PDA

Επιστροφή στο Forum : Beeper για σκυλο



detroo
03-12-11, 04:31
Καλησπερα σε ολους , υπαρχει περιπτωση να μπορεσω να βρε καπου σχεδιο για PCB για ενα beeper σκυλου για κυνηγη??

Ευχαριστω εκ των προτερων

leosedf
03-12-11, 11:20
Ένα τηλεχειριστήριο με ένα buzzer χρειάζεσαι. Υπάρχουν στο ebay έτοιμες πλακέτες με πολύ χαμηλές τιμές.

ikaros1978
03-12-11, 11:22
Mαλλον ο φιλος μας Κωστα πρεπει να θελει μια συσκευη που φοριεται στο λαιμο του σκυλου και κανει ενα beep καθε 2-3 δευτερολεπτα.Οταν ο σκυλος ακινητοποιειται (που σημαινει οτι φερμαρει που λενε) τοτε το beep ειναι συνεχομενο.

ΥΓ τι χομπυ κι αυτα !!! :lool:

leosedf
03-12-11, 11:27
Α εγώ νόμιζα θέλει εκείνο που σφυρίζει για να ειδοποιεί το σκύλο.

lepouras
03-12-11, 15:31
off topic
μα καλά που πήγε η εποχή με το παραδοσιακό κυνήγι.όπως πάει και ο πατέρας μου( φέρνει χόρτα ρίγανες και διάφορα ζαρζαβατικά πίσω:lool:) σε λίγο βλέπω τα σκυλιά με GPS, κάμερες, αποστασιόμετρο, λέιζερ και τα όπλα με κατευθυνόμενα βλήματα:biggrin:.

xristos21
18-12-11, 01:36
αν γνώριζε καποιος θα με ενδιεφερε κ εμενα αυτο...

spyropap
18-12-11, 13:59
Εγώ ξέρω αυτό που κάνει και για ανθρώπους.
http://www.google.com/imgres?q=μAh+choke&hl=el&rls=com.microsoft:el:IE-SearchBox&biw=1024&bih=674&tbm=isch&tbnid=o-dCpnI5Ho-M9M:&imgrefurl=http://www.moma.org/interactives/exhibitions/2011/talktome/objects/145506/&docid=P6dVb_eRKxu3QM&imgurl=http://moma.org/interactives/exhibitions/2011/talktome/assets/TTM_085-large.jpg&w=1200&h=880&ei=iL_pTojjJdCbOpLWqJgI&zoom=1&iact=hc&vpx=246&vpy=236&dur=4469&hovh=192&hovw=262&tx=136&ty=96&sig=106708431027329113808&page=3&tbnh=142&tbnw=203&start=30&ndsp=15&ved=1t:429,r:1,s:30

Απλά πατάς το κουμπί, το λουρί σφίγγει και το θύμα πνίγεται.. χα χα τρομερή τεχνολογία.
Μόνο δονεί, κρίμα. Εντάξει μπορείτε να το βάλετε κάπου..

xristos21
20-12-11, 04:17
κανενας αλλος με πιο εξυπνη λυση απο του spyropap..;; μερικοι ανθρωποι αξιζει να το φορεσουν αυτο ομως!!

dalai
20-12-11, 22:16
δεν διευκρινυζεις τι ακριβως θελεις...

Danza
20-12-11, 22:17
Εγώ ξέρω αυτό που κάνει και για ανθρώπους.
http://www.google.com/imgres?q=μAh+choke&hl=el&rls=com.microsoft:el:IE-SearchBox&biw=1024&bih=674&tbm=isch&tbnid=o-dCpnI5Ho-M9M:&imgrefurl=http://www.moma.org/interactives/exhibitions/2011/talktome/objects/145506/&docid=P6dVb_eRKxu3QM&imgurl=http://moma.org/interactives/exhibitions/2011/talktome/assets/TTM_085-large.jpg&w=1200&h=880&ei=iL_pTojjJdCbOpLWqJgI&zoom=1&iact=hc&vpx=246&vpy=236&dur=4469&hovh=192&hovw=262&tx=136&ty=96&sig=106708431027329113808&page=3&tbnh=142&tbnw=203&start=30&ndsp=15&ved=1t:429,r:1,s:30 (http://www.google.com/imgres?q=%CE%BCAh+choke&hl=el&rls=com.microsoft:el:IE-SearchBox&biw=1024&bih=674&tbm=isch&tbnid=o-dCpnI5Ho-M9M:&imgrefurl=http://www.moma.org/interactives/exhibitions/2011/talktome/objects/145506/&docid=P6dVb_eRKxu3QM&imgurl=http://moma.org/interactives/exhibitions/2011/talktome/assets/TTM_085-large.jpg&w=1200&h=880&ei=iL_pTojjJdCbOpLWqJgI&zoom=1&iact=hc&vpx=246&vpy=236&dur=4469&hovh=192&hovw=262&tx=136&ty=96&sig=106708431027329113808&page=3&tbnh=142&tbnw=203&start=30&ndsp=15&ved=1t:429,r:1,s:30)

