PDA

Επιστροφή στο Forum : Ερωτήσεις για Roiscok RP-208CN



jomor
29-11-11, 23:23
Καλησπέρα, έχω μερικές χαζές ίσως ερωτήσεις αλλά θά θελα να ξέρω πριν τον αγοράσω.

1) Το πληκτρολόγιο δέχεται πάνω του σύνδεση ζώνης?
2) Οταν οπλίσουμε με ARM, μετράει ο χρόνος εξόδου, κατά την διάρκεια αυτή ακούγεται συνεχώς ηχητική προειδοποίηση ότι μετράει ο χρόνος ή όχι? Αντίστοιχα κατά την είσοδο στον χώρο με οπλισμένο τον συγαγερμό, χτυπάει το buzzer του πληκτρολογίου για να ειδοποιήσει ότι ο συναγερμός ειναι οπλισμένος και πρέπει να τον απενεργοποιήσεις στα επόμενα δευτερόλεπτα?
3) Από ότι είδα, οπλίζει με ένα κουμπί, και αφοπλίζει πληκτρολογώντας τον κωδικό. Ευκολο στην χρήση. Επειδή προορίζεται για τους γονεις μου που ειναι μεγαλοι σε ηλικία (βλέπουν όμως καλά), υπάρχει κάτι στην χρήση κατά την γνώμη σας που ενδεχωμένως να τους δυσκολέψει ή μπερδέψει? Βασικά θα πρέπει να καταλαβαίνουν ευκολα αν ειναι οπλισμένος ή όχι και να οπλίζουν/αφοπλίζουν, δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο..
4) μπορεις να ρυθμίσεις μια ζώνη αν θα επηρρεάζει την όπλιση ή όχι? ή πρέπει αναγκαστικά όλες οι ζώνες να ειναι σε ισορροπία για να οπλίσει? (στο manual έτσι λέει αλλά λέω μηπως τελικά είναι παραμετροποιήσιμο αυτό)
5) Πώς μπορώ να τον ρυθμίσω να δουλεύει μόνο ως τηλεφωνητής και όχι ως κωδικοποιητής? Δηλ σε παραβίαση να χτυπάει η σειρήνα και να καλεί ένα κινητό, χωρις να προσπαθεί να επικοινωνήσει με κέντρο λήψης σημάτων. Αν δώσω την εντολή
+[7]+[1] +[κωδικός]+[αρ.τηλ.]+# και δεν ορίσω τηλέφωνα στις θέσεις 02 και 03, θα είμαι οκ?
6) Για σειρήνα να προτιμήσω MARS-250 ή MARS-2000 ? Σε ένταση είναι αντίστοιχες με μια Sigma Venus (που την ξέρω) ?

ευχαριστώ πολύ

stinger
30-11-11, 08:53
1) οχι δεν εχει ζωνες το πληκτολογιο
2) ναι μετραει και εχει ηχητικη ενδειξη στην εξοδο-εισοδο( εχει buzer το πληκτρολογιο)
3)ειναι πολυ ευκολος στον χειρισμο και ακομα πιο ευκολος στον προγραμματισμο..εχει οπτικες ενδειξεις επανω το πληκτρολογιο( και ηχητικη ενδειξη οταν οπλιζεται αν θελεις)
4) δεν ειναι απαραιτητο να χρησιμοποιησεις και τις 8 ζωνες αρκει να τις εχεις τερματισει με την αντισταση 2.2 ΚΩ. μπορεις να τις παραμετροποιησεις ολες
5)δεν ειναι απαραιτητο να βαλεις κεντρο ληψης σηματων..λειτουργει και ως απλος τηλεφωνητης..οσα νουμερα βαλεις τοσα θα καλεσει..εστω και ενα..δεν ειναι απαραιτητο να βαλεις 4
6)MARS-250 την εχω χρησιποποιησει και ειναι πολυ καλη....σε ενταση ειναι ολες περιπου στην ιδια ενταση...οσο για την σηρεινα sigma εχει αλλες λειτουργιες και συνδεσεις που ειναι για κεντρο sigma δεν ξερω αν θα ταιριαξει..

επειδη εχω βαλει κι εγω σε ηλικιωμενους τον ιδιο συναγερμο δεν ειχανε καποιο προβλημα στην λειτουργια του αρκει να εξηγησεις 2-3 βασικα πραγματακια
διαβασε προσεκτικα το manual χρησης και οποια αλλη απορια εδω ειμαστε

jomor
30-11-11, 09:18
ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.

