PDA

Επιστροφή στο Forum : Βοήθεια για συγκριτή LM339



nobig
07-12-11, 03:17
Καλησπέρα, χρησιμοποιώ ένα κύκλωμα με ένα LM339 σαν θερμόμετρο με 4 στάθμες. Έχω μια αντίσταση PTC και μια αντίσταση και τα χρησιμοποιώ σαν διαιρέτη τάσης. Το πρόβλημα μου είναι το εξής όταν στην non inverting είσοδο ρίχνω +5 και στην inverting 3,6 (τον διαιρέτη με το PTC) δεν θα πάρω λογικό 1 στην έξοδο; Στην περίπτωση του LM339 επειδή είναι open collector τότε θα πρέπει να μου κλείσει κύκλωμα σωστά; Στην έξοδο έχω μια Pull up αντίσταση 10Κ στα 5Volt οπότε όταν θα έχω λογικό 0 θα πρέπει να παίρνω +5 ενώ με λογικό 1 0 σωστά; Αυτό που βλέπω είναι ότι με μεγαλύτερη τάση στην non inverting παίρνω +5 ενω κανονικά επειδή έχει κλείσει κύκλωμα ο τελεστικός θα έπρεπε να έχω 0.

Τι παίζει ρε παιδιά;

FILMAN
07-12-11, 11:25
Βρε συ, όταν η τάση στη μη αναστρέφουσα είσοδο είναι μεγαλύτερη από αυτήν στην αναστρέφουσα (εδώ +5 έναντι +3.6 αντίστοιχα), η έξοδος του συγκριτή θα είναι στην 3η κατάσταση. Η pull up αντίσταση θα είναι αυτή που θα κάνει τότε την έξοδο να έχει 5V. Αντίθετα, όταν η τάση στη μη αναστρέφουσα είσοδο είναι μικρότερη από αυτήν στην αναστρέφουσα, η έξοδος του συγκριτή θα οδηγηθεί στο δυναμικό της αρνητικής γραμμής τροφοδοσίας (που στην περίπτωσή σου είναι η γείωση, δηλ. 0V). Άρα σωστά σου δουλεύει! Αφού το λες και μόνος σου. Λες πολύ σωστά ότι:

Το πρόβλημα μου είναι το εξής όταν στην non inverting είσοδο ρίχνω +5 και στην inverting 3,6 (τον διαιρέτη με το PTC) δεν θα πάρω λογικό 1 στην έξοδο;
Και μετά λες:

Αυτό που βλέπω είναι ότι με μεγαλύτερη τάση στην non inverting παίρνω +5
!!!!!!!!!!
Μα αυτό ακριβώς δεν έπρεπε να συμβαίνει; Το γεγονός ότι στην έξοδο υπάρχει ένα ΝΡΝ τρανζίστορ έχει ήδη ληφθεί υπόψη στην ονοματολογία των εισόδων του τελεστικού! Αν εσύ θες αντίθετη συμπεριφορά απλώς αντιμεταθέτεις τα καλώδια στις δυο εισόδους του τελεστικού.

nobig
07-12-11, 14:46
Βάστα γιατί μάλλον δεν έχω καταλάβει κάτι, ποιά είναι η 3η κατάσταση; Σε ένα συγκριτή δεν έχουμε 2 καταστάσεις αν η + είσοδος > απο την - τότε βγάζει την τροφοδοσία το ανάποδο 0 σωστά μέχρι εδω;
http://www.facstaff.bucknell.edu/mastascu/elessonshtml/Interfaces/ConvComp.html

Αν ισχύει το παραπάνω επειδή είναι Open collector θα πρέπει να βλέπω 0 όταν η είσοδος + είναι > απο την - αλλά βλέπω το ανάποδο και ρωτάω γιατί γίνεται αυτό; Το να αλλάξω τις εισόδους ναι θα έκανε την αντιστροφή αλλά έχω φτιάξει την πλακέτα ήδη. Απλά μου κάνει εντύπωση γιατί συμπεριφέρεται έτσι

FILMAN
07-12-11, 14:58
Βάστα γιατί μάλλον δεν έχω καταλάβει κάτι, ποιά είναι η 3η κατάσταση;

Είναι η κατάσταση της υψηλής αντίστασης, όπου ο ακροδέκτης εξόδου του συγκριτή είναι ουσιαστικά ασύνδετος. Όταν λοιπόν η μη αναστρέφουσα είσοδος του εν λόγω συγκριτή έχει μεγαλύτερη τάση απ' ότι η αναστρέφουσα, η έξοδος του συγκριτή είναι στην 3η κατάσταση, δηλαδή ουσιαστικά στον αέρα, ασύνδετη. Δεν παρέχει ούτε απορροφάει ρεύμα, πώς το λένε. Αυτό συμβαίνει επειδή έχει έξοδο ανοιχτού συλλέκτη. Αν είχε έξοδο push - pull, στη συγκεκριμένη περίπτωση η έξοδος θα ήταν στα επίπεδα της θετικής τάσης τροφοδοσίας.

Σε ένα συγκριτή δεν έχουμε 2 καταστάσεις αν η + είσοδος > απο την - τότε βγάζει την τροφοδοσία το ανάποδο 0 σωστά μέχρι εδω;

Ναι! Αλλά επειδή ο συγκεκριμένος έχει έξοδο ανοιχτού συλλέκτη θα βγάλει κανονικά το λογικό 0, αλλά αντί για λογικό 1 απλώς αποσυνδέει την έξοδό του. Για να δεις πραγματικά λογικό 1 πρέπει να βάλεις μια pull up αντίσταση.

Αν ισχύει το παραπάνω επειδή είναι Open collector θα πρέπει να βλέπω 0 όταν η είσοδος + είναι > απο την -

Άντε πάλι. Βρε το τρανζίστορ εξόδου είναι κομμάτι του συγκριτή. Δεν είναι ένα τρανζίστορ έξω από τον συγκριτή. Τότε θα γινότανε αυτό που λες.

αλλά βλέπω το ανάποδο και ρωτάω γιατί γίνεται αυτό;

Δεν είναι ανάποδο. Κανονικά δουλεύει. Η μόνη διαφορά είναι ότι αντί για λογικό 1 στην έξοδο έχεις υψηλή αντίσταση. Τίποτα άλλο!

Το να αλλάξω τις εισόδους ναι θα έκανε την αντιστροφή αλλά έχω φτιάξει την πλακέτα ήδη. Απλά μου κάνει εντύπωση γιατί συμπεριφέρεται έτσιΤο κατάλαβες τώρα;

FILMAN
07-12-11, 15:09
Ο συγκριτής είναι το αριστερό σχήμα, όχι το δεξί... Αν κάνεις το δεξί, ναι, θα συμπεριφέρεται όπως λες. Ο συγκριτής από μόνος του είναι το αριστερό σχήμα...

nobig
07-12-11, 20:04
Μάλιστα κατάλαβα, είχα συνδυάσει ότι ένας συγκριτής ανοικτού συλλέκτη όταν η IN+ είναι μεγαλύτερη απο την IN- άγει το transistor εσωτερικά ενω είναι η ανάποδη λογική, εξού και το μπέρδεμα. Σε ευχαριστώ Filman