PDA

Επιστροφή στο Forum : εκκίνηση πυροσβεστικού συγκροτήματος



JORDAN DAR
30-11-11, 22:16
γεια σας παιδιά Είμαι νέο μέλος, αλλά έχω διαβάσει αρκετά απο τα θέματα σας και βρίσκω ότι κάνετε καταπληκτική δουλειά. Ήθελα να σας κάνω μια ερώτηση σχετικά με τους αυτοματισμούς εκκίνησης πυροσβεστικού συγκροτήματος, ως γνωστών το συγκρότημα αποτελείται απο τρείς αντλίες (δυο ηλεκτροκίνητες και μια ντιζελοκίνητη) οι οποίες ενεργοποιούνται διαδοχικά από τους πρεσσοστάτες ανάλογα με την πτώση πίεσης του δικτύου, βέβαια η ντιζελοκίνητη ενεργοποιείται και στην περίπτωη που γίνει διακοπή ρεύματος. Το πρόβλημα στην δικιά μου την περίπτωση είναι ότι η συνδεσμολογία της ντιζελοκίνητης αντλίας στην εκκίνηση είναι ορθολογική (ξεκινά από εντολή στον πιεζοστάτη), αλλά δεν τερματίζει με την ίδια εντολή. Έτσι για να διακοπεί η λειτουργία της αντλίας θα πρέπει να γίνει χειροκίνητα, χαμηλώνοντας της το γκάζι. Ψάχνοντας την ΜΕΚ εντόπισα μια ηλεκτρομαγνητική η οποία όταν τροφοδοτηθεί με 12 V διακόπτει την παροχή πετρελαίου και συνεπώς σβήνει. Το ερώτημα είναι πως μπορώ να την συνδέσω στο κύκλωμα ώστε μόλις η πίεση φτάσει εκεί που έχει ρυθμιστεί ο πρεσσοστάτης να σταματάει η ντιζελοκίνητη αυτόματα . Προφανώς με κάποιο ρελέ αλλά και την υπάρξη χρονικού ώστε να μην σταματάει αμέσως. Ευχαριστώ εκ των προτέρων...

mike_gr
30-11-11, 22:45
κανονικα ο πρεσσοστατης που δινει εντολη να εκκινησει ο κινητηρας (διαβαζοντας χαμηλη πιεση),πρεπει να δωσει εντολη και να σβησει(διαβαζοντας υψηλη πιεση για το δυκτιο),
για τσεκαρισε τον μηπως ειναι χαλασμενος,
ενα κομπλε συγκροτημα εχει σιγουρα κυκλωμα να σβηνει τον κινητηρα αλλιως θα πρεσαρε συνεχεια με ολα τα επακολουθα.
επειδη τυχαινει να εχω τοποθετησει τετοιο συστημα ηταν ολα κομπλε.

η μια ηλεκτροκινητη αντλια λεγεται και jokey,ειναι η μικρη που κραταει στανταρ πιεση στο δυκτιο,
η πιο μεγαλη αντλια ενεργοποιηται σε περιπτωση χρησης του δυκτιου και οπου δεν ειναι δυνατη η πληρωση απο την jokey,
και η μηχανοκινητη ενεργοποιηται οταν υπαρχει ζητηση νερου και δεν υπαρχει ηλεκτρικο ρευμα

Ηλιας Α
30-11-11, 23:05
Εύκολο να σχεδιαστεί κάτι τέτοιο, πιθανόν να θέλεις και ένα χρονικό ακόμη για να κόβει την τάση 12 V στην Η/Β.
Αυτό όμως που πρέπει να σε προβληματίσει, μιας και έχει σχέση με την πυρόσβεση είναι αν πρέπει να γίνει αυτό, και αυτό το λέω μήπως είναι προτιμότερο να συνεχίσει να δουλεύει (ΰ) η ντίζελ μέχρι κάποιος να τη σταματήσει, παρά να προσθέσεις κυκλώματα τα οποία πιθανόν να μπλοκάρουν και να μην μπορεί να ξεκινήσει η ντίζελ όταν χρειαστεί.
(ΰ) Με 2 ηλεκτροκίνητες αντλίες η εκκίνηση της ντίζελ πιστεύω να είναι σπάνια, και στις σπάνιες αυτές περιπτώσεις τις περισσότερες φορές από διακοπή τάσης και όχι από τον πρεσσοστάτη, άρα μια διακοπή και επαναφορά τάσης στην εγκατάσταση θα προκαλέσει πολλά προβλήματα για τα οποία κάποιος πρέπει επιλύσει, ε αυτός ο κάποιος ας σβήσει και την ντίζελ.

