PDA

Επιστροφή στο Forum : τι ειδους καλωδιο χρειαζομαι?



johnst
08-12-11, 11:32
φιλοι μου χρειζομαι τα φωτα σας,

Λόγο κακης καλωδιωσης στο σπιτι (υγρασια κατα κυριο λογο) εδω και κανα χρονο εχω προβληματα στη γραμμη του τηλ. Θορυβο στο τηλ, το adsl πεφτει καθε δυο λεπτα κτλ.
Αποφασισα λοιπον να αλλαξω το καλωδιο από το καφαο του οτε μεσα ατην πολυκατοικια μεχρι το σπιτι μου. Το καλωδιο θα περαστει εξωτερικα σε τοιχο για να ανεβει μεχρι τον τεταρτο οροφο που μενω. Τι καλωδιο πρεπει να παρω? Σε ερευνα που εκανα πιστευω πως χρειαζεται UTP CAT 5 ή UTP CAT 6. Σωστα?

Εχω μπερδευτει στο εξης: διαβασα πως το cat 6 δεν κανει γιατι ειναι ευαισθητο καλωδιο και αν υπαρχει η παραμικρη απωλια θα συνεχισω να εχω τα ιδια προβληματα.Ισχυει αυτο?

Καποιοι που ρωτησα με ηλεκτρολογικο υλικο δεν ξερανε και πολλα να μου πουνε.Αλλοι μου λεγανε παρε cat5 και θα εισαι οκ ,αλλος μου εδειξε ενα καλωδιο χωρις να γραφει το παραμικρο επανω για το τι ειναι και μου λεει παρτο και θα κανεις δουλεια και διαφορα τετοια κουλά.
Τελικα τι πρεπει να ζητησω αλλά και τι να προσεξω?

Ευχαριστω.

CrazyFather
08-12-11, 12:56
Νομίζω ότι τη βάση της απάντησης την έδωσες μόνος σου: Οι πηγές των προβλημάτων σου είναι κυρίως μη-ηλεκτρικές, οπότε εκεί πρέπει να εστιάσεις και την αναβάθμιση. Τα σημαντικότερα κατά τη γνώμη μου είναι:
1. Το καλώδιο να περαστεί μέσα σε ποιοτικό σπιράλ και όχι "χύμα", ώστε να αντέχει σε μηχανικές καταπονήσεις και υγρασία.
2. Οι συνδέσεις στα άκρα να είναι επιμελημένες.
3. Τα περάσματα του νέου καλωδίου να είναι (κατα το δυνατόν, μην τρελαθούμε κιόλας) μακριά από καλώδια 230V (κυρίως όχι παράλληλες διαδρομές).
Η επιλογή του καλωδίου, τώρα, δεν είναι κρίσιμη, καθώς από ηλεκτρικής/ηλεκτρονικής άποψης, το μόλις ένα ζεύγος αγωγών που θα χρησιμοποιηθεί από οποιοδήποτε π.χ. CAT5 κουβαλάει άνετα το τηλεφωνικό + ADSL σήμα. Εάν θέλεις μέγιστες αντοχές στην υγρασία βρες ένα CAT5 εξωτερικού χώρου (το αντίστοιχο που χρησιμοποίησα στο δικό μου σπίτι ήταν μαύρο και νομίζω ότι η εξωτερική του επένδυση είναι PET). Για CAT6 ούτε να το σκέφτεσαι, είναι υπερβολή.

Ελπίζω να βοήθησα.

bchris
08-12-11, 13:06
Απο την στιγμη που ξερεις που τερματιζει η γραμμη σου στο ΚΑΦΑΟ, θα σου προτεινα πριν προβεις σε οποιαδηποτε αλλη ενεργεια, να πας με το modem σου και ενα laptop στο ΚΑΦΑΟ, να συνδεσεις εκει το modem και να δεις πως θα παει (disconnects, speed, etc)

Αν οντως εκει παιζει καλα, τοτε ανεβασε καλωδιο σπιτι σου. Αν οχι, τοτε το προβλημα ειναι πιο πισω ακομα, και ο,τι καλωδιο και να ανεβασεις, δεν θα δεις προκοπη.

