PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόσθεση 2 extra ηχείων σε αυτοκινητο



tgi
12-12-11, 13:11
καλημέρα σε όλους σας
Έχω ένα αυτοκίνητο suv όπου έχει από την μαμά του 4 ηχεία (2 εμπρός & 2 πίσω)
θέλω να βάλω άλλα δύο ηχεία πίσω στην θέση του πορτ μπαγκάζ (στην τρίτη σειρά καθισμάτων)
υπάρχει κανένας τρόπος να πάρω από τα πίσω ηχεία και με κάποιο κύκλωμα ή ψευτο-ενισχυτή να τροφοδοτήσω τα ηχεία της τρίτης σειράς?

Ευχαριστώ

UNICARS
24-12-11, 19:53
με το ''μαμα'' ραδιο cd δε θα στο συνιστουσα γιατι πολυ πιθανο να δημιουργησεις προβλημα στον ενισχυτη του. εχουν προδιαγραφες για 4ohm και
οχι παρακατω...αν βαλεις δηλαδη παραληλα ηχεια πας αμεσως σε 2 ohm....βεβαια υπαρχουν παντα και εξαιρεσεις!!!που αντεχουν δηλαδη...το καλυτερο θα ηταν
κατα τη γνωμη μου παντα ενας εξτρα ενισχυτης οχι απαραιτητα υψηλου κοστους που ετσι κανεις και μια πολυ καλη αναβαθμιση σε ολο τον ηχο του οχηματος!!!

Danza
02-01-12, 04:26
με το ''μαμα'' ραδιο cd δε θα στο συνιστουσα γιατι πολυ πιθανο να δημιουργησεις προβλημα στον ενισχυτη του. εχουν προδιαγραφες για 4ohm και
οχι παρακατω...αν βαλεις δηλαδη παραληλα ηχεια πας αμεσως σε 2 ohm....βεβαια υπαρχουν παντα και εξαιρεσεις!!!που αντεχουν δηλαδη...το καλυτερο θα ηταν
κατα τη γνωμη μου παντα ενας εξτρα ενισχυτης οχι απαραιτητα υψηλου κοστους που ετσι κανεις και μια πολυ καλη αναβαθμιση σε ολο τον ηχο του οχηματος!!!

Θα συμφωνήσω. Αν τα βάλεις παράλληλα θα "ψήνεται" η πηγή επειδή στα πίσω ηχεία "θα βλέπει" 2Ω φορτίο. Άρα περισσότερη κατανάλωση, άρα περισσότερη θερμοκρασία. Ορισμένες πηγές όμως παίζουν.
Αν θέλεις πες μας τι πηγή διαθέτεις και τι αυτοκίνητο είναι και αν υπάρχει ήδη προεγκατεστημένος ενισχυτής απο το εργοστάσιο, αν υπάρχει κάπου ένας εργοστασιακός ενισχυτής τότε δεν χρειάζεσαι τίποτα άλλο.

Αν δεν υπάρχει ενισχυτής τότε υπάρχουν πολλές λύσεις για όλα τα βαλάντια!

PCMan
02-01-12, 06:41
καλημέρα σε όλους σας
Έχω ένα αυτοκίνητο suv όπου έχει από την μαμά του 4 ηχεία (2 εμπρός & 2 πίσω)
θέλω να βάλω άλλα δύο ηχεία πίσω στην θέση του πορτ μπαγκάζ (στην τρίτη σειρά καθισμάτων)
υπάρχει κανένας τρόπος να πάρω από τα πίσω ηχεία και με κάποιο κύκλωμα ή ψευτο-ενισχυτή να τροφοδοτήσω τα ηχεία της τρίτης σειράς?

Ευχαριστώ
Αν κατέβει στα 2Ω τότε θα πάρεις παραπάνω ένταση αλλά και παραμόρφωση - δεν το συνιστώ.

Μπορείς άνετα στην μία έξοδο(front left-right) να συνδέσεις τα μπροστά και πίσω ηχεία σε σειρά, και στην πίσω έξοδο(rear left-right) να συνδέσεις τα καινούρια που θες να βάλεις. Ο ενισχυτής σου θα βλέπει 8Ω στα μπροστά και 4Ω στα πίσω. Εννοείται ότι τα μπροστά θα παίζουν πιο ποιοτικά αλλά με χαμηλότερη ένταση. Μπορείς όμως να το ισορροπήσεις από το fader του ρ/κ σου.

Αν θες να τα κάνεις όλα παράλληλα, τότε άνοιξε το και δες ποιον τελικό φοράει να δούμε μήπως και κατεβαίνει στα 2Ω ή αν υπάρχει κάποιο συμβατό για τα 2Ω. Εγώ στο δικό μου πχ, απο tda7386 έβαλα tda7560 και έχω μπρος πίσω παράλληλα τα ηχεία. Έτσι όμως θα χάσεις πολύ σε ποιότητα..

Πάντως μπορείς να χρησιμοποιήσεις μόνο τις 2 απο τις 4 εξόδους και να συνδέσεις 3 ηχεία στην μία έξοδο και 3 στην άλλη. Τα δύο θα είναι παράλληλα(4+4=2Ω) και το τρίτο στη σειρά με αυτά(4Ω) και το σύνολο θα είναι 6Ω. Ούτε αυτό το συνιστώ αλλά γίνεται(το κάθε ηχείο θα παίζει με "δικιά του ένταση" και δεν θα μπορείς να το ρυθμίσεις).

Αν θέλεις καινούριο ενισχυτή, τότε φτιάχνεις έναν σαν αυτόν (http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=36216) πχ, τον συνδέεις στα rca του ρ/κ σου, ύστερα στα 2 καινούρια ηχεία και είσαι κομπλέ.

mikemtb
19-08-17, 00:31
Τι έκανες τελικά ????

Στάλθηκε από ένα κινητό που χρησιμοποιεί Tapatalk