PDA

Επιστροφή στο Forum : προβλημα με led flasher μεσω ηχου στο αμαξι...



margaritis
03-12-11, 18:26
καλησπερα σας..εχω το εξης προβλημα..συνδεσα το κυκλω,μα μου στα ηχεια του αμαξιου μου...εβαλα ταση 12v απο το αμαξι και ο ενισχυτης τα επαιξε..το εβαλα μετα στο στερεο του σπιτιου μεσω ενως τροφοδοτικου και παιζει μια χαρα...εβγαλα τον ενισχυτη απο το αμαξι το συνδεσα παλι στα ηχεια και οταν βαζω ταση κοβεται ο ηχος...μαλλον καποιο θεμα με την ταση του αμαξιου και του ηχου...μηπως γνωριζει καποιος??ευχαριστω εκ των προτερον..

materatsi
03-12-11, 21:42
Τελικα ο ενισχυτης καηκε ;

ezizu
03-12-11, 21:50
Υπάρχει ηλεκτρονικό σχέδιο από το κύκλωμά σου;Μπορείς να το ανεβάσεις για να πάρουμε μια ιδέα;

margaritis
04-12-11, 01:43
ο ενισχυτης δεν καηκε αλλα οταν τον δουλευεις ακουγεται ηχος απο το μαρσαρισμα της μηχανης,η φωνη χανεται και κανει συνεχεια μπουμ,μπουμ αστεια εκφραση το ξερω..26069 αυτο ειναι το κυκλωμα απο εδω μεσα το βρηκα...οταν αυτο το βαζεις στο αμαξι και παρεις ταση απο το αμαξι,αν εχεις ενισχυτη βγαινει εκτος αλλιως χωρις ενισχυτη κοβεται ο ηχος απο τα ηχεια...αν ομως του δωσεις ταση εξω απο το αμαξι απο καποιο τροφοδοτικο παιζει μια χαρα παιδια....

ezizu
04-12-11, 03:34
Κάνε μια δοκιμή και σύνδεσε μόνο το + speaker .Το - speaker άφησέ το στον αέρα ,ασύνδετο.Πρέπει να βάλεις οποσδήποτε ασφάλεια 0,5Α max (και μεγάλη είναι για νορμάλ led) στην γραμμή 12V από όπου τροφοδοτείς το κύκλωμά σου.Η τιμή της ασφάλειας είναι σχετική και με τα led που έχεις στο κύκλωμά σου:

26071

FILMAN
05-12-11, 16:48
¶ ρε παιδιά... Βρε ο ενισχυτής του αμαξιού είναι BTL και σε ηρεμία τόσο τα speaker + όσο και τα speaker - έχουν τάση 6V... Εσύ έπιασες και σύνδεσες το speaker - στη γείωση βραχυκυκλώνοντας την έξοδο αυτή... Αν επιβίωσε ο ενισχυτής είσαι πολύ τυχερός... Μην δοκιμάσεις αυτό που σου λέει ο ezizu στο ποστ #5 όχι επειδή είναι επικίνδυνο (δεν είναι), αλλά επειδή το LED στο κύκλωμά σου θα ανάβει μόνιμα.

margaritis
05-12-11, 20:32
και πως θα το κανω τελικα να λειτουργησει φιλε μου?γιατι για παρτι του χαλασα ολοκληρο ενισχυτη...

ezizu
05-12-11, 23:04
Ο filman έχει δίκιο.Ήξερα ότι δεν θα κάνει δημιουργήσει βλάβη ,άλλα δεν σκέφτηκα ότι θα άναβει συνέχεια το led. ¶ρα,μάλλον,ο μόνος τρόπος να δουλέψει το κύκλωμα , έιναι να πάρει την τάση τροφοδοσίας του κυκλώματος μέσα από τον ίδιο τον ενισχυτή(από το τροφοδοτικό του ).Δεν ξέρω όμως κατα πόσο μπορείς να το κάνείς αυτό φίλε margaritis (από θέμα γνώσεων και εμπειρίας ,για να μην γίνει κάποια βλάβη στον ενισχυτή).

FILMAN
06-12-11, 11:46
Στο κύκλωμά σου (ποστ #4) θα συνδέσεις τα +12V στην τροφοδοσία (μπαταρία), το GND στη γείωση (σώμα αυτοκινήτου) και το speaker+ με την αντίστοιχη έξοδο του ενισχυτή σου βάζοντας έναν πυκνωτή 1μF χωρίς πολικότητα σε σειρά (σύνολο 3 συνδέσεις, όχι 4). Είναι μια λύση της συμφοράς για ένα κύκλωμα (?) της συμφοράς.

margaritis
08-12-11, 22:18
το σαββατο θα το δοκιμασω και θα σας πω...παρολα αυτα...μηπως καποιος γνωριζει καποιο σιγουρο κυκλωμα που δουλευει??