Απλά πατάς το κουμπί, το λουρί σφίγγει και το θύμα πνίγεται.. χα χα τρομερή τεχνολογία.
Μόνο δονεί, κρίμα. Εντάξει μπορείτε να το βάλετε κάπου..

Ωραίο γκαντζετάκι για πεθερές.....! χαχαχαχα

xristos21
21-12-11, 15:28
δεν διευκρινυζεις τι ακριβως θελεις...
ειναι ενα κολαρο για τα σκυλια που το φορανε και χτυπαει οταν το σκυλι ακινητοποιηθει. αυτο που με δυσκολευει πιο πολυ ειναι το πως ξεκιναει οταν ακινητοποιειται. Δηλαδη χρειαζομαι ενα διακοπτη η καποιο κυκλωματακι που να ανοιγει στην ακινησια! Ευχαριστω εκ των προτερων...

SRF
21-12-11, 16:29
Έχω φτιάξει τέτοιο, που μάλιστα με επιλογή γίνεται beeper είτε για φέρμα, είτε για τρέξιμο, αλλά επειδή είναι εμπορικό προϊόν δυστυχώς δεν μπορώ να δώσω περαιτέρω πληροφορίες για το πως σχεδιάζεται! Παρ' όλα αυτά γινόταν με διακόπτες υδραργύρου παλαιότερα, και τώρα με τους αντικαταστάτες τους... :wiink:

xristos21
22-12-11, 02:56
Έχω φτιάξει τέτοιο, που μάλιστα με επιλογή γίνεται beeper είτε για φέρμα, είτε για τρέξιμο, αλλά επειδή είναι εμπορικό προϊόν δυστυχώς δεν μπορώ να δώσω περαιτέρω πληροφορίες για το πως σχεδιάζεται! Παρ' όλα αυτά γινόταν με διακόπτες υδραργύρου παλαιότερα, και τώρα με τους αντικαταστάτες τους... :wiink:
βασικα το μονο που χρειαζομαι ειναι να μαθω ποιοι ειναι οι αντικαταστατες των διακοπτων υδραργυρου. το υπολοιπο σχεδον το εχω υλοποιησει αλλα με διακοπτη υδραργυρου ο οποιος δεν ειναι τοσο σταθερος σε μερικα θεματα. αν με βοηθουσες λιγο θα το εκτιμουσα.. ευχαριστω εκ των προτερων.

ikaros1978
22-12-11, 03:04
ψαξε κατι σε adxl ολοκληρωμενο.
g sensor , accelerometer κτλ
Aυτα αντικαθιστουν με ειδικα κυκλωματα (μικροελεγκτες) βεβαια τους διακοπτες υδραργυρου

street
22-12-11, 03:27
μπορεί ν κάνω και λάθος ! αλλά γιατί νομίζω οτι οι σκυλοι που είναι πλεν μέλος τς οικογενείας του ιδιοκτήτη τους , που τους μεγάλωσε απο μικρούς εκεί , δεν έχουν ανάγκη απο beeper ? και όπως είπε κάποιος πιο πάνω είναι " εμπορικοί λόγοι " για να μην με πιάσουν τα φιλοζωικά μου βραδιάτικα και πω και τίποτα χοντρό άλλος είναι που πρέπει να φορέσει το κολάρο μπιπερ σκύλου και οχι ο σκύλος η το οποιοδήποτε ζώο.

SRF
22-12-11, 11:13
μπορεί ν κάνω και λάθος ! αλλά γιατί νομίζω οτι οι σκυλοι που είναι πλεν μέλος τς οικογενείας του ιδιοκτήτη τους , που τους μεγάλωσε απο μικρούς εκεί , δεν έχουν ανάγκη απο beeper ? και όπως είπε κάποιος πιο πάνω είναι " εμπορικοί λόγοι " για να μην με πιάσουν τα φιλοζωικά μου βραδιάτικα και πω και τίποτα χοντρό άλλος είναι που πρέπει να φορέσει το κολάρο μπιπερ σκύλου και οχι ο σκύλος η το οποιοδήποτε ζώο.