JORDAN DAR
01-12-11, 00:26
σας ευχαριστώ παιδια για τις απαντησεις σας, τους πρεσσοστάτες τους έχω ρυθμίσει να ανοίγουν διαδοχικά, αρχικά της jockey με diff 1bar για τις μικροδιαρροές , έπειτα η κύρια με diff 2bar και τέλος την diesel με diff 3bar , με αυτήν την ρύθμιση πέτυχα τα 4,5 bar στην πιο απομακρυσμένη φωλιά που ζητά η πυροσβεστική, αφού υπολόγισα στατικά ύψη κτλ.
το θέμα είναι ότι ο πρεσοστάτης δίνει εντολή μόλις πιάσει την επιθυμητή πίεση να κλείσει η ΜΕΚ, αλλά δεν κλείνει και αυτό γίνεται γιατί δεν του κόβει τα πετρέλαια απο την ηλεκτρομαγνητική.
Αυτό που με ανησυχεί είναι το εξής : επειδή το κτίριο είναι μεγάλο και υπάρχουν μικροδιαρροές στο σύστημα, με συνέπεια μικρές πτώσεις πίεσης τις οποίες καλύπτει η jockey δουλεύοντας ελάχιστα και αναπληρώνει και τότε κόβει. Εάν για κάποιο λόγο κοπεί το ρεύμα και πέφτει σιγά-σιγά η πίεση και φυσικά δεν θα ξεκινήσουν οι ηλεκτροκίνητες και πάρει η diesel όταν πιάσει την πίεση που ρυθμίστηκε δεν θα κόψει με συνέπεια υδραυλικά πλήγματα. Για αυτό λέω να της βάλω κάποιον αυτοματισμό να κόβει μόλις πιάσει την επιθυμητή πίεση.

Ηλιας Α
01-12-11, 01:05
Απάντησέ μου σ΄αυτά: 1) Ποιο είναι το μέγιστο μανομετρικό της αντλίας ντίζελ. 2) Σε ποιο ύψος βρίσκεται η τελευταία φωλιά. 3) Ποια είναι η χωρητικότητα της συστοιχίας. 4) Ποια είναι η ισχύς της ντίζελ.

JORDAN DAR
01-12-11, 08:55
Φίλε Ηλία, κατ ΄αρχάς σε ευχαριστώ για τον ενδιαφέρον σου, απο αυτά που θες να σου πώ αυτή τη στιγμή τα μόνο που θυμάμαι είναι η απόσταση της τελευταίας φωλιάς από το συγκρότημα που είναι 23,3 μ, συνεπώς 2,3bar στατική πίεση συν 4,5bar που πρέπει να έχει στην τελευταία φωλιά, άρα 6,8bar, περίπου 7bar.
Έτσι έκανα τις παρακάτω ρυθμίσεις στους πρεσσοστάτες : jockey 7bar-1bar (diff) άρα εκκίνηση jockey στα 6bar
κύρια η/κ 6,5bar-2 bar (diff) ,άρα εκκκίνηση κύριας αντλίας στα 4,5bar, ντιζελοκίνητη 7bar- 3 bar (diff) άρα εκκίνηση diesel στα 4 bar. Το σύστημα δούλεψε με επιτυχία με αυτές τις ρυθμίσεις , το ζήτημα είναι στο πώς θα δώσω εντολή στην ηλεκτρομαγνητική της diesel για να σταματήσει όταν το δίκτυο έχει την απαιτούμενη πίεση και δεν χρειάζεται να λειτουργεί.
Για τα υπόλοιπα που ρώτησες θα τα δώ σήμερα και θα σου πώ, αν και κατά την γνώμη μου δεν χρειάζονται κάπου σε αυτό που ρωτάω.
Κατά την γνώμη μου χρειάζομαι ένα ρελέ και ένα χρονικό,το ζήτημα είναι πως θα κάνω την σύνδεση αυτών και τι ρελέ χρειάζομαι?