Thanos43
08-12-11, 13:30
Απο την στιγμη που ξερεις που τερματιζει η γραμμη σου στο ΚΑΦΑΟ, θα σου προτεινα πριν προβεις σε οποιαδηποτε αλλη ενεργεια, να πας με το modem σου και ενα laptop στο ΚΑΦΑΟ, να συνδεσεις εκει το modem και να δεις πως θα παει (disconnects, speed, etc)

Αν οντως εκει παιζει καλα, τοτε ανεβασε καλωδιο σπιτι σου. Αν οχι, τοτε το προβλημα ειναι πιο πισω ακομα, και ο,τι καλωδιο και να ανεβασεις, δεν θα δεις προκοπη.

Έχεις απόλυτο δίκαιο, μην κάνεις τίποτε πριν κάνεις τα παραπάνω
Το καλύτερο καλώδιο για εξωτερική χρήση είναι SFTP (FTP με επιπλέον σιδερένιο πλέγμα) αντέχει τέλεια σε κανονικές μηχανικές καταποντίσεις και τραβήγματα, τώρα αν θα γειώσεις το πλέγμα εξαρτάτε από την ηλεκτρολογική εγκατάσταση (αν είσαι στην Αθήνα μην το γειώσεις) θα πρέπει να γίνετε στο κτήριο διαχωρισμός ουδετέρου και γείωσης, αλλιώς θα έχεις προβλήματα

vdel
08-12-11, 13:53
Συμφωνώ με τους παραπάνω χρήστες...λίγα λόγια για τα καλώδια: Τα UTP CAT5e για τις τηλεφωνικές και adsl συχνότητες είναι υπέρ υπέρ αρκετά. Σκέψου ότι ενώ από το καλώδιο μπορούν να περνάνε συχνότητες μέχρι 100MHz το τηλέφωνο χρησιμοποιεί από 0-40KHz και το adsl από 40-1040KHz. Τα προβλήματα που παρουσιάζονται κυρίως σε παλιές οικοδομές αφορούν τη χρήση καλωδίων 2ζευγων τα οποία ο ηλεκτρολόγος εγκαταστάτης για λόγους ευκολίας της εγκατάστασης τα χιλιοκομμάτιαζε και ξαναένωνε μέχρι να φτάσουν στο διαμέρισμά σου και τα περνούσε λόγω άγνοιας δίπλα από τα υπόλοιπα καλώδια υψηλής τάσης(230-400 V). Αν αλλάξεις την διαδρομή με ένα νέο καλώδιο θα πρέπει να προσέξεις να μην περνάει παράλληλα (ή αν δεν μπορείς να το αποφύγεις θα πρέπει να έχεις απόσταση πάνω από 50cm)από καλώδια ρεύματος (κάθετα δεν υπάρχει πρόβλημα). Αν το πας εξωτερικά και το χτυπάει ο ήλιος τότε θα πρέπει να βάλεις οπωσδήποτε σωλήνα σπιράλ ή το καλώδιο να είναι εξωτερικού χώρου. Αν δεν το βλέπει ο ήλιος δεν υπάρχει ιδιαίτερος λόγος να ανεβάσεις το κόστος σου με σπιράλ ή καλώδια εξωτερικού χώρου ή SFTP καθώς η πολυολεφίνη που το περιβάλλει το προστατεύει από την υγρασία.
Ξεκίνα από την συμβουλή του bchris παραπάνω και μετά προχώρα στην αντικατάσταση του καλωδίου.Καλή επιτυχία

JOUN
08-12-11, 14:06
Απο την στιγμη που ξερεις που τερματιζει η γραμμη σου στο ΚΑΦΑΟ, θα σου προτεινα πριν προβεις σε οποιαδηποτε αλλη ενεργεια, να πας με το modem σου και ενα laptop στο ΚΑΦΑΟ, να συνδεσεις εκει το modem και να δεις πως θα παει (disconnects, speed, etc)

