PDA

Επιστροφή στο Forum : μονοφασικό μοτέρ και VFD inverter



axel
09-12-11, 12:27
καλημέρα σε όλους!

διαθέτω ένα μοτέρ ασύγχρονο 1 και 1/2 ίππων 1400rpm και θέλω να του μειώσω την ταχύτητα περιστροφής.Το εν λόγο μοτέρ θα χρησιμοποιηθεί σε αποπτιλωτήρα οπότε με ενδιαφέρει να έχει ροπή σε χαμηλότερες στροφές! Όπως κατέληξα η πιο αξιόπιστη μέθοδος είναι με μετασχηματισμό της συχνότητας. Οι έτοιμοι inverter που κάνουν αυτή την δουλειά είναι εκτός του προϋπολογισμού μου. Αναρωτιέμαι αν υπάρχει κανένα δοκιμασμένο κύκλωμα ώστε να κάνω την δουλειά.Αν είναι δυνατόν όσο πιο απλό γίνεται...

FILMAN
09-12-11, 12:41
καλημέρα σε όλους!

διαθέτω ένα μοτέρ ασύγχρονο 1 και 1/2 ίππων 1400rpm και θέλω να του μειώσω την ταχύτητα περιστροφής.Το εν λόγο μοτέρ θα χρησιμοποιηθεί σε αποπτιλωτήρα οπότε με ενδιαφέρει να έχει ροπή σε χαμηλότερες στροφές! Όπως κατέληξα η πιο αξιόπιστη μέθοδος είναι με μετασχηματισμό της συχνότητας. Οι έτοιμοι inverter που κάνουν αυτή την δουλειά είναι εκτός του προϋπολογισμού μου. Αναρωτιέμαι αν υπάρχει κανένα δοκιμασμένο κύκλωμα ώστε να κάνω την δουλειά.Αν είναι δυνατόν όσο πιο απλό γίνεται...
Δυστυχώς όχι. Ο μόνος τρόπος είναι με inverter, αν και τα περισσότερα είναι για 3Φ μοτέρ.

κολας
09-12-11, 12:45
θα μπωρουσες να σκεφτεις και το ενδεχομενο του μυοτηρα!αν θες συγκεκρημενες στροφες βαλε μειοτειρα!Ιδανικα τo inverter αλλα ακρηβω!

axel
09-12-11, 13:38
ήδη έχω ρίξει τις στροφές με ιμάντα από 1400 σε 500 αλλά θα ήθελα περισσότερο έλεγχο ίσως προσανατολιστώ σε αλλαγή του συστήματος μετάδοσης της κίνησης!