕΡΟ ΟΡΓΑΝΑΚΙ ΜΕ LED ΚΑΙ DISPLAY..
ΔΕΣ ΤΟ ΑΛΛΙΩΣ ΤΟ ΠΕΡΝΕΙΣ 27Ε ΚΑΙ ΤΟ ΠΟΥΛΑΣ ΜΕ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ 150Ε ΑΝΤΕ ΚΑΙ ΝΑ ΦΑΣ 2 ΩΡΕΣ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ......
ΥΠΟΨΙΝ ΕΙΣΑΙ ΠΟΛΥ ΦΘΗΝΟΤΕΡΟΣ ΑΠΟ ΤΙΣ ΑΝΤΙΠΡΟΣΟΠΟΙΕΣ ΠΟΥ ΒΑΖΟΥ 4 ΑΙΣΘΗΤΗΡΕΣ ΚΑΙ ΕΝΑ ΚΟΛΟΜΠΑΖΕΡΑΚΙ ΚΑΙ ΤΟ ΔΙΝΟΥ ΑΚΟΥΣΑ ΚΑΙ 600Ε ΣΤΟΝ ΑΔΑΜΙΔΗ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ.... ΜΗΝ ΚΟΥΡΑΖΕΣΕ ΑΔΙΚΑ ΑΓΟΡΙ

theodoris_x
15-01-12, 11:35
Α ΞΕΧΑΣΑ ΚΑΙ ΔΩΡΟ ΤΟ ΠΟΤΗΡΑΚΙ ΓΙΑ ΤΙΣ ΤΡΥΠΕΣ ΤΩΝ ΑΙΣΘΗΤΗΡΩΝ

MacGyver
15-01-12, 11:46
Εναλλακτική λύση !
No power, wireless, true voice parking sensor !


http://www.youtube.com/watch?v=1gqm47klT1g

xristosira
15-01-12, 12:02
ειναι αξιοπιστο αυτο που προτεινης. που υπαρχει να το δουμε:001_smile:

theodoris_x
15-01-12, 12:30
Ο ΑΛΒΑΝΟΣ ΕΙΝΑΙ ΜΕ ΤΗ ΜΕΡΑ Η ΜΕ ΤΟ ΜΗΝΑ ...... ΕΝΣΗΜΑ ΘΕΛΕΙ.....

ΘΥΜΙΟΣ
15-01-12, 13:17
Μπραβο πολυ ωραιο γελασα με την ψυχη μου!

MacGyver
17-01-12, 22:29
Booyakasha
Πέρα από τα αστεία στις ερωτήσεις σου :

Booyakasha(πολλοί θα το δουν λίγοι θα το καταλάβουν )
Έρχονται γιορτές και με έχει καταλάβει το πνεύμα των χριστουγέννων .Αποφάσισα λοιπόν να φτιάξω ένα Parking radar το οποίο θα κάνω δώρο στον πατέρα μου.Έψαξα λοιπόν και βρήκα σχέδια τα οποία σας επισυνάπτω.Έχω κάποιες απορίες που θα ήθελα να συζητήσω μαζί σας:

1)Σκέφτομαι να φτιάξω 3 πλακέτες.Μία που θα πάει στο πίσω μέρος του αμαξιού και θα πάνε πάνω ο υπερηχητικός εκπομπός και δέκτης,Μία που θα στην οποία θα είναι το κύριο κύκλωμα και θα μπει στο πορτ-μπαγκάζ και τέλος μία που θα τοποθετήσω τα led και το buzzer με το τρανζίστορ και θα τοποθετηθεί στο καντράν .Οι πλακέτες θα συνδέονται μεταξύ τους με καλώδια.Έχετε να προτείνετε κάτι καλύτερο;
Δεν ξέρω αν αξίζει τον κόπο τόση ταλαιπωρία, δεδομένου ότι θα χρειαστούν κουτιά, πλακέτες, υλικά (που δεν ξέρω αν βρεθούν πχ transducer) κ.α.
Βέβαια μια ιδιοκατασκευή δώρο στον πατέρα έχει ανεκτίμητη αξία, όμως πιστεύω και η εγκατάσταση ενός έτοιμου (http://www.ebay.com/itm/4-Parking-Sensors-LED-Car-Reverse-Backup-Radar-Kit-/160563712987?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item256257d3db), όπως εδώ (http://www.ebay.com/itm/4-Parking-Sensors-LED-Car-Reverse-Backup-Radar-Kit-/160563712987?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item256257d3db) με 4 transducer θα έχει την ίδια αξία με πολύ λιγότερο κόστος (15€), και πολύ πιο όμορφη παρουσία.

2)Στο σχέδιο που σας έχω δώσει πάνω αριστερά υπάρχει ένα κύκλωμα με τροφοδοσία 12V και επιστροφή στο σασί .Μπορείτε να μου πείτε τι είναι?
Άρα είναι συνδεδεμένο με το κάτω μέρος του κυκλώματος, απλά το ξεχώρισε ο σχεδιαστής.

3)Να χρησιμοποιήσω την μπαταρία του αυτοκινήτου σαν τροφοδοσία;
Τί άλλο, και μάλιστα για το πίσω σύστημα η τάση θα είναι από τη λυχνία της όπισθεν για να λειτουργεί μόνο τότε.

4)O διακόπτης S2 πώς θα κλείνει ;
Όταν δεν θέλεις ακουστική ένδειξη και αρκείσαι στην οπτική. Θα πρέπει να μπει κοντά στον οδηγό-στην ένδειξη.
5)Ακούω συμβουλές :)