Αν οντως εκει παιζει καλα, τοτε ανεβασε καλωδιο σπιτι σου. Αν οχι, τοτε το προβλημα ειναι πιο πισω ακομα, και ο,τι καλωδιο και να ανεβασεις, δεν θα δεις προκοπη.
Μαλλον οταν λετε ΚΑΦΑΟ εννοειτε την ρεγκλετα με τις συνδεσεις που εχει μεσα η πολυκατοικια, ετσι;

bchris
08-12-11, 14:10
Μαλλον οταν λετε ΚΑΦΑΟ εννοειτε την ρεγκλετα με τις συνδεσεις που εχει μεσα η πολυκατοικια, ετσι;

Βασικα ναι, αλλα αν εχει προσβαση και στο κουτι που ειναι στην γωνια απ' εξω... 8)

johnst
08-12-11, 21:10
Ευχαριστώ καταρχάς θερμα για την βοηθεια.
Οταν λες οτι το CAT 6 ειναι υπερβολη, εννοεις λόγο κόστους? Το ρωτάω γιατί εκεί που δουλευω ο συντηρητης του κτηριου έχει μια κουλουρα 200 μετρα και μου ειπε πως μπορει να μου δωσει 25 μετρα για να κανω την δουλεια μου.
Οταν ξεκινησε το προβλημα με τη γραμμη μου και ηρθαν απο τον οτε ,αφου κοιταξε modem κτλ μεσα στο σπιτι,συνδεσε καλωδια και laptop στο κλιμακοστασιο της πολυκατοικιας που βρισκεται το κουτι του οτε και μου ειπε πως μεχρι εκει ειναι ολα οκ. Μετα που ανοιξε την πριζα του τηλ στο σπιτι ήταν μες στο νερο απο την υγρασια ,έπιανες το καλωδιο και αυτο διαλυοταν!

makis.civ
08-12-11, 22:40
το καφαο είναι το μεγάλο γκρί κουτί που γράφει απ έξω ΟΤΕ (Οταν Τηλεφωνάω Εκνευρίζομαι). εκεί καταλήγει ένα κεντρικό καλώδιο απο κάποιο κοντινό κέντρο, τερματίζει σε οριολωρίδες (ρεγκλέτες) και απο εκεί αναχωρούν τα μικρότερα καλώδια προς τα κουτιά των πολυκατοικιών.

lifeowner
08-12-11, 23:51
θα παρεις καλωδιο PET.Ειναι σαν και αυτο που εχει ο οτε.Θα το τερματισεις στο κεντρικο σημειο που θες και απο εκει και περα βαλε καποιο utp stp ftp δεν ξερω οτι θες...
Τα Pet ειναι καταληλα για εξωτερικους χωρους ,υπογειες εγκαταστσεις αντεχει στα χροναι και στην καταπονιση δεν προκοιτε να εχεις προβλημα με την υγρασια...ΑΝ βαλεις αυτο δεν θα χρειαστει να ξανασχολιθεις...

Επισης οπως ηπαν και παρπαανω να προσεξεις τις συνδεσεις σου με τα καλωδια δεν θα εχεις προβλημνα οποιο και να βαλεις.
Και κατι που δεν καταλαβα πως γινεται να εχεις προσβαση στο καφαο?? υποτιθεται πως ειναι κλειδωμενα και και και.Επισης εχω ακουσει πολλες ιστοριες απο τεχνικους εναλακτικων παροχων που ανοιξαν καφαο και εφαγαν γερο κραξιμο απο τους οτετζιδες τεχνικους,και εσυ θες να βαλει και καλωδιο επανω στο καφαο?
Μηπω ενοεις των κεντρικο διακλαδωτη που μαλλων βρισκεται στην προσοψη του κτιριου σου?
Και τι σοη ερευνα ειναι αυτη που εχεις ενταξη μεσα σε τηλεφωνικη καλωδιωση το cat 6??? μαλλων επρεπε να αρχισεις με το οτι τα cat ειναι για ethernet αρα το μονο που αλλαζει ειναι η ταχυτητα που σηκωνουν,εσυ θες να το χρησιμοποιησεις για αναλογικο σημα τηλεφωνου οποτε και ενα cat5 ειναι υπεραρκετο.

johnst
09-12-11, 18:06
θα παρεις καλωδιο PET.Ειναι σαν και αυτο που εχει ο οτε.Θα το τερματισεις στο κεντρικο σημειο που θες και απο εκει και περα βαλε καποιο utp stp ftp δεν ξερω οτι θες...
Τα Pet ειναι καταληλα για εξωτερικους χωρους ,υπογειες εγκαταστσεις αντεχει στα χροναι και στην καταπονιση δεν προκοιτε να εχεις προβλημα με την υγρασια...ΑΝ βαλεις αυτο δεν θα χρειαστει να ξανασχολιθεις...

