PDA

Επιστροφή στο Forum : Τελικος PACIFICA



kokoblue
04-12-11, 14:52
Καλησπερα παιδια...εχω εναν τελικο..τον πηρα μεταχειρισμενο PACIFIC PA-800 λεγεται...
Μπορουμε να βρουμε απο καπου τα τεχνικα χαρακτηριστικα του ποσα ειναι στα 8 και ποσα στα 4ohm;;

Bobiras
04-12-11, 15:46
φιλλε κωστα αυτα μεσα στο κοκκινο περιγραμα ειναι τα χαρακτιριστικα του ενισχητη σου. αν επιτρεπετε ποσο τον πηρες γτ ειχα παρει και εγω εναν τετοιο πριν 3-4 χρονια αλλα τον πιο μεγαλο σε watt
26079

kokoblue
04-12-11, 19:08
εγω τον πηρα πριν λιγες μερες μεταχειρισμενο στα 100ε...κι εχω 2 ηχεια behringer b215xl
εσυ με τι τον δουλευεις και ποιο μοντελο εχεις φιλε μου;;
Σε εχει βγλαει καλα η σου παρουσιασε προβληματα;;

Αυτο για τον αερα που εγραψες στις επισκευες...κι εμενα το κανει και φανταζομαι πως εχει ανεμιστηρια του τυπου γαιδουρια για να ψυχουν καλα...
και απλα ο αερας βγαινει απο τους αεραγωγους

Bobiras
04-12-11, 22:10
εγω εχω τον PA-1200 και τον δουλευω με 2 τετοια
http://www.artsound.gr/catalog/product_info.php?manufacturers_id=201=DAS AUDIO&products_id=3511
τον εχω 3 χρονια περιπου και τον εδινα και σε κατι μαγαζια και δουλευε στην μεγιστη υσχηει για περιπου 8-10 ωρες σκυλι σκετο
δεν εχω κανενα παραπονο τα εχει βγαλει τα λεφτα του πολλες φορες απο οσο κοστιζει
και οτι οταν το νοικιαζα δεν επεζαν με τα ηχεια που σου εστειλα πιο πανω αλλα οδηγουσε 2 JBL 15''
και αλλο 300rms αλλο 800rms :001_tt2: που ειναι τα JBL

kokoblue
05-12-11, 00:06
Καλα η das με την Jbl δεν συγκρινεται για κανενα λογο..θα προτιμουσα das
Δηλαδη ειναι σκυλι ο ενισχυτης ε;;ποσο τον ειχες παρει;;
εμενα που τα ηχεια μου ειναι 250rms το καθενα μπορω να ανοιγω στα τερματα τον ενισχυτη αφου αυτος
βγαζει 200 στο καθε καναλι;;φανταζομαι πως ναι ε;;

Εχει fb να τα λεμε;;

Bobiras
05-12-11, 20:46
λογικα ναι τωρα δεν ξερω 100% αναλογα τη θες να ακουσεις τα DAS τα εχω σαν μικρα ηχεια και τα JBL ειναι αλλο πραγμα νιωθεις στα σωθηκα σου την εντασει :001_tt2:

kokoblue
06-12-11, 01:59
Τετοια das εχει ο ξαδερφος μου με εναν ενισχυτη
Crown ce 1000 και τον εχουν βγαλει ασπροπροσωπο πολλες φορες..

Τα ακουσματα μου ειναι house music αλλα και
ελληνικα λαικα νησιωτικα τσιφτετελια...απ ολα

Κατι αλλο να ρωτησω...
Επειδη θα κανουμε μια συναυλια με κατι φιλους
σε καποιο cafe και θα πεζουμε μπαλαντες ροκ κι
ελληνικα και ξενα...αυτος ο ενισχυτης μας βγαζει;;
τι λες;;
Να σημειωσω οτι δεν εχω μονιτορ
και οτι 2κιθαρες 1Cajon και 2φωνες θα βγαινουν
απι αυτα τα 2 behringer...θα χουμε προβλημα;;
Την μεθοδο panning πως την κοβεις;;

kokoblue
14-12-11, 23:10
Παιδια Καλησπερα εχω το εν λογω τελικο ενισχυτη κι εχω ενα μεγαλο προβλημα!!
Καθε φορα που παω να τον ανοιξω την μια λειτουργικη κανονικα την αλλη πεφτει η ασφαλεια του πινακα...
τελικα τι φταιει τι να κανω;;

Οποτε τον λειτουργω τον εχω σε μπαλαντεζα...τι να κανω να βγαλω την μπαλαντεζα;;να τον αλλαξω πριζα;;
αλλα κι αυτα τα δυο που εχω κανει παλι πεφτει η ασφαλεια...

για πειτε καμια ιδεα...(υπ οψην οτι δεν ξερω απο ηλεκτρολογικα για να φτιαξω καποιο soft start)

Danza
16-12-11, 23:09
Θέλεις soft start, δεν είναι προβληματικό το μηχάνημα απλά τραβάει απότομα ρεύμα όταν τον ξεκινάς και για αυτό σου ρίχνει την ασφάλεια....

Υ.γ. Κλασική περίπτωση όταν παίζουμε με επαγγελματικούς τελικούς σε σπίτι.... Εμένα μου σβήνει το monitor του PC για να καταλάβεις :lool:

PCMan
16-12-11, 23:42
Παιδια Καλησπερα εχω το εν λογω τελικο ενισχυτη κι εχω ενα μεγαλο προβλημα!!
Καθε φορα που παω να τον ανοιξω την μια λειτουργικη κανονικα την αλλη πεφτει η ασφαλεια του πινακα...
τελικα τι φταιει τι να κανω;;

Οποτε τον λειτουργω τον εχω σε μπαλαντεζα...τι να κανω να βγαλω την μπαλαντεζα;;να τον αλλαξω πριζα;;
αλλα κι αυτα τα δυο που εχω κανει παλι πεφτει η ασφαλεια...

για πειτε καμια ιδεα...(υπ οψην οτι δεν ξερω απο ηλεκτρολογικα για να φτιαξω καποιο soft start)
Απλά θα αλλάξεις την ασφάλεια που έχεις μια μία ίδιων Α αλλά άλλης καμπύλης. Πχ. αν έχεις Β, βάλε C ή καλύτερα D.

Danza
16-12-11, 23:46
Απλά θα αλλάξεις την ασφάλεια που έχεις μια μία ίδιων Α αλλά άλλης καμπύλης. Πχ. αν έχεις Β, βάλε C ή καλύτερα D.

Και άμα θέλει να τον μεταφέρει σε άλλο χώρο τι θα κάνει θα αλλάζει τις ασφάλειες σε όποιο σπίτι/δωμάτιο πάει?