για το 4) η απορία που είχα (δεν την εξέφρασα σωστά) ήταν αν υπάρχει η δυνατοτητα να προγραμματίσεις την ζώνη να μην επηρρεάζει την όπλιση ως εξης: εχεις στην ζώνη ραντάρ που κοιτάζει στον χώρο με την κεντρική είσοδο. Ετοιμαζεσαι να αποχωρήσεις και θες να οπλίσεις. Στον χώρο υπάρχει κίνηση όμως γιατι είναι κι άλλα άτομα που ετοιμάζονται να εξέλθουν και η ζωνη του ραντάρ δεν ισορροπεί. Αντιστοιχα εχεις ανοιξει και την πόρτα, αρα ουτε η ζωνη της εισόδου ισορροπεί. Στον Apollo (θα μου πεις ρε φιλε ο apollo εχει τα διπλά λεφτά) μπορείς να ορίσεις σε μια ζώνη να επιτρέπει την όπλιση σε οποιο status και να είναι, και μετά την λήξη του χρόνο εξόδου μπαίνει στο παιχνίδι. Μηπως στον Roiscok αυτό ειναι ρυθμισμένο by default? Δηλαδή οι ζώνες καθηστέρησης (εισόδου) και εσωτερικών χώρων, δεν επηρρεάζουν την όπλιση και μπορείς να οπλίσεις είτε ισορροπούν είτε όχι? Με λιγα λόγα αν εχεις ραντάρ που κοιταει στην είσοδο και εχεις και ανοιχτή πόρτα, μπορείς να οπλίσεις? Η πρέπει να εισαι ακίνητος με κλειστή πόρτα?

μπαταρίες πόσα Ah να πάρω για τον πίνακα και πόσα για την σειρήνα? 7Αh θα τις φορτίζει ή να πάρω μικρότερες?

ευχαριστω και πάλι.

stinger
30-11-11, 15:33
στον RP-208CN δεν γινεται αυτο που θελεις...γινεται με τον RP-248CN που εχει παρα πολλες δυνατοτητες...δηλαδη με τον RP-208CN πρεπει το ρανταρ που κοιταζει την πορτα να ισοροπει για να οπλισει ο συναγερμος ασχετα αν η πορτα εισοδου-εξοδου ειναι κλειστη η ανοικτη..πρεπει δηλαδη ολες οι ζωνες εξαιρουμενης μονο της εισοδου-εξοδου να ειναι ισοροπημενες...με αλλα λογια αν πας να οπλισεις τον συναγερμο και εισαι στην ζωνη επιτηρησης του ρανταρ πρεπει να καθησεις λιγο ακινητος να ισοροπισει η ζωνη.
οσο για τις μπαταριες το κεντρο θελει μια 12v 4 mAh και η σηρεινα 12v 7mAh

η γνωμη μου ειναι αν προκειται για σπιτι ηλικιωμενων να μην βαλεις ρανταρ διοτι αντε να καταλαβει η γιαγια για STAY KAI ARM οπλισμο.....βαλε μονο κυριες ζωνες ωστε να οπλιζει σχετικα ευκολα ο χρηστης αλλιως παιρνεις εναν Apollo οπως λες.. το καλο με τους roiscok ειναι οτι ειναι μαζι με πληκτρολογιο ενω στους αλλους ειναι εξτρα αγορα....και ειδικα αν θελεις και δευτερο ειναι διπλο το κοστος..

jomor
30-11-11, 19:57
η γνωμη μου ειναι αν προκειται για σπιτι ηλικιωμενων να μην βαλεις ρανταρ διοτι αντε να καταλαβει η γιαγια για STAY KAI ARM οπλισμο.....βαλε μονο κυριες ζωνες ωστε να οπλιζει σχετικα ευκολα ο χρηστης αλλιως παιρνεις εναν Apollo οπως λες.. το καλο με τους roiscok ειναι οτι ειναι μαζι με πληκτρολογιο ενω στους αλλους ειναι εξτρα αγορα....και ειδικα αν θελεις και δευτερο ειναι διπλο το κοστος..


ακριβώς αυτό σκεφτόμουν κι εγώ, εξ ου και η ερώτηση για το ραντάρ. Αρα τα εσωτερικά ρανταρ τα ξεχνάω. Θα βαλω beams στα μπαλκόνια, μαγνητικές στα πορτοπαράθυρα και τέλος.

