PDA

Επιστροφή στο Forum : To πρωτο μου πανελ (15w 18v) και η πρωτη μου απορια



makis129
07-12-11, 02:27
Γεια σας
Αγορασα ενα πανελ 15w 18v μονοκρυσταλικο για δοκιμες και αργοτερα σκοπευω να το αξιοποιήσω για να φορτιζω μπαταρια με τον καταλληλο controller.
Μια και ποτε μεχρι σημερα δεν ειχα ακουμπησει πανελ μου δημιουργηθηκε η εξης απορια: Υπαρχει καποιος τροπος να επιβεβαιωσω οτι αυτο το πανελ βγαζει περιπου 0,8Α χωρις να χρειαζεται να περιμενω να πετυχω μερα με φουλ ηλιο;
Το δοκιμασα το μεσημερι με συννεφια και μου εβγαζε μονο 30ma. Ενταξει δεν περιμενω να μου βγαλει μισο αμπερ με συννεφια αλλα τα 30ma μου φανηκαν πολυ λιγα. Τα 18v παντως τα εφτασε.
Επισης μου εκανε πολυ μεγαλη εντυπωση που του εβαλα ακριβως απο πανω του σε μια αποσταση 30 εκατοστων μια σειρα leds γυρω στα 8w 600-700lumen(12v* 0.7A) και μου εβγαλε ενδειξη το αμπερομετρο μονο 3ma.
Αν καποιος εχει εμπειρια σε αυτο το θεμα παρακαλω ας μου πει γιατι εχω την εντυπωση οτι κατι δεν παει καλα(ισως χαλασμενο πανελ)
Ευχαριστω

ikaros1978
07-12-11, 06:18
Γεια σου Μακη.Η θεωρια λεει οτι η ενεργεια του ηλιου ειναι πανω στο πανελ ειναι 1340W ανα τετραγωνικο μετρο και πρακτικα 1000.Τωρα δεν νομιζω να εφτασες ουτε στο 1/10 για να δεις το ρευμα σου.Οι παραγοντες οι σημαντικοι ειναι: η πληρη ηλιοφανεια (οχι συννεφακια δηλαδη) , η καθετη προσπτωση των ακτινων επι της επιφανειας του συλλεκτη, και η θερμοκρασια περιβαλλοντος.Πιστευω οτι μετα απο αυτο ανετα θα υπερβεις τα 0.5Α.Τωρα αν εισαι τοσο ατυχος και επεσες σε χαλασμενο πανελ,τι να πω

GeorgeVita
07-12-11, 12:40
... Αγόρασα ένα πάνελ 15w 18v μονοκρυσταλλικό για δοκιμές ... κάτι δεν πάει καλά ...

Γειά σου Μάκη, καλώς ήλθες σε αυτό το forum!

Το πιθανότερο πρόβλημα είναι η διαδικασία μετρήσεων. Δεν είναι θέμα ειδικών γνώσεων αλλά πρέπει να αντιληφθείς τι είναι αυτό που βλέπεις στα όργανα μέτρησης. Θα φαντάζεσαι το φωτοβολταϊκό σαν "πηγή", την κατανάλωση σαν αντίσταση και το αμπερόμετρο σαν μια πολύ μικρή αντίσταση που είναι σε σειρά με την κατανάλωση:

http://acomelectronics.com/GeorgeVita/various3/V_I_R.jpg

Το ρεύμα στο κύκλωμα ρυθμίζεται από την αντίσταση φορτίου συν την αντίσταση του αμπερομέτρου. Η πηγή μπορεί να έχει δυνατότητα να τροφοδοτήσει το κύκλωμα με αρκετό ρεύμα, αλλά η κατανάλωση να έχει μεγάλη αντίσταση και να ρυθμίζει το ρεύμα με το νόμο του Ωμ: I=V/R
Δηλαδή στην περίπτωση του panel, αν το φορτίο σου έχει ισοδύναμη αντίσταση 18Ω και η τάση στο panel είναι 18V θα περάσει από το κύκλωμα ρεύμα 1A. Αν όμως το φορτίο έχει ισοδύναμη αντίσταση 180Ω το ρεύμα θα ρυθμιστεί στα 100mA (18V/180Ω=0.1Α). Στην προσπάθεια μέτρησης του ρεύματος με το αμπερόμετρο, εισάγεται στο κύκλωμα σε σειρά η εσωτερική αντίσταση του οργάνου η οποία μεταβάλλει το κύκλωμα. Για κυκλώματα χαμηλής αντίστασης είναι καλύτερα να χρησιμοποιείς τη μεγάλη κλίμακα μέτρησης ρεύματος (1A, 3A, 20A) άσχετα αν "χάνεις" σε ακρίβεια δεκαδικών ψηφίων.

