PDA

Επιστροφή στο Forum : Ερωτηση για οδηγηση Bi-color LED



andrewsweet4
28-11-11, 17:41
Γεια χαρα!

Εστω οτι εχω 2 λογικες εξοδους (0-5V) απο καποιο κυκλωμα και θελω με αυτες τις 2 εξοδους να αναψω 2 Bi-color LED (αυτα με τα 3 ποδαρακια). Εχω επισης στη διάθεση μου αλλο ενα πινακι απο το λογικο κυκλωμα με το οποιο θελω να ελεγχω ποιο απο τα 2 χρωματα αναβει. Δηλαδη οταν το πιν "ελεγχου" ειναι 1 θελω να αναβουν μονο τα πρασινα π.χ. led και οταν το πιν ελεγχου ειναι "0" να αναβουν μονο τα κοκκινα. Το ποιο απο τα 2 led αναβει καθε φορα, θελω να μου το καθοριζουν οι 2 πρωτες λογικοι εξοδοι. θεωρουμε παντα οτι το λογικο κυκλωμα εχει την ικανοτητα να παρεχει το αντιστοιχο ρευμα... Δεν ξερω εαν εγινα κατανοητος...

Ευχαριστω εκ των πρωτερων!:001_smile:

katmadas
28-11-11, 17:59
Σε μενα δεν εγινες κατανοητος
Καθε εξοδος θα μπορει να αναβει και τα 2 λεντ η καθε εξοδος ειναι για 1 λεντ?
Θελεις η εισοδος αναλογα με το δυναμικο (0 η 1) να αναβει και τα 2 λεντ στο ιδιο χρωμα η θα εχεις και καποια αλλη εισοδο?
Τα λεντακια θα σβηνουν ποτε?

andrewsweet4
28-11-11, 18:08
Βασικα εχω μια συστοιχια με 7 led bicolor των οποιων το ανναμα η το σβησιμο (ανεξαρτητο χρωματος) εξαρταται απο τη λογικη κατασταση 7 εξοδων μιας παραλληλης μνημης. (θελω οταν η μνημη δινει σε π.χ. στην εξοδο 3 και 5 "0" να ανναβει το LED No.3 και το LED No.5 (ενοειται πως τα υπολοιπα πιν ειναι σε λογικο "1" και τα υπολοιπα led παραμενουν σβηστα). Τωρα για το ποιο χρωμα των LED No.3 και No.5 θα αναψει, θελω να μου το κανονιζει ενα control pin το οποιο ειναι και η ογδοη εξοδος της μνημης... ενοειται επισης πως οσα LED ειναι αναμμενα καθε φορα, θα εχουν το ιδιο χρωμα. Τωρα εγινα κατανοητος?

Ευχαριστω!

andrewsweet4
28-11-11, 18:10
(Και σε καθε εξοδο της μνημης ειναι συνδεδεμενα και τα 2 χρωματα το ποιο χρωμα ομως θα αναψει εξαρταται απτο control pin)

plouf
28-11-11, 18:37
η καθε εξοδος θα συνδεθει με 2 τρανσιστορ 1 ΡΝΡ και ενα ΝΡΝ στα δυο χρωματα και οι βαση του τρανσιστορ στο control pin

ετσι αναλογα τη πολωση της βάσης αγει το αντιστοιχο χρωμα,

katmadas
28-11-11, 18:46
Να ενα κυκλωματακι
25887

GeorgeVita
28-11-11, 18:47
Μερικές σκέψεις:
- τα δίχρωμα LED με 3 πόδια έχουν το μεσαίο "κοινό" και είναι η άνοδος (κοινής ανόδου) ή η κάθοδος (κοινής καθόδου)
- έχεις δύο χρώματα (ομάδες) που θέλεις να κάνεις επιλογή χρώματος από ένα επιπλέον πόδι
- για να ελέγξεις τα LED με 0V και να μπορείς να ανάψεις οποιοδήποτε χρώμα πρέπει να είναι "κοινής καθόδου" δηλαδή το μεσαίο πόδι συνδέεται με το 0V μέσω αντίστασης και ένα από τα ακραία πόδια (ανάλογα με το επιθυμητό χρώμα) θα συνδεθεί στα 5V
- τα ακραία πόδια του ενός χρώματος από όλα τα LED θα οδηγηθούν όταν έχεις 0V στο "πόδι ελέγχου χρώματος" με την ενεργοποίηση ενός τρανζίστορ PNP
- τα ακραία πόδια του άλλου χρώματος από όλα τα LED θα οδηγηθούν όταν έχεις +5V στο "πόδι ελέγχου χρώματος" απευθείας (αν αντέχει το ρεύμα) ή με "driver" που θα φτιάξεις με 2 τρανζίστορ (NPN που οδηγεί ένα PNP).

Συνολικά θα χρειαστείς 1 ή 3 τρανζίστορ.