Επειδή η ηλιθιότης είναι όντως ένα προνόμιο για κάποιους, καλό θα είναι να διευκρινίζονται κάποια πράγματα για αυτούς... όντως!
Μιλάμε για beeper που το μόνο που κάνει είναι να βγάζει έναν ήχο όταν
Α) ένας κυνηγετικός σκύλος, που είναι αμολυμένοςκαι τρέχει σαν τρελλός στο βουνό... και πιθανώς μακριά από την "οικογένειά" του που περιμένει πιό πίσω η κάπου αλλού με ένα όπλο για να βγάλει αυτός (ο σκύλος) ένα θήραμα (άλλο ζωάκι που το αξιαγάπητο ζωάκι ο σκύλος της οικογένειάς σου κυνηγάει ως μέλος της) να πεταχτεί και ο οικογενειάρχης της σκυλοοικογενείας να του ρίξει την τουφεκιά, για να πάει ο μικρός τετράποδος να το φέρει, με τόση χαρά και ευτυχία!!!
Β) όταν το μέλος της οικογένειάς σου αυτής αράζει πολλή ώρα κάπου και "χάνεται" κάπου στο δάσος που κυνηγάει παρέα με τον οικογενειάρχη του, άλλα ορφανά (άνευ οικογενείας τέτοιου τύπου δηλαδή) ζωάκια!!!

Επειδή λοιπόν μιλάμε για τέτοια beeper, μόνο ήχου!!! καλό είναι να μαζεύεις την οικογενειακή σκυλολογική σου, αφού άλλωστε πόσοι και πόσοι μέχρι σήμερα φοράνε κουδουνάκια, σε σκυλάκια & γατούλες τους (μηχανικό ανάλογο του beeper αυτού) για να ξέρουν που είναι!!!
Αυτοί οι ίδιοι "φιλόζωοι" όμως... έχουν βάλει οικοιοθελώς ΚΑΙ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΑΝΤΙΔΡΑΣΟΥΝ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΑ "ΣΠΟΥΔΑΙΑ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΟΦΙΛΟΖΩΪΚΑ" ΤΟΥΣ, στα άμοιρα αυτά μέλη της "σκυλοοικογενείας" τους, και τσιπάκια RFID... και ΟΧΙ ΣΕ ΚΟΛΛΑΡΟ ΑΠΛΑ, ΑΛΛΑ ΜΕ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗ ΜΟΝΙΜΑ ΣΤΟ ΣΩΜΑ ΤΟΥΣ, ενδοδερμικα!!!
ΑΥΤΟ ΑΛΗΘΕΙΑ ΔΕΝ ΠΕΙΡΑΞΕ ΠΟΤΕ ΚΑΝΕΝΑΝ ΦΙΛΟΖΩΟ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΡΧΗ, ΑΛΛΑ ΤΟΝ ΣΚΥΛΟ ΒΕΒΑΙΑ ΔΕΝ ΤΟΝ ΡΩΤΗΣΕ ΚΑΝΕΙΣ!!!
Είναι τόσο δε "έξυπνοι" & "δίκαιοι" εντός των μελών της "οικογενείας τους" που αυτό δεν το έχουν κάνει επίσης οικοιοθελώς & σε όλα τα υπόλοιπα μέλη της οικογενείας τους... τα ανθρώπινα παιδιά τους, την γυναίκα τους, και τους εαυτούς τους, γιατί ΔΕΝ το ανέχονται ή δεν το χρειάζονται ως "άνθρωποι" και καλά!!!
Εκεί η "διάκριση" εντός της οικογενείας τους, ξεχωρίζει κατά αυτούς (αυθαίρετα δηλαδή) το ποιό μέλος είναι /χαρακτηρίζουν ζώο και ποιό όχι, χωρίς να έχουν ποτέ δει στον καθρέπτη τους πρώτα!!!

street
23-12-11, 03:31
πρώτα σου επιστρέφω τους υβριστικούς χαρακτηρισμούς σου , εννοείται οτι και δεν θα μπω στην τρύπα να απαντήσω στο προτρεχων αυτιστικό και "συχνά" αυτοπροβαλομενο σεντόνι σου! έχουμε και πμ , φιλάκια :wiink:

xristos21
23-12-11, 03:59
ψαξε κατι σε adxl ολοκληρωμενο.
g sensor , accelerometer κτλ
Aυτα αντικαθιστουν με ειδικα κυκλωματα (μικροελεγκτες) βεβαια τους διακοπτες υδραργυρου

σε ευχαριστω πολυ. θα προσπαθησω να κανω οτι μπορω. αν δεν τα καταφερω τελικα μαλλον θα στηριχτω στον υδραργυρο. παντως με βοηθησες αρκετα!! σε ευχαριστω κ παλι.!!