Επιπλέον δεν αρκεί η βολτομέτρηση και αμπερομέτρηση κατά την φόρτιση μιας μπαταρίας για να βρούμε τα χαρακτηριστικά του panel. Πιο αντιπροσωπευτικά στοιχεία θα είχες αν χρησιμοποιούσες για φορτίο κάποιες αντιστάσεις. Γνωρίζοντας την τιμή των αντιστάσεων μετράς το ρεύμα ή την τάση και εξάγεις το συμπέρασμα με το νόμο του Ωμ.

Δώσε μας στοιχεία για το κύκλωμα που χρησιμοποίησες, περίγραψε τη μέθοδο μετρήσεων για να καταλάβουμε τι συμβαίνει.

G

spyropap
07-12-11, 13:18
Καλώς ήρθες Μάκη.
Εάν προμηθεύτηκες το πάνελ από ασία και είναι ελαττωματικό τότε είχες κακή τύχη.
Θα έπρεπε να αποδίδει περισσότερο από 300mA σε συνθήκες μερικής ηλιοφάνειας.
Οπωσδήποτε η σωστή μέθοδος μέτρησης όπως γράφτηκε παραπάνω είναι απαραίτητη.
Μπορείς ακόμα να μας γράψεις τα στοιχεία του κατασκευαστή για να τον αποφύγουμε εάν είναι
ελαττωματικό.

jakektm
07-12-11, 14:05
βαλε στο κυκλωμα, αντι για αντισταση, ενα ποτενσιομετρο.

σημειωνε τιμες, κανε καμπυλη, ρευματος-τασης, και δες γονατο. απο εκει θα καταλαβεις πολλα.

και με συννεφια, βγαζει ταση.

makis129
07-12-11, 15:36
Καλησπερα παιδια
Ευχαριστω για το καλοσορισμα και τις απαντησεις σας. Χαιρομαι ποου σας βρηκα:biggrin:
Εκανα πριν λιγο (14.00) νεα μετρηση βραχυκυκλώνοντας την εξοδο του πανελ με το πολυμετρο μου στην μεγαλη σκαλα των αμπερ που γνωριζω πως εχει και την μικροτερη αντισταση και το αποτελεσμα ηταν 84ma δηλαδη το 1/10 της μεγιστης αποδοσης συμφωνα με τα χαρακτηριστικα του πανελ. Ειναι μια ημερα με αρκετη συννεφια και ψιλοβροχο επομενως πιστευω πως το 1/10 που βγαζω ειναι φυσιολογικο.
@spyropap (http://www.hlektronika.gr/forum/member.php?u=39830) Το πανελ το αγορασα απο Ελλαδα και ειμαι παρα πολυ ευχαριστημενος μεχρι στιγμης απο την εξυπηρετηση του συγκεκριμενου καταστηματος επομενως αν δεν επιβεβαιωσω οτι λειτουργει ή οτι δεν λειτουργει σωστα δεν προκειται να αναφερω απο που το πηρα. Με σκεψεις ενος αρχαριου ειναι αδικο να βαλω ρετσινια σε ενα καταστημα.
@jakektm (http://www.hlektronika.gr/forum/member.php?u=29992) Η ταση σκαρφαλωνει πανω απο 18v ακομα και αν εχω ενταση 1ma. Στο σημειο που ειχα 84ma οταν το γυρναγα σε μετρηση volt ειχα 20v. Η μετρηση γινεται χωρις καποιο φορτιο. Δυστυχως δεν εχω προχειρο καποιο ποτενσιομετρο για να κανω την καμπυλη. Εχω αντιστασεις με 76 διαφορετικες τιμες που θα μπορουσα να το κανω αλλα ειναι λιγο μπερδεμα.
@GeorgeVita (http://www.hlektronika.gr/forum/member.php?u=42806) Oτι μετρηση εχω κανει για ενταση εχω χρησιμοποιησει τη μεγάλη κλίμακα μέτρησης ρεύματος=μικροτερη δυνατη εσωτερική αντίσταση του οργάνου. Ευτυχως το πολυμετρο εχει 4 ψηφια σε αυτην την σκαλα και μετραει με ακριβεια εστω και 0.001A
Ο τροπος που μετραω: Τα 84ma τα ειχα βραχυκυκλωνοντας την εξοδο του πανελ.
Εβαλα μια αντισταση 27.2Ω και μου εβγαλε 51ma. Η ταση που ειχα στις ακρες της αντιστασης ηταν μολις 1.5volt και αυτο ηταν που μου εκανε μεγαλυτερη εντυπωση. Περιμενα αρκετα παραπανω volt.
Θεωρειτε φυσιολογικα αυτα τα αποτελεσματα; Δεν θα επρεπε στις ακρες τις αντιστασης να ειχα μικρη πτωση τασης;