Σε ευχαριστώ.

jomor
01-12-11, 11:16
Σχετικά με την MARS-250:

Συνδέω με το καλό όλα τα tampers (και της σειρήνας) σε σειρά μαζί με μια EOL, σε μια ζώνη προγραμματισμένη ως tamper zone. Οταν θελήσω να αλλάξω μπαταρία στην σειρήνα, προγραμματίζω την tamper ζώνη ως απενεργοποιημένη και ανοίγω την σειρήνα χωρίς πρόβλημα ε? Καλά το πάω ?

stinger
01-12-11, 21:31
μπορεις να κανεις bypass την ζωνη ταμπερ και να ανοιξεις το καπακι της σηρεινας η πιο απλα αν το θελεις ανοιγεις την σηρεινα και οταν βαρεσει συναγερμος τον απενεργοποιεις αμεσως....θα τον συνδεσεις μονος τον συναγερμο ??σε ρωταω γιατι η εγκατασταση ειναι το 70% του συναγερμου και 30% η αγορα να ξερεις...

jomor
01-12-11, 23:37
ναι μόνος, εχω ήδη εγκαταστήσει εναν apollo στο δικό μου σπίτι και ήταν ενα project που το ευχαριστήθηκα από την αρχή μεχρι το τέλος (αν και έριξα τρελλό σκάψιμο,σπατουλαρισμα βάψιμο που το ειδα ως αγγαρεία, το ηλεκτρικό μέρος το ευχαριστήθηκα). ηλ. μηχανικος ειμαι, καταπιάνομαι καμποσα χρονια με διάφορες κατασκευές στον (λιγοστό) ελευθερο χρόνο μου, αλλά δεν ειχα εμπλακει ποτέ με συναγερμό σπιτιού, κι επειδή είμαι λίγο ψείρας, ξέρω ότι οι λεπτομέρειες κάνουν την διαφορά και μπορούν να οδηγήσουν είτε στην επιτυχία είτε στην καταστροφή. Kαι βέβαια το κάθε τι έχει τα μυστικά του, που καλό ειναι να τα ψαξεις (όσο γίνεται) πριν την εγκατάσταση, παρά να διαπιστώνεις εκ των υστέρων ότι θα μπορουσε να έχει γινει καλύτερη δουλεια. Μελέτησα πολύ τις οδηγίες εγκατάστασης πριν προχωρήσω με τον apollo και το βρήκα πολύ ενδιαφέρον. Μου κάνει εντύπωση πάντως που καταπιάνεται με το άθλημα - από όσο διαβάζω, γιατί ειμαι φρέσκος στο συγκεκριμένο φόρουμ - πολύς κόσμος που δεν εχει καμιά σχέση με τον ηλεκτρισμό. Δηλαδή αν δεν ξερεις τι είναι το ρελέ, νομίζω πρέπει να ασχοληθείς με κάτι πιο απλό για ξεκίνημα... anyway.. είναι και η κρίση στην μέση..

stinger
02-12-11, 19:34
κανεις μας δεν γεννηθηκε μαθημενος...συνεχως μαθαινουμε καινουργια πραγματα..κι εγω δημοσιος υπαλληλος ειμαι αλλα ασχοληθηκα με αυτα...ξεκινησα με τον δικο μου συναγερμο και εχω βαλει αλλους 10 απο τοτε σε φιλους...δεν ειναι τιποτα τοσο δυσκολο οσο φαινεται..κι εμενα οταν χρειαστηκα βοηθεια καποιος αλλος με βοηθησε οποτε αυτα ετσι ειναι σε αυτο το φορουμ πιστευω....καλη συνεχεια και οποια πληροφορια θελεις για τον συγκεκριμενο συναγερμο μας λες.....!