Επισης οπως ηπαν και παρπαανω να προσεξεις τις συνδεσεις σου με τα καλωδια δεν θα εχεις προβλημνα οποιο και να βαλεις.
Και κατι που δεν καταλαβα πως γινεται να εχεις προσβαση στο καφαο?? υποτιθεται πως ειναι κλειδωμενα και και και.Επισης εχω ακουσει πολλες ιστοριες απο τεχνικους εναλακτικων παροχων που ανοιξαν καφαο και εφαγαν γερο κραξιμο απο τους οτετζιδες τεχνικους,και εσυ θες να βαλει και καλωδιο επανω στο καφαο?
Μηπω ενοεις των κεντρικο διακλαδωτη που μαλλων βρισκεται στην προσοψη του κτιριου σου?
Και τι σοη ερευνα ειναι αυτη που εχεις ενταξη μεσα σε τηλεφωνικη καλωδιωση το cat 6??? μαλλων επρεπε να αρχισεις με το οτι τα cat ειναι για ethernet αρα το μονο που αλλαζει ειναι η ταχυτητα που σηκωνουν,εσυ θες να το χρησιμοποιησεις για αναλογικο σημα τηλεφωνου οποτε και ενα cat5 ειναι υπεραρκετο.

νομιζα πως καφαο λεγεται το κουτι που υπαρχει στη πολυκατοικια, τελικα μαλλον λεγεται ρεγκλετα σωστα?

bchris
09-12-11, 18:25
Το κουτι αυτο δεν ξερω αν εχει καποιο ιδιατερο ονομα.
Το κουτι αυτο περιεχει πολλες ρεγκλετες (αυτα που ενωνονται τα καλωδια επανω)

lifeowner
09-12-11, 19:20
το καφαο ειναι αυτο το μεγαλο κοθτι ποθ βλεπεις ανα διαστηματα στα πεζοδρομια και εκει καταλυγοθν ολες οι τηλεφωνικες γραμμες.


Τοτε αφου μιλαμε αποκλιστικα για εσωτερικο χωρο,οντως παρε cat5.

Gordona
10-12-11, 09:07
Καλημέρες, νομίζω πως οι φίλοι πιο πάνω στα είπαν όλα!
Βάζεις το μόντεμ πάνω στον ΚΑΤΑΝΕΜΗΤΗ της πολυκατοικία, πριν τη ρεγκλέτα του ΟΤΕ δεν έχεις κανένα δικαίωμα να βάλεις χέρι και βλέπεις εκεί τι γίνεται. Αφού λοιπόν όπως είπες δοκιμάστηκε, κι αποφασίζεις να γίνει αλλαγή στο καλώδιο, κατ' εμέ θα πρέπει να βρεις από που προέρχεται η υγρασία. Αν είναι πρόβλημα μη επιλύσιμο θα πρέπει να προχωρήσεις σε καινούρια καλωδίωση ξέχωρη της υπάρχουσας. Αν πας για εξωτερική, όπως είπαν οι προλαλλήσαντες, βάζεις ΡΕΤ. Αν την κάνεις εσωτερικά, πάρε FTP Cat6.
Εγώ τουλάχιστον θα ξεμπέρδευα μια και καλή απευθείας και με κατηγορίας 6 αλλά και με FTP (ή SFTP). Είναι "χοντρό" καλώδιο, δένεται και τραβιέται άνετα και σε σχέση με μερικά cat5 που υπάρχουν στην αγορά, που είναι σκέτη τρίχα υπάρχει (ΝΑΙ ΥΠΑΡΧΕΙ) διαφορά και μάλιστα μεγάλη.
Περισσότερη δε σημασία έχει να μην κοπεί το καλώδιο και το ενώνεις και φυσικά ο τρόπος που το τερματίζεις. Ένας σωστός τερματισμός πάνω σε patch panel ή οριολωρίδα και σωστή διανομή (όχι με ταφ) έχει μεγάλη διαφορά. Αυτό θα το δεις αργότερα από το μόντεμ στο πόσο ζορίζεται να κρατήσει τη γραμμή. Τα λεγόμενα "output power", ενώ στην ποιότητα της γραμμής "line attenuation".