makiskous
07-12-11, 18:32
Εγω παντως εχω ενα 25W 12V .Σημερα που ειχε συννεφια μετρησα , με αναλογικο αμπερομετρο που ειναι μονιμα συνδεδεμενο πριν την μπαταρια, 100 mA και πιστευω πως τα νουμερα που βγαζεις ειναι καλα.Εξαρταται και η θεση που το εχεις τοποθετησει και η χρονικη στιγμη της μερας, που εκανες την μετρηση.Για παραδειγμα το δικο μου ειναι σε κλιση περιπου 80 μοιρες ,που ειναι πολυ κακη για τετοια συστηματα, και ετσι ποτε δεν μπορω να παρω το max των δυνατοτητων του Και επισης αλλο ρευμα θα μου δωσει στις 11 και αλλο στις 2..Περιμενε για μια καλη μερα για να επιβεβαιωσεις τις δυνατοτητες του πανελ σου

makis129
07-12-11, 19:38
Εγω παντως εχω ενα 25W 12V .Σημερα που ειχε συννεφια μετρησα , με αναλογικο αμπερομετρο που ειναι μονιμα συνδεδεμενο πριν την μπαταρια, 100 mA και πιστευω πως τα νουμερα που βγαζεις ειναι καλα.Εξαρταται και η θεση που το εχεις τοποθετησει και η χρονικη στιγμη της μερας, που εκανες την μετρηση.Για παραδειγμα το δικο μου ειναι σε κλιση περιπου 80 μοιρες ,που ειναι πολυ κακη για τετοια συστηματα, και ετσι ποτε δεν μπορω να παρω το max των δυνατοτητων του Και επισης αλλο ρευμα θα μου δωσει στις 11 και αλλο στις 2..Περιμενε για μια καλη μερα για να επιβεβαιωσεις τις δυνατοτητες του πανελ σου

Και εγω πιστευω πως τα 80ma ειναι καλα για συννεφεια. Μπορεις σε παρακαλω να μου πεις ποση ταση ειχες; Το 1.5volt που ειχα εγω πανω στην αντισταση 27Ω με εχει προβληματισει.

GeorgeVita
07-12-11, 22:17
Και εγώ πιστεύω πως τα 80ma είναι καλά ... Το 1.5volt που είχα εγώ πάνω στην αντίσταση 27Ω με έχει προβληματίσει.

Σωστά προβληματίζεσαι!
Με 80mA στο κύκλωμα έπρεπε να έχεις πτώση τάσης σε αντίσταση 27Ω περίπου 2.16V (V=IxR=0.08Ax27Ω=2.16V), άρα το ρεύμα ήταν 56mA ή η αντίσταση είναι 18Ω. Από την άλλη μόνο με συννεφιά δεν μπορείς να βγάλεις άκρη.