thanos_x
02-12-11, 20:24
Καλησπέρα
Θα πω την γνώμη μου και για τους δυο συναγερμούς επειδή έτυχε να τους δουλέψω και τους δύο.
Καμία σχέση από άποψη ποιότητας μα καμία...
Και να σου πώ και κάτι αγαπητέ φίλε καλύτερα να δώσει ο πελάτης κάτι παραπάνω και να πάρει κάτι πιο αξιόπιστο και να είσαι ήσυχος ότι θα δουλέψει σωστά...
Και μιλάμε πάντα για σύστημα ασφαλείας... δηλαδή κάτι που το τοποθετείς να προστατέψει την περιουσία κάποιου... στον βαθμό που δύναται να το κάνει...
Προσωπικά είδα ότι το Roiscok είναι πολύ "ασταθές" σαν σύστημα!
Μπορεί να είναι δελεαστική η τιμή του αλλά αν δεν δουλέψει σωστά όταν χρειαστεί η φθηνή τιμή θα πάει περίπατο!
Και κάτι τελευταίο και πιο σημαντικό για μένα προσωπικά...
Έχωδουλέψει ολα αυτά τα χρόνια πολλούς πίνακες απο ADEMCO PARADOX CADDX FBI παλιότερα εκείνους τους LMS και διάφορα άλλα που δεν θυμάμαι, αλλά το τελευταίο διάστημα αποφάσισα να βάζω πίνακα Ελληνικής Κατασκευής που για τα χρήματα του είναι μια χαρά!
Στο κάτω κάτω να στηρίξω μια Ελληνική εταιρεία που ζουν και 50 οικογένειες από αυτήν!
Να πάνε στα τσακίδια οι Κινέζοι... και μακάρι να φτιάχναμε και Ραντάρ Ελληνικά και επαφές τα πάντα... αν ήταν αξιόπιστα, ας στοίχιζαν και λίγο παραπάνω, θα στήριζα τις Ελληνικές μικρές επιχειρήσεις....
Και φυσικά είναι γνωστό σε όλους μας, ότι τα περισσότερα συστήματα ασφαλείας, τα εισαγωγής, κρατάνε από Κίνα μεριά κι αυτά... και τα παρεμφερή τους φυσικά...
Καλά λοιπόν έκανες φίλε Γιάννη και έβαλες Απόλλο στο σπίτι σου... προτίμησε να βάζεις και στα ξένα σπίτια κάτι που εμπιστεύθηκες και στο δικό σπίτι να τοποθετήσεις....

stinger
02-12-11, 21:38
ισως να εχεις δικιο θανο αλλα αν και η sigma εδινε και το πληκτρολογιο μαζι κι εγω θα τον προτιμουσα...ο roiscok ειναι αντιγραφο του rocnet και γιαυτο ισως ειναι και φθηνος..δεν ξερω αν ο roiscok εχει προβλημα ασταθειας οπως λες αλλα στο δικο μου σπιτι και σε οσους ξερω δεν ειχαν καποιο προβλημα εως τωρα φυσικα...και μαλιστα σε 2 περιπτωσεις διαρηξης λειτουργησαν κανονικα..δεν εχω ουτε μαγαζι ουτε αλλους συναγερμους δουλεψει για να κρινω και να συγκρινω..
ειχα παει σε ενα φιλο ο οποιος ειχε PARADOX συναγερμο τον οποιο δεν λειτουργουσε διοτι ειχε ψευδοσυναγερμους..κοιταζοντας τις μαγνητικες παγιδες ειδα πως ο εγκαταστατης του ειχε βαλει παγιδες απο αυτες που εχουν βιδα εξωτερικα και σφιγγει το καλωδιο εκει..επειδη ηταν μεταξυ τζαμι και μπατζουρι αυτες οι παγιδες ειχαν οξυδωσει οι συνδεσεις σε μερικες..μολις αλλαξε τις παγιδες ο συναγερμος του δεν ξαναεδωσε ψευδοσυναγερμο..φταιει ο συναγερμος??οχι..γιαυτο ειπα πιο πανω οτι η εγκατασταση ειναι το 70% του συναγερμου..δεν συγκρινω σε καμια περιπτωση τον apollo με τον roiscok διοτι δεν εχουν και τις ιδιες λειτουργιες..ο apollo εχει πιο πολλες και ισως δικαιως ειναι και πιο ακριβος

jomor
02-12-11, 23:55
όλες τις συνδέσεις (εκτός απο τις κλέμες στην πλακετα) τις κάνω με κόλληση και θερμοσυστελλόμενο.

επίσης οι κλέμες, μετά απο μια δυο μέρες, θέλουν ξανά λίγο σφίξιμο.

