PDA

Επιστροφή στο Forum : Κεντρικό Κλείδωμα σε honda civic μοντέλο 2000



mrpatentas
29-11-11, 00:27
Γεια σας παιδιά,

Θελώ να σας ρωτήσω το εξής:
Έχω ένα honda civic του 2000 και έχω πρόβλημα στο κεντρικό κλέιδωμα.
¨Εχει ένα κουμπί πατάς κλειδώνει, πατάς ξεκλειδώνει. Εκτός ότι πρέπει να είσαι δίπλα στο αυτοκίνητο (20cm) για να πιάσει, δεν πιάνει πάντα.
Έχω καινούρια μπαταριά, το καθάρισα και λίγο αλλά τίποτα..
Εσείς τι λέτε?

ikaros1978
29-11-11, 01:57
Καταρχας πρεπει να ξεκαθαρισεις αν φταιει ο πομπος (κλειδι) η ο δεκτης (πλακετα αυτοκινητου).Αυτο θα το δεις δοκιμαζοντας και με το δευτερο κλειδι (προφανως θα εχεις).
Αν φταιει το κλειδι τοτε.
1.ελεγχος μπαταριας
2.ελεγχος επαφων μπαταριας
3.ελεγχος διακοπτη (button) που ειναι και η πιο συνηθισμενη βλαβη λογω πολυχρησιας
4.Ρυθμιση τριμμμερ (εαν εχει) σε περιπτωση ολισθησης
5.αν υπαρχει πηνιο,ελεγχος πηνιου
6.αν υπαρχει κρυσταλλος τοτε δες και αυτον

τωρα σου ειπα ολα τα πιθανα γιατι δεν ξερω πως ειναι το κλειδι μεσα,μια φωτογραφια θα βοηθουσε.

Σε περιπτωση που δεν φταινε τα κλειδια τοτε παμε στον δεκτη πραγμα πιο σοβαρο και χρηζει περισσοτερου ψαξιματος.

PCMan
29-11-11, 03:43
Το κάνει παντού η σε συγκεκριμένο σημείο?
Την έχω πατήσει έτσι με 2 διαφορετικά αμάξια και νόμιζα ότι κάτι έπαθε. Τελικά ήταν παρεμβολές απο κάποια συσκευή.

DiagExpert
30-11-11, 21:51
Το πρώτο που πρέπει να κάνεις είναι να μετρήσεις την μπαταρία,τώρα για τον έλεγχο των τηλεκοντρόλ υπάρχει tester που τα ελέγχει αν εκπέμπουν πάντως η ποιό συνηθισμένη βλάβη είναι τα τηλεκοντρόλ (κουμπάκια,υγρασία) μετά πρέπει να δοκιμάσεις ένα άλλο για να δείς εάν φταίει αυτό η ο δέκτης του αυτοκινήτου.

mrpatentas
02-12-11, 21:12
Παιδιά έχω μόνο ένα κλειδί που έχει τηλεχειριστήριο, το άλλο δεν έχει.
Το κάνει πάντα απλά άλλες φορές μπορεί να πιάσει αμέσως ενώ άλλες να πιάσει με την 5-6 φορά που θα πατήσω.
Έπισης έχω παρατηρήσει ότι στην μεριά του οδηγού πιάνει καλύτερα, ενώ αν είμαι πίσω απο το αυτοκίνητο δεν πιάνει PCMan
Η μπαταρία είναι καινούρια, η επαφές είναι εντάξει, τώρα θα κοιτάξω και τα άλλα φιλέ Ikare1978.
Αν έιναι θέμα υγρασίας πώς να το ελέγξω? Με ένα σπρέει επαφών αν το καθαρίσω θα κάνω τιποτα η μπρίκια?
Σας ευχαριστώ πάρα πολύ τσακάλια μου για τις απαντήσεις σας.