Πέτροs
23-12-11, 09:18
Παλαιότερα είχα φτιάξει ένα beeper χρησιμοποιώνταs ένα κύκλωμα χρονοκαθυστέρησηs μέ τό 555 καί ένα διακόπτη υδραργύρου, χτύπαγε μόνο στή φέρμα καί αφού ό σκύλοs ήταν ακινητοποιημέμοs ήδη 20 δευτερόλεπτα, έτσι τό είχα ρυθμίσει. Δούλευε πάρα πολύ καλά.

ikaros1978
23-12-11, 10:57
Παλαιότερα είχα φτιάξει ένα beeper χρησιμοποιώνταs ένα κύκλωμα χρονοκαθυστέρησηs μέ τό 555 καί ένα διακόπτη υδραργύρου, χτύπαγε μόνο στή φέρμα καί αφού ό σκύλοs ήταν ακινητοποιημέμοs ήδη 20 δευτερόλεπτα, έτσι τό είχα ρυθμίσει. Δούλευε πάρα πολύ καλά.

αυτη κατ εμε ειναι η καλυτερη και φθηνοτερη λυση αν καταφερεις και το ρυθμισεις σωστα.Και βγαινει και πολυ μικρη σε μεγεθος η πλακετιτσα ειδικα αν βαλεις 555 smd.Eπισης και απο καταναλωση ειναι καλυτερο.

SRF
23-12-11, 11:54
πρώτα σου επιστρέφω τους υβριστικούς χαρακτηρισμούς σου , εννοείται οτι και δεν θα μπω στην τρύπα να απαντήσω στο προτρεχων αυτιστικό και "συχνά" αυτοπροβαλομενο σεντόνι σου! έχουμε και πμ , φιλάκια :wiink:

Ξεκινώντας από το τέλος... αν ήθελες να σχολιάσεις τα γραφόμενά μου, όπως έκανες ΕΥΓΕΝΙΚΑ άλλωστε πρωτίστως εσύ όπως εμφανέστατα διακρίνεται στην παράθεσή μου αυτή:

είπε κάποιος πιο πάνω είναι " εμπορικοί λόγοι " για να μην με πιάσουν τα φιλοζωικά μου βραδιάτικα και πω και τίποτα χοντρό άλλος είναι που πρέπει να φορέσει το κολάρο μπιπερ σκύλου και οχι ο σκύλος η το οποιοδήποτε ζώο.

χωρίς να έχεις την αναμενόμενη δημόσια απάντηση, ας μου έστελνες ΠΜ όπως απαιτείς μόνο από τους άλλους πάντα φαίνεται να κάνουν, ενώ εσύ ο ΣΑΒΟΥΡΑΣ ΒΙΒΡ έχεις, όπως πιστεύεις μάλλον, αποκλειστικά το δικαίωμα να λες ότι σου έρθει δημοσίως!!!

Όσο για τα περί "υβριστικά", "αυτιστικά" (που εκ της χρήσεως επ΄αυτού, του όρου και μόνο, είμαι απολύτως σίγουρος ότι ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΙΔΕΑ ΤΙ ΕΣΤΙ αυτισμός), κλπ, θα σου εξηγήσω ότι η διαφορά μεταξύ του καθαρού ονομαζόμενου στην Ελληνικήν κτήνους (αρχαία απόδοσης) που αλλοιώς λέμε σήμερα ζώον, και ενός ανθρώπου, είναι ότι ο δεύτερος καταλαβαίνει τον νοήμωνα λόγο, μέσω της ομιλίας, της γραφής & της ανάγνωσης!!!
Το ζώον η κτήνος έχει αδυναμία επ' αυτού, και ακόμα και όταν του απευθύνεις τον λόγο καθ' οιανδήποτε μορφή αυτού, είναι δεδομένο ότι θα πιστέυει μόνο λόγο του ηχητικού τόνου που θα αντιλαμβάνεται ότι είτε το χαιδεύεις, είτε ότι το βρίζεις... κλπ όπως είναι η εδώ περίπτωσης ακριβώς!!!
Περί του ασπασμού σου στο τέλος... τι να πω! Επαφίεται στις προτιμήσεις σου... η χρήσης του!!!

xristos21
23-12-11, 22:15
Παλαιότερα είχα φτιάξει ένα beeper χρησιμοποιώνταs ένα κύκλωμα χρονοκαθυστέρησηs μέ τό 555 καί ένα διακόπτη υδραργύρου, χτύπαγε μόνο στή φέρμα καί αφού ό σκύλοs ήταν ακινητοποιημέμοs ήδη 20 δευτερόλεπτα, έτσι τό είχα ρυθμίσει. Δούλευε πάρα πολύ καλά.