Τον Sigma τον επέλεξα ακριβώς για τον λόγο που ανέφερες, γιατί είναι ελληνικός αλλά ταυτόχρονα αξιόλογος, κι επειδή έδινε πολύ καλή τεκμηρίωση. Οι οδηγίες ήταν καταλυτικός παράγοντας. Επίσης είχε και δυνατότητα απομακρυσμένης διαχείρισης με το RTM-01 κάτι που το ήθελα. (αν είχε και web interface θα ήταν τρελλή περίπτωση)

Τον roiscok τον επέλεξα καθαρά για λόγους ευχρηστίας, εχει ελάχιστα κουμπιά, οπλιζει με ένα κουμπί, αφοπλίζει πληκτρολογώντας τον κωδικό, κάτι που θεωρώ ότι δεν θα δυσκολέψει τους γονείς μου.

Ο apollo οπλίζει με κωδικό και enter και αφοπλίζει με ακριβώς την ίδια κίνηση, οπότε μπορει να μπερδεύονται στο αν μόλις όπλισαν ή αφόπλισαν, εμάς μας φαίνονται αστεία αυτα, αλλα οι μεγάλοι ανθρωποι συχνά μπερδεύονται εύκολα "με αυτά τα διαόλια"...

Το ότι είναι κινέζος, δεν κρύβω ότι μου έχει προκαλέσει επιφυλάξεις, από την άλλη διαβάζω διαφορες περιπτώσεις όπου εχουν μείνει ικανοποιημένοι. Και η τιμή είναι ένα θέμα στην προκειμενη περιπτωση γιατι θέλουμε δύο συστήματα για δύο σπίτια, κι ο πατέρας μου δεν ήθελε να βάλει συναγερμο, με το ζόρι τον έπεισα, και το κόβω να τα βάζω απο την τσέπη μου. Στο εξοχικό ειναι ερημιά και τα βράδυα είναι μόνοι τους, τουλάχιστον ας υπάρχει συναγερμός, έστω και κινέζος, ότι βάζει κανείς, καλό ειναι.

Το πιο σημαντικό στον συναγερμό, πιο σημαντικό κι απ την εγκατάσταση, είναι να μην ξεχνάς να τον οπλίζεις, έστω κι όταν λειπεις για λίγο.

jomor
03-12-11, 19:51
Ρε παιδιά θα τρελλαθώ ναούμ.. Τον αγόρασα σήμερα και τον συνέδεσα στο τραπέζι να τον δοκιμάσω.

Εχω γεφυρώσει όλες τις ζώνες με αντίσταση 2Κ2, εχω συνδέσει πληκτρολόγιο, δεν εχω συνδέσει τηλεφωνική γραμμή και σειρήνα. Στο bell εχω μια 2Κ2 και ένα βολτόμετρο. Συνδέω μπαταρία και δίκτυο και ανοίγει κανονικά. Κάνει τον αρχικό έλεγχο και στο display βγάζει οκ, και κατόπιν Roiscok. Τα λαμπάκια power και ready είναι on. Ως εδω κανένα πρόβλημα. Οπλίζω, αφοπλίζω, ολα οκ. Επίσης έχω αλλάξει κωδικό master και έχω προσθέσει κι έναν user code. Επίσης έχω σετάρει ημερομηνία και ώρα. Ως τώρα μια χαρά.

Οπλίζω, περιμένω να περάσει ο χρόνος εξόδου, και κατόπιν προκαλώ μια "παραβίαση" σε μια ζώνη (αφαιρώντας για λίγο την αντίσταση). Ο πίνακας δίνει συναγερμό, έχω τάση στο bell για 3 λεπτά και κατά την διάρκεια αυτή το led ARM αναβοσβήνει και στο display μου δειχνει την ζώνη που έγινε η παραβίαση. Ως τώρα φυσιολογικά. Οταν ληξει ο συναγερμός, όλα επανέρχονται στο φυσιολογικό (δηλαδή δεν εχω τάση στο bell, το led ARM παραμενει σταθερά αναμμένο και η ζώνη έχει σβήσει από το display.

Πώς σκ@τά θα καταλάβω γυρνώντας σπίτι ότι έχει γίνει παραβίαση? Δεν θα πρεπε το led arm να παραμένει σε αναβόσβημα και μετά την λήξη του συναγερμού? Αν εχω καταλάβει σωστά από τις οδηγίες (γιατί τα αγγλικά του κινέζου είναι αντε γεια) θα πρεπε να συνεχίσει να αναβοσβήνει, που είναι και το λογικό, για να καταλάβει ο χρήστης επιστρέφοντας στο σπίτι ότι υπήρξε παραβίαση (έστω ότι δεν εχουμε γραμμή τηλεφώνου και δεν έχουμε ειδοποιηθεί τηλεφωνικά). H πλακέτα του πίνακα είναι version 6.6 συναρμολόγησης 8ος του 2011.

