PDA

Επιστροφή στο Forum : Χρονοδιακόπτης για θερμοσίφωνα



nikomas50
30-11-11, 10:10
Η γυναίκα μου ξεχνάει μονίμως να κλείσει τον ηλιακό θερμοσίφωνα :angry: όταν τον ανάβει το πρωί με αποτέλεσμα να καταναλίσκει άσκοπα ενέργεια τις ημέρες που υπάρχει επαρκής ηλιοφάνεια.
Επειδή είμαι ελαφρώς ανίδεος από το τί σχετικό κυκλοφορεί στο εμπόριο, μήπως θα μπορούσε κάποιος να μου σχεδιάσει ένα σύστημα για να το βάλω στον ηλεκτρικό πίνακα του σπιτιού (έχει άφθονο χώρο) σε αντικατάσταση του διακόπτη του θερμοσίφωνα, ώστε να οπλίζει με ένα μπουτόν για μισή ώρα κάθε φορά;
Και κυρίως να μου πει και από πού θα προμηθευτώ τα απαιτούμενα υλικά.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.:byebye:
Νίκος

leosedf
30-11-11, 18:31
Πρώτο post σε εντελώς λάθος κατηγορία. Εδώ δεν μπορεί να απαντήσει κανείς btw.
Το θέμα μεταφέρεται.

xsterg
30-11-11, 19:03
αγαπητε φιλε, πρωτον θα πρεπει η ιδια να καταλαβει οτι το να αφηνει ανοιχτο τον οποιοδηποτε θερμοσιφωνα η μεγαλη παροχη ειναι ειδικα στις μερες μας καθαρη σπαταλη. εγω θα σου προτεινα εναν χρονοδιακοπτη σε συνδιασμο με ρελλε (και τα δυο ραγας). θα ενεργοποιειται ο θερμοσιφωνας για 15-20 λεπτα καθε μερα συμφωνα με τον προγραμματισμο και θα κλεινει μονος του. αφου βλεπω οτι δεν εχεις και μεγαλη σχεση με τα ηλεκτρολογικα θα προτεινα να υλοποιησει το κυκλωμα καποιος πιο σχετικος.
επισης θα προτεινα και κατι αλλο που δεν εχει κοστος. χρειαζεται ομως θεληση. αλλαγη των συνηθειων. τι εννοω? το καλοκαιρι ο ηλιακος εχει σε εμενα αφθονο νερο ολο το 24ωρο. τωρα τον χειμωνα ομως αλλαζουν. το πρωι ο ηλιακος εχει χλιαρο προς το ζεστο αλλα σε καμια περιπτωση δεν επαρκει για ζεστο μπανιο. ε το καλοκαιρι κανω μπανιο οποια ωρα της μερας γουσταρω. τωρα ομως προγραμματιζουμε το μπανιο της ημερας αργα το μεσημερι εως το βραδυ που εχει ζεστανει το νερο και δεν εχει προλαβει να κρυωσει. αν επεμενα να κανω το μπανιο μου το πρωι μεσα στον χειμωνα θα επρεπε να αναβω το πρωι τον ηλιακο για 10-15 λεπτα. με αυτην την αλλαγη σηνηθειας για τον χειμωνα ομως δεν τον αναβω ουτε λεπτο. ειναι μερικα πραγματα βρε παιδια που δεν χρειαζονται να εχει παει κανεις πανεπιστημιο. θεματα απλης νοημοσυνης ειναι... τωρα αν η αλλη επιμενει να τον αναβει και να τον ξεχναει ανοιχτο ισως θα πρεπει να επαναδιαπραγματευτεις το θεμα της προικας....

