PDA

Επιστροφή στο Forum : Ηλεκτρονικός διακόπτης



tsalik
05-12-11, 23:06
Γειά σας.Υπάρχει κάποιο κύκλωμα(όσο γίνεται πιο απλό) το οποίο όταν τροφοδοτηθεί να λειτουργήσει σαν να έχουμε πατήσει το power.Συγκεκριμένα πρόκειται για μια τηλεόραση η οποία όταν διακόπτουμε την τροφοδοσία της και μετά την ξανατροφοδοτήσουμε πηγαίνει σε St/by.Επειδή η πρόσβαση είναι δύσκολη θέλω ένα τέτοιο κύκλωμα ώστε όταν δώσουμε τάση μετά από 2-3 δευτερόλεπτα να λειτουργήσει σαν να έχουμε πατήσει το μπουτόν power και μετά όμως να "ελευθερωθεί" ώστε αν μελλοντικά χρειαστεί να χρησημοποιήσουμε το κοντρόλ να μπορεί να δεχτεί τις εντολές του.

FILMAN
06-12-11, 11:42
Καλά τόσο δύσκολο είναι να την ανοίξεις από το τηλεχειριστήριο; Τώρα δεν κατάλαβα τί ακριβώς θες, να ανοίξεις την TV και να τραβήξεις καλώδια από μέσα, ή να βάλεις ένα κύκλωμα απέξω που να "πατάει" το μπουτόν st by σε ένα δεύτερο τηλεχειριστήριο;

tsalik
06-12-11, 16:55
Γειά σου Φίλιππε.Θέλω να το βάλω μέσα στην συσκευή.Επειδή η τηλεόραση πρόκειται να μπει σε λεωφορείο θέλω να ανάβει μόνη της με το που θα τροφοδοτηθεί και να μην χρειάζεται να την ανοίγει ο οδηγός.Αν γεφυρώσω το μπουτόν ανοίγει αλλά μετά δεν εκτελεί κάποια άλλη εντολή ούτε από τα πλήκτρα επάνω της αλλά και από το κοντρόλ.

FILMAN
06-12-11, 17:10
Άρα θες ένα κύκλωμα που μόλις του δώσεις τροφοδοσία να σου οπλίζει ένα ρελεδάκι και μετά από 1 ... 2 sec να κόβει. Εσύ θα συνδέσεις τη NΟ επαφή του ρελέ παράλληλα στο μπουτόν της TV. Ο πιο απλός τρόπος να γίνει αυτό είναι ένα ρελέ με πηνίο 24V (λεωφορείο γαρ), ένας ηλεκτρολυτικός μερικών εκατοντάδων ή χιλιάδων μF, δυο δίοδοι και ίσως μια αντίσταση.

FILMAN
06-12-11, 17:25
Κάπως έτσι...
(Τελικά θέλει μόνο μια δίοδο και όχι δύο...)

tsalik
06-12-11, 20:38
Φίλιππα σε ευχαριστώ πολύ.