PDA

Επιστροφή στο Forum : Καρφιά σε τοίχους και αποφυγή των εσωτερικών καλωδιώσεων



petros32
27-11-11, 19:53
Παιδιά, σήμερα πέρασα ένα καλώδιο κεραίας στο σπίτι της γιαγιάς μου από το ένα δωμάτιο στο άλλο και για το λόγο αυτό κάρφωσα κάποια καρφάκια με πιαστράκι καλωδίου και έτσι σκέφτηκα το θέμα. Η ερώτησή μου αφορά την αποφυγή να καρφώσουμε καρφί σε σημείο όπου υπάρχει εσωτερικά στον τοίχο καλώδιο ρεύματος.

Ποια σημεία πρέπει να αποφεύγω; Πως καταλαβαίνω ότι στο Χ σημείο ενός τοίχου υπάρχει καλωδίωση;
Υπάρχει κάποια λογική/ κανόνας στην τοποθέτηση των καλωδίων ρεύματος κατά το χτίσιμο;

Ευχαριστώ,
-petros

GR_KYROS
27-11-11, 20:00
συνήθως ενώνεις νοερά τα κουτιά διακλαδώσεων, υπολογίζοντας ότι σε αυτήν την διαδρομή είναι σωλήνες με καλώδια.
φυσικά εάν αυτός που έβαψε και στόκαρε έβαλε σημάδι στα κουτιά....

sv4lqcnik
27-11-11, 20:43
επισης αν εχεις αυτι χτυπας με την ουρα του καταβιδιου μεχρι να ακουσεις κουφιο ηχο ξεκινωντας απο τον διακοπτη προς τα πανω και βισκεις το πρωτο σημειο αναφορας , απο εκει και περα ακολουθεις την συμβουλη του βαγγελη αν εχεις τυχη διαβαινε..'

jami
27-11-11, 21:10
Τα ρόκα που χρησιμοποιούμε για τις ψιλοδουλειές είναι 2,5 εκατοστά εκ των οποίων μόνο το 1,5 μπαίνει στον τοίχο.Στις περισσότερες περιπτώσεις οι σωλήνες δεν είναι τόσο έξω οπότε δεν έχεις φόβο.Τώρα βέβαια, έχω δεί επιφανειακά ΝΥΜ σχεδόν χωρίς σκάψιμο,οπότε έχε τα μάτια σου ανοιχτά.

ipso
27-11-11, 21:44
Υπάρχουν και ανιχνευτές καλωδιώσεων αλλά και κόλλες που αντικαθιστούν τα καρφιά ώστε να μην καρφώνεις.

katmadas
27-11-11, 21:45
Υπαρχουν και καποια εργαλιακια (εχω ενα) τα οποια ανοιχνευουν καλωδια και σωληνες!

nitako
27-11-11, 22:27
Το χειρότερο είναι οταν τρυπάς σωληνα νερού...

takisegio
27-11-11, 22:29
κολλησε το με θερμοκολλα

JOUN
28-11-11, 09:01
^^ Δυσκολο για καλωδιο κεραιας να κολλησει με θερμοκολλα.Αυτο που ειπωθηκε παραπανω ισχυει:Τα καλωδια ειναι αρκετα μεσα στον σοβα για να τρυπηθουν απο το καρφακι.

katmadas
28-11-11, 09:32
^^ Δυσκολο για καλωδιο κεραιας να κολλησει με θερμοκολλα.Αυτο που ειπωθηκε παραπανω ισχυει:Τα καλωδια ειναι αρκετα μεσα στον σοβα για να τρυπηθουν απο το καρφακι.

Προφανως εννοει σωληνα νερου!

JOUN
28-11-11, 09:51
Οι σωληνες νερου δεν γυρνανε γυρω-γυρω στα δωματια..

katmadas
28-11-11, 13:13
Συγνωμη αλλα δεν μπορω να καταλαβω με ποια λογικη καταλαβες οτι τρυπησε το καλωδιο της καιρεας και καποιος σαν λυση τον εδωσε να το κολυσει με κολλα!
Μαλλον δεν διαβασες ολα τα μηνυματα και εβγαλες αυτο το συμπερασμα!
Τωρα και εννοητε οτι δεν κολαει το καλωδιο της κεραιας ετσι και οτι οι σωληνες νερου δεν ταξιδευουν μεσα στα ντουβαρια σε ολο το σπιτι!
Οκ?

JOUN
28-11-11, 14:08
ΟΚ, αλλα ουτε ειπα οτι καποιος τρυπησε το καλωδιο της κεραιας ουτε οτι η λυση ειναι να το κολλησεις με κολλα.Καποιος προτεινε να κολλησει(στερεωσει) το καλωδιο της κεραιας με θερμοκολλα και ειπα οτι δεν γινεται..

katmadas
28-11-11, 14:32
Απλη παρεξηγηση!!!
Συγνωμη...
Αλλα αυτα εχει ο γραπτος και συντομος λογος τι να κανεις!

JOUN
28-11-11, 14:51
Συμφωνω απολυτα..

Danza
28-11-11, 16:12
Τα ρόκα που χρησιμοποιούμε για τις ψιλοδουλειές είναι 2,5 εκατοστά εκ των οποίων μόνο το 1,5 μπαίνει στον τοίχο.Στις περισσότερες περιπτώσεις οι σωλήνες δεν είναι τόσο έξω οπότε δεν έχεις φόβο.Τώρα βέβαια, έχω δεί επιφανειακά ΝΥΜ σχεδόν χωρίς σκάψιμο,οπότε έχε τα μάτια σου ανοιχτά.

1mm και ούτε μπαίνει μέσα στον τοίχο.... Δεν υπάρχει πρόβλημα απλά όπως είπε ο φίλος κοιτάς νοερά την διαδρομή των καλωδίων απο κανάλι σε κανάλι και απο κανάλι σε πρίζες/διακόπτες για να είσαι σίγουρος.....

stefanoszis
28-11-11, 18:08
υπαρχει και αυτοκολητο πλαστικο καναλι και φαινετε και πιο ωραια στο τοιχο απ΄οτι ενα καρφωμενο καλωδιο.
δες http://www.alifragis.com.gr/view_cat.php?cat_id=423