KOKAR
10-12-11, 22:30
Βασικα ναι, αλλα αν εχει προσβαση και στο κουτι που ειναι στην γωνια απ' εξω... 8)

αυτό ειναι καφαο και οχι η ρεκλετα που υπάρχει στην πολυκατοικία

http://4.bp.blogspot.com/-efb6Rbit0Z8/TsuXqirjqPI/AAAAAAAAQHs/FMCfWLmNy4s/s1600/kafao+OTE.jpg

jami
11-12-11, 00:19
Που το βρήκες αυτό το τέλειο καφάο ρε θηρίο?Στη Ζιμπάμπουε?:hahahha::hahahha::hahahha:

crown
11-12-11, 00:29
αμαν βρε ΚΟΚΑΡ μαs κουφανεs με το συμπαθειο δηλαδη............................

Ηλιας Α
11-12-11, 10:32
Αρχίζω να αισθάνομαι και λίγο υπερήφανος σαν Έλληνας, τη στιγμή που υπάρχουν και χειρότερα.

kostas_chania
11-12-11, 12:04
χαχαχαχαα ....καταπληκτικά δεν παιζόμαστε .Ψάξε για ένα μικρό κόκκινο - πράσινο ζεύγος.Χρησιμοποιησε τον κασμά... για αρχή

lifeowner
11-12-11, 20:10
Και αυτο ρεγκλετα

http://1.bp.blogspot.com/_3rr8ALrvPgM/RyqDw5OpEnI/AAAAAAAAABw/Q9SRC5rvrDQ/s1600/katanemitis.jpg


Φυσικα διαφοροποιουνται ,απο τα υλικα ,απο τον ηλεκτρολογο κτλπα κτλπα...


αλλα πραγματικα μην παρεις cat 6 ουτε stp η ftp.
Πηγαινε και ζοιτα ενα cat5 με τον χαρακτηριστικο σωλινα στο κεντρο για να μην τσαλοκονονται,τα αλλα ειναι περιτα για απλη τηλεφωνικη γραμμη.

DJP
20-12-11, 02:52
Το PET 2 ζευγών είναι η πιο ορθή λύση (μαύρο θωρακισμένο με φύλλο αλουμινίου και ειδικό ζελέ για προστασία απο την υγρασία) από τον κατανεμητή της πολυκατοικίας στο διαμέρισμα απ ευθείας χωρίς ενδιάμεσες συνδέσεις . Εάν στον κατανεμητή δεν υπάρχουν σύγχρονες ρεγκλέτες σφυνωτού τύπου βάλε μία (αυτές είναι 10 ζευγών) για να έχεις σωστή σύνδεση με την γραμμή του ΟΤΕ. Σ αυτήν έχεις την δυνατότητα να βάλεις και ένα αντικεραυνικό ώστε σε κάθε περίπτωση υπερτάσεων να μη χάσεις το μόντεμ και τις άλλες τηλεφωνικές συνδέσεις - συσκευές ,fax, H/Y κλπ.

Εναλλακτικά το CAT 6 είναι βέβαια για μεγάλες ταχύτητες αλλά είναι και αυτό θωρακισμένο και σε προστατεύει από τυχόν παρεμβολές. Το κόστος είναι σχεδόν το ίδιο . Το CAT 5 είναι απλό 4 ζευγών για εσωτερική χρήση πολύ φθηνό, και δεν είναι κατάλληλο για την συγκεκριμένη εργασία. Τεύχος 119 Οκτώβριος 2011 στο www.5-9report,gr σελίδα 22 έως 32 περιγράφοναι αναλυτικά τα περί καλωδιώσεων.

Στο διαμέρισμα να καταλήξει σε πρίζα RJ-45 Θωρακισμένη και απο εκεί στα υπόλοιπα.