G

makis129
07-12-11, 22:53
Χμμμ θα περιμενω τοτε να πετυχω καλη μερα αν και απο οτι βλεπω θα αργησει πολυ.
Οταν πετυχω αυτην την ηλιολουστη μερα ποια θα ηταν η ιδανικη τιμη αντιστασης(μικρη ή μεγαλη; )για δοκιμη;
Επισης εχει καποιος να προτεινει καποια μικρη σε Αh μπαταρια (οσο το δυνατον οικονομικη) βαθειας εκφορτισης.

GeorgeVita
07-12-11, 23:12
... Οταν πετύχω αυτήν την ηλιόλουστη μέρα ποια θα ήταν η ιδανική τιμή αντίστασης για δοκιμή;

Για 15W panel με πιθανή μέγιστη τάση >20V δηλαδή ρεύμα περίπου 750mΑ θα δοκίμαζα με αντίσταση ... 27Ω!
Απλά πρέπει να είναι >15W άρα αν βρεις 4 τεμ. αντιστάσεις 100Ω/5W θα τις βάλεις όλες παράλληλα για τελικό 25Ω/20W (ή 6x 150Ω/3W για τελικό 25Ω/18W).

Θα μετράς μόνο την τάση επάνω στην αντίσταση. Εφόσον είναι της ισχύος που πρέπει δεν θα έχουν πρόβλημα στις δοκιμές (αλλά θα καίνε).
G

makiskous
08-12-11, 00:38
Και εγω πιστευω πως τα 80ma ειναι καλα για συννεφεια. Μπορεις σε παρακαλω να μου πεις ποση ταση ειχες; Το 1.5volt που ειχα εγω πανω στην αντισταση 27Ω με εχει προβληματισει.

Δυστυχως δεν μπορω να σε βοηθησω σε αυτο.Το δικο μου φορτιζει μια μπαταρια 12V μεσω ρυθμιστη φορτισης, οποτε οπως καταλαβαινεις η ταση ειναι τριγυρω απο τα 12V.Δεν εκανα ποτε μετρηση με δοκιμαστικη αντισταση

GeorgeVita
08-12-11, 08:38
Φαντάζομαι σήμερα θα κάνει καλές δοκιμές και μετρήσεις!

http://acomelectronics.com/GeorgeVita/various3/weather8DEC.jpg
G

makis129
08-12-11, 17:49
Ναι σημερα σταθηκα τυχερος αν και ειχα την ευκαιρια να κανω μετρησεις μετα τις 15.00 (8 δεκεμβρίου σκοτεινιάζει απο τις 16.30).
Με βραχυκυκλωμα ειχα 750ma και ενα μεγαλο χαμογελο! Ταση ειχα 21,9v
Το πρωτο που διαπιστωσα ειναι πως μεσα σε 20 λεπτα η ενταση ειχε πεσει στα 670ma. Ασχετο αλλα αν εβαζα πανω στο πανελ την παλαμη μου(χωραει 20 παλαμες) το ρευμα επεφτε κατω απο 100ma

Οι μετρησεις μου
Αντισταση(Ω) ενταση(ma) volt__ watt
3,6_________ 678_______2,5___1,7
7,5_________ 676_______5_____3,38
10,7_________676______7,5____5,07
14,6________ 673______ 10____ 6,73
19__________671______ 12,5___ 8,38
22,2_________667______14,9___9,93
26__________638______ 16,5___10,52
29,2_________593_____ 17,6___10,43
33__________544______ 18,1___9,84
37__________502______18,5____9,28
40,8_________464_____ 18,9___ 8,76
44,2________ 429_____ 19_____ 8,15

Την καλυτερη αποδοση 10.52watt την ειχα με αντισταση 26Ω που μου εδινε ταση 16,5v. Πολυ καλη ταση εαν ηθελα να να συνδεσω εναν ρυθμιστη φορτισης για 12v
Ισως πω βλακεια αλλα τι γινεται αν ο ρυθμιστης φορτισης εχει αντισταση με 19Ω ή μηπως ο ρυθμιστης θα βρει μονος του το καταλληλο σημειο για να κανει το step down;