έτσι δουλεύει, ή ο δικός μου έχει παραξενιά ?

stinger
03-12-11, 21:28
οταν ο χρονος συναγερμου περασει τοτε επανερχεται σε επαναοπλιζει ο συναγερμος....το ενδεικτικο arm θα αναβοσβηνει και στην οθονη θα φαινεται σταθερα η ζωνη παραβιασης...αν εσυ τον απενεργοποιησεις πριν την ληξη χρονου του συναγερμου το arm θα σβησει...ετσι οπως τον λειτουργεις δεν γινεται να το δεις αυτο που θελεις...τοποθετησε τον και θα το καταλαβεις.
π.χ δεν υπολογισες πως εισαι εξω και μπαινεις σπιτι..αρα η ζωνη 1 της καθυστερησης θα διεγερθει πριν τον αφοπλισεις.το arm σωστα ειναι αναμενο μετα τον συναγερμο..οταν ομως μπεις στο σπιτι θα αναβοσβηνει....η συμβουλη μου ειναι να μην τον λειτουργεις στον ''αερα'' διοτι το πιο πιθανο ειναι να διμιουργησεις προβλημα στον συναγερμο.

thanos_x
03-12-11, 22:46
Οκ Φίλοι μου
Έμαθα κάτι όλα αυτά τα χρόνια ... πως κάτι δοκιμάζεται αν αντέχει στον χρόνο...
Ας περιμένουμε λοιπόν να δούμε τι θα γίνει...
Εγώ τουλάχιστον μέσα σε αυτό το φόρουμ έχω διαβάσει αρκετά πόστ που αναφέρουν θέματα με την συγκεκριμένη μάρκα..
Και δεν ήταν από θέμα εγκατάστασης...
Και να θυμόμαστε και κάτι πολύ πολύ σπουδαίο και σημαντικό!
Αυτό που αγοράσαμε αν προκύψει πρόβλημα βλάβης, που και πότε θα αποκατασταθεί αν μετά από μερικά χρόνια εξαφανιστεί από την αγορά όπως ξαφνικά εμφανίστηκε....
Με συγχωρείτε πολύ, αλλά εμπιστεύομαι πολύ περισσότερο, εταιρείες που είναι χρόνια στην αγορά και έχει δείξει η κάθε μία τι κάνει και πως καλύπτει η όχι τον τεχνικό, η τον απλό πελάτη, παρά εταιρείες που εισάγουν από καρφίτσες μέχρι χύτρες ταχύτητας, που λέει ο λόγος και που σε μερικούς μήνες μπορεί να μην ξαναδείς στον κατάλογο τους το προϊόν που αγόρασες, πράγμα που συνεπάγεται ότι το σέρβις του θα είναι μάλλον αδύνατον.
Θέλετε να απαριθμήσουμε εδώ πόσα προϊόντα εξαφανίστηκαν σαν διάττοντες αστέρες, από το στερέωμα, όπως ακριβώς εμφανίστηκαν;
Και ξέρετε τι έγινε με αυτούς που τα είχαν αγοράσει και χρειάστηκαν ανταλλακτικά; τους έμειναν αμανάτι και αγόρασαν άλλα...
Και επειδή εκτός από την καλή τιμή και την καλή δουλειά, που πρέπει να κάνει ένας τεχνικός, μέγιστη σημασία, έχει και το τί πουλάει σαν υλικό στον πελάτη...
Ο σοφός Λαός λέει το εξής και κλείνω με αυτό...
Το φθηνό το κρέας το τρώνε οι σκύλοι.... (Αν και εδώ που τα λέμε υπάρχουν σκύλοι που τρώνε καλύτερο κρέας και από εμάς, άμα έχουν πλούσια αφεντικίνα!).

jomor
03-12-11, 23:43
οταν ο χρονος συναγερμου περασει τοτε επανερχεται σε επαναοπλιζει ο συναγερμος....το ενδεικτικο arm θα αναβοσβηνει και στην οθονη θα φαινεται σταθερα η ζωνη παραβιασης...αν εσυ τον απενεργοποιησεις πριν την ληξη χρονου του συναγερμου το arm θα σβησει...ετσι οπως τον λειτουργεις δεν γινεται να το δεις αυτο που θελεις...τοποθετησε τον και θα το καταλαβεις.
π.χ δεν υπολογισες πως εισαι εξω και μπαινεις σπιτι..αρα η ζωνη 1 της καθυστερησης θα διεγερθει πριν τον αφοπλισεις.το arm σωστα ειναι αναμενο μετα τον συναγερμο..οταν ομως μπεις στο σπιτι θα αναβοσβηνει....η συμβουλη μου ειναι να μην τον λειτουργεις στον ''αερα'' διοτι το πιο πιθανο ειναι να διμιουργησεις προβλημα στον συναγερμο.