Ηλιας Α
01-12-11, 09:45
Για τα υπόλοιπα που ρώτησες θα τα δώ σήμερα και θα σου πώ, αν και κατά την γνώμη μου δεν χρειάζονται κάπου σε αυτό που ρωτάω.
Κατά την γνώμη μου χρειάζομαι ένα ρελέ και ένα χρονικό,το ζήτημα είναι πως θα κάνω την σύνδεση αυτών και τι ρελέ χρειάζομαι?
<< αν και κατά την γνώμη μου δεν χρειάζονται κάπου σε αυτό που ρωτάω.>>
Ναι δε θα χρειαζόταν αν είχα πεισθεί ότι η ντίζελ πρέπει να μπαίνει σε λειτουργία χωρίς να υπάρχει σοβαρός λόγος π.χ διακοπή τάσης ή βλάβη των ηλ αντλιών, και όπως έγραψα σε προγενέστερο μήνυμα αν ξεκινήσει η ντίζελ από διακοπή τάσης - που αυτό σπάνια υποθέτω κανονικά πρέπει να συμβαίνει - δε λέει τίποτα να συνεχίσει να δουλεύει μέχρι κάποιος να τη σταματήσει, και τώρα συμπληρώνω ότι τα ίδια ισχύουν και σε περίπτωση άλλης βλάβης ( εκτός από διακοπή τάσης ) των ηλ αντλιών.
Με άλλα λόγια η ντίζελ είναι εκτάκτου ανάγκης και έτσι πρέπει να συνεχίσει να δουλεύει, οι ηλ αντλίες πρέπει να είναι σε θέση να κρατάν την απαραίτητη πίεση εκτός και υπάρχει διακοπή ή βλάβη τους.

cycler
01-12-11, 12:59
Πάρα πολλά πυροσβεστικά συγκροτήματα λειτουργούν έτσι όπως το θες, δηλαδή να σβήνει ο πετρελαιοκινητήρας μόλις ανέβει ξανά η πίεση.
Αυτό όμως δεν είναι και το καλύτερο, όπως σωστά επισημαίνει ο Ηλίας. Γι' αυτό το λόγο και η νέα οδηγία της Ευρωπαικής Ένωσης (ΕΝ 12845) προβλέπει ότι η ντιζελομηχανή θα σβήνει μόνο χειροκίνητα. Βέβαια προβλέπει και ότι η αντλία της θα είναι για συνεχόμενη λειτουργία και δεν θα καταστρέψει το πυροσβεστικό δίκτυο. Θα πρέπει να γίνονται σοβαρές μελέτες και σωστός έλεγχος από την πυροσβεστική. Δυστυχώς δεν εφαρμόζεται με μορφή νόμου ακόμα απ,όσο ξέρω.
Πάντως να είσαι προετοιμασμένος για μελλοντικές εξελίξεις...

Ηλιας Α
01-12-11, 13:26
Πάρα ..............................

<< Γι' αυτό το λόγο και η νέα οδηγία της Ευρωπαικής Ένωσης (ΕΝ 12845) προβλέπει ότι η ντιζελομηχανή θα σβήνει μόνο χειροκίνητα.>>
Δεν είμαι γνώστης της (ΕΝ 12845), αλλά με την κοινή λογική δεν πρέπει η ντίζελ να σταματά αυτόματα.
<< Βέβαια προβλέπει και ότι η αντλία της θα είναι για συνεχόμενη λειτουργία και δεν θα καταστρέψει το πυροσβεστικό δίκτυο.>>
Υπάρχουν αρκετοί μηχανισμοί για αυτή την περίπτωση, οι οποίοι και βεβαίως έχουν κάποιο κόστος.

JORDAN DAR
01-12-11, 17:28
Σας ευχαριστώ παιδιά για τις απαντήσεις σας, την Ευρωπαική οδηγία δεν την είχα λάβει υπόψιν. Να ξεκαθαρίσω κάτι, ότι το συγκρότημα στο οποίο αναφέρομαι δεν το εγκατέστησα εγώ, είναι εγκατεστημένο σε δημόσιο κτίριο εδώ και δέκα χρόνια και δεν δούλευε και εγώ εργάζομαι σε μια τεχνική εταιρεία που ανέλαβε την συντήρηση του κτιρίου και μου ανέθεσαν να συμμορφώσω το πυροσβεστικό. Ύστερα απο τις ρυθμίσεις στους πρεσσοστάτες, στην δοκιμή που ακολούθησε με ανοιγμα όσων περισσότερων φωλιών, οι ηλεκτροκίνητες ξεκίνησαν άψογα και με μια τεχνητή διακοπή ρεύματος ξεκίνησε και η μηχανοκίνητη, η πίεση βέβαια που προβλέπεται να έχω στο πιο απομακρυσμένο σημείο της εγκατάστασης την είχα και όταν δούλευαν οι ηλεκτρικές μόνο και όταν δούλεψε μόνο η ντιζελ.
το ζήτημα είναι αν κάποιο βράδυ γίνει διακοπή ρεύματος και απο τις μικροδιαρροές που δημιουργούνται και τις οποίες κάλυπτε η jockey , μόλις η ντιζελοκίνητη φτάσει την πίεση στα επιθυμητά όρια τι γίνεται που η εντολή απο πρεσσοστάτη δεν την αγγίζει???σώζει η βαλβίδα.....
σε άλλα συγκροτήματα που έχω δεί σταματάει η μηχανοκίνητη ,για αυτό αν έχει κανείς κανένα σχεδιάκι ή καμια ιδέα για το πως να το υλοποιήσω πολύ θα με βοήθαγε...