antonis_p
30-11-11, 19:30
Η γυναίκα μου ξεχνάει μονίμως να κλείσει τον ηλιακό θερμοσίφωνα :angry: όταν τον ανάβει το πρωί με αποτέλεσμα να καταναλίσκει άσκοπα ενέργεια τις ημέρες που υπάρχει επαρκής ηλιοφάνεια.
Επειδή είμαι ελαφρώς ανίδεος από το τί σχετικό κυκλοφορεί στο εμπόριο, μήπως θα μπορούσε κάποιος να μου σχεδιάσει ένα σύστημα για να το βάλω στον ηλεκτρικό πίνακα του σπιτιού (έχει άφθονο χώρο) σε αντικατάσταση του διακόπτη του θερμοσίφωνα, ώστε να οπλίζει με ένα μπουτόν για μισή ώρα κάθε φορά;
Και κυρίως να μου πει και από πού θα προμηθευτώ τα απαιτούμενα υλικά.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.:byebye:
Νίκος

Αφού έχει ηλιοφάνεια, ο θερμοσίφωνας δεν θα ενεργοποιηθεί. Έχει θερμοστάτη και η δουλειά του είναι να τον απενεργοποιεί όταν έχει φτάσει στην επιθυμητή θερμοκρασία.

Χρήσιμο θα ήταν να χαμηλώσεις τη θερμοκρασία του προκειμένου να μην ξοδεύεις ενέργεια για να φτάσεις το νερό σε κάποια θερμοκρασία που δεν το αντέχεις και θα το ξανακρυώσεις για να το χρησιμοποιήσεις.

GR_KYROS
30-11-11, 19:52
Μόνο για έμπειρους σε κατασκευές 220v
http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=54889

nikomas50
02-12-11, 00:08
Ευχαριστώ όλους όσους απάντησαν στο ερώτημά μου, κυρίως τον xsterg ο οποίος κατεννόησε απόλυτα τί ακριβώς ζητώ να κάνω.
Βαγγέλη διάβασα τα πάντα στο λινκ που έδωσες αλλά δε νομίζω ότι έχουν καμμία σχέση με αυτό που ζητώ.
Αντώνη η ηλιοφάνεια ξεκινά αρκετά λεπτά ή/και ώρες μετά τη στιγμή που εγώ θέλω να σβήνει ο θερμοσίφωνας.
Επίσης δε δήλωσα πλήρως άσχετος σε θέματα ηλεκτρολογικά, απλά ζήτησα αν γνωρίζει κάποιος συγκεκριμένα εξαρτήματα του εμπορίου που θα μπορούσα να προμηθευτώ να μου τα προτείνει (ανεξάρτητα από το κόστος της κατασκευής).
Υποδείξτε μου λοιπόν αν έχετε την καλοσύνη ένα συγκεκριμένο κατάλληλο χρονοδιακόπτη ράγας και ένα ρελαί ράγας που να μπορεί να σηκώσει τα 20-25Α που περνούν περίπου από την αντίσταση του θερμοσίφωνα και τα υπόλοιπα θα τα βρω.

Ευχαριστώ πολύ και πάλι!

lepouras
02-12-11, 03:54
http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=57613&page=3

αλλά μην ξεχνάς.

Προσοχή: Μεγάλη είναι η σοβαρότητα των κινδύνων από το ηλεκτρικό ρεύμα και ο τρόπος με τον οποίο επιδρά στον ανθρώπινο οργανισμό! Να είστε ιδιαίτερα προσεκτικοί και να παίρνετε όλα τα απαραίτητα μέτρα πρόληψης πριν ξεκινήσετε τις εργασίες σας σε υψηλή τάση!

nikomas50
04-12-11, 20:55
http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=57613&page=3

αλλά μην ξεχνάς.

Προσοχή: Μεγάλη είναι η σοβαρότητα των κινδύνων από το ηλεκτρικό ρεύμα και ο τρόπος με τον οποίο επιδρά στον ανθρώπινο οργανισμό! Να είστε ιδιαίτερα προσεκτικοί και να παίρνετε όλα τα απαραίτητα μέτρα πρόληψης πριν ξεκινήσετε τις εργασίες σας σε υψηλή τάση!

Ευχαριστώ πολύ! Αυτό ακριβώς ζητούσα.
Μιλάς φυσικά για το δικό σου διορθωμένο σχέδιο (αυτό με το ροζουλί).
Όταν βρω χρόνο θα το φτιάξω.
Να είσαι καλά!