μα δεν είναι στον αέρα. Ολες οι ζώνες είναι τερματισμένες. το μόνο που λείπει ουσιαστικά απο την συνδεσμολογία είναι η γραμμή τηλεφώνου. Επειτα είνια φρόνιμο να τεστάρεις τον πίνακα πριν την τοποθέτηση. Το συστήνει ρητά και η sigma. Κανεις όλες τισ συνδέσεις αλλά αντί να συνδέσεις στις ζώνες τις καλωδιώσεις του σπιτιού, γεφυρώνεις με ΕΟL, έτσι ώστε να εξασφαλίσεις ότι ο πίνακας είναι οκ, αν συνδέσεις κατευθείαν στις καλωδιώσεις, εισάγεις και τον παράγοντα καλωδίωση σε ένα ενδεχόμενο πρόβλημα.

Επειτα εξομοίωσα ακριβώς την συμπεριφορά που περιγράφεις. Οπλισα και με Stay (που δεν χρειάζεται να ανοίξει στα πρώτα 30 δευτερόλεπτα η Ζ1) και κατόπιν προκάλεσα παραβίαση. Αφησα τον συγαγερμό να λήξει μόνος του χωρίς να αφοπλίσω. Το arm led επανήλθε σε σταθερό άναμμα, η παραβιασμένη ζώνη έσβησε από το display και τίποτα δεν έδειχνε ότι είχε προηγηθεί παραβίαση.

jomor
03-12-11, 23:59
@thanos: Συμφωνώ σχεδόν σε όλα όσα γράφεις, δεν περιμενα "παπάδες" από τον κινέζο, και είμαι προετοιμασμένος για το χειρότερο.
οι λόγοι για την συγκεκριμένη επιλογή όπως έγραψα ήταν δύο, ο οικονομικός και η απλότητα στην χρήση. Στην παρούσα φάση δεν υπηρχε δυνατότητα για κάτι ακριβότερο.

μετά τον apollo, με χάλασαν πολλές λεπτομέρειες στον roiscok, αλλά μπορώ να τις καταπιώ όλες, την ειδοποίηση όμως ότι εχει προηγηθεί όμως συναγερμός, ε νομίζω έιναι βασικό πράγμα.

Οσο για το service, σε κάτι που είναι τόσο φθηνό, δεν ξέρω αν έχει νόημα, εκτός απο την περίπτωση που ειναι χαλασμένο από καινούργιο (-->αντικατάσταση). με 68 ευρώ παίρνεις καινούργιο. Αν χαλάσει ενα lcd πληκτρολόγιο paradox θες 200 ευρώ να το αντικαταστήσεις, δηλαδή αν ειναι να σου κοστίζει και μια περιουσία δεν ξερω αν εχει νόημα. Γι αυτό η sigma μου φάνηκε η πιο λογική λύση από πολλές απόψεις. Απλά τώρα δεν μπορουσα να αγοράσω 2 apollo στην παρούσα φάση.

stinger
04-12-11, 09:31
Επειτα εξομοίωσα ακριβώς την συμπεριφορά που περιγράφεις. Οπλισα και με Stay (που δεν χρειάζεται να ανοίξει στα πρώτα 30 δευτερόλεπτα η Ζ1) και κατόπιν προκάλεσα παραβίαση. Αφησα τον συγαγερμό να λήξει μόνος του χωρίς να αφοπλίσω. Το arm led επανήλθε σε σταθερό άναμμα, η παραβιασμένη ζώνη έσβησε από το display και τίποτα δεν έδειχνε ότι είχε προηγηθεί παραβίαση.

μεχρι εδω καλα το περιγραφεις και αυτο ειναι το φυσιολογικο...οταν λοιπον πας να μπεις στο σπιτι σου και ανοιξεις την πορτα το arm led θα αρχισει να αναβοσβηνει και στην οθονη θα φαινεται και η ζωνη παραβιασης εως οτου τον αφοπλισεις...μετα θα σβησει.πιο πολλα μπορεις να δεις απο το αρχειο συμβαντων..