G

andrewsweet4
28-11-11, 18:58
Μετα τη μνημη υπαρχει ενα buffer το οποιο κανει ενισχυση ρευματος καθως επισης περιεχει και τις καταλληλες αντιστασεις εσωτερικα για την οδηγηση των led. ειναι το 74ls245...Θα με ενδιεφερε η λυση με το 1 PNP... προσπαθω να την κααταλαβω αλλα κατι δεν μου κολλαει.. μηπως θα ηταν ευκολο να γινει καποιο προχειρο σχημα η κατι τετοιο?

andrewsweet4
28-11-11, 22:27
Καποια βοηθεια? Ευχαριστω!

GeorgeVita
28-11-11, 22:37
Μετα τη μνημη υπαρχει ενα buffer το οποιο κανει ενισχυση ρευματος καθως επισης περιεχει και τις καταλληλες αντιστασεις εσωτερικα για την οδηγηση των led. ειναι το 74ls245...Θα με ενδιεφερε η λυση με το 1 PNP... προσπαθω να την κααταλαβω αλλα κατι δεν μου κολλαει.. μηπως θα ηταν ευκολο να γινει καποιο προχειρο σχημα η κατι τετοιο?

To 74LS245 είναι "ψηφιακό" ολοκληρωμένο και όχι "display driver" άρα ΔΕΝ περιέχει αντιστάσεις οδήγησης για LED.
Σε κάθε έξοδο μπορεί να "γειώσει" (δηλαδή να δώσει "LOW") έως 24mA και σε σύνολο 90mA άρα θα πρέπει να ρυθμίσεις τα LED για ρεύμα 12mA/LED έτσι ώστε αν ανάψουν και τα 7 να "γειώσεις" 84mA.

Αν αντί του 74LS245 βάλεις ένα ULN2003 θα έχεις πολύ μεγαλύτερη ικανότητα ρεύματος.

Το κύκλωμά σου είναι στην ουσία 2 ψηφία 7 τμημάτων που θα τα πολυπλέξεις.
Δηλαδή τα 7 LED του ενός χρώματος είναι το ένα ψηφίο με μία κοινή άνοδο (CΑ1) και τα άλλα 7 είναι το δεύτερο ψηφίο με την δεύτερη κοινή άνοδο (CA2). Από την κάθε κοινή άνοδο θα περάσει το συνολικό ρεύμα δηλαδή έως και 7x του ρεύματος σε ένα LED. Αν βάλεις αντίσταση και ρυθμίσεις το ρεύμα των LED στα 12mA θα έχεις συνολικό ρεύμα στην κάθε κοινή άνοδο 84mA (ο υπολογισμός είναι υποθετικός, εξαρτάται από το είδος του LED και την φωτεινότητά του).

Τέλος το όγδοο σήμα "επιλογής χρώματος" θα ενεργοποιήσει ένα PNP για την κάθε κοινή άνοδο. Επειδή θα χρησιμοποιήσεις και το "HIGH" σαν σήμα πρέπει να το αναστρέψεις πριν οδηγήσεις το 2ο PNP.

Σύνολο 3 τρανζίστορ γιατί τελικά δεν ισχύει το αρχικό σχόλιό σου: "θεωρουμε παντα οτι το λογικο κυκλωμα εχει την ικανοτητα να παρεχει το αντιστοιχο ρευμα".

Σήμερα δεν είμαι κοντά σε Η/Υ με KiCad (http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=58103) ... (σχέδιο αύριο)

G

GeorgeVita
28-11-11, 23:11
Καποια βοηθεια? Ευχαριστω!

Για να μην ασχοληθούμε και αύριο, δούλεψε το gimp (http://www.gimp.org/):

http://acomelectronics.com/GeorgeVita/various3/xeiropoihto.jpg
Ελπίζω να το κατανοείς, οι αντιστάσεις στα LED μπορεί να είναι 100-200Ω και στα τρανζίστορ 2Κ2.
Για τα υπόλοιπα (ρεύμα driver) ισχύει ότι έγραψα παραπάνω.
G

andrewsweet4
29-11-11, 00:17
Φιλε μου ευχαριστω πολυ για τη διευκρινηση... Βασικα ανεφερα οτι το 74ls245 εχει ενσωματωμενες αντιστασεις εσφαλμενα, διοτι το ραστερ που χρησημοποιουσαμε στη σχολη εχει ενσωματωμενες τις αντιστασεις στα 7segment εσωτερικα (ειναι ολοκληρο project board)... Παντως οταν καναμε τη συνδεση του 74ls245 με ενα 7 segment, την καναμε σιγουρα κατευθειαν χωρις να υπαρχει καποιο προβλημα. Τελος παντων εαν μπορεσεις περιμενω σχηματικο σου αυριο... Ευχαριστω και παλι!

andrewsweet4
29-11-11, 00:19
τωρα ειδα το μηνυμα σου!!! ευχαριστω πολυ ! θα το κοιταξω στο ραστερ..

FILMAN
29-11-11, 12:52
Εδώ είσαι...

GeorgeVita
29-11-11, 13:12
Εδώ είσαι...

Δε νομίζω να μπορεί να οδηγήσει 7xLED το driver (74LS245) οπότε θέλει επιπλέον τρανζίστορ/fet και για το κόκκινο χρώμα.
G

FILMAN
29-11-11, 13:24
Ας βάλει ό,τι buffer θέλει, πάντως η απλούστερη γενική ιδέα είναι αυτή.