με 555 το φτιαχνω κ εγω και με διακοπτη υδραργυρου. απλα θελω να δοκιμασω και το adxl. να σε ρωτησω κατι;;. ενταξει το 555 το βαζεις για να κανει επανηληπτικα χτυπηματα διακεκομμενα και οχι ενα συνεχομενο μπιπ ας πουμε. Αλλα πως το εχεις κανει να ξεκιναει την πρωτη φορα μετα απο 20 δευτερολεπτα.;; Θα με εξυπηρετουσες αρκετα αν μου ελεγες. σε ευχαριστω!

ikaros1978
24-12-11, 00:53
θελει και ενα αλλο 555 εκτος απο το 555 που δινει τους παλμους ανα 1 δευτερολεπτο .
το δευτερο 555 ειναι ρυθμισμενο ετσι ωστε με την εναρξη του κυκλου μετα απο 10-15 δευτερολεπτα να οπλισει το beeper.καθε φορα ομως που ο διακοπτης υδραργυρου ανοιγοκλεινει λογω της κινησης του σκυλου, δινει reset στο 555 και ετσι ο κυκλος παει παλι απο την αρχη.Οταν ο σκυλος ακινητοποιηθει τοτε λογω μην κινησης του υδραργυρου,reset δεν θα παρει το 555 οποτε θα οπλισει το beeper.Tωρα αν ο χρονος θα ειναι 5-10-15 δεν ξερω.Ουτε κυνηγος ειμαι,ουτε σκυλο εχω φανταζομαι στην πραξη θα βρεθει αυτο.(Στο σημειο ρυθμισης του χρονου θα μπει προφανως τριμερ και οχι σταθερη αντισταση)

xristos21
24-12-11, 05:13
θελει και ενα αλλο 555 εκτος απο το 555 που δινει τους παλμους ανα 1 δευτερολεπτο .
το δευτερο 555 ειναι ρυθμισμενο ετσι ωστε με την εναρξη του κυκλου μετα απο 10-15 δευτερολεπτα να οπλισει το beeper.καθε φορα ομως που ο διακοπτης υδραργυρου ανοιγοκλεινει λογω της κινησης του σκυλου, δινει reset στο 555 και ετσι ο κυκλος παει παλι απο την αρχη.Οταν ο σκυλος ακινητοποιηθει τοτε λογω μην κινησης του υδραργυρου,reset δεν θα παρει το 555 οποτε θα οπλισει το beeper.Tωρα αν ο χρονος θα ειναι 5-10-15 δεν ξερω.Ουτε κυνηγος ειμαι,ουτε σκυλο εχω φανταζομαι στην πραξη θα βρεθει αυτο.(Στο σημειο ρυθμισης του χρονου θα μπει προφανως τριμερ και οχι σταθερη αντισταση)

Σε ευχαριστω πολυ! με βοηθησες αρκετα!! το χρονο θα τον καθορισω εγω δε με πειραζει...

Πέτροs
27-12-11, 09:08
Χρόνια Πολλά. Υπάρχουν έτοιμα BUZZER στήν αγορά μέ διακεκομένο ήχο, τό 555 τό χρησιμοποιώ σάν χρονοδιακόπτη καί τόν ρυθμίζω στά 20 η 10 η όσα δευτερόλεπτα θέλω.

xristos21
23-05-12, 23:23
Χρόνια Πολλά. Υπάρχουν έτοιμα BUZZER στήν αγορά μέ διακεκομένο ήχο, τό 555 τό χρησιμοποιώ σάν χρονοδιακόπτη καί τόν ρυθμίζω στά 20 η 10 η όσα δευτερόλεπτα θέλω.

αυτα τα buzzer ακουγονται δυνατα;; γιατι εχω δει σε beeper του εμποριου οτι εχουν πιεζοηλεκτρικες καψες και ακουγεται αρκετα δυνατα!

Πέτροs
24-05-12, 09:19
Ακούγονται αρκετά δυνατά όχι όμωs σάν τά beeper τού εμπορίου.