δυστηχως η οικονομικη κριση εχει περιορισει πολυ τις επιλογες ολων μας
30 ευρω εχει η κεντρικη πλακετα του RP-208CN

jomor
04-12-11, 09:44
Καλημέρα, πρωινός πρωινός βλέπω (εγώ ειμαι στην δουλεια κυριακάτικα..)

άρα όντως όταν επιστρέψω στο σπίτι και απενεργοποιήσω τον συναγερμό, δεν θα έχω κάποια οπτική ένδειξη ότι πχ πριν 3 ωρες είχε σημειωθεί παραβίαση και είχε χτυπήσει η σειρήνα.

βασικά προσπαθώ να καταλάβω αν αυτό είναι φυσιολογική συμπεριφορά ή αν ο δικός μου συναγερμός έχει κάποιο bug. Αν φυσιολογικά δεν με ειδοποιεί οπτικά ότι όσο ελειπα από το σπιτι υπήρξε παραβίαση (η οποια δεν εχει ακυρωθεί με αφόπλιση), οκ κανενα πρόβλημα, είπαμε δεν περιμενουμε παπάδες, απλά να διαπιστώσω οτι λειτουργεί καθ όλα φυσιολογικά θελω. Μπορώ από την έξοδο bell με ένα 555 να ανάψω ένα έξτρα led το οποίο θα κάνει reset στην επόμενη όπλιση (προγραμματίζοντας κατάλληλα και την UO) οπότε αν δω αναμμένο αυτο το led θα ξέρω ότι κάποια στιγμή είχε ηχησει η σειρήνα, αλλά το θέμα είναι ότι δεν έχω πια την πολυτέλεια του χρόνου για απανωτες κατασκευες... εχω και την συζυγο ετοιμόγεννη.. αμα και ο τηλεφωνητής δουλέψει κανονικά, no problem.

stinger
04-12-11, 09:54
θα εχεις οπτικη ενδειξη....το τι ωρα και ποτε χτυπησε ο συναγερμος μπορεις να το δεις απο το αρχειο συμβαντων...δεν χρειαζεται να κανεις οποιαδηποτε πατεντα πιστευω

jomor
04-12-11, 10:47
το λέει ρητά και στις ελληνικές οδηγίες:

Αν το ενδεικτικό ΑRM αναβοσβήνει, αυτό σημαίνει πως κάποια στιγμή διεγέρθηκε ο συναγερμός

υπάρχει μια περίπτωση όμως να έχουμε διαφορετική έκδοση του 208CN, γιατί η φωτογραφίες που υπάρχουν στις οδηγίες και σε όλα τα sites (εκτός από του κατασκευαστή) δείχνουν μια πλακέτα με ένα μεγάλο chip στην μέση. Η δική μου πλακέτα δεν έχει τέτοιο chip, άρα σίγουρα δεν τρέχουμε το ίδιο firmware. Kι επειδή λόγω επαγγέλματος (ΙΤ) έχω δει πολλές φορές σε καινούργες versions να επανέρχονται παιδικές ασθένειες που υπηρχαν σε συστήματα 3 εκδόσεις πριν, μάλλον πρέπει να μιλήσω με το service.

η παλιά πλακέτα είναι αυτή,

http://www.emimikos.gr/shop/images/P/RP208MB.jpg

ενώ εγώ έχω αυτήν :

http://www.roiscok.com/upload/image/mark_208.jpg

stinger
04-12-11, 14:04
την ιδια πλακετα και εκδοση εχουμε.εμενα εχει κατασκευαστει τον μαρτιο του 2011...για πιο πολλα αν θελεις παρε την TELE που ειναι ο αντιπροσωπος στην ελλαδα .. 2105584180 ειναι το τηλεφωνο τους και θα σε εξυπηρετησουν

jomor
04-12-11, 15:21
την ιδια πλακετα και εκδοση εχουμε.εμενα εχει κατασκευαστει τον μαρτιο του 2011...για πιο πολλα αν θελεις παρε την TELE που ειναι ο αντιπροσωπος στην ελλαδα .. 2105584180 ειναι το τηλεφωνο τους και θα σε εξυπηρετησουν

τότε έχω θέμα.

ευχαριστώ.

jomor
05-12-11, 09:41
@@... Πηρα τηλ και μου ειπαν ότι ειναι φυσιολογικό...!!