mike_gr
01-12-11, 22:38
πρεπει οπωσδηποτε να κοβει η ντηζελ μονη της αλλιως θα τιναχθει το δυκτιο,θα δω μηπως βρω αυριο κανα σχεδιο για να δεις κατασκευαστικα πως ειναι ο αυτοματισμος

JORDAN DAR
01-12-11, 23:32
σας ευχαριστω όλους σας για τις γνώμες που λέτε...

junior
02-12-11, 05:58
Το συστημα θα πρεπει να εχει καποια βαλβιδα εκτονωσης σε περιπτωση που η πιεση ξεπερασει τα ορια . Ας πουμε οτι καποια στιγμη το ρελε κολαει και δεν κλεινει η μεκ ή ο ηλεκτροκινητηρας .

Ηλιας Α
02-12-11, 10:12
Το συστημα θα πρεπει να εχει καποια βαλβιδα εκτονωσης σε περιπτωση που η πιεση ξεπερασει τα ορια . Ας πουμε οτι καποια στιγμη το ρελε κολαει και δεν κλεινει η μεκ ή ο ηλεκτροκινητηρας .
<< Το συστημα θα πρεπει να εχει καποια βαλβιδα εκτονωσης σε περιπτωση που η πιεση ξεπερασει τα ορια >>
Ναι! εκτόνωσης με την έννοια το εκτονούμενο νερό να επιστρέφει στην αναρρόφηση, έτσι δε θα έχει τα: << και πάρει η diesel όταν πιάσει την πίεση που ρυθμίστηκε δεν θα κόψει με συνέπεια υδραυλικά πλήγματα.>>, που φοβάται ο Ιορδάνης (JORDAN DAR (http://www.hlektronika.gr/forum/member.php?u=53700)>>
Το οποίο και επισήμανα στο 9 μήνυμα.

cycler
02-12-11, 16:41
Ναι By-Pass!

Αν όμως θέλει να κόβει τον κινητήρα, ας δει πρώτα τον αυτοματισμό εκκίνησης που αυτός φοράει. Την πλακέτα που κάνει τις μιζιές δηλαδή. Συνήθως υπάρχει έξοδος έτοιμη για σβήσιμο του κινητήρα, είτε με ηλεκτροβαλβίδα πετρελαίου, είτε με σβηστήρι -ηλεκτρομαγνήτη που τραβά, σβήνει και ελευθερώνει-

JORDAN DAR
02-12-11, 16:45
το γνωριζω φιλε Ηλια οτι πρεπει να υπαρχει βαλβιδα εκτονωσης και η οποια δεν υπαρχει, καθως και γνωριζω οτι πρεπει να ανοιγει 2bar πανω απο την πιεση του δικτυου πυροσβεσης, σε αυτην την περιπτωση στα 9bar και εχω κανει αιτηση να μου φερουν, αλλα η δημοσια υπηρεσια θα την φερει σε κατι χρονια ετσι οπως ειναι η κατασταση και μεχρι τοτε...για αυτο προσπαθω να βγαλω μια ακρη εφοσον το προβλεπει η εταιρεια κατασκευης συγκροτηματος οπως ειδα στα χαρτια του,απλα δεν το συνδεσαν και παρεδωσαν το εργο ετσι χωρις να δουλευει καν το συγκροτημα. τωρα δουλευει αλλα το προβλημα ειναι αυτο και η απουσια της βαλβιδας ασφαλειας....
εδω τον σωληνα δοκιμης του πυροσβεστικου τον ριχνουν στην δεξαμενη ποσιμου νερου...ελεος..εφριξα....με τα παλιοσιδερενια εξαρτηματα...

JORDAN DAR
02-12-11, 16:49
φιλε θεοδωρε μεσα πλακετα για τις επαναληπτικες μιζιες στην περιπτωση μη εκκινησης της μεκ δεν εχει, εχει συμβατικο και δεν βγαζω ακρη....
βρηκα και την ηλεκτρομαγνητικη που κοβει τα πετρελαια αλλα την εχουν συνδεσει στο πρεσσοστατη λαδιου...θα ανεβασω καμια φωτο του πινακα μηπως βγαλουμε καλυτερα ακρη...εχει και ενα σχεδιακι της κακιας ωρας...